Euro: de wiebelende wereldmunt Forens legt steeds grotere afstand af Economie Imamin: De makkelijke hap voor moslims Openbaar aanbesteden scheelt miljarden DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 Fundament onder Europese munt minder sterk dan het lijkt André Sasz, oud-directeur van De Nederlandsche Bank: „De euro is de prijs die we moeten betalen voor politieke stabiliteit in Europa." foto gpd dijkstra De invoering van de euro had niets met economie te maken. Het ging om de politieke stabiliteit in Europa, zegt oud-directeur André Szasz van De Nederlandsche Bank. Politieke onzekerheid is dan ook een belangrijke verklaring voor de zwakte van de munt. len zijn er later bijgehaald om de muntunie geloofwaardig te maken voor het grote publiek. „Het argument dat reizigers in Europa straks geen geld meer kwijt zijn bij het omwisselen, is simplistisch. Het klopt wel, maar het is niet de reden waar om Frankrijk en Duitsland de unie hebben opgezet. Szasz weet waar hij het over heeft. Hij zat twintig jaar lang aan de tafels waar het monetai re beleid in Europa werd vast gesteld. Na zijn pensioen deed hij onderzoek naar het ont spruiten van de muntunie. De resultaten vatte hij vorig jaar sa men in een boek. waarvan eind volgend jaar de Nederlandse vertaling verschijnt. „Ik wilde weten wat de drij vende krachten zijn geweest achter de muntunie", zegt Szasz in een DNB-dependance waar hij nog altijd kantoor houdt. „Tijdens mijn werk had ik daar onvoldoende zicht op. Pas toen ik de tijd had om echt in de geschiedenis te duiken, ontdekte ik de rode lijn." Zijn conclusie is, dat de muntunie het gevolg is geweest van een politieke koehandel. Op hoog niveau weliswaar. Duitsland wilde integreren in DEN HAAG ERIK VAN DER STRUUS Nee, hij is geen euro-scepticus. Hij gelooft in de Europese munt. Niet zozeer vanuit eco nomische motieven. Wel omdat de euro een stap is in het pro ces van politieke integratie in Europa. Het is een risicovol project, zeker. Maar er is geen alternatief. Zonder euro zouden de Europese landen elkaar nog veel meer in de haren vliegen. „De euro", zegt André Szasz, „is de prijs die we moeten beta len voor politieke stabiliteit in Europa." De euro als noodzakelijkheid. Dat klinkt negatief. Maar zo be doelt de voormalig directeur (1973-1994) van De Nederland sche Bank het niet. „De euro is voortgekomen uit idealisme. Uit de wens om in Europa dich ter bij elkaar te komen, span ningen uit het verleden weg te nemen, de toekomstige vrede te garanderen. Dat kun je onmo gelijk negatief noemen." Szasz (68), geboren in Indo nesië uit Hongaarse ouders, is van huis uit econoom. Maar met economie had het oprich ten van de muntunie niets van doen. De verhalen over de enorme economische voorde- Europa. De Fransen waren be reid dat proces te steunen. Op voorwaarde dat zij invloed kre gen op het monetaire beleid in Europa. Parijs was het beu aan de leiband te moeten lopen van de machtige Bundesbank." Szasz: „Telkens wanneer de Duitsers de steun van de ande re Europese landen nodig had den - en dat begon al met de Ostpolitik van Brandt - bedon gen de Fransen concessies. Uit eindelijk heeft Kohl de mark opgegeven, wetende dat dat voor Duitsland niet de beste optie was. Maar hij zag geen andere mogelijkheid. Politieke inbedding in Europa is voor Duitsland nog belangrijker." Die geschiedenis is belangrijk voor wie een verklaring zoekt voor de zwakte van de euro. Vergeleken met de start begin vorig jaar is de waarde met achttien procent gedaald al lijkt het dieptepunt inmiddels achter de rug. Natuurlijk spelen het groei tempo en de renteverschillen tussen de Amerikaanse en de Europese economie daarbij een grote rol. Maar de politieke oor zaken voor de zwakte van de euro zijn minstens zo belang rijk. Het fundament onder de Eu ropese munt is minder sterk dan het lijkt. Waar de Duitsers (gesteund door de Nederlan ders) hechten aan een onafhan kelijke Europese Centrale Bank, willen de Fransen juist invloed op diezelfde bank kunnen uit oefenen. De ruimte daarvoor is er ook: de verdragsteksten van de mo netaire unie laten toe dat er in terpretatieverschillen optreden. Anders gezegd: het compromis ligt er. maar de discussie gaat door. Duitsland en Frankrijk blijven proberen de muntunie in de door hen gewenste rich ting te dirigeren. Is dat ongewenst? Misschien, zegt Szasz. „Maar het zou vreemd zijn als die discussie in eens was verstomd. Duitsers en Fransen hebben nooit dezelfde visie gehad op de relatie tussen economie en politiek." De kans op een breuk in de relatie acht hij niet groot. „Sinds de Tweede Wereldoor log proberen Duitsland en Frankrijk hun meningsverschil len in goed overleg te overbrug gen. Dat is nog steeds gelukt. Maar het blijft een voortduren de bron van fricties, dat is waar." Problematischer is het ge steld met de naleving van de re gels in de muntunie. Officieel hebben de deelnemende lan den beloofd te streven naar een structureel overschot op hun begroting. Alleen bij een ferme economische tegenwind mag er een kleine min zijn (maximaal drie procent). „Die letter lijkt nu al dood te zijn", zegt Szasz. „De meeste Europese landen hebben nog altijd een tekort, terwijl het toch echt zo slecht niet gaat. Zelfs in Nederland, dat zich zo sterk maakte voor stringente afspra ken, speelt de belofte nauwe lijks een rol in de discussie over wat we moeten doen met de ve le meevallers." Als het om toetreding van nieuwe lidstaten gaat, lijken de regels zelfs niet meer te be staan. Zo mogen de Grieken ondanks hun torenhoge staats schuld lid worden van de muntunie. Een heel slechte zaak, vindt Szasz. „Daarmee staat de deur open naar Oost- Europese landen die ook niet aan de voorwaarden voldoen. Dat'wekt allemaal geen vertrou wen." Het argument dat de Griekse schuld lager is dan die van Bel gië en Italië, kan hem niet over tuigen. „Zonder die twee lan den had de muntunie nooit kunnen beginnen. Die situatie bestaat niet meer". De eurokoers is belangrijk, maar ook niet zo belangrijk dat Szasz elke ochtend in de krant speurt naar de jongste stand. „Kleine stijgingen en dalingen zeggen op korte termijn niet zo veel. Bovendien kun je de di recte aanleiding zelden achter halen. Dat wordt meestal pas later duidelijk." Anders wordt het als de aan houdend lage koers afbreuk gaat doen aan het imago. De Bundesbank sprak daar on langs nog zijn zorgen over uit. Terecht, meent Szasz. Vertrou wen is voor de euro van belang. Over anderha moet immers elk brood fles wijn in Europa met munten worden afgerek „We zijn bezig met ee rirnent waarvan we nii zijn dat het lukt", zegt pensioneerde bankier. alleen slagen als iedere wat nodig is. Daarom is belangrijk dat politici bliek zien wat de risiq Dan is de kans het grtx er geen gekke dingen zi beuren die het project ii brengen." De politiek zou de b< eerlijk moeten vertellen redenen voor de euro weest. Szasz wil niet zo\ dat het publiek is voorj „Maar men heeft wel ten vallen. De neiging bevolking te ondersch; blijkbaar groot in een di tie." Waarmee niet is gez hij politici de zwarte toeschuiven. „Ik heb ii afgevraagd of politici we wat er speelt", klinkt h „Ze springen op een trein. Ik kan me nog her wat Lubbers zei aan h( van een vergadering v de bijeenkomst in Ma; Hij stelde de retorisch 'of de politieke autoritei beseften waar zij mee bi ren'. Niet dus. Terwijl toen al heel dichtbij concreet was." De tweede generatie Turken, Surinamers en Marokkanen wil niet veel tijd besteden aan koken en eten. Steve Badloe zag het gat in de markt voor de 'gemaksmoslim'. Zestigduizend kant-en-klaar maaltijden produceert zijn bedrijf Imamin Halal Food Group wekelijks. Maar ook hotdogs, snacks en roti's. Alles 'halal', rein, bereid. GPD SIMONE VAN DRIEL Met een enorme scheplepel roert een werknemer in een gi gantische ketel spaghetti. Een ruimte verder scheppen mede werkers aan de lopende band groente, rijst, vlees en andere etenswaren in plastic bakken, die daarna geseald en van een etiket worden voorzien. Ver moedelijk gaat het bij de berei ding van kant-en-klaar maaltij den vaker zo toe. Maar elk in grediënt dat Imamin Halal Food Group in zijn producten stopt, is 'gegarandeerd halal'. Algemeen directeur Steve Bad loe wijst op het vignet met hal ve maan met ster. moskee, Ara bische en Nederlandse tekst. „Duidelijk voor moslims, Ne derlanders én analfabeten." In het productiebedrijf van Imamin in Heteren worden we kelijks 60.000 maaltijden ge maakt. In Heerhugowaard staat een volautomatische productie lijn voor halal roti's. Bestaan er 'foute' roti's? „Ja, als ze met on rein dierlijk vet worden ge maakt." Daarom zijn er ook ha lal koekjes en pepermuntjes. Voor de productie van peper munt worden gemalen beende ren gebruikt. Zelfs zijn er halal kruidenmixen, omdat daarin bloedplasma als antistollings- middel wordt verwerkt. Over enkele maanden komt er halal babyvoeding en Badloe zal de eerste klant zijn. „Ik heb net een zoontje gekregen. Mijn vrouw werkt ook, we hebben geen tijd om in Amsterdam naar de halal slager te gaan. Hij eet nu alleen vegetarische pot jes." Badloe, 39. op zijn elfde jaar met zijn familie vanuit Surina me naar Nederland gekomen ('Het bekende verhaal: met zijn zessen in een stapelbed'), kwam na een echtscheiding op het idee voor grootschalige pro ductie van halal gemakseten en producten. „Toen er niet meer voor me werd gekookt, at ik vaak in Surinaamse eethuisjes. Het viel me op dat de meeste mensen die daar zaten Neder landers waren. Allochtonen eten niet vaak buiten de deur." Dit telde hij op bij het feit dat moslims die thuis gemakkelijk willen eten, weinig tot geen keus hebben. En bij het feit dat de 'gemaksmoslim' of 'Euro moslim' geen tijd heeft naar de toko en halal slagers te gaan, als die al in de buurt zijn. Badloe: „Ze willen eten volgens het ge loof, maar ze willen ook ge mak." Een aantal supermarkten heeft inmiddels een schap(je) met Imamin-spullen, „Het ver baasde ons hoe gemakkelijk het was om schapruimte te krijgen. Alle supermarktketens willen het in elk geval uitproberen." De presentatie van zijn eerste producten op een vakbeurs in januari 1998 leverde veel aan vragen vanuit het buitenland op, zegt Badloe. „Of ik mis schien ook halal ijs had." Imamin is volgens hem de eer ste grote halal-leverancier in het westen. „Niet dat ik iets nieuws doe, er zijn wel 2.500 mama- en papa-winkeltjes die hetzelfde verkopen. Ik doe dit alleen niet op toko-niveau." Imamin levert aan KLM en Schiphol. cateringbedrijven, ziekenhuizen en gevangenis sen. Die willen de allochtone werknemers, c.q. clientèle van dienst zijn. „Zeven van de tien allochtonen in Nederland is moslim en die zijn buitenshuis vegetarisch", stelt Badloe. „Op een receptie of zo weten ze: de snacks zijn niet halal. De joodse gemeenschap heeft het goed voor elkaar met de mogelijkhe den voor kosher eten, die is mondig. Maar zeker de eerste generatie allochtonen is dat niet. Je ziet een moslim in een vliegtuig niet zijn vinger opste ken. Overigens was er in de luchtvaartwereld al wel halal eten, maar dat is halal met een knipoog: bereid in een keuken waar ook varkensvlees is klaar gemaakt." Imamin werd in 1999 tot be drijf van het jaar gekozen, in 1996 riep de Nederlandse Ban ketbakkers Ondernemers Ver eniging Badloe uit tot Beste Bakker van Nederland. Badloe verkocht als twaalfjarige zelfge bakken koekjes in eethuisjes in Amsterdam („Tien procent van de winst was voor mijn moeder, die gek werd van de rotzooi in haar keuken") en werkte na de havo als bakker. Na een kort Steve Badloe: „Euromoslims willen volgens het geloof eten, maar ze willen ook gemak." foto gpd berr avontuur in geboorteland Suri- niets doen dat hij had gepland. Imamin heeft een raad van nale luchtvaartmaatsch name begon hij met vijf part- Hij investeerde er het geld in commissarissen met drie vol- zit, een retail-opperho li ners een bakkerij, die uitgroeide dat hij had verdiend met de gens Badloe klinkende namen, een bekende, degelijk s tot een industriële bakkerij met verkoop van de bakkerij, die die hij op hun verzoek niet wil lim." Badloe zegt hen 150 man personeel. Imamin een jaaromzet kende van 43 noemen. „Laat ik zeggen dat er hebben benaderd, 'wan j kwam in plaats van het jaar miljoen gulden. een opperhoofd van een natio- behoefte aan goede mei DEN HAAG GPD Bij een openbare aanbeste ding was de bouw van de Schiphol-spoortunnel, nu uitgekomen op 500 miljoen gulden, waarschijnlijk zo'n 75 tot 100 miljoen gulden goedkoper uitgevallen. Daarmee zou de herrie over de al dan niet te veel betaalde miljoenen achter wege zijn gebleven. Als de overheid alle bouwprojec ten openbaar zou aanbe steden, levert dat jaarlijks miljarden guldens bespa ring op, zo blijkt uit een on derzoek door het ministerie van economische zaken. De aanbestedingen in de bouw vallen inmiddels on der Europese regels. Die schrijven voor dat grote projecten openbaar moe ten worden aanbesteed en dat naast de binnenlandse ook buitenlandse bouwers mogen meedingen naar de opdracht. Op die manier is er steeds de grootst moge lijke concurrentie tussen bouwbedrijven en kan dus de laagst mogelijke prijs uit de bus rollen. Uit het onderzoek van het ministerie blijkt dat open baar aanbesteden gemid deld 15 tot 20 procent goedkoper is dan de oude manier van onderhands gunnen. Bij onderhands aanbesteden worden er een paar aannemers geselec teerd die gevraagd wordt een bod uit te brengen. Vaak regelden dié aanne mers dan onder elkaar wie het werk zou krijgen en schreven de anderen voor een hoger bedrag in. Uit het rapport van het mi nisterie, 'Haal pegels uit die regels' genaamd, blijkt dat de overheid (rijk, provin cies en gemeenten) in 1998 voor 6,7 miljard gulden openbaar aanbesteedde. In totaal vergaf de overheid echter voor 51 miljard gul den aan opdrachten. „We hebben de hoop en verwachting dat het verbe tert", aldus een woordvoer der van Economische Za ken. „Uiteindelijk gaat het er toch om dat het geld van de belastingbetaler nog niet optimaal wordt besteed. Door consequent de open bare Europese aanbeste ding toe te passen kan er tussen de 6.6 en 8.8 miljard gulden worden bespaard." Uit het onderzoek blijkt dat tot nu toe slechts vier van de dertien ministeries openbaar aanbesteden. Bij de gemeenten leeft 25 pro cent de regels na en slechts 30 procent van de provin cies. Het ministerie van economische zaken doet er inmiddels alles aan om de deskundigheid bij de ge meenten te bevorderen. In Amsterdam en Rotterdam zijn al aparte gemeentelijke aanbestedingsbureaus. In de praktijk blijkt dat daar mee een kostenbesparing is te halen van gemiddeld 15 procent. „De minister heeft deze week een aanbeste dingsbureau in Utrecht ge opend. Het begint nu echt door te dringen", aldus de woordvoerder. Tweeverdieners en krapte op arbeidsmarkt zorgen voor toenemend werkverkeer De overheid probeert op verschillende manieren het woon-werkverkeer terug te dringen. Maar rekeningrijden, telewerken en fiscale ontmoediging kunnen niet voorkomen dat de forens alleen maar verder weg van zijn werk gaat wonen. Het aantal werkenden dat dagelijks zeer grote afstanden aflegt om bij de baas te komen neemt de laatste tijd zelfs opvallend toe. ENSCHEDE'JAN RUESINK Het geluid van startende auto's om zes uur 's ochtends is in menige buitenwijk heel gewoon geworden. Waar vroeger alleen bouwvakkers hun bed bij het krieken van de dag verlieten, zijn het nu IT'ers, bankmensen en rayonmanagers die dagelijks in hun leaseauto's stappen om zich over het hele land te ver spreiden. Het langeafstandsrij- den neemt de laatste jaren op vallend toe, is ook de overtui ging van prof. M. van Maarse- veen van de Universiteit Twen te. „De groep werkenden die meer dan dertig kilometer van zijn werkplek woont is nog klein, maar wordt wel steeds groter." De hoogleraar verkeers- en ver voersmanagement heeft indica ties dat er de laatste tijd vooral buiten de Randstad steeds meer forensen zijn. Terwijl de ministers Zalm en Netelenbos er alles aan doen om het groei ende woon-werkverkeer een halt toe te roepen, ziet Van Maarseveen veel ontwikkelin gen die het forensverkeer alleen maar stimuleren. Ten eerste stijgt het aantal Het aantal werkenden dat dagelijks zeer grote afstanden aflegt om bij de baas te komen neemt de laatste tijd opvallend toe. tweeverdieners. Waar vroeger de hoofdkostwinner nog de keus had om dichter bij het werk te gaan wonen, kan dat nu vaak niet meer omdat de part ner ook een baan heeft en niet direct in een andere stad een betrekking kan krijgen. Volgens Van Maarseveen kiezen de meesten er dan voor ergens tussen de twee werkplekken in te gaan wonen. Ten tweede hechten mensen volgens de hoogleraar veel meer waarde aan hun woon omgeving. „Ze zijn daarom be reid en financieel in staat om verder van hun werkplek te gaan wonen dan vroeger het geval was." Ten derde maakt de moderne communicatietech nologie het aantrekkelijk om ver van de baas af te gaan wo nen. Van Maarseveen: „Steeds meer werkgevers maken telewerken mogelijk. En wie een of twee dagen thuis kan werken, heeft niet meer zo'n grote drang om een woning dichtbij het werk te gaan zoeken." Werkt daarmee telewerken niet archieffoto ed oudenaarden averechts op de verkeersdrukte? Want dankzij dat thuiswerk rijd je misschien vier keer in de week 100 km, terwijl je anders hooguit vijf keer 70 km zou wil len rijden. „Zo ver wil ik niet gaan", aarzelt Van Maarseveen. „Want als iedereen voortaan één dag per week thuis zou werken, neemt het woonwerk verkeer wel met twintig procent af en ben je grotendeels van alle files verlost." Van Maarseveen geeft overi gens toe dat het effect van tele werken veel bescheidener is dan menigeen denkt. „Want in derdaad, als je minder vaak naar je baas rijdt, hoef je niet zo nodig meer te verhuizen. Een andere oorzaak van het rij- verkeer ligt bij de baas zelf. Be drijven en instellingen fuseren en reorganiseren bij het leven en dat leidt over het algemeen tot schaalvergroting en speciali satie. „Dat betekent dat meer mensen gedwongen worden er gens in een hoofdkantoor te gaan werken. Functies die vroe ger nog plaatselijk werden uit geoefend, worden nu regionaal geconcentreerd. En omdat werknemers de kwaliteit van hun woonomgeving voorop stellen, verhuizen ze niet mee met hun baas." Die voortschrijdende speciali satie van de maatschappij leidt ook buiten het werk om tot steeds meer heen-en-weer-ge- kar. Van Maarseveen: „Mensen rijden gerust 100 kilometer om die ene winkel te bezoeken of om naar die ene medisch-spe- cialist te gaan, of om een speci ale cursus te volgen bij dat ene opleidingsinstituut. Daarnaast noemt Van Maarse veen de huidige krapte op de arbeidsmarkt. „Werkgevers moeten vaak het hele land af struinen op zoek naar mensen en als ze die dan eindelijk ge vonden hebben, krijgen die na tuurlijk wel een leaseauto en reiskostenvergoeding zodat ze niet hoeven te verhuizen." Die alom toenemende ver keersdrukte weerhoudt mensen er niet van in hun auto te stap pen. Nederlanders zijn volgens de hoogleraar namelijk 'onge looflijk inventief en creatief om te leren leven met verkeerson- gemakken. „Ze staan gewoon eerder op om de file voo of ze werken eerst thui j£ den dan achter de spits zo gauw ergens een 1 knelpunt is weggewerk ze zich verleiden die w te nemen, zodat het er de kortste keren weer vo Van Maarseveen noe compensatiegedrag en 1 nachtmerrie van alle p makers. „Het wreekt zie de vrije tijd. Als mens woon-werkverkeer kun rugdringen, zie je dat i tijd overhouden voor re autogebruik. En gaan saai naar meubelboulet pretparken." Tegenover al die oorzak een stijgende verkeei staat er eentje die moge lichting biedt: de fact Van Maarseveen: „Mei pen tegen tijdsgrenzen ker de huishoudens die zorg voor de kinderen combineren, kampen i geweldig tekort aan fi hebben er baat bij dat sneller verplaatsen tusi ning en werk. Als het nog drukker wordt, voor die groep onhen knellen en zal dat deel langeafstandsverkeer vt teruglopen." Voor de overheid blijft gens hem evenwel moe gedrag van de automo veranderen. „Het is eei moettanker die je moe ren en volgens mij is lang niet gebeurd. Ik bi dat het woon-werl voorlopig nog wel zal men, omdat de grens acceptabele nog niet reikt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8