Schuld steeds vaker 'geregeld' 2'IS!l"!,an,"iu Nederlander geeft meer uit aan wijn Overleg over rusttijden buschauffeur Economie Handgemaakte jam C&A's in Duitsland maken minder verlies Poetin tekent sterk gewijzigd belastingstel| DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 World Online praat met Tiscali Rotterdam Internetprovider World Online (WOL) voert met de Indiaanse branchegenoot Tiscali verkennende gesprekken, al dus een zegsman van WOL gisteren. Een dag eerder werd be kend dat Tiscali World Online zou willen inlijven. „We praten met meer partijen", voegt een woordvoerster van de internet provider eraan toe. „Er zijn ook gesprekken met andere Europe se internet- en telecommunicatiebedrijven." Mocht het tussen Tiscali en World Online echt iets worden, dan ontstaat de op een na grootste internetprovider van Europa met 4,7 miljoen abonnees. De grootste is nog steeds het Duitse T-Online met zes miljoen abonnees. Benzine opnieuw vier cent duurder den haag Autobrandstoffen worden morgen weer duurder. De benzineprijzen gaan met vier cent omhoog, voor diesel moet 3,6 cent (1,85 gulden) meer worden betaald dan nu, zo heeft marktleider Shell gisteren aangekondigd. Een liter gewone lood vrije benzine gaat vanaf woensdag 2,59 gulden kosten en super plus ongelood 2,74 gulden. Super met loodvervanger gaat naar 2,80 gulden. British Airways uit het rood londen British Airways is in het eind juni afgesloten eerste kwartaal uit de rode cijfers gekropen. Europa's grootste lucht vaartmaatschappij boekte een brutowinst van 29,3 miljoen gul den. In de cijfers is niet het verlies van 212 miljoen opgenomen dat voortvloeit uit de verkoop van de Franse luchtvaartmaat schappij Air Liberté. De omzet steeg met vier procent tot 7,12 miljard gulden. Energie door vergassing kippenmest Groningen Het Groningse pluimveebedrijf Storteboom uit Kornholm is in overleg met energiebedrijf Essent over een in stallatie die middels vergassing energie opwekt uit kippenmest. Dat heeft directeur O. Storteboom bevestigd. De installatie vormt één van de oplossingen voor het terugdringen van het overschot aan kippenmest.. De bedoeling is dat de centrale jaar lijks dertigduizend ton mest gaat verwerken. Met het project is een investering van 13 tot 15 miljoen gulden gemoeid. De pluimveesector, de overheid en de energieproducenten bren gen dit bedrag op. Als alles volgens plan verloopt, kan de cen trale eind volgend jaar in werking treden. FNV: Handhaaf uitkering Surinamers amsterdam De FNV wil met een rechterlijke uitspraak afdwin gen dat Surinamers die naar hun geboorteland zijn terugge keerd, recht houden op hun uitkering. De Surinamers dreigen hun uitkering (AOW, WAO of kinderbijslag) in 2003 te verliezen door de Wet Beperking Export Uitkeringen. De wet regelt dat Nederland controles moet kunnen uitvoeren in het land waar de uitkeringsgerechtigde naartoe is verhuisd. Met Suriname is nog altijd niet zo n verdrag gesloten. Daardoor komen de uitke ringen in gevaar. De vakcentrale wil dat Nederland snel met een oplossing komt; zo zouden de ambassades de controletaak op zich kunnen nemen. Wereldeconomie groeit 4,75 procent Washington De groei van de wereldeconomie komt dit jaar uit op 4,75 procent. Daarmee zijn de perspectieven voor de inter nationale economie de afgelopen tien jaar nog niet zo florissant geweest, verklaarde gisteren directeur H. Kohier van het Inter nationaal MonetairFonds. De jongste prognose ligt een half procentpunt boven de raming van het IMF dit voorjaar. De Amerikaanse economie die nu op volle toeren draait, zal ge staag afnemen naar een duurzaam tempo, zo sprak de Duitser tegenover verslaggevers in Washington. Tegelijkertijd signaleer de hij een opleving van de economie in Europa. Faillissement Air ALM afgewend Willemstad Het dreigende faillissement voor de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij Air ALM is voorlopig afgewend. De pi- lotenvakbond heeft haar ultimatum met een week verlengd. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers sectie Nederland se Antillen (VNV-NA) eist niettemin een schriftelijke garantie over de afdracht van loonbelasting en sociale premies. Die zijn wel ingehouden, maar de ALM betaalde ze niet aan de belas tingdienst. De vliegers willen met de garantie voorkomen dat de schuld alsnog persoonlijk op hen wordt verhaald. De noodlij dende luchtvaartmaatschappij heefteen schuld van circa 250 miljoen gulden. De besprekingen tussen de pilotenvakbond VNV-NA, de ALM-directie en de landsbemiddelaar worden voortgezet. Omzet industrie fors gestegen voorburg De omzet van de Nederlandse industrie is de eerste helft van dit jaar met zestien procent gestegen, vergeleken met dezelfde periode in 1999. Deze forse groei wordt grotendeels veroorzaakt door de hogere afzetprijzen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend maakte. Die hogere afzetprijzen zijn op hun beurt weer het ge volg van de dure aardolie. Verder blijkt uit de cijfers van het CBS dat tweederde van de omzetgroei van de industrie is gereali seerd op de exportmarkt. Omzet zakt tot 5,7 miljard mark -düsseldorf dpa C&A heeft vorig jaar in Duits land fors minder verlies gele den dan het jaar ervoor. Het nadelige saldo over 1999 kwam uit op 149 miljoen mark, zo maakte C&A-topman Dominic Brenninkmeyer gisteren be kend. In 1998 leed het concern nog een verlies van 259 miljoen mark. Het in 1841 opgerichte kle dingconcern, begonnen in Ne derland, zit al enige tijd in de problemen. Die zijn inmiddels zo nijpend geworden dat C&A heeft besloten zich terug te trekken uit Groot-Brittannië. In juni maakte het bedrijf bekend alle 109 vestigingen daar te slui ten. Dat gaat ten koste van 4.800 banen. Ook Duitsland zal niet aan sluitingen ontkomen. Topman Brenninkmeyer liet bij de pre sentatie van de jaarcijfers weten dat er van massale sluiting geen sprake zal zijn, maar dat onren dabele vestigingen wel dicht moeten. Vorig jaar verdwenen er in Duitsland al 1.000 arbeids plaatsen. Op het ogenblik wer ken er in de 192 Duitse waren huizen ruim 18.000 mensen. Het verlies werd vorig jaar weliswaar kleiner, maar de om zet zakte met ongeveer zeven procent tot 5,7 miljard mark. C &A heeft zich voorgenomen om volgend jaar weer winst te ma- Dominic Brenninkmeijer, topman van C&A in Duitsland. FOTO AP ROLAND WEIHRAUCH ken. Het concern gaat ervan uit dat dit jaar al beter zal verlopen dan het afgelopen jaar, hoewel de eerste zes maanden wel zijn achtergebleven bij de verwach tingen. Er is al enige tijd een reorga nisatie aan de gang. C&A verliet enkele jaren geleden het tradi tionele pad om zich ook op jon gere klanten te richten, maar dat heeft het concern alleen maar problemen gebracht. Vol gens Brenninkmeyer moeten de traditionele klanten weer de aandacht krijgen, maar dat heeft wel tot gevolg dat de reor ganisatie later wordt afgesloten dan de bedoeling was. Dat moet nu in 2003 gebeuren. oosterhout Al meer dan 130 jaar maakt de familie Van Woerkom in het Betuwse Oosterhout (gemeente Valburg) stroop en jam. Het volgens eigenaar Thijs van Woerkom enig overgebleven ambachtelijke jambedrijfje maakt op het ogenblik achttien soorten niet alledaagse confitures, zo als de aardbeien-met-rabarberjam. Dochter Guurtje vult de potjes nog met de hand en als basis voor het zoete broodbeleg wordt voornamelijk fruit van Betuwse telers gebruikt. Afnemers van de jam uit de streek van concurrent 'Flipje' zijn vooral Nederlandse speciaalzaken. FOTO ANP VIDIPHOTO Russen willen ontduiking indammep moskou rtr/afp/anp De Russische president Poe tin zette gisteren zijn handte kening onder de ingrijpende herstructurering van het be lastingstelsel. Met de nieuwe opzet hoopt het Kremlin een einde te maken aan de wijd verspreide belastingontdui king, een van de belangrijkste oorzaken van de gebrekkige financiële positie van de re gering. Grootste verandering voor het bedrijfsleven in Rusland betreft de ingreep in de om zetbelasting. Ondernemers klaagden jaren steen en been over deze aanslag over hun omzet. Het was een heffing die betaald moest worden ongeacht of ze winst maakten of met verlies draaiden. Verder worden de belas tingregels op andere terrei nen voor het bedrijfsleven eenvoudiger. Zo gaat onder meer de belasting voor pensi oenfondsen naar beneden, en krijgt de inkomstenbelas ting één tarief: 13 procent. Dat is een van de laagste ta rieven in de wereld. Zelf be stempelde Poetin zijn onder tekening als de belangrijkste gebeurtenis in de geschiede nis van het land. Een ingrij pende belastingwijziging heeft zijn voorganger Jelt f nooit voor elkaar gekregi Mede daardoor draalden j« tenlandse investeerders. Moskou verwacht meer i a nationale ondernemers t|r kunnen aantrekken. Het belastingstelsel staat j traal in Poetins economi hervormingsbeleid. Tege kertijd wil hij zijn macht president versterken, do<jr meer zeggenschap naarlc centrale gezag terug te tr n ken uit de regio's. Daar h den de gouverneurs een ke vinger in de pap bij c lastingheffing. Een en ander moet leidei r meer staatsinkomsten. 01 het nieuwe belastingstels basis bij de aanpak van d economische problemen plannen heeft Poetin pas samenwerking met zijn jje mier, de liberale econooi t Kasjanov, duidelijk vorm c kunnen geven. Tot dan b loofde hij alleen Rusland r varender te maken. Tien e len miljoen inwoners lev onder de armoedegrens, listen verwachten dat pa r over een paar jaar de effe van het fiscale plan vollei duidelijk zijn. Aantal faillissementen neemt niet af Het aantal schuldsaneringen in Nederland neemt flink toe. Voor hoog opgelopen schulden werd de eerste ze ven maanden van dit jaar bijna 5.000 keer een regeling getroffen, tegen ongeveer de helft in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal faillissementen nam niet af. Dit schrijft onderzoeker R. Blom in het rapport 'Faillisse ment, surseance en schuldsanering'. den haag gpdEen faillissement komt in deze categorieën hard aan. En schul- Twee jaar geleden werd schuld- denaars gaan er vaak hun ver sanering ingevoerd met de dere leven onder gebukt, komst van een nieuwe wet. De Eén op de vier schuldsanerin- bedoeling was om het aantal gen betreft een eenmanszaak, faillissementen onder particu- Door ondernemers niet meteen lieren en ondernemers met een failliet te verklaren, kunnen zij eenmanszaak terugvte dringen, snel hun zaken regelen en eventueel opnieuw beginnen. In het geval van een faillisse ment duurt dit langer of wordt het onmogelijk. De meest voorkomende re den voor hoge schulden zijn te hoge uitgaven. Kopen op de pof of met een creditcard en het plunderen van bankkredieten is bij veertig procent van de schuldenaren de reden voor hun geldproblemen. Echtschei ding, huurschuld en verslaving scoren ook hoog. Bijna tachtig procent van degenen die voor schuldsanering in aanmerking kwamen had een schuld tussen de 20.000 en 180.000 gulden. Opmerkelijk is dat 47 procent na de lagere school geen oplei ding genoten heeft. Het aantal faillissementen nam niet verder af. Blom denkt dat dit komt vanwege de vele starters in het bedrijfsleven. „Elke dag komen er honderden nieuwe bedrijven bij. Een groot deel houdt het niet lang vol en gaat failliet, als ze niet voor sa nering in aanmerking komen", zegt Blom. De onderzoeker waarschuwt overigens voor misbruik of on eigenlijk gebruik van de rege ling. „Als mensen voor de rechtbank staan en blijkt dat zij in korte tijd torenhoge schul den hebben gemaakt, dan weet je eigenlijk al genoeg. Net als wanneer schuldsanering aange vraagd wordt, terwijl het eigen inkomen best toereikend is om er uit te komen." De kredietverstrekkers gaan ook niet vrijuit. „Daar zitten niet alleen maar bonafide be drijven tussen", oordeelt Blom. De schade van de schuldsane ringen voor kredietverstekkers en de overheid, die belastingen misloopt, bedraagt volgens hem in 2.000 zo'ri drie miljard gulden. Faillissementen kosten de maatschappij 2,4 miljard. utrecht anp Ecologische boeren lijden een grote strop, omdat ze veel meer ecologische melk produceren dan gevraagd wordt. Dat beves tigt Biologica, de beleids- en promotieorganisatie voor biolo gische landbouw. Het over schot wordt veroorzaakt door dat plotseling veel meer boeren zijn overgestapt op de ecologi sche productiemethode. De boeren profiteerden zo van de huidige gunstige regels voor omschakeling. De zuivel- boeren krijgen een overgangs periode van een jaar. Vanaf 24 augustus schrijven Europese regels een overgangsperiode van twee jaar voor. Leveran ciersvereniging Ecomelk Noord, die levert aan zuivelgi- gant Friesland Coberco Dairy Foods, hanteert nu een wacht lijst voor de aankoop van melk van ecologische zuivelboeren. Op dit ogenblik wordt ruim één procent van de Nederland se landbouw op ecologische wijze bedreven. In de melkvee houderij ligt dit op 1,25 pro cent. De groei is eigenlijk enorm, maar in absolute getal len blijft het nog steeds weinig. Brussel eens met internetmarkt brussel anp De Europese Commissie heeft gisteren voor het eerst een in ternetmarktplaats goedgekeurd. De Amerikaanse ondernemin gen United Technologies en Honeywell mogen doorgaan met hun plannen voor het op zetten van MyAircraft.com, een joint venture voor handel in vliegtuigonderdelen. Op het besluit was met span ning gewacht. Eurocommissa ris Monti (mededinging) heeft laten doorschemeren dat zijn ambtenaren met argusogen kij ken naar enkele internetmarkt plaatsen. Mogelijk druisen ze in tegen Europese kartelregels als ze een te groot machtsblok vor men tegen leveranciers of afne- mers. Bij MyAircraft.com is daarvan geen sprake, aldus de commis sie. Onderzoek heeft uitgewe zen dat de joint venture vooral is bedoeld om binnen de vlieg tuigindustrie sneller en tegen lagere kosten te werken. den haag anp Slobberwijntjes zijn uit. De ooit zo zuinige Nederlander laat bij zijn wijnkeuze alle remmen los: het afgelopen jaar betaalde hij gemiddeld 8,76 gulden voor een fles. Terwijl de consument een jaar eerder nog tevreden was met een wijntje van 7,68 gulden. In de voedingsbranche ko men zulke grote sprongen bijna nooit voor. In de jaren voor 1998 ging de prijs van een fles telkens met een stuiver of een dubbeltje per jaar omhoog. En dat was destijds al reden voor gejuich. De consumptie van het gegis te druivensap nam volgens het jaarverslag van het Product schap Wijn ook toe: in 1999 dronk de Nederlander gemid deld 18,6 liter tegen 18,4 liter in 1998. Frankrijk is in Nederland de onbetwiste marktleider met 46 procent. Maar wijnlanden bui ten Europa knagen aan die po sitie. Ook Spanje, Duitsland en Ita lië moesten inleveren. De wij nen uit de VS, Zuid-Afrika en Chili werden opnieuw in grote re hoeveelheden geïmporteerd. Verder vroeg de Nederlander het afgelopen jaar nadrukkelijk meer naar wijnen uit Australië en Nieuw-Zeeland. Na ongeluk in Frankrijk den haag gpd FNV Bondgenoten en de werkgevers van KNV Busvervoer praten volgende week woensdag over een striktere naleving van rusttijden voor buschauffeurs. Aan leiding is het ongeluk van vorige week in Frankrijk met een Nederlandse bus, dat mogelijk veroorzaakt is door overver moeidheid van de chauffeur. Rusttijden zijn afgesproken in de CAO voor het busvervoer, die"vorig jaar nog is verlengd. Veel leden klagen bij de FNV dat in de praktijk weinig terecht komt van de afspraken. Sommige chauffeurs moeten aansluitend aan een pendel dienst nog mensen ophalen of naar hun hotel brengen. Hierdoor worden de werktijden overschreden. Ook de elf uur volledige rust na een busrit, die in de CAO is vastgelegd, wordt maar zelden gehaald. FNV-be- stuurder Co van den Berg: „Het gebeurt veelvuldig dat een bestuurder na vier uur slaap zijn kamer moet verlaten om plaats te maken voor een vakantievier- der." Volgens de CAO hebben chauffeurs van pendelbussen recht op een eenper soonskamer. Maar tomoperators willen de prijs van de reis zo laag mogelijk hou den en beknibbelen als eerste op de ho telkamers. Bij de FNV zijn verhalen be kend van chauffeurs die met drie of vier personen op één kamer moesten slapen. Van den Berg: „Dan komt er van een on gestoorde nachtrust weinig terecht Tien minuten geleden belde er nog iemand die met een collega in een twijfelaar moest slapen." Van den Berg heeft de werkgevers voor het gesprek uitgenodigd. „Zocils het nu gaat kan het niet. Het moet nu echt over zijn. Slechte rust veroorzaakt risi co's die helemaal niet nodig zijn." Hij wil met KNV Busvervoer sancties afspre ken, zoals kliklijnen, "mystery guests' die onaangekondigd met een pendel mee reizen. En hij wil de namen publiceren van touroperators die zich niet aan de rustvoorschriften houden. „Het publiek moet duidelijk weten met wie het niet moet reizen." Het KNV vindt het overleg zinvol. „Wij.hebben dezelfde insteek als de bonden en willen ook een goede na leving van de CAO", zegt een woord voerder. Ballast Neda Suriname mi bruggen bet; amstelveen anp Aannemer Ballast Ne( niet bereid tot coulance betaling van twee brug Suriname. President Vei zei afgelopen zaterdag opnieuw wil onderha over de afbetaling, omi land nauwelijks geld ove „Wij hebben een of gekregen van de die tot volle tevredenhe de klant uitgevoerd. Du er betaald worden", rei een woordvoerster van Nedam. Een officieel tot aanpassing van de lingsvoorwaarden is ov nog niet gedaan. De aannemer heeft i bij het verwerven van dracht bedongen dat brengsten van de baux als onderpand dienen, tiaan erkent die afspraal wil er nu onderuit. „Een kan niet op zo'n ruïneuz regelingen treffen. Dat 1 ze niet maken ten opzicl de bevolking", aldus Ven Bauxiet is voor Suriname langrijkste bron van inko Ballast Nedam wijst ei er van de oorsproi schuld van 170 miljoen miljoen openstaat, die oi periode van drie jaar mo den terugbetaald. „De of Ballast Nedam mo draaien voor de problei Suriname. Wij hebben o het contract gehouden." Unilever en V Dijk laten san Sense verdwij rotterdam anp De voedings- en zee] Unilever en het veel k Van Dijk Foods hebben ling geschoven met mer producten. Een van de gen is dat het merk Sen eetmargarine en -hal verdwijnt. Van Dijk, onder meer I van Gouda's Glorie, d< stand van Sense. In rui het bedrijf het frituurvi mant in handen. In vol Diamant veel groter dan „Door Sense van de h doen, konden we er D voor terugkrijgen. Wij I geen sterke positie in friti ten en nu hebben we er keer een A-merk bij", jui Jager, die namens Van 1 grote ruiloperatie heeft g( Dat Van Dijk nu een m nemerk kwijt is, lijkt nil probleem. Van Dijk sta mers op het punt te I met Brinkers, fabrikant v der meer Leeuwezegel e jang. Unilever is de moeder van Sense. Mi multinational, die eeri heeft laten weten het merknamen te willen nen, brengt Sense al snel bij Becel. Onder de naam Sen! ook andere producten markt, zoals sladressinjj blijven bij Van Dijk, al s het bedrijf wel de naam De uitruil van Sense en h grotere Diamant gaat ni gesloten beurzen. De be maken echter geen be bekend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6