Duitsland bundelt krachten tegen extremistisch geweld Milosevic zaait angst en verwarring Buitenland vegen jaar cel voor Anwar brahim wegens sodomie Voorwaarts Clinton wil nieuwe top over Midden-Oosten Zwitsers smullen van zaak corrupte rechter Afrikaanse leiders steunen landhervorming Zimbabwe Het leven gaat door ISOAC 8 AUGUSTUS 2000 aaktslapers hebben beter sperma 'Naaktslapers hebben beter sperma dan mannen die >t nauwe onderbroek of pyjama in bed liggen. Ook een elek- sche deken heeft een ongunstige invloed op de kwaliteit van t zaad. Bij naaktslapers is het aantal bewegelijke spermatozo- üi beduidend groter, zo meldt het Duitse artsenblad Arztiiche dós. De bevindingen sluiten aan bij de al jaren heersende op- tting dat de temperatuur van de testikels van invloed is op de ichtbaarheid. c estand Atjeh verlengd ève« De Indonesische regering en rebellen van de Beweging Atjeh (GAM) hebben een akkoord bereikt over verlenging i hun wapenstilstand. Dit schrijven de partijen in een giste- verspreid gezamenlijk communiqué. De onderhandelingen er vedenging van het in mei bereikte bestand vonden in Ge- E ve plaats. Het huidige staakt-het-vuren loopt 2 september a er details van de vedenging wordt verder gepraat. tinom Penh heeft weer bioscoop lov. penh Voor het eerst sinds de mooddadige onderdruk- ig door de Rode Khmer (1975-1979) krijgen de inwoners van Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh weer de beschikking ;r een grote bioscoop. De zaal met achthonderd plaatsen ït voor het einde van het jaar open, aldus lokale media. Het 'ai -rendeel van de oude bioscopen is de afgelopen jaren ver- rajuwd tot bankfiliaal, restaurant of karaokebar. oeren en racewagens bijeen n< da-pest Bij de Grote Prijs van Hongarije kunnen de fans van Ppl rmuie 1-races een extra attractie venvachten. Burgemeester idor ïoth van Mogyorod, even ten zuiden van Boedapest, le< eft gisteren ingestemd met het verzoek een tijdelijke prostitu- ione in te stellen in de buurt van het racecircuit. De tippelzo- wordt 20.000 vierkante meter groot, is voorzien van douche en toiletcabines, en is in bedrijf van 9 tot 13 augustus, de dag arop de Grand Prix wordt verreden. sbest hindert Concorde-onderzoek ius« De berging van de Concorde van Air France die op 25 ju- leerstortte in de buurt van Parijs, ligt sinds halverwege vorige ek stil omdat in de wrakstukken asbest is aangetroffen. Dat eft de luchtvaartpolitie gisteren meegedeeld. Door het onder- ken van de berging wordt ook het onderzoek naar de oor- ik van de ramp vertraagd. Het ongeval kostte 113 mensen het en. Alle slachtoffers zijn nu geïdentificeerd. S bouwen nieuwe ambassades SHiNGTOMDe Verenigde Staten gaan de komende tien jaar e itig tot honderd nieuwe ambassades bouwen. Die moeten 2 doen aan de hoogste veiligheidseisen. Dat heeft een hoge ïctionaris van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren neld. De aankondiging komt twee jaar na de aanslagen op de J r lerikaanse ambassades in Kenia en Tanzania waarbij 224 insen omkwamen, onder wie twaalf Amerikanen. Het is nog !t duidelijk of het Congres het geld voor de ambitieuze bouw- innen beschikbaar wil stellen. ianslag Burundi: 28 doden iumbura Bij een aanslag op een Iegervrachtwagen in Burun- zijn 28 soldaten en zes burgers om het leven-gekomen. Over- enden hebben dat gisteren bekend gemaakt. De overvallers d i vermoedelijk Hutu-rebellen. Het legervoertuig werd zon- gavond aangevallen bij het dorp Nyabiraba, twintig kilometer zuiden van de hoofdstad Bujumbura. Het vervoerde voor- melijk militaire kadetten die terugkwamen van een handbal- ;mooi. amen oud-KGB'ers openbaar nus De Litouwse overheid heeft gisteren laten weten dat de men zullen worden vrijgegeven van voormalige KGB'ers en laborateurs die zich niet voor de deadline van afgelopen za- dag bij de autoriteiten hebben gemeld. Vóór het verstrijken i de tijdslimiet hebben zich 1.400 ex-medewerkers en infor- mten van de geheime dienst van de voormalige Sovjet-Unie neld. In ruil voor hun bekentenis worden hun namen in een iloten dossier opgenomen. ew York boekt toeristenrecord v york Een recordaantal mensen heeft vorig jaar dé stad iwYork met een bezoekje vereepl Volgens het plaatselijke reau voor toerisme namen in 1999 in totaal 36,7 miljoen :nsen de moeite om een kijkje te nemen in de stad. Dat was i stijging van elf procent ten opzichte van 1998. Het record naar verwachting niet lang stand houden. Dit jaar rekent op 38,4 miljoen bezoekers. .eger ontvoerde kinderen' atemala-stad Het leger van Guatemala is verantwoordelijk js or 92 procent van de ontvoeringen van kinderen die de afge- >en 36 jaar tijdens de gewelddadige burgeroorlog in het La- g( is-Amerikaanse land hebben plaatsgevonden. Dat staat in gisteren verschenen rapport rapport van de Guatemalaanse :nsenrechtenorganisatie ODHA. De organisatie baseert zich interviews met ouders en andere familieleden van 86 kinde- I. De meesten verdwenen begin jaren tachtig in de westelijke ogianden van Guatemala. Dat gebied werd toen geplaagd or activiteiten van guerrillastrijders en repressie door het le- osbranden Catalonië bedwongen drid Door het afnemen van de wind hebben brandbestrij- rs de branden in het noordoosten van Spanje gisteren lang- am onder controle gekregen. Het vuur heeft in Catalonië eer dan 6.500 hectare verteerd en 2.500 mensen tijdelijk uit n huis of vakantiewoning verdreven. k'wezen vice-premier gaat in beroep ala lumpur afp-rtr Bri rechtbank in de Maleisi- he hoofdstad Kuala unpur heeft de vroegere vi- -premier Anwar Ibrahim 2) vanochtend veroordeeld negen jaar gevangenis- taf. Hij werd schuldig be nden aan sodomie. Daar- ee worden in dit geval be- oeld seksuele contacten met jn chauffeur in 1993. De gewezen vice-premier ad voor homoseksueel ge- ag twintig jaar cel kunnen ijgen. Arovars advocaat eeft laten weten dat zijn cli- it tegen de uitspraak in be ep gaat. De vandaag opgelegde straf 'at pas in als Anwar eerst de jaar heeft uitgezeten waartoe hij in april 1999 werd veroordeeld. Toen werd hij werd schuldig bevonden aan corruptie.Ook Anwars ge adopteerde broer, Sukma Darmawan, werd vandaag schuldig bevonden aan ho moseksuele contacten met chauffeur Azizan Abu Bakar. Hij gaat zes jaar de gevange nis in en moet vier zweepsla gen ondergaan. Amvar bleef deze laatste straf bespaard omdat hij ouder is dan 49 jaar. De vroegere vice-premier heeft tijdens zijn proces ver klaard dat premier Mahathir Mohamad en diens bondge- noten de aanklacht hebben verzonnen om zich van een belarigrijke concurrent voor het premierschap te ontdoen. dubai Jonge jockeys uit de Verenigde Arabische Emiraten en andere Golfstaten streden gisteren om de hoogste eer tijdens een kamelen race in Dubai. FOTO REUTERS ANWAR MJR2A Regering tracht bevolking te mobiliseren dusseldorf anp-dpa In Duitsland is gisteren een alliantie tegen rechts-extre- misme opgericht. Het project wil het verzet tegen extre misme tot een zaak van alle burgers maken. Met een grote manifestatie eind september in Berlijn moet de mobilisatie van de bevolking beginnen. Duitsland wordt in toenemende mate geteisterd door geweld van extreem rechts. rechts geweld werd gisteren in Düsseldorf gepresenteerd. „We willen mensen aanmoedigen iets te doen tegen vreemdelin- geiïhaat een antisemitisme", al dus Uwe-Karsten Heye, de woordvoerder van bondskanse lier Schroder. Gesicht Zeigen wil opinievor mers uit alle hoeken van de maatschappij inschakelen. De prominenten moeten overal in het land over rechts extremis me gaan discussiëren. Onder Het Verbond Gesicht Zeigen (Het ware gezicht laten zien, moed totiëh) ié' één initiatief van de Duitse regering en de Centrale Raad van de joden in Duitsland. De stap volgt op een aanslag met een handgranaat, eind vorige maand in Düssel dorf, waarbij tien voormalige Sovjetburgers gewond raakten. De meesten van hen zijn joods. De alliantie tegen extreem anderen de vrouw van kanselier Schroder, Doris Schröder-Kopf, heeft zich al bereid verklaard van de partij te zijn. De leiding van de Centrale Raad van de joden bestempelt de strijd tegen extreem rechts als het dringendste probleem waarmee de Bondsrepubliek momenteel kampt. In de afge lopen jaren deden politiek, po litie en scholen te weinig tegen het rechtse geweld, zo zei vice- voorzitter Friedman van de Centrale Raad gisteren voor de Noordduitse zender NDR. Ook gisteren waren huizen van joodse families, joodse in stellingen en begraafplaatsen weer doelwit van aanslagen. Verder sloegen extremisten op nieuw buitenlanders in elkaar. Ondanks de landelijke dis cussie over de aanpak van het rechts-extremisme. kon een in ternetgebruiker in het oosten vein Duitsland zonder proble men de site www.heil-hiitler.de beginnen. Na berichten in de media over de domeinnaam besloot het centrale registratie centrum in Frankfurt gisteren de naam te wissen. De Duitse binnenlandse veiligheidsdienst had al stappen aangekondigd. Om de aanslag in Düsseldorf op te helderen, heeft de politie bij de plek van de explosie in middels een mobiel bureau ge ïnstalleerd. De autoriteiten ho pen dat passanten die tot nu toe geen verklaring aflegden, dat nu wel gaan doen. Ondanks ruim zevenhonderd verhoren tast de politie nog in het duister over dader(s) en motieven. Ch'erleg zou eind deze maand moeten beginnen tel aviv ad bloemendaal correspondent De Amerikaanse president Clin ton wil tegen het einde van de ze maand een nieuwe topcon ferentie beleggen over het Mid den-Oosten, vooropgesteld al thans dat er tegen die tijd goede perspectieven zijn. Dat nieuws is afkomstig van de Palestijnse president Arafat. De Likud, Israëls grootste op positiepartij, liet gisteren 'op basis van betrouwbare infor matie uit Washington' weten dat een tweede topoverleg in het Amerikaanse Camp David zal beginnen op 27 augustus. De Israëlische regering toon de zich voorzichtiger, maar wil de de berichten niet zonder meer tegenspreken. „Het is nog te vroeg om te bepalen of de Palestijnen klaar zijn voor een doorbraak", zei een woordvoer der. Op hun beurt vroegen de Palestijnen zich af of de Israëli sche premier Barak nu bereid is tot de noodzakelijke concessies. Volgens de Likud zal het doel van de nieuwe top bescheide ner zijn dein dat van de eerste. Premier Barak zou nu hebben ingestemd met besprekingen over een deel-overeenkomst, die niet zal leiden tot een Pales tijnse verklaring dat het conflict met Israël definitief is beëin digd. Dat laatste was tot nu toe steeds een Israëlische eis. President Arafat zei gisteren in Abu Dhabi, waar hij op be zoek was, dat Clinton hem had verteld dat hij tien dagen na af loop van de Democratische Conventie een nieuwe top over het Midden-Oosten wil beleg gen. De Democraten wijzen volgende week in Los Angeles hun kandidaten voor het presi dentschap en vice-president- schap aan. Dat wil zeggen dat een nieuwe Camp-Davidtop op 27 of 28 augustus zou kunnen beginnen. Arafats woordvoer der, Marwan Kanafani, beves tigde dat in een radio-interview vanuit Gaza. Clinton heeft een paar dagen geleden laten weten dat hij bereid is een nieuwe topconferentie te organiseren als er vooruitgang wordt ge boekt in de Palestijns-Israëli sche contacten", zo zei hij. Volgens Kanafani is er op dit moment nog onvoldoende re sultaat bereikt om een top te rechtvaardigen, maar hij toon de zich niet pessimistisch. „We hopen dat premier Barak er se rieus aan zal werken", zei hij. „Wij van onze kant zijn zonder meer bereid met Israël om de tafel te gaan zitten om naar een oplossing te zoeken. Ik denk dat Barak vorige maand niet ver ge noeg is gegaan. Alles wat hij in Camp David heeft aangeboden, was al eens eerder besproken en verworpen. President Arafat was daar heel duidelijk over. Hij zei dat de internationale ge meenschap moet bepalen dat de overeenkomsten die de par tijen al hebben gesloten, moe ten worden geëerbiedigd en da de principes van de Oslo-over eenkomst moeten worden uit gevoerd. Barak wilde dat niet beloven en dat is de reden vooi de impasse." Arafat heeft zich de laatste weken onthouden van uitspra ken over 13 september als de onwrikbare datum voor het uit roepen van een onafhankelijke Palestijnse staat, ongeacht of er dan een overeenkomst met Is raël is. Hij lijkt tot de slotsom te zijn gekomen dat hij daarvoor onvoldoende steun zal vinden in het Westen. Kanafani zei gis teren dat Arafat en het Pales tijnse volk nog steeds vastbeslo ten zijn over het uitroepen van de staat, maar dat dit pas na 13 september valt te verwachten 'op een door de president te bepalen tijdstip, in overeen stemming met de belangen van het volk'. Jurist onder één hoedje met maffiabaas in Bern. nadat uit een afgeluis terd telefoongesprek was geble ken dat Verda de smokkelaars hoofdman had gewaarschuwd dat er beslag op zijn Zwitserse bankrekening zou worden ge legd. Verda werd ontheven van de zaak-Cuomo. die vervolgens werd toe\ertrouwd aan een speciale aanklager. De klap op de vuurpijl kwam pas begin dit jaar. toen Italiaan se kranten een foto publiceer den van Verda op het luxe jachi van Cuomo. De rechter was in een gezellig onderonsje gewik keld met de supersmokkelaar en diens charmante advocate Rinaldi. De onthutste Verda kwam met de verklaring dat sig nora Rinaldi zijn verloofde was Voor de meer onkreukbare Zwitserse magistratuur was de maat vol. Op 3 juni werd Cuo mo op last van de speciale aan klager. Luciano Giudici. opge pakt en voor alle zekerheid in Zürich opgesloten. Vorige week kwam Giudici met een formele aanklacht tegen Verda. Hij be tichtte hem van 'passieve cor ruptie en obstructie van ge rechtelijke procedures'. Deze gang van zaken heeft de 59-jarige Franco Verda 'volledij gedestabiliseerd', aldus de loka le media. De sjoemelende ma gistraat is onder zware bewa king ter observatie opgenomen in het kantonale ziekenhuis. Met die inzinking zou het overi gens nogal meevallen. Volgens de Geneefse krant Le Temps wil aanklager Giudici zijn vroegere collega niet in de plaatselijke bajes zetten. Dan zou hij name lijk worden geconfronteerd me gedetineerden die hij als rech ter zelf heeft laten opsluiten. GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT Het Zwitserse kanton Ticino schudt op zijn grondvesten na de arrestatie van de president \"an de kantonale rechtbank. Franco Verda. Hij wordt ver dacht van corruptie en obstruc tie van de rechtsgang. Kranten in Italië en Zwitserland smullen van wat nu al Ticinogate wordt genoemd. Het begon allemaal een jaar of tien geleden, toen de Italiaanse justitie de jacht opende op Ge- rardo Cuomo, de peetvader van een misdaadsyndicaat dat mil joenen verdiende aan groot scheepse sigarettensmokkel van Zwitserland naai" Italië. In 1993 vluchtte Cuomo naar Lu gano. waar hij een Zwitserse verblijfsvergunning kreeg. En dat terwijl de Italianen via In terpol om zijn aanhouding had den gevraagd. Het parket in Milaan was ver bijsterd en deponeerde bij de Zwitsers een verzoek tot uitle vering. Dit kwam in handen \ran rechter Verda. Hij eiste har de bewijzen van Cuomo's ono- irbare praktijken en die leken niet zo makkelijk te leveren. In tussen omringde Cuomo zich in Lugano met een schare vrienden en vooral vriendin nen, onder wie de jonge advo cate Désirée Rinaldi, die hij als raadsvrouw inhuurde. De tijd verstreek en met de uit leveringsprocedure wilde het maar niet vlotten. Geen won der, want Cuomo wist in het kleine wereldje van plaatselijke notabelen ook rechter Verda naar zijn hand te zetten. De Italianen deden hun beklag windhoek rtr menlijke verklaring zijn ze te leurgesteld over de 'partijdig en bevooroordeelde maniei waarmee een deel van de inter nationale pers de ontwikkelin gen in Zimbabwe volgt. De lei ders menen dat landhervor ming in Zimbabwe dringen» noodzakelijk is om het tekoi aan grond en de armoede vai miljoenen zwarten te bestrij den. Zimbabwe kwam dit voorjaa in een economische en politie ke crisis terecht, toen zogehe ten oorlogsveteranen met steui van Mugabe honderden boer derijen van blanke boeren be zetten. Begeleidend politiek ge weid kostte 31 mensen het Ie ven. Leiders van veertien landen in zuidelijk Afrika steunen de ma nier waarop president Mugabe van Zimbabwe het grondbezit in zijn land wil herverdelen. Ze menen dat Mugabe 'streeft naar een rechtvaardige en on partijdige herverdeling van de grond in een situatie waarin 1 procent van de bevolking meer dan 70 procent van de beste landbouwgrond bezit'. De staatshoofden van de lan den van de Ontwikkelingsge meenschap van Zuidelijk Afrika (SADC) beëindigden gisteien hun tweedaagse vergadering in de Namibische hoofdstad Windhoek. Blijken een geza- Verkiezingsmachine draait al op volle toeren boedapest hans gertsen correspondent De verkiezingscampagne van de Joegoslavische president Milosevic draait op volle toeren. Zes weken voor de verkiezingen van 24 september laat hij geen gelegenheid onbenut om zijn bood schap er bij de kiezers in te rammen. Het beeld dat Milosevic wil oproepen, ziet er als volgt uit. Joegoslavië wordt omringd door mach tige vijanden die het land in een burgeroorlog willen storten en haar leider, Slobodan Milosevic, willen ontvoeren of vermoorden. Daartoe sturen westerse geheime diensten agenten, spionnen en terroristen naar Joegoslavië. Daar kunnen ze re kenen op de steun van binnenlandse verraders, zoals de Servische oppositie en de Montenegrijn- se president Milo Djukanovic. Maar gelukkig is het dappere Joegoslavische leger er nog om iede re infiltratiepoging in de kiem te smoren. De arrestaties van de vier Nederlandse 'weekend soldaten' en, later, van twee Britse en twee Cana dese 'spionnen en terroristen' worden door de staatsmedia gretig opgevoerd als bewijs voor dit soort complottheorieën. De twee Britten zijn gis teren wegens spionage en terrorisme in staat van beschuldiging gesteld. Met de arrestaties willen Milosevic en de zijnen de kiezers angst inboeze men voor het Westen, voor de oppositie, voor de Montenegrijnse president Djukanovic (die laat de 'terroristen' immers zonder geldige visa bin nen) en hen tegelijkertijd het gevoel geven dat ze veilig zijn zolang Milosevic regeert. In het zaaien van verwarring is Milosevic even eens een meester. Volgens peilingen heeft hij op 24 septpmber geen schijn van kans als de Servi sche oppositie de krachten bundelt en samen met Montenegro een 'front voor een democra tisch Joegoslavië' vormt. De drie verkiezingen (voor gemeenteraden in Servië, voor het federale parlement en voor de federale president) zouden dan een referendum tegen Milosevic kunnen worden. Maar Montenegro boycot de federale verkiezingen omdat president Djukanovic de nieuwe grondwet weigert te accepteren. Volgens hem bestaat Joegoslavië niet meer sinds de 'con stitutionele staatsgreep' van Milosevic. De Servische oppositie is eveneens verdeeld. Vuk Draskovic' Servische Vernieuwingsbeweging (SPO) heeft de oppositie zondag gespleten door met een eigen presidentskandidaat te komen: Vojislav Mihailovic. Gisteren kwamen de andere oppositiepartijen met hun eigen kandidaat: de fervente anti-communist Vojislav Kostunica. Hij leidt de Servische Democratische Partij (DSS) en meent dat delen van Kroatië en Bosnië thuis ho ren in een nieuw, democratisch Servië. Ook de ultranationalistische Servische Radicale Partij (SRS), coalitiegenoot van Milosevic, kwam gisteren met een eigen kandidaat: de Joegoslavi sche vice-premier Tomislav Nikolic. De SRS wei gert overigens uit te leggen waarom ze deze con current van Milosevic naar voren heeft gescho ven. Op lokaal niveau wil Draskovic' SPO wel éénn lijst vormen met de rest van de oppositie, maar slechts op voorwaarde dat de SPO zestig proéent van de kandidaten mag leveren. De ommezwaai van Draskovic - vorige week nog wilde de SPO helemaal niet meedoen aan de ver kiezingen - past verdacht goed in Milosevic' kraam. „De SPO die wel meedoet, maar met éen eigen lijst en een eigen presidentskandidaat, is voor de oppositie het slechts mogelijke en voor Milosevic het best denkbare scenario", zo voor spelden politieke analisten in Belgrado weken geleden al. Het geeft opnieuw voeding aan geruchten die al veel langer de ronde doen. Draskovic zou zich, als het er op aan komt, in dienst van Milosevic stellen. Hij zou chantabel zijn omdat de SPO-top in Belgrado zichzelf de afgelopen jaren schaam teloos heeft verrijkt. „Milosevic weet dat en kan de halve SPO-top op elk gewenst moment we gens corruptie laten arresteren. Om dat te voor komen, zaait Draskovic nu in opdracht van Milo sevic verwarring", aldus een goed ingevoerde zegsman in Belgrado.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5