Pronk valt eigen inspectiedienst af Hoe stuur ik een SMS'je? Binnenland Zee-aas zoeken in het zoute Zeeuwse zand RTL Nieuws uit Raad voor Journalistiek Verblijf Molukkers in Nederland wellicht drie maanden verlengd Israël vraagt Den Haag Libanezen op te vangen Dierenmishandeling door asielzoekers onderzocht 'Toeristen' durven niet terug naar Ambon Istraf voor vechtersbazen op Kreta <lion Vier van de vijf Nederlanders die vorige week bij een vechtpartij op het Griekse eiland Kreta werden opgepakt, gisteren veroordeeld tot twee jaar en vier maanden cel. De e Nederlander heeft drie maanden cel gekregen. Alle vijf in beroep gegaan tegen de uitspraak. Hangende dat beroep ze op borgtocht vrijgelaten. De straffen zijn ongewoon Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassa- 3 i Athene komt dat door de zware aanklacht: „De jongeren niet alleen beschuldigd van vandalisme en geweld, maar van verzet tegen hun arrestatie." Kreta gaat deze zomer ge- onder de straatterreur van vooral Nederlandse jongeren, met elkaar op de vuist en richten vernielingen aan. ntri'Kin el hardrijders onder touringcars Ze p (fcars acl aa^c pei aat J' elii ;rgen De Rijksverkeersinspectie (RVI) en het korps Lande- Politiediensten (KLPD) hebben zondag tijdens een ver scontrole op verschillende snelwegen in Nederland 78 tou- cars bekeurd voor te hard rijden. Dat is meer dan de helft de 146 gecontroleerde bussen. De politie maakte proces- lal op tegen de chauffeurs als zij harder reden dan 87 kilo- •r per uur. De maximum-snelheid voor touringcars ligt op lometer per uur. De RVI en het KLPD hielden verder 'stati ën 'dynamische' controles op onder meer de A2, A12, A50 27. De politie bekeurde overtredingen op snelheidsbegren- (2), rij- en rusttijden (2), geneeskundige verklaringen (2), oersvergunningen (2) en aanhangwagens (5). 'i iico hartaanval groter door stress Hartpatiënten die gevoelig zijn voor stress, hebben een maal zo grote kans een nieuwe hartaanval te krijgen als der gespannen mensen. Roken vergroot de kans op een de- sieve stemming en op lichamelijjke klachten. En vooral latiënten onder de 56 jaar lopen een verhoogd risico op ,ve hartproblemen. Dat blijkt uit onderzoek van de Katho- Universiteit Brabant. Het laat zien dat psychologische fac- i van invloed zijn op het ziekteverloop. Zij zijn minstens i belangrijk als de ernst van de hartaandoening. Bij een deel de hartpatiënten lijkt psychologische begeleiding, naast ische behandeling, dan ook van belang. Vier jaar geleden onderzoek in het Universitair Ziekenhuis van Antwerpen dat er mogelijk verband bestond tussen stressgevoeligheid en verhoogd risico op een nieuwe hartaanval. s®' lijn vraagt hulp Wallenbewoners ieg erdam Burgemeester Patijn heeft de bewoners en onder- l.OCfcers van de Amsterdamse Wallen per brief opgeroepen mee nd ilpen de overlast van drugsdealers en -gebruikers te ver dei deren. 'Verstrek geen koffie, boterhammen of onderdak aan en, uikers', is een van de tips die de burgemeester de Wallen- al, oners meegeeft. De hulp is goed bedoeld, maar heeft een :esi echts effect, aldus Patijn. Hij vraagt de Wallenbewoners als ervatieadres' voor de politie te fungeren, en contact met de eei iten te houden. Hij roept in zijn brief ook op geen gestolen vei leren te kopen en - als de eigen veiligheid dat toelaat - ge- aai kers te verzoeken hun drugs ergens anders te gebruiken. m< n vraagt ondernemers verder artikelen als zilverpapier, entjes en rietjes uit hun assortiment te halen. ad: Netwerk ging over de schreef n iIerdam-hilversumDe Raad voor de Journalistiek heeft het altiteitenprogramma Netwerk gisteren op de vingers getikt de uitzending van 7 maart. Het Zorgcentrum Woerden is in ïitzending ten onrechte zwart gemaakt, oordeelt de Raad. ?t programma is volgens de Raad te veel uitgegaan van de iter van een overleden patiënt. Deze vrouw is van mening ïaar vader is overleden door een fout van het verzorgings dat zich ook nog eens onheus tegenover haar zou hebben agen, en zelfs zou hebben geknoeid met de overlijdensakte, e uitzending kwam echter niet aan bod dat de klachten van rouw al ongegrond waren verklaard door de officier van jus- de Inspectie voor de Gezondheidszorg en het Regionaal isch Tuchtcollege. Bovendien staat de vrouw helemaal al- in haar beschuldigingen. jrp zit met rottende aardappelen el In het Midden-Limburgse Hunsel liggen circa 400.000 e v aardappelen te rotten. De aardappels, niet meer geschikt Bi menselijke consumptie, zijn een restant van de oogst 1999 ip le coöperatie Koval BV niet tijdig heeft kunnen afzetten. Di- TUi ?ur M. de Dobbelaere hoopt de partij tot diervoeding te vai ten verwerken. Lukt dat niet, dan moet er een andere op rei ng komen. De milieudienst van de gemeente Hunsel is fst s het weekeinde op de hoogte, en helpt zoeken naar oplos els en. Het is niet bekend of de aardappels gevaar voor de ;rs( sgezondheid opleveren. Volgens de Limburgse Land- en anl lbouw Bond (LLTB) te RoermoYid is er sprake van een tame- d inieke situatie, tar e lektroshock kan vaker toegepast' en [U!L! De elektroshock zou vaker toegepast kunnen worden >ge ïensen die zwaar depressief zijn. Dat betoogde psychiater oc an den Broek van het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam gis- an i in de actualiteitenrubriek Netwerk. Van den Broek is voor-, no r van de commissie die de aanpassing van de richtlijn voor rdf itroomstootbehandeling' voorbereidt. Eind dit jaar moet die lei^r zijn. „We schatten dat in Nederland per jaar duizend isen met elektroshock behandeld moeten worden", aldus Broek. Nu krijgen zo'n driehonderd mensen een elektro- :k. Bij zwakbegaafden met een depressie kan een stroom- t door de hersenen de depressie verhelpen. Tegenstanders de behandeling noemen de elektroshock onmenselijk. Van- e de kritiek is die jaren achtereen maar mondjesmaat toege- aagtekens rond veiling Antonov itRiCHTMaastricht Aachen Airport (MAA) hoopt dat het [t e iische Antonov 124 transportvliegtuig dat al drie jaar op de ithaven aan de ketting ligt deze maand alsnog kan worden ;ild. Vrijdag gelastte de rechtbank in Maastricht uitstel van sp eiling, tot ongenoegen van MAA. De rechter stelde een po- iële koper in het gelijk, die erover klaagde dat het reusachti- Destel schriftelijk zou worden geveild. Dat zou de prijs kun- beïnvloeden. De Antonov werd in augustus 1997 aan de ng gelegd op last van een expediteur in Hoofddorp. Die had in ton te goed van de toenmalige eigenaar. MAA claimt in- dels 1,7 miljoen gulden aan parkeergeld. Nieuw kostte het (tuig tweehonderd miljoen. Verwacht wordt dat de Antonov levelling 'enkele tientallen miljoenen' zal opbrengen. f ngetje dood na val van 20 meter ffalize Een 9-jarig jongetje uit het Brabantse Veldhoven is deuren in het Belgische Houffalize o'm het leven gekomen na val van twintig meter. Hij maakte deel uit van een groep van eugdvoetballers van PSV, die zondag was begonnen aan een ire balkamp in de Ardennen. De kinderen daalden in Moulin Ni pitange met een dubbel touw van een rots af. Terwijl de Fm ;en op zijn beurt stond te wachten, raakte hij zijn helm Hij ging er achteraan, en viel van de rots. De jongen was lag dood. Het voetbalkamp is onmiddellijk afgelast. De club er ft verder alle trainingen en wedstrijden van de jeugdteams o° r de komende dagen afgezegd. Volgens een woordvoerder is he iet PSV de gewoonte om jaarlijks met de jeugdteams op ip te gaan. 'K-keuring motoren op komst rii haag Motorfietsen moeten binnenkort ook APK worden iet furd. De Europese Unie werkt aan de invoering van een al- cti iene periodieke keuring in alle EU-landen. Voor auto's en 01 htwagens bestaat een dergelijke keuring al. De Europese ii nmissie zal zich op korte termijn over het voorstel buigen lol tsland en Engeland kennen al een APK-keuring voor moto- I g De verkeersveiligheidsorganisatie 3VO is enthousiast van- it i (e de positieve gevolgen voor de veiligheid van de motorrij- jr< en het verkeer in het algemeen. dl n Nederlands Per Toezicht op vergunningen al jaren slecht De Inspectie Milieuhygiëne heeft het toezicht op door de gemeente verleende milieuvergunningen de afgelopen jaren laten verslonzen. Dat is de strekking van een brief die minister Pronk (VROM) vorige week aan Milieude fensie Twente heeft gestuurd, naar aanleiding van de vuurwerkramp in Enschede. meenten met betrekking tot mi lieuvergunningen controleer de", aldus Pronk in de brief. Hij heeft de werkwijze kort na zijn aantreden bijgestuurd, maar constateert „dat er nog meer den haag anp „Ik stel vast dat de Inspectie Milieuhygiëne de laatste jaren nauwelijks meer daadwerkelijk en ter plaatse het werk van ge- aanleiding tot intensief toezicht op gemeenten is dan ik kon vermoeden Pronk doelt niet specifiek op het functioneren van de inspec tie in Enschede, maar op die in het hele land. Hij heeft op nieuw maatregelen getroffen. De inspectie richt zich op Pronks verzoek in het bijzonder op mogelijk gevaarlijke (vuur- werk)bedrijven en situaties. Milieudefensie Twente trok in juni aan de bel toen Pronk Enschede bezocht. Volgens de organisatie faalt de inspectie. Ook de volgens haar zeer ge brekkige vergunningen van S.E. Fireworks zouden niet voldoen de zijn gecontroleerd. Bij goede controle zouden de vergunnin gen niet in stand zijn gebleven, aldus de milieuclub gisteren. Uit eigen onderzoek over de af gelopen tien jaar concludeert Milieudefensie Twente dat het zelfde geldt voor vele honder den vergunningen die aan uit- tholen De droogvallende slikken in de Oosterschelde bij Tholen zijn voor sportvissers fantastische plekken om aas voor het vissen op zee te be machtigen. Door de grond met schep en riek om te woelen, komen de 'leeglopers' (pieren) naar boven. Het zee-aas wordt steeds vaker door de vissers zelf gezocht, omdat de prijzen hard stijgen. Dat komt door de schaarste, die op haar beurt weer het gevolg is van het afsluiten van steeds meer natuurgebieden voor aaszoekers. foto anp wim van vossen Onderzoek KLM naar borstkanker bij stewardessen amstelveen richard mooyman De KLM gaat nader onderzoek verrichten naar de kans op borstkanker bij stewardessen. Dit naar aanleiding van de eer ste resultaten van een Finse studie, waaruit blijkt dat vrou welijk cabinepersoneel twee keer zo veel kans heeft op borstkanker als gemiddeld. Het Finse onderzoek is nog niet afgerond en het is te vroeg om conclusies te trekken. De KLM vond de eerste resultaten echter zo alarmerend dat in middels een eerste onderzoek is verricht naar het aantal borst- kankergevallen onder de eigen stewardessen. Volgens een woordvoerder komt uit die analyse 'geen en kele aanwijzing' naar voren dat er sprake is van een verhoogd risico. Maar de maatschappij wil nu ook voormalig cabine personeel bij de studie betrek ken. Daarmee wil de KLM mee werken aan Europees onder zoek naar borstkanker bij vlie gend personeel. De bijdrage aan dit onder zoek is eigenlijk een verant woordelijkheid van de Rijks luchtvaartdienst (RLD), maar volgens de KLM-woordvoerder heeft deze de deadline hiervoor laten verstrijken. Volgens een RLD-woordvoerster was er sprake van een 'afstemmings probleem' tussen opdrachtge ver RLD en het Aeromedisch Instituut in Soesterberg, dat het onderzoek zou uitvoeren. hilversum anp RTL Nieuws stapt op korte ter mijn uit de Raad voor de Jour nalistiek (RvdJ). Dat heeft ad junct-hoofdredacteur E. van Zwam gisteravond aangekon digd. „Eind augustus sturen wij de Raad een opzeggingsbrief met onze beweegredenen." Volgens Van Zwam heeft de be slissing 'niet zo veel te maken' met de uitspraak die de Raad gisteren deed tegen RTL Nieuws naar aanleiding van de zaak-Mink Kok. De Raad vindt dat RTL Nieuws over de schreef is ge gaan met het opnemen en uit zenden van delen uit een beslo ten zitting uit het strafproces tegen Kok. RTL kon de zitting opnemen omdat in het ge rechtsgebouw per ongeluk een microfoon was blijven open staan. De verdachte wordt on der meer in verband gebracht met de vondst van een enorm wapenarsenaal en een partij xtc, maar wordt er tevens van beschuldigd de politie te heb ben geïnformeerd. „RTL Nieuws heeft in februa ri al besloten in de toekomst niet meer mee te werken aan de Raad voor de Journalistiek", zegt Van Zwam. „We hebben dat besluit toen opgeschort in verband met de behandeling van de zaak-Mink Kok. Wij kun nen ons niet meer vinden in de samenstelling van de Raad. Ook werpt die zich in toenemende mate op als 'super-hoofdredac teur'. RTL Nieuws vindt dat een ongewenste ontwikkeling." Ook de RTL-programma's '5 in 't Land' en 'Een kwestie van kiezen' vallen onder de verant woordelijkheid van de hoofdre dactie van RTL Nieuws. Volgens Van Zwam raakt het besluit om de RvdJ te verlaten ook deze programma's. „Als kijkers klachten hebben, kunnen ze zich straks bij de hoofdredactie melden. Mocht dat niet tot te vredenheid stemmen, dan kun nen mensen naar de rechter stappen", aldus Van Zwam. den haag gpd Molukkers die op uitnodiging van familie in ons land het ge weld op de Indonesische eilan dengroep willen ontvluchten, kunnen wellicht negen maan den blijven. Dat is drie maan den langer dan officieel moge lijk is op een verlengd toeristen visum. Minister Van Boxtel van integratiebeleid en staatssecre taris Cohen van justitie zoeken een mogelijkheid om voor deze Molukkers een uitzondering te maken op de wet. Het gaat om enkele tientallen mensen. Een SMS'je stuurt u zo: kies in het menu van uw mobiele telefoon 'Berichten'* kies 'Bericht intoetsen'*; toets uw bericht in (niet langer dan 160 tekens); toets het nummer van de ontvanger in; druk op OK' en het bericht wordt verstuurd**. •Kan op uw toostot een andere naam hebben. Raadpleeg even do gebruiksaanwijzing van uw toestel. "Het kan zijn dat u eenmalig het nummer van de Libèrtet 'Berichten- contralo' moet intoetsen: .316540881000. Bel voor meer informatie 0800-0560 of kijk op www.libertet.nl Van Boxtel had eerder in een brief aan de gemeenten ge schreven dat zij soepel moeten zijn bij het verlengen van visa voor Molukkers die in Neder land op bezoek zijn. Justitie liet gisterochtend echter weten dat Molukkers gewoon naar huis moesten als zij hun toeristenvi sum één keer hadden verlengd. Zo'n visum is drie maanden geldig, en na verlenging nog eens drie maanden. Volgens een woordvoerster kon voor Molukkers geen uit zondering worden gemaakt, omdat zij elders in Indonesië veilig kunnen wonen. Zij hoe ven niet per se terug naar de Molukse eilanden. Justitie ba seert zich daarbij op ambtsbe richten van Buitenlandse Za- eenlopende bedrijven zijn ver leend. Pronk rgeldt in de brief ver der dat het kabinet zijn nieuwe regels voor vuurwerkopslag en andere gevaarlijke bedrijven op hoofdlijnen steunt. Hij wil op nationaal niveau strikte eisen vastleggen over de afstand tus sen de ondernemingen en wo ningen. Ook wordt het toezicht op opslag en transport van vuurwerk verbeterd. Strengere regels gelden voort aan ook voor evenementen waarbij vuurwerk wordt afge stoken. zoals het Internationale Vuurwerkfestival Scheveningen. Dat wordt van donderdag tot en met zondag op de pier van de badplaats gehouden, maar moet het als gevolg van scher per toezicht doen met acht in plaats van tien deelnemers. Verder zal er streng worden ge let op het vervoer en de opslag van het vuurwerk. den haag anp De Israëlische regering heeft Nederland verzocht ongeveer 300 Libanezen op te vangen. Het gaat om oud-strijders uit het Zuid-Libanese leger (SLA) en hun familieleden, die hun leven niet meer zeker zijn nu Is raël de bezetting van Zuid-Li banon enkele maanden gele den heeft beëindigd. Eind mei trok het Israëlische leger zich na ruim 20 jaar terug uit de veiligheidszoné in Zuid- Libanon. Premier Barak kwam daarmee een belofte na die hij bij zijn aantreden had gedaan. Israël bezette Zuid-Libanon om Noord-lsraël te beschermen te gen de Palestijnen. Zesduizend door Israël ge steunde Zuid-Libanese solda ten vluchtten na beëindiging van de bezetting naar Israël, veel meer dan waar Israël op had gerekend. De strijders wa ren bang voor vergeldingsacties van de Hezbollah-beweging. Nederland heeft het verzoek in overweging genomen, en geeft binnenkort uitsluitsel, al dus een woordvoerder van bui tenlandse zaken. Israël heeft ook Duitsland en Scandinavi sche landen benaderd. De on geveer 300 Libanezen hebben voorkeur voor Nederland, om dat hun familie hier woont. Een groot deel wil in Israël blijven. winsum anp De directie van het asielzoe kerscentrum (AZC) in het Gro ningse Winsum betreurt dat een aantal dieren van verpleeg huis De Twaalf Hoven door be woners van het centrum is mis handeld en geslacht „Dit kan natuurlijk niet. We gaan in ge sprek met het verpleeghuis", al dus woordvoerder P. Rollema van het AZC. Zij erkent dat kinderen op het terrein hebben gevoetbald met een konijn. „Maar het politie onderzoek naar een geslachte geit loopt nog. Het is niet zeker dat daar een link met het AZC is", stelt Rollema. Eeh aantal weken geleden verdween een geit, waarvan de resten later zijn teruggevonden. De politie stelde vast dat het om een ritu ele slachting ging, aldus direc teur Kalfsbeek van het verzor gingshuis. Vorige week zagen medewer kers van het verpleeghuis dat jongens met een konijn voet balden. Inmiddels is bij de poli tie aangifte gedaan van het inci dent met de geit en de verdwij ning van kippen. Het politieon derzoek naar deze zaak loopt nog. De dierenweide ligt nabij het verpleeghuis. De bewoners van De Twaalf Hoven gaan geregeld naar deze dieren kijken. Het parkje met de weide ligt aan een stuk openbare weg, stelt Rollema. Ook andere mensen dan de bewoners van het AZC hebben toegang tot het terrein. Kalfsbeek gaf dit weekeinde aan snel een gesprek met de di recteur van het AZC te willen, en 'in goed overleg' te bespre ken wat er gedaan moet wor den om herhaling van de mis handeling te voorkomen. ken, die stellen dat sprake is van een 'hervestigingsalterna tief. Volgens de woordvoerster zou de Immigratie- en Naturali satiedienst in schrijnende ge vallen wel soepel optreden. De ministeries van justitie en buitenlandse zaken stellen dat er geen grote toename is van het aantal verzoeken van Mo lukkers om een tijdelijke ver blijfsvergunning. Ook het Ne derlands consulaat in Jakarta heeft nauwelijks een toename geconstateerd in het aantal vi- sumaanvragen voor Nederland. Molukkers kunnen asiel in Ne derland, aanvragen, maar moe ten dat doen bij de Nederland se ambassade in Jakarta. Voor de in ons land verblijvende Mo lukkers is dat erg ingewikkeld. twello berend van de sande Vel over been arriveerden ze acht maanden geleden in Nederland. Uitgeput en stijf van de stress kwamen ze rechtstreeks uit de burgeroorlog die de Molukken nu al ander half jaar teistert. Vakantie kun je het niet noemen, maar formeel zijn vader Junus en zijn zonen Jeniman, Reymon en Ricky wel toeristen. Illegale toeristen beter gezegd, want hun visum is al twee maanden verlo pen. Maar terug naar Ambon durven en kunnen ze niet. Hun familienaam willen ze niet in de krant zien. De Vreemdelingenpolitie leest ook mee, en wie weet wat voor uitwerking pu bliciteit op hun situatie heeft. Aan de ande re kant willen de Molukkers graag over de situatie in hun land vertellen. Opdat Ne derland en de wereld wakker worden en eindelijk wat doen aan de slachtpartijen op het eiland. In de woonkamer van dochter Zenda in Twello lijkt de oorlog heel ver weg. Het is onvoorstelbaar dat de jongens die zo rustig, op de bank zitten onder een enorm schil derij van het vredige Bali nog geen jaar ge leden schietend rondliepen in Ambon-stad. „We weten niet of we mensen gedood heb ben", zegt Ricky ogenschijnlijk koel. „Dat zie je niet goed als je op iemand schiet die vijftig meter verderop staat." De oorlog, zoals de Molukkers de brand stichtingen en moorden door christenen en islamieten noemen, begon in januari 1999. „Toen vochten we nog met hakmessen en pijl en boog", zegt Ricky, alsof de strijd toen nog niet serieus was. Even leek het zelfs vrede te worden, en hun buurjongen en vriend Akiwen waagde zich zelfs in een buurt waar veel moslims wonen. „Hij werd met een mes in stukken gehakt. De resten zijn de volgende dag in zee teruggevon den." Moslimjongens uit de buurt met wie Jeni man, Reymon en Ricky nog op school had den gezeten, waren opeens vijanden. Met de komst van het leger verergerde de toe stand. Jeniman en Ricky besloten zich ook beter te bewapenen. Van stukken pijp en onderdelen van een bromfiets fabriceerden ze geweren, die min of meer zelf bepalen welke richting de kogels opgaan. Tegen de machinegeweren en granaatwer pers van de moslims maakten ze echter weinig kans. In december vorig jaar was het gevaar zó groot en het voedselgebrek zó nijpend dat Junus en zijn zonen besloten te vluchten naar twee dochters die al jaren in Nederland wonen. De derde dochter Vera bleef met haar gezin achter op Ambon. El ke dag probeert haar familie in Nederland te bellen, maar inmiddels is het twee maanden geleden dat ze iets van Vera heb ben vernomen. Het ministerie van justitie vindt dat Moluk kers die zes maanden - mogelijk wordt dat negen maanden - als toerist in Nederland zijn geweest terug moeten naar hun land. Junus zou niet weten hoe. De boot naar Ambon vaart niet meer. Het vliegtuig landt midden in moslimgebied, levensgevaarlijk voor de christelijke Molukkers. Vandaar dat hij een advocaat in de arm heeft genomen, die een verblijfsvergunning op humanitaire gronden heeft aangevraagd. Zenda begrijpt niet waarom de Nederland se overheid zo moeilijk doet. Reis, onder dak en eten, alles betalen Zenda en haar man zelf. „Het kost Nederland geen geld. Waarom mochten mensen uit Joegoslavië wel komen? Op de Molukken is het ook oorlog."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3