V akantiegangers in Spanje Slecht weerbericht slechter dan slecht weer De fouten van Wahid Gesprek van de Dag Steunpunt Barcelona: 500 telefoontjes per dag Duitse prins krijgt kastelen niet terug DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 V^ommciifaai' President Abdurrahman Wahid van Indonesië bood gisteren aan het Volkscongres (MPR) zijn verontschul digingen aan voor de gemaakte fouten gedurende de eerste tien maanden van zijn bewind. Wahid heeft vooralsnog niet het leiderschap gebracht waar het land zo'n dringende behoefte aan heeft. De president maakt eerder de indruk van een hulpeloze oude man die zijn macht niet weet te gebruiken. Ook gisteren wist een duttende Wahid die indruk niet weg te nemen. De problemen waarmee Indonesië kampt zijn een er fenis van het Soeharto-regime. Sociale, etnische en re ligieuze onrust dreigt de archipel te verscheuren. Het leger weigert de burgeroorlog op de Molukken te be teugelen. Afscheidingsbewegingen zijn actief in Atjeh en Irian Jaya, het voormalig Nederlands Nieuw-Gui- nea. In Indonesië tiert de corruptie nog altijd welig. De invloed van het leger op de politiek en de economie is nog buitengewoon groot, hoewel Wahid een aantal 'politieke' generaals, onder wie Wiranto, behendig bui tenspel manoeuvreerde. De verwachtingen van de Indonesische bevolking wa ren vlak na de val van Soeharto hooggespannen. Gus Dur, zijn bijnaam, stond bekend als bemiddelaar en kreeg indertijd de voorkeur boven de populistische kandidaat Megawati. Hij moest de verzoening tot stand brengen. Maar najaren onderdrukking wil de mens nu eenmaal snel verbeteringen zien en voelen. Tot nu toe heeft Wa hid zich voornamelijk beperkt tot woorden. Externe factoren, waar Wahid geen enkel greep op zegt te heb ben, zijn in zijn ogen de schuld van de crisis waarin het land verkeert. Fouten zijn er in de eerste tien maanden van zijn presidentschap zeker gemaakt, maar dan vooral door anderen. Lang zal de eerste democratisch gekozen president zich niet achter het verleden kunnen verschuilen. Zijn regenboog-regering, een coalitie waarin veel politieke partijen zijn vertegenwoordigd, is volstrekt kleurloos. En aangezien de president geen politieke uitstraling lijkt te ambiëren, lijkt de tijd rijp voor een nieuwe man of vrouw die de regering een gezicht kan geven. De vraag is alleen wie? Blijkbaar weet het Volkscongres het ook niet. Daarom geeft de MPR Wahid deze keer nog het voordeel van de twijfel. Zonder krachtdadig leiderschap en hulp van buitenaf zal Indonesië nog verder in het moeras zin ken. Record kersenpitspuwen Twee Zwitsers hebben in het afgelopen week einde opnieuw het we reldrecord kersenpit- spuwen voor wouwen en mannen gevestigd. Beiden waren al eerder recordhouder, maar werden onlangs versla gen door twee Amerika nen. Conchita Kohier heeft volgens de Zwitserse bond van Kersenpitspu wers een afstand van 19,01 meter bereikt. Thomas Steinhauer spuwde zijn pit 25,22 meter ver. De vorige re cords stonden op 16,49 meter en 24,42 meter. In het Zwitserse Saint- Aubain meten vijf tot zes keer per jaar tussen de vijfhonderd en vijftien honderd mensen hun krachten. De Zwitserse bond voor kersenpitspu wers heeft zeshonderd leden. Skaters rollen massaal door Rotterdam 'Woensdagavond, skate-avond', luidt een nieuw adagi um in Rotterdam. Steeds meer Havenstedelingen slui ten zich aan bij de almaar groeiende stoet skaters die in de zomermaanden op woensdagavond door de stad trekt. Wat vorig jaar begon als een clubje liefhebbers dat ge zamenlijk de schaatsschoenen met wieltjes onderbond en door het centrum van de Maasstad trok, is inmid dels uitgegroeid tot een wekelijks feest waar dertien duizend Rotterdammers aan deelnemen. De organisa tie, 'Rotterdam rolt', moet alle zeilen bijzetten het nog steeds groeiend aantal 'freaks' langs Rotterdamse stra ten en pleinen te loodsen. Rotterdam rolt is de afgelopen dagen hard op zoek ge gaan naar meer vrijwilligers. De politie begeleidt de stoet die start in West en eindigt in Rotterdam-Noord. Maar omdat het korps niet beschikt over 'blikken met agenten' die zij kan opentrekken, moet de organisatie er zelf voor zorgen dat de rollende stoet in beweging blijft. Het tegenhouden van het verkeer, maar ook het oppik ken van vermoeide achterblijvers hoort bij de taken van de schaatsende vrijwilligers. Een woordvoerder van de organisatie meldt dat er inmiddels voldoende begeleiders zijn gevonden en dat de tocht morgen weer van start kan gaan. Als het aantal deelnemers blijft groeien, verwacht de organisatie voor het eind van het seizoen de 20.000 te halen. Off-Parade Het is een miezerige dag in de zomer van 2000. Directievoor zitter Ronald van der Zijl ziet het grijze wolkendek over zijn Efteling drijven. Elke sombere dag betekent een verdere ach terstand op de geschatte bezoe kersaantallen. Een hoosbui of een stralende zon vormt het verschil tussen een uitgestorven pretpark of dikke rijen voor de Python achtbaan. Maar slechter dan het slecht weer zelf zijn slechte weerberichten. Als je een bezoekje van plan bent en Erwin Krol voorspelt de avond tevoren mooi pretpark- weer, dan zegt geen ouder de volgende dag het beloofde uitje af. Al regent het pijpenstelen. Andersom kan ook. Van der Zijl heeft menige stralende dag door het park gelopen terwijl er geen kip te zien was. Evenementen als het EK en de Olympische Spelen zijn ook van invloed. De Efteling heeft de schatting van het aantal bezoe kers daarom dit jaar voorzichtig gehouden ten opzichte van 1999, toen drie miljoen mensen op bezoek kwamen. „Ook de 180.000 braderieën, festivals en dergelijke zijn concurrenten", zegt Van der Zijl. Toch is Nederland een echt pretparkland. Het aantal bezoe ken per inwoner is hoog verge leken met andere landen. Voor al het verschil met Zuid-Europa is groot. Duitsland en Denen marken lopen meer in de pas. Met de drie miljoen bezoekers staat de Efteling in Nederland op kop wat dagattracties be treft. Alleen de Amsterdamse rondvaartboten trekken onge veer evenveel bezoekers. De plaatsen drie tot en met ze ven worden bezet door dieren tuinen en het Rijksmuseum. Op de achtste volgt weer een pret park: Duinrell in Wassenaar, met 1,2 miljoen dagjesmensen. Het Nederlands Bureau voor Toerisme schatte in 1997 het totale aantal visites aan de 731 attractiepunten op meer dan 122 miljoen. In 1985 kwamen waren dat er nog 53 miljoen aan 280 attracties. Tijdens een dagje uit wordt flink wat uitgegeven. De Efte ling - attractiepark, golfbaan en een hotel met 122 kamers - maakte vorig jaar een omzet van 150 miljoen gulden. Daar van kwam 128 miljoen uit het attractiepark, wat inhoudt dat de gemiddelde Eftelingganger zo'n 43 gulden uitgeeft. De gemiddelde entreeprijs be draagt 31,50 gulden, de extra uitgaven in het park dus 11,50 gulden. Dat kan hoger, meent Van der Zijl, bijvoorbeeld door kaartverkoop via Internet. „Als de entree al een tijd geleden be taald is, wordt de geldbeleving anders", zegt hij. De klant komt dan eerder in de verleiding geld aan horeca en souvenirs uit te geven. Het klinkt vreemd, maar de Ef teling is blij met de komst van Disney naar Europa. „Natuur lijk zijn we even geschrokken. Maar de effecten zijn positief geweest. Disney heeft een ho gere kwaliteitsnorm gezet. Amerikanen hebben toch een andere kijk op wat service is en wanneer een park 'af en Efteling-directeur Ronald van der Zijl is blij met de komst van Disney naar Parijs. foto cpd roland de bruin schoon is." De Efteling is opge houden met jaarlijkse torenho ge investeringen in nieuwe en modernere attracties. Het doet niet mee in de race om de snel ste en spectaculairste achtbaan. Concurrent Six Flags in Flevo land kan wat dat betreft zijn gang gaan. „Men komt bij ons meer voor de totaalbeleving. Horeca, live entertainme de infrastructuur krijgen om steeds meer aandach zegt Van der Zijl. Vorig ja vesteerde hij twintig müji gulden. Een derde daarv; naar de aanleg van een w promenade en een centn plein in het park. Bereikbaarheid is voor de recreatie een groot probli Iedereen wil om tien uur tends in het park zijn om uit zijn uitje te halen. Ze dus een hoop files mee.1 Zijl, voorheen werkzaam personenvervoer, bedacl daarom de 'sprookjesperi Die rijdt vanuit 150 plaat Nederland naar de Eftelii „Maar nu staan die buss< de file", verzucht Van dei Een mogelijk antwoord i< meerdaagse bezoek. Een is er al. „Maar er zijn mee den nodig." De directeur samenwerking met eigen van bungalows en appart ten in de regio. MARTUN SCHURING Film over ANWB-werkers is forse klus De NCRV-televisie maakt dezer dagen opnamen in Spanje voor het pro gramma De mensen van de Alarmcentrale. Vanuit het ANWB-steunpunt in Barcelona volgt een camerateam de werkzaamheden van zes hulpverleners en de lotgevallen van vakantiegangers. Waaronder de premature bevalling van een tweeling en de repatriëring van een vrouw na een beroerte. Zondagmiddag, het is bloed heet in de stad. Op het plein voor de Catedral de Barcelona dansen tientallen mensen de Sardana, voorheen een open baar protest tegen de dictatuur van Franco. In de kerk, bij Ma ria, steken we een kaars op voor het thuisfront én voor een Ne derlandse tweeling in een zie kenhuis in Gerona. Willemijn en Lodewijk, beiden nog geen twee pond zwaar, zijn tijdens een korte vakantie van hun ou ders in Spanje geboren. Veel te vroeg geboren, wel te verstaan. Op kantoor van Anneke Huer- tas-Van Gastel, hoofd van de Alarmcentrale in Barcelona, wordt driftig gedebatteerd over de tweeling. De makers van het televisieprogramma willen graag met de ouders in contact komen, maar zouden ze willen meewerken? En: wat is de beste manier om hen te benaderen? Claudine Everaert, regisseur van het tv-programma, overlegt met ANWB-arts Geert van der Heijden welke mogelijkheden hij ziet. De arts strijkt met de handen door het haar. De alarmcentra le, werkend in opdracht van de verzekeraar van de familie, wil de de kinderen al meteen na de geboorte terugvliegen. Van der Heijden verzette zich daarte gen: „Ze zijn nog maar 28 we ken, dat is veel te gevaarlijk. Dat kan op zijn vroegst bij 35 we ken, ze moeten hier voorlopig blijven." De ouders willen na wat onderhandelen wel mee werken aan de filmopnamen, niet zozeer om de NCRV een plezier te doen, maar om de ANWB in het zonnetje te zetten. „Ze hebben ons uitstekend ge holpen". Een week eerder reisde het tv- team samen met Geert van der Heijden naar Caracas (Venezu ela) voor de repatriëring van een oudere Nederlandse vrouw. Het ANWB-steunpunt in Barcelona ontvangt in de zome maanden 500 telefoontjes per dag. Op zeer drukke dager kan het aantal hulpvragen oplopen tot 900 op een dag. J; lijks gaan ongeveer 1,5 miljoen Nederlanderse vakantieg gers naar Spanje. In de zomer zijn dat er ongeveer 640.0C Het steunpunt in Barcelona, dat Spanje en Portugal ond zijn hoede heeft, bestaat sinds 1967. Hulp wordt gebodei in de meest uiteenlopende zaken, zoals auto-ongevallen, ziekten, infarcten, weigerachtige automobielen, diefstal, in een enkel geval - mensen die de weg vragen. De meesi problemen worden ter plekke opgelost. Vaak moeten mensen en voertuigen worden gerepatrieei naar Nederland, worden familieleden opgevangen, of ve vangende auto's afgegeven. In drukke weken kan het aar auto's dat vanuit Spanje op transport naar Nederland mi oplopen tot 50 stuks. De ANWB heeft naast de alarmcent le in Den Haag, tien steunpunten in Europa, te weten in Lyon, Barcelona, Benidorm, Milaan, Athene, München, Innsbruck, Praag, Budapest en Izmir. Tijdens de zomer, werken bij de alarmcentrales in totaal 400 mensen, van 63 in Barcelona. De NCRV-cameraploeg film de repatriëring van een auto. Op haar zesde vakantiedag zak te zij in elkaar in een kerk in Ecuador: een beroerte. Al spoe dig werd de vrouw overge bracht naar Caracas, de enige plek in Zuid-Amerika waar men in staat was tot de voor haar noodzakelijke hersenoperatie. De tocht van de vrouw, haar man en de arts is onderdeel van het programma. Het scheelde echter een haartje of deze opnamen waren de mist ingegaan, vertelt Claudine Everaert. „Toen we in Caracas een paar sfeerimpressies film den, werden we opeens be roofd door enkele mannen. Op klaarlichte dag in het stadscen trum! Zij pakten de camera af en wilden er vandoor gaan. Ik dacht: oh, daar gaat ons onder werp. Het zal toch niet waar wezen?" De bezorgdheid over het on derwerp bleek sterker dan de angst voor lijf en leden. Claudi ne: „Ik had vijftig dollar op zak, en we zijn toen met die man nen gaan onderhandelen". Tot haar stomme verbazing lukte het de camera terug te kopen. Vijftig dollar is voor mensen in Venezuela een hoop geld, zo werd haar duidelijk. Camera te rug, onderwerp gered. En dat niet alleen. De criminelen wer den kort erop gepakt door de politie. En zo kregen ze ook die vijftig dollar weer terug. De programmamakers moeten op eieren lopen: het vertrou wen winnen van alle betrokke nen (hulpverleners en vakantie gangers); rekening houden met weerbarstige en onwillige auto riteiten, zoals luchtvaart- en ziekenhuisfunctionarissen; de verhaallijnen in de gaten hou den en de 'rollen' van de hoofd personen bewaken. Als het aan Femke Wouters van de ANWB ligt, moet in het pro gramma ook naar voren komen dat er nogal wat werkstress be staat op de centrale. „Ik heb het idee dat ze daar te weinig oog voor hebben. Het komt voor dat hulpverleners vreselijk wor den afgebekt, of zelfs uitge scholden, door mensen die soms niet eens lid van ons zijn. Zo van: Je moet me helpen! Dat gaat je niet in de koude kleren zitten." De mensen van de Alarmcentra le in zes afleveringen, le afleve ring: vrijdag 8 september Neder land 1, 22.30 uur. JAAP TIMMERS De Duitse prins Ernst August van Hannover krijgt de land goederen die zijn familie bezat in Saksen-Anhalt, in het vroege re Oost-Duitsland, niet terug. Het gerechtshof in Berlijn heeft dat gisteren bepaald. De in totaal circa honderd vier kante kilometer omvattende landerijen in het Harz-g met kastelen, bossen, land bouwgebieden, heerlijkheden en een bouwvallig, twaalfde- eeuws cisterciënzer klooster, werden tussen 1945 en 1949 door de sovjets onteigend en zijn sindsdien staatseigendom. Het ging er in het proces om of de grootvader van de prins, Ernst-August graaf van Braun schweig en Lueneburg, de Duit se of de Britse nationaliteit had. In het laatste geval zou de ont eigening namelijk onwettig ge weest zijn en had Ernst August van Hannover, echtgenoot van prinses Caroline van Moi recht op teruggave. Het hof in Berlijn stelde v i de graaf weliswaar een Bi maar ook een Duits pasp i bezat, terwijl Ernst August beweerd dat zijn grootvai 1918, gelijk met het aftrec van de Duitse keizer, afsti had gedaan van zijn titels zijn Duitse staatsburgers! Eerder was een rechtbanl i Saksen-Anhalt al tot de d i uitspraak gekomen, waar de zaak, die jarenlang gei heeft, nu definitief voorb De autoriteiten in Saksen halt reageerden opgetogei de uitkomst van het proc zeiden nu eindelijk te kui beginnen aan de hoognoi restauratie van de waard( landgoederen en kastelen r Vissenregen op Engelse dakc Enkele honderden vissen zijn in het Engelse plaatsje Great Yar mouth tijdens een zware regen bui uit de lucht komen vallen. Verscheidene inwoners zagen hun daken en tuinen bedekt met de dode zilverkleurige zee dieren, meldde The Daily Tele graph maandag. De vissen zijn waarschijnlijk uit de Noordzee geschept dei, tornado en ruim drie kilo landinwaarts tijdens een regen neergegooid, zegt e woordvoerder van een Br n meteorologisch instituut, gaat waarschijnlijk om sp c jonge wijting. Zodra er Broadway bestond, ontstond ook off-Broadway. Toneelstukken en musicals die niet geschikt werden geacht voor het grote publiek, of kunstenaars die zichzelf minder geschikt vonden voor datzelfde publiek, maakten van hun gebrek aan aantoonbaar succes juist een pre. Men vestigde zich in zelf opgeknapte theaterjes, een paar stra ten verderop. Om de hoek van de grote culturele McDonald's ontstond een buurtje vol trendyrestaurants. Wie iets wilde zien dat niet gecorrumpeerd was door roem en het grote geld kon te recht op dat 'off-Broadway'. Daar kon men zich als bezoeker nog een uitver korene wanen, trendsetter en vertegen woordiger van de betere smaak, en nog tegen een lagere prijs ook. Dat marxistische mechanisme, dat een kracht een tegenkracht oproept, zoals het huwelijk overspel, is in de cultuur algemeen. Jaren geleden trok door Neder land de 'Boulevard Of Broken Dreams'. Artiesten woonden wekenlang in woonwa gens en speelden voorstellingen in tenten. Ook gevestigde namen profiteerden van de gelegenheid om zich weer eens los te zingen van een geconditioneerd theaterpubliek en keerden tijdelijk terug naar het theatrale zigeuner schap. Omdat netjes kaartjes verkopen en boeken bijhou den niet het sterkste punt van zwervers is, ging de 'Boulevard of Broken Dreams' na een paar jaar fail liet. Deurwaarders confisceerden de tractoren en Ne derlands enige serieuze vorm van 'off-Nederland' verdween uit het gezicht. Toen kwam 'De Parade'. Er waren inmiddels enige minder artistieke types bereid gevonden de biervaten te tellen en de guldens op te bergen. Jarenlang was 'De Parade' in de zomer dé plek waar de incrowd zich voor tweeguldenvijftig tot hamster liet degrade ren, en in een donkere tent kruipend een race aflegde tegen twee andere bezoekers die er waren ingetrapt. De rest van de avond liet je je voor een handvol rijks daalders verrassen door voorstellingen in een tent, geen idee wat er zou komen, maar dat was nu juist het leuke. 'Off-Nederland' was terug. Dat wil zeggen, tot uw buurman en zijn voetbalvrienden er ook achter kwa men. Zodra de zomerzon zich laat zien wordt 'De Parade' overlopen door een bierzuchtige menigte en inmiddels kunnen kaartjes maar beter van te voren via het Uitburo besteld worden,anders kom je ner gens meer in. Daar staat tegenover dat u zich be vindt op het leukste terras van Nederland, en dat van het voormalig zigeunerschap nog zeker interes sante resten te vinden zijn. Nog altijd komen acteurs voorde voorstelling flink lawaai maken in de menigte. En nergens is het be- diendend personeel zo uitgewoond: als om half twee 's nachts iedereen is vertrokken begint hun eigen feestje. Voor bezoekers mag de romantiek minder zijn geworden, de ware incrowd heeft zichzelf in middels tot medewerker gemaakt en maakt tijdens lange bacchanalen van De Parade een eigen 'off-Pa- rade'. Ook ik heb die kans gegrepen en ben de komende week te vinden in het Amsterdamse Martin Luther King-Park. U herkent mij aan een witte overall en ik sta bij een grote tafel waar u voor de waarachtige zi- geunerprijs van drie gulden een spel mag spelen dat op De Parade zijn wereldpremière beleeft. En er spe len zich aandoenlijke taferelen af. Meisjes van negen die voor de vierde keer drie gulden bij hun moeder gaan halen, omdat ze willen winnen. Vaders die hun zoontje in de houdgreep nemen om kindlief het stuk vooral op de goede plek van het bord te laten leggen. 'NeeElmar, hij kan echt beter daar, leg nou daar, wat zegt papa nou?' Wordt er gewonnen glimt vader nog meer dan zoon. Wordt er verloren, was zoonlief voor het spel blijkbaar nog te jong. Aanbevolen Pa- rade-theater: 'Cooking with Elvis' en 'Droog Brood'. Het kindsterre- I tjeMACAULAY CULKIN uit de film Home Alo ne (1990) zit nu ook in het echte leven al leen thuis. Maandag maakte zijn woordvoerder bekend dat de 19-jarige Culkin gaat scheiden van zijn één jaar oudere vrouw, de ac trice RACHEL MINER. De twee ont moetten elkaar in 1997 in New York en trouwden toen beiden zeventien waren. Culkin speelde onder meer in Home Alone, Home Alone 2 en My Girl. Daarna kwam zijn carrière in een neerwaartse spiraal, onder meer als gevolg van ruzie over de voogdij tussen zijn scheidende ouders. Miner speelde onder meer de oudere zuster van Anne Frank in de Broadway-pro- ductie Het Dagboek van Anne Frank. Het Berenbos in Rhenen heeft gister avond twee nieuwe bewoners gekre gen, de Russische beren FENJA en UAUA. De beren komen van professor aan de universiteit v< f Moskou, die het gedrag van de ten wilde bestuderen. Geld voc onderzoek is er echter nooit men. Daardoor leefden de bereh renlang in te kleine hokken. N<>j dood van de beren Geert en Fio 1999 ging het Rhenense Berei t op zoek naar een aantal beren nood. Al snel kwamen Fenja erlft in het vizier. Gerard Baars, voo r van de Stichting Berenbos Rhe j, heeft de dieren opgehaald. De domeinnaam www.jimihent 3 .com komt in handen van de fa van de Amerikaanse legendaris h gitarist JIMI HENDRIX. Dit hei ?t VN-organisatie World Intellect it Property Organization (WIPO)1:1 paald. Het internetadres was ii den van een Amerikaan uit Floift; die met de domeinnaam veel hoopte te verdienen. Hij moet|e VN-organisatie het internetadrf ruggeven aan de familie van de - legende, die in 1970 overleed.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2