Leidsch Dagblad Pleziervaart dwarsboomt wegverkeer Met Lieberman kiest Gore voor ervaring en integriteit ETA-leider gedood bij explosie in Bilbao Rook en as Grote zoekactie naar vermiste zwemmers Politie houdt vermoedelijke dief 'geheime trommel' aan 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD SDAG 8 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 X Trianon weet geen raad met V oud plafond 13 Hazerswoudenaar verruilt leven aan wal voor zwervend bestaan op het water pfljÜ 14 Rotary geeft geld voor herstel Joodse begraafplaats 17 Van Nistelrooy is het verdriet over blessure al voorbij egacollecte na wering euro Stichting Coliectepian wil le invoering van de euro in 2 een massale collecte op en om resterend Europees ngeld op te halen. De be ling is dat 250.000 collec- :en langs de deuren gaan, grootste collectie ooit in land. Bij de stichting zijn grote instellingen voor de doelen aangesloten. De onale munten kunnen iswaar gratis worden om- ïild, maar Collecteplan er van uit dat veel men- het de moeite niet vinden kleine hoeveelheden te ielen. 3N stuurt per iuis aanmaning Telecom stuurt aan circa )00 klanten een excuus- ;f om zich te verontschuldi- voor een foutieve aanma- Het concern zond een van zijn klanten vorige :k een aanmaning waarin id dat de telefoonrekening de achterliggende maan- niet was voldaan. Het be- echter mensen die KPN den gemachtigd periodiek te incasseren via hun tbank-rekening. Volgens woordvoerster van KPN door een fout de automa- he betaalopdracht niet uit- jerd. >ch waardering ior Dutchbatters ierlanders hebben veel rdering voor de inzet van lerlandse militairen in Joe- lavië, ondanks de stroom negatieve berichtgeving de rol die ze speelden d de val van Srebrenica, blijkt uit een representa- onderzoek in opdracht van Stichting Dienstverlening eranen (SDV), waarin 67 cent van de Nederlandse olking zegt veel tot zeer waardering te hebben de inzet van de Dutchbat- Achttien procent geeft het dikaat 'weinig tot zeer wei- waardering'. llachtoffer moet et dader praten' Iers en slachtoffers van daden moeten op basis vrijwilligheid samen met conflictbemiddelaar om tafel. Dat bepleiten officier justitie A. de Lange en l-rechter A. Smolders in het lerlands Juristenblad. De sten zien een delict onder er als een conflict tussen Ier en slachtoffer. De laat- is vaak ontevreden over de nier waarop hij genoegdoe- g krijgt en wil meer grip op afwikkeling van het con- t. Onafhankelijke bemidde- is daar volgens hen een de manier voor. ossier Soeharto bij rechtbank hoogste openbare aankla- in Indonesië heeft het dos- Soeharto vandaag inge- nd bij de rechtbank in d-Jakarta. Die moet nu be- sen wanneer het fraude ces tegen de oud-president [int en of hij daarvoor fit ioeg is. Soeharto is vorige ?k officieel in staat van be- luldiging gesteld wegens duistering van omgerekend ia 1,4 miljard gulden. Als 79-jarige Soeharto schuldig rdt bevonden, kan hij tot enslang worden veroor- Id. Bom vermoedelijk voortijdig ontploft barcelona henk van den boom correspondent Vier leden van de Baskische afscheidings beweging ETA zijn gisteravond in Bilbao omgekomen doordat explosieven, die ken nelijk bedoeld waren voor het plegen van een aanslag, in hun eigen auto ontploften. Tot de slachtoffers behoort Patxi Remente- ria, één van de meest gezochte leden van de ETA. Hij was de leider van het bloeddor stige Commando Vizcaya. Onzorgvuldig wapengebruik heeft tot dusver aan 31 ETA-leden het leven gekost in de dertig jaar dat de organisatie haar ge wapende strijd voert. In het wrak van de gisteren geëxplodeerde auto trof de politie drie uiteengereten lichamen aan en diverse vuurwapens. Een vierde lijk lag vijftig meter verder op straat. Het was door de enorme kracht van de explosie uit de auto geslin- gerd. De ontploffing had plaats nabij de kanto ren van de dagbladen Deia, El Mundo en El Correo. In een cirkel van vijftig meter rond de auto gingen ramen aan diggelen en wer den geparkeerde wagens vernield. Het aantal doden door ETA-aanslagen is, sinds de afscheidingsbeweging haar wa penstilstand op 3 december beëindigde, gestegen tot elf. De ETA is een waar offen sief begonnen tegen de regering-Aznar en tegen iedereen die het niet eens is met de doelstellingen of de methoden van de ETA. Het afgelopen halfjaar pleegde de bewe ging zestien aanslagen. De Spaanse politiek is hopeloos verdeeld over de manier waarop het probleem in de opstandige Baskische provincie moet wor den aangepakt. De ETA buit die onenigheid uit en wakkert haar zelfs aan door de golf van geweld. ma pp*r«l patate Rook en as barsten uit de Tungurahua-vulkaan bij Patate, gelegen op zo'n 150 kilometer ten zuiden van Quito in Ecuador. De bijna 5.000 meter hoge vulkaan is al actief sinds oktober vorig jaar. Voor de mensen in de omgeving van de Tungurahua-vulkaan geldt sinds die tijd een be perkte alarmfase. foto afp martin bernett leiden anp/connie van uffelen Op de Nederlandse vaarwate ren reizen zo'n 160.000 tot 180.000 plezierboten en dat aantal groeit zo'n twee procent per jaar, aldus J. Thiebou, pro jectleider van de SRN. Dat leidt tot opstoppingen en proble men. ,,Wij willen meer aqua ducten", zegt Thiebou. Hij maakte een lijst met knelpun ten, waar snel actie moet wor den ondernomen. Hoeveel geld het aanleggen van aquaducten kost, durft Thiebou niet precies te zeggen. ,,Het gaat zeker om vele honderden miljoenen gul dens. Maar daar moet je de op brengsten tegenover stellen. De toervaart levert Nederland jaar lijks 4,5 miljard op." Leidse brugwachters melden dat zij niet zoveel merken van overlast. ,,Dat valt reuze mee", zegt R. de Wekker, brugwachter bij de Leidse Schrijversbrug. Al leen bij spertijd, als we niet open gaan tussen twaalf uur en kwart voor één, dan kunnen er een stuk of vijf jachten liggen. Wel merk ik dat het elk jaar drukker wordt." De Wekker schat dat hij de brug nu - in de zomervakantie - elke dag zo'n veertig tot vijftig vijf. Aan de zoekactie die on middellijk begon, namen de politieboten van Katwijk en Noordwijk deel, de reddingsbri gades van Katwijk, Noordwijk en Zandvoort, een politieheli- kopter en een traumahelikopter van de ANWB die toevallig in de buurt was. Om kwart over ze ven 's avonds werd het zoeken gestaakt. Als op het strand ach tergebleven kleding was gevon den, had de politie langer door gezocht. Nu houdt ze er reke ning mee dat de twee lange-af- standszwemmers waren, aldus een woordvoerder. Hij hoopt dat ze zich misschien alsnog melden. Volgens de getuigen droegen de twee zwemmers ro de badkleding. noordwuk job de kruief Voor de kust van Noordwijk is gistermiddag een grootscheep se zoekactie gehouden naar twee zwemmers. Twee mensen op het terras van Huis ter Duin meldden onafhankelijk van el kaar dat ze een tweetal op on geveer een kilometer van het strand plotseling niet meer za gen. Met twee helikopters en een aantal boten gingen de po litie en de reddingsbrigade op zoek, maar ze troffen niemand in zee aan. Ook werden op het strand geen spullen gevonden en werd er niemand als vermist opgegeven. De melding van de twee ter rasbezoekers kwam rond half De Leidse politie heeft gister middag een 19-jarige Leidenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht de 'geheime trommel' uit de leeskamer van het stad huis te hebben gestolen. De diefstal had begin februari plaats. De verdachte ontkent tot nu toe iets met het misdrijf te ma ken te hebben. Hij zit nog steeds vast. In de geheime ANDAAG 18 PAGINA'S lenland 3 enland 5 uur en Kunst 16 lomie -6,7,8 )of en Samenleving 12 prek van de Dag 2 fio 11.14.15 rt 17 ivisieprogramma's 9' ids 10 terkrant 13 er 10,12 washington john wanders correspondent 16 De Democratische presidentskandidaat Al Gore november de presidentsverkiezingen, dan wordt Lieberman vice-president van de Verenigde Sta ten. Gore zal zijn rechterhand vandaag formeel voorstellen aan de Amerikaanse natie. Met Lieberman kiest Gore niet alleen voor er varing, maar vooral ook voor integriteit. De 58-ja- rige senator uit Connecticut moei met zijn alom erkende morele gezag de aanvallen van het Re publikeinse duo Bush/Cheney op de integriteit van de Democratische leiders neutraliseren. Of dat lukt, moet nog blijken, maar Gore's opzet is duidelijk. George W. Bush en zijn partijgenoot Dick Che ney blijven hameren op de Lewinèky-affaire, die een gênant stempel drukte op Clintons presi dentschap. Beiden betogen dat alleen zij het door Clinton geschonden morele gezag van het Witte Huis kunnen repareren. Clintons vice-pre sident Gore zou daartoe niet in staat zijn. Nu Gore zich laat vergezellen door Lieberman, verliest die theorie aan kracht. Want het was de orthodoxe jood Joe Lieberman die op 3 septem ber 1998 vriend en vijand verraste met een vlijm scherpe speech in de Senaat, gericht tegen zijn partijgenoot Clinton. Dat was twee weken na de bekendmaking van de president dat hij, ondanks eerder ontkenningen, wel degelijk seks had ge had met oud-stagiaire Monica Lewinsky. De diep gelovige Lieberman is in moreel op zicht de tegenpool van de schaamteloze Clinton. Vanaf zijn entree in de Senaat, twaalf jaar gele den, maakte hij van moreel gezag.en integriteit zijn centrale thema. Clintons leugenachtige ge drag schokte hem ,,We kunnen bij onze nakome lingen niet de indruk achterlaten dat zijn handel wijze acceptabel is voor de leider van onze na- NR. 42382 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 In en om Leiden geen extreme wachttijden Treinen, auto's en boten zitten elkaar steeds meer in de weg. De toegenomen drukte op het water leidt tot grote filevorming bij bruggen. Dat concludeert de Stichting Recreatietoervaart Nederland (SRN). De stichting dringt aan op snelle maatregelen. HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Wij beschouwen slechts hen als mensen met gezond ver stand die onze mening zijn toegedaan. warmer r wee?x v keer opendoet, 's Winters zo'n drie tot vier keer per dag. Dat er sprake is van langere wachttij den op het Leidse water is vol gens De Wekker 'echt niet waar'. Ook denkt hij dat het verkeer op de weg niet meer overlast ondervindt van open bruggen. „In de vakantie varen er meer plezierjachten, maar rijden er ook minder auto's. Dat heft elkaar op." J. Volwater, namens de pro vincie brugwachter bij de Wad dingersluisbrug bij De Vink, is diezelfde mening toegedaan. Volgens hem is er rond Leiden geen sprake van langere wacht tijden. „Ja, als ze allemaal tege lijk kwamen, dan konden we ze er in één keer doormeppen. Ik zie wel dat er deze week een toename is. Het is tjok- en tjok vol. Iedereen gaat naar Katwijk. Jachten zijn ook groter gewor den. Vroeger had je meer kleine bootjes. Die gingen gewoon on der de brug door." Overigens heeft de provincie besloten de Waddingersluis brug volgend jaar tijdens het seizoen langer open te houden voor de pleziervaart. Ook op za terdagen kunnen de jachtjes zich dan tot zes uur 's avonds bij de brug melden. trommel stopt het college van burgemeester en wethouders gewoonlijk vertrouwelijke stuk ken: de raadsleden hebben alle maal een sleutel waarmee ze toegang hebben tot deze papie ren. Op het moment van de diefstal was de trommel leeg, zo verklaarde een woordvoerder destijds. Het voorwerp werd overigens een dag later al weer gevonden in de Spijkerboor- steeg, op een steenworp af stand van het stadhuis. 13722° 12722° "724 20% 20% 20% 30% 40% 50% Enschede stuurt brief aan ontploft vuurwerkbedrijf enschede gpd De gemeente Enschede heeft het vuurwerkbedrijf S.E. Fire works bijna twee maanden na de vernietigende explosies van 13 mei in een brief laten weten dat een onderzoek gehouden zal worden naar 'de relatie tus sen bedrijvigheid en wonen'. De officiële brief van de En- schedese Bouw- en Milieu dienst is gedateerd 6 juli, bijna acht weken na de ramp die aan 21 mensen het leven kostte. Een citaat: „De vraag leeft of de veiligheid van de inwoners op dit moment wel voldoende is gewaarborgd. Burgemeester en wethouders hebben daarom vastgesteld dat nader onder zoek, gericht op de externe vei ligheidsrisico's van een aantal als potentieel risicovolle aan te merken bedrijven, gewenst is." In de brief wordt een onder zoek aangekondigd naar 104 bedrijven in de stad, waarvan bij 51 vuurwerk ligt opgeslagen. De adressing van de gemeente lijke brief is zacht gezegd maca ber: S.E. Fireworks, Tollens straat 46-50, 7523 ZD Enschede. Van de Tollensstraat is sinds 13 mei niets meer over. Pagina 3: Pronk valt eigen in spectiedienst af Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad, j tie", zei Lieberman. Toch stemde hij een half jaar later tegen het afzetten van Clinton. Afzetting moet volgens Lieberman alleen aan de orde ko men als de president de Amerikaanse democratie ondermijnt, en daarvan was in dit geval volgens de senator geen sprake. Lieberman is de eerste niet-christelijke kandidaat voor één van de top posities in Washington. Hij is bovendien één van de schaarse orthodoxe joden in politiek Was hington. Naar verluidt neemt hij op de sabbat, tussen vrijdagavond en zaterdagavond, geen tele foon aan. Ook maakt hij dan geen gebruik van gemotoriseerde voertuigen. Of hij dat kan vol houden als hij vice-president wordt, is de vraag. 1J Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J G Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: I Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch £?r Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: I 071- 5128 030 of abonm

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1