weg bij Harpe Davi Voorzitter en dirigent Vier maanden cel voor stelende junk 'Schrijven doe je als je in de shit zit' Duin Bollenstreek Rotary tg voor rede Schot in herstel Joodse begraafplaats DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 katwuk 'Roeien voor Redden; motto van het roeifesti Rotaryclub Katwijk-N op zaterdag 2 septemb Vier ploegen strijden elkaar in het Uitwati naai bij Katwijk. Er is van de organiserend! club, van Bertus Dek food, van Lakeman 1 van de Tandartseriki wijk-Rijnsburg-Valkenl De opbrengst van d ment gaat naar de KT tions en reddingsbrig; Katwijk en Noordwijk. Speelakker, de speeltu wijk Hafakker in Noo; hout, kan rekenen op drage. Daarnaast krijg< raëlitische Begraafiplaai wijk aan den Rijn en d ge zonder Drempels' ii kom een deel van de oj Het roeifestijn won1 luisterd met allerlei drinkkraampjes die 1;1 water van de Oude Ri1 opgesteld. Er is ook e dentrainingshow en ee den van het shantyko1 de Mast', een Rad van 11 en een expositie van 1 van de modelbouwgn' wijks Museum. Automobilist laat drie gewonden achter noordwuk Een automobilist heeft vannacht van maandag op dinsdag bij de rotonde aan de Zwarteweg/Keyzerswey in Noordwijk na een ongeval met zijn auto drie gewonden achter gelaten. Hij is vermoedelijk met hoge snelheid op de rotonde af gereden en de macht over het stuur verloren. Daarbij moet hij een stenen rand geraakt hebben en doorgeschoten zijn, waarna hij aan de andere kant van het verkeersplein in de berm tot stil stand kwam. Van de inzittenden raakten twee 20-jarige Katwij- kers en een 19-jarige Rijnsburger gewond aan rug, nek en schouder. Zij zijn met ambulances naar het LUMC en het Rijn landziekenhuis gebracht. De politie heeft de bestuurder, die er vandoor ging, nog niet aangehouden, maar meent wel zijn identiteit te kennen. Kinderfestijn in Lisse lisse Een puzzeltocht door het centrum van Lisse is zaterdag 12 augustus het hoogtepunt van een groot festijn voor basis scholieren. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes trekken dan door het dorpshart om met behulp van een kaart vragen te be antwoorden en opdrachten uit te voeren. Ook kunnen zij on derweg aan spellen meedoen. Alverha-Koopcentrum Lisse (KCL) is initiatiefnemer van het festijn, dat van 11.00 tot 16.00 uur duurt. Aan de spel-puzzeltocht is ook een prijsvraag ver bonden. Ondernemers zorgen er voor dat de kinderen tijdens hun tocht te eten en te drinken krijgen. De organisatie verwacht dat het succes van vorig jaar ertoe zal leiden dat de belangstel ling (ook van buiten Lisse) nog groter zal zijn dan toen. Het maximale aantal deelnemers is 500. De deelnemers kunnen tusssen 11.00 en 14.00 van start gaan op het Vierkant. katwuk aan den run Er begint langzaam schot te komen in de restauratie van de Israëlitische begraafplaats in Katwijk aan den Rijn. Het architectenbureau Braaksma en Roos uit Den Haag is bezig met een restauratieplan. Het gaat om het herstel van de grafzerken en de muur om de dodenakker aan de Rijnstraat, waarvoor toch zeker enkele ton nen op tafel moeten komen. Hoe dit geld bijeen moet komen, is nog onduidelijk. De Rotaryclub Katwijk-Noordwijk stelt de be graafplaats 'als geste' een deel van het geld dat wordt binnen gehaald met het roeifestijn ter beschikking. Omdat de Leidse Joodse gemeenschap, die ver antwoordelijk is voor de Kat- wijkse begraafplaats, klein is en het onderhoud kostbaar, is het bijna ondoenlijk om de begraaf plaats de tand des tijds te laten doorstaan. Verleden jaar heeft de Joodse Gemeenschap Leiden ook al een kleine donatie ont vangen. Het ging toen om een bedrag van 10.000 gulden. Dit geld kwam vrij uit de opbreng sten van het goud dat in de Tweede Wereldoorlog door de Nazi's werd geroofd. De be graafplaats heeft 300 a 400 zer ken en wordt nog steeds ge bruikt voor nieuwe graven. den haag/katwuk persbureau cerberus Voor twee diefstallen, een in sluiping, mishandeling en he ling is een 23-jarige junk uit Katwijk gisteren door de Haag se politierechter E. Rabbi ver oordeeld tot een celstraf van vier maanden. Daarnaast hangt de man een celstraf van twee maanden boven het hoofd als hij binnen twee jaar opnieuw in de fout gaat. De Katwijker werd eveneens opgedragen een van' zijn slacht offers 695 gulden terug te beta len. De opgelegde straf is lager dan geëist. Officier van justitie M. Kattouw had de man voor zes maanden achter de tralies willen zien verdwijnen. Het ver blijf in de gevangenis kan niet worden omgezet in onbetaalde arbeid. De politierechter heeft er geen vertrouwen in dat de Katwijker een werkstraf goed zal uitvoeren. „In de gevange nis kunt u nadenken over uw verdere leven", zei de politie rechter. De Katwijker heeft al een be hoorlijk strafblad opgebouwd. Daar komen nu vijf nieuwe strafbare feiten bij. Vorig jaar deelde hij op 4 september klap pen uit bij een ruzie in café Stairs in de Badstraat in Kat wijk. Daarna ging het korte tijd goed, maar op 29 maart van dit jaar drong de man een school aan de Nolensstraat in Katwijk binnen. Daar stal hij uit een jas een portemonnee met 695 gul den van een schoonmaakster, die in de school aan het werk was. Op 23 april van dit jaar werd de man op heterdaad betrapt bij een insluiping in een wo ning aan de Lindenhofstraat in Noordwijk. Bij zijn aanhouding was de man in het bezit van een gestolen fiets. Op 22 juni was het opnieuw raak toen de man uit een wo ning in de Commandeurslaan in Katwijk een portemonnee met veertig gulden en een aan tal pasjes meenam. Een aspi rant-politieman zag de man fietsend op de Zeestraat de por temonnee weggooien. Zelf zei de Katwijker dat hij de porte monnee kort tevoren door een bekende Katwijkse junk in han den gedrukt kreeg. De politie rechter. hechtte echter geen ge loof aan dit verhaal. Hoe moet ik 't gevoel verwoorden dat me nu overvalt? Als een bergbe klimmer die hoger klimt dan iemand ooit is geweest?" Normaal gesproken zijn dergelijke ont boezemingen in dagboeken niet be stemd voor ieders ogen. Maar Sassen- heimer Fred Nulkes heeft er allerminst bezwaar tegen dat een van zijn lijvige dagboekwerken wordt opengeslagen, bij pagina 24501. Het is één van de vele ver halen die hij de afgelopen 23 jaar met zijn dagelijkse beslommeringen, reisver halen en andere ervaringen heeft volge schreven. Maar deze passage is een mijl paal. „Toen, op 7 augustus vorig jaar, heb ik het record dagboekschrijven ver broken", weet Nulkes. Aan het eind van dit jaar zal zijn opmer kelijke prestatie vermeld worden in de nieuwe editie van het Guinness Book of Records. De eerste stappen op weg naar deze vermelding zette Nulkes toen hij als jongetje van tien met zijn ouders op vakantie ging naar Torremolinos. Een schriftje dat hij van de meester had ge kregen ging in het koffertje mee. De jon gen en zijn ouders hadden nog nooit in een vliegtuig gezeten, dus die ervaring moest worden vastgelegd. Fred haalt een verkreukt dunbladig boekwerkje te voorschijn met op de voorpagina een kinderlijke illustratie. Het relaas is niet meer dan een simpele opsomming van feiten en gebeurtenissen. Nulkes verklaart, naast zijn grenen boe kenkast waar zo'n 65 exemplaren met een inhoud van maar liefst 36 miljoen woorden de planken vullen: „In de schrijfstijl is in de loop der jaren wel wat veranderd. Je gaat ook schrijven over wat andere mensen meemaken, wat er die dag in de krant heeft gestaan, wat je voelt, overpeinzingen over je toekomst. Kortom, over alles wat je tegenkomt op je weg naar volwassenheid." Het idee om een poging te wagen in het Guinness Book of Records te komen da teert van zo'n zes jaar geleden. „Toen ik ongeveer 27 was dacht ik: „Goh, het is toch wel een heel erg groot dagboek. Daar ben ik uniek mee. Dat kan niet an ders." Informatie wees uit dat er inder daad een record gebroken kon worden, maar ook dat er nog een lange weg te gaan was: Nulkes kwam destijds nog ruim tienduizend pagina's tekort. Jaren later, de stapel pennenvruchten was gestaag gegroeid, besloot Nulkes opnieuw een poging te wagen. De Sas- senheimer was voorbereid op een tegen valler. „Ik hield er terdege rekening mee dat er aan de andere kant van de we reldbol wel eens een soortgenoot even fanatiek aan het werk zou kunnen zijn." Maar het record was nog ongebroken. „Puur geluk" volgens hem, want - jong als hij met zijn 33 jaar is - zal hij er zeker kans toe zien zijn eigen record in de toe komst te verbeteren. „Niet dat het de opzet van mijn schrijverij is, hoor. Als ik met dat oogmerk achter mijn bureau ga zitten zou de lust me gauw vergaan." Nulkes maakt graag verre reizen, en ver trouwt zijn verhalen ter plekke toe aan het papier. „In de jungle van Thailand, een hotelkamer in Indonesië, een afgele gen berghut, het maakt niet uit. Als je dat drie maanden later op je zolderka mer achter een lauw wit wijntje - met de wetenschap hoe het is afgelopen - gaat zitten neerpennen wordt het een geza pig voortkabbelend verslag. Je moet di rect ter plekke schrijven. Als een situatie erg spannend is, je erg gelukkig bent, of op z'n zachtst gezegd diep in de shit zit. Dan proef je bij het teruglezen de sfeer." Nulkes heeft er naar zijn zeggen nog een Fred Nulkes met zijn 65 dagboeken, variërend van smoezelige schoolschriftjes en met stickers beplakte multo-mappen tot zelf ingebonden boekwerken, foto henk bouwman hele dobber aan gehad door te dringen tot de 'Guinness Book-regionen'. Voor waarde om een vermelding te krijgen van een record is volgens de dagboek schrijver dat je van tevoren aankondigt datje een poging onderneemt. „Alsof een kind van 10 jaar dat aan ziet ko men." Na heel wat overleg met de be treffende instanties in Utrecht kreeg de Sassenheimer het recht aan zijn kant. Twee getuigen en een proces-verbaal van burgemeester Buddenberg waren er nodig om de uitzonderlijke verrichtin gen van Nulkes officieel in de gelederen van de wereldrecordhouders te laten opnemen. Niet alleen de boekenkast van Nulkes staat vol. Hij bewaart ook een zak met 57 lege inktpotjes als overblijfsel van zijn ongebreidelde uitingsdrang. Zijn pen heeft het zwaar te verduren gehad. „Een gewone traditionele vulpen. Ze hadden me verzekerd dat de punt onverwoest baar zou zijn." Inmiddels is gebleken dat de pen toch onderhevig is aan slijta ge. „Ik heb gratis een nieuwe punt ge kregen en hij schrijft weer als de beste." Wat hij met zijn levenswerk gaat doen is nog niet duidelijk. „Uitgeven zou kun nen. Maar verstandig is dat niet. Er ko men in mijn verhalen veel namen van mensen voor. Die levens komen dan al lemaal op straat te liggen." Voorlopig gaat Nulkes vrolijk verder met schrijven. „Ik kap er pas mee als het echt saai wordt." Daar lijkt weinig kans op te zijn, want in mei van het volgend jaar gaat hij voor onbepaalde tijd op reis: „Op de fiets, dus dat wordt kilometers vreten en her en der A4'tjes volpennen. Aan on derwerpen geen gebrek." margrit tibboel» de kwade geest hierachter - de zaal uit wilde zetten, en dat gaat te ver." De dirigent voelde de proble men op zich afkomen en meld de zich ziek. Snel: „Uiteindelijk heeft Bouwmeester het tegen gestelde bereikt van wat hij wil de. Tijdens de ledenvergadering hebben we nog een avondvul lende discussie gevoerd, waar bij Henk nog steeds voorzitter was. Dat ging niet goed, hij liet zijn medestanders om Aart de Jong voor de vereniging te be houden veel langer aan het woord dan zijn tegenstanders. Dat is niet loyaal, zeker niet ten opzichte van de andere be stuursleden. Henk is een vriend van mij en ik hoop dat we ook vrienden kunnen blijven, maar in deze kwestie stonden en staan we lijnrecht tegenover el kaar." Waar het Snel vooral om gaat, is dat de leden plezier houden in het muziek maken. Voor een aantal van hen geldt dat echter niet meer. Vijf leden van het 95- koppige harmonie-orkest zijn gestopt bij De Harp. Voor het jeugdorkest heeft het bestuur Aart de Jong nog benaderd om hen leiding te blijven geven, omdat de jongeren dat wilden. De Jong heeft daarvoor be dankt. Henk Bouwmeester is zeer te leurgesteld over de gang van zaken. „Ik ben ruim tien jaar lid geweest van de vereniging, waarvan vijf jaar als voorzitter. Maar het was echt slikken of stikken, onze dirigent moest weg. Ik ben dus opgestapt." IGaartje Passchier meldt des gevraagd dat er 'heel veel verve lende dingen gebeurd zijn'. „Ik heb geen zin meer om er wat over te zeggen, het is nu vakan tie. Van april tot eind juni ben ik er dag en nacht mi geweest. Het is nu Even geen Harpe." Ook dirigent Aart de niet meer op alle probk I gaan. „Ik heb niks mee i vereniging te maken, het bestuur is grote on geweest over mijn posi is heel jammer. Ik heb goed naar mijn zin geh; Harpe Davids." De nieuwe voorzitte niet bekend, maar he umjaar van De Harpe gaat ondanks alles door. In november w< speciaal concert georg vanwege het 85-jarig van de vereniging. Op gustus treedt De Harp eerst weer naar buiten concert bij de Witte K: vervolgens in septembe1 de kermis-dinsdag een openluchtconcert Leidsch DagbladAUCHIEVEN ANNO 1900 Woensdag 8 Augustus KATWIJK - De 'Staats Courant' van heden bevat de statuten der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in de gemeentè Katwijk, te Katwijk-aan-Zee. LEIDEN - De Leidsche wielrijders-vereeniging'AI Right', die vroegere jaren ter viering harer zomer feesten steeds wedstrijden in het snelrijden gaf, heeft dit jaar er van afgeweken en zal nu een grooten nationalen polo-wedstrijd geven op 'Den Burcht', waarvoor aldoor een groot plankier zal getimmerd worden. Zeer bekende polo-teams hebben zich reeds doen inschrijven, waaronder de kampioen polo-spe Nederland. Eeenige clubs zenden hun beste i af. Het belooft dus een zeer interessante wed worden. Fraaie medailles zijn er voor uitgeloo vendien zijn er voor de leden van 'All Right' e eens polo-kampen en gymhacana-races. Des avonds heeft de prijsuitdeeling in den i no verlichten tuin der sociëteit 'Musis Sacrun plaats, waar zich de populaire kapel der Leid: Schutterij zal doen hooren, terwijl men na afl 1 feestelijken optocht naar 'Den Burcht' zal trel om daar tot slot der feestviering een bal chan |i te houden. Wij wenschen deze flinke vereenif s mooi weder en veel succes toe. i ANNO 1975 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (g overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het n Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. j] Noordwijkerhoutse muziek\>ereniging in bestuurscrisis Vrijdag 8 augustus ZOETERWOUDE - Het landelijke Zoeterwoude wordt de komende jaren uitgebreid met een dorp voor geestelijk minder validen: ruim 300 volwasse nen en kinderen. Het project van het bestuur van de Stichting Ge- miva, heeft voorde verwezenlijking van het plan in tussen een terrein van 17 ha groot in eigendom. De woongemeenshap is op papier gereed. Daaraan is anderhalf jaar door een bouvyteam gewerkt. Het ar chitectenbureau Prent-Landman heeft een dorp ont worpen, dat met name door de ziekenhuiscommissie zeer gunstig is ontvangen. Volgens het bouwteam moet er bij de bouw van de gemeenschap een duidelijke structurering komen in de plaatsing van de gebouwen. Het gaat namelijk om gebouwen waarin wordt gewoond, gewerkt en ge speeld. De te bouwen inrichting voor zwakzinnigen moet dan Ook niet alleen als een medische inrich ting worden beschouwd, doch meer als een pedago- ZOETERWOUDE- Mevrouw Gré Bens- dorp-van den Hoe ven van de Zwetka- de schrok gister middag wel even toen ze rond 2 uur bij binnenkomst van het zwembad Haasbroek even ter zijde werd geroe pen door chef-bad meester Montanus. De schrik verdween echter spoedig toen haar werd medege deeld dat zij de 50.000ste bezoeker was sinds het bad op 1 mei werd opengesteld. foto archief leidsch dagblad De dirigent is ontslagen en de voorzitter opgestapt. Mu ziekvereniging De Harpe Davids uit Noordwijkerhout heeft een periode van grote problemen achter de rug. Dirigent Aart de Jong speelde daarin de hoofdrol. Bin nen het bestuur bestond grote onenigheid over de be ëindiging van zijn dienstverband. Voorzitter Henk Bouwmeester maakte zich sterk voor het aanblijven van De Jong en bracht daarmee zijn eigen bestuur in moei lijkheden. Bouwmeester is nu ook opgestapt. NOORDWUKERHOUT» monique witteman Bestuurslid Dick Snel van 'De Harp' is de enige die uitgebreid op de crisis wil ingaan. Deze heeft 'gelukkig' geen ernstigere gevolgen gehad, zegt hij. „We hebben inmiddels twee dirigen ten op proef gehad en er komen er nog twee. In ieder geval over één van hen zijn wij zeer te spreken, maar in een enquête vragen wij deze maand aan on ze leden of zij zich uit willen spreken over de nieuwe diri gent." De Jong hoefde volgens Snel zeker niet op korte termijn weg. „Die mening werd gedeeld door zes van de zeven be stuursleden. Wel hebben we met elkaar besproken of we nog voor langere tijd met De Jong door wilden gaan. Hij is een he le goede dirigent en een heel aardige man. Dat waren we eens met onze voorzitter Bouw meester, maar met hem viel he lemaal niet te praten over een eventuele nieuwe dirigent. Hij was zo emotioneel daarover. Van De Jong moesten we afblij ven. Kijk, als in een bestuur zes van de zev.en mensen het er over eens zi jn dat we eens ver der gaan kijken naar een nieu we dirigent, zou de zevende zich daarbij neer moeten leg gen." Snel vervolgt: „Dat deed Henk in eerste instantie ook, maar hij hield contact met Aart de Jong. Hij heeft hem gezegd: 'Ze willen je weghebben.' Toen Henk tijdens een repetitie ook nog eens opstond, om in een eenmansactie een verklaring af te leggen, bralt de hel zo'n beet je los. Henk werd zo emotio neel, dat hij vice-voorzitter Klaartje Passchièr - in zijn ogen gisch-psychologisch centrum, als een moderi a tengewone gemeenschap. Kortom: als een do een dorpskern, waaromheen zich het totale g« ren afspeelt en waar zich, buiten deze kern, d3 woongemeenschappen bevinden. Verder kwamen de leden van het bouwteam 1 conclusie dat het dorp zoveel mogelijk op de ne' maatschappij moet lijken. Maar dan in e& eenvoudigde vorm, zonder verontrustende zak a trams, treinen, bussen, enz. Daarnaast moet er tussen het dorp en het t« wen instituut een openbare verbinding zijn. woners van het Gemiva-dorp zullen ook maken van voorzieningen in de gewone pij, zoals zwembad, winkels, bus, school. Aan de andere kant zal de inrichting voor de bevolking van Zoeterwoude, die gebruik zal kunnen maken van sportzaal, of kerkzaak

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14