assanten De vrijheid trekt Gerrit Langhout het water op Zomer 2000 ratis ruzie "k het arkanaal Zoeterwoude tDAG 8 AUGUSTUS 2000 Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. lekkere rustige aanlegplaats is het het Aarkanaal. Vrachtwagens, au- ïn jussen en motorfietsen scheuren ur per dag voorbij. Ook op het ;le kanaal zelf is het een drukte jewelste. Jachten en schepen va- eeaf en aan. Ondanks de herrie ligt :r elk jaar weer bomvol boten, eer nog; de watersporters vechten ims om een plaatsje. Waarom? lat het gratis aanleggen is in Al- aan den Rijn. 'emeente weet niet goed wat zij de sliert boten aan moet. Al jaren er stemmen op om voorzienin gen te leggen en liggeld te heffen, actie blijft uit. Onderwijl ergere/i ezoekers van het Aarkanaal zich weieens aan elkaar. Ze ruziën om egplaatsen en wijzen met de vin- naar 'langliggers' die de hele zo- een plekje bezet houden. Vijftien :ent van de bezoekers gaf in een Jéte van de gemeente overigens :ich daar zelf schuldig aan te ma- Zij verblijven langer dan vier we- in het kanaal. Wat ze daar doen? anderboerderij bezoeken, luieren iet strandje van de nabijgelegen ïrplas, een boek lezen op het dek, hoppen in het centrum, beetje en in het Groene Hart. Gewoon intie vieren dus. Alleen missen ze bij douches, afvalcontainers en beheerder. Kortom, de voorzie- ;en van een reguliere passanten- de uitslag van de enquête in de d vroeg de gemeente subsidie aaii 'en projectgroep van de provincie vy I-Holland, het Bestuurlijk Platform ene Hart en de Stichting Recreatie- vaart Nederland (SRN). Met een T rage van deze club wilde de ge- nte de steiger verlengen en de ri- en lansluiting verbeteren. Het verzoek ei d eind vorig jaar gehonoreerd, ki de gemeente binnen vier maan- met een definitief plan zou ko- i. En daar liep het spaak. Op zo'n j#e termijn kreeg Alphen aan den het niet rond met de eigenaar van kanaal; diezelfde provincie die in Jrojectgroep zit. Besloten werd de jende subisidieronde af te wachten een plan waar ook de provincie in kan vinden. die tijd kunnen de langliggers en santen blijven genieten en ruziën iet Aarkanaal. Weliswaar zonder iche, goede afvoer en beheerder, ir ook zonder liggeld af te dragen. Hazerswoudenaar verkiest zwerfbestaan boven leven op de wal I Het l.eidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers Aanvragen - uitsluitend per bric I de publicatiedatum - richten aan: l^idsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitve Hollands land is met de hand gemaakt Sloten, weiden rechte lijnen ongeveer zoals de grenzen op de kaart van Afrika Koeien erin een sluisje, een molen Zo maak je helemaal zelf weids polderland foto: WIM DIJKMAN tekst: AAD RIETVELD De Furie moet over ongeveer een half jaar klaar zijn om de binnenwateren mee af te schuimen. Aanvankelijk was hij op zoek naar een 15 meter lang casco. Maar als snel bleek zo'n casco erg duur. Bovendien werd de afmeting te klein voor die plan nen die Gerrit Cornelis Lang hout had. Hij liet het idee varen en stroopte het land af voor een tweedehands boot. Ook daar van viel de prijs tegen. Zeker als je bedacht dat aan al die boten nog heel wat moest worden verbouwd. Toen stuitte de Ha zerswoudenaar een kleine vier jaar geleden in Delfzijl op Furie, een oude directieboot van Rijkswaterstaat. ,,De vrouw van de vorige eigenaar, een particu lier, was bijna verdronken dus die had niet zo'n trek meer in varen." Hij nam de massieve sleepboot uit 1920 over en is sinds die tijd bezig de sleepboot om te bouwen tot een woon schip waarmee hij over de bin- nenwateren kan gaan zwerven. „Ik had een kast van een huis, een oude boerderij, en op een gegeven moment dacht ik: wat moet ik daar nou eigenlijk mee. Die ruimte heb ik in mijn eentje niet nodig en ik wilde wat an ders." De optelsom was vervol gens snel gemaakt. Met het wa ter had hij altijd al wat. Hij is gezegend met twee rechterhan den. Zijn broer deed hij een groot plezier met de boerderij. Langhout heeft geen vrouw ('dat zou een stuk lastiger zijn') en geen kinderen ('dan was dit niet te doen'). En bovendien is hij goed bemiddeld. „Anders hoefje hier niet aan te begin nen." Want een boot opknap pen, of - waar het bij hem uit eindelijk op uitdraaide - op nieuw opbouwen, kost handen vol geld en zeer veel tijd. Hij heeft het beide, sinds hij op zijn veertigste min of meer stopte met werken als constructeur/tekenaar. Op de scheepswerf Falcon langs de Rijn bij Alphen aan den Rijn teert hij de onderkant van zijn boot. Hij ligt twee jaar achter op schema. „Als je een maal bezig bent, komt er uit eindelijk meer bij kijken dan je aanvankelijk voor ogen had. Ook veranderen je plannen gaandeweg en pak je meer aan dan je op je lijstje had staan. Langhout doet bijna alles zelf. Slechts een paar klussen, zoals het zware laswerk, besteedt hij uit aan de scheepswerf. „De electrische bedrading, het lood- gieterswerk, de motor, het bin nenwerk en de buitenkant doe ik allemaal zelf. Dan weet je tenminste gelijk hoe je boot in elkaar steekt. Da's wel zo mak kelijk voor als je pech krijgt of als iets stuk gaat." In de afgelopen vier jaar is de boot praktisch helemaal uit el kaar gehaald. „Het leverde zo'n 5 ton sloopafval op." De stuur hut, het achterdek, alles ging eraf om de boot op te hogen, zodat Langhout overal rechtop kan staun. Van binnen is de 20 meter Lange en 4.5 meter brede boot al ingedeeld en netjes af getimmerd. Wat rest is de af werking en inrichting. Achterin is een riante hobbyruimte ge maakt waarin hij, als hij het dek vrij wil hebben, zijn Opel Corsa kan lat en zakken. Voorin wor den ee n slaapkamer, badkamer en weirkkamer gemaakt en in het miiddenschip zijn nog een woonkamer en een technisch hok waar de motor, cv-installa- tie en wasmachine komen te staan. Over een halfjaar, mis schien wordt het nog iets later, hoopt hij klaar te zijn. „Maar ik heb nog geen datum geprikt voor het feestje hoor." Voor die tijd moet hij zijn vaar bewijs zien te halen. Nerveus om met zo'n groot schip te va ren, is hij niet. „De mensen voor mij op het water zullen eerder een beetje zenuwachtig worden. Want met zo'n voor steven vaar je over alles heen." Wat hem wacht is een noma denbestaan. „Die vrijheid hè, dat is het. Gewoon lekker varen door Nederland, België... Als ik een mooi plekkie vind, blijf ik daar een paar maanden han- Al vier jaar is Gerrit Langhout bezig met de verbouwing van zijn boot. Nog ruim een half jaar klussen en dan hoopt hij te gaan zwerven over het water. foto wim dijkman gen. Misschien ga ik dan wat werken. Stap ik een uitzendbu reau binnen of regel ik een paar tekenopdrachten, dat gaat alle maal digitaal tegenwoordig, dus dat kan je vanaf elke plek doen. Ben ik het zat, dan vaar ik weer verder." MARUN KRAMP Naam: Henk Admiraal Woonplaats: Noordwijk Leeftijd: 56 Beroep: schilder Hobby: secretaris/penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij Noordwijk Gezien: gisteravond in de KNRM-post vuurtoren in Noordwijk. Admiraal was coördinator van een grootscheepse zoekactie naar twee vermisten. Die werden na een zoekactie van vijf uur 's middags tot zeven uur 's avonds, waarin twee helikopters en vijftien boten werden ingezet, uiteindelijk niet aange troffen. Is dat niet frustrerend, al die moeite voor niets? Liever honderd keer voor niets, dan één keer te laat. is ons motto. Mensen, die op een terras zaten, zagen twee jongens het water ingaan en ze niet meer terugkeren. Op zich was de melding terecht. Maar wij denken dat die jongens met de stroming zijn meegegaan en een eindje verderop het strand zijn opgelopen. Er lagen ook geen kleren op het strand. Dan kun je er van uitgaan dat er niets loos is. Ach, wat we gisteravond hebben gedaan is hele maal niet voor niets geweest. We hebben kunnen testen of we zo'n zoekactie snel en adequaat kunnen uitvoeren. Er werd met groot materieel gezocht. Is dat ge bruikelijk? ,,In vakantietijd zijn er altijd meer mensen beschik baar. Die willen dan gelijk het water op. Uit Kat wijk en Zandvoort kwamen ook hulptroepen. On dertussen was er vanuit de Kooi in Den Helder een helikopter gekomen. De traumahelikopter van de ANWB heeft zich ook laten zien. Dan is het een hei dens karwei om zo'n actie te coördineren. Maar het is aardig gelukt." Is het ook wel eens verkeerd afgelopen? ..Een paar jaar geleden werden collega's met twee lijken geconfronteerd, die al in staat van ontbinding verkeerden. Een kotter was omgeslagen en dobberde al dagen rond. De stank was ondraaglijk. Dat zijn de minder leuke dingen. Echt spannende dingen maak ik persoonlijk niet meer mee. Ik heb een coör dinerende functie. Ik ben al op leeftijd, de jeugd doet het werk op zee. Als je 50 bent, kom je aan de wal. Was er sprake van loos alarm? „Ik denk het wel, hoewel je het nooit zeker weet. Als blijkt dat er toch mensen worden vermist, dan wordt er met al het beschik bare ma terieel weer ge zocht. In eerste in- stantie was het heel spannend. Maar uiteindelijk is het veel heisa om niets. is :ni toe )nd >luf sdf eke Oh

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13