Nederlandse Bulgaren blij met eigen kerk a God op het Web Geloof Samenleving Voorlopig geen discussie over synagoge Tempelberg _|-t| DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 VANDAAG 1522 veroverde de islamitische Sultan Süley- i AUGUSTUS man 1 de Grote van Turkije de Hongaarse hoofdstad Belgrado op de christenen. Süley- man, of Soliman, bezorgde de Turken de grootste bloei tijd uit hun geschiedenis. Tijdens zijn bewind kwam de hele Arabische wereld onder Turkse heerschappij. De Europese christenen voelden zich bedreigd door de is lamitische expansiedrift. Vele oorlogen waren het ge volg. Sultan Süleyman I stierf in 1566, tijdens alweer een expeditie naar het opstandige Hongarije. In die eerste decennia van de zestiende eeuw, de tijd waarin ook protestantisme opkwam, stierfin 1547 de rooms-katholieke heilige Cajetanus van Thiene. Hij stichtte de congregatie der Theatijnen die trachtten op strikte wijze de apostelen na te volgen. Cajetanus be streed fel de corruptie binnen de geestelijkheid. Camdessus krijgt baan in Vaticaan vaardigheid en Vrede in Vati caanstad. Camdessus, die vorig jaar het IMF verliet, doet dit pro deo, dat wil zeg gen onbetaald. Hij heeft wel recht op een onkostenver goeding, aldus een woord voerder in Vaticaanstad. De pauselijke raad, bestaande uit gelovigen en leken, maakt zich sterk voor verlichting van de schulden van de Der de Wereld. Camdessus heeft ontwikkelingslanden her haaldelijk aangeraden met grote internationale organi saties samen te werken ten einde schuldverlichting te verkijgen. FOTO AFP ROSLAN RAHMAN Vaticaanstad Voormalig topman M. Camdessus van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een func tie aanvaard als lid van de Pauselijke Raad voor Recht- Baptisten zoeken 'geheime agenten' leiderdorp De Baptistengemeente Leiderdorp zoekt 'geheime agenten'. De gemeente doelt op slimme jongens en meisjes van 4 tot 10 jaar met een goede speurneus, die zin hebben om via een 'spannende ontdekkingstocht' op de Vakantie Bijbel School op zoek te gaan naar de waarheid over Jezus. De bijbelschool wordt volgende (werk)week elke morgen gehouden in of bij het wijkgebouw Zijlkwartier aan de Van Marckstraat 19 in Leider dorp. De toegang is vrij en de openingstijden zijn 10.00 tot 11.30 BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Lemelerveld (SoW) J.F. Scheffer te Okkenbroek. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroep teruggenomen: Na onder ling overleg is door de Neder lands Gereformeerde kerk te Dor drecht besloten, het op ds. W. van der Veer te Maassluis uitge brachte beroep, terug te nemen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroep aangenomen: naar Cu- lemborg L.A. den Butter, kandi daat te Vinkeveen die bedankte voor Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Corsica (VS) A.M. den Boer te Dirksland. Na tien jaar van plannen maken den haag harry oosterveen Na de Grieken en de Russen hebben ook de Bulgaren nu een eigen orthodoxe kerk in Nederland. In Den Haag heb ben zeventig leden van de Bul gaarse gemeenschap bnlangs de eerste christelïjk-ortho- doxe gemeente opgericht. De bouw van een echt gebedshuis moet ergens in de toekomst plaatsvinden. Initiator van een Bul gaars-orthodoxe kerk in Neder land is de Bulgaarse regering. Volgens ingewijden bestonden er al tien jaar plannen voor een Bulgaarse kerk. „Na de val van de muur en het communisme werd het idee geboren", zegt een woordvoerster van de Bul gaarse gemeenschap. ,,De oprichting van de ge meente heeft zolang geduurd, omdat Bulgarije te maken kreeg met binnenlandse problemen als gevolg van de omschakeling naar een democratie. Maar misschien is nu de tijd geko men." Nederland is een van de lan den die achterloopt. In België, Duitsland, Engeland en Frank rijk bestaan al soortgelijke ker ken. Nu nog gaan Bulgaarse medelanders naar een Griek s-orthodoxe kerk in Rotterdam en een Russisch-orthodoxe in Den Haag. „In principe is er geen ver schil tussen deze kerken en de Bulgaarse variant", aldus de zegsvrouw, „alleen is de ortho doxe kerk in Bulgarije door on ze cultuur beïnvloed. Dat kan je bijvoorbeeld zien aan de ande re iconen. Inhoudelijk is er niet veel verschil." Ondanks dat de Bulgaren te vreden zijn met de Griekse en de Russische kerk, zijn ze toch heel blij dat er nu een eigen ge meente is. „Het is voor de meeste Bulgaren toch wel lastig om helemaal voor een dienst naar Rotterdam te moeten rei zen. En we hebben nu eindelijk iets voor ons zelf." Als naam voor de gemeente is gekozen voor 'Paisij van Chi- lendar'. Paisij was een monnik uit de 18de eeuw en woonde in het klooster Chilendar. Hij schreef als eerste de Slavisch- -Bulgaarse geschiedenis op, de Istorija Slavjanobolgarskaja. Hoewel de oprichting van Paisij van Chilendar voor veel vreugde zorgde, zijn de duizend Nederlandse Bulgaren er nog lang niet. Eerst zal er geld op ta fel moeten komen voor de bouw van een gebedshuis. De oprichters hopen op een bijdra ge van de Bulgaarse regering. „Het Hoofd van de afdeling Religie van de Raad van Minis ters, de heer Lubomir, heeft ge zegd dat er misschien geld be schikbaar komt", laat de woordvoerster weten. „Hopelijk dragen de Bulgaren zelf ook wat bij. Maar dat is nog toekomst muziek." Het vestigen van de gemeente was de eerste belang rijkste stap. Volgens de zegs vrouw worden de plaats waar de kerk komt - mogelijk Den Haag - en de overheid vanzelf sprekend ingelicht. „Zij zullen de kerk moeten registreren. Als te zijner tijd de bouw van de kerk gaat beginnen, zullen we de nodige overheden in kennis stellen." Degene die de gemeente gaat leiden is pastoor Rumen Kala- jdszyiev, afkomstig uit het Ma cedonische dorpje Doberiniste. Op de oprichtingsdag van de kerk is hij door de Bulgaren ge kozen als voorzitter ervan. Zijn taak is nu het opbouwen van de gemeente. Het ligt in de bedoe ling dat om de vier jaar een nieuwe pastoor naar Nederland komt. Kalajdszyiev zal de eerste termijn van vier jaar t rekening nemen. De geschiedenis van gaars-orthodoxe kerk rug tot 864 toen Tsaar het christendom in Buig troduceerde. Een aartsb werd door Constantino] hoofdstad van het Byz rijk, aangewezen. Sint van Ohrid, een volgelin) missionarissen Cyril en dius, leidde een groti Slaven op tot geestelij werd de basis gelegd nationale kerk. Pas na de dood in 927 meon, zoon van Boris 1 de Constantinopel een I patriarchaat in de toe i hoofdstad Preslav. Ond II Bulgaroctonus, evolui 1 kerk tot een aartsbisdt Griekse karakteristieke centrum ervan lag in Oh Aan het bestaan van kwam een einde toen ken in de veertiende ee garije binnen vielen. Pa de 18de eeuw begon voor een onafhankelijl Dat resulteerde in de van een Bulgaars exart 1870. Maar weer kwam onmiddellijke erkennii Constantinopel. Die ki 1945. Het patriarchaat 1953 weer tot leven Vandaag de dag is meer ventig procent van de F christelijk-orthodox. Di gen zijn katholiek of pro Moefti Jeruzalem: Anders wereld in brand jeruzalem ap Het debat van Israëlische op perrabbijnen over de bouw van een synagoge op de Tempel berg in Jeruzalem is gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld. De aankondiging van het debat had in de islamitische wereld grote opschudding veroorzaakt. De Tempelberg in de Oude Stad van Jeruzalem is zowel voor joden als voor moslims een heilige plaats. De moslims hebben er de Rotskoepel en de Al Aqsa moskee. Op diezelfde berg hebben in de oudheid ook twee joodse tempels gestaan. De moslims hebben gewaar schuwd dat de bouw van een synagoge op de Tempelberg tot geweld zal leiden. Moefti van Jeruzalem Ikrema Sabri riep de rabbinale raad dan ook op het bouwvoorstel af te wijzen. De bouw zou de wereld in brand zal zetten, kondigde hij aan. Hij sprak over een oorlog 'waarvan alleen God de uitkomst weet'. De Israëlische raad van op- perrabijnen zou gisteren het voorstel van Haifa's opperrab bijn Hacohen bespreken. Bin nen de joodse gemeenschap bleek echter al gauw grote ver deeldheid. Raadsvoorzitter Bakshi- Doron heeft de discussie echter afgeblazen tot later datum. Wel zal een commissie alle aspecten nog eens onder de loep nemen. Zilver uit kwikzilver, koper dat groen uit slaat, en de mens die onverbiddelijk ou der wordt. Alchemisten, beoefenaren van een wetenschap zo oud als de sterrenwiche larij, zochten het Eeuwige Leven in de studie der metalen. Altijd waren ze in hun laboratoria druk in de weer met hun pogingen goud te maken uit lood. Koningen in de zestiende eeuw had den daarom altijd wel een paar alchemisten in dienst, want je wist maar nooit. En toch ging hen de alchemisten niet alleen om de onmetelijke rijkdom die in het ver schiet zou liggen. Ze wisten dat éls ze er in slaagden goud te maken, ook de sleutel tot de eeuwige jeugd binnen handbereik lag. Het Levenselixer, (ook wel Steen der Filoso fen genoemd) kon immers ouderdom veran deren in jeugd als lood in goud. Het was deze transmutatie, het veranderen van iets lelijks in iets moois, die de kern vormde van de alchemie. De fraai vormge geven website Alchymicus biedt een korte introductie in deze geheimzinnige bastaard wetenschap. En dat onder onheilspellende muziek die eindeloos voortkabbelt uit de speakertjes. In hun geknoei waren de alchemisten de voorvaderen van de moderne scheikunde. De lucht in hun werkplaatsen was zwaar en verzadigd van lood. Buizen met salpeterzuur en ammoniak pruttelden. Ovens loeiden om metaal tot smelten te dwingen. Damp sloeg neer op het glas van kolven en de lucht van zwavel op de longen. Alchemie verhoudt zich tot scheikunde als astrologie tot sterrenkunde. Net als astrolo gie wilde de alchemie de relatie tussen mens en kosmos onderzoeken, een blik werpen achter de coulissen, waar de Schepper aan de touwtjes trok. En dat alles natuurlijk met het einddoel er zelf beter van te worden. Hoewel de moderne scheikunde ontegen zeggelijk veel te danken heeft aan het werk 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft 29,6 miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kunt opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen heb ben pagina's waar ze ach presenteren. Deze afleve ring: Goud maken konden de alchemisten niet. Dan maar de ziel naar een hoger plan brengen. i M i http://www.webzure.com/gold van de alchemisten,-zaten laatstgenoemden er helaas naast. Lood zou nooit veranderen in goud, hoe je het ook kookt, destilleert, smelt, perst, in bijtende zuren oplost, mengt, koelt of in vuren oppookt. Hoewel zelfs dë beroemde natuurkundige Newton zich in de zeventiende eeuw nog bezighield met de Kunst, was de hoop op het levenselixer toen eigenlijk al vervlogen. Toch is alchemie nooit dood geweest - en dat is te danken aan de alchemisten die be sloten het over een andere boeg te gooien en hun wetenschap tot een spirituele kunst te silvan schoonhoven verheffen. Het knoeien met kwik, koper en zwavel was volgens hen niet meer dan h< lage, materiële aspect van de alchemie. Waar het eigenlijk om ging was de studie van de transformatie van de ziel. „Zo bov zo beneden", was het devies. De wereld lompen en metaal was een afspiegeling i hoe het daarboven was. Wie de aardse eli menten beheerste, kon ook God manipul ren. En bovendien zichzelf op een hoger plan brengen. Want zoals alle materie in de ogen van di chemist vroeg of laat in goud moet veran ren, zo groeit elk mens groeit uiteindelijk naar een hoger bewustzijn. Maar normaa gesproken schiet dat niet op. De alchemi doet niets anders dan het natuurlijke pro versnellen. En zo heeft de Kunst tegenwc dig zijn toevlucht gevonden onder de rok van de New Agp en cje spirjjualitejt. Ook de website Alchymicus verdedigt dat alchemie als fysieke wetenschap misschii aan geloofwaardigheid heeft ingeboet, m dat de psychologische waarde nog steeds staat als een huis. „Het veranderen van n taal in goud is maar één dimensie van de chemie, want het metaal en het goud km nen ook begrepen worden als de mens, ii zijn zoektocht naar het volmaken van zijr eigen wezen." Het is wel zo veilig het maar bij het symb sche goud te houden. Daarbij hebben alc misten het als religieuze scheikundigen t< genwoordig beter dan vroeger. Toen ging nog wel eens een alchemist rochelend en bloedspugend de pijp uit door een Leven t elixer met een ingrediënt teveel. Het w de ook wel eens dat een laboratorium de lucht in ging. Daarnaast wilde er nog wel eens een kop van een romp af gaan alchemist de hooggespannen verwachtin van de vorst niet waar kon maken. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Flinke wolkenvelden en vooral langs de westkust perioden met regen en veel wind. In het zuid oosten opklaringen, afgewisseld door een bui. Middagtemperatuur bij Oslo 21 graden, langs de westkust maximaal 15. Zweden: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd enkele buien, ook met on weer. In het zuiden meer zon en overwegend droog. Middagtem peratuur uiteenlopend van 15 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Finland: Wisselvallig met nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Tussendoor ook wat zon. Maxima dalend tot rond 17 graden. Denemarken: Afwisselend zon en wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Slechts af en toe zon. Maxima tussen 16 en 22 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vooral dinsdag af en toe regen. Woensdag meer zon en temperatuur oplopend naar 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden 'vooral' dinsdag wolkenvelden en enkele buien. In het midden ook geregeld zon. Woensdag overal meer zon en maxima oplopend naar 25 gra den. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima 27 tot 32 graden. Spanje: Vrij zonnig. Maxima van 24 gra den langs de Golf van Biskaje tot 38 in Andalusi. Portugal: Zonnig. Maxima meest tussen 30 en 35 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig met maxima rond 30 gra den. Marokko: Veel zon en droog. Maxima aan het strand tussen 28 en 36 gra den. Tunesië: Vrij zonnig met maxima aan zee tussen 28 en 35 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 25 gra den. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Mid dagtemperatuur tussen 28 en 31 graden. Duitsland: Geregeld zon en vooral in de zui delijke helft van Duitsland enkele buien. Maxima tussen 22 en 26 graden. Oostenrijk: Geregeld zon en nog slechts een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwitserland: Zonnige perioden en kans op een bui. Middagtemperatuur 25 tot 28 graden. Polen: Zonnige perioden en vooral in het zuidoosten nog enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 21 graden, in het zuiden iets warmer. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk meer zon en overwe gend droog. Dinsdag echter eerst nog enkele buien, met name in Slowakije. Maxima tussen 20 en 25 graden. Hongarije: Zonnige perioden en vooral dins dag nog een enkele (onweers)bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Italië: In het noorden kans op een enke le regen- of onweersbui. Verder flink wat zon en droog. Middag temperatuur tussen 27 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Maxima tus sen 25 tot 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, in het binnenland en kele stapelwolken. Maxima op de eilanden rond 28 graden, in het binnenland 35. Malta: Zonnig bij maxima van 32 gra den. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Aan zee maxi ma uiteenlopend van een graad of 27 in het noordwesten tot rond 33 in het zuiden en op Cyprus. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.16 Zon onder 21.14 Maan op 17.17 Maan onderOl .19 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.14*00.00 11.47 23.33 Laag 07.24*20.10 07.05 19.51 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ssa bewolkt onweer W warmtefront Sf* regen sneeuw koufront AÉt opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in —1000— hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE!11 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot C 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vers het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binr worden verzonden geldt een toesf aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT I Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschikt i informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Z I K N H U Buenos Aires onbewolkt Casablanca zwaar bew Johannesburg onbewolkt Los Angeles zwaar bew. 19 10 0.0 New Orleans onbewolkt 22 17 0.0 23 11 0.6 34 24 27.0 21 13 0.0 28 22 0.0 2 22 18 0.0 29 24 36.0 31 25 0.0 32 25 0,0 33 24 72.0 30 19 1.0 31 20 0 0 21 13 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 De Bulgaarse patriarch Maksim (rechts) is nu ook leider van de Bulgaarse orthodoxe kerk in Nederland. Op de foto links de Roemeense patriarch Teoktist, die onlangs bij Maksim op bezoek was. FOTO EPA VASSIL DONEV

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12