eiden Regio Sport-Inn komt terug in Leiden Jaar voorwaardelijk voor poging tot doodslag Dit is een vlag op een Een Mini als dure kassa voor een café 'Het gaat ons om de boodschap' lestig uur werken voor mishandeling Beestenmarkt Voorproefje GERECHT IDAG 8 AUGUSTUS 2000 lit h| irige vraagt 'een gezellige dag' enj Net aJs de bekendste ou- II e van Leiden - oma Van Dam idt Iin lvIar'a Burghouwt-Kerk- j n zeggen dat ze in drie eeu- 'li heeft geleefd. Gisteren vier- zij haar 102-de verjaardag in gcentrum Roomburgh. Haar ^ïilieleden hadden haar ver- jstje gevraagd, maar het wat mevrouw wenste was n n gezellige dag'. Die kreeg ze uurlijk: behalve talloze fami- :jl eden kwam ook burgemees- Postma op bezoek. De fles kei roen j meebracht werd ;te eet aangesproken. En zo nd'nken aanwezigen op de Rondheid van mevrouw rghouwt. Zij is in 1898 gebo- j in Rotterdam. Ze trouwde 21-jarige leeftijd en woonde op meerdere plaatsen in Neder- d. Tot haar grote spijt werd ze in 1944 al weduwe. Mevrouw •ghouwt kreeg twee kinderen en heeft nu 21 kleinkinderen achterkleinkinderen. foto henk bouwman Vliegtuig achter dieven aan :n >EN_i Met de hulp Van een vliegtuig van het Korps Landelijke 11 itiediensten en de regiopolitie Kennemerland wist de Leidse itie gisteravond twee gevluchte dieven aan te houden. Werk- 'J® riers van een bedrijf aan de De Heyderweg op industrieter- n Roomburg betrapten het tweetal op heterdaad in het be- i jfsgebouw. De verdachten vluchtten met een auto over de A4 ïting Amsterdam. De wagen zetten ze ter hoogte van Nieuwe itering op de vluchtstrook. Eén van de mannen werd op de !'vve§ opgepakt, de ander in een weiland. Het waren een c rechter van 22 en een van 27 jaar. erdachte mishandeling opgepakt •n De politie heeft gisteravond een 42-jarige Leidenaar ïgehouden die ervan wordt verdacht dat hij een 48-jarige atsgenoot in elkaar heeft geslagen. De mishandeling vond :ig jaar oktober al plaats en speelde zich volgens de politie af iet drugscircuit. De man ontkent overigens dat hij iets met kwestie te maken heeft. ;n» De Stichting Militair Indië Monument herdenkt maan- 14 augustus de gevallenen in het voormalig Nederlands st-Indië. De oud-veteranen staan speciaal stil bij 25 jonge dse militairen die sneuvelden. „Op 15 augustus 1945 capitu- rde Japan. De strijd in het voormalig Nederlands Oost-lndië s toen echter nog niet afgelopen", stelt de stichting. De sobe- herdenkingsdienst begint maandag om 19.30 uur met een I tvangst in het Modelbouwmuseum aan het Noordeinde. Een 1 artier later vertrekt de stoet naar het Monument op het vroe- terrein van de Morspoortkazeme voor kranslqggingen en minuut stilte. erdenking bij Indië Monument oertocht bij Swift De Leidse toerfietsvereniging Swifttoer houdt zondag 20 ;ustus voor de tweede keer de zogenoemde Jubileumtoch- Iktp. De recreatieve fietstochten die de deelnemers zoveel moge- over landelijk gelegen fietspaden leiden, variëren in lengte: 50 en 75 kilometer. De routes starten bij het clubhuis van la[ ift op park De Bult aan de Willem van der Madeweg. Men le 11 tussen 9.00 en 14.00 uur starten. Het clubhuis blijft tot ers 00 uur open. De kosten bedragen 7,50 gulden. Deelnemers wi 116 jaar en jonger betalen 4 gulden. k( HAAG/LEIDEN v( iureau cerberus mishandeling op de Bees- tei narkt is een 20-jarige Leide- gisteren bij de Haagse po- rechter E. Rabbi op een at (straf van zestig uur komen ei taan. De onbetaalde arbeid t( Tt in plaats van een gevan- iii sstraf van vier weken. Een arige vriend - eveneens uit - moet wel vier weken el in. De man was niet naar oi iitting gekomen, zodat hij de n iter geen werkstraf kon aan- en. De opgelegde straffen gelijk aan de eis van officier justitie M. Kattouw. twee Leidenaren waren le 21 april van dit jaar na af- van cafébezoek op de stenmarkt aan het 'dollen', zij dat zelf uitdrukten. Op moment wekte een andere hun ergernis. „Hij ikte een beledigende op merking, maar ik weet niet meer welke", zei de 20-jarige. De officier van justitie hield het er echter op dat het slachtoffer niets gedaan had en dat het tweetal hem zonder reden met grof geweld mishandelde. „Als het in het weekend gezellig is en er veel gedronken wordt, ge beurt dit geweld", zei de offi cier. Het slachtoffer kreeg, eerst een knietje van de 20-jarige en werd vervolgens door beiden in elkaar getrapt en geslagen, waarbij ook nog zijn keel werd dichtgeknepen. Daarbij raakte de jongen een tand kwijt en kwam een tweede tand los te zitten. Door het voorval is hij behoorlijk overstuur geraakt. De mishandelde jongen heeft de schade aan zijn gebit bere kend op achtduizend gulden en wil deze in een civiele procedu re verhalen op de twee Leide naren. leiden eric went Een 21-jarige Leidenaar is gisteren na drie maanden voorarrest op vrije voe ten gesteld. De man zat sinds 1 mei achter de tralies, omdat hij zijn boven buurman met een keukenmes in het gezicht had gestoken. De rechter acht te hem schuldig aan poging tot dood slag, maar legde hem alleen een voor waardelijke gevangenisstraf van negen maanden op, omdat hij nog niet eer der met justitie in aanraking was geko men. De Leidenaar toonde berouw en is bereid om zich onder behandeling van het Riagg te stellen. De hele buurt wist dat de verdachte en zijn bovenbuurman bepaald geen goede vrienden waren. De ruzies tus sen het tweetal liepen regelmatig zo hoog op, dat de politie sussend moest optreden. Inzet van de irritaties waren de twee puppy's van de verdachte, waar de bovenbuurman niets van moest hebben. Na zeven maanden van onschuldige pesterijtjes, scheldpartij en en bedreigingen over en weer ging het echt mis. Aanleiding was opnieuw een knetterende ruzie over de twee honden. De 21-jarige Leidenaar ontkende de steekpartij niet, hij had erg veel spijt van zijn actie. „Ik heb mezelf nog nooit zo meegemaakt", zei hij schuld bewust tegen de Haagse rechter. „Ik was helemaal over de rooie." Hij was tot zijn noodlottige daad gekomen omdat de bovenbuurman hem had ge molesteerd: „Ik zag hem voor mijn huis staan, trok de voordeur open om met hem te praten en kreeg meteen een ketting in mijn nek. Qaarna trapte ik snel de deur dicht, rende in blinde paniek naar de keuken, pakte een mes en stak toe." Officier van justitie M. van der Plas kende een heel andere versie van het verhaal. Volgens haar was het juist de verdachte die op die eerste mei 'als een dolle' zijn huis uit stormde om de bovenbuurman te lijf te gaan. Getui gen uit de buurt bevestigden dat. Het slachtoffer zou zich daarop met de fietsketting verweerd hebben, zonder de verdachte te raken. „U hebt de con frontatie zelf opgezocht", hield zij de verdachte voor. En dat niet eens één, maar zelfs twee keer, bedacht zij zich voorts: „Eerder op de dag heeft u na melijk nog tegen de buurvrouw ge schreeuwd dat u haar echtgenoot in elkaar zou slaan als die thuiskwam. Dat betekent een poging tot doodslag met voorbedachte rade." Zij eistte vijf tien maanden cel, waarvan vijf voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de verdachte hield het op noodweer. „Het was juist om gekeerd", aldus raadsman D. Brouwer. „De bovenbuurman was zo woedend toen hij hoorde dat de verdachte hem in elkaar wilde slaan, dat hij een fiets ketting pakte en erop los sloeg. Daarna had mijn cliënt zichzelf niet meer in de hand." Hij pleitte voor onmiddellij ke invrijheidstelling. „Zijn vriendin heeft het uitgemaakt, hij is zijn huis kwijt en zijn baan staat op de tocht als hij niet snel kan terugkomen. Hij wordt al genoeg gestraft. Bovendien wil zich laten behandelen, want hij heeft last van post traumatische stress. En hij kan tijdelijk bij zijn vader wo nen, in Leiderdorp." De rechter deed bij hoge uitzonde ring direct uitspraak. „We zullen je niet langer in onzekerheid houden: wat ons betreft mag je er uit", hield ze de verdachte voor. „Maar je moet je wel goed aan de regels van de reclasse ring houden. Gaat het weer mis, dan weten we je namelijk te vinden. En nu maar hopen dat je vader niet net zulke lastige buren heeft." Leidenaar John van der Born wil de Sport-Inn nieuw le ven inblazen. Het evenement dat in de jaren '70 en '80 vijftien keer werd gehouden was bedoeld om de clubkas van (sport)clubs te spekken door de verkoop van twee dehands spullen. Op het hoogtepunt telde de Sport-Inn 134 deelnemende verenigingen. Het evenement stierf een zachte dood door toenemende concurrentie van braderieën, commerciële rommelmarkten en clubs die zelf een curiosamarkt organiseerden. De plafonds die bij de verbouwing van Trianon tevoorschijn zijn gekomen, passen volgens Jan Boer helemaal niet bij de rest van de bioscoop. foto mark lamers Trianon-eigenaar Boer zit met oud plafond in maag connie van uffelen Het hangt aan ondeugdelijke binten, er zitten scheuren in en de hoeken vertonen grote gaten waar stro doorheen steekt. En, last but not least, Trianon-eige naar Jan Boer vindt het totaal niet bij de rest van zijn bio scoop passen. „Het is een vlag op een strontschuit." En dan heeft hij het over het plafond dat tijdens breekwerk tevoor schijn kwam in de ruimte waar voorheen de drankjes werden geschonken. Gisteren kwam het plafond helemaal vrij toen de laatste stukken van een nieuwer plafond waren verwijderd. Boer denkt dat het plafond uit 1742 stamt. „Toen van drie herenhuizen één huis werd ge maakt. Het is een Lodewijk XIV- plafond, zeg maar. Zo'n pla fond uit Versailles. In Frankrijk moeten die er van de brand weer uit, omdat ze brandge vaarlijk zijn. Maar in Nederland moeten ze blijven zitten. Archi tectonisch is dit belachelijk. Het past niet bij Trianon. Dit pla fond heeft een totaal andere sfeer. Het is geen eenheid met de rest van de bioscoop. Tria non heeft meer een art-de- cosfeer. Als dit plafond nou nog het enige was in Nederland, maar het hele Rapenburg hangt er vol mee." Boer wil in de ruimte onder het oude plafond een extra bio scoopzaal maken, maar begon hiermee voordat hij de beno digde vergunningen had. Het pand is een rijksmonument en de vergunningsaanvraag wordt eind deze maand behandeld door de monumentencommis sie. Ook de Rijksdienst voor Monumentenzorg buigt ach nog over de plannen. Boer mag het plafond dan ook niet zo maar weghalen. „We moeten het nu laten zitten en er een an der plafond onder zetten, maar dan kom ik lager uil. Deze hoogte is 4.40 meter. Eigenlijk heb ik 5,50 meter nodig voor projectie. Je kunt de film wel tot op de grond projecteren, maar de vraag is of mensen de onder kant van de film dan nog wel kunnen zien", zegt Boer. Ander probleem is de isolatie van de nieuwe zaal. „Het pla fond zit vol met gaten en is vol gens ons niet te isoleren. Het geluid gaat naar boven en via de muren de grote zaal in." Boer zou ook niet weten hoe hij de rotte binten waaraan het plafond is bevestigd moet ver vangen zonder het geheel ver der te beschadigen. „Het pla fond zit aan binten vast in de muur. Dan moet je eerst het plafond losmaken. Als ik dat doe, ligt het op de grond." Hoe het nu verder moet? „Er komt iemand kijken hoe we kunnen isoleren met behoud van het plafond. Ook komt er iemand die de bouwkundige staat beoordeelt. En dan vooral de ophanging. Als de gemeente het plafond wil handhaven, moet ze ook maar betalen. En een beetje snel graag. Ik heb ei genlijk geen zin om er geld in te stoppen. Wat denk je dat dat slopen al kost?" leiden eric-jan berendsen Toch is volgens Van der Born de tijd rijp voor een wederop standing van de Sport-Inn. „De huidige rommelmarkten zijn verzakelijkt en het is allemaal te veel van hetzelfde. De mensen hebben het wel een beetje ge zien. De Sport-Inn was méér. Het was niet alleen de verkoop van spulletjes. Juist de dingen daar omheen waren belangrijk. Public relations voor de vereni ging en een stukje muziek voor de gezelligheid. Want het moest ook een feest zijn. Daarnaast was het sociale aspect belang rijk. Mensen van verschillende verenigingen leerden elkaar buiten de sport om kennen. Dat was belangrijk want je had el kaar allemaal wel eens een keer nodig. Helaas zijn al die contac ten verwaterd." Van der Born was met Henny Kwik en Ton Menken de drij vende kracht achter de Sport- Inn. De markt werd vroeger in de ijshal aan de Vondellaan of in de Groenoordhal gehouden en was een beetje afgekeken van de markt op het Waterloo- plein in Amsterdam. Tegen be taling van de huur van een marktkraampje konden vereni gingen een stand in de hal hu ren waar zij zelf bijeengebrach te spulletjes verkochten. Al snel was de Sport-Inn een begrip in en buiten Leiden. „De man achter de Zwarte Markt in Be verwijk heeft, voordat hij daar begon, nog bij ons gekeken", herinnert Van der Born zich. De laatste tijd wordt hij meer en meer op straat en in zijn kapsalon aangesproken door mensen die zeggen: was het er nog maar, die Sport -Inn. Voor Van der Born reden genoeg het evenement nieuw leven in te blazen. Hij hoopt in mei of juni volgend jaar aan het einde van het komende sportseizoen in en om de de 3 Octoberhal weer een sportmarkt te kunnen hou den op vrijdagavond, zaterdag (avond) en zondag. „Naast de verkoop van spulletjes denk ik aan een kinderkermis op het parkeerterrein, maar ook clubs in de buurt zouden zich kun nen presenteren. Denk aan Do- cos voetbal en tafeltennis, w Leiden, FC Rijnland, DIOK maar ook de roeiverenigingen Die Leythc en Njord en de mo torclub. Zo kan er geld worden verdiend voor de vereniging, maar kan diezelfde vereniging ook worden gepresenteerd aan het grote publiek. Zo snijdt het mes aan twee kanten." Een detail van het monumentale plafond. Als voorproefje op de 'echte' Sport-Inn organiseert John van der Born met winkeliers vereniging De Vink zaterdag 26 augustus de 'Rommelmarkt Sport-Inn' op en rond het Alexandrine Tinneplein in de Stevenshof. Van 9.00 tot 17.00 kunnen clubs uit Leiden zich presenteren en hun spulletjes verkopen. Er is een kinderker mis, poppentheater en een kindervrijmarkt. De hele dag is er op het plein muziek en wor den er demonstraties street- dance en country and wes- terndansen gegeven. Wie mee wil doen kan contact opne men met John van der Born (5764668). 'e word helemaal gek van dat eI Jotje", zuchtte een Hille- ïmer gisteren voor het Leid- antongerecht. De man :g in februari een bon, om zijn Mini niet APK-gekeurd Dat klopte, zei de Hille- ïmer. Maar hij wilde van de a een kassa maken, voor in café van zijn broer. Daarom hij er nog nooit een dag in :den. autootje had hem eigenlijk en maar ellende bezorgd. In was hij veroordeeld omdat auto niet verzekerd was, en weken geleden had hij nog bon van 720 gulden gekre- De belastingdeurwaarder tot overmaat van ramp ook •s en paar keer langsgeweest v laar had de man al twee 172 gulden voor betaald. Hillegommer had het kente- inmiddels laten schorsen, daarmee was hij weer een li ir maanden te laat geweest. teren vertelde de man dat hij erdere aangetekende brie- naar de belastingdienst had tuurd en dat de deurwaar- hem had verteld dat de zaak daarmee in orde was. Maar voor justitie was dat niet zo. Daarom verscheen hij nu op het kantongerecht. Hij was na melijk te laat in beroep gegaan tegen de APK-boete, maar wilde .toch wel zijn verhaal toelichten. Om voor eens en voor altijd schoon schip te maken, want die auto ging hem nu in totaal zo'n vijftienhonderd gulden kosten. „Daar heb ik er al zevenhon derd van betaald", zei de man ten einde raad. „Dat wordt dan een dure kassa", zei rechter Van Leeuwen. Hij adviseerde de man nog in hoger beroep te gaan tegen zijn veroordeling voor het 'onverzekerd rijden'. Van Leeuwen wilde de man wel op zijn 'blauwe ogen geloven' en schold hem de APK-boete kwijt. Hoe het nu met de auto ging? Die had de man twee maanden geleden verkocht aan een vader die de Mini wilde opknappen voor zijn dochter. „Maar de Mi ni is nu naar de sloop als oud ijzer", zei de man. Als oud ijzer? „Ja", zei de man, „als de motor en onderdelen er nog inzitten, is het een wrak. Zo niet, dan is het oud ijzer." Natte broek Wie gisteren ook honderden guldens kwijtraakte, was een 62-jarige man uit Hazerswoude. Tweehonderd gulden boete, waar hij in eerste instantie een schikking van 330 gulden had gekregen. Wegens te hard rij den op de A44 naar Wassenaar. De man reed daar tegen de 160 kilometer per uur, maar ver klaarde daar een goede reden voor te hebben. „Ik ben hartpa tiënt en houd vocht vast, daar heb ik piastabletten voor." Nu zijn er wel meer mensen met die kwaal, maar meneer had nu juist die tabletten op een wat ongelukkig moment ingeno men. Bij zijn dochter in Lo- chem. En ja hoor: onderweg naar huis moest de man opeens heel nodig plassen. Hij had al een stuk of vijf pitstops ge maakt en trapte het gaspedaal nog maar eens extra in om snel thuis te zijn. Agenten staken daar echter een stokje voor en hielden de man staande. De man hing toen het zelfde verhaal op, maar werd niet serieus genomen totdat hij daadwerkelijk in zijn broek plaste. „Ik stond daar voor Jan met de korte achternaam. Ze stonden me midden in mijn bek uit te lachen." Rechter Van Leeuwen vond het allemaal wel vervelend, maar liet weten dat hij het wel terecht vond dat de politie hem van de weg had geplukt. „Dit zijn snel heden waar we niet van hou den." De man opende daarop zijn koffer en haalde er een sta pel doosjes met medicijnen uit. „Kijk, dit is de voorraad uit de gifkast. Dan moeten er toch wel verzachtende omstandigheden zijn", zo probeerde hij nog. De officier van justitie vond de schikking terecht. „Vier kilome ter te hard rijden, daar kan ik nog wel inkomen. Maar een dergelijke snelheid wordt te ge vaarlijk. Hoe gevaarlijker de overtreding, hoe hoger de sanc ties." Wel wilde zij na excuses van de man akkoord gaan met een boete van 250 gulden. De kantonrechter wees de hart patiënt erop dat eenderde van alle aanrijdingen wordt veroor zaakt door hoge snelheden. Toch streek hij met zijn hand over zijn hart en maakte er 200 gulden van. „Maar u moet wel een andere oplossing bedenken voor dit probleem." connie van uffelen herman joustra Een storm in een glas water. Veel stelde het afge lopen zaterdag niet voor, die onenigheid over het optreden van een paar muzikanten van Evangelie Gemeente De Deur voor de Hartebrugkcrk. Dat vindt F. Maduro tenminste, één van de musici waarover zoveel ophef werd gemaakt. „Het was moeilijkdoenerij om niets." De Evangelie Gemeente De Deur verzorgde een muzikaal optreden voor de Hartebrugkerk, uitgerekend tijdens de Open Kerkdagen waaraan de kerk deelnam. In de Onze Lieve Vrouwe On bevlekt Ontvangen, de officiële naam van de Hartebrugkerk, werd in het kader van dat eve nement ook gemusiceerd. He laas was die muziek door het la waai van de evangelisten voor de deur niet fatsoenlijk meer te volgen, vond het kerkbestuur. Met andere woorden: de evan gelisten brachten hun bood schap iets te luidkeels. Dat werd het groepje ook te ver staan gegeven. De Socialistische Partij heeft inmiddels schrif telijke vragen gesteld aan burgemeester en wet houders: waarom moest nu juist op de Ker- kendag een vergunning worden verleend voor een evenement dat veel lawaai maakt? „Vreemd hoor", reageert Maduro. „De pastoor van de kerk - dat geloof ik tenminste - was al snel Evangelie Gemeente verbaasd over ophef komen klagen dat onze muziek te hard stond. We hebben het volume van de versterker ook meteen een stuk zachter gezet. Dat er dan een paar uur later nog iemand van de kerk komt klagen dat we op zijn grondgebied spelen, vind ik vreemd. We hadden misschien nog maar een uur te gaan. Als je ergens last van hebt, kom je toch meteen kla gen? Maar goed, we zijn toch ergens anders gaan staan." Voor de actie van 'die ene mevrouw' heeft Ma duro helemaal geen goed woord over. „Die was toch zó brutaal. Waar ze precies vandaan kwam weet ik niet, ik vermoed uit een van de winkels aan de overkant. Maar in elk geval trok ze meteen de stekker van de generator er uit. Zoiets doe je toe h niet? Dat was echt buiten alle propor ties." Al te veel woorden wil Madu ro er niet meer aan vuil maken. „Het was de eerste keer dat ik zoiets meemaakte. En ik doe dit al een hele tijd. Gelukkig waren de reacties van het publiek po sitief. Die mensen waardeerden onze muziek wel. Het gaat ons ook niet om het volume van de muziek. Het gaat ons om de boodschap." Een eerste reactie van de gemeentevoorlichter. „Die evangelisatie paste in het kader van Open Kerkendag. En het was een vergunning voor ca tegorie 2, dat wil zeggen voor het produceren van een volume tot 85 decibel. Om dat te halen moet je heel veel doen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11