Philippe Starck maakt wat hij wil: van museum tot tandenborstel Geen nieuw schooljaar zonder organizer Trends DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN *i De Franse ontwerper Philippe Starck heeft zijn stempel ge drukt op zo'n beetje alles wat het leven aangenaam maakt. De man zapt van hotel naar museum en van tandenborstel naar een delicatesse in een potje. Starck is voor zo'n beet je alles te porren, mits een ontwerp kan voldoen aan zijn eigen criteria. En dat zijn niet de minste eisen. Philippe Starck is bij zijn leven al een legende. En zo oud is hij niet eens. Maar wel buitenge woon productief. En buitenge woon bijzonder. Hij wordt wel een bijzondere combinatie van popster, gekke uitvinder en ro mantisch filosoof genoemd, die tot de top van ontwerpers be- - hoort. Waarschijnlijk is hij op dit moment zelfs de beroemd ste vormgever ter wereld. Er zijn maar weinig landen waar de naam van Philippe Starck niet bekend is. En als zijn naam dat niet is. dan is het in ieder geval wel zijn werk. Dat werk is over de gehele wereld terug te vinden. Hij ontwierp onder meer het interieur voor hotel Paramount in New York, gaf vorm aan het privé-apparte- ment van een Franse president en maakte honderden stoelen en lampen voor cafés, restau rants en huizen over de gehele wereld. En dan hebben we het nog niet eens over alle fraai ge vormde keukenhulpjes van zijn hand. En misschien is de tan denborstel in je badkamer toe vallig ook wel uit de koker van Philippe Starck. Een ongekend oeuvre, dat uit geverij Taschen heeft gebun deld in honderden foto's. Het boek 'Starck'. opgevrolijkt met bizarre foto's van de maestro zelf die ook in deze uitgave een belangrijke hand heeft gehad, geeft in één klap een overzicht van zijn enorme productie, die al decennia geleden begon, toen hij als kleine jongen onder het bureau van zijn vader zijn eerste dingen in elkaar zette. Philippe Starck ontwerpt vol gens eigen zeggen voor 'moder ne rebellen': „Kijk, er zijn al miljoenen goede stoelen op de wereld die erg comfortabel zijn, lampen die licht geven, etc. etc... Is het nodig om er nog meer te ontwerpen? De enige vraag waar het om gaat is: wat brengt het de mens die het moet gaan gebruiken? Het be langrijkste gegeven tegenwoor dig is niet om een stoel of auto te ontwerpen die nog mooier is dan alle andere." Hij werd in 1949 in Parijs gebo ren. Zijn jeugd bracht hij voor een deel door onder het bureau van zijn vader, die de kost ver diende als vliegtuigbouwer. De jongen pakte alles wat op de grond belandde. Hij haalde het uit elkaar om van de verschil lende onderdelen vervolgens iets geheel nieuws te maken. Zo begon ooit zijn carrière, die zich kenmerkt door enorme ontwerpdrift. Starck heeft naam gemaakt met huishoudelijke producten, ontworpen voor Alessi, zoals de beroemde si naasappelpers op de drie ranke hoge pootjes. Voor Alessi maak te hij ook de bijzonder vormge geven waterketel van plastic en aluminium. Maar naam heeft hij net zo goed gemaakt met bedden voor Cassina en meu bels voor vele andere Italiaanse fabrikanten. Hij ontwierp ook de meubels voor president Mit terrand in het Elysée. In Hong kong, Madrid en Los Angeles sieren zijn ontwerpen hotels en restaurants en in Nederland kennen we hem onder meer van de spraakmakende inrich ting voor het Groninger Muse um. Starck houdt van stevige uit spraken. Zo zei hij eens: 'Ik beeld me in dat de mensen die in mijn stoelen zitten vanzelf minder stommiteiten uitslaan dan ze gewoonlijk doen'. Nog zo'n uitspraak: Omdat ik een idealist ben, blijf ik geloven dat schoonheid een massaproduct kan zijn'. En met zijn uitspraak 'Design interesseert me niet, ik haat het' baarde hij evenveel opzien als met zijn ontwerp voor een tandenborstel, om maar wat te noemen. Wereldvermaard van zijn hand is café Costes in Parijs. Starck ontwierp het interieur in 1984. Een van de blikvangers is de enorme klok bij de trap. Het driepotige Costes-stoeltje uit het café is wereldberoemd ge worden. Bovendien groeide het Parijse café uit tot een bede vaartsoord voor designliefheb bers. Twee jaar geleden kwam hij op de proppen met een begerens waardig panty-object, ontstaan toen hij ooit met een stukje panty zat te frummelen. 'Star(c) kNaked' is een soort lange ko kerjurk van extra sterk panty materiaal die zich geheel om Philippe Starck temidden van enkele van zijn huishoudelijke producten. het lichaam plooit. Datzelfde jaar kwam hij met een comple te badkamer. Hij ontwierp in opdracht van drie sanitairgi- ganten een soort oertobbe. Als Starck de drukte wil ont vluchten trekt hij zich terug in zijn huis in het Spaanse For- mentera. Een huis zonder noe menswaardige luxe, maar wel met uitzicht op de Middelland se Zee. Dit is de plek waar hij niet gehinderd door andere za ken zijn creativiteit kan laten gaan, terwijl zijn team in Parijs zich bezighoudt met allerhande dagelijkse probleempjes. De plek, waar hij kan broeden op nieuwe dingen en op de rol van de hedendaagse vormgever. Daarover zei hij ooit in een in terview. 'De fundamentele - vraag nu is of een product recht heeft om te bestaan. En het is het recht en de plicht van de ontwerper, in de eerste plaats, om dat bestaansrecht te betwij felen. Afhankelijk van dat ant woord is één van de meest po sitieve dingen die een ontwer per kan doen, weigeren om iets te maken. Dat is niet altijd mak kelijk. Niettemin zou hij móe ten weigeren als een product al bestaat en ook nog eens heel goed functioneert. Eenvoudig herhalen zou een corrupte daad zijn." Philippe Starck hanteert uiteen lopende criteria als het gaat om de vraag wat hij wel of niet kan ontwerpen, zo valt te lezen in het boek: 'Het eerste strenge criterium is dat je niets mag doen dat de mensen zou kun nen schaden. Een tamelijk een voudig criterium, dat we deson danks moeten respecteren. We werken niet voor de wapenin dustrie, we doen niets met ta FOTO CPD TASCHEN bak of sterke drank, we werken niet voor religie en we werken niet voor iets waarin geld van dubieuze herkomst een rol speelt, wat overigens steeds moeilijker en moeilijker te con troleren is.' Starck, zo vervolgt hij in het achterin het boek op genomen vraaggesprek, moest ooit een fantastisch contract in Oost-Berlijn weigeren puur vanwege zulke twijfels. Daarom neemt hij nu, in al zijn contrac ten, een clausule op dat zegt dat zijn cliënten openheid moeten geven over de her komst van hun financiële bron nen. EVELIEN BAKS Het jaarlijkse dilemma van de Nederlandse scholier doemt weer op. Nog een paar weken en dan breekt het nieuwe schooljaar los. Een hogere klas, soms een andere school en nieuwe klasgenoten: rede nen genoeg voor scholieren en studenten om een hele set nieuwe schoolspullen aan te schaffen. Gestresst lopen de scholieren ook dit jaar tussen de schappen rond. Want wat is in en wat uit? De organizer is in ieder geval een must en ook het mobiele telefoontasje lijkt een nieuwe trend. De bruine, lederen schooltas kan echter in de vuilnisbak: die is voor goed afgeschreven. Keus is er genoeg: stap een wil lekeurig groot warenhuis bin nen en de stapels schriften, multomappen en agenda's lig gen voor het grijpen. Ie vindt er schoolgerei van TMF tot Gar field en van Cartoon Network tot Eastpak en Oilily. Robert van Soest koopt kaftpapier van O'Neill, maar weet eigenlijk niet zo snel te vertellen waarom. „Vanwege het merk", zegt zijn moeder. „En omdat ik het ge woon mooi vind", beaamt de 13-jarige scholier. Zijn Formule 1-agenda ruilt hij dit jaar om voor de nieuwe South Park-ver sie, vanwege de 'grappige pop petjes'. Maar echt grote inko pen hoeft hij niet te doen. „Ik heb dit keer niet zoveel nodig, ik heb nog veel van vorig jaar." De 12-jarige Wendey van der Linde daarentegen staat met twee volle winkelmandjes voor de kassa. Ze gaat naar de brug klas en heeft van school een lange lijst gekregen waarop staat wat ze allemaal nodig heeft. En dat is nogal wat. Wen dey kiest voor de lijn van Yes or No, het huismerk van V&D. „De kleuren zijn vrolijk en het is niet kinderachtig." Zij gaat voor de organizer. „Dat hoort erbij", zegt haar moeder. „En deze rugzak zegt Wendey trots, ter wijl ze op de grote zwarte tas op haar rug wijst. „Ja, want die van groep acht kan nu niet meer", voegt haar vader toe. Zijn al die nieuwe schoolspullen niet ont zettend duur? „Ach", zegt haar moeder, „ze gaat naar een an dere school en dat is toch iets speciaals. Dan mag ze van mij best iets moois uitzoeken." Volgens pr-medewerker Claire de Haan van de Bijenkorf ligt het bedrag, dat wordt uitgege ven aan schoolspullen, dit jaar beduidend hoger dan vorige ja ren. Ze signaleert dat naar school gaan niet alleen functio neel is, maar dat het ook een li festyle wordt. „Producten die er zijdelings mee te maken heb ben, dingen als make-up en fo tolijstjes, worden ook goed ver kocht." Net als elk jaar lijkt de keuze voor een agenda nog het moei lijkst. Het aanbod is groot: er Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes lel te worden ingevuld Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters v het voorgaande woord plus 1 Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord 1Geleerd - roven - algemene angst: 2. spoel - reuzenbeeld - benevens; 3. boerenplaats - bouwmateriaal - rijgsnoer; 4. lichte bedwelming - koord - eerwaardige grijsaard; 5. dokter - herfstbloem - nagroen, 6. zoom - roofvogel - epiloog; 7. houtsoort - soort dropje - vaatje haring, 8. onverschrokken - roofvis - tactloos; 9. kameraad - soort aardappel - dag en nacht; 10 vaartuig - vuurmond - Zwitserse bondsstaat. zijn onder meer agenda's van Loesje. Thunderdome, Ajax, Tom&Ierry, Miss Avantgarde en Nederpop. Geheel volgens de tijdgeest zijn dit jaar ook de La- tin Party-agenda, de R&B-agen- da en de Wet! Hot! Dance! Di ary! te koop. „Een agenda zon der merk kan echt niet", legt de 12-jarige Kitty Anna van Dru- nen uit. Zelf heeft ze voor ko mend schooljaar een organizer van Yes or No. „Ik ben er best lang mee bezig geweest. Het is gewoon heel erg belangrijk hoe je spullen er uit zien. De rest van mijn schoolspullen is van Mexx. De meeste meisjes in mijn klas kopen vooral modea genda's. De jongens hebben meer sportieve merken." Ioianda Lima, coördinator van de campusafdeling van V&D, bevestigt deze trend. „De jon gens kopen vooral merken als O 'Neill en Eastpak, meisjes gaan meer voor de bloemetjespatro nen van bijvoorbeeld Mexx en Sunflower." Favorieten dit jaar zijn de Looney Tunes-artikelen, de bloemetjesmerken en de TMF-agenda. De meeste mer ken brengen naast de 'gewone' agenda ook een organizer op de markt. „Het aantal organizers is dit jaar enorm toegenomen", vertelt Lima. „Vorig jaar zijn de organizers als een soort van ex periment op de jeugdafdeling uitgebracht. Dat bleek een groot succes te zijn." De 13-jarige Stephanie van Brandwijk staat bij het schap met een organizer in de hand. Ze twijfelt. „Ik wil graag een or ganizer, die is makkelijk en leuk, maar mijn moeder heeft liever dat ik een gewone schoolagenda koop", legt ze uit. In haar winkelmandje ligt een mengelmoes aan merken: Mexx, Teigetje, TMF, South- park. „De kleuren zijn lekker fel en ik hou van bloemen", zegt Stephanie. „Vorig jaar had ik veel van Salty Dog, nu vind ik Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Bord; 4. ober; 7. aarde; 9. ka; 10. mee; 11. fa; 13. dra; 14. riem; 17. boel; 18. Ier; 19. gems; 21. ijzer; 24. rei; 26. in; 27. bui; 29. eb; 30. lonen; 32. klim; 33. paal. Verticaal: 1. Beker; 2. ra; 3. dam; 4. ode; 5. be; 6. reaal; 8. ren; 11. frele; 12. de; 13. do; 15. ineen; 16. mis; 17. brij; 19. Griek; 20. mi; 22. zo; 23. rebel; 25. bun; 27. bom; 28. iep; 30. li; 31. dit leuker. Deze kleuren zijn nu in." Naar de prijs kijken moe der en dochter niet. „Het is al lemaal duur." Wie denkt dat één agenda op de lagere school nog niet nodig is, komt bedrogen uit. Kitty An na gaat dit jaar naar groep acht en heeft twee agenda's: „Eén voor mijn afspraken en één voor school. Vorig jaar heb ik acht agenda's versleten, alhoe wel dat wel een beetje extreem was." Ook de 10-jarige Koen Kok ,die naar groep zeven gaat. kan niet zonder agenda: „Het is handig om je huiswerk, feestjes en andere belangrijke dingen in op te schrijven. Dit jaar heb ik een Looney Tunes-agenda ge kocht. Bij ons in de klas is het nog niet zo belangrijk wat voor agenda je hebt, dat geldt meer in de hogere klassen. Ik kan al leen niet met een roze agenda aankomen." Studente Janneke Terstegge (21) houdt het dit jaar simpel: „Die tijd van plaatjes in mijn agenda heb ik wel gehad. Voor mij is het uiterlijk van een agen da niet zo belangrijk. Het gaat erom hoe handig de agenda is. Ik wil bijvoorbeeld een hele week op twee pagina's naast el kaar hebben." .Alles kan op dit moment", zegt Heidi Vermey van Trax Company. „Er is niet één echte trend. Er worden wel meer aparte materialen gebruikt, zo als pluche en doorzichtig pvc. Vroeger waren het meer stan daard papierproducten. De trend verschilt vooral per school." Trax Company brengt veertig agenda's en twintig schoollij- nen uit. Toppers volgens Ver mey zijn dit jaar South Park, Casper, Fancy en Mystique. Van de agenda's is de FC Barce- lona-versie een hit en doet de Hitkrant-agenda het ook dit jaar weer goed. „We volgen de jeugd op de voet. Twee jaar ge leden bijvoorbeeld was de Backstreet Boys-agenda dé klapper. Maar je moet wel uit kijken mét popgroepen. Als zo'n groep uit elkaar gaat, zijn de agenda's meteen achter haald. Om de laatste muziekt- rends te volgen, staat hier de hele dag TMF aan. Eigenlijk ben je constant aan het zoeken", al dus. Vermey. JUDITH BOER EN CAROLINE VAN DER SCHAAF HET WEER Juli toch niet verregend Was juli een verregende maand? Niet als we de landelijke cijfers in ogenschouw ne men. Met gemiddeld 100 millimeter (voor lopig cijfer) tegen 75 normaal was juli wel iswaar te nat maar gedurende de afgelopen 100 jaar viel er maar liefst 18 keer meer re gen. In 1993 werd zelfs 145 millimeter op gevangen. Het regende in juli 1993 ook veel langer. Op het KNMI 105 uur (14 procent van de beschikbare tijd) tegen nu 58 uur (8 procent). Normaal regent het in de zevende maand van het jaar 35 uur. Opvallend zijn wel de regionaal grote hoe veelheden neerslag en in het zuiden van Limburg het aantal zeer natte dagen. In Hoensbroek, waar 218 millimeter werd op gevangen, tapte de waarnemer op maar liefst 10 dagen meer dan 10 millimeter af. In Meerssen schijnt de afgelopen maand 230 millimeter gevallen te zijn. Meer dan 150 millimeter werd ook opgevangen in Brabant en plaatselijk in het midden en oosten van het land. Te droog (dat kan ook nog!) was het in on der meer de Kop van Noord Holland waar De Kooy bij Den Helder op slechts 43 milli meter bleef steken. Ook in Amsterdam wei nig regen. Op een meetpunt in Amster dam-Zuid viel 55 millimeter. Bij ons waren de neerslaghoeveelheden in de kustgebie den eveneens tamelijk bescheiden. In Haarlem-West viel 64, Santpoort-Noord 65 en op Valkenburg 70 millimeter. Elders viel meer: Nieuw-Vennep kwam uit op 83, Schiphol 84, Hazerswoude 95 en 1 dorp zowaar 101 millimeter. Tussen een wegtrekkende storing» naderende storing is het morgen o droog. Met de hoeveelheid zonnes het waarschijnlijk wel wat tegen (w schijnlijk wazig schijnend) maar dl ratuur komt gemakkelijk boven de den uit. Morgenmiddag wordt het maal 22-23 graden. De wind waait zwak tot matig uit h den tot zuidwesten, morgenavond kust af en toe vrij krachtig. Op don en vrijdag blijft het waarschijnlijk met nu en dan zon en middagteni| ren rond 23 graden. De keus van de schoolagenda is ieder jaar weer moeilijk. FOTO CPD CEES KUIPER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10