'Prijskartel bij banken bestaat niet' Economie chtenstein belooft EU ipak witwaspraktijken Borden verbod in Schermer Faillissement dreigt voor Air ALM gapool en IT's zwijgen fr oude geld-terugactie 'Bollenboer gedraagt zich steeds beter' AG 7 AUGUSTUS 2000 ivbouw Grolsch geblokkeerd De Raad van State geeft geen toestemming voor de een nieuwe Grolsch-brouwerij. Het college acht iuw in strijd met het streekplan. De Twentse bierbrou- [e twee vestigingen in Groenlo en Enschede sluiten en iwe brouwerij in Boekelo openen. De gemeente En- n de provincie steunen de verhuizing en gaven eerder ming voor de bouw. Een aantal omwonenden vocht dit ian. De Raad van State vindt dat in het gebied waar Iwil bouwen, het kleinschalige karakter van het land- ient te worden behouden. Een Grolsch-woordvoerder ;rst overleg wordt gevoerd met provincie en gemeente [verdere stappen worden bekendgemaakt. p weer drijft Belgen bioscoop in Het slechte weer in de maand juli heeft de Belgen mas- lioscoop ingedreven. Bijna 2,25 miljoen mensen be- in juli een cinema. Een unicum in de Belgische bio- schiedenis. Traditioneel lokt de maand juli veel minder ir de bioscoop, aldus de krant Financieel Economische ik worden in die maand minder grote films uitgebracht, juli kwamen onder meer Gladiator en Mission Impossi- De maand juli bracht ongeveer 26 miljoen gulden op. jer zoveel als mei of juni. r kledingzaak op internet dicht wo' am De virtuele kledingwinkel Dressmart.com trekt zich hl t Europa. Ook de Nederlandse vestiging sluit de deuren, oblemen met geldschieters kan het van oorsprong e bedrijf de buitenlandse vestigingen niet financieren, eet n werknemers kunnen op zoek naar een nieuwe baan. ;tart in oktober kon het niet op", zegt Boeyen van '0C( art.com in het Parool. ,,0p 1 april draaide alles om en r worden bezuinigd." Eerder dit jaar sloot ook Boo.com. kledingbedrijf gloort echter nog hoop. Fashionmall, dat ete bedrijf kocht, wil een doorstart. vier overweegt bod op Harcourt' am De Nederlands-Britse uitgeverij Reed-Elsevier over- n bod uit te brengen van 14,4 miljard gulden op de uitgever Harcourt General. Volgens de krant Sun- be' 'graph bekijkt Elsevier het bedrijf en praat het met za- k Goldman Sachs, de bank van Harcourt. Harcourt Ge lat sterk is in onderwijs- en technische uitgaven, heeft in juni in de etalage gezet. Volgens de krant is het over- Kr oces nog in een beginstadium. Recentelijk kocht Else- 1,3 miljard de Europese activiteiten van uitgeverij Mil- VI verzacht eisen fusie met BA' am_ï Luchtvaartmaatschappij KLM stelt de eisen voor e met British Airways naar beneden bij. In een eventue- neemt KLM genoegen met een aandeel 26 procent in :si an 35 procent. De bijstelling is volgens de krant Sunday en ultieme poging om de fusiegesprekken gaande te Volgens de krant, die insiders aan het woord laat, is er s van ongeveer zeventig procent dat de samenvoeging bo; CLM en het veel grotere BA kan doorgaan. :e staking bij telecombedrijf in VS k_ï Zo'n 85.000 werknemers van telecombedrijf Verizon inications in de VS hebben gisteren het werk neerge- joïdlsnog ondervinden de 27 miljhoen klanten nog geen van de staking. Verizon is het grootste bedrijf in lokale e met een marktaandeel van ongeveer eenderde. Werk en werknemers kunnen het niet eens worden over baan- en overwerkregelingen. Het is de tweede staking in ar bij het bedrijf. Jtendom Liechtenstein doen om het witwas- zwart geld te bestrij- I. nister Frommelt (justi- A| ft dat verklaard in de rant Welt am Sonntag egde er direct aan toe itaatje er niet over pie- zijn bankgeheim op te nelt zei wetten te willen rpen en een speciale enheid in het leven te |C(; lie zich bezighoudt met iupseerde misdaad. Ver een speciaal bureau opgericht om witwas- in te melden. Hij ver dat Liechtenstein wel met de Europese Unie over belastingheffing rtegoeden van buiten- eine staatje met 32.000 inwoners is al langer een steen des aanstoots voor de interna tionale financiële wereld. Zo plaatste de G-7, de groep van zeven grootste industrielanden, Liechtenstein onlangs op een zwarte lijst. Het vorstendom zou onvoldoende meewerken aan de bestrijding van witwas praktijken. Ook de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling uitte recentelijk kritiek. De OESO vermeldde het land op een lijst van 35 'belas tingparadijzen', die hun beleid moeten veranderen. Als dat niet gebeurt, overweegt de OESO sancties. In het piepkleine landje tus- sën Zwitserland en Oostenrijk zijn vijftien banken gevestigd. Verder biedt het onderdak aan bijna tweehonderd beheerkan- toren en zo'n 50.000 financiële fondsen. ar geleden deden de icaketens Wastora en 4^01 hun klanten de be kopen, over tien jaar terug. Dit najaar loopt fte af. Megapool en IT's, 'Stora overnam, zwijgen afhandeling van de ac- ar verwachting zullen december duizenden met hun aankoopbe- melden om het aan- 1 irag van hun in 1990 e wasmachine of tv te- ragen. e filialen van de Zaanse i-keten gingen in 1992 handen van concurrent 'ol. De overige Wastora- werden overgenomen 's uit Tilburg. Bij die ne verzekerde IT's de itingen van de actie te nakomen. De elektroni- s zijn echter niet van hge ruchtbaarheid aan )p van de actie te geven, ordvoerster van IT's: ,,Ik it niet dat wij nog extra larheid aan de actie en ndeling geven. Het was ak van Wastora. Mis- NVB: Wel praten over tarieven De Nederlandse banken hebben geen prijsafspraken ge maakt. Dit zegt directeur H. Blocks van de Nederlandse Vereniging van Banken. Vrijdag werd bekend dat de Eu ropese Commissie de Nederlandse banken verdenkt van kartelafspraken. Volgens eurocommissaris Monti (mede dinging) zijn onder andere ABN Amro, ING en Fortis ten onrechte valutakoersen blijven rekenen na de girale in troductie van de euro in 1999. den haag gpd Na de invoering van de girale euro geldt voor de valuta's bin nen de euro-regio een vaste omrekenkoers en vervallen aan- en verkoopkosten. Als ver vangende inkomstenbron bren gen banken de klant sindsdien veelal een vast percentage aan administratiekosten in reke ning. Blocks, die de gezamenlijke banken vertegenwoordigt, zegt van geen prijsafspraken te we ten. Wel is in 1997 door de ban ken vergaderd over het voorne men een bedrag voor het om wisselen in rekening te bren gen. ,,Er is toen gepraat over de tarieven voor transacties, maar daar zijn uiteindelijk geen af spraken over gemaakt. Ik weet niet of het praten over afspra ken strafbaar is. Europese wet ten zijn in ieder geval wel com plexer dan Nederlandse." De Nederlandse banken heb ben tot begin november de tijd gekregen om op de aantijgin gen te reageren. Begin juli leken de banken nog de dans te ont springen. Toen waarschuwde Monti 110 banken in België, Finland, Portugal en Ierland. Vrijdag ontvingen de Neder landse banken tóch een brief van de commissaris, waarin hij waarschuwt voor overtreding van de Europese kartelregels. Monti waarschuwde ook banken in Duitsland, waaron der Dresdner Bank en Com- merzbank. In totaal worden nu 140 instellingen verdacht. Het onderzoek startte na de girale introductie van de euro begin 1999. Na het schriftelijk inwin nen van informatie werden in februari van dat jaar invallen gedaan bij diverse instellingen, met hulp van de Nederlandse Mededingingsautoriteit. De boetes voor concurrentie beperkende afspraken kunnen oplopen tot maximaal tien pro cent van de jaaromzet. Maar zulke hoge boetes zijn nog nooit uitgedeeld. Softwarepolitie krijgt bijna duizend tips amsterdam anp De Business Software Al liance (BSA) in Neder land heeft in het eerste halfjaar 969 tips gekre gen over illegale soft ware. Die leidden in 59 gevallen tot juridische stappen tegen verkopers of gebruikers van com putersystemen. In heel Europa ging de softwarepolitie, een ini tiatief van producenten als Microsoft en Apple, ruim 5.000 keer over tot actie. BSA trof in Europa voor meer dan 6,2 mil joen gulden schikkingen met illegale gebruikers. Dat is meer dan een ver dubbeling ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. Daarnaast haalde de organisatie 713 internetsites uit de lucht die illegale pro ducten aanboden. In Nederland stopten 49 internetbedrijven. BSA Nederland open de in mei het Meldpunt Illegaal Softvvaregebruik. Tipgevers ontvangen tien procent van de door BSA te incasseren scha devergoeding, met een maximum van 20 mille per tip. Europa is volgens BSA koploper in de wereld in het gebruik en de distri butie van software waar mee inbreuk op licenties wordt gemaakt. Het per centage illegaal gebruik ligt er op 34 procent. In ons land is dat 45 pro cent. schermer De provincie Noord-Holland heeft de boeren in Schermer een bordenverbod opgelegd. Hoewel de borden er inmiddels al drie jaar staan, moeten ze nu binnen een week verwijderd worden. Op borden in het landschap staat geen reclame maar ze verwijzen naar de productie van bijvoorbeeld suiker, wol of zuivel, zodat voorbijgangers weten wat er op dat stukje grond precies gebeurt. Volgens de provincie is voor derge lijke borden ook een vergunning vereist. foto anp hans steinmeier Monsanto geeft patent 'rijst tegen blindheid' weg new delhi/londen anp De biotechnoligische gigant Monsanto heeft aangekondigd patenten op een soort gene tisch gemanipuleerde rijst weg te geven, zo meldde de BBC. De Amerikaanse onderne ming doet dat om bepaalde vormen van blindheid en on dervoeding te bestrijden. Een soort waar de firma aan heeft gewerkt, kan naar verluidt, dankzij toegevoegde vitamine A voorkomen dat kinderen blind worden. Honderdduizenden kinderen verliezen jaarlijks hun gezichtsvermogen door een te kort aan die vitamine. Monsanto heeft daarom be sloten zowel haar patenten op de ontwikkelde soort op te ge ven als onderzoeksgegevens vrij te geven voor verder onderzoek naar de mogelijkheden met de ze 'gouden rijstsoort', genoemd naar de bijzondere Ideur. De gegevens over haar rijstsoort zijn beschikbaar op het internet via www.rice-research.org. willemstad anp Faillissement dreigt voor de An tilliaanse luchtvaartmaatschap pij Air ALM. Het bestuur heeft aangekondigd vandaag het fail lissement aan te vragen, als de piloten hun zware financiële ei sen niet intrekken. Volgens het bestuur hebben de piloten ge- eist dat Air ALM haar achter stallige schulden voor vandaag voldoet, anders worden de door de rechter opgelegde dwang sommen geïnd. In juni bepaalde de rechter in Willemstad dat Air ALM de loonbelasting en sociale pre mies die ze dit jaar van de vlie gers had ingehouden maar niet afgedragen aan de Belasting dienst, alsnog moet afdragen. Hij verbond hieraan een dwangsom van 50.000 gulden per dag. De pilotenvakbond voerde dit vonnis niet uit, mede vanwege de precaire financiële situatie van de luchtvaartmaat schappij. ALM-voorzitter Kooijman, benadrukt dat deze actie van de piloten het einde van de natio nale luchtvaartmaatschappij kan betekenen. Air ALM heeft circa 250 miljoen gulden schuld. „Het vliegverkeer van de eilanden komt direct stil te liggen. Alle vliegtuigen die op grond van lease-contracten voor de ALM in gebruik zijn, worden per direct door de eige naar opgeëist. Bovendien wor den 900 werknemers werk loos'.' Volgens Maris, vertegenwoor diger van de vliegers op de An tillen, zegt dat ALM-leiding ver keerd is geïnformeerd. „Wij vragen niet om betaling van alle schulden, maar slechts om een garantie dat de loonbelasting en sociale premies die door de Air ALM nooit afgedragen zijn, niet op ons persoonlijk kunnen worden verhaald. De belasting dienst dreigde hiermee. Deze garantie is ons destijds toege zegd door de minister van fi nanciën, maar wij hebben nog niets zwart op wit." 'te loopt in najaar af schien moet er van die kant nog wat geregeld worden door de vorige eigenaren. Maar wij mo gen de Wanten niet oproepen om bij ons hun geld te komen ophalen." Een vergelijkbare reactie is bij Megapool te beluisteren. De woordvoerder („Als ik: mijn naam noem, krijgen we mis schien al problemen met het bedrijf dat de uitbetaling moet doen"): „Wij mogen geen com mentaar op de actie geven. Elke medewerking aan publiciteit hierover kan worden uitgelegd als een oproep aan klanten hun geld te komen opeisen. Zelfs als ik u namen noem van personen die mogelijk meer weten over deze actie, kan dat Megapool in problemen brengen." De Consumentenbond riep in 1991 Wastora-klanten op zich te melden. De kopers die dat toen gedaan hebben, zullen waarschijnlijk in oktober een brief krijgen waarin de bond herinnert aan de afloop van de actie. Volgens woordvoerster Paulien van den Brandhof is er nu nog geen reden tot zorg over het mogelijk niet uitbetalen van de gelden. Inspecteur Den Hartog geeft vandaag voornamelijk waarschuwingen den helder janneke willemse In een klassieke Mercedes rijdt Bram den Hartog langs bloembollenbedrijven bij Den Helder. Het is de laatste week dat er gepeld wordt, en dus ook de laatste week dat er veel vakantiekrachten werken. De inspecteur is voor het project Vakantiewerk van de Arbeids inspectie vooral op zoek naar (te) jonge vakantiewerkers. Bij het passeren van een be drijf vermindert Den Hartog even vaart. Aan het aantal kis ten op het erf ziet hij of er nog wordt gepeld. En veel fietsen op het erf duiden op de aan wezigheid van vakantiekrach ten. Het project richt zich al leen op jonge vakantiehulpen. Tijdens bliksembezoeken wordt gekeken of zij niet te jong zijn en of kinderen onder de zestien geen gevaarlijk of te zwaar werk doen. Ook vakan tiekrachten in de horeca, die- renpensions en detailhandel worden door de Arbeidsin spectie gecontroleerd op leef tijd en werkomstandigheden. Den Hartog draait een rom melig erf op, bezaaid met fiet sen en opgestapelde kistjes. Hij lijkt niet op de boeman die veel werkgevers in hem zien. Al vrij snel staat hij bijna ami caal te overleggen met de jon ge baas van het bedrijf. In een donkere schuur staan drie pelbanden. Tulpenbollen, die door de machine zijn voor- gepeld, rollen over een lopen de band. Mensenhanden moe ten de resterende wortels ver wijderen. Heftrucks rijden heen en weer om kisten met restafval weg te halen en lege terug te brengen. Een radio speelt boven het lawaai van de machines uit. Den Hartog tikt een jongen bij de lopende band op zijn schouder. „Hoe oud ben jij?" Veertien, zegt de jongen. De inspecteur gelooft het. „Meestal liegen ze niet hoor." Pas bij twijfel waagt hij naar Voor het bollen pellen aan de lopende band moet je minimaal zestien jaar zijn. foto cpd phil nijhuis de geboortedatum of naar identiteitspapieren. Aan een andere band werkt een jong meisje met roze huis- houdhandschoenen. Ze is net zo oud als de jongen. Beiden zijn in overtreding. Werken aan de lopende band mag pas vanaf 16 jaar. Den Hartog geeft de boer een waarschuwing. „Ze mogen vandaag nog aan de lopende band werken, maar daarna moeten ze weg. Kun je ze niet uit een kist laten pellen?" De boer fronst de wenkbrauwen. Het meisje vertelt dat zij eerst bij een andere boer heeft gewerkt, een paar honderd meter verderop. Omdat die minder betaalde en chagrijnig was, is ze hierheen gekomen. Hier krijgt ze 5,75 grilden per uur. De boer breekt zich het hoofd over hoe hij haar legaal aan het werk kan houden. „Wat is er nou zo erg aan lo- pendebandwerk? Toen ik zes was zat ik al op de trekker en toen ik twaalf was kon ik bak kies stapelen. Als dit niet mag, hoe kunnen ze dan kennis ma ken met arbeid?" Aan het eind van de inspectie schiet hem een oplossing te. binnen: zijn broer heeft nog wel wat pluis- werk in de lelies. Hij zal eens vragen of de twee 14-jarigen daar terecht kunnen. „Let er ook even op dat zij niet in de rijroutes van de hef trucks zitten", zegt de inspec teur. Na het controleren van de verplichte bedrijfspapieren, waarop de arbeidsrisico's ver meld staan, vertrekt hij weer. Bollenboeren hebben 's zo mers gedurende korte tijd heel veel personeel nodig. De ver leiding is dan groot om te jon ge kinderen aan te nemen. Toch heeft Den Hartog deze zomer nog geen echt schok kende dingen aangetroffen. Boeren werken steeds strikter volgens de regels. „Twintig tot dertig jeugdigen in een schuur, dat zie je nu niet meer zegt hij. Een collega heeft deze zomer wel twee kin deren van twaalf aangetroffen. Die mogen alleen bij heel hoge uitzondering werken, bijvoor beeld voor een alternatieve straf. En zelfs dan mogen ze alleen nog maar helpen met lichte klusjes. Vandaag geeft Den Hartog voörnamelijk waarschuwin gen. Hij heeft zijn eigen top drie. Het vaakst komt hij bij bedrijven die het verplichte Plan van Aanpak niet hebben ingevuld. Op twee staan de 13- 14- en 15-jarigen die te lang, of aan de lopende band wer ken. Nummer drie is het ont breken van een afscherming van de lopende band. Vaak staan die op een verhoging. Als daar geen hekje omheen staat kunnen de pellers mak kelijk achterover vallen. Bij een andere bollenboer zit ook een meisje van 14 aan de lopende band. Van haar uur loon van 5,25 gulden heeft ze al eenmobiele telefoon ge kocht. „De rest spaar ik, of ik koop klerenvertelt ze. Den Hartog geeft ook haar baas een officiële waarschuwing. KOOS ALBERTS Leeftijd: 53 Beroep: zanger, mede-eigenaar Koos Alberts Verzekeringen Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: Christa en Dave, kleinkinderen: Daan, Tessa en Tom Auto: Mercedes E TD station wagen Hobby's: zwemmen, tennissen (op eigen baan), biljarten den haag janneke willemse De beste aankoop van Alberts veranderde zijn leven. In 1983 kocht de toenmalige metselaar en snackbareigenaar een ge luidsinstallatie. Terwijl hij daar helemaal geen geld voor had. Joke, zijn vrouw, was het er niet mee eens. „Toch heb ik alle banken gebeld om te vragen wie me dat geld kon lenen." Met de geluidsinstallatie trok ken Alberts en zijn vrouw langs campings om op te treden. „Toen werd ik ontdekt!" De zanger brak door met 'Ik verscheurde je foto'. Na enkele gouden platen en grote hits kreeg Alberts in 1987 een ern stig auto-ongeluk. Hij raakte ge deeltelijk verlamd, maar gaf zijn zangcarrière niet op. Inmiddels heeft hij na het on geluk alweer heel wat platen uitgebracht. De nieuwste cd van Koos Alberts 'Kleine dingen in 't leven' is al weer even uit. Per week treedt Alberts een tot twee keer op. Daarnaast doet hij de public relations voor zijn eigen verzekeringskantoor en klust hij aan de huizen van zijn zoon en dochter. „Tuinhek ma ken, lassen, nieuwe kozijnen zetten. Ik ben handig hoor!" Zijn laatste aankoop deed Al berts twee maanden geleden. Hij kocht een ander huis op foto gpd covert de roos twee straten afstand van zijn huidige woning. Kosten: 1,2 miljoen gulden. „Voor mij hoef de het niet zo, ik heb hier een hoop herinneringen. Maar dit huis heeft veel grond eromheen en dat vindt Joke lastig. Dus ik zei: 'We kopen dat huis dat jij leuk vindt'." In het nieuwe huis hoeft de zanger de trap niet meer op voor de slaapkamer. Die is beneden. De miskoop van Alberts dateert van 35 jaar geleden. Op zijn 18de kocht hij voor 150 gulden een autootje. „Ik reed ermee weg en toen ik thuis de motor afzette, kreeg ik 'm nooit meer aan." Dus moest de jonge Alberts iedere keer 'hard douwen en als ie begon te pruttelen sprong ik erin'. Als tip raadt de zanger iedereen aan vooral goed na te denken over hun uitgaven. „Iedereen koopt tegenwoordig maar. Wees toch voorzichtig met je centjes en kijk wat je koopt." Zijn vrouw let er thuis op dat het geld niet over de balk ge smeten wordt. Zelf zou Alberts ooit nog graag een sportwagen willen kopen. „Ik had een Mer cedes 320 sl, met een open kap. Toen ik kleinkinderen kreeg, heb ik die omgeruild voor een stationwagen, want daar passen ze tenminste achterin. Maar als ik nog eens in mijn rijke dagen kom, koop ik weer een sportwa gen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7