Partij Draskovic uit oppositiefront Geen openbaar register van Britse pedofielen 'Met Venetiaan moet het beter gaan' Buitenland Herdenking Hiroshima Wahid betuigt spijt en belooft beterschap Veel extreem-rechts geweld in Duitsland Bommen en strijd op wraakdag Tsjetsjenië NDAG 7 AUGUSTUS 2000 kgra voor Canadese soldaten Het Canadese ministerie van Defensie gaat gratis po- epiilen verstrekken aan militairen met erectieproblemen. mee hoopt het ministerie ervan verzekerd te zijn dat de iten geestelijk fit zijn en klaar voor actie op ieder slagveld, ijns het Canadese dagblad National Post krijgen de militai- le pillen gratis als dat nodig is om hen inzetbaar te houden eer te maken. Daarbij wordt ook gekeken naar het geestelijk lijn van Jan Soldaat. Opheffen van erectieproblemen kan welzijn soms bevorderen. De soldaten kunnen per maand maal zes Viagra-pillen krijgen. sdebat Iran gaat niet door an Het Iraanse debat heeft gisteren niet gedebatteerd een versoepeling van de perswet. Het punt werd van de da gehaald in opdracht van de geestelijk leider van Iran, illah Khamenei. Het parlement zou een wetsontwerp van i ninisterie van binnenlandse zaken behandelen, waarin de ieke rechten in het algemeen en de rechten van de pers in «Saijzonder aan de orde kwamen. Het was de bedoeling om Bn strenge perswet terug te draaien. Die was aangenomen ril, toen de conservatieven de meerderheid in het parle- nog hadden. De volksvertegenwoordiging bestaat nu J uit hervormers. Sinds de strenge regelgeving van kracht n 22 hervormingsgezinde bladen verboden. Zaterdag nog het satirische tijdschrift Tavana in de ban n e isbranden VS en Zuid-Europa lis-Los angeles Hevige bosbranden hebben in Spanje, Italië IP 'JU urkije de afgelopen dagen honderden hectare grond ver st. Aan de Spaanse Costa Brava werden gisteren honderden sen geëvacueerd. Zo'n 11.000 hectare bos ging daar verlo- Verscheidene wegen en delen van de spoorlijn tussen Bar na en de Franse grens werden versperd. Ook op het vakan- iland Mallorca woeden hevige branden. In Italië gingen tot ie zo'n 200.000 hectare in rook op. Een deel van de bran- vermoedelijk aangestoken. De politie verdenkt onder an- n grondspeculanten. Het warme, droge weer maakt het bij- SCHnmogelijk het vuur te blussen. C wil er twee televisiezenders bij en De Britse omroep BBC is van plan om twee nieuwe te- iekanalen te openen: BBC3 en BBC4. Omroepbaas Greg zal de plannen later deze maand toelichten. Het nieuws de uitbreiding werd gisteren bekendgemaakt door The n bu day Times. De BCC heeft het nieuws bevestigd, maar voegt 12 Jn toe dat de plannen zich nog in een pril stadium bevinden, imroep wil verder de huidige zenders BBC1 en BBC2 reor- seren. Volgens The Sunday Times wil de omroep met BBC3 name jonge kijkers trekken. Die kijken nu vooral naar het imerciële Channel 4. BBC4 wordt wat serieuzer, met pro- ïma's over wetenschap, politiek en kunst. "ater teistert Noord-India en Buthan >en Overstromingen en aardverschuivingen in het noorden India en het Himalayastaatje Buthan hebben zeker honderd isen het leven gekost. In de Indiase deelstaten Assam en t-Bengalen zijn anderhalf miljoen mensen dakloos geraakt, natuurgeweld wordt veroorzaakt door zware moessonre- De meeste doden vielen in Buthan. De wegen tussen de juw fdstad Timphu en het zuiden van het land zijn onbegaan- Ook in Bangladesh vielen doden als gevolg yan overstro- jen. Zaterdag en gisteren verdronken in totaal negen men- Zo'n 5.000 dorpen staan onderwater. Duizenden mensen dakloos geworden en op de vlucht geslagen voor het water. er doden bij schietpartij op Corsica 0, vjAi Bij een schietpartij in een nachtclub op het Franse ei- I Corsica zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier men- omgekomen. Eén persoon raakte zwaargewond. De man M'ö ie schietpartij zou zijn begonnen, wist gewond te vluchten e richting van de haven van Bastia. Daar vonden duikers ge erochtend een wapen. De oorzaak van de schotenwisseling later op de dag nog onduidelijk. Op Corisca strijden ver- •prnSllende groepen voor onafhankelijkheid van Frankrijk, maar lolitie sluit politieke motieven vrijwel uit. Mogelijk zou 'een icieel geschil' hebben geleid tot het wapengeweld. ematigde Kosovaar vermoord -Tina In Kosovo is het lijk gevonden van een gematigde Al- ese politicus. Shaban Manaj, lid van de Kosovaarse Demo- ische Liga (LDK), werd vermist sinds 23 juli. Toen werd hij r onbekenden ontvoerd. Er zal sectie op het verbrande stof- ek overschot worden verricht. De afgelopen weken is het po ke geweld tussen etnisch-Albanese groeperingen in Kosovo erling heviger geworden. De VN schrijven dit toe aan de ko lde gemeenteraadsverkiezingen, die in oktober worden ge- 0 den. Vooral de LDK lijkt het doelwit van aanslagen te wor- Naar aanleiding daarvan gaan de VN een speciale eenheid et leven te roepen om politici te beschermen. V-medewerkers Afghanistan gedood In de Afghaanse provincie Herat zijn zaterdag twaalf ïsen doodgeschoten, onder wie zeven VN-medewerkers. ander raakte ernstig gewond. De daders hebben de lijken in gestoken. Het is nog onduidelijk wie verantwoordelijk is r de aanval, die plaatshad bij Kotal-e-Subzak. De zeven VN- 'erwijderden mijnen en hielpen bij de wederopbouw van door burgeroorlog geteisterde gebied. De vijf andere slacht- rs waren bewoners van de streek. De Taliban-milities, die grootste gedeelte van het land in handen hebben, gaven de iv aid voor de aanslag aan de oppositie, waarmee ze op diverse id iten in een strijd zijn verwikkeld. De oppositie op haar beurt ;s de Taliban als schuldigen aan. idelwald In de Zwitserse Alpen zijn gisteren drie wande- odderlawine doodt wandelaars :s om het leven gekomen toen zij werden meegesleurd in een dderlawine. Het gaat om twee Amerikaanse toeristen en hun s. Twee andere mensen werden ook meegesleurd, maar rleefden het ongeluk in de buurt van de plaats Grindelwald. gens een woordvoerder van de politie waren in totaal twintig erikanen gistermorgen begonnen aan een wandeling over als ongevaarlijk bekend staand terrein. Zij werden begeleid )r twee gidsen. De lawine is mogelijk veroorzaakt door de he- ,e( e regens die de afgelopen dagen in het gebied zijn gevallen. rieken pakken honderden illegalen ine» De Griekse politie heeft gisteren meer dan 250 illegale migranten opgepakt nadat ze-met een houten boot op het ine Griekse eiland Koufonisi, even ten zuiden van Kreta, wa- aangekomen. Twintig van de vermoedelijk uit noordelijk afkomstige Koerdische immigranten moesten met uitput- gsverschijnselen in een ziekenhuis worden opgenomen. Eén in zou er ernstig aan toe zijn. De Griekse politie vermoedt dat h onder de opgepakte immigranten ook mensensmokkelaars tinden. Elk jaar komen tienduizenden mensen uit het Mid- Oosten, Azië en Oost-Europa Griekenland illegaal binnen. eer tientallen doden in Colombia IQta In Colombia zijn afgelopen weekeinde opnieuw tien en doden gevallen bij hernieuwde gevechten tussen ex- em-linkse guerrillagroepen, het leger en rechtse paramilitaire lanisaties. Het zwaarste incident had plaats in de noordelijke d Carmen de Atrato. Daar kwamen volgens het leger bij een ie van de grootste guerrillagroep, het FARC, zeker 77 mensen i. Het zou gaan om burgers, militairen, politieagenten en re llen. De burgers zijn volgens het leger omgekomen toen het RC een politiepost en andere gebouwen met explosieven be- Tokten. De rebellen kwamen om toen de strijdkrachten een jenoffensief inzetten. Zeker drie mensen stierven bij een tietpartij tussen rivaliserende bendes bij Medellin. Manoeuvre speelt Milosevic in de kaart De Servische Vernieuwingsbeweging (SPO) van de om streden Vuk Draskovic heeft de eenheid van de Servische oppositie doorbroken. Dat deed de partij gisteren door een eigen kandidaat naar voren te schuiven voor de Joe goslavische presidentsverkiezingen van 24 september. Het is de 49-jarige Vojislav Mihailovic. Hij is burgemees ter van 1 de enige methode zijn om Milosevic te verslaan". De oppositiepartijen minus de SPO willen als kandidaat van de hele oppositie Vojislav Kos tunica, de leider van de conser vatieve Servische Democrati sche Partij. Zij menen dat er met SPO-kandidaat Mihailovic geen kans is om Milosevic te verslaan, omdat de burgemees ter van Belgrado betrekkelijk onbekend is bij het grote pu bliek. Bovendien staat het hoofdstedelijke gemeentebe- BELGRADO ANP-Rtr-AFP Leiders van de andere vijftien oppositiepartijen verdenken SPO-leider Draskovic ervan dat hij zittend president Milosevic in het geheim steunt. Milosevic profiteert het meest van het be sluit van de SPO, aldus Srba Brankovic. Hij leidt een onaf hankelijk bureau voor opinie onderzoek. Voorman Zarko Ko- rac van de oppositionele Soci aal Democratische Unie zei: „Een tweede stemronde zal nu stuur aan nogal wat kritiek bloot. Volgens Zoran Djindjic van de Democratische Partij besluit het blok van vijftien oppositie partijen later vandaag of het vasthoudt aan Kostunica of zich alsnog achter SPO-kandi daat Mihailovic schaart. Westerse landen hebben al verklaard de uitslag van de pre sidentsverkiezingen niet te er kennen, omat Milosevic wordt gezocht door het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. Het feit dat hij wordt gezocht, beteken de voor Milosevic dat hij ervoor moest zorgen aan te blijven als president. Daarom wijzigde hij vorige maand de grondwet. Met de nieuwe constitutie kan hij nu direct door het volk tot pre sident worden gekozen en nog jaren aanblijven. Regering wil wel strengere wetgeving Hiroshima Papieren lantaarns werden gisteren ontstoken in het herdenkingspark in de Japanse stad Hiro shima. Ongeveer 50.000 mensen herdachten daar gisteren dat de stad 55 jaar geleden werd verwoest door de eerste atoombom, afgeworpen door de Amerikanen. Op 6 augustus 1945 of kort daarna kwamen naar schatting 140.000 mensen om. Het afgelopen jaar overleden nog ruim vijfduizend mensen aan de gevolgen van de atoombom. Het totale aantal slachtoffers staat momenteel op 217.137. De Japanse premier, Mori, zei tijdens de herdenking dat Japan bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerpresolutie zal indienen die oproept tot totale afschaffing van de kernwapens in de wereld. Op de Nederlandse vliegba sis Volkel hingen vier vredesactivisten in de nacht van zaterdag op zondag een spandoek aan de verkeersto ren met de tekst 'Hiroshima nooit meer'. Volgens de activisten liggen op Volkel Amerikaanse atoomwapens die vele malen krachtiger zijn dan de Hiroshima-bom. foto reuters susumu takahashi londen harm harkema correspondent De Britse regering weigert tege moet te komen aan de roep om openbaarmaking van namen en verblijfplaatsen van veroordeel de pedofielen. Wel komt er nieuwe wetgeving die voorziet in andere manieren om stren ger op te treden tegen pedosek suelen. De Britse staatsecretaris van binnenlandse zaken, Paul Boa- teng, heeft dat gisteren laten weten. Boateng zei niet wat voor nieuwe maatregelen de re- Volkscongres bijeen in Jakarta JAKARTA Rtr-ANP De Indonesische president Wa hid heeft zijn excuses aangebo den voor de fouten die hij heeft gemaakt in zijn eerste jaar als staatshoofd. Bij de opening van het Raadgevend Volkscongres (MPR) beloofde hij vanochtend te zullen leren yan die tekortko mingen en in de toekomst 'nog meer te doen' om de proble men in het land op te lossen. Het grootste probleem is vol gens Wahid het risico dat Indo nesië politiek uiteen valt. Hij sprak van 'een golf van desinte gratie die de eenheid en solida riteit van het land bedreigt'. Wahid noemde met name de afscheidingsbewegingen in de provincies Papua en Atjeh. Ook het dempen van de bloedige strijd op de Molukken is een speerpunt van het regeringsbe leid, zo zei hij. De president ging in zijn zorgvuldig voorbereide speech geen moment in op details van zijn toekomstige beleid. Hij kondigde onder meer een her schikking van het kabinet aan, maai" zei dat hem nog niet pre cies voor ogen staat wat op dit punt het beste is. In Indonesië wordt druk gespeculeerd dat Wahid een premier zal benoe men om het kabinet te leiden. De president zelf zou zich dan meer met zijn representatieve taken kunnen bezighouden. In de MPR zitten de vijfhon derd leden van het dagelijkse parlement, aangevuld met tweehonderd regionale afge vaardigden en leden van belan gengroepen. De afgevaardigden zullen Wahids toespraak mor gen bespreken en er woensdag een oordeel over vellen. Is het oordeel negatief dan kan de MPR een afzettingsprocedure tegen Wahid beginnen. Waar- verwachten echter niet gering op het oog heeft. Volgens de bewindsman moet het sinds 1997 bestaande pedofielenregister, waarin in middels zo'n 14.000 veroordeel den zijn opgenomen, onder be heer blijven van de politie en de reclassering. Wie is geregi streerd, is onder andere ver plicht om adreswijzigingen door te geven aan de politie. Die heeft de bevoegdheid een buurt in te lichten als er een pedofiel komt wonen. „Beslissingen om daarover inlichtingen te verschaffen, zijn aan de politie en de reclasse ring, niet aan kranten", aldus Boateng. Hij doelde op zon dagskrant News of The World, die de afgelopen twee weken tientallen namen en foto's van pedofielen publiceerde. Hoewel de kritiek daarop van begin af aan groot was, besloot het schandaalblad pas afgelo pen wijdagavond te stoppen met de actie. Dat besluit viel nadat donderdagavond in Portsmouth de woning van een door het blad genoemde pedo fiel was belaagd door een ste nengooiende menigte. Al eer der hadden zich elders soortge lijke incidenten voorgedaan. In Manchester en Plymouth wer den bovendien onschuldigen belaagd die enige gelijkenis ver toonden met krantenfoto's van pedofielen. News of the World is met een oplage van meer dan drie mil joen exemplaren de grootste zondagskrant in Groot-Brittan- nië. Menigeen verdenkt het blad ervan de actie louter op commerciële gronden te heb ben gevoerd. Gisteren meldde de krant tri omfantelijk dat zijn actie voor openbaarmaking van het pedo fielenregister en levenslange opsluiting van hardleerse pedo seksuelen inmiddels 300.000 handtekeningen heeft opgele verd. De krant voert de actie met steun van de ouders van Sarah Payne. Het acht jaar oude meisje werd begin vorige maand vermoord. Zeer waar schijnlijk is de dader een pedo fiel. Sarahs dood leidde tot een golf van verontwaardiging in Groot-Brittannië. Twee militairen begeleidden de vrijwel blinde Indonesische president Wahid vanochtend naar het spreekgestoelte tijdens de openingsbijeen komst van het Raadgevend Volkscongres. foto afp oka budhi dat dit zal gebeuren. genomen. Enkele tienduizen- In verband met de MPR-zit- den agenten en militairen pa ring hebben de autoriteiten trouilleren door de straten van strenge veiligheidsmaatregelen Jakarta. Surinaamse president wacht loodzware klus PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Veel Surinamers zijn opgelucht nu Ronald Venetiaan zonder al te veel problemen is gekozen tot nieuwe president. Een her haling van de bizarre ontwikke lingen in 1996, toen hij werd af getroefd door Jules Wijden bosch van de Nationale Demo cratische Partij (NDP), zat er af gelopen vrijdagavond niet in. De kandidaat van de Millenni um Combinatie, waartoe de NDP behoort, had geen schijn van kans. Suriname viert daar om feest, want: 'Met Venetiaan moet het beter gaan'. Komende zaterdag zal de 64-ja- rige Venetiaan worden geïnstal leerd als president. Dat is voor de tweede keer in zijn carrière, want van 1991 tot 1996 was hij ook al staatshoofd. Maar de taak die hem nu wacht, is veel zwaarder dan destijds. De eco nomie is op sterven na dood en het onderwijs en de gezond heidszorg balanceren op de rand van de ondergang. Bovendien zullen uit de onder Wijdenbosch ruimschoots ge vulde beerput onaangename verrassingen tevoorschijn ko men, vooral op financieel ge bied. Dat de staatskas leeg is, weet inmiddels iedereen, maar hoe groot de schulden van hei melijk afgesloten buitenlandse leningen zijn, is nog een groot vraagteken. De monetaire financiering - of wel het laten draaien van de geldpers - vierde onder Wijden bosch hoogtij. De inflatie be droeg mede daardoor op jaar basis meer dan honderd pro cent. Aan Venetiaan de bijna onmogelijke taak de waardever mindering van de Surinaamse gulden een halt toe te roepen en het vertrouwen in de econo mie te herstellen. Om te begin nen zal Henk Goedschalk, pre sident van de Centrale Bank van Suriname, binnenkort zijn biezen pakken. Goedschalk wordt in de finan ciële wereld omschreven als een sjoemelaar en zakkenvuller. Zijn naam is regelmatig geval len in financiële schandalen. De Nederlandse justitie heeft getracht afdoende bewijzen te gen hem te vinden voor zijn mogelijke betrokkenheid bij de cocaïnehandel, maar die po ging liep op niets uit. Goedschalk zal worden vervan gen door André Telting, die on der de eerste regering-Vene tiaan samen met minister van financiën Humphrey Hilden- berg de monetaire stabiliteit wist terug te brengen. Het is Ronald Venetiaan. foto anp raymond rutting daarom geen verrassing dat Hildenberg ook nu weer de scepter op Financiën gaat zwaaien. Met de terugkeer van dit koppel hoopt Venetiaan het vertrouwen te krijgen van poli tiek Den Haag. Dat vertrouwen is nodig om de geldkraan, die in november 1997 werd dichtge draaid, weer open te krijgen. Het is duidelijk dat Suriname Nederland nodig heeft om de enorme puinhoop op sociaal en economisch gebied op te rui men. Maai" Nederland stelt on verbiddelijk als voorwaarde dat het Internationale Monetaire Fonds bij de uitvoering van een herstelprogramma een dikke vinger in de pap krijgt. Vene tiaan en zijn coalitiepartners hebben in het verleden echter al herhaalde malen laten weten dat ze daarmee niet akkoord gaan. Daarop zou de zowel in Paramaribo als Den Haag ge wenste lijmpoging dan ook wel eens stuk kunnen lopen. Gezien de huidige no-nonsense politiek van de bewindslieden Herfkens (Ontwikkelingssa menwerking) en Van Aertsen (Buitenlandse Zaken) zullen de Surinamers harde gesprekken met Nederland moeten voeren. Dat zal voor Venetiaan wennen zijn, want tijdens zijn eerste re- geerperiode had hij te maken met Pronk en Van Mierlo. Die hadden alletwee een zwak voor de voormalige kolonie en wa ren sneller geneigd met geld over de brug te komen. „Al krijgen we geen geld van Nederland, onder Venetiaan zal het toch beter gaan", zegt Wes ley Romeo, een kleine onderne mer. „Bijna iedereen in dit land heeft meer vertrouwen in hem dan in Wijdenbosch. Niemand gelooft dat Venetiaan in staat is tot corruptie. Hij zal doen wat in zijn vermogen ligt. Als de be volking dat ziet, zul je zien dat het optimisme toeneemt en mensen de toekomst weer posi tief tegemoet gaan zien. Dat heeft een uitstraling op het bui tenland, waardoor de particu liere investeerders vanzelf wel komen." WEIMAR-DÜSSELDORF DPA Het geweld van extreem-rechts in Duitsland heeft in het afgelo pen weekeinde een nieuw hoogtepunt bereikt. Buitenlan ders werden in elkaar geslagen en op vele plaatsen hielden neo-nazi's bijeenkomsten. An derzijds betoogden tweedui zend mensen in Düsseldorf za terdag tegen het geweld. In Gera sloegen vijf jonge ex tremisten in een café twee Pa- kistanen in elkaar. De aanval lers werden opgepakt. De avond tevoren was in de stad een man opgepakt wegens het roepen van nationaal-socialisti- sche leuzen. In Bochum vielen zestien jongeren van 13 tot 22 jaar oud na een bezoek aan de kermis een Afrikaan aan. Negen jonge ren werden opgepakt. Even eer der hadden ze in een bus nazi liederen gezongen. In Rostock werden 36 jonge ren opgepakt in verband met een aanval op een kraampje met anti-fascistische lectuur. In het Beierse Deggendorf raakten twee mannen zwaargewond die het tegen een groep skinheads opnamen toen die een alloch toon aanviel. De Politie van Bernkastel heeft twee mannen aangehou den die hakenkruizen en SS-te- kens aanplakten. In Lösnitz in Saksen ontbond de politie een bijeenkomst van honderd rechts-extremisten. Zes lieden die de Hitlergroet brachten, werden gearresteerd. In Tostedt bij Hamburg gin gen 250 rechtsextremen op de vuist met rond honderd linkse sympathisanten. De politie no teerde driehonderd namen. Na een verbod op een neo-nazi- mars in Bad Berka bij Weimar nam de politie in de deelstaat Thüringen rond honderd rechts-extremisten in verzeker de bewaring. Ook in het Beierse Freilassing trad de politie op om naleving van een gerechte lijk verbod op een betoging door rechts-extremen af te dwingen. MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT De herdenking van de zoge noemde 'dag van de wraak' heeft in Tsjetsjenië geleid tot di verse aanslagen en gevechten. Gisteren was het precies vier jaar geleden dat rebellen uit de opstandige Russische deelrepu bliek in de eerste Tsjetsjeense oorlog de hoofdstad Grozny heroverden op de Russen. Er kwam dit weekeinde een vluch telingenstroom onder de bur gers op gang. Russische autoriteiten stellen dat bij zware vuurgevechten in een buitenwijk van Grozny zo'n honderd rebellen zijn gesneu veld. Tsjetsjeense opstandelin gen ontkennen dat. De Russi sche bewering dat de aange kondigde herhaling van de 'dag van de wraak' volledig is mis lukt, wordt eveneens van de hand gewezen. De opstandelin gen beweren nooit van plan te zijn geweest een grootscheepse aanval uit voeren. De rebellen sloegen gisteren toe in twee naburige provincies. In Dagestan explodeerden twee autobommen. Hierbij kwamen zeker twee vrouwen om. In In- goesjetië werd een helikopter neergehaald. Een Russische mi litair raakte daarbij zwaarge wond. Een landmijn legde het huis van een pro-Russische be stuurder in puin. Er vielen geen gewonden. Het is de derde aan slag op zogenoemde 'collabora teurs' in vier dagen tijd. De re bellen lijken de bevolking er zo van te willen weerhouden zich neer te leggen bij de Russische dominantie in de regio.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5