Ministerie mag niet bij gevangenen Milosevic Binnenland Topdrukte op Deventer boekenmarkt Schoonmakers balen van Metro en Spits Huisartsen in Zwolle roepen hulp Belgen in Transporteurs willen af van illegale verstekelingen Zeker negen doden in weekeindeverkeer 3.99 Zwientietikken trekt massale belangstelling 5.78 kNDAG 7 AUGUSTUS 2000 uisarrest hooligans erg moeilijk' a* Het idee van WD en CDA om voetbalvandalen tijdens lstrijden van hun clubs elektronisch huisarrest op te leggen, j de huidige wetgeving juridisch niet mogelijk. Mocht het lr£e zover komen dan vergt het bovendien een enorme inspan- 10e van de reclassering, zegt de Bredase rechter Lameijer. Hij „t zelf vrijwillig een aantal dagen elektronisch huisarrest uit- 2 robeerd. Volgens de rechter kent de wet geen electronisch ;arrest als zelfstandige straf en is hij maar in een beperkt tal gevallen met succes toepasbaar. CDA'er Atsma, een van )leitbezorgers, stelt in een reactie dat een meldplicht op het tiebureau tijdens wedstrijden „effectiever en goedkoper dan e.\ tronisch huisarrest." Z'J! [>ent op straat door pc-privé Een pc-privéproject van de Noord-Limburgse politie U jt tot eind volgend jaar voor flink wat extra blauw op straat, otaal kunnen er 43 politiemensen meer de straat op: 19 de van dit jaar, en 24 volgend jaar. Dit kan, omdat bijna de van het korps meedoet aan een pc-privéproject, waarbij intiedagen worden ingeleverd en overwerk wordt verricht aetaling voor de computer. De belastingdienst heeft de actie dgekeurd. Op die manier sparen de 527 deelnemende poli- lensen ieder vijfduizend gulden, waarmee een computer worden aangeschaft. In totaal moeten de agenten daarvoor alf dagen extra werken. „Door dit project heeft de samenle- j op een relatief goedkope manier meer blauw op straat", al- een woordvoerder. ind (5) verdrinkt in zwembad ;naar In het Lentebad in Zevenaar is zaterdagmiddag een getje van vijfjaar verdronken. Het uit Arnhem afkomstige d was aan de aandacht van zijn vader en het zwembadperso- ontsnapt en in het diepe gedeelte van het zwembad te- tgekomen. Zwemmers troffen het kind korte tijd later aan e bodem van het bad. Het jongetje werd met spoed overge- Icht naar het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen, waar het la- overleed. Hij was samen met zijn vader en zeven andere kin- en naar het zwembad in Zevenaar gegaan. ejaarde vrouw thuis verkracht Een bejaarde vrouw uit Den Haag is in de nacht vrij- Ifenacht in haar woning verkracht door een nog onbekende ui. Op het moment dat de 73-jarige haar woning wilde bin- jngaan, werd ze overvallen door de dader. De man verkrachtte jar op brute wijze. Vervolgens bleef de man nog anderhalf uur naar woning en mishandelde haar daar verder. Toen de man Jtrokken was, zag de vrouw kans haar dochter te alarmeren. I vrouw is met kneuzingen aan onder meer haar gezicht over bracht naar een ziekenhuis in Den Haag. liauffeur verzint ontvoering aart De politie van het team Moerdijk, de technische re- •rche, de douane en het Korps Landelijke Politiediensten zijn weekeinde uren bezig geweest met een verzonnen ontvoe- Een vrachtwagenchauffeur uit Amsterdam deed zaterdag- Idag aangifte van bedwelming, ontvoering en beroving. Dat allemaal in het Duitse Oberhausen zijn gebeurd. Na een 'oerig onderzoek bleek gisteren dat de man alles verzonnen I. Hij bleek zich te hebben verslapen, waardoor hij zijn la- ig niet op tijd had afgeleverd. Hij had vervolgens de ontvoe- |g verzonnen om zich te kunnen verantwoorden tegenover baas. De politie bekijkt de komende dagen of proces-ver- I wordt opgemaakt. Omdat de chauffeur kampt met sociale iblemen, kan het verhaal voor hem volgens de politie met n sisser aflopen. R erkrachting Goes link Maartje Pieck olle Het rechercheteam dat de moord op de 15-jarige iartje Pieck uit Kampen onderzoekt, heeft de hoop gevestigd verrassende ontwikkelingen in Zeeland. Daar is binnen een 1U ek de dader gevonden in een gelijksoortige zaak. De man leg toe in Goes en is aangehouden bij kennissen in het Over- >else Borne. De 38-jarige man heeft bekend dat hij vorige ek maandag een 17-jarig meisje heeft verkracht en vervol- is heeft geprobeerd haar te vermoorden. De verkrachter cht haar te hebben gewurgd, maar ze kwam enkele uren later kennis en kon de politie op zijn spoor zetten. „Het is een Drtgelijk incident. Dan is het gebruikelijk dat de teams con- :t met elkaar opnemen", zegt een politiewoordvoerder. lexico pakt smokkelaarster evo laredo In Mexico is aan de grens met de Verenigde Sta- een Nederlandse vrouw aangehouden die enkele tientallen tsules met heroïne had ingeslikt. Samen met de Nederlandse en vrouw uit Honduras opgepakt, die ook drugsbuiltjes had 1( slikt. De Hondurese was acht maanden zwanger. Samen had- L n de vrouwen zeker 72 capsules met in totaal zo'n 540 gram roïne naar de VS willen smokkelen. De Mexicaanse autoritei- melden dat de Nederlandse drugskoerierster werd begeleid >or haar echtgenoot, die wel over de Amerikaanse grens is ge- men. Het is niet bekend wat er met hem is gebeurd. Volgens ^.jexico waren de drie personen vanaf de Nederlandse Antillen weg naar Miami. Irritatie groeit over uitblijven van toestemming Bij het ministerie van buitenlandse zaken groeit de irri tatie over de Joegoslavische autoriteiten. Die hebben on danks eerdere toezeggingen nog steeds geen bezoek toe gelaten bij de vier Nederlanders die drie weken geleden zijn gearresteerd op de verdenking dat zij de Joegoslavi sche president Milosevic hadden willen ontvoeren of vermoorden. den haag gpd Vorige week zegde de Joegosla vische zaakgelastigde in Den Haag Navacevic toe dat 'op zeer korte termijn' diplomaten het viertal zouden kunnen bezoe ken. De vier vertelden vorige week maandag op video-opna men dat ze van plan waren Milosevic te ontvoeren en an ders te vermoorden. Buiten landse Zaken gaat er vanuit dat de vier die verklaringen onder druk hebben afgelegd. „We blijven er bij de Servi sche autoriteiten op aandrin gen dat wij contact met de vier mannen kunnen krijgen", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Hij stelt dat BZ vanuit Nederland en via vertegen woordigers ter plaatse op ver schillende manieren druk zet ten op Milosevic en de zijnen. „Maar over de manier waarop doen we geen uitspraken." Volgens de woordvoerder speelt het Servische regime 'spelletjes', met als inzet de vier Nederlanders, alsmede de twee Canadezen en twee Britten die vorige week op verdenking van spionage in Joegoslavië zijn ge arresteerd. „We staan geregeld in contact met de Canadese en Britse autoriteiten, die met de zelfde problemen worstelen", aldus de zegsman van Buiten landse Zaken. De Britse krant Sunday Times berichtte dit weekend dat Milo sevic de Canadezen en Britten als wisselgeld wil gebruiken. Hij zou de vier willen ruilen tegen Serviërs die Scheveningen ge vangen zitten in afwachting van hun berechting wegens oor logsmisdaden voor het Joegsla- zoetermeer anp Europese transportorganisaties, waaronder Transport erf Logistiek Nederland, doen een beroep op de Europese Unie om de ve le illegale verstekelingen aan te pakken. De organisaties sturen hiervoor deze week een open brief aan Frankrijk, de huidige voor zitter van de Europese Unie. Het meren deel van de chauffeurs en transporteurs heeft geen schuld aan de aanwezigheid van illegalen die via vrachtwagens en veerboten naar een ander land proberen te komen, stellen de organisaties. Donderdag werden nog 23 illegalen ont dekt in een bestelbusje, die via de veerboot van Hoek van Holland naar Engeland wil den reizen. Vrijdag werden 21 illegalen aangehouden in een vrachtwagen bij het Engelse vliegveld Heathrow. In juni ont dekte de Britse douane 58 dode illegalen in een Nederlandse truck. Als chauffeurs door de Britse politie wor den betrapt op vervoer van illegalen, krij gen zij sinds mei een boete van 2000 pond (7400 gulden) per illegaal. Franse chauf feurs zijn woedend over deze maatregel. Volgens hun vakbond hebben sommigen inmiddels anderhalve ton aan boetes open staan en weigeren velen het Kanaal over te steken. In Nederland heeft de organisatie van transporteurs TLN eerder een handboek uitgegeven hoe bedrijven zich tegen crimi nelen kunnen beschermen. Daarin staan tips hoe transportbedrijven verstekelingen kunnen voorkomen. Onder meer wordt chauffeurs gevraagd te letten op eventuele scheuren in het zeil van de wagen. Door die scheuren kunnen de vreemdelingen naar binnen zijn geglipt. Ook verbroken ze gels van containers kunnen hierop duiden. Ook moeten de bestuurders onder de wa gen kijken: verstekelingen hangen soms tussen de assen. Het dak van de truck is ook een populaire plek voor illegalen die ongemerkt de grens willen passeren. ANP Algemeen Nederl; Drie keer zoveel rommel in treinen volendam anp vië-tribunaal. Buitenlandse Zaken hecht niet veel geloof aan dit gerucht. De mogelijkheid dat Milosevic de vier op vergelijkbare manier als wisselgeld wil gebruiken, wordt in Den Haag niet plausi bel geacht. „En als het al zo zou zijn, dan wordt er wel een heel vuil spelletje gespeeld." Van een ruil kan geen sprake zijn, zegt het ministerie. „De gedetineerde Joegoslaven zitten wel vast in Den Haag, maar ze zijn in handen van het VN-tri- bunaal. De zeggenschap daar over berust niet bij de Neder landse overheid, noch bij de Canadezen of de Britten." Het Joegoslavië-tribunaal, dat nog niets van een mogelijke ruil zegt te hebben vernomen, wijst die bij voorbaat af. Werknemers van het schoon maakbedrijf Succes uit Volen- dam klagen steen en been over rondslingerende gratis dagbla den in de trein. Sinds Metro en Spits ruim een jaar geleden op de markt kwamen, is de dage lijkse hoeveelheid afval volgens de schoonmakers drie keer zo groot geworden. Succes maakt onder meer de stations schoon in Amsterdam, Haarlem en Alk maar. De Nederlandse Spoorwegen (NS) zeggen goede afspraken met hun schoonmaakbedrijven te hebben: „Als de werkom standigheden veranderen, is het logisch dat beide partijen opnieuw om de tafel gaan zit ten. Zijn schoonmakers dan nóg niet tevreden, dan moeten zij bij hun baas zijn en niet bij de NS. Iedereen is wel eens niet blij met zijn werk." Succes zegt vorig jaar de NS om loonsverhoging te hebben gevraagd. Vergeefs. Het bedrijf wil opnieuw met de NS om de tafel. Er zijn een woordvoerde van het schoonmaakbedrijf twee oplossingen: „Of de lonen gaan omhoog óf de gratis kran ten moeten uit de trein verdwij nen." Hoewel het probleem ook op andere stations speelt, kunnen de schoonmaakbedrijven in Nederland volgens Succes nau welijks een vuist maken. Door de moordende concurrentie durven zij zich niet hard op te stellen, uit angst dat een op drachtgever overstapt naar een ander schoonmaakbedrijf. Als de hoeveelheid kranten in de trein niet vermindert, verbindt Succes daar dan ook niet de consequentie aan om te stop pen met werken voor de NS. Metro-hoofdredacteur Lee- nes stelt dat zijn bedrijf weinig te maken heeft met de klachten van Succes. „In principe is dit een zaak tussen dat schoon maakbedrijf en de NS. Wij beta len een vergoeding aan de NS voor het schoonmaken van de treinen. Daarover wordt gere geld onderhandeld. De NS heb ben nog niet laten merken dat ze onze vergoeding te laag vin den." Vereniging Zwolsche Huisart sen luidde onlangs de nood klok. „Het is geen gezonde situ atie meer. De praktijken zijn te groot. De norm was één huis arts op 2350 patiënten, maar wij hebben nu één arts op ruim 2800 patiënten. Daar komt bij dat het aanbod van huisartsen de laatste jaren extreem is ge daald. Onder druk kiezen steeds meer artsen, ook begin nende, voor een parttime func tie. Dus je hebt steeds vaker twee huisartsen nodig op de plek van één." Vanwege het tekort aan art sen en werkdruk zijn de huis artsen in de regio voorlopig niet van plan een avondspreekuur in te voeren. „Het tekort is te groot om te praten over extra spreekuren. We zouden eerder moeten praten over kortere spreekuren", vindt Visser. zwolle gpd Om aan voldoende huisartsen te komen, gaat de Districts Huisartsenvereniging (DHV) Zwolle-Flevoland in België wer ven. De vereniging ziet dat op korte termijn ids enige oplos sing, ook om de werkdruk bin nen de perken te houden. Vooral in de kleine dorpen kost het steeds meer moeite de gewenste zorg te handhaven, zegt directeur Visser van de art senvereniging, omdat het daar vaak lastiger is om groepsprak- tijken te vormen. Steeds meer artsen willen in deeltijd werken en via het vormen van een groepspraktijk is dat gemakke lijker te realiseren .Er zijn in een groepspraktijk altijd wel colle ga's die de zorg kunnen overne men. Voorzitter Hartman van de Deventer De Deventer Boekenmarkt, de grootste van Nederland, heeft gisteren tijdens de elfde editie rond de 110.000 bezoekers getrokken. Langs de IJssel en in delen van de binnenstad stond zeven kilometer aan boekenstalletjes opgesteld. Zo'n 350 boekenhandelaren boden, verdeeld over 850 kramen, tweedehands boeken, strips en ander drukwerk over elk denkbaar onderwerp aan. Vooral in de vroege ochtend was het langs de IJssel bijzonder druk. Mede door het fraaie weer hadden veel mensen er voor gekozen, vroeg te komen. Tijdens de boekenmarkt werd ook het stripverhaal 'Het Hanzevirus' gepresenteerd. Dat gaat op een speelse manier in op de historie van de Hanzesteden langs de IJssel. Maker Dick Matena, die Marten Toonder is opgevolgd als tekenaar van Bommelverhalen, signeerde de strip voor de Deventer Waag. FOTO GPD VINCENT JANNINK ruswuk anp Zeker negen mensen zijn dit weekeinde omgekomen door verkeersongevallen. Een 82-jarige man uit Boorn- bergum verongelukte vrijdag avond bij De Veenhoop in Friesland. De man fietste bij een T-splitsing en zag een auto over het hoofd waarna de be stuurder een botsing niet meer kon voorkomen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Drie leden van een gezin uit Roosendaal kwamen zaterdag ochtend om het leven door een ongeval in de Belgische plaats Essen, vlak over de grens bij •loeren boos »er instructie bancirkels :erbouwers zijn zeer ont- nd over het AD Magazine, wekelijkse bijlage bij het Al leen Dagblad. Het magazine )liceerde zaterdag een hand ling voor het maken van cir- in graanvelden. Onder de 'Maak je eigen cirkel!' rdt beschreven en getekend graan platgedrukt moet rden. Zeer twijfelachtig", vindt >rzitter Maarsingh van de :groep akkerbouw LTO-Ne- land. „Dit is oproepen tot nieling van onze eigendom- n. Het gaat hier om voedsel i'endien. Dit is een landelijke nt onwaardig." )e LTO beraadt zich op stap- ,Ik ga ervan uit dat de 'gers heel wat verstandiger dan de schrijver van dit ar- Mocht dat niet zo zijn, weten we waar we de scha- laims moeten indienen." erigens heeft de vakgroep kerbouw volgens Maarsingh t afgelopen jaar niet één mel ig van een graancirkel bin- ngekregen. .Ik kan me de irritatie wel orstellen", zegt adjunct- lofdredacteur Branbergen n het Algemeen Dagblad, fij vinden het spijtig dat een ik dat licht ironisch bedoeld deze reactie oproept. Uiter- td staan we open voor con- ■t met LTO." Ons recept t/m woensdag pittige vinken met sla ClIGemengde sla zakje 200 gram, van JSfT vc ChSla- of rundervinken kilo, van JTk507-lft5O' voor or 1.29 11.50 Et tu Caesar salad kits original, Italian, Greek of Waldorf pak 120 gram, van voor Serveertip: bestrijk de vinken met een dun laagje mosterd, rol deze daarna door wat bloem en bak ze op middelhoog vuur knapperig bruin. Lekker met gemengde sla. De brood en beleg dag 3 halen, 2 betalen: ChAllinson, tarwerogge of grof volkoren zonnepit 3 broden naar keuze van JLfrT voc Prima Donna extra gerijpte kaas 45+ q kilo, van -2735 voor Ij.jU Nü bij aankoop van 500 gram een kaasrasp gratis steenwuk gpd Het mocht van de rechter uit eindelijk toch doorgaan, en dat hebben de organisatoren van het Dicky Woodstock-festival in Baars bij Steenwijk geweten. De belangstelling voor het omstre den zwientietikken was zater dag massaal. Meer dan duizend mensen zagen twee varkens en zestien matadoren een mod derbad nemen. Speaker Richard Mosterman haalde in zijn commentaar meerdere keren de bewogen voorgeschiedenis van het eve nement aan. Eerst bedankte hij ironisch de Dierenbescher ming, die er op aangedrongen zou hebben het evenement toch vooral door te laten gaan, wat zeker heel wat extra publiek naar de Baarse Vrijstaat heeft gelokt. Mosterman vond ook dat het maar goed was dat Am nesty International zich niet met het zwientietikken had be moeid. „Want kijk die beestjes nou toch eens lekker in de modder wroeten. Voor de deel nemers is het erger dan voor de varkentjes", zei hij. En in het publiek leek iedereen het daar roerend mee eens te zijn. De Woodstock-organisatie had 32 aanmeldingen gekregen om geblinddoekt door de bagger te mogen kruipen. Er mochten slechts zestien mensen mee doen. „Normaal hebben we maar een stuk of tien deelne mers", zegt Henk Kranendonk, een van de organisatoren. „Nu met al die ophef wilden opeens 'zxui&kïjkI Een deelnemer aan het zwientietikken is vlak bij het doel: het aantikken van een varken. FOTO ANP ROBERT VOS veel meer mensen meedoen. Maar zestien vinden wij meer dan genoeg. Een klein uurtje, dan is het voor iedereen mooi geweest." Twee varkens in een door stro balen omgeven 'arena', en twee geblinddoekte tikkers. Wie het zwientie (zwijntje) als eerste aantikt, gaat door naar de vol gende ronde. Simpel, maar ver makelijk voor de toeschouwers. Want de tikkers moeten flink door de bagger en maken gere geld vergeefse snoekduiken op jacht naar een van de beesten. Uiteindelijk won Maurits Koole uit Heerenveen. Hij gaat bin nenkort trouwen en zijn vrien den hadden hem zaterdag tij dens zijn vrijgezellendag opge geven. Zijn prijs: een gratis bungeejump naast de zwientie- tik-arena. Want er was meer te doen op Woodstock dan alleen door de modder kruipen. De organisatoren haalden hun schouders op over alle commo tie en de massale (mediabe langstelling. „Dit is heus niet slecht voor die beestjes", zegt Kranendonk. Dat Animal Peace na het kort geding van vrijdag heeft aangekondigd een bo demprocedure te starten om dit volksvermaak te laten verbie den, doet Kranendonk ook niet veel. „Wij verschillen nu een maal van mening over zwien tietikken. Dat kan. Verbieden vind ik onzin, maar ik denk wel dat het niet verkeerd is als er bepaalde reglementen komen. Dat bijvoorbeeld een dierenarts aanwezig moet zijn, zoals bij ons het geval is. En dat wordt vastgelegd hoeveel deelnemers tegelijk in de ring mogen zijn. Of over de duur van het evene- Roosendaal. Het gaat om een 61-jarige man, zijn 56-jarige vrouw en hun 12-jarige zoon. Een zoon van 16 jaar oud moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hun overige vijf kinderen waren thuis. Bij het ongeval waren verder een Belgische personenauto en een motor betrokken. De mo torrijder, een 37-jarige inwoner uit Essen, overleefde evenmin het ongeluk. Het echtpaar uit Brasschaat raakte gewond. Een 7-jarig meisje uit Arne muiden overleed zaterdagmid dag door een verkeersongeval in Goes. Ze stak de weg over tussen stilstaande auto's die stonden te wachten voor een gesloten brug. Toen de brug werd neergelaten, reed een 28- jarige motorfietser uit Goes tus sen de aóto's door. Hij merkte het meisje te laat op en reed haar aan. Reanimatie mocht niet baten. Bij een verkeersongeval zater dagavond in Vught is een 23 ja rige vrouw uit de Poolse stad Krakow verongelukt. Ze zat in een busje dat werd bestuurd door een 21-jarige Rotterdam mer. Volgens getuigen reed het busje op de afrit van de A2 door rood licht waarna de auo op een verkeerspaal botste en op zijn kop in de berm terecht kwam. De vrouw overleed ter plaatse, de chauffeur raakte zwaargewond. Een 37-jarige man uit Arn hem is in de nacht van zaterdag op zondag in het ziekenhuis in Utrecht overleden aan de ge volgen van verwondingen die hij eerder die nacht opliep bij een een verkeersongeluk. De man sloeg op de Al2 ter hoogte van parkeerplaats Bloemheuvel door nog onbekende oorzaak met zijn auto over de kop Door een frontale aanrijding op de N348 ter hoogte van Om men is zondagochtend een 55- jarige man uit Rolde om het le ven gekomen. De man bezweek in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. De 52-jarige echt genote van de man bleef onge deerd. De aanrijding ontstond toen de auto van een 31-jarige man uit Warnsveld door nog onbekende oorzaak op de lin ker weghelft terechtkwam. De Warnsvelder en zijn 40-jarige echtgenote liepen beenletsel op. Hun 1-jarige zoontje bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3