Leidsch Dagblad ten laiieriitn? Lever ze ie! Pok Peter Langhout overweegt nachtpendels te schrappen ,na7 mee! K.LVir Israëlische rabbijn beledigt slachtoffers van holocaust Alec Guinness overleden Schimmel ontdekt van 1500 voetbalvelden groot 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Vliegend materieel steelt show WAG 7 AUGUSTUS 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 0) e Rt 071-5128030 Alpheuse touroperator gaat praten met Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen Peter Langhout Reizen overweegt een eind te maken aan de nachtelijke busreizen. De reisorganisator uit Alphen aan den Rijn gaat samen met slaapspecialisten onder zoeken of het 's nachts rijden een groter risico met zich meebrengt en bekijkt of het mogelijk is om in de toe komst alleen nog dagreizen te organiseren. de Franse plaats Valence veron gelukte. Daarbij kwamen drie passagiers en de 23-jarige twee de chauffeur van de bus om het leven. Het onderzoek is een logische reactie op hét ongeluk, zegt woordvoerder E. Kleinjan van Peter Langhout Reizen, ,,'s Nachts rijden is heel gebruike lijk in de reiswereld. Twintig jaar geleden ontstond dat om- SASKIA BUITELAAR/ANP Over twee weken gaat de direc tie praten met specialisten van het Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen in Leiden. Het centrum zocht zelf contact met de touroperator nadat vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag een door Peter Langhout gecharterde bus bij dat de consument er om vroeg. We moeten met z'n allen de voor- en nadelen weer eens op een rij zetten. Overdag bestaan vanwege de drukte op de weg ook risico's. Het is een moeilij ke afweging." De touroperator wil onder zoeken of de wensen van reizi gers in de loop van de jaren zijn veranderd. Per jaar vervoert Pe ter Langhout Reizen 200.000 busreizigers, van wie er onge veer 50.000 naar Spanje gaan. De vier zwaargewonden van het busongeluk die vrijdag nog op de intensive care van het ziekenhuis in Valence lagen, zijn buiten levensgevaar. In to taal liggen nog acht Nederlan ders in het ziekenhuis van Va lence. Vandaag komen drie of vier van hen terug naar Neder land. Ook worden drie van de vier stoffelijke overschotten overgevlogen. Het laatste stof felijk overschot wordt woens dag naar Nederland overge bracht. Vanmorgen gebeurde er in Frankrijk opnieuw een ongeluk met een bus. Een Britse tou ringcar met 48 kinderen raakte bij Vierzon in Midden-Frankrijk van de weg. Het ongeluk kostte volgens eerste berichten aan één kind het leven. Ten minste tien kinderen raakten gewond, van wie drie ernstig. De chauf feur viel mogelijk in slaap. LONDEN AP De Britse acteur Sir Alec Guin ness is zaterdagavond op 86-ja- rige leeftijd overleden. Guinness speelde veel rollen in stukken van Shakespeare. Sinds de jaren zestig van de vo rige eeuw werkte hij vrijwel uit sluitend voor de film. Tot zijn bekendste films behoren The Bridge over the River Kwai (1957), Lawrence of Arabia (1962) en Dr. Zhivago (1965). In de film Kind Hearts and Coro nets (1949) speelde hij acht rol len, waaronder die van een vrouw. Hij werkte in films veel sa men met regisseur David Lean, met wie hij in 1946 Great Expec tations maakte en ook A Passa ge to India in 1984. Zijn rol als Obi-Wan Kenobi in 1977 maak te hem bij een nieuwe generatie bioscooppubliek bekend. „Zon der Star Wars was ik mogelijk helemaal in de vergetelheid ge raakt", zei hij. Guinness werd in 1959 door koningin Elizabeth II in de HET WOORD IS AAN Frans spreekwoord De koopman heeft genoeg aan één oog, maar de koper nog niet aan honderd. Alec Guinness in de film The Bridge over the River Kwai. archieffoto ap adelstand verheven. In 1980 ontving hij een ere-Oscar om dat hij met zijn rollen een grote bijdrage had geleverd aan de filmkunst. Voor zijn rol in The Bridge over the River Kwai kreeg hij een Oscar voor de beste ac teur. Pagina 8: Man met honderd gezichten mT/maü' 14720° 14723° «725° 20% 20% 20% ÏÏSïïSt? 40% 50% 50% Welk levend wezen is groter dan 1500 voetbalvelden en is circa 2400 jaar oud? Het ant woord is: de Armillaria ostoyae, een reusachtige, honingzwam- men vormende schimmel in de Amerikaanse deelstaat Oregon. Dat heeft een woordvoerster van Staatsbosbeheer in Corval- lis in deze staat zaterdag mee gedeeld. De schimmel gaat gemiddeld tot 90 centimeter in de bodem en strekt zich dus uit over 880 'Vliegtuigbotsing onvermijdelijk' LONDEN ANP Britse luchtverkeersleiders ver wachten op korte termijn een botsing tussen passagiersvlieg tuigen in hun luchtruim. Het verouderde computersysteem, dat dit jaar 2 miljoen vluchten in goede banen moet leiden, staal op het punt het te bege ven. Die noodkreet is dit week einde door de krant The Obser ver naar buiten gebracht. Verkeersleiders in het cen trum West Drayton in de buurt van de Londense luchthaven Heathrow zouden bovendien onder zware druk staan om steeds meer vliegbewegingen in het luchtruim te persen. Daar door worden de veiligheids marges 'gevaarlijk klein'. inleverpunien lege batierllen; i-iu.i.i 1 Primafoon (222E3 hoogvuet? hema tDHaaaas Bëk,? EM-TÊ HtimtiHil '•ÜfiS&iSfc DIKAUvkki itetw^e CU" hectare. Hij is ruim drie keer zo groot als de vorige recordhou der, zo'n zelfde soort schimmel, die in 1992 in de buurstaat Washington werd ontdekt. Zulke schimmels hebben een nog veel grotere levende massa dan de blauwe vinvis, het grootste dier ter wereld, en de enorme Californische Re- dwood-eik, de grootste plant. Zij bestaan voor het overgrote deel onder de aarde en voeden zich met wortels van bomen en planten door hun sporen naar nieuwe wortels te verspreiden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een onvolop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl I l l ilosevic houdt tomaten weg lerlandse diplomaten heb- nog steeds geen toegang regen tot de vier Nederlan- die vorige week werden epakt, omdat ze de Joego- rische president Milosevic den hebben willen ontvoe- of vermoorden. De irrita- op Buitenlandse Zaken it. ina3 nken: Geen ij safspraken G( SE NVB, koepel van de Neder- dse banken, ontkent in alle naarden dat er afspraken gemaakt over valutakoer- na de invoering van de üe euro. Er is over wissel- frsen gepraat, maar er s besloten houdt de NVB Brussel is er niet van o'ver- d en speurt verder. 'ANDAAG 18 PAGINA'S Ituuren Kunst '^nomie loof en Samenleving10 sprek van de Dag2 zondheid14 9,11,12 16,17,18 evisieprogramma's6 iterkrant15 10,14 KATWIJK/KOUDEKERK AAN DE RIJN Vliegend materieel speelde af gelopen zaterdag een centrale rol bij twee grote publiekseve nementen in deze regio: de jaarlijkse demonstratie van de Katwijkse Reddingsbrigade en de Trekkertrek Familiedag in Koudekerk aan den Rijn. Vooral de reddingsdemonstratie bood een indrukwekkend schouw spel, waarbij boten dwars door de golven beukten en helikop ters tegelijkertijd opstegen van af de Bouvelard in Katwijk. Op de foto klimt een Belgische Seaking over de hoofden van de duizenden toeschouwers omhoog, terwijl de kleinere Ne derlandse Lynx ook aanstalten maakt te vertrekken. Twee vliegtuigen uit Lelystad stalen zaterdag de show bij de Trekkertrek Familiedag in Kou dekerk aan den Rijn. Zij dien den als omlijsting van de wed strijden vöor tractorbestuur ders. Tienduizend toeschou wers waren naar het Latexfalt- terrein gekomen. Vorig jaar, tij dens de achtste editie, ging de vliegtuigenshow niet door van wege het slechte weer. foto's frans roomer/mark lamers eel rommel door atis treinkranten schoonmakers bij de NS niet blij met de gratis pten Metro en Spits. Sinds comst ervan een jaar gele halen ze gemiddeld per drie keer zoveel rommel, ieinral kranten, uit de treinen mte tations. o.a.ina 3 In de gemeente Delden, gele gen op tien kilometer van En schede, is commotie ontstaan over een vuurwerkshow tijdens de jaarlijkse Schuttersfeesten op 1 september. Een aantal Deldenaren vindt dat ongepast, zo kort na de vuurwerkramp. Ook in Enschede is er veront waardiging. Raadslid Lamme- rink van de Stadspartij noemt de vuurwerkshow 'stijlloos'. Hij is in het dagelijks leven markt koopman en heeft aangekon digd de braderie te boycotten. De gemeente Delden zegt met de zaak in de maag te zit ten, maar het vuurwerk niet te kunnen verbieden. Voorzitter Staijen van de Schuttersvereni ging zegt geschrokken te zijn van de reacties. Atelier voor blaasinstrumenten de Klep sluit haar deuren. ;t 165 dronken or Wassenaar 19J dronken man uit Berg- onhoek heeft zaterdag- jit de Rijksstraatweg in ^senaar (A44) gebruikt als ^jaan. De 39-jarige be- Iflrder reed 165 kilometer 5iur, waar 70 kilometer is *iestaan. De politie wist de reur na een korte achter- ing aan te houden. Auto jjbewijs van de Bergschen- ■Jter zijn inbeslaggenomen. Jtronomen 'zien' g acht planeten jrnationale teams van as- iomen hebben vandaag de jekking van nog eens acht jeten buiten het zonnestel- jjekendgemaakt. Het aantal zulke planeten is daarmee jegen tot rond de vijftig, i van de hemellichamen is echt door iemand gezien, bestaan wordt afgeleid het waarneembare effect :ij door hun aantrekkings- :ht hebben op het licht van iterren waar zij om heen elen. TEL AVIV AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT De omstreden Israëlische rab bijn Ovadia Josef heeft zichzelf overtroffen, door in één preek een groot deel van het wereld- jodendom, de Palestijnen en premier Barak te kwetsen. Vooral een postume belediging van de slachtoffers van de holo caust is hard aangekomen. Josef is oud-opperrabbijn en leider van de ultra-orthodoxe partij Shas, die 17 van de 120 zetels in de Knesset bezet. In zijn wekelijkse preek op zater dagavond omschreef hij de zes miljoen slachtoffers van Hitier als 'de reïncarnatie van zielen die vele malen gezondigd heb ben'. Volgens Josef heeft God de reïncarnatie uitgevoerd 'om orde op zaken te stellen'. Josef kreeg een stortvloed aan kritiek te verwerken. Het felst was Tommy Lapid, leider van de seculiere partij Shinui. Als enige holocaust-overlevende in de Knesset omschreef hij de preek als 'laster van een oude gek'. „Josef heeft voor de twee de maal mijn vader vermoord, die in Mauthausen is omgeko men, en mijq grootmoeder die in de gaskamers van Auschwitz is gedood. Stel je voor als zoiets was gezegd door Haiders partij in Oostenrijk. Israël zou Wenen de oorlog hebben verklaard." Knessetleden van Shas had den het de hele dag druk met het toelichten van Josefs uit spraken. Zo meende Shlomo Benizri dat de preek moet wor den gezien als een theologische uitleg, alleen bestemd voor Jo sefs volgelingen. Hij zei dat nie mand een monopolie bezit als het gaat om het verklaren van de holocaust. Shas verliet kort voor het be gin van het vredesoverleg in Camp David de regering, en uit Josefs woorden mag worden opgemaakt dat de partij niet op het punt staat terug te keren. Verwijzend naar premier Barak vroeg hij: „Heeft die man geen hersens? Hij holt achter de Pa lestijnen aan om vrede te slui ten". Maar om vrede gaat het volgens de rabbijn niet. „U brengt slangen naar ons toe", verweet hij Barak. „Hoe kunt u vrede stichten met slangen?" 11 Universitair watersportcentrum aan Leiderdorpse Dwarswateringkade Commotie over vuurwerkfeest 16 Masters laat duinpannen Zandvoort vollopen 17 Maasse grossiert in olympische plaatsbewijzen 18 Venus Williams is ook zonder vorm de allerbeste Eastpak rugzak per stuk van 89.- naar Waar haal je de energie vandaan?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1