T>PORT Maase grossiert in olympische tickets jax lijkt weer iets ugdigs te krijgen NOS vindt CL-duel te duur Feyenoord slaagt voor test Limiet komt in zicht voor Erika van de Bilt Douglas maakt zich onmogelijk Boogerd wint criterium bij goede rentree IDAG 7 AUGUSTUS 2000 rotterdam gpp De wedstrijd Sturm Graz-Feyenoord komt morgenavond voorals nog niet op televisie. De NOS is niet bereid de prijs te betalen die de rechthebbende op de beelden voor de uitzending vraagt. Studio Sport-chef Martijn Lindenberg: „Sturm Graz heeft de rechten verkocht aan een Duits bureau, dat een belachelijk hoge prijs vraagt. We hebben het hier over het eerste duel in de voor ronde van de Champions League, hè." AJs de NOS niet tot over eenstemming komt, komt er ook geen samenvatting van het duel. Met de thuiswedstijd in Rotterdam op 23 augustus zijn geen problemen. Lindenberg: „De NOS sluit nog zowat als enige publieke omroep in Europa rechtstreekse contracten af met de clubs. Dus de return komt wel op tv, mits Feyenoord natuurlijk toestemming geeft." BI nr rdam ype minkema r/1 vind je nog voetballers, trainers, louwers en sponsors die alle rnet zo'n tintelend gevoel, vlin- in de buik, kriebels in de schoe- Jnaar huis gaan? Het gebeurde bij 0,lmsterdam toernooi, waar in drie i alle dromen uitkwamen. Waar lc|ilona de best denkbare winnaar aj Waar zelfs de verliezers dik tevre- :n vol vertrouwen verder trokken. aar Ajax, honderd jaar oud, weer -j an de eeuwige jeugd terug leek te j n. 1(ll x werd voor een volle, vrolijke (52.000 toeschouwers) tweede gezelschap van louter Europese ubs. Barcelona, Lazio Roma, Ar- ]u de heersende macht in voetbal- Met een gelijkspel (0-0 tegen La- n een overwinning (2-0 tegen Ar- >v staat Ajax ineens weer 'ergens ,u e kaart'. Arsène Wenger, trainer fjj Vrsenal, vond dat Ajax weer een veelbelovend team heeft.' „Met K e veelbelovende spelers." Dat uit de mond van de man die )limenten geen vorm van beleefd- vindt, op de weg naar betere tij- worden meegenomen en - even- lan - gekoesterd. is nog zo broos en pril. Er zijn in, ook na het leuke Amsterdam looi. Het is al zo vaak misgegaan, zal deze groep zich houden als icht begint, straks? Maar het is om te zien. De bedoeling wordt - 'pen. En gewaardeerd. Ajax hoort 'aan te zijn, jong, brutaal, ge- Dat is niet nieuw, maar veel po- in om Ajax weer Ajax te laten zijn, dden. Vorig jaar nog, op dezelfde s in hetzelfde toernooi. Wouters, toen coach, zag te veel aan en gooide vlak voor de aftrap oer om. Trainer en spelers raakten dat moment steeds verder uit el- Adriaanse, de opvolger, zag ook mislukken, maar hij handhaafde 'ertrouwen in het systeem en de 'rs. Adriaanse kreeg een deel van 'ertrouwen weer terug. Zo worden de positieve geluiden gebundeld en gebruikt. Assistent Peter Boeve ging zaterdag knuffelend door de ploeg, Adriaanse gaf zelfs de ballenjongens een hand. Iedereen hoort er weer bij, bij de grote Ajax-familie. Er is duidelijkheid, voor iedereen en alleman. Andy van der Meyde was dé man tegen Lazio, zaterdagavond had de jongeling het veel moeilijker. „Dat kan ook met de tegenstander te maken hebben", meende Co Adriaanse. De trainer liet hem lang staan. „Ze leren van goede wedstrijden en ze leren van minder goede wedstrijden." Dat geeft vertrouwen aan de jonge garde. Bob- son en Hosé, de aanvallers, vielen - al even geleden - na hun debuut ver te rug. De frisheid van toen, de durf, is er weer. Hosé scoorde Ajax' tweede tref fer tegen Arsenal. Belangrijker: hij ging de strijd aan met Arsenals gereputeer de defensie. En won. Ajax deed geen grote zaken op de spelersmarkt. De eigen talenten wer den opgewaardeerd. Bovendien, één aankoop kan echter prachtig in de puzzel passen. André BergdCElmo, een Noorse verdediger van Rosenborg, werd aanvankelijk in het centrum uit geprobeerd. Tegen Saint-Etienne was dat voor de nieuweling een zware op gave. Aan de linkerkant, zoals in het Amsterdam toernooi, voelt de Noor zich prima thuis. Sterk in de dekking, bijna foutloos, goed in de lucht. Met de laatste lijn Vierklau, de minst zekere factor, Chivu en BergdCElmo en Wit- schge voor de defensie, staat er ineens een klein bolwerk. Twee duels ge speeld, nul tegen. Dat was lang gele den. Adriaanse ging iets verder: hij tel de de wedstrijden tegen Greenstars, Meppel en Standard Luik mee. Na tuurlijk, messcherp zijn de spitsen van de tegenpartij nog niet. Thierry Henry, de Franse aanvaller van Arsenal, liet twee flinke kansen liggen. Maar, mocht Adriaanse later constateren, twee kansen die waren weggegeven door eigen spelers: Vierklau en Van der Meyde. Op het middenveld en voorin zijn PSV gaat zwaar onderuit in Brugge rotterdam/brugge gpd/anp Aan de triomf op Newcastle United (2-1) hechtte Feye- noords nieuwe trainer Bert van Marwijk niet heel veel waarde. Wel gaven de negentig minuten in de Kuip, de eerste en enige serieuze test voor het duel te gen Sturm Graz, hem een posi tief gevoel. „Maar ik blijf kri tisch, want ik ben niet snel te vreden." Er is dan ook nog geen reden tot juichverhalen. Daar voor domineerden de Engelsen onder leiding van trainer Bobby Robson te veelvuldig. Met na me Carl Cort bleek een doorlo pend gevaar voor de verdedi gers Ferry de Haan en Kees van Wonderen. Al na acht minuten gaven ze blijk van onwennig heid, nadat de bal uit een vrije trap van Daniel Cordone par does op het hoofd van de lange spits belandde. Doelman Jurek Dudek redde fraai met één hand. En even later verdween een schuiver van Cort net naast het doel van Dudek, voordat Jon Dahl Tomasson na achttien minuten een slim passje van Patrick Paauwe tot 1 -0 kon ver lengen. Voor rust maakte" Newcastle United via Robert Lee gelijk. „Wij lagen daarna in winnende positie", vond Bobby Robson, „maar Cort en Cordone lieten kansen liggen." De donkere spits raakte via de hand van Dudek de lat, waarna Feye- noords doelman ook in tweede instantie redde. „Dudek was briljant," vond Robson.Mede daardoor kon Igor Korneev na een kwartier in de tweede helft met het linkerbeen uithalen voor de zege: 2-1. PSV Een week voor de eerste serieu ze wedstrijd, die om de Johan Cruijff Schaal tegen Roda JC, ging het faliekant mis met PSV. De Eindhovense club ging za terdagavond met 4-0 hard on deruit bij Club Brugge. „PSV onwaardig", vond trainer Erik Gerets. Het op ouderwets Belgische leest geschoeide Club Brugge, dat wil zeggen met een zwaar accent op de verdediging en loerend op de counter, legde op een pijnlijke manier de zwakke plekken bij de Nederlandse landskampioen bloot. Die scholen vooral in een veel te open strijdwijze waarbij de li nies veel te simpel uit elkaar werden gespeeld. De Brugse spits Mendo/.a (3x) en Verheyen profiteerden daar van. 800-Meterloper Bram Som plaatst zich voor Spelen tim brouwer de koning/gpd In het kielzog van Kamiel Maase heeft een groep Leidse atleten geprofiteerd van de ideale omstandigheden tijdens de Belgi sche Nacht van de Atletiek. Zo scherpte Erika van de Bilt op de supersnelle kunst- stofbaan in Heusden-Zolder zaterdag haar persoonlijke toptijd op de 5000 me ter met elf seconden aan tot 15.23^27. Daarmee nadert de Leidse, tiende in een sterk internationaal veld, de olympi sche limiet met rasse schreden. Om aan de olympische limiet (15.15) te voldoen moet zij binnen vier weken nog ruim acht seconden van haar nieuwe toptijd afsnoe pen. Bij Erika van de Bilt won de vreugde over haar persoonlijke record het van de teleurstelling over de ruim acht seconden die zij te langzaam liep voor Sydney. „Mijn seizoen is nu al geslaagd", zei de Leidse atlete. „Ik zou vaker dit soort wed strijden moeten lopen om nog snellere tij den te realiseren." Tijd is voor Van de Bilt de beperkende factor. Tot 3 september, de sluitingsda tum voor een limiet, zijn er nauwelijks meer wedstrijden van haar gading. Een reis naar een sterkbezette vrouwenwed strijd in Birmingham laat zij schieten, om dat zij die uit eigen zak moet betalen. „Dat is tegen mijn pincipes. Ik vind dat ik steun verdien van de atletiekunie. Nu doe ik op 19 augustus mee aan een wedstrijd in Utrecht. Die geldt niet als officiële li mietwedstrijd. Maar mocht ik daar 15.15 lopen, dan ga ik nog daarover nog wel stoeien met de bond." Ook andere afstandslopers van Leiden Atletiek kwamen sterk voor de dag, al aas den zij op de zwoele zomeravond niet op een olympisch avontuur. Miranda Boon stra knabbelde op gepaste afstand van Van de Bilt enkele seconden af van haar persoonlijke toptijd (negentiende in 16.15,33). Jeroen van Dijke greep de B-serie van de 1500 meter aan om zijn persoonlijke toptijd te verbeteren tot 3.45,31. Zijn club genoot Steven Tito won de D-race op de 800 meter knap in 1.52,57. Alphenaar Christian Tamminga was goed op dreef met de polsstok. Hij werd tweede met een flinke voorsprong op zijn Nederlandse concurrenten Rens Blom en Laurens Looye, maar met zijn beste sprong van 5,61 meter haalde hij nog niet de olympische limiet van 5,75 meter. In zijn eerste poging om over de Nederland se recordhoogte van 5,76 blesseerde Tam minga zich bovendien. Bram Som Een grote onbekende vormde één van de stralende lichtpunten in de Nacht van de Atletiek. Komeet Bram Som verscheen daar aan het firmament. Een nieuwe ont dekking. De 800-meterloper uit Gendrin- gen verraste wederom met een onver moede toptijd (1.44.53) en sloeg de weg naar Sydney in. Er is weer dynamiek op de middenaf stand. Brarri Som in de voetsporen van Rob Druppers en Marko Koers. Uit zijn li chaamstaal zaterdag sprak verbijstering. De pas twintigjarige meao-student uit Gendringen raast als neo-senior dit sei zoen van de ene naar de andere toptijd. „Dit is een droom. Waar gaat dit naar toe? Ik weet soms echt niet waar ik het vandaan haal. Ik had een tijd van 1.44.89 in mijn hoofd zitten. Maar deze 1.44.53 overtreft mijn stoutste verwachting," al dus Som, die de brutaalweg de mondiale toptien van dit seizoen binnenstapte en op de Europese lijst derde staat achter ge respecteerde atleten als Andre Bucher en Wilson Kipketer. Spriqter Troy Douglas dreigt steeds meer een karikatuur van zichzelf te worden. In het bijzijn van zijn trainer Henk Kraaijenhof schold hij na de 200 meter onder meer Nederlands sprintkampioen Patrick van Balkom op een gênan te wijze verrot. Inzet van het ont aarde dispuut was de baaninde- ling. Van Balkoi|i stond aanvanke lijk gepland in de weinig geliefde baan 1. Douglas in baan 3. Van Balkom protesteerde via zijn ma nagement, waarna de wedstrijdor ganisatie uren voor de race enkele aanpassingen aanbracht. Van Bal kom naar 3, Douglas naar de minst geliefde baan nummer 8. Douglas dus des duivels. „Jij hebi mijn baan gepikt", beet Douglas zijn landgenoot toe. Waarom zo veel ophef is niet geheel duidelijk. Douglas had immers niet eens een limietpoging voor de wedstrijd aangevraagd. En met de herhaalde woede-uitbarstingen maakte hij evenmin vrienden. pu nacker anp Michael Boogerd heeft zijn ren tree in het wielerpeloton opge fleurd met een overwinning. De Hagenaar, na een val uitgeval len in de Tour, zegevierde za terdag in het criterium van Pijnacker. Boogerd, die twee weken rust nam na de Tour, won de sprint van een kop groep van drie. Max van Hees- wijk werd tweede. De Colombi aan Santiago Botero, winnaar van de bolletjestrui in de Tour, eindigde als derde. Rolf Sörensen heeft de Ronde van Denemarken gewonnen. De koppositie van de Deen van Rabobank kwam zaterdag in de vijfde etappe niet in gevaar. De slotrit werd gewonnen door de Est Jann Kirsipuu, die het pelo ton net voor bleef. In het eind klassement bleef Sörensen de Duitser Klöden en de Fransman Barthe voor. Missaglia Gabriele Missaglia heeft giste ren de HEW Cyclassic, de zesde wedstrijd om de wereldbeker wielrennen, gewonnen. De Ita liaan versloeg zijn medevluch ter en landgenoot Francesco Casagrande in de sprint. Kort daarachter werd de Italiaan Fa- bio Baldato derde. De Duitser Erik Zabel, winnaar van Mi laan-SanRemo en de Amstel Gold Race, blijft leider in het klassement om de wereldbeker. De volgende wedstrijd is op 12 augustus in San Sebastian. Tour Feminin Mirjam Melchers heeft de lei derstrui in de Tour Feminin veroverd. De renster uit de na tionale selectie dankt dat aan de zege van de Nederlandse formatie 's ochtends in de ploe gentijdrit, in hartje Milaan. Bondscoach Jean-Paul van Poppel zqg Melchers met Chan- tal Beltman, Ghita Beltman, Arenda Grimberg, Angela Hil- lenga, Mirella van Melis en Ma- rielle van Scheppingen de ze ven kilometer afleggen in 8 mi nuten 57 seconden. De Duitse ploeg eindigde op twaalf tellen als tweede. Het tweede gedeelte van de eerste etappe, een rit over 120 kilometer van Milaan naar Va- razze, werd gewonnen door de Frangaise Desbouys. Zij won de massasprint voor de Russin Za- birova en de Duitse Teuten- berg. Melchers rijdt vandaag in de tweede etappe in het geel, haar ploeggenote Grimberg is de leider in het jongerenklasse- ment. 'IJsschotsen-tactiek' goed voor limiet en record Ajax-aanvoerder Winter in eenfel duel met Grimandi van Arsenal. ook geen nieuwe gezichten. Er is al leen een nieuw gevoel. Een Arena tot de laatste van de 52.000 stoeltjes ge vuld, dat is lang geleden. Waar de geur van hamburgers wordt verdrongen door het aroma van voetbal. En waar al bijna 40.000 seizoenkaarten zijn ver kocht voor het komende seizoen. Dat foto cpd/hans van weel is - na twee jaren van treurnis - op merkelijk. Ajax heeft kennelijk weer iets van zijn oude aantrekkingskracht terug. rnerink moet in finale opgeven riei Jan Siemerink is er gisteren niet in geslaagd het chal- ik j jr-toernooi van Segovia op zijn naam te schrijven. De ten- big r uit Rijnsburg moest in de finale tegen Sergi Bruguera op rij i wegens een blessure. De Spanjaard leidde op dat mo- hein de derde set met 1-0. Siemerink had de eerste set ge nen met 7-5, de tweede verloren met 6-3. Daarin kreeg de ïrlander last van een spierblessure, die hem niet veel later tale opgeven. Voor Bruguera was het de eerste toernooizege twee jaar. jlevens gewond na val urg Jeroen Blijlevens heeft bij een valpartij in de finale le HEW Cyclassic zijn vingers flink beschadigd. De sprinter >olti werd afgevoerd naar het ziekenhuis. Uit onderzoek srrt c dat Blijlevens niets gebroken heeft. Blijlevens kwam ten •ba i de afdaling van de Waseberg, op zo'n 20 kilometer voor jeep. „Ik heb schaafwonden aan mijn bil en een paar flinke den aan mijn linkerhand. Dezelfde hand waarop ik in de ben gevallen." De schade viel uiteindelijk mee. „De hand flink ingepakt, maar er is gelukkig niets gebroken", aldus irinter. ■IA feber loopt podiumplaats mis n (holm Gebrek aan birdies en ervaring heeft golfer Maar te afeber in de laatste ronde eremetaal gekost in het sterk be- qqI en hoog gedoteerde Volvo Scandinavisch Masters. De 25- e Nederlander speelde de vierde achttien holes op de par- ïan van de Kunsangen Golfclub in het Zweedse Stockholm ,.aj slagen. Met een totaal van 276 (acht onder par) eindigde lp0 3 een gedeelde zesde plaats. De Engelse Lee Westwood q het toernooi met een totaal van 270 slagen. Hij had een •rij sprong van drie slagen op de Nieuw-Zeelander Michael [0g pbell. De Schot Raymond Russell werd met 274 slagen der- >rd, inkballers verrassen Japan r ''4lem_t De Neder- sl se honkbalploeg 'esl gisteren bij de lemse Honkbal- verrassend ge- nen van Japan: 2- "e j ploeg van bonds- rsl h Pat Murphy won m dag al met 3-2 van ewfan en leidt daar- met de volle t uit twee duels, ïje kwam tegen Ja- in de zevende >eurt op 1-0, via y Maduro. Hij n tot een honkslag J" :oorde wat later op e" lonkslag van ickmiller. Een in- later verdubbelde ert Faneyte de Ne- Ue indse voorsprong. 01 negende inning deed Japan via Konno iets terug. Het was Nederland pas de tweede zege in 22 wedstrijden tegen de nners. De laatste keer dat Oranje won, was in 1978. Op de tikt Giel ten Bosch Hiroki Fujitani uit. foto anp - sa tri en Wouters vallen af >el elveen Karlijn Petr( (Rotterdam) en Mieketine Wouters n) zijn de twee afvallers in de selectie van het Nederlandse jiwenhockeyteam. Zij gaan niet mee naar Sydney. Bonds- eei :h Tom van 't Hek bracht gisteren na de overwinning (5-1) .anada zijn selectie terug van 21 naar 19 speelsters. Volgen- -eek zal nog één speelster afvallen. Het Nederlands man- ïockeyteam leed gisteren tegen Duitsland (2-1) de tweede irfeag waardoor het als laatste eindigde. Het toernooi begon ig nog goed voor de hockeyers toen Zuid-Korea werd ver- :n (1-0). Zaterdag ging het echter mis tegen Groot-Brittan- in Sydney de eerste tegenstander van Oranje. tieke alleskunner beseft echter dat hij het in de strijd om de olympische medailles op alle terreinen moet afleggen tegen met name Afri kaanse specialisten. Een achtste plaats op de 10.000 meter zoals vorig jaar op het wereld kampioenschap is een prestatie van formaat, maar ook Maase weet dat het in Sydney puur om goud, zilver en brons gaat. De nieuwe recordhouder beschouwt de 5000 meter nog steeds als een bijnummer. „Maar ik wilde toch die limiet van 13.20 halen en het nationale record breken. Als ik bij elke goede gelegenheid voor de 10.000 meter kies, komt dat er nooit van. Ik wist dat ik in vorm was en vond dit een mooie gelegenheid om hard te lopen. Bovendien barstte ik van het zelfvertrouwen. Vandaar ook dat ik deze wed strijd als limietmogelijkheid had aangevraagd. Toch verbaast het me dat ik zo ijzig constant rondjes van 64 bleef lopen en in de laatste ki lometer nog zo kon versnellen. Door mijn ijs- schotsen-tactiek, waarbij ik steeds opgebran de atleten inhaalde, deed ik nog bijna mee in de strijd om de podiumplaatsen." Maase gniffelt als hij terugdenkt aan zijn re cordrace. Hij geniet vooral van de emoties die zijn optreden bij anderen teweegbracht. „Mijn vader stormde de baan op. Ik heb hem nog nooit zo gek zien doen. Ook bondstrainer Cees Koppelaar was hartstikke blij. Jammer alleen dat ik Bram Wassenaar in de drukte niet meer heb gezien, want ik had zijn gezicht wel eens willen zien. Het schijnt dat ook hij door het dolle hegn was." Kamiel Maase zet anderen graag op het verkeerde been. Niet alleen tegen standers, maar ook zijn eigen trainer moet er soms aan geloven. Bram Was senaar wist zaterdag in het Belgische Heusden-Zolder niets af van de snode limietpoging van zijn pupil op de 5000 meter. Op die afstand voldeed Maase aan de olympische richttijd en verpul verde hij en passant met 13.14,13 het stokoude record van Gerard Terbroke. Als Kamiel Maase wil, kan hij in Sydney wellicht ruim 57 olympische kilome ters afleggen. foto archief/dick hocewoninc Met zijn verrassende uithaal, die hem na een onstuitbare opmars de vierde plaats in een sterk internationaal veld opleverde, nam de Leidse Wageninger ook zichzelf te grazen. Hij mag, als hij op 19 augustus in Glasgow vorm behoud toont voor de marathon, in Sydney ruim 57 olympische kilometers afleggen: de 5000 en 10.000 meter op de baan en de mara thon (42.195 meter) op de weg. Geen haar op zijn hoofd denkt aan die onmogelijke combi natie, maar Maases voorkeur voor de mara thon wordt kleiner naarmate hij harder loopt op de kortere afstanden. „Ik ga toch weer twijfelenzegt hij daags na zijn recordrace. Maar Maase twijfelt graag en bovendien be treft het een luxe probleem. Welke Neder landse atleet kan zich op drie verschillende fronten met de wereldtop meten? De flegma-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17