u u C C Cruises tussen wal en schip Kleine klomp. grote attractie Zomer 2000 Schelpenkade ernuft en legantie Survival rijker 2000 Ter promotie van Nederland voer het twee jaar geleden in acht etappes van Staveren naar Düsseldorf om daar een internationale botenshow op te luiste ren. Bemand door een kunstenaar, die het daartoe speciaal had beschilderd met onder meer de Friese vlag en be geleid door een volgboot, trok het klompje destijds veel bekijks. En dat was natuurlijk precies de bedoeling van het Nederlands Bureau van Toeris me, dat het stuntje had bedacht. Het NBT is nog altijd eigenaar van het bootje dat nu te pronk ligt bij Jacht bouw Tijssen aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk. Dat bedrijf maakte het klompje destijds vaarklaar voor de pro- motietocht en heeft het sindsdien in onderhoud. Tijssen mag het bootje ook gebruiken en inzetten bij evene menten en doet dat met grote regel maat, want de kleine klomp is een at tractie van formaat. Het typisch Neder landse vaartuigje gaat dan ook gere geld op 'toernee'. Het reed op een praalwagen al eens mee in de Leidse 3 October-optocht en diende als juryschip en huwelijksbootje. Het voer mee in peurbakkentochten en in gon delvaarten en werd meermalen ge bruikt om Sinterklaas binnen te halen. Verder dreef het eenmaal op Koningin nedag door de Amsterdamse grachten. Bestuurd door Lisbeth Tijssen, die zich daar 'de koningin zelf voelde. ,,lk zat de hele dag terug te zwaaien naar de mensen aan de kant." Kortom, de klomp die ook als zeilboot kan fungeren (,,er zitten een nieuwe mast en zeilen bij, maar die hebben we nog nooit uitgeprobeerd"), werkt aar dig mee aan het verspreiden van de naamsbekendheid van de Zoeter woudse zaak. Voor zover dat nodig is tenminste, want Tijssen was al eens volop in beeld bij de Teleac-cursus Waterproof en was het eerste water sportbedrijf in Nederland dat reclame op bussen ging voeren. Werf en winkel, ,,op dit gebied een van de grootste za ken in de Randstad", genieten in de wijde omtrek bovendien een grote re putatie. Als Tijssen het niet heeft, is het er niet, horen we vaak", zegt Lis beth, de dochter van de eigenaar. Op de werf aan de Oude Rijn worden geen nieuwe jachten meer gebouwd, maar voor 'totale renovaties, het her stellen van teakdekken en snelle scha- dereparaties' kan iedereen met zijn ■schip terecht bij het ANWB-erkend wa tersport- en schadeherstelbedrijf, dat aangesloten is bij de 'Achmea - averij s- ervice'. „Dat betekent dat wij het ver trouwen hebben van de verzekerings maatschappijen die daaronder vallen en dat we hun klanten meteen kunnen helpen." Verder is de onderneming ook gespecialiseerd in 'osmose-behan- delingen'. „Het aanbrengen van nieu we verflagen op het onder-waterge deelte van polyester schepen die 'blaasjes' hebben gekregen, een veel voorkomend probleem bij oudere bo ten." De klomp is dan wel niet uniek („in Amsterdam varen er nog een stuk of vier rond en er is een bedrijf in Giet hoorn dat ze verhuurt"), maar Tijssen vaart er wel bij. Lag 7 Augustus 2000970 Naam: Ali van Geijtenbeek (55) en schoonzoon John Meijwaard (36) Woonplaats: Vinkeveen Gezien: Aarkanaal, Alphen aan den Rijn t hier behoorlijk vol, nog moeten vechten 1 plekje? Het ligt geleden er achter dat ook op het water helaas zeer chagerijni- ge mensen te vinden zijn. Dinant? Dan hebben jullie er al een flink eind op zitten? Hij: „Ja, we zijn op de terugweg. We hebben er vier weken opzitten in Nederland en België. Maar voor ons valt dat wel mee hoor, normaal doen we er ook een stuk Frankrijk bij. We hebben het dit jaar voor de kinderen wat rustiger aan gedaan. Voor ons was het dus eet) relaxed tripje, maar niet veel mensen gaan zo ver hoor. De meesten blijven dichter bij huis. Wij leggen zon 1600 tot 1700 kilometer af. Per uur haal je 8 d 10 kilometer. Vervelen de kinderen zich nooit op de boot? Zij: „Oja, op lange rechte stukken vinden ze er niets aan. Dan stoppen we een videoband in de recorder en laten we ze daar naar kijken. Bijvoorbeeld laatst bij het Ardennerkanaal. Dat is een stuk van 8 kilo meter met 27 sluizen. Voor de kinderen is dat vrese lijk, dus we hadden een tekenfilm opgezet. Liep er op de wal een hele schoolklas die route. Waarschijnlijk vonden die kinderen het ook niet echt leuk want elke keer als onze boot in een sluis omhoog kwam, zag je al die koppies reiken in de hoop een glimp van onze tekenfilm mee te pikken. Ooit weieens op een vliegvakantie geweest? Zij: „Nee. Ik ben min of meer opgegroeid op een boot, dus ik kan niet zonder. Toen ik voor het eerst zonder ouders op vakantie ging en nog geen boot had, heb ik wel gekampeerd. Maar dan kom je er achter dat je toch wat mist. Ik houd van varen, het leven op een boot. Ik zou niet anders willen. Hij: „Wij hebben wel eenszo'n korte vliegvakantie gedaan, maar ook aan ons is het niet besteed. Ik zit mijn hele leven al op het water. En als je een boot hebt is zo'n vliegvakantie ook te duur he? Al het geld dat je in je boot stopt, en dat is niet weinig, moet je er in de zomer uithalen natuurlijk. Zij: „Ja, ja, ze zeggen niet voor niets: Koop een boot en werk je dood. TEKST MARIJN KRAMP FOTO WIM DUKMAN Schelpen liggen hier niet aan de Schelpenkade De Witte Singel is bruin Nog nooit een groene haas gezien op de Groenhazengracht Op de Hooigracht ligt geen hooi In de Wasstraat staan slechts vuile auto's en hangt geen was De Langegracht is geen gracht meer Maar op de Beestenmarkt landt wel al en toe een vogel foto: WIM DIJKMAN tekst: ANTON DIEDRICH Ze is 'toevallig' aan komen lo pen bij de afvaartplek aan de Leidse Haven. Judith Slinger land, van de vroegere Leidse re derij met die naam, kijkt met meer dan normale belangstel ling toe bij de inscheping van de passagiers op de MS Olym- pia. Er stappen er rond de vijf tig aan boord voor de tocht over de Kaag- en de Braassem, waarmee zij en haar man een kwarteeuw geleden vanuit Lei den begonnen. „In die tijd zat de boot vaak vol met 250 men sen en werd er gevochten om een stoel", zegt ze. „En dat zou nu ook nog kunnen als dit schip aan de Beestenmarkt lag en niet uit de stad was verjaagd. Geen toerist weet deze plek toch te vinden?" Hans Bosma weet niet goed wat hij aanmoet met het oud zeer van zijn voorgangster, die als dochter van Harland mede aan de basis stond van de rondvaar ten door en rond Leiden. Wel weet de nieuwe eigenaar van de rederij (onlangs omgedoopt tot Groene Hart Cruises) dat de tochten met de MS Olympia zo langzamerhand tussen wal en schip dreigen te raken. „Het aantal passagiers dat we nu hebben is het gemiddelde dat we doordeweeks halen. Genoeg om de boot te laten varen, maar het zal niet lang meer duren voor we ons de vraag moeten stellen of we doorgaan met die rondvaarten of dat we ons al leen gaan richten op het party gedeelte. Dat neemt wel een steeds hogere vlucht. We kun nen deze boot tegenwoordig het hele jaar door verhuren voor feesten en partijen." De MS Olympia is daar ook he lemaal op ingericht. Met twee (verwarmde) salons, een bar, een keuken en drie open dek ken biedt het motorsehip alle faciliteiten voor allerlei soorten party's in alle seizoenen. Daar Hans en Sonja Bosma werken hard, maar vervelen zich geen moment op hun rondvaart- annex partyboot. FOTO HENK BOUWMAN wordt het hele jaar door ook steeds meer gebruik van ge maakt. Zoveel zelfs dat 'we daar nu al op drijven', aldus Bosma. „Maar we gaan voorlopig ook nog wel even door met de rondvaarten. Want die leveren geregeld klanten op voor het partywerk. En er komen na tuurlijk steeds meer senioren in Nederland." En juist op die ouderen draaien de ruim drib uur durende crui ses, die de MS Olympia vier maal in de week maakt over de wateren in de omgeving. Het is een logische ontwikkeling, vol gens Bosma. „Mensen met kin deren gaan niet meer drie uur op een boot zitten. Die gaan naar een attractiepark. Ouderen gaan mee omdat ze hier in alle rust wat kunnen eten en drin ken en kunnen genieten van een prachtig uitzicht." Dat ook dat z'n charme heeft, blijkt tijdens een van de cruises van de MS Olympia (32 meter lang, 6,40 meter breed). Terwijl zijn vrouw Sonja de keuken be mant, fungeert Hans Bosma (41) daarbij achtereenvolgens als kaartjesverkoper, kapitein en gids. Gevoegd bij de feestjes die ze vaak in de avonduren verzorgen is het hard werken, maar de uit Harderwijk afkom stige echtelieden hebben er nog geen moment spijt van gehad dat ze vorig jaar alle schepen achter zich hebben verbrand. Afkomstig uit families van bin nenschippers, hebben ze bei den behalve de vereiste stuur manspapieren ook 'de aange boren afwijking, die nodig is om op zo'n schip rond te va ren'. Vervelen doet Bosma, die een goede baan bij een Amster dams passagiervaart-bedrijf opgaf, zich daarbij nooit. Tij dens de tochten valt er voor schipper en passagiers altijd wel wat te beleven. Varend door de Ade zag Bosma vorige week bijvoorbeeld in een weiland een koe kalven. „Dat beest keek even om naar het kalfje en liep vervolgens gewoon door. Maar ja, zo'n diertje zal toch wel hulp nodig hebben, dus ben ik bij de boerderij die vijftig meter ver derop staat maar even stil gaan liggen. Via mijn geluidsinstalla tie heb ik de boer gewaar schuwd, die er meteen naar toe is gedraafd." „En op De Kaag zelf zagen we tijdens een avondvaart een groot jacht een verlicht eilandje opvliegen. Dat gebeurde met zo'n snelheid dat het niet an ders kon of ér moesten gewon den bij gevallen zijn. We hoor den ook een hoop gekraak en gerinkel. Maar toen we aan kwamen om hulp te verlenen, bleek er niks aan de hand te zijn. Die boot was niet eens lek, want nadat we 'm met een ny- lontouw het water weer hadden ingetrokken, werd de motor meteen gestart en vloog 'ie weerweg." Bosma wijst onderweg een paar keer op de stampvolle (kleine re) boten van Triton uit Katwijk en Avifauna uit Alphen. Toeris ten weten de weg naar die schepen dus kennelijk wel te vinden, zoals ze vroeger ook wat gemakkelijker terecht kwa men bij Slingerland, die in elk geval nog een kassa op de Bees tenmarkt had staan. „Maar die is weggetakeld door de ge meente en die hebben we nooit meer teruggezien", zegt Judith Slingerland. „Kostte 6.700 gul den die kassa, en we kunnen 'm wel terugkrijgen als we 550 gul den betalen voor de transport kosten. Maar dat weigeren we. Hij is van ons en nu dus van hem", wijst ze op Bosma. Die kan laconiek reageren („We zouden al blij zijn als we daar een reclamebord mochten neerzetten"), omdat het karak ter van het bedrijf inmiddels veranderd is. „De zaken zijn omgedraaid. Zij hadden vroeger een rondvaartboot en verzorg den daarnaast feestjes. Nu ver zorgen we feestjes en daarnaast rondvaarten. En dat loopt veel beter dan we hadden verwacht. Zoveel beter zelfs, dat ik me kan voorstellen dat we die cruises over enige tijd niet meer ma ken." hebbers van 'Zeskamp', 'Spel Grenzen' en 'Te land, ter zee Ie lucht' konden zaterdag hun >halen op het terrein van Cam- lijkerboor. Elementen uit deze pektakels waren verwerkt in de il Spijker 2000, die voor het der- werd gehouden. Rond de 150 mers, campinggasten maar ook n uit de omgeving, namen hier- el. Aan de oevers van de Kager- i was een parcours uitgezet met meer een tokkelbaan, een apen- een waterkanonloop en een waarboven met skippyballen ssengevecht werd geleverd, tracht legde het daarbij geregeld >n vernuft en elegantie, getuige Noze afgang van deze manne- pelnemer. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15