Zelftest uitkomst voor velen Bang voor water Gezondheid Wespennest Nieuwe methode, spoort eeldood in lichaam op Roken verdrievoudigt risico blaaskanker Gevaarlijke dekbedje uit de wieg ■name MAANDAG 7 AUGUSTUS 2000 960 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023 „Mijn man is allergisch voor wespen", zegt mevrouw Van Baaien. „Een paar jaar geleden logeerden we in een zo merhuisje op de Veluwe, en zoals dat gaat liep hij op blote voeten in huis. Plotseling werd hij gestoken door een wesp, die kennelijk op de vloer had gezeten. Een hele schrik. Mijn vriendin, bij wie we logeerden, heeft nog even gekeken. Ze is verpleegkundige, dat is toch een geruststel ling. Het leek allemaal mee te vallen. Een rode plek op zijn voet, dat was te overzien." „Maar toen we 's middags een drankje dronken bij de open haard, schrok ik. Zijn hele lichaam zat vol met rode vlekken, en hij kreeg een opgezet gezicht. Hij was ook een klein beetje benauwd. Ook dat hebben we nog aangezien, maar 's nachts voelde hij zich beroerd. Zweten, misselijk en nog wat benauwder. Toen hij de weg naar de wc zocht in dat onbekende huis, viel hij tot overmaat van ramp van de keldertrap, in zijn verwarring had hij de verkeerde deur genomen." De situatie moet inderdaad uit de hand zijn gelopen, want ik ken Van Baaien als een rustige, nuchter denkende man, die niet snel van zijn stuk te brengen is. Nu wil zijn vrouw weten welke voorzorgsmaatregelen ze kan nemen, want ze gaan weer naar de Veluwe. Ik raad haar een medicijn aan, een antihistaminicum, dat wil zeg gen een medicijn, dat de allergische reactie op de prikkel van de wespensteek blokkeert. Als de allergie onverhoopt toch doorzet, kan Van Baaien een epipen gebruiken. Dat is een pen, gevuld met adrenaline die de patiënt in een spier kan spuiten meteen als hij'gestoken is. Het is een duur medicijn, maar in geval van nood kan het uitkomst bieden. Dezelfde week nog word ik gebeld. Van Baaien blijkt thuis gestoken te zijn door een wesp, toen hij de balkondeuren sloot. Hij had te laat in de gaten dat zich onder de dak pannen een hele wespenkolonie had genesteld. Ter hoog te van zijn sok ontstond een grote, rode plek. Van Baaien had meteen naar de epipen gegrepen, die net in huis was. Hij las in de bijsluiter dat hij alleen de dop moest verwij deren om het injectiesysteem in werking te stellen. Maar bij het uitpakken schoot de beveiliging eraf, waardoor de naald in zijn vinger vast kwam te zitten. Het is de gewonde zelf die belt. „Kan het kwaad?", vraagt hij geschrokken. „Ik krijg de naald er niet goed uit." Nu heeft adrenaline als voornaamste werking het vernau wen van de bloedvaatjes. In een vinger, een teen of de neus mag nooit adrenaline gespoten worden, omdat de bloedsomloop dan in gevaar komt. „Kom maar snel naar de praktijk", zeg ik dus, „dan kan ik even kijken." De vinger blijkt wit en koud te zijn. De naald heeft hij ge lukkig los gekregen. Een blauwe plek geeft aan, waar hij heeft vastgezeten. Na overleg stuur ik hem door naai- de dienstdoende dok ter op de eerste hulp van het naburige ziekenhuis. Die raadt aan de vinger onder de warme kraan te houden, maar daarbij wel goed op te letten dat het water niet te heet is. De gevoeligheid van de huid is namelijk ook ver stoord, waardoor de kans op verbranding niet denkbeel dig is. Na drie kwartier lijkt de bloedsomloop zich te herstellen, maar eenmaal thuis wordt de vinger weer wit en koud. Dus belt hij opnieuw. „Zelf zie ik het niet zo somber in, maar mijn vrouw is heftig ongerust." Ik stuur hem ten tweede male door naar de ehbo. Daar krijgt hij wederom het advies de vinger een tijdje onder de warme kraan te houden. Uiteindelijk loopt het met een sisser af. De vinger is nog een dag gevoelloos, en daarna herstellen de functies zich. Van Baaien belt om een nieuwe pen te bestellen. „Ik zal de ge- bruiksaanwijzing zorgvuldig doorlezen, z°dat ik niet meer voor verrassingen k°m te staan 1 ze8t hij- ..En het wespen- nest is opgeruimd door de GG&GD." MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Nederlandse onderzoekers hebben een nieuwe methode ontdekt om eeldood in het li chaam op te sporen en te me ten. Ongewenste eeldood treedt op na een acuut hart- of her seninfarct en bij dementie. Door die schade snel en goed in kaart te brengen, kunnen speci alisten bij de patiënt een nauw keuriger diagnose stellen en de gepaste behandeling geven. Ook kan de nieuwe methode zichtbaar maken of een behan deling tegen kanker aanslaat. De onderzoekers van de univer siteit (UM) en het academisch ziekenhuis (AZM) in Maastricht publiceerden hun bevindingen dezer dagen in het gezagheb bend Brits wetenschappelijk tijdschrift The Lancet. Hoewel de methode pas bij zeven pati ënten is toegepast, waren de re sultaten zo overtuigend dat be sloten is nu al met het onder zoek naar buiten te treden. De opsporing gebeurt zonder het lichaam binnen te dringen, maar door het eiwit Annexin V in de bloedbaan te brengen. Dat eiwit en zijn eigenschap om zich in bloed te hechten aan doodgaande cellen, is ontdekt door biochemicus dr. C. Reute- lingsperger van de UM. Samen met de cardioloog dr. L. Hofstra en nucleair geneeskundige prof. dr. G. Heidendal kwam hij op het idee een nucleair label te plakken aan Annexin V. Nucle aire camera's kunnen dan scans maken van de opeenho- Ministerie wil geen verbod, wel levering door apotheek ping van het eiwit op plekken waar ongewenste eeldood is opgetreden. „Het intrigerende is dat de stof zich ook bindt aan cellen in het hart. Nog enkele uren na een infarct sterven spiercellen in het hart af. Het eiwit kan de plaats en omvang van de scha de snel opsporen", zegt cardio loog Hofstra. Daarna zou een actieve celdood-blocker de af sterving kunnen stoppen, zodat de schade beperkt blijft. Maar dat is volgens Hofstra nog toe komstmuziek. „Deze blocker is nog in ontwik keling, en blijkt gunstig op mui zen te werken. Binnenkort be gint een eerste studie ervan op mensen", zegt Hofstra. Hij schat dat nog één tot twee jaar onderzoek nodig is voor de blockers. „Als dit lukt, is dat een echte doorbraak voor hartpati ënten." De nieuwe opsporingsmethode kan straks ook uitkomst bieden bij kanker. Dan sterven cellen niet voldoende op natuurlijke wijze af, maar stapelen cellen zich juist op tot tumoren. Che motherapie of bestraling moet die cellen vernietigen. „Door na een kankerbehandeling het ei wit in te brengen, is zichtbaar te maken of de cellen inderdaad zijn gedood. De therapie kan daaraan worden aangepast", aldus Hofstra. Opnieuw is ophef ontstaan over testjes waarmee thuis kan wor den nagegaan of men besmet is met HIV of hepatitis. Enkele ja ren geieden, vlak na de lance ring in de Verenigde Staten, kon het eenvoudig uit te voeren testje rekenen op allerlei mitsen en maren uit de medische we reld. In Rotterdam staat farma ceutisch bedrijf MiraTes, im porteur van doe-het-zelf-test- jes, geduldig de pers te woord. Salesmanager Eijkman wil één ding duidelijk stellen. Het mi nisterie van volksgezondheid wil de doe-het-zelf-tests niet verbieden. Wel mogen de test jes straks waarschijnlijk alleen in de apotheek worden ver kocht. Vrije verkoop van de testpakketjes via Nederlandse internetbedrijfjes wordt dan wellicht verboden. „Men zou eens moeten luiste ren naar de mensen die zijn ge holpen met de test. Wij krijgen bijna alleen positieve reacties. Maar ja, men maakt zich zor gen om de consument en vraagt zich af of de consument zichzelf dit wel moet aandoen. Men moet ook wennen aan het verschijnsel, want het is nog heel nieuw." Toch vindt de overheid het zelfbeschikkings recht van de patiënt en consu ment belangrijk, weet Eijkman. „Wij menen dat de consument zelf wijs genoeg is om te bepa len of hij iets wel of niet moet doen. De consument van te genwoordig laat zich heel goed informeren, via internet bij voorbeeld." De tests winnen aan populari teit door de laagdrempeligheid, de anonimiteit en de snelheid waarmee men de uitslag krijgt. In drie minuten weet je of je be smet bent met HIV of een maagzweer. Vooral de HIV- en hepatitis-testen doen het goed. Dat zijn immers ziekten waar je in eerste instantie geen klach ten bij voelt. Bovendien scha men veel mensen zich voor de ze voor een groot deel seksueel overdraagbare ziekten. „Je hoeft niemand aan te kijken als je om de test vraagt, en je hoeft geen heel verhaal te vertellen waarom je de test wilt doen," weet Eijkman. De test -„een heel betrouwbare test die ook in het medische cir cuit wordt gebruikt"- is vooral bedoeld voor de gezonde mens die zich wat zorgen maakt. De angst is niet groot genoeg voor een gang naar huisarts of GGD, maar het knaagt wel. Het gaat bij HIV dus niet om mensen uit de risicogroepen, maai- bijvoor beeld om mensen die bijna ze ker weten dat ze niet zijn be smet maar toch zekerheid wil len. Na een slippertje bijvoor beeld of na een keertje onbe schermde seks op vakantie. Vanuit verschillende medische kringen is kritiek op de doe-het- zelf-tests. Er zou kans bestaan op een vals-positieve uitslag of juist een vals-negatieve uitslag. „Testen die in het ziekenhuis worden uitgevoerd zijn ook niet honderd procent betrouwbaar. Bij een positieve uitslag wordt in het ziekenhuis de test her haald. In onze bijsluiter advise ren we ook de test nogmaals te doen wanneer de uitslag posi tief is. En dan bijvoorkeur een test bij de huisarts of in het zie kenhuis", alsdus Eijkman. Een stralende zomerdag, de he le familie zit aan het strand. De kinderen ploeteren in het ver koelende water, hun stemmet jes schallen boven de grom mende branding uit. Spelen met water is pret hebben. Maar niet voor de zesjarige Manon, die zit stilletjes in haar eentje in het zand te wroeten. Ver weg van het grote water, waar ze doodsbang voor is. Wat haar ouders ook proberen, Manon is niet naar de vloedlijn te bran den. Ze zit liever in de verzen gende hitte dan dat ze ook maar een teen nat maakt. Haar ouders begrijpen het niet. Waar komt die watervrees van daan? „Na de vakantie moet ze toch echt eens op zwemles", concluderen ze. „We hebben het nu lang genoeg uitgesteld, ook Manon moet in ons water land Ieren zwemmen." Nog tijdens de vakantie wordt het meisje aangemeld voor haar eerste zwemles. Al een week voor de grote dag is aangebro ken, klaagt ze over buikpijn. Ze eet slecht en zit pips en stilletjes in een hoekje te spelen. Als moeder haar naar het zwembad wil brengen, is er geen houden meer aan. Manon gilt de hele buurt bij elkaar en klampt zich vast aan de deurpost. Een op de zes kinderen is bang voor water. Niet allemaal zo buitensporing vorm als Manon. De meesten zijn kinderen die ondanks veel aanmoedigen niet kopje onder durven of niet van de kant in het water durven te springen. Naar de oorzaak van watervrees kan slechts worden gegist. Misschien werd Manon, toen ze nog maar een baby was, een keer per ongeluk in een te koud badje gewassen. Of zat ze als peuter in de grote badkuip en voelde toen met haar vinger tjes de zuigende kracht van het afvoerputje. Peuters denken nog dat ze met hun hele li chaam door het afvoergaatje kunnen, ze hebben nog geen Sommige kinderen hebben een onverklaarbare angst voor water. benul van verhoudingen. Er zijn ook kinderen die wel eens echt in het water hebben gele gen en daar vreselijk van ge schrokken zijn of hebben ge zien hoe erg vader en moeder van streek waren. Er zijn trouwens ook ouders die heimelijk bang zijn dat hun FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ARCHIEF kind verdrinkt. Je leest het heel soms in de krant dat een kind tijdens de zwemles of een uur tje vrij zwemmen (bijna) ver drinkt. Hoe goed ouders hun eigen angst ook proberen te verbergen, hun kinderen voelen haarfijn aan wanneer vader en moeder huiverig zijn. Genoom van cholera ontdekt Wetenschappers hebben de genetische eigen schappen ontrafeld van de cholerabacterie. De 'genetische kaart' is vorige week gepubliceerd in het wetenschappelijke tijd schrift Nature. Met de nieuwe kennis zijn op den duur betere vac cins mogelijk. Cholera leidt tot ernstige diarree, waardoor vorig jaar nog 8500 mensen in ontwikke lingslanden stierven. Bij na een kwart miljoen mensen werd ziek. Het genoom is in kaart gebracht door een team van het Institute for Ge nomic Research in Mary land. Sigarettenrokers lopen drie keer zoveel kans op het krijgen van blaaskanker dan mensen die niet roken. Het risico van blaas kanker neemt toe naarmate ie mand meer en langer sigaretten rookt. Dat blijkt uit een onder zoek van de Universiteit Maas tricht. De capaciteitsgroep Epidemio logie van de Universiteit Maas tricht maakte een analyse van 43 onderzoeken die sinds 1968 over de hele wereld zijn gedaan over de samenhang tussen ro ken en blaaskanker. De resulta ten zijn gepubliceerd in de deze week verschenen uitgave van het Amerikaanse tijdschrift Cancer. „Naar schatting de helft van het aantal gevallen van blaaskanker bij mannen en 35 procent bij vrouwen is het gevolg van ro ken", zegt de Maastrichtse epi demioloog drs. M. Zeegers. Ook stoppen met roken is niet per definitie zaligmakend: ex-ro kers hebben nog altijd twee keer zoveel kans op blaaskanker als mensen die nooit hebben gerookt. Wie meer dan twintig sigaretten op een dag rookt, loopt twee tot drie keer zoveel kans op blaaskanker als rokers, die het rustiger aan doen. Ten slotte staat nu vast, dat mensen die voor hun twintigste begin nen een groter risico lopen dan latere starters. Eerder was al bekend dat er een samenhang bestaat tussen blaaskanker en het grote aantal chemische stoffen dat bij ver branding van tabak in het li chaam komt. In Nederland wordt jaarlijks bij 3600 mannen en 900 vrouwen blaaskanker geconstateerd. Bij mannen staat blaaskanker hiermee op de vijfde plaats van de meest voorkomende tumoren. Bovendien is verdrinkingsangst reëel: als je niet kunt zwem men, kan je echt in diep water, onder omstandigheden zelfs in ondiep water, verdrinken. Daarom roepen wij ouders toch voortdurend onze peuters terug van de waterkant? Kinderen le ren daaruit een les: 'water is een groot gevaar'. Voor kinderen met watervrees moeten ouders en zwemin- structeurs veel geduld kunnen opbrengen. Forceren helpt niet. Een kind dat niet in het water durft te springen er met een grote boog ingooien in de hoop dat het voor altijd over zijn angst heen is, dat is een illusie. Wel kunnen kinderen al jong beginnen met watergewenning. In veel zwembaden bestaat ba by- en peuterzwemmen. Kleine kinderen doen daarbij prettige ervaringen op met water. Het water moet voor hen lekker warm zijn en het zwemmen moet speels zijn. Instructie is nog niet aan de orde. Dat komt pas als het kind eraan toe blijkt te zijn. Eerste kinderen uit een gezin gaan vaak al vrij vroeg naar zwemles. Jonge ouders kunnen haast niet wachten tot het mo ment daar is, het lijkt hun zo leuk als hun kind als een van de eersten in de klas met het di ploma kan wapperen. Als kin deren voor hun vierde of vijfde jaar met de lessen beginnen, begrijpen ze vaak nog niet het hoe en waarom van de zwem les. Bovendien ontbreekt het hen veelal aan lichaamskracht. Je ziet ze in het bad zwoegen met hun hoofd nog net half bo ven het water uit. Uiteindelijk duurt het in zulke gevallen vaak lang voor een kind het eerste diploma op zak heeft. Als ze wat later beginnen, hebben kin deren vaak in een mum van tijd hun eerste diploma aan de muur boven hun bed hangen. ANNIE DE VREUGD Mogelijk medicijn tegen ebolavirus Amerikaanse wetenschappers hebben mogelijk een middel ontdekt waarmee artsen ebola- geïnfecteerden kunnen behan delen. Tot nu toe was geen be handeling mogelijk, waardoor mensen die het ebolavirus op liepen in 90 procent van de ge vallen kwamen te overlijden. Volgens de Britse omroep BBC hebben onderzoekers ontdekt dat het virus een eiwit aan maakt dat cellen van bloedvat- wanden uiteen doet vallen. Zij gaan ervanuit dat dit eiwit ver- antoordelijk is voor de ernstige en meestal fatale bloedingen waarmee geïnfecteerden te kampen hebben. Het ebolavirus komt in ver scheidene Afrikaanse landen voor. De kenmerken van infec tie door het virus zijn hoge koorts en bloedingen in ogen en tandvlees. Een epidemie van het ebolavirus doodde in 1995 in Kikwit, de Democratische Republiek Congo, 245 mensen. „We stellen in de bijsluiter ook dat het verstandig is van te vo ren een plan te maken. Wat te doen als de uitslag positief is? Mensen zijn op zoek naar een antwoord, en dat antwoord krijgen ze. Daar moeten ze zich dan op voorbereiden." En als de uitslag negatief is? „Dan ad viseren we hem zes maanden later nog eens te doen. Hetzelf de gebeurt als je je bijvoorbeeld bij de GGD laat testen." Een ander punt van kritiek. Je hebt maagklachten en je test thuis op een maagzweer. De test is negatief. De consument is blij, maar er blijkt wel dege lijk iets anders aan de hand. „Ook hier geldt: in de bijsluiter staat hoe je de test moet inter preteren. Een negatief resultaat wil zeggen dat er geen helio- bacter pylori is aangetroffen. Dat is de bacterie die neg procent van de maagzwe veroorzaakt. Het beteken dat er bijvoorbeeld wel n kanker aanwezig kan zijn stellen ook: als je klachte moet je naar de dokter. V len de arts natuurlijk niet vangen." Er bestaat kans dat de ko zich te vroeg onderwerpt de test. Een negatief resu betekent ook dan dat de j er wel degelijk kan zijn. hier geldt: in de bijsluiter dat je bij een negatief res de test het beste na zo'r maanden kunt herhalen.' Steeds minder baby's slapen onder dekbedjes. Ook roken in de aanwezigheid van baby's is afgenomen. Dat blijkt uit een vorige week verschenen onder zoek van TNO Preventie en Ge zondheid. Dekbedjes en roken worden gezien als risicofacto ren die wiegendood kunnen veroorzaken. Steeds minder ba by's komen te overlijden ten gevolge van wiegendood. De af gelopen drie jaar is het aantal plotselinge en onveiwachte sterfgevallen onder pasgebore nen gehalveerd. De Stichting Wiegendood ver klaart de vermindering van het aantal sterfgevallen uit het ver minderde gebruik van dekbed jes. Die kunnen volgens de stichting tot oververhitting lei den, in het uiterste geval met fatale afloop. Ook wordt door ouders minder gerookt in aan wezigheid van de baby's. Volgens het TNO-onderzoek sliep in 1996 nog bijna de helft (45 procent) van de baby's on der een dekbed. Vorig jaar koos nog maar een op de vijf (18 procent) van de verzorgers voor dit beddengoed. De onderzoe kers troffen wel een nieuwe risi covolle gewoonte aan onder de ouders en verzorgers van de 2500 onderzochte baby's. Steeds meer pasgeboren kinde ren slapen bij de ouders in bed. „Een modeverschijnsel dat vooral voor jonge baby's vier maanden riskant kan te warm en te benauwd", de onderzoekers. TNO heeft het onderzoek voerd in opdracht van de ting Wiegendood. Het is de peiling sinds 1988. He tal gevallen van wiegende in die periode afgenomei 212 gevallen tot 27 in 199 Daarmee komen in Nede aanzienlijk minder baby'i dan in de ons omringend den. In Duitsland werdei 1998 nog vijf keer zoveel len van wiegendood gecc teerd. De gunstige ontwikkeling door deskundigen toeges ven aan de voorlichting c consultatiebureaus en de kraamzorg in Nederland, het aantal kinderen dat o buik slaapt, wereldwijd gi als de belangrijkste oorza wiegendood, fors vermin In Nederland slaapt tacht procent van de kinderen op de rug zoals het volge kundigen hoort. Ook woi gevaar van oververhitting dekbedjes en te warme ld onderkend. Toch zijn vol de onderzoekers met voo ting nog betere resultaten reiken. GPD Het aantal gevallen van wiegendood is sterk verminderd nadat d jes 'verdacht' waren geworden. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊI PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Deel v.e kledingstuk: 4. karig; 7. wolkam; 9. keukengerei; 10. ruim binnenwater; 11. dandy; 13. moeras; 14. puntig werktuig; 17. drijvend hotel; 18. hijswerktuig; 19. leemte; 21. deel v.e. uurwerk; 24. tocht; 26. Europeaan; 27. prooi; 29. stremsel; 30. hoofdstad van Engeland; 32. tapijtweefsel; 33. luister. Verticaal: 1 Zware golf; 2: wiel; 3 wasem; 4. plag; 5. muil; 6. orgelregister; 8. suikerpalm; 11ongehuwde adellijke dame; 12 naaldboom; 13. fraaie kledij; 15. plotseling; 16. nevel; 17. vuil in de stoomketel, 19. vreemde taal; 20. kerkdienst; 22 kielwater; 23. opstandig; 25. viskaar; 27. plant met min of meer houtige stam; 28. kanaal; 30. haal met de tong; 31. drinkbakje. HET WEER door Ja Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Brigade; 7. slik; 8. halt; 10. pot; 12. via; 13. Maori; 16. lied; 18. odol; 20. dom; 21. albe; 23. edik; 26. armoe; 28. dal; 30. erna; 32. aria; 34. Eris; 35. messing. VERTICAAL: 1. Blo. 2. ritme; 3. ik; 4. ah; 5. David; 6. Eli; 7. spil; 9. taal; 11. lo; 14. adder; 15. Romeo; 17. irl; 19. oei; 21. Aida; 22. balie; 24. deern; 25. klas; 27. me; 29. arm; 31. mig; 33. as; 34. ei. Lichten van de zee Afgelopen zaterdagavond en tijdens de nacht van zaterdag op zondag is door ver schillende personen het 'lichten van de zee' waargenomen. Meldingen kwamen van de stranden van Scheveningen, Noord- wijk en Zandvoort. Het 'lichten der zee', dat vooral in de duis ternis het best kan worden waargenomen, wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door mil joenen kleine zeediertjes van de soort zee- vonk. Doorgaans zijn deze door hele zee verspreid maar bij bepaalde weersomstan digheden verzamelen de diertjes zich aan de wateroppervlakte. Ze geven licht (voor namelijk geel-groene kleuren) als er zuur stof in het water opgelost is hetgeen door roeren en het breken der golven wordt be vorderd. Het gestaag warmer wordende zeewater gedurende de laatste dagen in combinatie met het fraaie weer van zater dag zal de kleine zeediertjes 0,2 millimeter groot) naar het wateroppervlak hebben ge dreven. Hoewel een zwak warmtefront aanvanke lijk roet in het eten dreigde te gooien (in het IJsselmeergebied viel nog een buitje) is het zaterdagmiddag tamelijk zonnig gewor den: met name op de stranden. Daarbij steeg het kwik bij Bloemendaal tot 22,1 gra den. De zondag begon met zon maar aan het einde van de ochtend was het op de stran den al bewolkt en in de middag gebeurde dat ook elders. De temperatuur steeg in de duinen van Bloemendaal nog tot 21,^ Schiphol 21,2 graad. Morgen veroorzaakt een warmtefron n veel bewolking en vooral in de ochtei n aan het begin van de middag kan er e e regen of een bui vallen. Daarna kans i wat zon en temperaturen oplopend t n streeks 21 graden. De wind is meest z ee uit het westen. Gedurende de rest van de week blijft omgeving op woensdag en donderda storingsgevoelig. Daarna wordt het o n invloed van hogedruk zonnig en wan zoals het zich nu laat aanzien, in het1 einde temperaturen rond 25 graden ger.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14