'Katwijk neemt ons niet serieus' Duiken pap, daar komt -ie Gerookte paling en wiegende heupen bij Noordwijk op Ze Duin Bollenstreek MAANDAG 7 AUGUSTUS 2000 976 katwuk wim van wanrooy „Duiken pap, daar komt -ie", roept de zevenjarige Jeroen te gen zijn vader. Die kijkt om, bukt, want hij ziet de Orion in derdaad net over de Vuurbaak scheren en ook maar amper over de hoofden van de toe schouwers over het strand ko men. „Zo, die kwam toch nog on verwacht", antwoordt pa Piet, het inmiddels over zee klim mende marinevliegtuig met de vingers in de oren nakijkend. De duikbeweging was niet no dig, maar wel begrijpelijk. Coas ting Out - het wegvliegen van de kust na 'stiekem' Taag en vanaf het strand onzichtbaar over Katwijk te zijn geslopen - noemen insiders dat. Het was een hoogtepuntje van de jaar lijkse reddingsdemonstraties van de Katwijkse Reddings Bri gade (KRB). De actie van de Orion was verrassend, hoewel hij door de speaker op het strand heel dui delijk aangekondigd en voorbe reid was. Ouders werd aangera den hun kinderen 'veilig' achter de stenen kademuur van de Boulevard te houden in plaats van erop. Uitvoerig werd aan dacht besteed aan de te ver wachten manoeuvre. En toch kwam het vliegtuig onverwacht opduiken, waardoor de mede door het prachtige strandweer massaal opgekomen' belang stellenden toch wel schrokken. Aan de Katwijkse kust was het zaterdag goed toeven. De KRB zorgde samen met de ma katwuk In het weekeinde van 19 en 20 augustus doen Katwijk se zendamateurs mee aan het Northern Lighthouse Weekend en International Lighthouse Activity Weekend. Zij maken dat weekeinde gebruik van de Katwijkse vuurtoren de Vuurbaak om contact te leggen met vuurtorens en lichtschepen over de hele wereld. Het gemeentebestuur moet nog wel toestemming ge ven. Rondjes draaien op het Vuurtorenplein )rdwuk Rondjes draaien op het Vuurtorenplein in Noord- wijk. Deze kinderen deden dat gisteren in een kart. Ter gelegen heid van de zomerfeesten staat in de badplaats gedurende zes zondagen de Kids Karting baan opgesteld. Het karten wordt steeds populairder. De wagens waarin de kinderen hun rondjes maken, draaien op een 24-volts accu. De karretjes halen een snelheid van 6 7 kilometer per uur. De baan staat op de zon dagen 20 en 27 augustus en op 3 september tussen 10.00 en 18.00 uur nogmaals klaar. foto mark lamers Oranjevereniging voelt zich in de steek gelaten De Oranjevereniging van Katwijk aan den Rijn voelt zich door het gemeentebestuur in de steek gelaten. Al meer dan acht jaar is de club vergeefs op zoek naar huisves ting. „We krijgen steeds nul op het rekest", constateert voorzitter Jan de Winter, die laat doorschemeren nu des noods op zoek te gaan naar een onderkomen in een an dere gemeente. „In Katwijk worden we niet serieus ge nomen." Maar steeds werkt de bestem ming van de accommodatie in ons nadeel en krijgen we geen gemeentelijke garantie. We krij gen te weinig steun van de ge meente. Eerst was het wethou der Ten Hove die ons niet hielp, toen wethouder Berkheij, en nu lopen we al weer twee jaar met hangende potjes naar wethou der Post." Volgens Berkheij is er niets nieuws onder de zon. „We heb ben al die jaren steeds gewerkt aan een oplossing, maar die niet gevonden. Zoals De Winter het stelt is het een beetje over dreven. Dat geeft niet, want ik ken hem als een strateeg. Door De oranjeverenging zetelt mo menteel nog in een barak van het marinevliegkamp Valken burg. Die staat echter op de no minatie om gesloopt te worden. Dus moet er verkast worden. Maar waarheen? „Er is in Kat wijk te weinig ruimte voorhan den voor clubs met een be stemming die op ons van toe passing is. Dat krijgen we steeds te horen. Zelf houden we er een gezonde filosofie op na. We hebben best wel een spaar pot en kunnen daardoor de markt opgaan voor huisvesting. te overdrijven breng je iets snel ler onder de aandacht. In Kat wijk hebben we gewoon een te kort aan accommodaties. Dat komt doordat het verenigings leven de laatste jaren sterk is gaan bloeien. En omdat vereni gingen ook anders zijn gaan werken, is de behoefte aan ac commodatie toegenomen. Daarmee is het probleem ge schapen. Vroeger vergaderde een oranjevereniging bij ie mand thuis in de woonkamer." „Die tijd is achterhaald", rea geert De Winter. „De voorberei ding op de evenementen van tegenwoordig vergt veel meer tijd en materiaal. We kunnen niet meer in kamers vergade ren." De Winter wacht nog steeds op gemeentelijke onder steuning bij zijn zoektocht naar huisvesting. Toch kan hij wat Berkheij betreft zijn geld beter inzetten op een eigen speur tocht. „Er is een gemeentelijke voorzieningennota op komst. Wethouder Post werkt daaraan. Maar die nota is nog niet klaar en met een nota alleen heb je nog geen huisvesting. Zelf actie ondernemen is makkelijker dan wanneer je aan de gemeente vraagt om dat te doen. Ik ben wethouder van eigendommen en ik moet toegeven dat de Oranjevereniging, maar ook de BCK (stichting ter bevordering centrale festiviteiten Katwijk) flink pech heeft gehad. Tot nu toe kwam er altijd wel weer er gens een kink in de kabel." Berkheij zegt wel een paar mogelijkheden te onderzoeken. Het oude gebouw van Nuon aan de Van de Vechtstraat staat leeg en is nog niet afgebroken. „Het zou voor een jaar of drie beschikbaar kunnen komen. Maar dat betekent weer een tij delijk onderkomen. Dat laatste geldt ook voor een ander ge bouw, waar ik deze week meer over hoop te weten." Team Bouscl behaalt EK-ti Het team Hans Bous en Peter Desmedt hef Europees Kampioer Nacra Catamaran nen. In vier wedstrijd met zeer uiteenlopend standigheden werd v< Katwijkse kust het EK den. Tot de finale van dag vochten Team cholte en Noordwijker S altman een span strijd uit. Na een valsi haalden Bouscholte e smet de titel overti binnen. Reddingsdemonstraties aan Katwijkse kust groot succes sLeidsch Dagblad' IIEVEN ANNO 1900 Dinsdag 7 Augustus ALGEMEEN - Met het oog op de mogelijkheid van een bezoek van Puccini, den componist van La Tos- ca, een werk (door de Nederlandsche Opera zal het worden opgevoerd) waarin gemoord wordt en dood geslagen met zoo duidelijke muzikale illustratie, dat men van den componist, naar de laatste onderzoe kingen op dit gebied, wel het ergste vreezen moet - zijn, maar het heet, reeds bij voorbaat maatregelen voor de algemeene veiligheid genomen. De compo nist zal onmiddellijk, na binnen onze grenzen geko men te zijn, onder het strengste politie-toezicl den gesteld. ADVERTENTIE-GEOPEND: Hotel-Café-Rest 'T P0STH0F Huis van den lsten rang, Rijnsburgerweg 1. Interc. Telephoonnn. 402. Groote Speeltuin. Garage voor Rijwielen, Automobielen, Rijtuigen. Gelegenheid voor Diners en Buitenpartijen. Mooiste zitje van Leiden. Aanbevelend, C.J. Hutte, Gérant. De reddingsdemonstraties aan de kust van Katwijk genoten veel belangstelling. Het mooie weer lokte be halve de gebruikelijke strandgasten ook duizenden extra kijkers. rine, luchtmacht, ANWB, brandweer en het vliegkamp Valkenburg voor een onder houdend en dagvullend pro gramma. Dat 's morgens al een nieuwtje in petto had: parachu tespringen. Vijf para's van de Koninklijke Marine lieten zich van 2600 meter hoogte uit een Orion patrouillevliegtuig op het strand droppen. Spektakel te over op en langs de Boulevard en op het water. Van 's mor gens vroeg tot laat in de middag werd het ene na het andere 'slachtoffer' uit zee gered, ofwel door een sloep ofwel door een helikopter. Antje was de grote afwezige. De bekendste Katwijkse red dingsboot lag voor een opknap beurt in de haven van IJmui- den. De Tuimelaar bleek echter een adequate vervanger, klein van stuk, maar groot genoeg om als gastheer het commando op zee te voeren. Over onder andere de Jan van Engelenburg uit Scheveningen en de Noord- wijkse Valentijn. Gedrieën zorg den ze voor het spectaculaire 'facen', waarbij de boten tegen elkaar geplakt door het water varen. Zo'n actie biedt bij het reddingswerk de mogelijkheid om van de ene boot in de ande re te stappen. Helikopters van de Neder landse en Belgische marine trokken veel bekijks. Niet alleen toen ze op de Boulevard be wonderd konden worden, maar zeker tijdens hun luchtshow. De kleinste van de twee, de Ne derlandse Lynx, viel mischien wel voor het laatst te aanschou wen in Katwijk. Het uit 1977 da terende toestel is aan vervan ging toe, hetgeen volgens des kundigen al na 6000 vliegkilo- meters het geval kan zijn. De Belgische Seaking was van een groter kaliber. Samen met de reddingsboten pikten de be manningsleden van de helikop ters drenkelingen uit het water op. Aandachtig gadegeslagen door hordes mensen, die de plekken des onheils aan een oranjekleurig rookgordijn kon den herkennen. En precies op het moment dat alle deelnemers aan de de monstratie bezig waren aan een vlootschouw, kwam vanaf Val kenburg de Orion aanzetten. Ter zee en in de lucht gaf dat al lemaal een drukte van belang. De dag kon voor de organise rende KRB niet stuk. „Het is fantastisch gegaan. Noem het maar een vlekkeloos verlopen dag. Vorig jaar trokken we veel minder mensen. Toen was het weer ook slechter. Niet alleen voor de mensen maar voor on ze medewerkers is het dit keer geslaagd. En we hadden voor een deel een nieuw program ma. Van tijd tot tijd moet je dat wel doen natuurlijk. Anders gaat het leuke er afkeek Jaco- mine van Rijn namens de KRB terug op een zonnige dag in Katwijk. Quick Boys - Ajax op 16 augustus katwuk In tegenstelling tot het bericht eerder in deze krant vindt de oefenwedstrijd tussen Quick Boys en Ajax niet aan staande woensdag maar een week later op woensdag 16 augus tus plaats. De wedstrijd begint om 19.30 uur. Politie houdt speelgoeddieven aan noordwuk De politie heeft vanmorgen twee Katwijkers aange houden die verdacht worden van inbraak in een speelgoedwin kel aan het Palaceplein in Noordwijk. Kort daarvoor hadden in brekers de etalageruit ingegooid en een radiografisch bestuur bare auto meegenomen. Doordat getuigen een goed signale ment konden geven, wist de politie even later de twee (22 en 25 jaar) aan te houden aan de Katwijkse Maarten Kruytstraat. Engelsman molesteert landgenoten noordwuk In een hotel aan de Noordwijkse Rembrandtweg heeft de politie zondagavond een 31-jarige Engelsman gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht twee landgenoten te hebben ge molesteerd. De één liep zaterdag nabij het hotel gekneusde rib ben, schaafwonden en een gezwollen linkeroog op. De ander moest bij een café aan de Schoolstraat de klappen van de En gelsman bekopen met 26 hechtingen aan zijn oor. De verdachte is achter de tralies gezet. Politie houdt stomdronken man aan hillegomEen 33-jarige Amsterdammer is gisteravond in Hille- gom van de weg gehaald. Hij reed al slingerend vanaf de N207 de Leidsestraat op en stopte bij een restaurant. Toen de politie op hem afstapte, kwam de alcoholdamp de agenten tegemoet. Bij de blaastest bleek hij liefst vijf keer zo veel op te hebben als is toegestaan. Zijn rijbewijs is ingenomen. Auto van de weg en over de kop katwuk Een 39-jarige Katwijker is vannacht gewond geraakt toen hij met zijn auto op de provinciale weg N206 van de weg raakte. De man raakte de macht over het stuur kwijt, belandde in een slip, botste tegen de vangrail en sloeg over de kop. Getui gen bevrijdden hem uit zijn auto, waarna hij naar het LUMC in Leiden werd afgevoerd. Bij de man is een bloedproef afgeno men, omdat zijn adem naar alcohol rook. De uitslag is nog niet bekend. Weer bonnen in Sassenheim sassenheim De politie heeft vrijdag bij de inmiddels gebruikelij ke parkeerschijfcontroles tien bekeuringen uitgedeeld, omdat er geen schijf achter de autoruit lag of deze verkeerd stond inge steld. Op het Kerkplein werd alleen gewaarschuwd, omdat pas sinds 1 augustus parkeren daar verboden is. Zendamateurs op de Vuurbaak noordwuk annette van der eist Een badmeester en badvrouw uit negentienhonderd, een vis sersechtpaar uit dezelfde tijd, een ouderwetse dorpsomroe per en een paardentaxi gaven het Noordwijkse strand afgelo pen zaterdag een niet alledaag se aanblik. Zij waren onderdeel van het Noordwijk op Zee-festi val dat 's middags en 's avonds op de boulevard en het strand met een veelheid van activitei ten - afgesloten met een vuur werk - gehouden werd. Badmeester Eli van Kekeren van Klederdrachtgroep Genoot schap Oud-Noordwijk loopt met een toeter, een verrekijker en een bol touw. Dit laatste voor de redding van de bad meester zelf. „Die kon meestal ook niet zwemmen, op z'n gun stigst een beetje peddelen. Als de badmeester in zee ging om een drenkeling te redden, dan werd hij met het touw vastge houden door een tweede bad man", licht hij toe en vertelt verder. „Rond negentienhon derd kwamen in Noordwijk de eerste badgasten, toen nog een elite. De badmeester waakte over de gasten, de badvrouw hielp de dames met aan- en uit kleden. Dat gebeurde in een koetsje." Anno 2000 zijn kleding en ze den aanzienlijk lichter, zo laten de evenementen bij strandpa viljoen De Klink zien. Op de provisorische catwalk tonen jongens en meisjes de jongezo- mercollectie van twee Noord wijkse modezaken. Presentator Len van der Wiel - Noordwijks 'bekendste barkeeper' - geeft het commentaar: „Dit is een broek van Capri, o nee, ik zeg het verkeerd het is een capri- in Noordwijk zo'n kas beste is om de vissen kenhout te roken. Dat lekkerste smaak, je k\ echt proevenzegt spi Cor van der Niet. Clubgenoot Kees Bro vol vuur over het sha De Zeekanters, dat tij( zonsondergang zeema ren zingt. Het koor tri publiek, maar moet oj tegen de house- en dreun van de DJ-show Klink. Ook het geronk toren van vliegtuigjes, hetzelfde moment eei show geven, overstemt en dan de weemoedig ken. De vliegtuigjes en m zijn niet de enige bezie digheid in de lucht. Tei van de vuurtoren sti bonte verzameling ba op, en veel hoger is eei stipjes waarneembaar. parachutespringers, di naderbij komen en ter van Huis ter Duin land echtpaar Van Herpen net aangekomen voi weekje vakantie in Noi kijkt enigszins bevreesd zou het niet durven, het toch ook gevaarlijk", zi vrouw Van Herpen. Pai springer Marco Coeni Barendrecht spreekt da „Het is niet eng en er g den iets mis. In het verk je verhoudingsgewijs m co. Het is een fantasti voel, het is grandioos." de parachutespringer is eenvoudig om het sprin der de knie te krijgen. opleiding van een paai kun je het al doen. „ft techniek van het lander belangrijk. Altijd tegen in." Netten boeten in de avondschemering op het strand tijdens het Noordwijk op Zee festival. foto henk bouwman broek. En dit is Ger in een shirt van Björn Borg. En meisjes, Ger heeft nog geen verkering." De veertien jarige Sjoerd loopt in een gestylede gabberoutfit, maar vindt het maar niks, zegt hij, om bekeken te worden. Na de modeshows komen de miss- en misterverkiezingen. De leden van de jury die de miss moet kiezen - uitsluitend mannen - tuimelen uit geest drift per ongeluk met stoel al achterover in het zand. „Goeie billen, maar het is een negen. Het volume moet er nog in ko men", beoordeelt jurylid Jan van Hensbergen een van de deelneemsters. De voluptueu zere kandidaten genieten zijn voorkeur en enthousiast springt hij op het podium voor een wulpse dans met de mooie po litieagente in opleiding Josje. Zij wordt de Miss Sandsation 2000. De heupwiegende dames la ten de sportvissers in het belen dend clubhuis De Sportvisser koud. Zij staren liever naar de visserskotters op zee. Ondertus sen hangen in houten kastjes makrelen en palingen te roken. „Deze kastjes maken we zelf. Dit is er een naar een model van 1820. Vroeger, tot vlak na de oorlog, had bijna ieder gezin NOORDWIJK - Bar-exploitant Diederiks van 't Zee paardje beschuldigde de Noordwijkse politie deze week van 'corruptie' toen hij zich voor de Leidse kantonrechter moest verantwoorden voor het over treden van de sluitingstijd, 's Morgens om kwart voor drie trof de politie nog tenminste vijftig bezoe kers in de zaak aan de Grent aan. De exploitant mocht maar tot twee uuur open zijn. We vroegen burgemeester Bonnike om commen taar op deze niet mis te verstane beschuldiging. "Ach," reageerde de eerste burger gistermiddag in een snikheet raadhuis waar slechts een enkele ambtenaar aanwezig was. "Ik neem hem die uit spraak niet eens zo erg kwalijk. Het blijkt, dat Die deriks niet eens weet wat de juiste betekenis van corruptie is. Hij denkt als iemand de pest aan hem heeft, dat dit corruptie is. Maar in werkelijkheid is corruptie het aannemen van steekpenningen. En daar heeft Diederiks helemaal niet over gesproken. Als hij dat zou hebben gedaan, hadden we bewijzen gevraagd. Nu niet" LEIDEN - Een Leidse primeur en misschien oi een landelijk nieuwtje is vanaf afgelopen vrijd aanschouwen bij de twee pompstations van h( torhuis aan de Vondellaan. Na de (overigens mislukte) overval, begin m heeft de directie meteen de koppen bij ken en in samenwerking met de Leidse men een systeem gevonden, waardoor het vrijv onmogelijk is ongezien één van de twee statiof nen te gaan en een overval of iets soortgelijks gen. In elk station is een camera aangebracht les registreert wat er gebeurt en de beelden m overseint naar de overkant. Tevens hebben de pompbedienden een intercom ter beschikking ze op elk moment met elkaar in verbinding kul staan. Een schetterende sirene en zwaailichte completeren het geheel. LEIDEN - Van daag zijn de meeste scholen voor lager- en kleuteronder wijs weer be gonnen. Ge woon op tijd, ondanks de flin ke wamte. Voor tropenroosters is het nog niet heet genoeg. Vanochtend hadden de leer lingen van de Prinses Beatrix- school aan de Morsweg het al flink te kwaad, laat staan van middag.... foto archief leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12