Kritiek op krappe behuizing AZC iyoor tractorbestuurders telt alleen een 'full pull' Universitair watersportcentrum aan Dwarswateringkade Vocht teistert Woubrugse kerk Regio/Rijn Veenstreek Winnaars Trekkertrek INDAG 7 AUGUSTUS 2000 Larten te koop voor helikoptervlucht wetering Bezoekers van de gondelvaart in Oude Wetering nen dit jaar ook de lucht in. Behalve drakenbootraces en gondelshow zijn er op 2 september helikopterrondvluchten taat er een 70 meter hoge hijskraan. Kaarten voor de rond- :hten waren vorig jaar snel uitverkocht en zijn nu al te koop n 20 en 21 uur bij Ed Jozee (06-50654993) of Irma van Rui- '(071-3315950). Voor de klim in de hijskraan kunnen gein te erden zich ter plekke opgeven. ■lie el wonde bij aanrijding Wassenaar ifnaar Een 29-jarige automobiliste uit Vlijmen is zaterdag dag gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijksstraatweg fassenaar. Op de kruising met de Houtlaan stopte ze te laat een 62-jarige automobilist uit Pijnacker, die bij de stop pen stilstond. De vrouw is met onbekend letsel naar het iovo-ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Vier verenigingen willen in één nieuw gebouw Vier studentensportverenigingen heb ben vergaande plannen voor een uni versitair watersportcentrum bij het Leiderdorpse Driegatenbrug. Het gaat om roeivereniging Asopos de Vliet, de kanoërs van Levitas, zeilvereniging De Blauwe Schuit en de Leidse Studenten Duikvereniging (LSD). De bedoeling is om alle verenigingen in een nieuw ge bouw onder te brengen. In september en oktober krijgen de leden van de vier watersportclubs informatie over de plannen. Het idee van een universitair water sportcentrum is afkomstig van het be stuur van Asopos de Vliet, dat nu al een clubhuis en een loods heeft op het terrein aan de Dwarswateringkade. „We weten dat Leiderdorp aast op on ze grond, om daar huizen te bouwen als het asielzoekerscentrum verdwe nen is. We weten ook dat we hier ver moedelijk kunnen blijven zitten, als we wat inschikken. Dan kunnen we daar over beter vast nadenken, dan dat we straks achter de feiten aanlopen", al dus E. Pronk, voorzitter van Asopos. Het terrein aan de Dwarswatering is nu nog eigendom van de universiteit, maar Leiderdorp heeft herhaaldelijk aangegeven de grond te willen kopen. Op dat stukje grond staan behalve de opstallen van Asopos tevens loodsen van De Blauwe Schuit en Levitas. „We hebben daar heel ruim gebouwd", zegt Pronk. „We kunnen samen dus best wat inschikken." Op de plaats van de huidige gebou wen moet een nieuw complex verrij zen. Onduidelijk is nog hoe de plan nen gefinancierd moeten worden. Pronk: „Daarover bestaan wel ideeën, maar die kan ik nog niet prijsgeven. Daarvoor is alles nog in ^en te prema tuur stadium." Eind volgende maand spreken de le den van de vier verenigingen zich over de plannen uit. Gaan zij akkoord, dan werken de clubs de voorstellen verder uit. „Dan gaan we met de gemeente Leiderdorp praten", aldus Pronk. Nieuwkomer bij Driegatenbrug wordt de LSD. Deze vereniging met 120 leden duikt twee keer per week in zwembad De Zijl en heeft een geïm proviseerde 'borrelruimte' in de Suri- namestraat. „Wij zien wel wat in een nieuw, ruim pand, met een geïnte greerde verenigingsruimte en de mo gelijkheid om ons materiaal op te slaan. Ook het sociale aspect spreekt ons wel aan: je zit als studentensport verenigingen als een blok bij elkaar en dat biedt mogelijkheden", zo rede neert voorzitter I. van den Heuvel. Van een fusie van de vier clubs is echter geen sprake. „Behoud van zelfstandig heid blijft het uitgangspunt." ternetcursus in Wielewaal fn aan den run Beginnende internetgebruikers kunnen een ius volgen bij de Stichting Wegwijs in Alphen aan den Rijn. Ïet activiteitencentrum Wielewaal in de Kwartelstraat begint ursus op donderdag 7 september om 9 uur. Voor de zes les- van anderhalf uur betalen cursisten 190 gulden, exclusief handleiding van 30 gulden. Enige kennis van computers is j J list. Inlichtingen bij Anneke Wegener 0172-474966. mJitomobilist raakt te water geest Nadat hij was uitgeweken voor een vogel, is een 24- ga ;e Katwijker gisteren te water geraakt in het Oegstgeesterka- I. De man kwam ongedeerd uit zijn auto. De automobilist hik 1 omstreeks elf uur het water in, ter hoogte van het viaduct deA44. epi ishandeling op Eisenhowerlaan Jez ien aan den rijn Een zestigjarige Alphense heeft vrijdag- nit id aangifte gedaan van belediging en mishandeling. Daarop >u\ ft de politie de verdachte, een 37-jarige man, aangehouden. ;a wee kwamen elkaar die avond tegen op de Eisenhowerlaan. [at de bekenden over en weer wat hadden geroepen be- wde de man haar en deelde hij schoppen en klappen uit, al- de vrouw. De man ontkent dat. nk hu jden met biertje in de hand en aan den rijn Dat een vijftigjarige Alphenaar gisteravond :ijn drank op achter het stuur zat, was wel heel duidelijk. Toen ris aten hem om 19 uur op De Bijlen aanhielden, had de auto- ze ailist een flesje bier in zijn handen. Na een test bleek dat hij. id. eel had gedronken. Hij mocht tot 22 uur niet rijden en kreeg en boete van 600 gulden. uttenbouw in Rijpwetering meteringDe bouw van een huttendorp in Rijpwetering be- morgenochtend om 9 uur. Voor de hutten is plaats op een iveldje bij de H.P. van der Poellaan. Als het dorp eenmaal it, kiezen de deelnemers op woensdagavond hun efgen bur- ïeester. Ook staat er dan een grote tent, waarin kinderen van t en met 14 jaar vier dagen naar hartelustkunnen knutselen. ensdagavond is er ook een familiebarbecue. Op donderdag n er overdag spelletjes en kunnen de deelnemers na een play- !V( kshow op het terrein overnachten. Op vrijdag breken zij hun 'z sen weer af. Deelname kost 7,50voor de hele week of 2,50 'en per dag. roen spreekuur in Alphen 3ni ien aan den rijn Mensen met vragen over de inrichting van »d i tuin kunnen woensdag 23 augustus terecht op het 'groene pa sekuur'. Een cameraploeg van RTL4 maakt dan in winkel- ai trum De Aarhof opnamen voor het programma Eigen Huis 3el uin. Tuinexpert en tv-presentator Rob Verlinden gaat tussen n vier uur 's middags in op vragen en problemen van en kamerplantenliefhebbers. Muziekfestival voor geestelijk gehandicapten alphen aan den run» saskia buitelaar Voor zo'n 130 verstandelijk gehandicapten uit Alphen en omgeving is het volgend weekeinde feest. De leiding van woonboerderij Valken- dam aan de Kortsteekterweg houdt op 12 en 13 augustus het muziekfestival Stropop in een feesttent bij de boer derij. Gehandicapten uit Al phen, Leiden, Warmond en Rijnsburg zijn uitgenodigd om mee te feesten en te overnachten in tentjes. Drie jaar geleden begon het evenement kleinschalig; slechts voor de vijftig ver standelijk gehandicapten die in een Alphens gezinsver vangend tehuis wonen. De mond tot mond reclame ver spreidde zich al snel door de regio, waarna ook bewoners van andere huizen een uit nodiging ontvingen. Omdat de bewoners graag bleven overnachten, is het feest uit gesmeerd over twee dagen. Het thema dit jaar is 'Beach Party', compleet met zwembadjes, beachvolleybal en palmbomen. Groepsleid ster A. Ganzevles legt uit, dat het feest alleen bedoeld is voor verstandelijk gehandi capten van een hoog niveau. „Ze moeten zichzelf kunnen redden op zo'n terrein en in de tenten. Er is zelfs een ac tieve bewoner die een band heeft geregeld voor 's avonds." De muziek op za terdagavond varieert van een Brabants dweilorkest, tot smartlappenzangers en een band die popmuziek na speelt. De avond wordt met een kampvuur afgesloten. Op zondag verzorgen de be geleiders zelf muziek en straattheater en is er nog een groot optreden van een ge heime band. Kerkenraad broedt op aanpak 'Heeft vee! weg van onsympathiek ontmoedigingsbeleid' m - Trekkertrek in Koudekerk trekt 10.000 bezoekers istf J_ Buurtbewoners en politie ke partijen maken zich grote zorgen over de krap pe opzet van het asielzoe kerscentrum (AZC) in Lei derdorp. De tien pavil joens op het terrein Driegatenbrug, waar in september 700 vluchtelin gen komen te wonen, staan volgens hen veel te te dicht op elkaar. „Dit heeft veel weg van een on sympathiek ontmoediging- beleid." leiderdorp» eric went Het asielzoekerscentrum ziet eruit als een interneringskamp. De kamertjes hebben de afme ting van veredelde kippenhok ken. Achterbuurman L. Louwe Kooijmans is flink geschrokken van de tijdelijke behuizing die het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) voor de 700 bewoners in gedachten heeft. „Ik begrijp dat er haast bij is en dat de trukendoos wijd open moet, maar opvang op deze propperige wijze vind ik niet passen bij een land als Neder land. Alsof er een storm over dat stuk grond heeft geraasd", stelt hij, ruim twee maanden nadat het nieuws over de komst van het AZC wereldkundig is gemaakt. In plaats van grazen de schapen op een weiland kijkt hij nu vanuit zijn woning aan de Zijldijk uit op de witte paviljoens. Dat de grond bij Driegaten brug deels vervuild is, maakt het alleen maar erger, vindt Louwe Kooijmans: „Toen ik een paar jaar terug mijn huis wilde uitbouwen, werd er nog heel moeilijk gedaan. Nu is de vervuilde grond afgedekt met plastic, hebben ze er een laag zand bovenop gegooid en is de boel betegeld. Dan constateer ik dat er blijkbaar met twee ma Tien woonpaviljoens staan pal naast elkaar op het terrein Driegatenbrug. Veel te 'propperig' zeggen omwonenden en diverse politieke partijen. FOTO HENK BOUWMAN ten wordt gemeten." Hij gaat een brief schrijven naar het mi nisterie van justitie: „Want zo ga je niet met je medemens om." Volgens J. van Gent van het nabijgelegen café 't Dobbertje is de krappe opzet van het AZC het gesprek van de dag in zijn zaak langs de Zijldijk. „We kun nen het vanaf hier goed zien. Iedereen vindt die tenten veel te dicht op elkaar staan." CDA-raadslid Hoogervorst is zich 'rot geschrokken' toen hij over de Willem de Zwijgerbrug reed. „Natuurlijk hebben we aan de tekeningen al kunnen zien dat het vol zou worden. Maar dit ziet er wel heel vol uit. Ik zie alleen maar wit, wit en nog eens wit." BBL'er A. van Dijk: „Mijn eerste gedachte was: daar stop je toch geen mensen in?" Alleen Groen- Links-fractievoorzitter Mans handen is niet verrast over de toenemende kritiek. „Ik ben hier altijd al bang voor geweest. Hoewel ik nog niet ben gaan kijken, heb ik angstige vermoe dens dat het klein en propperig is. Ik maak me daarover weinig illusies." Volgens het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) is de kritiek op de opzet van het AZC niet terecht. „Het terrein bij Driegatenbrug is ruim ge noeg. Alles gaat conform de richtlijnen", geeft D. Wilhelm aan. „Er is vijf vierkante meter per asielzoeker beschikbaar en dat is niet te weinig. Wij hebben meer van dit soort centra in Ne derland en daar worden dezelf de normen gehanteerd." Ook tentenbouwer De Boer uit Alkmaar ziet geen proble men. „In Amsterdam staat deze behuizing er ook. Daar zag je hetzelfde patroon. Mensen wa ren tevoren heel bezorgd. Maar nu hoor je daar niemand meer over." ve 10osterveen zaam rijdt tractor 96 op de me weegschaal. De kilo's :hijnen prompt op de tel- „Vijftien kilo te zwaar", de weger, „er moet wat if." „Ik heb 'm vanmorgen gewogen", probeert de be- der nog. „Toen woog hij es 4,5 ton." Maar de orga- van de jaarlijkse Trek- 337 ek in Koudekerk is streng. |als er wat loodzware stan- 'an de trekker zijn gehaald, de machine binnen zijn en mag hij aan de wed- deelnemen. totaal rosten afgelopen za- ïg 186 tractoren in 15 ver lende klassen over de 100 'i' lange Trekkertrekbaan de Hoogewaard. Onder een ende zon trekken de brul- e agrarische vehikels in alle ien en maten een sleepwa- met een gewicht voort. Het .-'faaiende stof deert de toeschouwers niet. „Zo de tractor gaat rijden ver- tst dat gewicht zich over lopende band naar de kant van de sleep", legt leef0 Boere van de Stichting Tkertrek Koudekerk aan den „Daardoor drukt het icht steeds zwaarder op de die aan de voorkant van ep zit. Aan de onderkant die plaat zit een mes dat idêer in de grond wordt ge- :t. Hierdoor komt de trac- naarmate de trek vordert, moeizamer vooruit. Voor klasse is er een apart ge- kunst is om zo ver moge- te komen. Haal je de 100 er, dan heb je een 'full pull', r het komt ook voor dat de tor de finish niet haalt. In tweede trek krijgt de be- irder dan nog een herkan- Degene die bij elkaar de :ste meters heeft afgelegd is de-Dorp is met zijn jongens speciaal naar de Trekkertrek komen kijken. Hij vindt de race van de 'superstandaards' het indrukwekkendst. „Hartstikke mooi, dat knetterende geluid. En die techniek van tegenwoor dig maakt het spectaculair. Nee, ik ben nog lang niet weg." Zijn kinderen ook niet. Die gaan een ritje maken op een ka meel. Mario Boere kan nu al terug kijken op een geslaagde Trek kertrek. „Maar we kunnen niet méér groeien", zegt de techni cus, „het terrein is te klein, we zitten aan het maximum. Het is nu overzichtelijk, maar als het evenement groter zou worden heb je nog meer vrijwilligers én een nog grotere inzet nodig. Dus hoe lang houden we het zo vol?" Super standaard: 1. Van Wei-ven 200 meter (2 trek ken). Vrije klasse: 1. Wil Bijl makers 200 meter. Garden pullers: 1. Tiemen Boog 186 meter. Oldtimers 0,0-1,5 ton: 1. Nico den Hertog 184,80 meter. Oldtimers 1,5- 2.5 ton: 1. Aart van Eijk 157,26 meter. Oldtimers 2,5- 3,5 ton: 1. Cor Rijkenhuizen 145,20 meter. Kindertrekkertrek 5/6 jaar: 1Bart Kerkvliet (Hazerswoude) full pull in 10,00 seconden. 7/8 jaar: Frank Rijlaarsdam (De Hoef) 9,19 seconden. 9/10 jaar: 1. Jimmy Egberts 9,03 secon den. 11/12 jaar: Erik de Groot (Zevenhoven) 8,13 se conden. Voor het oog van duizenden toeschouwers vergt een tractorbestuurder het uiterste van zijn voertuig. foto mark lamers de winnaar. Jaco de Vos uit Ze venhuizen denkt niet dat hij dat wordt. Met zijn hoge blauwe Ford van 180pk heeft hij zojuist tegen de 90 meter gehaald. „Ik kom in de tweede trek niet ver der", zegt de boerenzoon. „De noppen op mijn banden zijn namelijk te hoog. Op een harde baan als deze moet je gladdere banden hebben. Negentig me ter is geen goede score, je moet eigenlijk een full pull hebben." Na de officiële opening om half elf door twee sportvlieg tuigjes gaat de Trekkertrek ver der. Een zwarte rook brakende tractor in de superstandaard klasse raast over het baanvak, met de voorwielen in de lucht. „Dat komt door het opgevoerde vermogen en de zware sleep", zegt Johan Brinks uit Holten die net een full pull in dezelfde klasse heeft gereden. „Die wa gens hebben een grotere turbo en brandstofpomp en acht ver snellingen. Alles wat niet nodig is, is verwijderd, want je moet met zo min mogelijk gewicht een zo groot mogelijk vprmo- gen halen. Per trek gaat er zo'n drie liter water voor de koeling doorheen en ook drie liter brandstof. De tractoren halen zeker 40 kilometer per uur en bereiken gemakkelijker de fi nish. Maar ik denk niet dat ik opnieuw de 100 meter haal. De gewichten zijn in de tweede trek zwaarder." Brinks rijdt twintig competi tiewedstrijden per jaar in het oosten van het land en is met een kleine groep anderen uitge nodigd om een demonstratie te geven. „We doen dit vooral voor ons plezier", zegt hij, „maar je moet verstand van za ken hebben, anders moet je er niet aan beginnen." A Koeleman uit HazersWou- Bezoekers van de Nederlands her vormde kerk van Woubrugge moe ten voorlopig te gen één lelijke muur aankijken. Omdat de zuid kant van het mo numentale ge bouw aan de Comriekade te nat is, heeft het geen zin om over de lelijke plekken heen te schilde ren. Volgens ou derling-kerk voogd L. Noord- am is er eerst een onderzoekje no dig, voordat de kerkenraad wat aan de verkleu ringen laat doen. „Het zou zonde van het werk zijn om de muur nu te schilderen", zegt Noordam, die het onder houd van het gebouw'm zijn portefeuille heeft. „Maar zo'n domper is dit niet. Ik ben ook niet bang voor hoge kosten. Het valt alleen tegen dat de verf van de muren afbladdert en wij niet meteen actie kunnen onderne men. Het probleem speelt maar aan één kant. De zuidkant is per definitie de regenkant van de kerk. En deze zomer is be paald een vochtige." Werkzaamheden aan de uit de 17de eeuw stammende kerk luisteren nauw. Aan de ene kant vergt zo'n oud gebouw veel onderhoud, aan de andere gelden strenge eisen voor werk zaamheden aan een monu mentaal pand. Noordam ver moedt dat de vochtvorming te maken kan hebben met het dubbele glas dat in de kerk is aangebracht. „Misschien dringt er vocht naar binnen door een piepklein gaatje. Over een jaar of tien a twaaJf past alles pre cies en is dat probleem defini tief verholpen." Noordam verwacht dat na de zomervakantie uit een onder zoek blijkt hoe de verkleurde muur weer wit kan worden. Hij vermoedt dat de kerkgangers de vieze kant nog wel even voor lief nemen. „Vergeet niet dat ie dereen trots is op dit gebouw. Niet alleen de kerkelijke ge meente, maar heel het dorp."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11