'Nieuw vuur' evangelisten Geloof Samenleving 'Geen gezondheid en rijkdom beloven Vrouwen bidden om 1 recht evangelist te ziji Modernisering islam onder leiding van Turks directoraat MAANDAG 7 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 482 jaar geleden, op 7 augustus 1518, kreeg de reformator Maarten Luther voor het j AUGUSTUS j eerst een brief uit Rome waarin hij gesom- I i meerd wordt om binnen zestig dagen in het Vaticaan te verschijnen, om uitleg te geven over zijn afwij kende standpunten. Luther ging niet. Hij kreeg van paus Leo X toestemming om voor een gevolmachtigde commis sie in Duitsland te verschijnen. Luthers leer en protesten werden veroordeeld. Het balletje ging rollen dat later tot het protestantisme leidde. De kloosterorde der Karmelieten herdenkt vandaag haar heilige Albertus van Trapani (Sicilië). Hij was een man die zieken genas, aan duiveluitdrijvingen deed en zelfs een keer een hongersnood wist te voorkomen. Wandelen tegen religieus fanatisme Amsterdam De 37-jarige Phil Ward protesteert met een zeven maanden durende wandeltocht tegen religieus fanatisme. Hij loopt van Belfast naar Jeruzalem en doet vandaag Amsterdam. Vandaar loopt hij verder naar het zuidoosten. Ward begon zijn 'Humanist Millenium Walk' op 3 juni en wil op 1 januari 2001 in Jeruzalem aankomen. Dat is een tocht van 4.000 kilometer. Tij dens de tocht bezoekt hij scholen en praat hij met de media over humanisme. Ward wil de gevaren van religieus fanatisme onder de aandacht brengen en wijzen op de waarde van huma nistische principes als verdraagzaamheid en vreedzaam samen leven. Afstoffen beeld Boeddha geen corvee nara Het beeld van de meditterende Boeddha staat symbool voor de verlichting van Siddharta Gautama, de zoon van een rij ke Indiaase edelman (560-480 v.Chr.). Hij liet zijn luxueuze le ven achter zich en ontdekte na vele omzwervingen de samen hang tussen wedergeboorte (reïncarnatie) en lijden. Ook claim de hij de weg te zien. waardoor de mens die samenhang kon doorbreken en verlicht kon worden. Hij heeft in de wereld sindsdien zo'n 260 miljoen volgelingen gekregen. Op vele huis altaartjes en in vele tempels staat zijn beeltenis in gips, brons of steen. In het Japanse Nara staat in de Todaiji-tempel een van de grootste Boeddhabeelden ter wereld. Het moet op zijn tijd wor den schoongemaakt. De monniken van de Todaiji-tempel zien dit niet als corvee, maar als een heilige taak. foto anp Spiritueel op adem komen bij De Spil giessenburg Centrum De Spil is een plaats van stilte, bezinning en ontmoeting voor zowel ouderen als jongeren. De figuur Je zus Christus neemt er een speciale plaats in. Wie enkele dagen op individuele basis tot zichzelf wil komen, is in deze zomer maanden welkom voor een zogenoemde retraite. De Spil in Giessenburg (ZH) wil mensen zo stimuleren hun geloofs- en andere levensvragen serieus te nemen. Informatie is te verkrij gen via 0184-652895 if via http://come.tp/despil. Billy Graham: Licht brengen in morele en spirituele duisternis amsterdam anp Het evangelistencongres Am sterdam 2000 moet een vuur ontsteken dat nooit meer dooft. Die wens uitte Billy Graham gisteren in zijn videoboodschap aan de 10.000 evangelisten in de RAI. Graham, om gezond heidsredenen niet in Amster dam, richtte tijdens de slotcere monie het woord tot de deelne mers via het beeldscherm. Amsterdam 2000, georgani seerd door de Billy Graham Evangelisatie Organisatie (BGEA), had het laatste interna tionale optreden van de 81-jari ge evangelist moeten worden. Graham, die herstelt van een hersenoperatie, bleef echter op doktersadvies in het ziekenhuis in Rochester (VS). Graham zei de fakkel te wil len overdragen aan een nieuwe generatie. Hij riep de deelne mers aan Amsterdam 2000 op een vuur te ontsteken dat nooit meer dooft. Dat vuur van geloof in het Woord van God en van verkondiging van het evangelie brengt licht in de 'morele en spirituele duisternis', leidt mensen tot het eeuwige leven en verdrijft het 'gif van racisme, armoede en onrecht', aldus Graham. In een slotverklaring her nieuwden de 10.000 deelne mers uit ruim tweehonderd landen hun gelofte om vastbe raden voort te gaan met ver kondiging van de blijde bood schap. Ze werden bovendien opgeroepen om een soort con tract te ondertekenen waarmee ze zich tot evangelieverkondi gingverplichten. De verklaring vat de doelstel lingen en idealen van evangeli satie in de 21ste eeuw samen. Het evangelie zal in de nieuwe eeuw vooral moeten opboksen tegen het postmodernisme dat amsterdam anp Evangelisten die mensen pro beren te bekeren door hen rijk dom en gezondheid te beloven, gaan hun boekje te buiten. Ver kondigers van een 'wel vaartsevangelie' beloven meer dan Jezus en zijn apostelen ooit hebben gedaan. De in evangelische kring ge zaghebbende Brits-Canadese theoloog J.I. Packer liet er zater dag geen misverstand over be staan. De 10.000 deelnemers aan het evangelistencongres Amsterdam 2000 moeten zich niet inlaten met vooral het Zuiden die t geld en gezondheid vooi len als ze zich aan Jezus trouwen. „God staat ons niet zijn agenda te bepalen" anglicaanse theoloog een persconferentie. „A onze bestellingen bij Gt nen plaatsen en Hij ver naar onze pijpen danst, gelisten die mensen m beloften voor Christus laten volgens Packer eei van desillusies achter. Tijdens de grote slotmanifestatie in de RAI gisteren werd een video getoond met een boodschap van super evangelist Billy Graham. Menigeen sloot de ogen en hief de handen ten hemeL foto af> serge ugtenberg de cultuur in de gehele wereld beïnvloedt. Tegenover het post modernisme, dat het bestaan van absolute waarheden ont kent, moeten evangelisten met hernieuwde kracht het evange lie als enige waarheid voor ie dereen stellen. Op de markt van rivaliseren de godsdiensten en geloofsop vattingen moeten christenen vasthouden aan de verkondi ging van Jezus als enige weg tot heil, stelt de verklaring. In an dere godsdiensten zijn wellicht 'sporen van waarheid, schoon heid en goedheid' te vinden, maar ze mogen nooit als 'alter natief evangelie' worden be schouwd. Aanhangers van an dere godsdiensten moeten des ondanks met liefde en nederig heid tegemoet worden getre den. De verklaring roept verder op tot bijbelgetrouwe verkondi ging, eenheid onder de 'ware gelovigen' en integer leider schap. „Evangelisten staan in het bijzonder bloot aan de ver leidingen van geld, seks, trots, macht, verwaarlozing van het gezin en gebrek aan integriteit." Over de sociale verantwoor delijkheid van evangelisten zegt de verklaring dat de strijd tegen armoede en onrecht vaak deu ren opent voor evangeliever kondiging. De opstellers geven hier volgens secretaris ds. W. van Laar van de Nederlandse Zendingsraad blijk van een ou derwetse theologie. Van Laar was vooral onder de indruk van de 'aanstekelijke' geloofsbeleving die christenen uit het Zuiden tijdens de confe rentie aan de dag legden. Bij de Nederlandse deelnemers is het plan geboren om evangelisten uit Afrika, Azië of Latijns-Ame- rika naar Nederland te halen om de kerken bij de evangelie verkondiging te helpen. „Evan gelisatie moet, geholpen door kerken uit het Zuiden en de evangelische beweging, een nieuwe prioriteit van de Raad van Kerken worden." Tenslotte hoopt Van Laar dat de oecume nische beweging in Nederland van het congres een 'missionai re stimulans' krijgt. amsterdam anp Vrouwen die zich geroepen voelen om het evangelie te ver kondigen, stuiten vaak op bar rières in de samenleving, in de kerk of in zichzelf. Vrouwen ba den zaterdag tijdens het evan gelistencongres Amsterdam 2000 dat God hen desondanks zal helpen om hun roeping te volgen. De rol van de vrouw in de evangelieverkondiging is in de evangelische wereld omstre den. Er zijn niet zo veel vrou welijke evangelisten, en nog minder vrouwen die leidende functies bekleden, had direc teur John Corts van de organi serende Billy Graham Evangeli satie Organisatie (BGEA) eerder al beaamd. Daarom is van de 300 spre kers in plenaire bijeenkomsten en werkgroepen slechts een handvol van het vrouwelijk ge slacht. De werkgroepen die op vrouwen waren gericht, gingen onder meer over de rol van echtgenotes van evan| en het recruteren van n die ervoor willen bidd hun zoons het Woord ga kondigen. De Amerikaanse Pami cock leidde zaterdag di werkgroep die de roepi de vrouw als onderwerp een gloedvol betoog gaf staaltje evangelische fei sche theologie weg. Jez na zijn opstanding nit niets allereerst de vrouv het goede nieuws te spreiden, hield ze haar voor. Maar vrouwelijke ev; ten zetten desondank hun reputatie of zelfs hu op het spel als ze hun volgen. Of ze laten zie hun eigen angst en onze weerhouden. Of er zijn ders en zusters in Chris hen wijsmaken dat ze hoorzaam zijn aan God. die vrouwen werd inten den. Turkije bereidt een nieuwe in terpretatie van de Koran voor, aangepast aan de moderne tij den. „Een geschenk aan de is lamitische wereld", zegt Nuri Yilmaz, hoofd van het Directo raat voor Godsdienstzaken. Maar die wereld raakt er nu al door verdeeld. Yilmaz vindt dat vrouwen best hun haren mogen verven of hun borsten mogen vergroten. Conserva tieve moslims zien dat anders. Is de Koran immers niet het Woord van God? Dat kan niet 'hervormd' worden. ankara jessica lutz correspondent We willen de islam 'een nieuwe smaak' geven, zegt Nuri Yilmaz. Hij is hoofd van het Directoraat voor Godsdienstzaken in Tur kije en daarmee geestelijk leids man van de Turkse imams. Re centelijk riep hij in Bosnië het 'Islamitische Beraad van Eura- sië' bijeen. Vertegenwoordigers uit 26 landen en 10 autonome gebie den van de Adriatische Zee tot Mongolië gaven gehoor aan zijn uitnodiging en schaarden zich Nuri Yilmaz, hoofd van het Directoraat voor Godsdienstzaken: „De fi- kih (richtlijnen voor de praktijk -red.) zijn zes- of zevenhonderd jaar ge leden geschreven voor nomaden. Die voldoen niet meer aan de be hoeften van vandaag." foto gpd jessica lutz achter het initiatief om de Ko ran te 'hervormen'. „De fikih (richtlijnen voor de praktijk - red.) zijn zes- of zevenhonderd jaar geleden geschreven voor nomadische Arabieren. Die vol doen niet meer aan de behoef ten van De grote afwezigen op het Beraad waren de Arabische lan den. „We hebben wel eerder geprobeerd om met hen om de tafel te gaan zitten", aldus Yilmaz, „maar we konden het nooit eens-worden. Het had dus geen zin ze uit te nodigen." De genen die wel van de partij wa ren, zullen voortaan het Turkse Directoraat voor Godsdienstza ken volgen. Zo hebben ze de Turkse reli gieuze kalender - die iets afwijkt van de Arabische - aangeno men, Turks wordt de gemeen schappelijke voertaal en ieder een zal het Latijnse schrift aan nemen. Lesboeken zullen geza menlijk opgesteld worden en ieder zal zijn eigen interpreta ties van de Koran onder de loep nemen. „Er zijn heel veel commenta ren op de Koran, gemaakt door individuele schriftgeleerden. Maar wij werken met een com missie van zeven man, die voor elk onderwerp met de betref fende deskundigen op de uni versiteiten overleggen", vertelt Nuri Yilmaz. Volgend jaar moet het eerste van acht delen uitko men. Medici, fysici, wetsgeleer- den en zelfs genetische specia listen wordt raad gevraagd over zaken die in de oude commen taren niet voorkomen zoals ge netische manipulatie en klo nen. De in gebruik zijnde com mentaren zijn hopeloos verou derd. Zo staat er nog steeds in dat de aarde vlak is, dat vrou wen niet mogen leren lezen maar naald en draad moeten leren hanteren en dat democra tie niet strookt met het gezag van God. Maar ook in het pas twee jaar geleden gepubliceer de Handboek voor de Moslim van de Stichting voor Gods dienstzaken, waarvan Yilmaz de symbolische voorzitter is, staat nog onder welke omstandighe den en hoe de man zijn vrouw mag slaan. „Ja, dat is ongeluk kig", zegt Yilmaz. „Ik was er niet toen het besluit genomen werd dat te publiceren." Het feit dat Yilmaz benoemd is door en in dienst is van de Turkse staat, is precies wat di verse moslimorganisaties op hem tegen hebben. Toen Tur kije in naam van de vooruit gang in 1924 het kalifaat af schafte, dat tot dan toe de ge hele (soennitische) islamitische wereld geestelijke leiding gaf, werd het Directoraat voor Godsdienstzaken ervoor in de plaats opgericht. Tot 1950 stelde het niet veel voor omdat de machthebbers de islam als een obstakel zagen voor de modernisering v kije. Sinds het meerparti sel ingevoerd werd, zijn vooral de conservatievf de macht geweest. Die het Directoraat een werktuig en kenden het meer bevoegdheden toe. Inmiddels stelt het 90.000 man te werk, om alle imams in het land duizendtal in Europa Yilmaz, sinds 1992 a: hoofd, bepaalt elke weel die imams in hun preek zullen zeggen, druk van de militairen, jaar geleden de oorlog v( den aan het in hun ogen kende islamitische funt talisme, nam het parlem wet aan die de bouw va keeën, het bestuur ervai leiding van de gebedsd onder het gezag breng het Directoraat. „Nee, dat is geen inn van de staat in de godst meent Yilmaz. „Niema moeit zich met ons. Hel toraat bestaat alleen om ken goed te laten ve1 Heeft niet ieder land een lijk instituut?" WEEROVERZICHT BUITENLAND HHM Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Flinke wolkenvelden en vooral langs de westkust perioden met regen en veel wind. In het zuid oosten opklaringen, afgewisseld door een bui. Middagtemperatuur rond 21 graden, langs de west kust maximaal 15. Zweden: Stevige noordwestenwind, van tijd tot tijd enkele buien, ook met onweer. In het zuiden meer zon en overwegend droog. Middag- temperatuur tussen 19 en 24 graden. Finland: Wisselvallig met nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Tussendoor ook wat zon. Maxima rond 20 gra den. Denemarken: Afwisselend zon en wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Afwisselend zon en wolkenvelden en een bui. Lichte stijging van temperatuur. Dinsdag maxima van 17 graden in het noordwes ten tot tegen de 25 graden in de omgeving van Londen België en Luxemburg: Maandag nog wolkenvelden, maar daarna meer zon en overwe gend droog. Maxima omstreeks 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en bijna overal droog. Middagtemperatuur' oplo pend tot rond 25 graden. Langs de kusten van het Kanaal iets la gere maxima. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Maxima stijgend tot rond 27 graden op dinsdag. Spanje: Vrij zonnig en soms veel wind. Maxima van 24 graden langs de Golf van Biskaje tot 38 in Anda- lusi. Portugal: Zonnig. Maxima meest tussen 30 en 35 graden. In het noorden soms een warme en stevige oos tenwind. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 30 graden. Tunesië: Bijna overal zonnig, maar in het noorden misschien een bui. Maxima aan zee tussen 28 en 32 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Vooral eerst nog een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur tussen 28 en 31 graden. Duitsland: Vooral in het midden en zuiden eerst nog meest bewolkt en kans op regen- of onweersbuien. Van het noorden uit geleidelijk droger en meer zon. Maxima tussen 20 en 25 graden. Oostenrijk: Flink wat bewolking en perioden met regen en ook onweer. Dins dag geleidelijk droger en meer zon. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en vooral maandag nog kans op enkele bui en. Dinsdag meest droog en meer zon. Middagtemperatuur oplo pend tot rond 25 graden op dins dag. Tsjechië en Slowakije: Maandag tamelijk bewolkt en buien, ook met onweer en vooral in Slowakije plaatselijk veel neer slag. Dinsdag van het noordwes ten uit droger en meer zon. Maxi ma tussen 20 en 25 graden, in Slowakije maandag lokaal nog warmer. Hongarije: Enkele stevige regen- en on weersbuien, maar vooral 's och tends ook wat zon. Maandag nog maxima tussen 25 en 30 graden, dinsdag iets lager. Italië: In het noorden en midden eerst nog kans op enkele regen- en on weersbuien. Verder flink wat zon en droog. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en nog een kleine kans op een bui. Maxima tussen 25 tot 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en tot dinsdagavond overal droog. Maxi ma meest tussen 30 en 35 gra den, maar met name op de eilan den in de Egesche Zee met een stevige noordelijke wind eerst iets lagere maxima. Malta: Zonnig bij maxima van 32 gra den. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Aan zee maxi ma uiteenlopend van een graad of 27 in het noordwesten tot rond 33 in het zuiden en op Cyprus. DINSDAG 8 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zonop 06.14 Zon onder 21.16 Maan op 16.13 Maan onder00.51 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.00 23.36 10.33 23.09 Laag 06.46 19.16 06.27 18.57 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3371 023-5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 1 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vers het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- 9 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn 1 worden verzonden geldt een toeslag v t aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTI Voor mensen die moeilijk lezen, slee j hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Lek j. Dagblad op geluidscassette beschikt j I, K N H U I 26 22 0.0 32 25 0.0 34 27 0.0 20 17 0.2 30 21 0.0 23 14 0.0 Los Angeles halfbew, w,s.O 22 18 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10