Strijd om bemiddeling van uitkeringstrekkers Een stemmer stemt, een sjouwer sjouwt Economie Hagemeyer profiteert van rijk pensioenfonds Vakbonden van stewardessen lopen vooruit op fusie KLM Grondpolitiek moet grondig veranderen JM past 'kofferregels' aan Oogsttijd breekt aan J eist toegang tv-zenders t olympisch dorp Sydney rdag 5 augustus 2000 amsterdam anp ling van 58 miljoen. Om de vol ledige 175 miljoen in handen te krijgen, moet het pensioen fonds de beleggingsprestaties op niveau houden. Hagemeyer is niet het enige bedrijf dat geld ontvangt uit te rijk geworden fondsen. Eerder ontvingen bijvoorbeeld de Ra bobank en Unilever al flinke bedragen van hun pensioen fondsen. Hagemeyer noemt het echter 'vrij uniek' dat haar fonds niet alleen geld aan de werkgever geeft, maar ook de deelnemers laat profiteren van de reserves. Naast de 58 miljoen aan Ha gemeyer is deze zomer ook in de vorm van eenmalige uitke ringen aan de 4.000 werkne mers en gepensioneerden 20 miljoen uitgekeerd. Verder krij gen de deelnemers nog eens vijf miljoen in de vorm van een ver betering van de pensioenrege ling. Handelshuis Hagemeyer ont vangt de komende drie jaar 175 miljoen gulden van het eigen pensioenfonds. De stortingen zijn een gevolg van een over eenkomst die de onderneming met het fonds is aangegaan. Maar ook de deelnemers profi teren flink mee van de goede gang van zaken bij hun pensi oenfonds. Het fonds van Hagemeyer is door de hoge rendementen van beleggingen volgelopen tot 900 miljoen gulden. 83 procent meer dan noodzakelijk is. De al eerder in het jaarbericht aange kondigde financieringsovereen komst, waardoor het pensioen fonds een deel van zijn inkom sten doorsluist naar het eigen vermogen van Hagemeyer, moet in drie jaar tijd worden uitgevoerd. In mei ontving het handelshuis al een eerste beta- SCHIPHOL ANP zitter H. Popelier van de Vak bond voor Nederlands Cabine personeel (VNC). Het is volgens hem nodig om op het hoogste niveau te kunnen blijven on derhandelen, net als nu bij de KLM gebeurt. De VNC gaat daarom nauw samenwerken met de Britse vereniging voor cabinepersoneel Bassa. Moge lijk mondt dat uit in een fusie- Destijds, toen de KLM wilde samengaan met Alitalia, had VNC eveneens al een overeen komst gesloten met de Italiaan se vakbonden. Die samenwer king is per 1 augustus ontbon den. Terwijl de fusiebesprekingen tussen KLM en British Airways nog in volle gang zijn, hebben de Britse en de Nederlandse vakbonden van stewardessen en stewards al een samenwer kingsakkoord getekend. Door samen op te trekken, willen ze sterk staan als er straks een in ternationale directie komt. „Als zo'n directie werk wil verplaatsen omdat blijkt dat het Nederlandse personeel duurder is of juist het Britse, moeten we daar een stokje voor steken", aldus vice-voor- ECONOMIE WIJZER Nu vijf miljoen Nederlanders buiten de landsgrenzen het vermoeide lijf op een luchtbed gevlijd hebben, de omvang van de bevolking een kort moment is teruggevallen tot een welda dige elf miljoen en thuisblijvers zwemmen in een oceaan van rust, lijkt de grondpolitiek een geschikt onderwerp. Deze week deed makelaar in onroerend goed ir. Jacques Kwak met enkele geestverwan ten een voorstel voor een nieu we grondpolitiek. Het is hen een doorn in het oog dat ge meenten het landschap dichtsmeren met de zoveelste gruwelijke nieuwbouwwijk en het zoveelste bedrijfsterrein, zonder een strobreed in de weg te worden ge legd. Als dat zo doorgaat zal - wat er nog van over is - het prachtige Hol landse landschap onder onze handen verstenen. Natuur lijk worden er dam men opgeworpen en staan Kwak en zijn collega's niet alleen. Achtereen volgende ministers schreven bezielende nota's over de ruimtelijke ordening. Maar toch. „Als je een nieuw kantoor buiten de stad wil bouwen, hoef je het terrein maar aan te wijzen en je krijg het", zegt Kwak, die kantoor houdt in Amsterdam. „Het landjepik gaat te gemakkelijk, zo nodig wordt het bestem mingsplan aangepast." Het komt volgens hem doordat po litici sinds het kabinet Den Uyl erover struikelde hun vingers niet meer wilden branden aan de grondpolitiek. De oorzaak van het gretig bebouwen van open land zit voor een belangrijk deel in het prijsverschil tussen agrarische en stedelijke grond. Agrarische grond kost pakweg een tientje per vierkante meter, stedelijke grond kost tweehonderd, soms wel tweeduizend keer zoveel. Daardoor is het goedkoper open land te bebouwen dan stedelijk gebied opnieuw te ontwikkelen. Kwak wil die prikkel wegnemen. Hij bepleit dat gemeenten die open land schap bebouwen, die ruimte compenseren door sloop el ders. Dat mag desnoods in een andere plaats. Een landelijk or gaan moet de balans bijhou den en toezien op de naleving. Minister Pronk heeft Kwak en enkele projectontwikkelaars uitgenodigd over de plannen te komen praten. Makelaars wor den er niet slechter van. Pro jectontwikkelaars evenmin en speculanten mogen ook nog meedoen. Want Nederland bouwt vlijtig door. Aan de ene kant intensieve stadsbouw, aan de andere kant nieuwe land schappen, parken en recreatie oorden op plaatsen waar voor heen bebouwing was. Er ont staat een permanent geven-en- nemen tussen natuur en stad waarbij zowel de stad als het landschap onophoudelijk op de schop gaan. Een groot nadeel van dit plan is de versnippering van natuur die het uitlokt. Stads- groen heeft met landschap weinig gemeen. Het is tuin. Helaas breidt de stadsmens zich uit en die kent het verschil niet meer, maar het Neder landse landschap 'vertuint'. De rechtgeaarde dorpsmens voelt zich soms een kabouter die door een bloempot waart die op de middenberm van een snelweg staat. In mijn per soonlijke beleving komt inte gratie van stad en natuur neer op: met oordoppen te gen de jetski's, speedboten en transistorradio's over de dijk naar Marken fietsen. Te veel behoeftes moeten op dezelf de vierkante meter land, lucht en wa ter bevredigd wor den. Wel wordt het hoog tijd om het grondprijs- verschil tussen stad en land op te heffen, liefst voordat de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening in mei verschijnt. Kwaks aan pak is niet de enige manier. Je kunt ook de grondprijs dyna misch aanpassen aan de func tie van de grond, zoals Amster dam al doet binnen zijn stads grenzen. De hoofdstad bezit 80 procent van haar grond en pachters die de functie zoda nig veranderen dat de com merciële waarde oploopt, beta len een toeslag. Precies zo'n toeslag voor het bebouwen van open land zou naar minister Pronk gaan, die er compense rend groen mee aanlegt. Ook op die manier blijft landbouw grond goedkoop voor boeren en worden de externe kosten van het verlies aan landschap in de prijs gevat. Grondspeculanten worden uitgeschakeld. In combinatie met strenge conservering van waardevol gebied door een bouwverbod, heeft deze vari ant mijn voorkeur. Het voor deel is dat de natuur niet ver snippert of verhuist naar de stad. Het geld voor compensa tie belandt in een centrale pot en is onderwerp van parle mentaire controle. Ruimtelijke ordening komt strak in handen van de centrale overheid. Wel ke aanpak je ook kiest, het is hard nodig dat de tegenstrij digheid wordt opgeheven dat we het landschap willen open houden maar tegelijk een ko lossale beloning in stand hou den voor het dicht bouwen er van. Als Pronk dat verandert, kan hij geschiedenis maken als de man die Nederlandse land schap wilde redden. PAULINE VAN DE VEN ht flatie loopt in juli op naar 2,8 procent BBURGDe inflatie in Nederland is in juli in vergelijking met maand eerder met 0,1 procentpunt opgelopen tot 2,8 pro- r «pi De oorzaak is volgens het Centraal Bureau voor de Statis- l Ur ycBS) de stijging van de gas- en de benzineprijs. Auto- v-kjdstoffen waren in juli 19 procent duurder dan in dezelfde ï.ijpde een jaar eerder. De huren zijn in juli ook omhoog ge- 0 2or was gemiddeld 2,6 procent en dat is de klein- 4 5fliuurs tij ging sinds 1986. Vorig jaar stegen de huren met 3 2,3»ent. Dit jaar ligt de gemiddelde huurstijging voor het eerst j ®3| jaar onder het inflatieniveau. Duurder werden ook aard- optelen, thee, meubelen en vakantie-accommodaties. Goedko- 8 4<tyerden volgens het CBS schoenen en kleding. Ifjjavel Unie wil eigen chartervluchten nfaN» Travel Unie wil vanaf deze winter met een eigen charter i.oo>en vanaf Schiphol naar de Canarische Eilanden. De groot- q'j|eisorganisatie van Nederland, met merken als Arke en Hol- 4.651 International, wordt in dat geval minder afhankelijk van 2.85|tinair en Transavia. „Wij willen geen prijzenslag ontkete- o'7o[zegt topman Bakker. „Wel willen we meer greep krijgen 2 ó5iet vervoer van onze reizigers en de kosten." Overigens blijft L™jconcem 'gewoon' de grootste klant van Martinair en Trans- 7 40. Toch sluit hij niet uit dat Travel Unie de komende jaren 3.6ot chartervloot fors zal uitbreiden. Travel Unie is onderdeel o goFe Duitse TUI Groep die 76 vliegtuigen bezit. De vliegtuigen ïoioojTravel Unie in Nederland inzet komen van zusterbedrijf Ha- i8,5o|Lloyd Flug. De bemanning komt uit Nederland. Honderden bedrijven actief op terrein reïntegratie 'Sithtvaartmaatschappij in beroep De slag om werklozen en arbeidsongeschikten weer aan het werk te helpen, is begonnen. Reïntegratiebedrijven die willen meedoen, kunnen zich deze maand inschrij ven bij de uitvoeringsinstellingen (uvi's). Die bepalen in september met wie ze in zee gaan. werking gestimuleerd en krij gen alle bedrijven een kans. Uvi's kunnen niet langer 'on derhands' bepalen met wie ze samenwerken. Alle uitvoeringsinstellingen plaatsen de komende weken advertenties waarin ze reïnte gratiebedrijven oproepen zich in te schrijven. Het GAK plaats te al advertenties voor bemid delingstrajecten voor 250 ar Het weer aan het werk krijgen van WW'ers en WAO'ers is sinds kort niet langer alleen het werk van het arbeidsbureau. Commerciële bemiddelingsbu reaus en reïntegratiebedrijven bieden allerlei projecten aan om deze mensen weer aan de slag te krijgen. Door openbare aanbesteding wordt de markt- beidsongeschikten uit de grafi sche sector. Eind augustus komt het GAK met een adver tentie voor 38.000 uitkeringsge rechtigden. Ook GUO plaatste inmiddels advertenties. Het aantal bedrijven dat zich bezighoudt met het weer aan het werk helpen van uitkerings gerechtigden is het afgelopen jaar enorm toegenomen. On derzoeksbureau Regioplan van Ernst Young telde 600 bedrij ven die WAO'ers en WW'ers aan een baan helpen. Cadans en GUO komen met eenzelfde schatting. GUO kreeg inmiddels al 130 reacties van bedrijven die zich willen inschrijven. Volgens een GAK-woordvoer- der kunnen uvi's de uitbeste ding van bemiddeling niet on derhands regelen. „Iedereen krijgt een kans. De keuze van de uvi's voor een bepaald bedrijf moet zorgvuldig worden onder bouwd." De uvi's kijken bij hun keuze naar het succes van eerdere be middeling en naar de prijs die ze daarvoor betalen. „Het is echter geen veiling", benadrukt de GAK-woordvoerder. De uvi's kunnen samenwerken met meerdere bureaus. Sommige bedrijven zijn gespecialiseerd in de onderwijssector en ande re in de zorgsector. 8,25 ^vaartmaatschappij KLM met ingang van maan de vervoersvoorwaarden i.6o bagage. Aanleiding is de 3 45lte uitspraak van de Haar- 2^50p rechtbank waarin de 3*o° f°P stra^e van een dwang- 4;60|yan 5.000 gulden werd ver- Go t bagage te vervoeren met Jlfde toestel waarin ook de 045 Igier meevliegt. Het ging in 0,90 pval om een speciale over ig bmst met klanten van ïioo aselect. De rechtbank in- 135 en 'keiharde toezegging', uchtvaartmaatschappij is het daarmee oneens en heeft besloten in hoger beroep te gaan. Om in die tussentijd mis verstanden te voorkomen, wor den de vervoersvoorwaarden gewijzigd. In de oude passage staat dat bagage met hetzelfde vliegtuig wordt vervoerd als de passagier, tenzij de vervoerder dat onpraktisch vindt. In dat geval wordt de bagage op de veiligste en snelste manier ver voerd die redelijkerwijs moge lijk is. In de nieuwe omschrij ving zegt de KLM 'zich in te spannen' dat de koffer met het zelfde vliegtuig meegaat. Niet direct vervoerde bagage wordt zo spoedig mogelijk alsnog aan de pasagier afgeleverd. 4 50 [uropese Commissie dringt |'go j Australië op aan dat pers- 130 aus die ook tv-beelden le- L30 h in september toegang i'go en tot het olympisch dorp ii.20 Irdney. Als de Australische j riteiten dat niet toestaan, 3,70 k eurocommissaris Lamy 0,85 ^nationale handel) met een Jg lële klacht bij de Wereld- Go üelsorganisatie (WTO). 9 een brief aan de Australi- 0^65 I handelsminister Vaile zegt alat beperking van de vrije g tot het olympisch dorp d is met WTO-regels, die lië eerder heeft onder- sn. iiot2 |my vraagt Vaile er bij mi- q g| jr Knight van de regionale 174 ^ing van de deelstaat New 3.79 |h Wales op aan te dringen 2 of ers en andere concurren- 535 gewoon beelden te laten en in het olympisch dorp. 570 deelstaatregering is belast 530 de organisatie van de Spe- In een reactie zegt Vaile dat 530 westie een aangelegenheid U5 voor het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Dat heeft een exclusief contract ge sloten voor de uitzendrechten van dé Olympische Spelen met de Amerikaanse zender NBC. Volgens Lamy gaat dat echter alleen om de wedstrijdbeelden. Dat verhindert andere leveran ciers van ruw televisiemateriaal niet om sfeerbeelden of inter views op te nemen in het Olym pisch dorp, zo schrijft de Fran se eurocommissaris. De organisatie heeft inmid dels toegezegd om een loterij te organiseren, waarbij acht ver gunningen voor het maken van sfeerbeelden worden verloot onder televisiepersbureau's. Lamy vindt ook deze toezeg ging in strijd met het vrije han delsverkeer, zoals dat is over eengekomen binnen de WTO. Een officiële WTO-procedure kan overigens jaren in beslag nemen. Die zou er wel toe kun nen leiden dat Australië wordt veroordelend tot het betalen van boetes of vergoedingen aan partijen die kunnen aantonen dat hun handelsbelangen zijn zwiNGELSPAAN-ouD-vossEMEEROp vele plaatsen zijn landbouwers op het ogenblik aan het oog sten. In het Brabantse Zwingelspaan is de vlas oogst in volle gang. Dat is overigens aanzienlijk later dan vorig jaar als gevolg van het koude en natte weer in juli. In België ging de vlasoogst vrij wel volledig verloren door de overvloedige re genval in de afgelopen weken. In het Zeeuwse Oude-Vossemeer worden zwarte bessen geoogst (foto boven). Met speciale machines worden de rijpe vruchten van de struiken geplukt en direct in kisten gedaan. De zwartebessenteelt komt vooral voor in Zeeland. De bessen worden onder meer gebruikt bij de productie van frisdrank en wijnen. FOTO'S ANP WIM VAN VOSSEN 35 pe grafstenenmaker, de •98 olifantenverzorger, de ;40 ttnostemmer en de koster, ederland telt honderden eroepen met slechts een ndjevol werknemers. Een Serie verhalen over hun eidsvoorwaarden. Vandaag eel 3: de pianostemmer. ELLE AAN DEN USSEL •NE VAN DRIEL komt niet vaak voor dat Cor )930|Bruyn het binnenwerk van eigen, vooroorlogse Blüth- blootlegt. Aan het eind van dag heeft hij al zo veel pia- beluisterd en beklopt dat daar weinig zin meer in ft. Naar de letter van de moet een pianostemmer- ijn 37-urige werkweek 29 in- imenten onder handen ne- 1. laar De Bruyn is geen door- e-pianostemmer. Hij is in 1st van Clavis Pianoservice Amsterdam en tegelijkertijd de-eigenaar van dat bedrijf. als andere oudgedienden Ier zijn collega's bezit hij delen. „Ik werkte eerst bij ek'e! Idschmeding. In de jaren proahtig ging het erg slecht in de "n h nohandel en Goldschme- iroci g ging in 1986 failliet. Een lldef ital personeelsleden heeft irna Clavis opgericht. We •ben allemaal bijna even aandelen. Dat is heel moti- end. Die motivatie gaat wel is ten koste van de vrije tijd, ar aan de andere kant krij- we ook dividend." let werkgebied van De 21.1 lyn, die al zo'n dertig jaar als mmer en technicus werkt, is !t het gemakkelijkste. Met inten in Den Haag, Amster- tn en Leiden spendeert hij ?1 tijd in files. „Gorcum is een Cor de Bruyn: „Stemmers zijn allemaal egotrippers, dus wie controleert ons?" dag uit", zegt hij. „Soms sta je werkelijk overal vast." Hoewel de verkeersopstoppingen de branche al jaren parten spelen, is formeel pas in de laatste CAO-ronde onderkend dat dit werknemers in de ene regio meer onder druk zet dan ande re. In de 'CAO voor de piano technici en pianostemmers', die per 1 april voor twee jaar is afgesloten, is filevorming opge nomen als reden waarom een stemmer onder zijn afgespro ken quotum piano's mag blij ven. De opstoppingen zorgen ervoor dat De Bruyn op een dag zo veel mogelijk klanten in één en dezelfde stad verzamelt en als het even kan voor de file vertrekt en voor de file weer huiswaarts keert. In de praktijk valt dat niet altijd mee. „Waar we de laatste jaren steeds meer mee te maken hebben, is dat in één gezin beide partners wer ken, dus dat is best puzzelen." Als hij een dag in bijvoorbeeld Den Haag heeft ingedeeld, dient zich vaker dan hem lief is een volgend probleem aan: op zijn aanbellen wo*rdt niet gerea geerd. De komst van de piano stemmer is vergeten. „Daar word je echt moe van. Ik wil niet zeggen dat de mensen nonchalant zijn, maar het is wel een punt. Je kunt gewoon een uur gaan zitten duimendraai en." Is De Bruyn tot een piano doorgedrongen, dan gaat hij aan de slag met instrumenten als stemhamers („een mooie houten set als deze kost zo vier honderd gulden"), een stemkeiltje en de bekende vork. Het oor van de stemmer kan ook worden ondersteund met een elektronisch stemapparaat- je. De Bruyn gebruikt dat niet, maar ziet er wel het nut van in. ,,Als je in een zaal een piano voor een concert moet stem men, is dat door alle bijgelui den soms erg moeilijk." Wat een piano echt 'gestemd door Cor De Bruyn' maakt, is natuurlijk zijn gehoor. Daarmee is niets mis: „Pas heb ik een test gedaan. Stemmers zijn allemaal egotrippers, dus wie controleert ons? Zo'n test moet je af en toe doen. Ik kwam er heel goed uit, met 95,4 van de honderd pun ten." Voor deze prestatie heeft hij van het bedrijf 'wel iets' ge had. Een extraatje zat er dit jaar al in door verhoging van het uitgekeerde dividend. De sala rissen zijn in de nieuwe CAO niet verhoogd. „Wij moeten het hebben van bijkomende zaken als provisie voor de verkoop van piano's of voor reparaties." Aan de oren van De Bruyn mag dan niets mankeren, tal van collega's krijgen wel dege lijk gehoorbeschadigingen, zo als de ziekte van Menière. Stemmers kunnen intussen op kosten van de werkgever ge- hoorbescherming aangemeten krijgen. Dat is in de laatste CAO vastgelegd. Cor de Bruyn heeft niet om beschermers gevraagd en ziet dat ook niet snel gebeu ren. „Ik geloof dat gehoorpro blemen vooral voorkomen bij stemmers die echt met hun hoofd in de piano gaan hangen. Dat is echt niet nodig." Opvallend in de CAO is arti kel 16, dat bepaalt dat de pia nostemmer niet verplicht kan worden een piano op zijn nek te nemen. Wordt De Bruyn wel eens opgedragen de rol van sjouwer op zich te nemen? „Nee. Clavis is een grote zaak. Ik kan me voorstellen dat zo'n regel van belang is voor kleine zaken. Daar is het al snel: met zijn allen de schouders eronder en de stemmer kan ook wel even helpen sjouwen. En dat zijn pittige dingen: een vleugel weegt gauw 400 tot 500 kilo."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7