'Wahid wil premier benoemen' Russen vrezen 'dag van de wraak' in Tsjetsjenië Buitenland j; Op startbaan Concorde lag stuk metaal Politie houdt overal in Queen Mum wacht niet vergeefs op postbode Europa illegalen aan bDAG 5 AUGUSTUS 2000 men pedofielen niet meer in krant nj Het Britse boulevardblad News of the World staakt de eden publicatie van lijsten met namen en foto's van ver leide pedoseksuelen. Directe aanleiding de name and sha- ctie te staken, is volgens de BBC een reeks aanvallen op ien die op de lijst stonden, en zelfs tegen mensen die vol- hun boze buurtbewoners op de lijst hadden moeten staan, jndst van de seksueel misbruikte en vermoorde Sarah Pay- in Groot-Brittannië was voor News of the World reden de fl irdeelde Britse kinderschenders aan de schandpaal te na- 1 l De persoongegevens zijn gehaald uit een openbaar poli- 'e jister. De openbaarmaking werd onder meer bekritiseerd de Britse politie en de Nederlandse minister van justitie krlhals. Die sprak van een 'gevaarlijke ontwikkeling'. liochet-regime verkocht organen' \coDe militaire dictatuur van de Chileense generaal Pi et heeft de organen van politieke gevangenen in het bui- nd verkocht. Dit beweert een Chileense vereniging voor fa- Fs van verdwenen gevangenen. De vereniging baseert haar rkelijke beschuldiging op een onderzoek dat de Chileense gelische kerk heeft uitgevoerd naar het lot van 780 politie- vangen. De lichamen van de gevangen zouden zijn ver- t en met lood of ijzer gevuld in zee zijn gegooid. Van 144 N men is bekend dat ze levend naar ziekenhuizen zijn ge it, en daar mishandeld en gedood zijn. De stoffelijke over- tten werden vervolgens gebruikt voor transplantaties van merg en hoornvlies. De meeste kopers van de organen wa- fkomstig uit Uruguay. iatische dolfijnen staan op uitsterven ik» Alle soorten zoetwaterdolfijnen in Azië worden met •rven bedreigd. Van de baiji, een soort die in de Chinese tse-rivier leeft, zijn nog slechts enkele exemplaren in leven, de enige zoetwaterbruinvis in dit deel van de wereld, die eens in de Jangtse leeft, staat op uitsterven. Dat blijkt uit apport van de natuurbeschermingsorganisatie IUCN. Uit rzoek blijkt dat de dieren vooral lijden onder vervuiling, de 'van dammen in de rivieren, de jacht en de toenemende •pvaart. Een andere soort die het moeilijk heeft, is de blin- ilfijn in India. Vroeger zwommen er daarvan honderddui- en in de Ganges, nu nog hooguit enkele duizenden. Laad praat niet over Molukken 'orkDe Veiligheidsraad van de Verenigde Naties houdt laag geen bespreking over de crisis op de Molukken, meldt |ederlandse politieke raad in New York, Scheffer. De Moluk- •meenschap in Nederland dringt al maanden aan op een reking van de crisis en medewerkers van de Molukse men- chtenorganisatie Recht en Vrijheid gaven onlangs aan dat ïiligheidsraad vandaag over de Molukken zou spreken. ;fonjffer zegt zich te verbazen over die geruchten. TSE'ers niet meer naar Montenegro De Europese veiligheidsorganisatie OVSE heeft het 3 medewerkers verboden nog langer naar Montenegro te In. Twee Britse politie-instructeurs en twee Canadezen zijn j deze week door het Joegoslavische leger gearresteerd en ttiuldigd van spionage en het opleiden van separatistische Ipen. De vier werkten voor de OVSE in Kosovo, en waren [de Montenegrijnse kust geweest. Montenegro is'een deel- jbliek van Joegoslavië, maar de pro-westerse regering is er fgen president Milosevic. Westerse bezoekers hoeven van Itenegro geen visum te hebben, maar het Joegoslavische le- [rkent die ontheffing niet, en gaat er vanuit dat iedere bui- nder zonder visum illegaal in het land is. lianen laten groep toeristen gaan Ilia De Braziliaanse Kaiapos-indianen hebben gisteren juilen toeristen vrijgelaten. Ze hadden de groep een week eer- jegijzeld. De indianen hadden aanvankelijk gedreigd de isten te doden. De gegijzelden waren per ongeluk het terri- ïm van de Kaiapos binnengegaan. De indianen beëindigden actie nadat de voorzitter van de nationale stichting voor in- en had aangekondigd dat de regering eisen van de gijzelne- direct zou inwilligen. De indianen willen dat hun gebied, ®t Bau-reservaat in het Amazone-oerwoud, wordt afgeba- Ook willen zij dat er een einde wordt gemaakt aan de [tijk dat er voortdurend goudzoekers en houtkappers hun ;d binnendringen. stschool dicht wegens lijfstraffen ■len Een Zwitserse kostschool waar leerlingen regelmatig leerkrachten zouden worden geslagen, is gisteren naar :iding van klachten van ouders en leerlingen door de auto- en gesloten. Op het Sonnenberg-instituut in Sankt Gallen lerde het geweld door leerkrachten en directeuren van pen op de oren tot slagen in het gezicht, soms tot bloedens aldus de autoriteiten. De directie van de school, waar voor- jitstalige kinderen van 10 tot 17 jaar a raison van 35.000 ■gen per jaar discipline wordt bijgebracht, toonde zich ver- Hd over de beschuldigingen. De directie zei dat een leer- Hht wel eens een 'oorvijg' had uitgedeeld aan een bijzonder Hale leerling, maar dat dit een op zichzelf staand incident Hgeweest. ndoes mishandelen Indiase slangen delhi Een populair hindoe-festival in Bombay heeft het ;ren zonder de gedwongen deelname van echte slangen :ten doen, omdat de politie donderdag beslag had gelegd op r liefst 70.000 cobra's en pythons die op sterven na dood ïn. De slangen waren doelbewust uitgehongerd om ze zover ijgen dat ze tijdens het Nagpanchami-fesrival melk zouden ken, iets wat slangen normaliter nooit doen. In plaats van obra's en pythons werden vrijdag koperen slangenbeelden nikt, en werd slechts Symbolisch melk aan deze 'heilige' en geofferd. De slangen worden niet alleen uitgehongerd, r ook worden ook hun gifklieren doorboord, hun tanden itrokken en hun bekken dichtgenaaid om ze volkomen rloos te maken. lgië wil 'BSE-schapen' uit VS terug iEL» België wil vijftig schapen terug die volgens de Verenig- jtaten besmet zijn met een variant van de gekke-koeienziek- 5SE). Landbouwminister Gabriëls wil bewijzen dat er met de i sten niets aan de hand is. Enkele weken geleden meldden de -} lat vier uit België geïmporteerde schapen een aandoening ben die verwant zou zijn aan BSE- Deze week oordeelde een I erikaanse rechter dat de schapen gedood en vernietigd ~T :hten worden, iets waar de veterinaire diensten al eerder toe _l den besloten. België gelooft niets van het BSE-verhaal. De Tikaanse testmethoden zouden niet deugen. Bovendien den de VS steeds hebben geweigerd bewijsmateriaal te over- en. Vertegenwoordigers van de Europese Commissie onder- ïten de schapen al in maart 1999. Ze stelden toen niets ver- ïts vast. igijzelde oliewerkers in Nigeria vrij Ri-lagos De gewapende actievoerders die in het zuidoosten Nigeria 165 Shell-werknemers gegijzeld hielden, hebben gevangenen gisteren vrijgelaten. De gijzelnemers hebben olieplatform inmiddels verlaten. De werknemers zijn vol- s Shell in veiligheid. Een akkoord over het vrijlaten van de elaars was woensdag al bereikt, maar de actievoerders ikten tot gisteravond geen aanstalten de afspraak op te vol- De gewapende actievoerders eisten geld en werk van Shell, (ijzelden de oliewerkers sinds maandag. Het komt vaak voor gewapende mannen uit de streek buitenlanders gijzelen om 1 of werk af te dwingen. Ze vinden dat de buitenlandse be- g ven ten koste van de lokale bevolking profiteren van Nigeri- "Hse rijkdommen, en dat ze daarom recht hebben op vergoe- President meer actief als Indonesisch ambassadeur De bekritiseerde Indonesische president Wahid wil vice- president Megawati Soekarnoputri meer bestuursmacht te geven. Bovendien wil hij een deel van zijn werk dele geren aan een nieuw te benoemen premier. Voor die post heeft hij de minister van mijnbouw, luitenant-gene raal Susilo Bambang Yudhoyuno, op het oog. Wahid zelf zou zich meer gaan richten op zijn rol als 'Indonesisch ambassadeur' in de wereld. jakarta anp sche Sydney Morning Herald zegt in de editie van vandaag te Dat meldt de in Singapore ver- weten dat de aanstelling van schijnende krant Straits Times, een premier, een functie die In- Het dagblad baseert zich op donesië al sinds de jaren vijftig 'bronnen dicht bij de drie niet meer kent, 'zeer spoedig' hoofdrolspelers'. De Australi- plaatsvindt. Het hoogste wetgevende or gaan van Indonesië, het Raad gevend Volkscongres, komt vanaf maandag bijeen om een week lang de chaos in het land te bespreken. Centraal in de discussie staat de verantwoor ding die Wahid moet afleggen over zijn eerste jaar als staats hoofd. In tien maanden tijd heeft Wahid weinig bereikt. Econo misch staat het land er nog al tijd slecht voor en de anarchie op de Molukken, in Atjeh, op Papua en Timor duurt voort. Wahids 'schone' regering bleek bovendien niet bestand tegen de verleiding van corruptie. De president zal voor het uitblijven van succes begrip moeten kwe ken, met de dreiging van ont slag op de achtergrond. Een ge wijzigde machtsverdeling in Ja karta lijkt onvermijdelijk, me nen waarnemers. Een eventuele aanstelling van een premier zal slecht vallen bij de partij van Megawati, de PDI- P. Vice-secretaris Tjahjo Kumo- lo spreekt in de Singaporese krant van een belediging voor Megawati. „Waarom geven we haar niet gewoon meer macht als Wahid zijn taak niet aankan? meent hij. In presidentiële kringen ver nam The Straits Times dat Me gawati niet bevreesd hoeft te zijn. Wahid zal Megawati er van overtuigen dat een premier alleen de dagelijkse leiding krijgt, de agenda opstelt en de interne kabinetszaken coördi neert. De daadwerkelijke be sluitvorming zal een zaak van Megawati worden. De premier zal haar steeds moeten consul teren", aldus een bron. De vice- president en de premier zou den ook een belangrijke rol krij gen bij de samenstelling van een nieuwe kabinetsploeg. moskou frank hendrickx Tsjetsjenië maakt zich op voor de herdenking van de 'dag van de wraak'. Morgen is het pre cies vier jaar geleden dat rebel len in de eerste Tjetsjeense oor log Grozny op de Russen her overden. Uit angst voor een herhaling nemen de Russische troepen drastische voorzorgs maatregelen. Gevechtsvliegtuigen en -heli kopters voeren hun bombarde menten op, gemotoriseerd ver keer is aan banden gelegd, en grote steden zijn nagenoeg af gegrendeld. Een jaar na het be gin van de tweede oorlog in de Kaukasus hebben de Russen nog genoeg te vrezen, niet op de laatste plaats door de ver deeldheid in eigen kamp. Tsjetsjeense rebellen ontken nen dat ze de dag van de wraak zullen aangrijpen voor het ont ketenen ^an grootschalige ac ties, maar Rusland verkeert we derom in angstige afwachting van wat er gaat komen. De zelf moordaanslagen van eind juni liggen nog vers in het geheu gen. De afgelopen week hebben de Russen 'uit voorzorg' bijna zestig missies met gevechts vliegtuigen en helikopters uit gevoerd om te voorkomen dat de opstandelingen zich kunnen verenigen voor een groot scheepse aanval. Russische ar tillerie bestookte vier nederzet tingen van rebellen, waarbij 120 'terroristen' gedood zouden zijn. De steden Grozny en Goe dermes zijn volgens onbeves tigde berichten afgesloten. Het 'strikte regime' kon ech ter niet voorkomen dat Tsje tsjeense guerrilla's de afgelopen dagen opnieuw tientallen ma len Russische controleposten onder vuur namen. Twintig sol daten raakten daarbij gewond, van wie zeker twee dodelijk. Twee officieren werden ont voerd. Hun hoofden werden gisteren op hun basis afgele verd. De rebellen slaagden er ook in de doodvonnissen van enke le Tsjetsjeense 'collaborateurs' uit te voeren. Een autobom doodde een pro-Russische be stuurder in Oeroes-Martan. Een dag later legde een landmijn het huis van een andere func tionaris in Nozhai-Oert in puin. De pro-Russische beambte en haar moeder en zuster raakten gewond. Haar broer overleed. De Tsjetsjenen worden in hun guerrilla-oorlog geholpen door de grote verwarring over de te volgen koers in het Russi sche kamp. Tegenstrijdige be richten zijn aan de orde van de dag. Dat bleek eind juni al toen generaal Trosjev, commandant van de Russische troepen, ver kondigde dat de oorlog in Tsje tsjenië 'feitelijk voorbij' was. Er zouden geen luchtaanvallen meer worden uitgevoerd. Een dag later liet het Kremlin weten dat de bombardementen ge woon doorgingen. Afgelopen week vertelde ge neraal Kazantsev, Poetins afge zant in de noordelijke Kauka sus, dat de autoriteiten onder handelden met de rebellen Ma- schadov en Gelajev. Een dag la ter liet de officiële woordvoer der van het Kremlin weten dat er van onderhandelingen geen sprake was. Weer een paar da gen later bezwoer een andere generaal dat zijn troepen Ma- schadov zwaar hadden ver wond. Het is volstrekt onduidelijk wie het in Tsjetsjenië voor het zeggen heeft. Het Russische le ger staat onder leiding van ge neraal Trosjev, maar lijkt hope loos verdeeld. Terwijl de ene helft van de troepen helpt bij de voorzichtige wederopbouw van Tsjetsjenië, bombardeert de an dere helft dorpen en nederzet tingen. Het Tsjetsjeense bestuur is ook al geen voorbeeld van eensgezindheid. De geestelijke Kadirov heeft de leiding, maar de ambitieuze, pro-Russische militieleider Gantamirov lijkt zich daar niet bij neer te leggen. De twee Tsjetsjenen spreken el kaar openlijk tegen. Zo liet Ka dirov in juli weten dat enkele rebellen zouden willen overlo pen, terwijl Gantimirov die op merkingen daarna weer voor barig noemde. Het Kremlin kent gelijksoorti ge problemen. Woordvoerders in de regio worden regelmatig gecorrigeerd door woordvoer ders van het Kremlin in Mos kou. „Ruslands acties in Tsje tsjenië zijn onsamenhangend als altijd", schreef de militair analist Pavel Felgenhauer deze week niet ten onrechte. Er wordt nu al bijna twaalf maanden gevochten, maar een weg uit de impasse lijkt onvind baar. Op 8 augustus is het een jaar geleden dat de Russen de invasie van Tsjetsjeense rebel len in het naburige Dagestan met grof geweld beantwoord den. Er zijn nu 80.000 Russi sche soldaten gestationeerd in de opstandige regio. De Russen hebben naar eigen zeggen ruim 2.500 soldaten verloren, terwijl er nog eens drie keer zo veel zwaargewonden zijn gevallen. Onder de Tsjetsjeense rebel len zijn volgens de Russen 13.500 doden gevallen. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is niet te tel len. Tienduizenden Tjetsjenen leven nog steeds in vluchtelin genkampen, en hun land is zó grondig in puin gelegd dat we deropbouw een illusie lijkt. Alle terroristen vernietigen, blijft het Russische devies. Dat belooft weinig goeds voor de toekomst, zeker omdat het verschil tussen een terrorist en een burger niet te zien is. Deze week meldden Russische autoriteiten dat nu ook al Tsjetsjeense kinderen meevechten met de rebellen. Op de startbaan waar vorige week de verongelukte Concor de van Air France aan zijn fatale vlucht begon, is een stuk me taal gevonden waarvan de her komst nog niet kon worden vastgesteld. Het gaat om een rechthoekig stuk metaal van ongeveer 40 centimeter lengte. Dat maakte het Bureau voor Ongevallenonderzoek (BAE) van het Franse ministerie van verkeer gisteren bekend. Verder werd gezegd dat bij de start van het toestel op 25 juli vanaf de luchthaven Charles de Gaulle bij Parijs klaarblijkelijk maar één band is geklapt, na melijk aan het voorste wiel van het linker landingsgestel. De achterste band was kort voor de start verwisseld, en is op de plaats waar het toestel neer stortte teruggevonden. De Concorde had na 1.200 meter de snelheid bereikt waar bij de start niet meer kon wor den afgebroken. De eerste brokstukken van het vliegtuig werden pas op 1.600 meter van af het vertrekpunt gevonden: stukken band, delen van het spatscherm van het landingsge stel en de brandstoftank en het onbekende stuk metaal. Onderzoek van de banden- sporen heeft uitgewezen dat de Concorde al op de startbaan naar links is afgeweken, zei het BEA. Na de start verloor de aan de linkervleugel bevestigde mo tor nummer 2 aan stuwkracht, om later zelfs geheel uit te val len. Ook motor nummer 1 ha perde. De Concorde won nau welijks hoogte, en stortte kort na hel opstijgen neer. Alle 109 inzittenden en vier mensen op de grond kwamen om het le ven. Tot dusver zijn 86 slachtof fers geïdentificeerd. 'Executies waren werk van Mladic' den haag anp De Bosnisch-Servische legerlei der generaal Ratko Mladic en een kleine groep van vertrou welingen gaven leiding aan de militaire operatie in Srebrenica in juli 1995. Mladic zette de re guliere Bosnisch-Servische le gereenheden van het Drina Korps buitenspel, vanaf het moment dat de moslimenclave was ingenomen. Daarna be gonnen de massa-executies, waarbij volgens het tribunaal zeker 6.400 moslimmannen werden vermoord. Dat is de kern van de verdedi ging van de Bosnisch-Servische generaal Radislav Krstic, die chef-staf en later commandant van het Drina Korps was rond de val van Srebrenica. Krstic is door het Joegoslavië-Tribunaal aangeklaagd wegens genocide en andere oorlogsmisdaden. Het tribunaal gaf vrijdag een vi deoband vrij van een verhoor van Krstic op 18 en 19 februari van dit jaar, drie weken voordat zijn proces begon. De generaal beweert daarin dat hij niet schuldig is aan de verschrikkingen na de val van de enclave. Al zijn eenheden kregen van Mladic direct na de inname van het VN-veilige ge bied het bevel zich terug te trekken. boedapest-hoek van holland anp De politie in Hongarije heeft gisteren in een bestelwagen 46 Afrikaanse en Aziatische illega len ontdekt. Ze waren er slecht aan toe, en het heeft weinig ge scheeld of ze waren gestikt. Een woordvoerder van de politie zei dat de vluchtelingen dringend medische hulp nodig hadden. „Als we ze niet hadden gevon den, zouden ze een uur later dood zijn geweestzo zei hij. De vluchtelingen kwamen uit Somalië, Nepal, India en Afgha nistan. Het ging om 42 man nen, een vrouw en drie kinde ren. Ze werden ontdekt nadat de wagen bij een controle van de weg was gehaald. De Hongaar se chauffeur is aangehouden. In Groot-Brittannië werden gis teren 21 illegale immigranten aangehouden. Zij bevonden zich in een vrachtwagen bij het Londense vliegveld Heathrow. De immigranten, van wie er tien minderjarig zijn, zouden met de vrachtwagen vanuit Duitsland naar Groot-Brittan nië zijn gekomen. Het zou gaan om mensen uit Kosovo. In juni werden in Dover in een Nederlandse vrachtwagen de stoffelijke resten gevonden van 58 Chinezen. Ze waren ge stikt. Gisteren werd bekend dat ook de 23 illegalen die donder dag in Hoek van Holland wer den aangehouden uit China kwamen. Ze zaten verscholen in een bestelbus en wilden naar Engeland. Als chauffeurs door de Britse politie worden betrapt op ver voer van illegalen, krijgen zij sinds mei een boete van circa 7.400 gulden per gesmokkelde persoon. Franse chauffeurs hebben al laten weten dat zij woedend zijn over de nieuwe regel. Veel chauffeurs zijn volkomen on wetend van de 'menselijke vracht' die zij vervoeren. De chauffeur krijgt zelfs een boete als hij zelf naar de politie stapt met het vermoeden dat er asiel zoekers in zijn auto zitten. Ook Spanje gaat zijn immi- gratiewetten aanscherpen. Werkgevers die illegale buiten landers in dienst hebben, kun nen straks een boete van 130.000 gulden verwachten. Ook komen illegalen na twee jaar nu niet meer automatisch in aanmerking voor een ver blijfsvergunning. Daarnaast wordt het uitwijzen van buiten landers die niet aan de regels voldoen eenvoudiger. De Spaanse politie onder schepte gisteren in det Straat van Gibraltar een kleine rubbe ren motorboot met 36 Noord- Afrikanen aan boord. Eén ille gale immigrant was overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk was door metgezellen later weer opgepikt. De Marokkaanse marine hield een boot tegen met 49 mensen die naar Spanje wilden. londen harm harkema correspondent „Dit is het hoogtepunt uit mijn carrière", glunderde postbode Tony Nicholls (58). Nicholls, een zeer ervaren brievenbezor- ger met 34 dienstjaren, was door zijn bazen uitverkoren om de felicitatiekaart van koningin Elizabeth aan haar moeder te bezorgen. De Queen Mum werd gisteren immers honderd jaar. Het werd aan het eind van de ochtend een boeiend schouw spel. Voor de poort van Carlisle House in Londen, één van haar vijf residenties, stond de Queen Mum, voorzien van twee wan delstokken, terwijl pal achter haar voor alle zekerheid een stoel was neergezet. Waar zij overigens geen gebruik van maakte. Samen met kleinzoon Charles en enkele lakeien wachtte ze op de postbode. Die bleek zich voor deze gele genheid te hebben voorzien van enige begeleiding. Zodoen de trok eerst de Kings Troop Royal Horse Artillery aan de ja rige voorbij. Vervolgens was er de band van de Irish Guards die 'Happy Birthday' voor haar speelde, en daarna een contin gent bereden grenadierswach- ten. Maar daar, als laatste in de stoet, bevond zich dan het lang verwachte hoogtepunt. Het keurig gepoetste bestelwagentje van de Royal Mail (de Britse PTT), met aan het stuur Tony Nicholls. De kaart die hij be zorgde was één van de elf kaar ten die de koningin had ver- Elizabeth senior en Elizabeth junior, gisteren op het bordes van Buckingham Palace. foto epa ian waldie stuurd aan gisteren honderd jaar geworden Britten. De tekst week wel af van de andere kaar ten. Bovendien was zij niet on dertekend met Elizabeth R. maar met 'Lilibet'. Dat namelijk is in familiekring de roepnaam van de vorstin. Na de plechtigheid met de postbode, stapte de Queen Mum met Charles in een open landauer, die was versierd met gele en blauwe bloemen, die volgens deskundigen perfect kleurden bij de zachtblauwe creatie waarin de jarige gekleed ging. Op de nog geen kilometer lange route over de Mali naar Buckingham Palace werd zij luid toegejuicht door dertig- tot veertigduizend toeschouwers. De Queen Mum, dol op aan dacht, glimlachte en zwaaide vriendelijk terug. En terwijl het zonnetje vriendelijk scheen klonken 41 saluutschoten en het 'God Save the Queen Daarna verscheen de Queen Mum, geflankeerd door haar dochters Elizabeth en Marga- reth en de klein- en achter kleinkinderen op het bordes van Buckingham Palace, en zwaaide ze nog even naar het volk. De rest van de dag werd in familiekring gevierd. Russische soldaten komen terug van een 'schoonveeg-operatie' in de strategisch belangrijke Argoen-kloof in het zuiden van Tsjetsjenië. foto ap

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5