Kamer wil verboden landbouwgif gedogen 'Ik dacht alleen, wat ben je voor figuur' Binnenland Privé-detective bevrijdt gegijzeld gezin Marokko Een kijkje in de lekke tunnel Busongeluk eist vierde leven Russische schepen toch naar Sail 2000 Leven in dienst van de arbeidersbeweging HULSTA WOONDESIGN BIJ VAN Til van DAG 5 AUGUSTUS 2000 CPD Geassocieerde Pers Diensten iken verdacht van kartelafspraken Europese Commissie verdenkt Nederlandse banken ran kartelafspraken. Volgens Europees Commissaris Monti edinging) hebben onder meer ABN Amro, de ING Groep rtis prijsafspraken gemaakt over de omwisseling van valu- t de euroregio. Mond heeft de banken een brief gestuurd 'Jn hij waarschuwt voor overtreding van de Europese kartel- zo is gisteren bekendgemaakt. Begin juli leek het er nog Nederlandse banken de toorn van de commissie zouden l^ben. Toen waarschuwde Monti 110 banken in België, Fin- Portugal en Ierland. idtastelijke cabaretier bestraft ;dam Cabaretier Theo Maassen moet een vrouwelijke fan :hadevergoeding van duizend gulden betalen. De recht- in Rotterdam oordeelde donderdag dat de komediant de tegen haar wil onzedelijk had betast. Om te voorkomen aassen in zijn shows opnieuw zulke 'grappen' uithaalt, de rechter hem een voorwaardelijke geldboete van 1500 n op. Tijdens een voorstelling in 1998 in Vlaardingen stop assen zijn hand in de broek van de vrouw. Zij was midden theatershow van Maassen binnengekomen waarop de ca- ier de Vlaardingse het podium op haalde. Hij was net bezig en onderwerp over seks en achtte het toepasselijk de \j onzedelijk te betasten. De bezoekster was hier niet van nd en deed aangifte. ^insport kernafval uit Petten mag 'u-' iagDe Raad van State heeft gisteren toestemming ver- voor vier splijtstoftransporten. Het college stemde in met U( >rvoer van kernafval van de reactor in Petten naar de op- laats in Borssele. Een door Greenpeace ingediend verzoek len verbod van het vervoer van de gebruikte brandstofsta- n iVerd afgewezen. De ministers Pronk (Milieu), Jorritsma n oftomische Zaken) en De Vries (Sociale Zaken) hadden op 12 overeenstemming met minister Netelenbos (Verkeer) toe rt %iing verleend voor de transporten. Een week tevoren had e dfcid van State een eerdere vergunning nog om formele re- eo>i afgewezen. Volgens Pronk bestond kans op sluiting van ^effector in Petten als niet op korte termijn met de afvoer kon -n fen begonnen. Het eerste transport moet uiterlijk 20 sep- sidjer plaatsvinden. de Beeten wordt senator CDA t owl? R. van de Beeten (44) is de opvolger van E. de Jong coh de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Dat heeft de Kiesraad bre|en bekendgemaakt. De Jong diende vorige maand zijn rtdjig in omdat hij toetrad tot de Raad van Bestuur van Ach- ufiHolding NV. Gezien de eisen die aan die functie worden Mld, vond De Jong het beter zijn lidmaatschap van de Eerste 'bitr op te zeggen. Zijn opvolger Van de Beeten woont in het erse Aerdt. Hij studeerde Nederlands recht in Nijmegen en c D|ht en was daarna werkzaam als advocaat. Van de Beeten at ierf bekendheid toen hij tussen 1986 en 1994 vice-voorzit- 3ieln het CDA was. eli ^ionella-lijn roodgloeiend d*|AAG De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft gisteren gafragen gekregen over legionella op een daarvoor geopend ;eR)onnummer 0800-3008051. De lijn is gisterochtend ge in ld omdat een sporthal te Nijmegen mogelijk besjpet is met UIJiella. In de hal hebben vorige maand nog driehonderd 5eijiemers aan de Vierdaagse geslapen. Eén van de wande- een Venlonaar, is al enige dagen ziek na besmeting met in iella. De man verblijft in een ziekenhuis. •w iejrt geding om Amsterdamse kabel irdam Voor kabelkrant NieuwsNet 9 is geen plaats meer Amsterdamse kabel. Op advies van de Algemene Pro- ma Raad zal de kabelmaatschappij de zender vanaf 1 sep- er niet meer doorgeven. Mediagroep West, een dochter "elegraaf Holding en uitgever van NieuwsNet 9, spant een ;eding aan tegen dit besluit. Volgens het advies is de kabel- niet meer van deze tijd. Kijkers hebben via kranten, televi- i internet genoeg mogelijkheden het nieuws tot zich te ne- NieuwsNet 9 zou dus overbodig zijn. Mediagroep West is ier niet mee eens. kjes wit poeder in filmdoos ;rdam In een doos waar filmopnamen in moesten zitten heo van Gogh op Curasao had gemaakt voor zijn nieuwe laby Blue, zijn tussen wat rommel twee zakjes 'wit poeder' iden. De vondst werd gedaan in het laboratorium waar de naar toe was gebracht. De film zou daar worden ontwik- De zakjes zijn aan de politie overhandigd. In de doos had oductie van een hele dag filmen moeten zitten. Volgens oordvoerster van producent Shooting Star Filmcompany de stukjes film elke dag in een doos per koerier naar rland gebracht. In de doos zaten in plaats van film wat tex- i andere rommel en de zakjes wit poeder.,,Voor de film- rs is het een ramp want er stonden enkele sleutelscènes op n. Het kost ontzettend veel moeite om die opnieuw op te n", aldus de woordvoerster van de producent. Theo van stelde vrijdag op AT5 degene die de doos met de juiste in- terugbrengt 100.000 gulden in het verschiet. Volgens de laker gaat het om zakjes cocaïne. pdden minder in trek bij jongeren ielling Jongeren kiezen steeds minder vaak de Waddenei- .n als vakantiebestemming. De goedkope busreizen naar lige vakantiebestemmingen in het buitenland en de be te openingstijden van de horeca op de eilanden zijn vol- - de VW de oorzaken. Vrouw en dochters meer dan jaar vast Parlementariërs eerder terug van vakantie arnhem gpd Een privé-detective uit Eist heeft diep in de Noord-Afri kaanse woestijn een eind ge maakt aan de gijzeling van een Arnhemse moeder (38) met haar twee dochters (16 en 7). De drie, die al meer dan een jaar gevangen zaten in het huis van de Marokkaanse ex-man van de vrouw, zijn inmiddels terug in Europa. De bevrijding vond, naar nu bekend is geworden, afgelopen woensdagochtend plaats. Privé- detective Jacques Smits storm de, gewapend met een mes, het huis van de Marokkaan binnen en wist de moeder en haar kin deren te bevrijden. Smits had, naar eigen zeggen, het tijdstip zorgvuldig gekozen. „Ik wist dat de mannen in het huis elke woensdag naar de markt gin gen." Hij was dan ook onaan genaam verrast toen hij op het erf van de verwaarloosde boer derij nog twee mannen aantrof. Maar dezen zouden zich bij het zien van Smits' mes direct uit de voeten hebben gemaakt. Vervolgens zette de man uit Eist de vrouw en twee meisjes op de achterbank van zijn huurauto en reed met hoge snelheid naai het Nederlandse consulaat in Casablanca. Met speciale uitreisvisa - de vader van de meisjes had de Holland se paspoorten verbrand - kon Smits het Arnhemse gezin op het vliegtuig naar Europa zet ten. Het ministerie van buiten landse zaken omschrijft de be vrijdingsactie van Smits als 'een wilde daad en een zeer risico volle wanhoopsactie die geen navolging verdient'. De speur der uit Eist vindt echter dat Bui tenlandse Zaken boter op het hoofd heeft. „Ze wisten van de gijzeling af, maai' hebben nooit actie ondernomen om deze drie Nederlandse burgers te redden. En dat terwijl de vrouw is ver kracht en mishandeld en de oudste dochter herhaaldelijk met een loden pijp en een zweep is afgetuigd." den haag gpd De Tweede Kamer wil dat het kabinet elf verboden be strijdingsmiddelen gedoogt totdat een wetswijziging het gebruik ervan toestaat. De landbouwspecialisten van de fracties komen terug van vakantie om minister Pronk (milieu) en staatssecretaris Faber (landbouw) hier om te vragen. tuinders staan met de rug tegen de muur. De huidige situatie leidt tot chaos en onzekerheid", aldus Geluk. Voorzitter Ter Veer (D66) van de landbouwcom- missie, eveneens voorstander van het gedogen, moet nog een datum vastleggen. Waarschijn lijk zal de vergadering de ko mende week plaatsvinden. Pronk en Faber verboden vo rige week vrijdag elf bestrij dingsmiddelen. Daarmee gaven zij gehoor aan een uitspraak van de rechter. De bewindslie den hadden de middelen eer- WD'er Geluk en het CDA-Ka- merlid Van Ardenne hebben gisteren verzocht om deze extra vergadering. Volgens hen heb ben Pronk en Faber een onze kere situatie voor boeren en tuinders geschapen door het gebruik van de middelen te ver bieden. „Tijdens de teelt wor den bestrijdingsmiddelen die onmisbaar zijn, opnieuw ver boden. Dat is alsof je bij een patiënt halverwege de behan deling het infuus eruit trekt. De den haag gpd De Russische schepen Kruzenshtern, Mir en Sedov komen eind deze maand toch naar Sail 2000 in Amsterdam. Aanvankelijk weigerden de Russen naar Nederland te komen. Ze waren bang dat beslag zou wor den gelegd op hun schepen wegens schul den van de Russische staat aan een Zwit sers bedrijf. Sail-directeur en scheepvaart expert Bernard Heppener is naar Rusland gegaan om de papieren van de schepen te bekijken en de angst bij de eigenaars weg te nemen. De Russische staat heeft miljoenen dol lars schuld bij een'Zwitsers import- en ex portbedrijf. De Zwitsers lieten de Sedov, een 117 meter lang opleidingsschip van de Russische marine, daarom vorige maand aan de ketting leggen in de Franse haven stad Brest. De Russen vreesden dat in Ne derland hetzelfde zou gebeuren, ook al be paalde de Franse rechter eerder dat het schip geen staatseigendom is en dus ten onrechte is vastgehouden. De gebruiks rechten van de Sedov zijn immers in han den van de technische universiteit van Moermansk. Directeur Heppener van Stichting Sail Amsterdam is speciaal naar Rusland afgereisd om de komst van de schepen veilig te stellen. De Russen wilden de garantie dat zij ook uit Nederland weer zouden mogen vertrekken. Juridische be voegdheden heeft Heppener niet en dus kan hij niets garanderen. Maar de Russen vertrouwden uiteindelijk op zijn expertise en ervaring in de scheepvaartwereld en be- Neergeschoten student Robert Vakkers: rome hans geleunse correspondent „Natuurlijk had ik eerst haatge voelens. Maar toen ik die man zag, dacht ik alleen maar: wat ben je eigenlijk voor een fi guur." De 21-jarige Robert Vak kers praat zachtjes aan de tele foon. Zojuist heeft hij nog een pijnstillende injectie gehad. Maar eerder op de dag was er een nog pijnlijker moment: de confrontatie in zijn ziekenhuis kamer in Bologna met Massimo de Chiara, de politieman die hem vorige week maandag nacht neerschoot en daardoor misschien wel voor het leven verlamde. Justitie in Rimini, de bad plaats waar het incident plaats vond, wilde een kruisverhoor met Vakkers en de 30-jarige De Chiara. Dat vond gisteren plaats in aanwezigheid van de beide advocaten van Vakkers. zijn moeder Marianne Hen driks, officieren van justitie, een aantal rechercheurs en uiter aard de carabiniere en zijn twee advocaten. Het gesprek werd op band opgenomen, terwijl twee typis tes op laptops razendsnel meetikten, vertelt Roberts moe der Marianne Hendriks. Zo kunnen zij maandag met een uitdraai van dit laatste ver hoor terug naar Nederland, waar Robert zal moeten revali deren in het Rotterdamse Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt. De derdejaars-student aan de TU Delft heeft na de operatie aan zijn rug - de kogel van de carabiniere ging ter hoogte van de lever zijn lichaam binnen en verliet het aan de onderkant van de rug - af en toe razende pijn. „Maar dat is een goed te ken, het geeft aan dat de zenu wen beginnen te werken. Ik hoop maar één ding, dat ik na de revalidatie in Dijkzigt weer gewoon kan lopen en sporten, zoals ik dat vroeger deed", zegt hij. De confrontatie is Robert ont zettend tegengevallen. „Het was niet eens een kruisverhoor. Eerst kon de ene kant praten, dan de andere. Ik had eigenlijk verwacht dat hij me nog zijn verontschuldigingen zou aan bieden, maar toen hij binnen kwam keek hij alleen maar strak voor zich uit en ging zitten", vertelt hij. „We hebben ook niet met elkaar gepraat." Bij het gesprek was een tolk aanwezig. Marianne Hendriks: „Er werd ook nog een video vertoond van de plaats van het gebeurde. Eerst aan de kant van der onmisbaar verklaard zodat boeren en tuinders ze konden blijven gebruiken. Volgens de milieunormen mogen de stof fen niet worden gebruikt omdat ze in water organismen zoals kreeftjes kunnen vergiftigen. De rechter vond dat dit verbod na geleefd moest worden. Geluk en Van Ardenne denken dat het kabinet desondanks kan vast leggen dat de omstreden mid delen gedoogd worden. Pronk schrijft in een brief die hij gisteren naar de Kamer stuurde dat de Kamer zelf aan zet is. Zij moet immers de ko mende tijd een wijziging van de bestrijdingsmiddelenwet be handelen die het gebruik van de nu verboden middelen wél toelaat. Hoe eerder de Kamer die wijziging goedkeurt, des te sneller kunnen boeren en tuin ders de bestrijdingsmiddelen weer gebruiken, aldus Pronk. Hij schrijft zelf verder niets te kunnen ondernemen. De Algemene Inspectiedienst zal volgens Pronk optreden als boeren en tuinders de verbo den middelen gebruiken. Het in voorraad hebben van de mid delen wordt niet bestraft, blijkt uit zijn brief. Land- en tuin bouworganisatie LTO-Neder- land noemt het positief dat de Tweede Kamer zo snel werk maakt van het probleem met de bestrijdingsmiddelen. Het ver bod op de negen bestrijdings middelen treft volgens LTO vooral glastuinders en fruitte lers. Op den duur zouden ook bollentelers, boomkwekers en akkerbouwers plantenziektes niet meer kunnen bedwingen. valence anp Het busongeluk van woensdag in Valence heeft een vierde le ven geëist. Alarmcentrale SOS International heeft dat gisteren bekendgemaakt. Donderdag avond bezweek een Nederland se vrouw in het ziekenhuis van Valence aan haar verwondin gen. De 38-jarige chauffeur van de bus is teruggekeerd naar Ne derland. Omstreeks half zeven arri veerde hij op Schiphol. Daar werd de Raaltenaar opgevangen door de directie van TCR Raal- te, zijn werkgever. Later op de avond is de chauffeur herenigd met zijn gezin. Hij kreeg don derdag van de Franse justitie toestemming terug te keren. Hij moet wel beschikbaar blijven. De Raaltenaar wordt beschul digd van dood door schuld en het toebrengen van verwondin gen. Voor de Franse autoritei ten staat vast dat de man geen regels heeft overtreden. Op het moment verblijven nog acht Nederlanders in het ziekenhuis. Vier van hen liggen op de intensive care. Zij zijn zwaar gewond, maar hun toe stand is stabiel. Drie gewonden zijn inmiddels per ambulance teruggebracht naar Nederland. In totaal raakten 26 mensen ge wond. den haag Een aantal Haagse wethouders, raadsleden en vertegenwoordigers van de aannemer Tram Kom namen gisteren een kijkje in de lekke tramtunnel in aanbouw in het centrum van de hofstad. In de Haagse gemeenteraad blijven partijen bakkeleien over de tunnel. TramKom en de ge meente Den Haag zijn ervan overtuigd dat het eerste lek in de tunnel in 1998 niet is veroorzaakt door grondboringen, zoals eerder deze week werd gesuggereerd door een boormeester. De boorstaten in het gemeentearchief zouden dat uitwijzen. Maar GroenLinks in de Haagse raad is niet overtuigd. foto anp ed oudenaarden loofden naar Amsterdam te komen. De opleidingsinstituten van de Mir en de Kruzenshtern plus de schepen zelf zijn wettelijk gezien ook geen Russisch staatsei gendom. Deze enorme vaartuigen kunnen dus evenmin worden vastgehouden of zelfs worden verkocht om zo de Russische staatsschuld aan de Zwitsers te saneren. Vreemd is die manier van beslag leggen overigens niet. Westerse landen hebben al eerder Russische schepen aan de ketting gelegd. Op het Limburgse vliegveld Beek is lange tijd een Russisch vrachtvliegtuig aan de grond gehouden, omdat eerst een open staande schuld moest worden betaald. De Kruzenshtern en de Mir zijn drie we ken geleden vertrokken uit Halifax in Cana da, als deelnemer van de Tall Ships 2000 race. Amsterdam is de eindhaven van deze race die in april vanuit het Engelse Sout hampton is begonnen. Sail Amsterdam wordt dit jaar van 24 tot en met 28 augus tus gehouden in de IJ-haven. Een record aantal van 27 zogeheten Tall Ships, waar onder de Russische drie- en viermasters, komen naar de hoofdstad. JAN MERTENS 1916-2000 „Een financieel sterke en be angstigende groep." Zo om schreef Jan Mertens op 19 ok tober 1968 in Sneek de onge veer tweehonderd mensen die volgens hem in ons land aan de touwtjes trokken. De 'twee honderd van Mertens' zijn sindsdien onverbrekelijk ver bonden aan de man, wiens le ven in het teken stond van de katholieke arbeidersbeweging. Jan Mertens, voormalig staats secretaris van sociale zaken in het kabinet-Den Uyl (mei 1973 tot december 1977) en oud-NKV-voorzittcr is woens dag overleden. Hij is 84 jaar geworden. Mertens was lid van de Katholieke Volkspartij (KVP), die later is opgegaan in het CDA. De in 1916 in Heerlen geboren Petrus Johannes Jozef Mertens was van 1930 tot 1939 typo graaf. In de oorlogsjaren deed hij ondergronds vakbonds werk. Na de oorlog werd hij voorzitter van het district Bre da van de Katholieke Arbei dersbeweging. In 1954 werd hij landelijk bondssecretaris van deze organisatie. In 1964 was hij opgeklommen tot voorzitter van wat inmiddels het Nederlands Katholiek Vak verbond (NKV) was gaan he ten. Later zou de bond opgaan in de FNV. Als vakbondsman was Mer- Jan Mertens. foto anp ben hansen tens onder meer lid van de So ciaal Economische Raad, de Sociale Verzekeringsraad en het werkloosheidsfonds. Daarnaast was hij als katho liek niet alleen lid van de Ka tholieke Volkspartij (KVP). maar ook lid van de redactie raad van dagblad De Stem en president van df Raad van Commissarissen van de Volks krant. Daarnaast was hij lid van de Raad van Toezicht van de Katholieke Hogeschool Til burg, de huidige KUB. Mertens wordt maandag be graven in zijn woonplaats Oosterhout. ANP De nieuwste woon-, werk- en slaapkamerprogramma's van dit Duitse topmerk zijn een ideale optie voor mensen die hun interieur op maat willen samenstellen. Robert, daarna aan de carabi niere. Ik heb hem de hele tijd strak aan zitten kijken, maar hij vertelde zonder blikken of blo zen het oude verhaal: dat Ro bert midden in de nacht op zijn balkon was geklommen, een wapen in de hand had en wilde inbreken". De Chiara is op bevel van on derzoeksrechter Paola Bonetti gearresteerd omdat justitie geen geloof hecht aan het ver haal over het 'wapen' - een twintig jaar oude replica van Italiaanse makelij - en vreesde dat De Chiara of zijn collega's met bewijsmateriaal zouden knoeien. Hij werd woensdag overgebracht naar een militaire gevangenis in de buurt van Na pels. De familie wil de carabi niere aanklagen wegens toe brengen van zwaar lichamelijk letsel en poging tot doodslag. hülstaS! A,ana D» MeWmorU Aan bouwprogramma voor wonen en werken met eindeloos veel mogelijkheden Strak design In massief beuken met aluminium en glas. -DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3