Ontspannen sfeer op mudvol Schiphol Schiphol heeft zijn eigen hangplek. 'Vroege vogels' brengen de nacht in sluimertoe stand door. Voor meeste vakantiegangers begint het feest al op de luchthaven ikeinde na weekeinde eekt Schiphol in deze ikantietijd haar eigen passagiersrecords, 'appers, overstappers, itstappers, het zijn er k dit weekeinde weer neer dan 270.000. En hoewel het af en toe kraakten piept, nverkt de luchthaven de drukte eigenlijk nder veel problemen. I'en impressie van een 'gewoon recordweekeinde'. Vol verwachting turen tientallen ogen naar de schermen die de gegevens over de aankomende vluchten in beeld brengen. Opa's en oma's drentelen ongeduldig langs de ramen die zicht geven op de bagagecarroussels in de aankomsthal. „Zie jij ze al?" Het is een vraag die deze dagen veel wordt gesteld op Schip hol. Een student probeert zijn versleten zit bank van de hand te doen aan een toevallig tegen het lijf gelopen huisgenoot. Beiden wachten op hun vriendin. Gebronsde lijven onder helbonde hoofden verdringen zich aan de andere kant rond de koffers spuwende banden. Twee jongens be spreken de toestand van de wereld via hun mobieltje. Ze zwaaien en kijken naar elkaar door het glas. Nog even en de vakantie zit er weer op. De eerste vraag na het passeren van de douane is standaard en valt deze avond keer op keer te horen.„Hoe was het weer bij jullie?" De terugkerende vakantiegangers kunnen gerust zijn. Het was pet in Neder land. Het is één uur in de morgen. Een groepje jongeren gebruikt de bagagewagentjes als go-karts. Ze hebben een paar uur te over bruggen. De laatste trein uit Limburg heeft ze naar de luchthaven gebracht. De charter naar Kos of Las Palmas vertrekt pas om vijf of zes uur. Tot het inchecken begint, moeten ze zich vermaken. De winkels zijn echter dicht. Alleen Burger King, Juggle Juice en een enkele koffiebar zijn open. Maar hoeveel hamburgers kun je op dat tijdstip nog ver stouwen? En drinken doe je op de vakantie bestemming voor veel minder geld. Dus spe len-en klieren ze maar wat met hun zwaar beladen kofferkarretjes en praten over 'de wijven'. Anderen zoeken een rustiger plekje en gebruiken de stoeltjes als 'hangplek'. De nacht behoort aan de chartervluchten. Omwonenden van de luchthaven kunnen er over meepraten. Alleen al tussen een en twee uur komen er tien vliegtuigen binnen, die zonder uitzondering meteen na vijf uur weer het luchtruim kiezen. Tien vluchten alleen al in het eerste kwartier. Voor Martinair en Transavia is het de enige manier waarop ze maximaal rendement kunnen halen uit hun vloot. Per dag moeten 'drie slagen' worden gemaakt, zes vluchten per toestel. Het tijd schema is krap. Eén oponthoud schopt voor de rest van de dag het schema in de war. De kist die bij aankomst uit Heraklion vijf uur vertraging heeft, kan niet op tijd weer naar Malaga vertrekken. Wie zich voor die vlucht extra vroeg op Schiphol meldt, heeft pech. Het vertrek is drie uur uitgesteld. Nog maar een kopje koffie of drie om wakker te blijven. De vakantiegangers ondergaan hun lot wonderlijk gelaten en rustig. Een groot ver schil met een gewone werkdag wanneer tienduizenden blauwe en grijze maatpakken en niet bermuda's en slobberige t-shirts het beeld op de luchthaven domineren. Als door horzels gestoken reageert de doorsnee za kenman doorgaans op een vertraging. Tijd is immers geld en dat zorgt regelmatig voor verhitte taferelen bij de incheckbalies. „De sfeer is inderdaad meer ontspannen. Vakan tie is voor veel mensen een feest", beaamt Schiphol-woordvoerder De Bie. Er zijn meer verschillen. De vakantievier- ders komen vaker dan de zakenman met ei gen vervoer, alle ontmoedigingsacties ten spijt. De lang-parkeerplaats staat zelfs enige dagen helemaal vol. Speciale parkwachten toeren er rond om te controleren of de raam pjes van de auto's wel dicht zijn en of de deuren zijn afgesloten. In de haast wordt dat vaak vergeten. De vakantievierder komt ook niet alleen naar Schiphol. Hij brengt bij vertrek de hele familie mee, opa en oma, oom en tante en de kinderen van de buren. Wie de afscheids- rituelen gade slaat, denkt dat hier gezinnen en families voor minstens tien jaar uit elkaar gaan. Langer in elk geval dan de gemiddelde zonvakantie. En een week of twee later staat iedereen weer braaf te wachten, met knuf fels, bloemen of balonnen. Voor zo'n toe stroom is tijdens de piekuren nauwelijks ruimte in de vertrekhal. Een Amerikaans echtpaar zoekt naar de juiste balie. „We're not business, we're econo my", zegt de man als zijn vrouw zich wil mel den bij het uitnodigend rustige loket voor za kenreizigers. De zakenman komt liefst een paar minuten voor zijn vlucht aanstormen, wil geen tijd verliezen bij het inchecken - ba gage heeft hij meestal niet - en besteedt de resterende wachttijd in de zakenruimte om te bellen of faxen met de thuisbasis. Wie in deze periode - op een gemiddelde dag zijn er 100.000 reizigers, nu zijn het er al gauw 140.000 - met dezelfde laconieke houding de vertrekhal binnenstapt, mist zijn vlucht. „We zijn al om negen uur open voor de vlucht van twaalf uur, maar iedereen denkt dat hij een half uur van tevoren kan inchecken en als het dan druk is, gaat het mis", verzucht de baliemedewerkster van Iberia. Het advies luidt dan ook om drie uur van te voren aan wezig te zijn. Misschien dat daarom in het tweede week einde de chaos uitblijft. Hoogstens zijn er een paar geschaafde enkels door een botsing met een onhandig bestuurd bagagekarretje. Op de transportband komt het tot een korte schermutseling als mensen klem komen te staan, maar dat hoort er bij en is ook niet uniek voor het vakantieseizoen. „Het is nu rustiger, hoewel er zelfs meer mensen rei zen", zegt de dame van Iberia. Een van de langste rijen staat voor McDonald's. Nog een laatste vertrouwde vette hap voor de gyros, döner of inktvis? De Bie heeft een verklaring. „De passagiersstroom is beter verdeeld tus sen vertrekkers en thuiskomers. Het is daar om minder druk bij de balies." Zelf voegt zij zich regelmatig bij het legioen 'kanaries', de tientallen boekhouders, managers en ander kantoorpersoneel, die in deze tijd gekleed in opvallend geel hemd bijklussen als 'wegwij zer' voor de spoorzoekende reizigers. In de drukte blijven handtastelijkheden niet uit. Met een houding van 'wie doet mij wat' dringt een man voor in de rij wachten den voor de veiligheidscontrole aan het be gin van de C-pier. „Ik moet mijn vlucht ha len", is de uitleg wanneer hij zijn vuist balt tegen een medepassagier die het lef heeft een opmerking te maken. Zijn vrouw trekt hem snel weg. De vakantie kon anders wel een onaangenaam begin krijgen. In de vertrekhal probeert een boze vrouw een KLM-medewerkster over de balie te trek ken. Ze slaagt niet in haar poging en wordt meteen omringd door KLM-personeel. Over een aantal minuten vertrekt haar vlucht naar Lagos. Ze is laat, te laat eigenlijk, maar dat is niet het probleem. Haar tweejarig zoontje heeft geen visum in zijn paspoort en mag niet mee. Luchtvaartmaatschappijen krijgen fikse boetes wanneer ze passagiers meene men zonder geldige reisdocumenten. „Hoe kunnen jullie zo harteloos zijn! Ik moet naar mijn familie, ze liggen op sterven!", roept ze. Het helpt niet. Na een onderhoud met een stevige marechaussee druipt de vrouw af. Het televisiescherm meldt dat vlucht KL587 naar Lagos inmiddels is vertrokken. Ook bagage is een steeds terugkerende bron van spanning. Niet zo gek wie de enor me berg aan koffers overziet die mee op reis moet. Een man plaatst een buitenformaat weekendtas op de weegschaal. Hij mag tien kilo aan handbagage meenemen, deze tas weegt ruim zestien kilo. „Ja maar...". De KLM-medewerkster is niet te vermurwen. De tas moet in het laadruim, en verdwijnt via de transportband naar de inmiddels beruchte Volgens De Bie is alle ophef over 'verdwe nen koffers' maar ten dele terecht. Het pro bleem doet zich vooral voor bij 'overstap pende' bagage. Die komt 's ochtends op Schiphol aan en moet binnen een uur naar een ander vliegtuig worden gebracht. De ca paciteit om deze zogenoemde 'hete' koffers op tijd over te brengen is niet meer toerei- kènd. Het bagageafhandelingssysteem loopt achter bij de groei van de luchthaven, maar een verdubbeling van de capaciteit komt er aan. Maar storingen kunnen ook dan de boel nog in de war sturen en in combinatie met de traditionele acties van buitenlandse ver keersleiders levert dat pas écht chaos en drukte op. HANS JACOBS ZATERDAG 5 AUGUSTUS 2000 Zonnebloemen geven Schiphol een zomers aanzien. In de vroege de ochtend vertrekken de charters, tussen 13.00 en 16.00 uur zijn meer dan 150 lijnvluchten gepland. Het is even zoeken op de vertrekborden. De échte vakantieganger neemt de hele familie mee om uit te zwaaien of koffers te dragen. Spitsuur op de parkeerplaats. Discussies over de juiste reispapieren of het gewicht van de bagage zijn dagelijkse kost. Hier de incheckbalie van Martinair.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 33