Onvermoeibaar op de digitale snelweg ZATERDAG 5 AUGUSTUS 2000 Liesbeth Hop wil de wereld veroveren Nog geen zes jaar geleden kon ze geen kinderopvang betalen voor haar zoontje. Nu heeft ze een flat gekocht voor de au pair plus een ruime woning voor zichzelf en geeft ze leiding aan een snel groeiend internetbedrijf met dertien kantoren in Europa, Amerika en Azië. Liesbeth Hop (37 jaar, afkomstig uit Heemstede) is vastberaden met 'Pro Active International' de wereld te veroveren. Je kunt wachten tot de Amerika- nen het komen doen of je kunt het zelf doen. Nederland heeft de J neiging de kat uit de boom te kij- ken. Zeker bij de overheid, ver domme ja. Terwijl we de kennis in huis heb ben. We zijn hoogopgeleid, we hebben ge weldige programmeurs, we beschikken over goede faciliteiten. We zijn echt een perfect piloüand, maar door die conservatieve, af wachtende houding gebeurt er veel te wei nig. Het beeld van Wim Kok die een muis optilt alsof het een afstandsbediening is, is tekenend. Het is ook een beetje dat calvinis tische van Nederland. In Amerika houden ze van helden. Daar maken ze heidén. Kijk naar Hollywood. Wie in Nederland boven het ge middelde uitsteekt, hoeft geen steun te ver wachten, eerder tegenwerking. Denk maar niet dat Nederland hots is dat een Neder lands bedrijf de Pan Europese internet Mo nitor uitvoert. Alsof het ons niet wordt ge gund. Het zou zo mooi zijn als we in Neder land nu eens in onszelf gaan geloven. Geen plannen voor Nederland bedenken, maar voor Europa. Waarom stimuleren we jonge ren niet om de wereld te veroveren, zoals Michiel de Ruyter deed? Ik geloof wel in mézelf. Ik vind het niet gek dat ik op congressen spreek naast Mediama- trix. Daar werken vijfhonderd mensen, bij ons 68. So what?" Liesbeth Hop. Tengere vrouw die hon derduit praat. Geen tijd om een hap te ne men van een door haar besteld pistoletje kaas. „Drieënhalf jaar geleden zijn we in Ne derland als eerste begonnen met onderzoek naar de gebruikers van internet. En nu zijn we het meest ervaren intemetonderzoeksbu- reau in Europa. In tegenstelling tot callcen- ters die telefonisch enquêteren, hebben wij nauwelijks mensen nodig, maar vooral slim me software. In mei hebben we in opdracht van negen grote internetbedrijven tweehon derdduizend internetgebruikers uit vijftien landen via internet ondervraagd. We doen ook merkonderzoeken en marktanalyses voor bedrijven. Grote bedrijven zoals KPN, ING, KLM, maar ook de Europese Commis sie. Met de opdrachten is steeds meer geld gemoeid. In '97 ontvingen we per opdracht gemiddeld 7.500 gulden, nu ligt dat bedrag rond de 40.000 gulden. Eind dit jaar, begin volgend jaar gaan we naar de beurs. Over vijf jaar? Dan hebben we 250 mensen in dienst." Ambitieus Ruim twee jaar geleden werkte Liesbeth Hop nog vanuit 'een hok' in Diemen. Nu zetelt Pro Active International in een kantorenge bouw in Amsterdam Buitenveldert en heeft het bedrijf in zijn groeistuipen de buren ver dreven. „De deelraad van hiernaast hebben we laten ophoepelen." Oranje smoezelige vloerbedekking, Ikea-bankjes in de wacht ruimte en overal schalen en potten met kleu rige snoepjes. Een omgeving van veelal twin tigers. „Allemaal rere-ambitieus. Zestig pro cent is vrouw, internet is veel communicatie en daar zijn vrouwen goed in. Onze techneu ten zijn weer vaak mannen." De werknemers komen doorgaans direct uit de collegebanken. „Pas afgestudeerden zijn nog plooibaar. Wij hebben een hele bij zondere bedrijfscultuur en mentaliteit gecre- eerd. Wij geloven dat privé en werk niet van elkaar gescheiden zijn. Ze komen letterlijk dichter bij elkaar: televisie, computer, de lap top op schoot en dan nu de palmtop. We hebben een boodschappendienst, zodat mensen om half zes hun boodschappen mee naar huis kunnen nemen. Of half acht. Wie geen ochtendmens is, begint gewoon later en werkt langer door. Ook hebben we een bedrijfsmasseur die elke maandagmiddag tien mensen masseert. Daar wordt om ge vochten. Door onze open structuur waarin werk en websites voor Explainer. Ondertussen werd ze ook moeder van Nick. „Kort na de beval ling zijn we gescheiden. Dat hoor je vaak hè? In mijn situatie was het absoluut het veiligst om bij mijn baas te blijven. Maar ik zag op een beurs in Las Vegas software om onder zoek te doen onder internetgebruikers en daar wilde ik zelf mee aan de slag. Mijn ou ders hebben echt geprobeerd het uit m'n hoofd te praten. Maar ik zag mogelijkheden en kon ze niet laten liggen. Kinderopvang kon ik niet betalen. Tot iemand me wees op een au pair. Vierhonderdvijftig gulden per maand plus kost en inwoning. Ze woonde bij mij op zolder. Ik vond het wel gezellig, ik had aanspraak." Inmiddels is ze verhuisd naar een ruime woning tegenover haar kantoor en heeft de au pair een eigen flat. „Ik ben niet materia listisch. Ik rijd in een kleine auto en woon in een rijtjeshuis. Bezit creëert slavernij. Hoe meer je hebt, hoe meer je in stand moet houden. Ik moet elk moment kunnen uit stappen. Die vrijheid in m'n hoofd is heel belangrijk. Ik hoef dus geen kast van een huis. Ik geniet er meer van om samen met mijn nieuwe partner en zoon te stoeien op het grote bed." Maurice de Hond, directeur van het beurs genoteerde Newconomy, is sinds twee jaar haar geliefde. „En dat is eerder een nadeel dan een voordeel. Ik moet almaar aanhoren dat ik over de rug van Maurice m'n succes sen heb behaald. Heel vervelend. Ik heb Maurice leren kennen in de internetindu- strie. We gaven allebei lezingen en kwamen elkaar steeds weer tegen. Zo is het begon nen." Sinds eind vorig jaar is Newconomy naast het Italiaanse bedrijf One Two One, de be langrijkste investeerder in Pro Active. Samen gaven ze Pro Active de kans wereldwijd te gaan. „We hebben even overwogen niet met Newconomy in zee te gaan in verband met onze relatie, maar het was gewoon de beste investeerder op dat moment. En Newcono my is natuurlijk niet Maurice. Het is een groot bedrijf met commissarissen die alles nauwlettend in de gaten houden. Als ik geld nodig heb van Newconomy, dan zullen ze mijn verzoek wel tien keer tegen het licht houden. We zien elkaar weinig, maar na tuurlijk lopen ook bij ons werk en privé door elkaar. In bed bespreken we de beursgang. Daar komen we het meest aan elkaar toe." Bezorgd Bijna alle cijfers die in Nederland worden ge hanteerd over het gebruik van internet, zijn afkomstig van Pro Active International. De uitkomsten stemmen Liesbeth Hop niet al tijd vrolijk. „Ik maak me zorgen over de steeds groter wordende kloof tussen de ho gere en lagere inkomensklassen. Tachtig tot vijfentachtig procent van de mensen met een hoger inkomen gebruikt internet. Onder de lage inkomens is het negen procent. Het is te gemakkelijk om te zeggen: dat laten we door de markt oplossen. Ik ben ervan overtuigd dat over tien jaar iedereen is aangesloten op internet, ik weet alleen niet via welk appa raat. Via de televisie of een goedkope com puter in combinatie met telefoons. In ieder geval mogen we daar niet op wachten. Dan ontneem je mensen kansen. Gelukkig heb ben we nu ook een minister die dat inziet en internetonderwijs stimuleert. Ook lopen er projecten in bejaardenhuizen. Het gebruik van internet kan mensen uit hun isolement halen. Ze kunnen e-mailen met de kleinkin deren. Mijn zoon zit ook regelmatig op inter net. Hij kan zelfstandig naar Pokemon.com en Disney en verstuurt digitale kaarten. Je hebt ook hele goede software voor kinderen vanaf vier jaar. En hij is niet gestopt met voetballen of zo. Het is een soort rust- puntje." Winkelen gaan we ook allemaal via inter net doen, meent Hop. „Voor elke aankoop denken mensen: zal ik naar de winkel gaan, de telefoon pakken of via internet kopen? Een kwart van alle gebruikers heeft al eens iets gekocht via internet. Boeken, cd's, rei zen. Elk half jaar heeft de e-commerce zich meer dan verdubbeld. De zakelijke aanko pen zijn zelfs verdrievoudigd. Ik zie internet veel meer als een communicatie- dan een in formatiemiddel. Veel mensen zien internet nog als een grote encyclopedie. Maar het vergaren van kennis wordt niet de belang rijkste functie van internet. Mensen zullen er vooral mee communiceren: e-mailen, iets bestellen, al typende gesprekken voeren en elkaar zien via een webcamera. Mensen kun nen zo ook veel meer op locatie werken. Ik hoop dat het een gunstige uitwerking heeft op onze files." Onvermoeibaar jakkert Hop door op de di gitale snelweg. „Internet is in staat de kansen in de wereld beter te verdelen. Natuurlijk moeten mensen eerst eten en kleding heb ben. Maar je zou bepaalde programma's kunnen ontwikkelen om vrouwen en kinde ren te onderwijzen. Later wil ik iets doen met onderwijs en de verdeling van kansen. Ik ben heel dankbaar dat ik in de positie zit om dit te kunnen doen. MONIQUE OE KNEGT Liesbeth Hop: „Wij leven in een conservatief land, of misschien wel een conservatief werelddeel. In Amerika heerst veel meer ondernemerskli maat." FOTO GPD ROLAND DE BRUIN privé door elkaar heen lopen, nemen men sen ook hun problemen mee naar kantoor, maar niemand die zich daarin wentelt. Ge beurt dat wel, dan staat iemand de volgende maand op straat. We zijn geen sociale werk plaats! We zijn een bedrijf met keiharde tar gets. Onze bedrijfscultuur is geen vaag of zweverig verhaal, er zit een hele zakelijke strategie achter. Kijk, voor internet is geen school. Ik kan het ze ook niet voorkauwen, je leert het uit de krant, door in je vrije tijd Amerikaanse websites te bekijken, door voortdurend alert te blijven. Thuis, op het werk. op reis. overal. Wij zijn een heel snel groeiend bedrijf. Snel groeien met de ver keerde mensen is funest. Dus creëren we be trokkenheid. Mensen die prettig in hun vel zitten, gaan met meer plezier naar het werk. denken beter na. In Nederland kennen we nog nauwelijks betrokkenheid. Ik ben werk nemer, zeggen mensen, ik heb rechten. Of. ik werk om te leven. Hoezo? Werk is je leven! Daarover moet je gepassioneerd zijn. Van de tijd dat je wakker bent, ben je twee derde op je werk en een derde thuis. Dat werk moet dus goed zijn. In Europa zie je dat mensen echt moeten worden heropgevoed over de plaats van werk in hun leven. Veel mensen blijven zitten omdat ze hun pensioen heb ben opgebouwd of zoiets. Dan krijg je van die ingedutte types die zich elke ochtend naar hun baan sleuren. Vreselijk, ik moet er niet aan denken! Wat wij willen zijn hobbyis ten! Dit is wèl de nieuwe wereld. Dit is wèl de toekomst." Ze hapt even naar adem. Dan: „Wij leven in een conservatief land, of misschien wel een conservatief werelddeel. In Amerika heerst veel meer ondernemersklimaat. Hoe veel nieuwe kleine internetbedrijven zijn hier nu aan de beurs genoteerd. Drie?" Aan de slag Ze is de dochter van een vader die vijfender tig jaar bij Shell heeft gewerkt. De onderne mingslust heeft ze volgens eigen zeggen van haar moeder 'die nooit de kans heeft gehad'. Ze werd geboren en groeide op in Heemste de, later - in haar tienerjaren - op Curasao, heeft heao gedaan en Spaans gestudeerd. In de hotelwereld leerde ze creatief verkopen. „Marketing en sales. Ik heb er carrière ge maakt." Daarna maakte ze vragenlijsten voor een marketingonderzoeksbureau en bouwde

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31