Herders maken zich zorgen Gesprek van de Dag Roodkapje brengt Hongaar geheugen terug M ZATERDAG 5 AUGUSTUS 2000 ^ammontaar Vliegtuigonderhoud KLM Het moet een nachtmerrie zijn voor elke luchtvaart maatschappij. Werknemers uit de eigen gelederen waarschuwen voor tekortkomingen bij het vliegtuigon derhoud. Het overkomt de KLM deze zomer. De voormannen van de nieuwe Nederlandse Vereni ging van Luchtvaarttechnici stellen dat de druk om vliegtuigen goed te keuren groeit, terwijl de veiligheids marges afnemen. De voorzitter beweert ook dat onder- houdsrapporten worden vervalst. In één geval zou een toestel met ernstige technische gebreken zijn vertrok ken. Behalve een mogelijk serieus probleem, betekenen de ze uitlatingen ook een pr-ramp voor de KLM. De lucht vaartmaatschappij is gewend aan negatieve publiciteit (eekhoorntjesaffaire, ontslagen, ruzie met Alitalia en te late koffers), maar twijfels over de veiligheid behoren tot de allerzwaarste categorie. Het gekoesterde imago van betrouwbaarheid dreigt averij op te lopen. De veiligheid is absoluut niet in het geding, zo beklem toont de KLM. Toch werd besloten een interne com missie in te stellen om de klachten te onderzoeken. De rebellerende technici kregen ondertussen te horen dat zij hun mond moeten houden tegen de media. Praten met journalisten is in strijd met de CAO, zo klonk het dreigend. Zeven vakbonden en verenigingen betuigden de KLM- directie deze week steun. De veiligheid is niet in het ge ding en 'het kleine groepje' technici moet voorlopig zwijgen, zo luidde de boodschap van een open brief. Een opmerkelijke stap, aangezien het onderzoek pas over enkele weken klaar is en dan pas conclusies kun nen worden getrokken. Natuurlijk zijn de bonden terecht bezorgd dat de goe de naam van de KLM wordt beschadigd. Maar het gaat wel erg ver om op de stoel van de KLM-directie te gaan zitten en collega's vragen te zwijgen. De 'klokkenlui ders' zijn hooggekwalificeerde technici, die zeggen te handelen in het belang van de veiligheid en de KLM zelf. Als grondwerktuigkundigen moeten deze mannen be slissen of een vliegtuig veilig genoeg is om de lucht in te gaan. Deze verantwoordelijkheid nemen zij dusda nig serieus dat zij bereid zijn om met openlijke kritiek de eigen toekomst in de waagschaal te stellen. Deze technici verdienen geen spreekverbod. Chicago eerste stad met pingpong festival Zeven weken lang kan er in de Amerikaanse stad Chi cago op de meest uiteenlopende locaties worden geta feltennist. Tijdens het pingpong festival staan er vijf honderd tafeltennistafels in parken, bibliotheken, poli tiebureaus en winkelcentra. Iedereen die wil, kan gratis meedoen aan een wed strijd. Voor de noodzakelijke balletjes en batjes wordt gezorgd. Het festival wordt gezien als een manier om de inwoners van Chicago nader tot elkaar te brengen. Maar in Chicago hopen ze ook dat het initiatief om een andere reden aanslaat. De voorganger van het ping- pongfestival, een tentoonstelling van nepkoeien die werden beschilderd door kunstenaars, kreeg vorig jaar veel belangstelling. Het initiatief leverde de gemeente kas ongeveer 200 miljoen dollar op, omdat veel toeris ten het evenement wilden zien. Onder meer New York en Cincinnati volgden Chicago en stelden ook kunst koeien ten toon in de openbare ruimte. Geen geld terug voor dure violen Een vioolbouwer uit Kampen hoeft een klant die twee violen bij hem had gekocht, geen geld terug te betalen. De klant uit Rhenen had 35.000 gulden voor de twee instrumenten betaald, maar uit taxatie bleek dat zij maximaal 3.800 gulden waard zijn. Voor de rechtbank in Zwolle eiste hij zijn geld terug. Maar de rechtbank stelde de vioolbouwer in het gelijk. De klant kocht de violen in 1994 voor zijn muzikaal ge talenteerde kinderen. Vijfjaar later bleek bij twee taxa ties dat de instrumenten de 35.000 gulden niet waard zijn. Volgens de rechter is niet bewezen dat de viool bouwer onrechtmatig heeft gehandeld. Ook de eis van vernietiging van de koopovereenkomst is afgewezen. De bejaarde Hongaarse ex- krijgsgevangene, die de afgelo pen 53 jaar volledig vergeten in een Russische psychiatrische inrichting heeft doorgebracht, kan waarschijnlijk deze maand nog naar Hongarije. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken van Hongarije zei gisteren dat de Russische regering bereid is de man te repatriëren. Het in orde maken van de benodigde pa pieren zal ongeveer twee weken duren. Dan krijgt de man ook een paspoort, al is niemand ze ker van echte naam. volgens de inrichting waar hij al die jaren gezeten heeft, heeft hij Andras Andrejevitsj Tamas. De Hon gaarse luchtvaartmaatschappij Malev heeft aangeboden de man gratis naar Hongarije te vliegen. Met veel geduld en met behulp van een sprookje uit zijn kin dertijd is een psychiater er naar eigen zeggen in geslaagd het geheugen van Tamas weer tot leven te wekken. Volgens de Hongaarse psychiater Andras Veer, die Tamas vorige week drie dagen lang heeft bezocht, is de oorlogsveteraan zich zijn moedertaal langzaam weer gaan herinneren. Bovendien zouden enkele herinneringen uit zijn vroegere leven boven zijn gekomen. „Ik ben ervan overtuigd dat de man een etni sche Hongaar is. Ik had een sprookjesboek meegenomen en hij las Roodkapje voor in vloei end Hongaars", aldus Veer. Tamas zou gezegd hebben in Turocszentmarton geboren te zijn, een plaats in het huidige Slowakije die nu Martin heet. Turocszentmarton was onder deel van Hongarije tot na de Eerste Wereldoorlog Tsjecho- Slowakije werd gesticht. „Hij gebruikt een regionaal dialect dat typisch is voor het noorde lijke gebied", aldus Veer, doe lend op de voormalige Hon gaarse regio. De in een psychia trisch ziekenhuis in Kotelnitsj, 965 kilometer ten oosten van Moskou, verblijvende Tamas slaagde er echter niet in zich de meisjesnaam van zijn moeder te herinneren en ook niet of hij broers en zussen had. Ambtenaren op de gemeente kantoren van Martin en het aangrenzende Bystricka heb ben verklaard geen gegevens te bezitten over iemand met de naam Tamas. „Zijn naam is niet echt gangbaar in deze regio en we hebben geen bewijs van zijn geboorte", aldus Jana Mas- nicova, archiviste in Bystricka. Volgens Veer bestaat de moge lijkheid dat Tamas in zijn jonge jaren naar Hongarije is ver huisd en dat plaatselijke archie ven gedurende de Tweede We reldoorlog zijn vernietigd. Veer: „Hij sprak ook over naar Hon garije gaan en vertelde dat hij tijdens de Tweede Wereldoor log voor het Hongaarse leger in de Don-regio heeft gevochten." Met de Don-regio wordt het ge bied rond de rivier de Don in het zuiden van Rusland be doeld. „Hij beschreef 'een re gen van granaten' en vertelde per trein getransporteerd te zijn naar Siberie", aldus Veer. In 1944 vochten zo'n 150.000 sol daten in het Tweede Hongaarse Leger onder bevel van de nazi's bij de rivier de Don. Vermoede lijk kwamen zo'n 90.000 Hon garen om in directe gevechten met het Rode Leger, terwijl dui zenden anderen stierven van wege de barre omstandighe den. Veer, tevens directeur van het Hongaarse Nationale Psychia trische en Neurologische Insti- Schaapjes op het droge, scheper in de sloot? Er klinkt gemekker in en rondom de Drentse schaapskooien. De herders voelen zich in hun voortbestaan bedreigd nu de landelijke, overigens karige, subsidiere geling op de helling gaat. Het geld gaat niet langer naar de herders, maar naar de beheerders van de terreinen waar de schaapjes grazen. De schepers vrezen dat ze binnen de kortste keren worden bedankt voor de bewezen diensten. Een zekere mate van opwinding heeft zich meester gemaakt van een groep van ruim honderd mensen die zich deze ochtend hebben verzameld rondom de schaapskooi aan de Benderse in Ruinen. Over enkele ogen blikken trekt scheper jan Mos (bijna 60) met zijn kudde Drentse heideschapen de heide op. Vaders en moeders in va kantietenue hebben camera's paraat om hun kinderen tussen de schapen voor de eeuwigheid vast te leggen. De kleintjes vin den het geweldig wanneer de kudde van 430 schapen luid blatend de kooi verlaat voor een nieuwe dag op de grote stil le heide. Mos - hoedje, vaalblauw spij kerpak - kijkt, voor hij zijn drie bordercollies opdracht geeft de schapen de hei op te sturen, nog even om naar de menigte. „We spelen hier elke dag een toneelstukje." De herder is on derhand gewend aan de be langstelling. ,,'s Avonds als ik terugkom met de schapen staan hier soms wel 600 men sen. De mens is ook een kudde dier, denk ik dan." Al meer dan een halve eeuw gaat in Ruinen elke dag een scheper met zijn kudde de hei op. Óf dat in de toekomst ook zo blijft, is een vraag die Mos en ook de stichting tot behoud van Drentse Schaapskudden bezig houdt. De Dierenbescherming en de Algemene Inspectiedienst houden de kuddes nauwlettend in de gaten en financieel is het niet echt rooskleurig. Het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij wil vanaf vol gend jaar de subsidie van en dan is het ook klaar. Of dat subsidies zijn toch de laatste grazers. „Die kuddes lopen op zijn kudde bij. „We hebben er 11.000 gulden per schaapskud- voordeliger is, weet ik niet. Bio- loodjes die ons helpen," zegt de hei omdat we dat graag wil- parkeerplaatsen voor aange- de niet meer rechtstreeks uitke- logen hebben onderzocht en Mos. len. De angst van de herders is legd, aangepaste wc's en nie ren aan de herder. Het geld vastgesteld dat koeien betere De zorgen zijn volgens Jan Nijs- te begrijpen maar niet helemaal mand hoeft er maar een dub- moet naar de terreinbeheer- grazers zijn... Maar misschien sen van Staatsbosbeheer wat terecht. Natuurlijk grazen koei- beitje vo.or te betalen. Dat is ders, zoals Natuurmonumen- concluderen ze over vijf jaar voorbarig. „Als 't goed gaat, is en heel anders dan schapen, toch prachtig." ten, Defensie of Staatsbosbe- weer iets heel anders." er toch geen reden om af te wij- maar schapen komen op plek- Hoewel het financieel een strijd heer. Nederland telt 25 schaapskud- ken? Voor mijn gevoel veran- ken waar koeien niet kunnen is, denkt Mos niet dat de Deze instanties moeten het des, die gesteund worden door derter vrij weinig." Ook bij Na- komen." Natuurmonumenten schaapskuddes ten dode zijn geld vervolgens doorsluizen rijk en provincie. „Tot dusver tuurmonumenten worden de wil daarom zelf volgend jaar opgeschreven. „In deze tijd van aan de herders als begrazings- krijgen we geen geld van Na- sombere scenario's van de her- een schaapskudde van pakweg welvaart moet dit toch kunnen, premie. Tenminste, zo is de fi- tuurmonumenten of van ders niet onderschreven. „Of de 250 schapen laten grazen op Als het nu slecht ging, maar we losofie op papier. Mos vreest Staatsbosbeheer, hooguit wat nieuwe regeling makkelijker is, het Doldersumse en Wapser- zitten economisch in een stij- dat het in de praktijk anders zal natuurlijke arbeid. We moeten weet ik niet. Het geld moet uit- veld. gende lijn. Als je ziet wat we al- gaan. Hij heeft bovendien te alles bij elkaar scharrelen. Met eindelijk toch bij de schaaps- Mos meent dat de instandhou- lemaal uitgeven. Natuurmonu- maken met drie verschillende de verkoop van schapen zorg je kuddes terechtkomen. Het lijkt ding van de schaapskuddes een menten heeft een miljoen le- grondeigenaren. „Straks zegt voor wat inkomsten, maar daar me vooral een administratieve belangrijke cultuurhistorische den. Ik zeg: wat we hier doen, zo'n terrein beherende instan- word je niet rijk van. Zonder die aangelegenheid", zegt Ruud waarde heeft. Bovendien ver- kan iedereen zien. Hier wordt tie: wat ik moet ik hier met die subsidies is het wel uit te hou- Kreetz van Natuurmonumen- vullen de Drentse schaapskud- geen geld over de balk ge- rotschapen van jullie. Ze kun- den, maar dan mis je elk jaar ten. des een belangrijke publieks- gooid." nen heel goed denken: we heb- wat. Mocht de provincie ook Deze club is voorlopig ook niet functie. Per jaar wonen zeker ben het geld in de knip, jagen gaan strepen in de bijdrage, van plan om de schaapjes op de 150.000 mensen de dagelijkse jan schlimbach koeien op de hei, raster erom dan kun je het vergeten. Die hei te vervangen door andere uit- en intocht van de herder en tuut, heeft de afgelopen getracht Tamas naar Ho1 te krijgen. „We moeten pierwerk dat benodigd is hem naar Hongarije te k snel afhandelen zodat w1 hier een gepaste behang kunnen geven", aldus V( psychiater zegt dat de oi digheden om Tamas te gen in Hongarije gunstig dan in Rusland, terwijl h hoopt dat de patiënt in 2 moedelijke moederland zijn spraak en geheugen zal krijgen. T-shirt me kraakcode DVD verboi In de Verenigde Staten is/ week rumoer ontstaan oj] T-shirt. Een slim bedrijf j, op de rug van het shirt e(] de afgedrukt waarmee dy liging van digitale videoi (DVD's) te kraken is. Aclfc filmstudio's voeren een ljf tocht tegen de verspreid^ de code. De filmstudio's strooienL dagvaardingen. Ook het F Copyleft, dat een shirt ojl markt brengt met een cof handleiding voor het bra, van de beveiliging, vondf] dagvaarding op de deurij grote vraag is of een shirj] het recht op vrije menint ting valt. t De filmindustrie heeft DV| expres gecodeerd zodat jj, kunnen worden gecopiel Die code bleek evenwel t terhalen. De filmindustrih beert de schade nu te bef: door verspreiding van deermethode tegen te ga^ feite is de rechtszaak eeri zaak voor een wet die in aangenomen om auteurs ten in het digitale tijdperfc, gelen. De gemoederen raken in^ dels flink verhit. De New Times suggereert dat de i kan worden gedagvaard r het plaatsen van een fotftj het T-shirt. Dragers van It shirt vragen zich af of ze j, schuldig maken aan het y spreiden van illegale infer tie. Copyleft doet ondert goede zaken met het shii{ het gesteggel zijn de T-sfy niet aan te slepen. DummyrÊ op oldtimj Tony Travers hoorde eei^ me klap, belde de politiejr Australische luchtmacht^ ging een boterham voor fr zelf klaarmaken. Toen hijp later buiten ging kijken z dat de oldtimer die zijn tl man jaren aan het opkn^ was geweest volledig wai nield. Even later belde dt macht om te zeggen „dar een raket verloren haddeL Een straaljager die terugL van een oefening had de[\ lo zware, van glasvezel vi, digde dummy per ongelu vallen boven de noordeli! stad Darwin. De luchtma zegde toe het verlies van| to, een Toyota Land Cruf de jaren zeventig, te verg Het Gat in de Markt enselijk nescherm. Hoe het precies zit met het weer zal ik graag bij gelegenheid uitleggen, maar ik heb er nu even geen tijd voor. Je hebt dus een specifieke hoes nodig. Maar helaas: zo'n hoes bestaat niet. Ik ben in tuincentra ge weest, in meubelspeciaalzaken, waar al niet maar ge loof me: in de hele Randstad is dat ding niet te koop. In de economie heet zoiets: een gat in de markt. En zo zijn we dan aanbeland bij mijn vinding van van daag: de zwenk-armparasolhoes. Zoals de klassieke hoes opgezet wordt als een muts, zo trek je de zwenk- armhoes aan als een jas. Met klitteband in plaats van knopen. En in de nek van die jas zit een capuchon met een spleet erin. En die capuchon schuifje dank zij die spleet over die stang heen. Uw vraag: komt er geen regenwater door die spleet in de hoes? Mijn antwoord: neen, want binnenin die capu chon zit een extra capuchon. Zoals een tent een binnen- tent heeft. Ik begrijp dat u graag een werktekening van die hoes zou willen zien. Helaas, anderen zijn er te vaak vandoor gegaan met mijn vondsten. Die werktekenin gen liggen in een kluis in de bank. Mensen met serieuze belangstelling en dito financiën zullen mij via de krant weten te vinden. Door al die tekeningen is mijn ruimte voor vandaag op en moet mijn andere vondst (het fietssleuteltje dat niet verloren kan worden wachten tot een andere keer. Prinses IRENE viert vandaag haar 61ste ver jaardag. De prinses, die deze titel zelf niet meer gebruikt, is sinds 1964 geen lid meer van het Koninklijk Huis. Zij be sloot toen geen toe- J g stemming te vragen I voor haar huwelijk met I de Spaanse troonpre- tendent CARLOS HU- GO van Bourbon-Par- ma. Daarmee gaf Irene, /M die de laatste twintig jaar weer in Nederland woont, haar aanspraken op de troonop volging op. Het (gescheiden) paar heeft vier kinderen. Bij het huwelijk van neef prins BERNHARD JR. waren beiden weer even samen. JEROME SMITH, de slaggitarist en me de-oprichter van de discogroep KC The Sunshine Band is bij een bizar bouwongeluk om het leven gekomen. De 47-jarige Jerome Smith werd na een val overreden door de bulldozer die hij zelf bestuurde. Smiths band werd in de ja ren zeventig enorm populair met hits als 'Thats the way I like it' en 'Get dl night'. De laatste tijd bediende de machinerie voor een bouwbed Florida. Bandleider Harry 'KC' Ci heeft geschokt gereageerd op hel luk. Chinese hondenbezitters zijn de tuin van Peking massaal te hulp ten in een ongebruikelijke actie, ben hun viervoeter aangeboden c pasgeboren panda te zogen. Don schonk REUZENPANDA LELE in het leven aan een tweeling. De e onder het personeel sloeg echter om toen bleek dat Lele slechts e< de twee zoogde. Haar melkproduf 1 was te laag om twee babypanda'! den. In dergelijke gevallen zorgt rentuin voor kunstmatige voed in#' sis van hondenmelkproteïnes. M< daarvan is in de zomermaanden voorradig omdat in die periode z teven zogen. De dierentuin besla om een advertentie te plaatsen in hoop de babypanda uit de brand nen helpen. Die opzet slaagde. E passer van de dierentuin zei dat doende kandidaten zijn om de pl van Lele in te nemen. Herder Jan Mos: „We spelen hier elke dag een toneelstukje. FOTO GPD HARRY TIELMAN Genoeg gerommeld. Er moet geld verdiend worden. U kent misschien mijn voorliefde voor uitvindin gen. De vuilniszak met een kleurtje aan de onderkant zodat je bij het afrollen van de vuilniszakkenrol weet waar je scheuren moet. En tevens wat de onderkant van de zak is. De pannenset waarvan niet al leen de pannen maar ook de deksels in elkaar passen. Wat heb ik al niet be dacht tot heil van de mensheid. En nooit een stuiver aan verdiend. Bij deze gooi ik mijn nieuwe vinding op de markt. En denk er om: deze publicatie dient tevens als octrooiaanvrage. De pa rasolhoes! Ik weet dat de klassieke parasol al een hoes heeft. Zie tekening 1: Gewoon zo'n ding dat je over de parasol heen schuift. Een soort muts. Maar tegen woordig zijn er nieuwe parasols op de markt. Van die dingen met een zwenkarm. Zie tekening 2: En mijn vraag, lieve vrienden: hoe schuif je zo'n mutsenhoes over de stang AB heen. Dat gaat natuurlijk niet. Die stang zit in de weg. Dat betekent dat je die parasol bij ieder re genbuitje moet demonteren. Andiers heb je binnen de kortste keren het weer in dat zon-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2