ZATERDAGS BIJVOEGSEL Kopiëren muziek is fluitje van een cent Downloaden niet strafbaar Van Napster tot Gnutella, keus genoeg sSsA Verklarende woordenlijst ZATERDAG 5 AUGUSTUS 2000 Downloaden van muziekbestanden van internet mag volgens de Neder landse wet. Minister Korthals van jus titie zei in mei nog dat het kopiëren van een of meer exemplaren van een beschermd werk voor eigen gebruik is toegestaan. Wie dus MP3'tjes van het internet haalt, op een cd brandt en thuis in zijn cd-speler afspeelt doet niets illegaals. Wie een bij de biblio theek geleende cd kopieert evenmin. Datzelfde geldt voor films en video's. Het is dus niet strafbaar de nu al op het net beschikbare, complete versie van Gladiator te downloaden, een film van dik twee-en-een-half uur. Zelfs met een ISDN-verbinding duurt dat echter dagen. Het draait allemaal om de zinsnede 'voor eigen gebruik'. Wie zijn gekoch te of gekopieerde muziekbestanden via Napster of op een andere manier op het internet aanbiedt is wél straf baar. Wie een gekopieerd cd-tje aan een vriend cadeau doet, overtreedt ook de wet. Het downloaden en het beschik baar stellen van software, van pro gramma's is zonder meer verboden (tenzij het kleine programma's betreft die onder de noemer freeware wor den verspreid). Dat neemt niet weg dat met bijvoorbeeld de complete Windows 2000, Office 2000, de laatste versie van Adobe Photoshop er een stortvloed aan spellen van het net te plukken is. De mogelijkheden van internet lijken vrijwel onbeperkt. Je kunt contact leggen met iedereen waar ook ter wereld, je kunt goederen aanschaffen, een reis boeken en electronisch bankieren. Sinds enige tijd is het zelfs mogelijk voor weinig geld je eigen cd's samen te stellen. Een doorn in het oog van de muziekindustrie. Die reageerde dan ook enthousiast toen een Amerikaanse rechter besloot dat Napster, dat gebruikers de mogelijkheid biedt om muziek te verspreiden, zijn activiteiten moest staken. De vreugde bleek van korte duur. In hoger beroep werd die uitspraak ongedaan gemaakt. Maar zelfs als Napster verdwijnt, zijn er voor de muziekliefhebber nog voldoende alternatieven beschikbaar. door JAN VAN DER NAT EN HERMAN J0USTRA Alsof ze zojuist alle vijf de straf schoppen raak hadden gescho ten. Zó blij keken ze, de bazen uit de muziekindustrie, bij de uitspraak van rechter Marylin Hall Patel dat Napster zijn activiteiten moest staken. Met één klap van de hamer leken twintig miljoen muzieklief hebbers wereldwijd hun belangrijkste speel tje kwijt te raken. Niks meer een kast vol mu ziek opbouwen via computers van anderen, maar gewoon weer cd's kopen. Twee dagen later echter, in de volgende wedstrijd, ging het mis. Twee hogere rechters maakten de Recording Industry Association of America (vergelijkbaar met onze Buma/Stemra die waakt over het culturele eigendom van mu sici) duidelijk dat Napster voorlopig in de lucht mag blijven. Nu is het toernooi nog niet afgelopen, maar de kans dat een nog hogere rechter en in laatste instantie de Supreme Court (het Hooggerechtshof) zich weer achter Hall Patel opstelt lijkt niet zo groot. Pas over anderhal ve maand zal bekend zijn wie de nieuwe we reldkampioen van de muziekverspreiding is. Napster is nu aan zet. Het bedrijf moet voor 18 augustus zijn argumenten tegen sluiting indienen, waarna de RIAA weer drie weken de tijd krijgt voor een weerwoord. De slotver klaring van Napster moet vervolgens vóór 12 september binnen zijn, waarna een definitie ve uitspraak zal volgen. Tot die datum hebben muziekfans dus nog de tijd om schijfjes vol MP3's te verza melen. Althans via Napster. Iedereen echter die iets goeds bedenkt voor het internet krijgt navolgers. Napster is op die regel geen uitzondering. Mocht Napster half september van het World Wide Web worden geveegd, dan staan anderen klaar om de zaken voort te zetten. Nu al maken de Gnutella's en iMeshes goede sier en kunnen ze de inschrij vingen nauwelijks bijhouden. Dan ook zal Applesoup zijn opwachting maken. Of dit in de Hollandse keuken onbekende voorge recht lekker smaakt, is de vraag, maar de MP3-wereld zal haar bordje gretig leegslur- pen. Al is het alleen maar omdat Applesoup wordt bereid door de keukenbrigade van Shawn Fenning, chef-kok van.... Napster. Het domein bestaat al op het internet en wie naar www.applesoup.com gaat heeft de kans zich aan te melden en krijgt een e-mail op het moment dat de site de lucht in gaat. Wat er daarna ook gebeurt, Applesoup zal dan nooit hetzelfde lot zijn beschoren als Napster, eenvoudigweg omdat er een andere systeem wordt gebruikt. Waar Napster mu ziek van anderen verzamelt en die vervol gens aanbiedt, zal Applesoup - net als nu Gnutella ('Spread the Sweetness') - slechts de computer van de aanvrager met die van een aanbieder verbinden. Op die manier is er geen sprake van een rechtspersoon en dus valt er niemand voor de rechter te dagen. Het kopiëren van muziek is natuurlijk al zo oud als de wereld. Er is alleen in de loop van de jaren heel veel veranderd. Niet te tillen bandrecorders werd vervangen door lichte cassetterecorders en prompt lagen begin ja ren zestig de doosjes met de top-10 van de maand op de toonbank bij de sigarenboer. Het vermenigvuldigen van muziek nam een echt grote vlucht toen de lp werd vervangen door de cd en het glimmende, zilveren schijfje vele guldens duurder bleek dan het ouderwetse vinyl. Toi een paar jaar geleden werden daartoe voor 99 procent cassettes gebruikt, maar het Industrie vecht als Don Quichotte tegen illegale productie cd's steeds goedkoper worden van cd-branders in combinatie met steeds krachtiger compu ters verdreef die techniek voor een belangrijk deel. Het kopiëren of zelf schrijven van cd's is dankzij uiterst intelligente programma's als Nero een fluitje van een cent. Daarnaast kun je ook gewoon MP3's op de pc laten staan en ze afspelen via een speciaal programmaatje op de pc of in een klein, handig apparaatje. De productie van die MP3-spelers wil Philips snel verdubbelen, waarmee 'Eindhoven' in feite aangeeft dat de strijd zinloos is en dus maar kiest voor de beste aloude oplossing: If you can't beat them, join them. Het kan natuurlijk niet an ders of de muziekindustrie weet dat ze met een Don Quichotte-actie bezig is. Je kunt een lans in een wiek steken, maar de wind tegen houden is een ander verhaal. Napster is niet het enige, maar wel verreweg het populairste prograrhma waarmee op internet muziekbestanden kunnen worden uitgewisseld, het zogenoemde filesharing. De installatie en het gebruik zijn zeer simpel. Na het downloaden van het programma staat het in een wip op de harde schijf. De gebruiker stelt zelf in welke bestanden hij be schikbaar stelt voor ande ren en naar welke map hij andermans bestanden wil loodsen. Via een server staan alle MP3- mappen van de ge bruikers die op dat moment op het internet zitten met elkaar in verbinding. Met de zoekoptie zijn alle gewenste bestanden vervolgens heel eenvoudig op te sporen en te downloaden. Daarbij geeft Napster onder ande re aan wat voor een soort modem degene heeft van wie je wilt downloaden, snel (kabel bijvoorbeeld) of juist langzaam (zoals een 28k8 modem). Ook uit de kleur van het gewenste nummer valt af te leiden hoe snel het stuk is binnen te halen. Een groene kleur levert normaal de beste resultaten op en geel is wat langzamer. Een rode kleur wrl zeggen dat het modem van de verzender langzaam is of een onbe kende snelheid heeft. Handig is verder dat Napster de belangrijkste downloadgegevens weergeeft. De gebruiker kan op zijn scherm zien wat de snelheid is van het down loaden op dat moment en de tijd die het naar schatting kost om de rest van het stuk binnen te halen. Eén groot nadeel heeft die manier van werken wel. Als de gene van wie je een MP3'tje aan het downloaden bent, zijn com puter uitzet, heeft de gebruiker pech gehad. De overdracht wordt gestaakt en de ontvanger zit met een bestand dat niet vol- Jf ledig is. Het binnenhalen van het bestand kan pas worden voi lés" II tooid als de eigenaar ervan op- nieuw het internet op gaat. En dat kan wel eens heel lang du- Daar staat tegenover dat via Napster, door het grote aantal gebruikers, een grote verscheidenheid aan muziekbestanden valt binnen te halen. Zo was een paar maanden geleden een nog niet uitge bracht nummer van Madonna te downloaden en staat wel uitgebrachte muziek binnen de kortste keren op het net. 5ï Het programma iMesh werkt op ongeveer de zelfde manier, maar het heeft ten opzichte van Napster wel één groot voordeel. Wanneer je een bepaald MP3'tje wilt downloaden, zoekt iMesh de snelste 'leverancier' op. Verdwijnt deze van het net, dan maakt het program ma verbinding met een vol- gende gebruiker die datzelfde MP3'tje beschikbaar stelt. Op O ja die manier is bijna elk be- -- -- stand in één sessie binnen te halen. iMesh kan bovendien 1' worden gebruikt voor het uit- ÉK wisselen van allerlei andere bestanden, zoals teksten, Sglfsr E software, foto's en video's. Dat geldt ook voor Gnutel la, dat in de meest recente versies overigens Gno- tella heet! Dit programma werkt volgens een ander concept, omdat het geen server gebruikt. Vanaf de site van Gnutella haalt de gebruiker een lijst met IP-adressen van de gebruikers op en voert die ver volgens in het programma. Met een paar van die gebruikers maakt het programmaatje vervolgens verbinding. Omdat die gebruikers ook elk weer met een aantal anderen in verbinding staan, wordt zo snel een heel netwerk opgebouwd, dat volkomen onafhankelijk is. Nadeel is wel dat het downloaden een stuk langzamer gaat dan normaal. Een snel heid van 1 Kb per seconde is geen uitzondering. En ook hier geldt wat voor iMesh geldt: verdwijnt de gene van wie een bestand wordt binnengehaald van Het net, dan stopt de transmissie en is het be stand niet compleet. Een voordeel is weer dat het aantal gebruikers van zowel iMesh t als Gnutella snel groeit. Dat geldt ook voor Scour Exchan ge, dat op ongeveer dezelfde manier werkt als Napster. Dit programma richt zich vooral op de uitwisseling van video's. Cute MX en MP3Exchanger zijn twee minder be ft kende programma's waarmee MP3'tjes en andere bestanden zijn uit te wisselen. Op zich werken ze goed, maar er zijn nog niet zo veel gebruikers. Het aanbod is daarom gering. Al deze, en andere hier niet genoemde, pro gramma's zijn echter niet noodzakelijk om gratis MP3's en andere bestanden te downloaden. De liefhebber die zelf geen MP3's beschikbaar wil stel len, maar alleen wil downloaden, kan ook direct terecht op een groot aantal sites. Het gaat dan wel vaak om sites waar slechts MP3's van één muziek stroming zijn te krijgen, zoals hiphop en dance. Keus genoeg, kortom. Domein: plek op het World Wide Web (www, in de volksmond meestal 'hei internet') waar aanbieders hun infor matie kunnen neerzetten. Downloaden: het halen van gegevens van het internet naar je eigen compu ter. Filesharing: het via internet uitwisse len van bestanden, zoals MP3's en films. Letterlijk het delen van bestan den. IP-adres: het adres van elke computer die op het internet is aangesloten. Alle gebruikers van het internet zijn zo herkenbaar. Modem: apparaat dat de informatie van het internet via de telefoonlijn vertaalt en andersom. Hoe hoger het getal, des te sneller is het modem. Zo is een 28k8 modem vrij langzaam. ISDN-verbinding: buiten de kabel de snelste internetverbinding, nog iets sneller dan via het 56k modem. De verbinding heeft als groot voordeel dat de gebruiker telefonisch bereik baar blijft. MP3: muziekstuk dat zodanig is be werkt dat het relatief nog maar weinig ruimte inneemt op de computer. Server: centrale computer binnen een netwerk die bepaalde taken voor zijn rekening neemt, zoals het beheren van muziekbestanden Site: pagina op het internet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29