LAARS VAN HENEGOUWEN: Toerisme KEI3ÜE™CH TEN Vakantie-ansicht met eigen portret IJ» gatverdarrie land zonder klok |AG 5 AUGUSTUS 2000 166 Pruimentijd Op het Muiderslot in Muiden wordt ook dit jaar een aantal avondfeesten gegeven ter gelegenheid van het binnenhalen van de pruimenoogst. Het evene ment (van donderdag 10 tot en met zaterdag 12 augustus van 19.00 tot 22.30 uur) krijgt ditmaal een extra accent door de openstelling van de zo juist gereed gekomen warmoeshof, een reconstruc tie van een vroeg 17e eeuwse groentetuin. In de burcht worden de bezoekers ontvangen met kaars licht, muziek en uiteraard een 'ambachtelijk' ge bakken pruimentaart. Informatie: Muiderslot, telefoon (0294)261.325. Ballonnenfeest De Euromast in Rotterdam biedt als eerste attractie in Nederland een zogenoemde dip- Card-service aan. De dipCard, een Deense vinding, is de eerste intemet-ansichtkaart waarbij de afzender zelf op de foto te zien is. Net als bij de traditionele prentbriefkaart staat aan de ene kant de foto, en aan de an dere kant een persoonlijke groet aan familie of vrienden. De kaart kan binnen enkele se conden overal ter wereld worden bezorgd. Bezoekers van de Euromast kunnen zich daar bij de fotograaf melden. Ze krijgen dan de achterkant van de dipCard om hun groet te schrijven. Ook geeft de bezoeker één tot vier e-mailadressen op, waarnaar de kaart verzonden moet worden. Vervolgens maakt de fotograaf een digitale foto van de op drachtgever met op de achtergrond bijvoor beeld het uitzicht vanaf de Euromast. Euro mast zorgt er voor dat de foto met groet en al via het internet wordt verzonden. De digi tale vakantiegroet kost tien gulden. Voor beelden van dipCards zijn te vinden op de Internetsite www.dipcard.com. FEITEN CIJFERS 'De Laars van Henegouwen' ligt ten zuiden van Charleroi, tussen de plaatsjes Beaumont en het bijna aan de Belgisch/Franse grens gelegen Chimay. Het rustige, heuvelachtige gebied vormt een eldorado voor wan delaars en fietsers, maar die moeten hun routes (op basis van bijvoor beeld Michelinkaart 214 of plaatselijk verkrijgbare topografische kaarten) wel grotendeels zelf uitzetten. Be- wegwijzerde trajecten zijn er nauwe lijks; fietsen kunnen het best zelf worden meegenomen. Chimay is voor die tochten een pri ma uitvalsbasis. Logies is zowel in het stadje zelf als in de naaste omge ving makkelijk te vónden, eventueel via de plaatselijke Syndicat Initiative (VW), Vieille Tour, Rue de Noailles 4, 6460 Chimay, België, telefoon (0032) .60/21.18.46. In Chimay is het kasteel (met schitterend schouwburgje) de grootste publiekstrekker. De rondlei dingen (vijf keer per dag) worden vaak verzorgd door de prinses zelf. Door het stadje rijdt - uitsluitend bij mooi weer - een toeristisch treintje. Vertrek vanaf de Grand-Place. Ook worden vanuit Chimay excursies ver zorgd naar de abdij van Scourmont waarvan overigens alleen de kerk, het kerkhof en de tuinen zijn open gesteld. Niet ver van Chimay ligt het Lac de Vïrelles (geopend van 1 mei tot en met 30 september), met een opper vlakte van 120 hectare het grootste meer van België. Er zijn een paar (korte) wandelroutes uitgezet. Verder kan er worden geroeid en ook wor den er met regelmaat excursies ge houden in het verder ontoegankelij ke natuurreservaat. Bij Cerfontaine, ruim twintig kilometer ten noorden van Chimay, ontstonden in 1978 na de aanleg van een stuw de meren van het Eau d'Heure. Op de dicht beboste oevers (met enkele uitgepijlde, korte wandelroutes) werd niet alleen een groot watersportcentrum gebouwd, maar ook een aquarium, een uitkijk toren en een bezoekerscentrum. In formatie: telefoon (0032) .71/63.35.34. Iets buiten 'De Laars' (niet ver van het levendige Couvin; elke woensdag markt) ligt in Brüly-de Pesche het voormalige Belgische hoofdkwartier van Adolf Hiüer. Het is dagelijks ge opend (lunchpauze van 12.00 tot 13.00 uur) van Pasen tot en met 30 september, maar in oktober alleen in de weekeinden. Informatie: telefoon (0032).60/37.80.38. In Charleroi ten slotte wordt van 7 tot 17 september de zogeheten 'Floraliën van Hene gouwen' gehouden. Hoogtepunt van dit evenement (dat eens in de tien jaar plaatsvindt) is een grote bloe mententoonstelling in de Expohal. Ook is de hele stad versierd met bloe- Vuurwerk In Scheveningen wordt van 10 tot en met 13 au gustus het jaarlijkse Internationaal Vuurwerk Festi val gehouden. Elke avond worden er om respectie velijk 22.00 en 22.45 uur twee, uit verschillende landen afkomstige vuurwerken afgestoken; op vrij dag komt er om 23.30 uur nog eens eentje extra achteraan. Informatie: VW Scheveningen (0900).340.35.05 (75 cent per minuut). Dierentuinbon Ook dit jaar is het weer mogelijk een dierentuinbon te kopen. De bon kost 25 gulden en geeft korting op de toegangsprijs van twaalf dierentuinen: Artis, Dierenpark Amersfoort, het Noorder Dierenpark. Zoo Pare Overloon, Burgers' Zoo, Blijdorp, Avifau na, Apenheul, Beekse Bergen, Ouwehands, Die renpark Wissel en het Dolfinarium. Daar ook is hij aan de kassa's verkrijgbaar. Stoomtram Tot en met donderdag 24 augustus is het nog mo gelijk kaartjes te kopen voor de stoomtram die op dinsdag, woensdag en donderdag dwars door West- Friesland rijdt. De NS7742 'Bello' en aanhang ver trekt om 12.05 uur van het station in Hoorn en komt na twee lange stops in Wognum/Nibbixwoud en het wonderschone Twisk om twee uur aan in Medemblik. De terugreis begint om even na drie- en. Onderweg krijgen passagiers niet alleen uitleg over de oude tram, maar ook is er in Twisk een op treden van onder meer Alkmaarse kaasdragers (op de donderdagen) en een West-Friese dansgroep (dinsdag). Informatie: Stoomtram Hoorn-Medembllk, telefoon (0229).27.00.02 Ik kampeer graag. Maar niet op een camping. Ik kan niet te gen de toiletten daar. En de toestanden daaromheen. Het eerste wat je ziet als je 's ochtends je snufferd uit je tent steekt, is buurman sloffend op weg naar de wc. Ongekamd haar, handdoek om z'n nek, zwart behaarde zweetbuik en doorzichtige plastic sandalen met open gespen. In z'n linker hand draagt hij een rol toilet-papier en in z'n rechter- een klotsende emmer met de sanitaire oogst van de afgelopen nacht. 'Mogge buurman'. 'Mogge' Zelf stel je de gang naar het onvermijdelijke zo lang moge lijk uit. Alleen de gedachte aL Privacy? De kleine hokjes met kletsnatte vloeren zijn van elkaar gescheiden door kniehoge schotjes en deuren waarachter iedereen te koop zit. Horen en zien vergaat je. Kijk, buurman is er ook nog. Te her kennen aan zijn sandalen. En daar zit die Fransman met Nike-sokken. En die Limburger die zo plat praat. Alle toiletten bezet. Wachten. Gatver- darrie. Mini Sail Scheveningen is aangewezen als één van de vijf aanloophavens van Sail Amsterdam. Voor de bad plaats een mooie gelegenheid om van 18 tot en met 22 augustus een 'Mini Sail' te organiseren. Grootste publiekstrekker daarin vormt ongetwijfeld het afmeren van vijf zogeheten tall ships in de Eer ste Haven. In de Tweede Haven wordt plaatsge maakt voor tientallen scherpe jachten alsmede di verse vissersboten en ander 'drijvend erfgoed'. De meeste schepen kunnen gedurende de 'Mini Sail' worden bezichtigd. Tijdens de 'Ballonfiësta' op de Koeweide in Barne- veld - van woensdag 9 tot zaterdag 12 augustus - zal een recordaantal 'special shapes' (merkwaardi ge luchtschepen) de lucht in gaan. Daaronder - we zijn tenslotte in Barneveld - veel pluimvee, zoals de 'Vliegende Haan', de Drijvende Pauw' en de 'Varende Kip'. Ook is er een 'Zwevende Windmo len', een 'Vliegende Aardbei' en - uit België - het televisiehondje Kinno. Het balonnenballet wordt elke avond afgesloten met een klank- en lichtspel annex vuurwerk. De kassa's gaan open om 18.00 uur. ^SSijer gebeurt alles ird jaar later. 'De Laars van j Henegouwen', ielemaal onderin België. Geen bewegwijzerde [fietsroutes, geen itomaten en een ises die zelf de Idingen verzorgt, bezienswaardig len in De Laars' worden met de :he uitdrukking lier" nog het best :hreven. Dus valt Ier geen toerist te ;ennen. Wat het tot een ideale tiebestemming maakt. Zegening van de nieuwe tijd: nooit meer geld wisselen als je naar het buitenland reist. Pin nen kan tenslotte overal. Behal ve in Henegouwen. Een kilome ter of vijftig gefietst: trek, dorstig en een nijpend gebrek aan francs. Cerfontaine leek redding te brengen. Op Michelinkaart 214 een redelijk groot plaatsje halverwege Charleroi en Chi may. Kon het Belgischer? De vochtige steentjes van het door lege winkeletalages en kroegen omgeven dorpsplein lagen be zaaid met slap geworden biervil tjes (Jupilerj en de kleine zomer kermis worstelde met een och tendkater. Weinig stemt droef- geestiger dan een zwijgende draaimolen in de motregen. Laat staan een dichte, met blote da mes bescjiilderde schietsalon. En als er dan ook nog geen bank te vinden is. 'Even verderop', wees een uit zijn bed gevallen kermisvierder. Hij liep danig uit het roer, adem de rochelend en zijn opgeblazen gezicht had de kleur van een te kort gebraden hamburger. Maar hij kon wél denken. Wat we daar wilden, bij die bank. 'Pinnen', zeiden we. Hij lachte grom mend. Onmogelijk. In Cerfontai ne hing geen automaat en he laas, aan het loket wisselen kon ook niet. De bank was gesloten. „Allez, het is tenslotte alweer half twaalf geweest hè?" En hij waggelde mompelend verder. In Nederland gebeurt alles vijftig jaar later. In Henegouwen hon derd. De kwaliteit van de café fil- tre in het dorpscafé was uit de tijd van koningin Astrid (1905-1935); de prijs eveneens. We hadden net genoeg geld. Maar we wilden ook nog een hapje eten. Hoe laat de bank weer open ging. „Morgenoch tend", vertelde de waard even vriendelijk als meedogenloos, „van half negen tot half twaalf." Dus aten we ons eerste broodje pas twee uur later in Chimay (één pinautomaat; tweede in aantocht). Waar we nadien het kasteel bezochten. En in het kostelijke huistheatertje toch tot de slotsom kwamen dat ze hier, in 'De Laars.van Henegouwen', vooral alles maar zo moesten houden als het was. Hitier Een land zonder haast; een land zonder klok. Hoe laat Réjane Bouillon, de eigenaresse van Hostel du Gahy in Momignies, ons aan het ontbijt verwachtte? Domme vraag. 'Wanneer u zin hebt.' Dus duurde het de vol gende ochtend even, voordat de warme croissants op tafel ston den. Maar wat gaf het. Het leek mooi weer te worden. Buiten strooide de ochtendzon gouden confetti over de natglanzende heuvels en in de tuin kraaide tussen rustig tokkende kippen een opgewonden haan. Voor het echte Henegouwen - hadden we de avond tevoren gehoord - konden we het best naar het oosten gaan. Naar Chimay bij voorbeeld. En naar de abdij van Notre-Dame-de-Scourmont. En naar Brüly-de Pesche bij Couvin ook. „Wist u dat Hitier daar een bunker had?" Nee. Dus wilden we er heen. Doodstille, soms liniaalrechte wegen door een woud dat je nog kan horen ruisen. Alleen rond- berichten spreken elkaar tegen. Alles gebeurde in het diepste ge heim, weet u. Uit angst voor aanslagen. De Wolfsschlucht noemde Hitier zijn hoofdkwartier aan de Bel gisch/Franse grens, het 'Wol- venravijn'. In het bedenken van stoere namen is de Führer altijd vrij sterk geweest. Vanaf 22 mei 1940 werd per dag zestien-en-een-half uur ge bouwd aan een comfortabel Bei ers chalet alsmede een robuust, nu dik bemost bunkertje daar schuin tegenover. Hitier betrok zijn Belgische residentie met klein ceremonieel op 6 juni, om 13.30 uur precies. Dat staat vast. Maar verder moest Danise zich helaas beperken tot mededelin gen over twee meter dikke bom vrije muren, dubbele veilig- Het onlangs opgeknapte schouwburgje in het Kasteel van de prinsen van Chimay. om de even reusachtige als so bere abdij was wat drukte. Bij de Abri d'Hitler, een verrukkelijk uurtje verderop, stuitten we op Eddy Danise. We waren de enige bezoekers en hij had verder toch niets te doen. „Zal ik u rondlei den?" Buitenkansje. Eerst - aan de hand van een permanente expositie - een terugblik op de niet echt heldhaftige, maar wèl doelmatige werkwijze van het Belgische verzet en vervolgens verhalen over Hitler die in het vooijaar van 1940 vanaf deze plek de veldtocht tegen Frankrijk volgde. Danise wond er geen doekjes om: een poltron, die Duitse dictator, een schijtlaars. Hoe lang-ie hier precies vertoef de, weet niemand. Acht dagen, twaalf, vijftien misschien? De heidsdeuren met extra ontsnap pingsmogelijkheid en het feit dat de kazemat was voorzien van airco en een directe telefoonver binding met Berlijn. Prinses 'Klein bier', noemen ze zoiets in België. Door Van Dale omschre ven als 'van geringe betekenis'. 'De Laars van Henegouwen' we melt van dat soort bezienswaar digheden. En wordt door toeris ten daarom volledig over het hoofd gezien. Rust, overal rust. Elisabeth, de charmante prinses van Chimay, verzorgt dikwijls zelf de rondleidingen door haar kasteel. En rent tussen de bedrij ven door nog even naar de keu ken om te vookomen dat er iets overkookt. Kan makkelijk. Die paar bezoekers. En wie ooit nog eens door de Grand Rue van Si vy fietst, moet niet vreemd op kijken als-ie plotseling wordt in gehaald door een vervaarlijk snuivende coureur met rugnum mer 28. Op enkele honderden meters gevolgd door een - want zo heet dat nu eenmaal - jagend peloton. Het is koers vandaag, maar daar ga je de D104 natuur lijk niet voor afzetten. Voor die twee verdwaalde toeristen zeker. 'Allez, allez', gillen de uit hun huizen gekomen dorpsbewo ners. Wat een feest. Stier Vijf minuten later is de hele ka ravaan alweer achter de horizon verdwenen. Opnieuw die zalige, over de heuvels hangende stilte. Toerfietsers noemen dit soort wegen montagne-nist. Bergje op, bergje af. Met in elk dal een dorpje. Als dat die naam al mag hebben. Een kerkje, links en rechts wat okerkleurige huisjes en één lange rechte straat, ge plaveid met het craquelé van opgedroogde koeienstront. Meer is het nooit. Woont hier iemand? Ja 's nachts, horen we van de ba zin van het Chateau Sautin bij Rance waar we de lunch gebrui ken. Overdag werken de mensen grotendeels op het land. Waar langs nog bordjes staan met het opschrift 'Taureau mèchant', ge vaarlijke stier. 'De Laars' loopt achter. Dus werden - gesubsidieerd door on der meer de Europese Unie - de wegen verbeterd, kreeg de prin ses van Chimay overheidsgeld om haar kasteeltheatertje op te knappen en verschenen er - om nog maar iets te noemen - ten westen van Cerfontaine een paar stuwmeren die aan de basis moesten staan van het grootste watersportcentrum van België. Tot nu toe vergeefse moeite. Les Lacs de l'Eau d'Heure zijn net zo schitterend als de omgeving waarin ze liggen. Maar zelfs op een mooie dag in augustus valt er nauwelijks een zeil te beken nen, staan de eigenaren van de met autobanden afgezette kart- baan met de handen in de zak ken gezellig keuvelend over het rimpelende water te staren en is de toegangsdeur van de ruim honderd meter hoge uitkijktoren bij Plate-Taille op slot. Merk waardig. Volgens het Institut Géographic National van Parijs, bevinden we ons hier precies in het hart van de Europese Unie. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN nifcral l.oof rust. Ook bij het grootste meer van België, het Lac de Virelles bij Chimay. foto's Belgisch verkeersbureau voor de ardennen brussel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23