Leidsch Dagblad JJ 'Groei Schiphol door fusie KLM en BA' A Apotheken Boots in Nederland dicht Aanklacht tegen vader Maxima wordt halszaak voor monarchie ixi De Groot ri 5123300 Winterzonvakanties worden fors duurder Ballonnenfeest Nederlandse studenten aangevallen in Jena 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 5 AUGUSTUS 2000 >EN 906 ih-kat moet er uren met eidse JesmonumentV HH2H32H2ZBI nland iland uren Kunst. sport 1 )mie if en Samenleving. >0|rek van de Dag Media shipholservice ki brengen 50,- ki halen 75,- tio brengen 85,- no halen 90,- (geen nachttarief! Tarieven geldig tot 31/8 OPGERICHT 1 MAART 1860 19 Beste jaren van motorcrosser Remy van Rees moeten nog komen Industrie vecht als Don Quichotte tegen kopiëren muziek van internet Liesbeth Hop vol gas op de digitale snelweg Ontspannen sfeer op mudvol Schiphol tijdens recordweekeinde alische nog j onder dak imalische vrouw, die vol- icpmPe vice-president van de ^rdamse rechtbank bin- Jrie dagen het asielzoe- |Part-fentrum in Amsterdam '0cpnrp moet verlaten, heeft reljeen alternatief onderko- ivankelijk leek het er- de vrouw en haar 13 len oude zoontje een J terecht zouden kun- apa[ij de stichting Hulp voor 'luisden in Amsterdam. i'é-detective 'rijdt gezin lederlandse privé-detec- j eeft in Marokko een eind .t aan de gijzeling van nhemse moeder (38) aar twee dochters (16 en drie, die meer dan een gevangen zaten in het van de ex-man van de r, zijn terug in Europa. a3 )te aantallen galen gepakt ekorpsen in heel Europa ;n de afgelopen dagen llen illegale immigran- angehouden bij hun po- n een lidstaat van de EU reden. Een groep van 46 en, die in een Hongaarse :bus was gepropt, moest ijna met de dood beko- Jiverse EU-landen scher- lun immigratiewetgeving »en aan. a5 ijd om baan >r WW'ers /eer aan het werk krijgen WW'ers en WAO'ers is kort niet langer alleen zerk van het arbeidsbu- Commerciële bemidde- tureaus en reïntegratie- Pjven bieden allerlei pro eft aan om deze mensen Vaan de slag te krijgen. Analisten verwachten klappen vooral in Londen Een fusie tussen de KLM en British Airways zal leiden tot extra groei van Schiphol. Op het tweede Londense vlieg veld Gatwick zullen daarentegen veel vluchten worden geschrapt. Dat voorspelt de investeringsbank Dresdner Kleinwort Benson in Londen. SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De fusiebesprekingen hebben geleid tot onzekerheid over de positie van de nationale lucht haven. Binnen de KLM, Schip hol en aanverwante bedrijven vrezen zwartkijkers een fors verlies aan arbeidsplaatsen als Amsterdam Airport zou worden gedegradeerd tot een voorsor- teerstation voor Londen. Dresdner Kleinwort Benson concludeert echter dat Schip hol juist het meest zal profite ren. Meer nog dan Heathrow in Londen zal Schiphol zich ont wikkelen tot een overstaplucht- haven voor de nieuwe Brits-Ne derlandse luchtvaartreus. Het haarlem rob van den dobbelsteen Vliegvakanties naar de winter zon worden het komende sei zoen fors duurder. De Neder landse touroperators zijn daar toe gedwongen door de hoge kerosineprijs en de sterke koers van de Amerikaanse dollar. Voor reizen naar bijvoorbeeld de Canarische Eilanden - zo blijkt uit de zojuist verschenen brochures van- onder meer marktleiders Arke en Holland International - moet vanaf ok tober circa zes tot acht procent meer worden betaald; wie voor een verre bestemming kiest (Florida, Verre Oosten) is zelfs ruim tien procent meer kwijt. Pleister op de wonde: de prij zen voor wintersportvakanties blijven nagenoeg gelijk. Óndanks de grootste prijsver hoging van de laatste jaren, ver wacht de Nederlandse reis branche voor de komende win ter toch nog een marktgroei van gemiddeld zes procent (in 1999 ruim vijftien procent). Vakan ties naar de beter zullen daarbij beter scoren dan die naar typi sche winterzonbestemmingen als de Canarische Eilanden (sinds jaar en dag de populair ste winterzonbestemming) en Eilat (Israël). Verre bestemmin- 11,13,17 19,21 groningen gpd De Britse drogisterij-, parfume rie- en farmacieketen Boots Health Beauty heeft met on middellijke ingang haar apo theken in de tien grootste ste den van Nederland gesloten. De apotheken maakten onder deel uit van de drogisterij- en parfumeriewinkels van Boots. In totaal vijftig medewerkers, vooral apothekers en apothe kersassistenten, hebben hun ontslag gekregen. Het gaat om apotheken in Amsterdam, Haarlem, Groningen, Hengelo, Breda, Maastricht, Rotterdam, Den Haag, Rijswijk en Zwolle. Managing-director John Gladstone van Boots Nederland in Amsterdam geeft toe dat de apotheken sinds de komst van het concern naar Nederland in C/V\£ Optrxf ttn aItUUt La Hoofddorp. 11 en 12 augustus: housewartning voor ICT'ers. CMG Trade, Transport Industry opent een nieuwe vestiging in Hoofddorp die zich richt op complexe projecten bij opdrachtgevers in de regio. Ter gelegen heid daarvan organiseren we een housewarming voor ervaren en afstuderende ICT'ers, management en business consultants. Op 1 1 augustus (16.00 - 20.00 uur) en op 12 augustus (10.00 - 16.00 uur) ben je welkom om je te oriënteren op je mogelijkheden. In een informele sfeer, onder het genot van een barbecue. Voor aanmelding/sollicitatie: CMC Trade, Transport Industry, Joeki van Etteger, Postbus 501, 1 180 AM Amstelveen. E mail: joeki.van.etteger@cmg.nl'Telefoon: 020 - 503 3000. Of kijk op www.cmg.nl/hoofddorp CMC suits you. aantal Europese vluchten op Schiphol zal met twintig pro cent stijgen, intercontinentale vluchten met vijf procent. De positie van Schiphol ten opzichte van de concurrenten Frankfurt en Parijs zal door de fusie worden versterkt. Volgens de analisten hebben zowel de KLM als British Airways de af gelopen jaren marktaandeel verloren aan de grote rivalen Lufthansa en Air France. Terwijl Schiphol nog flinke groeimogelijkheden heeft, zit British Airways klem op de volle thuisbasis Heathrow. De Britse vliegmaatschappij moet daar in de toekomst mogelijk ook nog eens slots (startvergunningen) afstaan aan de concurrentie. Noodgedwongen heeft Bri tish Airways al eerder een groot aantal vluchten overgeheveld naar het tweede Londense vliegveld Gatwick, maar daarop worden volgens Dresdner zwa re verliezen geleden. Gatwick moet dus krimpen. British Air ways kan zich straks op Heath row gaan concentreren op de lucratieve thuismarkt, terwijl Schiphol zich richt op de over stappers. De fusie kan binnen drie jaar 1,7 miljard gulden opleveren door schaalvoordelen en kos tenbesparingen. Het verlies aan werkgelegenheid becijferen de analisten op 6.000 arbeidplaat- sen, circa zes procent. Dat is aanzienlijk minder dan in enke le andere ramingen, zoals die van de Commerzbank (16.000 banen weg). De klappen vallen volgens Dresdner vooral onder kantoor personeel, werknemers op Gat wick en op posten in het bui tenland. KLM-topman Van Wijk heeft gen, zoals het Verre Oosten, Amerika en het Caribische ge bied, zullen daarentegen een flinke klap krijgen. Temeer om dat het populaire vakantie-ei land Jamaica met ingang van het nieuwe winterseizoen niet meer rechtstreeks vanuit Ne derland zal worden aangevlo gen. Martinair heeft Montego Bay uit het routeschema ge schrapt. Reisorganisatie Travel Unie begint woensdag een last minu te-website: lastminute.nl. Vooralsnog worden daarop - tot zes weken voor vertrek - al leen vakantietrips aangeboden van de huismerken Arke, Hol land International en Fit. Niet uitgesloten moet echter wórden dat in de toekomst ook aanbie dingen van andere dochters als De Boer Wendel, Kras Sterva kanties, Isropa en Panta op de eenvoudig te bedienen site (de consument zit binnen drie 'klikken' bij het reserveringsfor mulier) terecht zullen komen. Een speciale afdeling van Travel Unie zorgt dat de reisbeschei- den op tijd zullen worden afge leverd; eventueel kunnen ze ook worden afgehaald op Schiphol. Betaling geschiedt via bank of giro. Apeldoorn Twee kinderen bekeken gisteravond vanaf de schouders van hun vaders hoe een heteluchtballon in de vorm van de 'Statue of Liber ty' het luchtruim kiest. Diverse ballonnen gingen de lucht in tijdens de openingsavond van het driedaagse ballonfestival in Apeldoorn, in de voor tuin van Paleis Het Loo. foto cpd vincent jannink 1970 alleen maar verlies heb ben geleden. Ook had Boots problemen met het vinden van apothekers. Elke vestiging heeft volgens de wet een beherend apotheek no dig. Volgens Gladstone kiezen apothekers in eerste instantie voor een eigen bedrijf. Pro bleem is ook vaak dat Boots haar winkels in stadscentra heeft gevestigd die moeilijk be reikbaar zijn voor mensen die even een receptje moeten afge ven. Een woordvoerder van de apothekersorganisatie KNMP is niet verrast over de teloorgang van Boots' apotheekwinkels. „Nederlanders zien de apo theek als een stukje gezond heidszorg en niet als een ver lengstuk van een parfumerie winkel." VANDAAG ff vk in deze krant circa 87 ëg VACATURES U vindt de baan die bij u past in leidschdagblad.nl In Jena in de Oost-Duitse deelstaat Thüringen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee Nederlandse studenten aangevallen. Zij raakten lichtgewond. Als vermoedelijke dader zoekt de politie naar een 22-jarige man, die bij haar al be kend is vanwege gebruik van geweld. De aanval vond plaats vanuit een groep jonge ren, die 'Sieg Heil' riepen. De Duitse recherche onderzoekt of de daad rechts-extremistisch ge motiveerd was. De aanval gebeurde op een tram halte. Een van de studenten, 23 jaar oud, raakte gewond aan een lip. Zijn 22-jarige metgezel raak te ook lichtgewond. den haag berrit de lange ferdi schrooten Jorge Zorreguieta, mogelijk de toekomstige schoonvader van kroonprins Willem-Alexander, kan volgens het volkenrecht worden vervolgd voor misda den die het Argentijnse Videla- regime (1976-1981) heeft be gaan. Justitie betwijfelt de haal baarheid van een aanklacht in Nederland. Maar alleen al een poging tot vervolging kan de Nederlandse monarchie be hoorlijk in de problemen bren gen. Vervolging van Jorge Zorre guieta wegens oorlogsmisda den en misdrijven tegen de menselijkheid kan, maar is aan vechtbaar. De meeste kans maakt een aanklacht als de va der van Maxima medëplichtig- heid aan foltering wordt aange wreven, concluderen twee on derzoekers van de Amsterdam International Law Clinic, on derdeel van de rechtenfaculteit van de Universiteit van Amster dam. Het onderzoek gebeurde in op dracht van Maarten Mourik, oud-ambassadeur bij de Unes co. Hij is vastberaden de justitie in te schakelen voor vervolging van vader Zorreguieta, zodra een verloving van diens dochter met de kroonprins bekend wordt gemaakt. De onderzoe kers die de mogelijkheid van vervolging van Zorreguieta heb ben onderzocht, hebben alleen bekeken of hij volgens het in ternationaal recht kan worden berecht. Of dat in Nederland kan, is onderwerp van een ver volgonderzoek. Het Nederlands rechtssysteem zal in ieder geval zowel staats rechtelijk als juridisch aan een aanklacht een hele kluif heb ben. „Ook al gaat het volken rechtelijk gezien om misdrijven, dan wil dat nog niet zeggen dat die automatisch ook in Neder land strafrechtelijk te vervolgen zijn", zegt officier van justitie Marleen de Roos. Zij geeft lei ding aan het Nationaal Opspo ringsteam voor Oorlogsmisdrij ven in Arnhem. Dat poogt voor al in Nederland verblijvende, gevluchte oorlogsmisdadigers voor de rechter te brengen. Een ander probleem is de rechtsmacht van een Neder landse aanklager: strekt die zich uit tot een ver buitenland als Argentinië, het land waar vader Zorreguieta vandaan komt en waar hij minister en ondermi nister is geweest in het bewind dat met harde hand linkse dis sidenten aanpakte? De Nederlandse justitie zou ac tie kunnen ondernemen op grond van het folteringsver drag, waarvoor verdachten uit de hele wereld kunnen worden opgepakt en berecht in Neder land. Probleem is echter dat Nederland dat verdrag pas in 1988 heeft geratificeerd: ruim na het einde van het Videla-be- wind. Daarom is de vervolging van de Surinaamse ex-legerleider Bou- terse voor de decembermoor den in 1982 zo belangrijk. „Het Amsterdamse gerechtshof be kijkt binnenkort of het folte ringsverdrag met terugwerken de kracht voor de december moorden geldt. Als dat zo is, komt ook de vervolging van Jor ge Zorreguieta weer een stapje dichterbij", zegt Hugo Bakker, één van de onderzoekers van de Law Clinic. NR. 42380 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VAN ROY N EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362J HET WOORD IS AAN Norman Vincent Peale Vertrouw op God, leef bij de dag en uw zorgen verdwij- tot nu toe geweigerd in te gaan op ramingen over verlies aan werkgelegenheid en andere ge volgen van een fusie. De be sprekingen met het veel grotere British Airways zijn ondertus sen nog steeds niet afgerond. Eerder had Van Wijk gezegd ui terlijk begin augustus een ak koord te kunnen presenteren. Dresdner schat de kans op zes tig procent dat het binnen een jaar daadwerkelijk tot een fusie komt. Oosten Duitsland toneel toenemend geweld jena dpaHet oosten van Duitsland is de afgelopen maanden het toneel van een toenemend aantal aanvallen door extreem-rechtse jongeren op alles en iedereen van vreemde komaf. Zo werd in Ei senach onlangs een Mozambikaanse man dood geschopt in een park, nadat hij eerst door zijn moordenaars was opgejaagd. Overigens kampt ook het westen van Duitsland met extremistisch geweld. Zo noemt de politie vreemdelingenhaat als meest waarschijnlijke motief voor de recente bomaanslag op het sta tion van Düsseldorf, waarbij negen mensen ge wond raakten. Alle slachtoffers kwamen uit Oost- Europa. 12723° 12*/23° 12*/24° 20% 20% 20% 5SSS35? 50% 40% 50% Venetiaan gaat Suriname leiden paramaribo armand snuders correspondent Ronald Venetiaan is gister avond gekozen tot de nieuwe president van Suriname. Hij verkreeg in het parlement een tweederde meerderheid, waar mee hij officieel tot opvolger van Jules Wijdenbosch werd aangewezen. Venetiaan kreeg 37 van de 51 stemmen. Zijn enige concur rent, Rashied Doekhie, had de voorkeur van tien parlements leden. Venetiaan is lid van de Nationale Partij Suriname (NPS), die met drie andere par tijen het Nieuw Front vormt. De 64-jarige Rinaldo Ronald Venetiaan was al staatshoofd van 1991 tot 1996. Het lag na de verkiezingen van 1996 in de lijn der verwachtingen dat hij het presidentschap zou voortzet ten, maar hij werd door een breuk binnen het Nieuw Front verrassend afgetroefd door Wij denbosch, die was voorgedra gen door de Nationale Demo cratische Partij (NDP) van ex- dictator Desi Bouterse. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Venetiaan de enige kan didaat voor het presidentschap zou zijn. Maar de Millennium Combinatie (MC), waarvan de NDP deel uitmaakt, kwam op de valreep met een eigen kandi daat in de persoon van Doek hie. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnemont: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1