Crisis in Zimbabwe eft bloemenhandel Noordwijkers zoeken moordenvan de kat Metro We zijn gewoon de beste in schoolvervoer' Duin Bollenstreek Doorwerken in de bouwvak Dwangsom Ouwehand voor reclame Maximaatjes DAG 5 AUGUSTUS 2000 mtoren bij Northgohal Op het parkeerterrein van de Northgohal in Noord- taat donderdag 10 augustus een klimtoren. Kinderen van jt veertien jaar kunnen van tien uur 's morgens tot vier middags onder begeleiding van vier professionele in- :eurs omhoog. Deelname is gratis en klimmers die de top krijgen zelfs een traktatie. bby-, kunst en creamarkt >ois wvukerhout» Vandaag wordt voor de derde maal de hob- ;unst- en creamarkt in Noordwijkerhout gehouden. In het icentrum staan kramen, waar allerlei zelf ontworpen en akte spullen te koop zijn. De markt wordt georganiseerd inlde Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging (NOV), arkt duurt van 10-17 uur. ns Noordwijk delen uit :o 3WUKHet Oranjebal van de Lions Club Noordwijk heeft een ton opgeleverd voor twee goede doelen. Die cheques •n dinsdag in hotel/restaurant Hof van Holland overhan- De Rijngeest Groep ontvangt ten bate van een kinderboer- op het voormalige St. Bavo terrein in Noordwijkerhout 57 nd gulden. Stichting De Mare krijgt ruim 34 duizend gul oor de inrichting van een palliatieve unit bij het Sint Eliza- Gasthuishof in Leiden. 'Die dader is een beest en die gun ik hetzelfde lot' noordwijk» irene nieuwenhuuse/job de kruiff Een waarschuwing voor alle kattenvrienden, noemt de familie Nieuwenburg het. In een ad vertentie deze week in de Zeekant, een Noord- wijks huis-aan-huisblad, meldt de familie dat ie mand in de omgeving Katwijksestraat, Wasse- naarsestraat, haar kat zou hebben vergiftigd. 'Wie heeft onze poes vermoord?', luidt de kop. 'Die dader is een beest en die gun ik hetzelfde lot', zo eindigt de advertentie. Maar is er wel een dader? Het blijkt te gaan om de poes Metro. Het ze ven jaar oude dier is tijdens hun vakantie over leden en nu zijn de Nieuwenburgen diep be droefd. Omdat ze ervan overtuigd zijn dat het diertje geen natuurlijke dood is gestorven, heb ben ze een advertentie geplaatst. Zo hopen ze de dader te vinden. „We willen achterhalen wie de moordenaar van onze poes is. En we hopen dat door de advertentie die persoon beseft hoe verdrietig wij zijn", zegt Conny Nieuwenburg. Tijdens de vakantie van de Noordwijkse fami lie pasten de grootouders op Metro. Die werd op 19 juli ziek en overleed op 20 juli. De dierenarts constateerde vergiftigingsverschijnselen, vertelt Nieuwenburg. Oma en opa schreven de familie een brief en legden die in de kamer klaar. Hierin kondigden ze heel omzichtig de dood van Metro aan. Maar het liep anders. Twee buurkinderen schreeuwden al op straat dat Metro dood was. Consternatie alom. De Nieuwenburgen hebben geen idee wie de dader is. „Het kunnen bijna alle buren zijn, want veel mensen hebben er een hekel aan dat onze poezen - we hebben er nog één - in hun tuin hun behoefte doen. Dat begrijp ik wel een beetje, maar daar is niets aan te doen. Een kat heeft, in tegenstelling tot een hond. recht op vrijheid. Een kat kun je niet aan een lijntje hou den." De twee dierenartsen in Noordwijk kunnen het verhaal van de familie niet bevestigen. De ene, A. van Riel, is zelf net terug van vakantie. Zij heeft wel de andere poes van de Nieuwenbur gen als patiënt, maar daar is al maanden niets mee aan de hand. En meneer Verschueren heeft al weken geen vergiftigingsverschijnselen meer geconstateerd. Hij krijgt de vraag wel vaker, zegt-ie, en hij weet bijna zeker dat er geen gif menger in her spel is. Als katten plotseling dood in een hoekje liggen, dan zijn al gauw de buren verdacht. Maar meestal blijkt bij sectie toch ge woon een kwaal aan hart, lever of milt de doodsoorzaak. Echte vergiftigingen heeft Verschueren bijna 'standaard' in april. „Dan gaan mensen tijdens het eerste mooie weekeinde van het jaar weer in de tuin werken, en dan leggen ze slakkenkorrels neer. Maar daar zijn katten gek op. Ik krijg ze hier dizzy binnen, of bewusteloos, en soms is het te laat. Dan zie je bij sectie die slakkenkor rels zo zitten. De Nieuwenburgen, kortom, zoeken naar een moordenaar, terwijl er volgens de deskundige zelden opzet in het spel is. De meeste kattenver- giftigingen komen voort uit onwetendheid. En dan is zelfs dood door schuld moeilijk te bewij zen. De oplossing, ten slotte, heeft Verschueren ook. „Even tegen de buren zeggen dat ze die slakkenkorrels onder iets zwaars leggen, een dakpan bijvoorbeeld. Dan kunnen katten er niet by." pjizetverlies moet niet veel groter worden ^jiaos in Zimbabwe heeft ook gevolgen voor de bloe- □e lector in de Duin- en Bollenstreek. Groothandela- !do|ie afhankelijk zijn van bloemen uit Afrika, zien een on van hun aanvoer wegvallen. „Enig omzetverlies Yeen we wel hebben, maar het moet niet veel meer ster eft.pn' fogj treek peter van egmond ,stetering van president Mu- Ist-' kondigde afgelopen aan dat er inmiddels '^Boerderijen van blanke ei- ?n op de lijst staan om te onteigend. Vakbond riep woensdag op tot een vanwege het politieke en de bezettingen van rijen van blanke boeren, jan massaal gehoor werd én. Zimbabwe zit econo- in een diep dal. De infla- V i rente liggen op circa 60 fit, en er is een tekort aan landse valuta. L.olg voor Nederlandse lsbedrijven is dat de aan- leels opdroogt. Er is een ^°j tekort aan diesel, zodat rijen nog maar drie in van vijf keer per week "raandel naar het vliegveld fjjen. Enkele blanke boeren n hun farm moeten op- '.V t aanbod is niet meer sta- 'l^De ene keer komen de £en niet, de andere keer wil- 'i e al hun bloemen snel omdat ze valuta nodig :n", constateert financieel administrateur M. Jansen van het Voorhoutse bedrijf Viaflor. De handelsonderneming moest ongeveer tien procent aan om zet inleveren vanwege de chaos in Zimbabwe. „Verder is het een probleem op lange termijn, want de boeren investeren niet meer." De tien procent, die op jaar basis een verlies zou betekenen van 2 tot 2,5 miljoen gulden, kan Viaflor no"|; opvangen. De farmers die nog wel leveren, kiezen niet openlijk voor de op positie, zodat Jansen verwacht dat ze verder buiten schot blij ven. „Maar het moet niet veel meer gaan worden. We zijn be zig ook over te schakelen naar andere landen, Zambia en Zuid-Afrika. Door de omzet te spreiden word je minder kwets baar. Maar dat kost wel één of twee jaar. Op korte termijn kunnen we niet veel." Bij de grotere branchegenoot Tarsal Koos Minck bv, uit Lis- serbroek, is de omzet al ge spreid over verschillende lan den. Erg veel zorgen maakt Koos Minck zich dan ook niet. Ook niet over de dreigende ont eigening van 3000 'blanke farms'. „Die man in Zimbabwe (Mugabe) is een beetje de weg kwijt. Hij lult maar raak, nu zegt hij dit en straks zegt hij weer dat. Als hij die farms onteigent, ligt het hele land op één oor. Daarom denk ik niet dat het es caleert. Gaat het wel fout, dan krijgen we klappen. Ik behartig de belangen van 75 grote en kleine kwekers in Zimbabwe. Daar komen wel heel wat bloe metjes vandaan." Bij bloemenveiling Flora gaan de nodige buitenlandse bloe men langs de klok, maar die ko men vooral uit Israël. Schade door de chaos in Zimbabwe blijft beperkt tot 'hooguit enke le procenten', zegt een woord voerder. Daar komt bij dat in oktober het seizoen voor 'vreemde bloemen' pas echt aanbreekt. Ook Viaflor ver scheept zijn rozen en zomer bloemen nu niet naar Neder land, maar naar Australië. Maar Flora is op dit punt niet representatief voor de hele bloemensector, zegt Minck. „Ik veil 2 procent van mijn aanvoer op Flora, en 15 procent in Aals meer. De rest, een heleboel, verkoop ik direct. Dat zijn cij fers waarover Flora niet be schikt hoewel het vreselijk veel bloemen zijn. Als het escaleert in Zimbabwe valt het misschien voor de veiling wel mee, maar voor de sector als geheel niet. Het gaat om tientallen miljoe nen guldens." noordwijk Aan het Palace Hotel in Noordwijk wordt momenteel ondanks de bouwvakvakantie volop doorgewerkt. Directeur P. Brand jes van De Raad Bouw hoopt zo in vier weken zes weken achterstand op het bouwschema goed te maken. Om haast te maken werd ook al een keer 's avonds doorgewerkt zodat een betonvloer sneller droog de. Dat gebeurt waarschijnlijk in totaal nog drie keer. Deze week werd een enorme watertank geplaatst. Die moet ervoor zorgen dat er voldoende warm water is. „Als iemand beneden de douche aanzet, moet het water boven niet koud worden", aldus Brandjes. „Alle luxe hotels hebben zo'n tank." De tank wordt ook ge bruikt voor warmteterugwinning: bij airconditioning wordt koud wa ter warm en die warmte gaat terug de tank in. De warmwatertank staat helemaal onderin het hotel, op de onderste van de drie parkeer- lagen. Het hotel moet in juni volgend jaar klaar zijn. De officiële ope ning is op 1 september 2001Die datum staat vast, zegt Brandjes. De eerste kamers zijn al verhuurd. foto henk bouwman katwijk wim van wanrooy Ouwehand's Rederij en Visver werking loopt het risico 200.000 gulden boete te moeten betalen voor de opvallende reclame van de oranjegekleurde Maximaat jes op de gevel van het bedrijf. Als de reclame niet binnen drie weken is verwijderd begint de gemeente met het incasseren van 1000 gulden per week. Net zolang tot het in een schrijven aan het bedrijf genoemde maxi mum van twee ton boete is be reikt. Daarna wordt er geen dwangsom meer verlangd, zo schrijven B en W in de brief. Het college volgt daarmee het negatieve advies dat de wel standscommissie van Katwijk al eerder gaf over handhaving van de reclame. Die commissie oor deelde na beraad dat de recla me-uiting op de gevel 'in ernsti ge mate' in strijd is met de re delijke eisen van welstand. Directeur L. Ouwehand rea geert laconiek op de brief van het gemeentebestuur. „We hadden zelf het idee om deze reclame bij het begin van het haringseizoen tijdelijk te voe ren. Maar we kregen heel veel positieve reacties van passan ten. De meesten zien het dus eerder als een verfraaiing dan als een lelijk gedrocht. Ik vind het standpunt van de wel standscommissie daarom een beetje komisch." Ouwehand neemt nog even de tijd om zich op actie te beraden. Brouwer's Tours voelt zich thuis op nieuwe locatie 's-Gravendijck >wuk irene nieuwenhuuse cc* norgen is Peter Brouwer, eur van Brouwer s Tours, verkeer te vinden. Want vijf uur rijden er zeker schoolbussen in de regio. Hjr meer naar The American in Wassenaar, de beste van het Noordwijkse '"ver's Tours. „Ik kijk waar ^es zijn en leid de chauf- middels de mobilofoon ,0)(t mijn eigen auto door het le. er. Je moet alles in de ga- 111 louden om het vervoer I fte regelen." niliebedrijf Brouwer's liei is onlangs vanuit het 'Aum van Noordwijk ver- 3® naar de Keyserswey in ^bedrijvenpark 's-Graven- ^1 Het bedrijf met een wa- 111 irk van zeventig voertui- 'nbaste volgens Brouwer niet in het centrum. „We wa- U iet verplicht om te verhui- maar je voelde natuurlijk cn lankomen dat een bedrijf 1' et onze, dat nog steeds jr(t, op een bedrijventerrein ,0-hoort." Het bedrijf heeft ig taxi's, vijftien school- m en 34 touringcars in ge- Onder die touringcars iubbeldekkers, VIP-, club- )f.ilonbussen. luwer's is een familiebe- Opgericht in 1921 door Piet die aan de Voorstraat zogeheten voermanderij, d 'aard- en wagenvervoerbe- II opzette. Op een gegeven relent - in de jaren vijftig - :a te het bedrijf zich, waarbij Ji Cees (de vader van Peter arihn) zich specialiseerde in e ngcars en taxi's. ;n huidige directeur (53 jaar) trouwens samen met zijn \n John de directie voert, is al verantwoordelijk voor de z riek. het wagenpark en de lc) plaats, terwijl John meer nanciële aspecten beheert, d; rouwen van de broers zijn eens in het bedrijf werk- i. namelijk in de exploitatie van het taxibedrijf. Ook vader Cees is nog dagelijks van de partij. Momenteel doet de vraag zich voor of zoon Paul in het bedrijf komt. „Volgende week heb ik een ernstig gesprek met hem. Van mij hoeft het niet, maar ik zou het natuurlijk wel leuk vinden. Je hebt in dit be drijf wel een enorm breed ma nagementteam nodig. Het is namelijk een 24-uurs bedrijf dat zeven dagen van de week in werking is. We zitten hier echt nachten aan de telefoon. Bij voorbeeld om het vervoer van de ploegen op vissersboten - yanaf Rostock in Duitsland tot Calais in Frankrijk - te regelen." Vervolgens: „Die bellen meestal 's nachts of in de week einden. Maar ook het vervoer van Engelse werknemers is werk voor nacht en ontij. Deze mensen worden in het holst van de nacht naar allerlei bolle- ninpakbedrijven zoals Bakker in Lisse of naar het havenge bied van de Boüek vervoerd. Als ze niet op tijd zijn, krijgen wij de rekening gepresenteerd." De grootste omzet van Brou wer's Tours zit in het school vervoer van alle internationale scholen in de regio. „We zijn gewoon de beste in die bran che. Misschien komt dat wel omdat wij chauffeurs in dienst hebben, die goed bij deze doel groep passen." Veel van de 170 chauffeurs zijn oud-marineper soneelsleden van marinevlieg kamp Valkenburg. „Deze men sen worden soms al op hun 47ste gepensioneerd en zijn perfect geschikt voor dit type vervoer, want ze zijn voorko mend, zien er netjes uit, heb ben gezag en spreken hun ta len." Brouwer kent het vak van buschauffeur als geen ander. Hij was het zelf gedurende der tig jaar. „Ze hebben me - toen ik directeur werd - bijna uit de bus moeten slepen. Ik vond het schitterend werk. Ik kende elk straatje in Tirol en aan de Costa Brava. Je hebt een enorme vrij heid als buschauffeur. En tij dens zo'n reis ontmoet je voor al leuke mensen." Maar ook aan zijn baan van directeur beleeft hij veel plezier. Vooral het organiseren van rei zen voor personeelsverenigin gen is een kolfje naar zijn hand. „Kijk daar zit veel geld, ze wil len topevenementen, want de bourgondische maaltijden, de bowlingavonden en het paint- ball zijn een beetje uit, hoor! Vier dagen wintersport in een mooi skigebied in een tophotel is daarentegen echt in. Nu, dat regel ik graag." Hoewel Brouwer zich geen zorgen over de toekomst maakt - er is nog genoeg potentieel - maakt hij zich wel boos op touroperators die proberen voor een dubbeltje op de eerste rij te zitten. „Er zijn operators die hotels en vervoersfacilitei- ten voor dumpprijzen willen, maar ik laat me niet uitknijpen. Ik houd altijd vast aan onze standaardprijzen. Als je je reali seert dat je dertig jaar geleden voor 300 gulden met de bus naar Spanje kon en dat die prijs dus niet omhoog is gegaan, weet je dat er iets scheef is ge groeid. Daar doe ik dus mooi niet aan mee." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1975 Dinsdag 5 augustus NOORDWIJKERHOUT - Een felle brand heeft gister avond in enkele uren de doe-het-zelf zaak van P. la Roche annex werkplaats, opslagplaats en woonhuis aan de Havenstraat geheel in as gelegd. De eigenaar schat de schade op ongeveer driehondduizend gul den. De brand, die omstreeks tien uur uitbrak, ging gepaard met ontploffingen. Een vooraad butagas- flessen alsmede bussen chemicaliën gingen luid ruchtig de lucht in. De eigenaar van de zaak, zijn vrouw en hun twee kinderen van zeven en negen jaar wisten zich in veiligheid te stellen. Een paard, dat achter de zaak stond, kon tijdig worden bevrijd. De heer La Roche vermoedt„dat kortsluiting oorzaak van de brand is geweest. De televisie begaf het op een gegeven moment. Kort daarna brak de brand uit. RUNSBURG - De 'bloemen- jongens' uit Rijnsburg had den er een zwaar hoofd in. Ze vreesden dat het uitzonderlijk warme weer wel eens afbreuk zou kunnen doen aan het corso '1000 jaar Rijnsburg'. Maar een dikke drie honderdduizend kijkers zagen het bloemensprook- je aan zich voor- LEIDEN - "Ik kots werkelijk van de corruptie bij de Noordwijkse politie. Daar vecht ik nu al zesen eenhalf jaar tegen. Maar ik laat me nu niet langer in de hoek drijven. Het wordt hoog tijd dat Noordwijk in een provincie onder Leiden komt te vallen. Dan is het afgelopen met die baasjes daar". Die woedende tirade stak de exploitant van de Noordwijkse bar-dancing 't Zeepaadje gistermiddag voor het kantongerecht in Leiden af. Hij stond te recht omdat er enkele maanden geleden 's ochtends om kwart voor drie - na sluitingtjjd- nog tenminste 50 bezoekers in zijn zaak waren aangetroffen, De ex ploitant zei dat het hier ging om het zg. carnavals weekend. Hij had toen de Leidse carnavalsvereni ging in zijn zaak die een besloten feest vierde. ANNO 1900 Maandag 6 Augustus VOORHOUT - In het Stationskoffiehuis en het café 'De Bonte Koe' zijn lijsten neergelegd, waarop dege nen, die zich willen aansluiten bij een op te richten Harmonie- of Fanfarekorps, hun handteekening kun nen stellen, zoodat nu ook Voorhout zijn eigen mu ziekgezelschap zal verkrijgen. LEIDEN - Het gebouw der afdeeling Leiden en om streken van den Nederlandschen Roomsch-Katho- lieken Volksbond is in gebruik genomen. Daaraan gingen eenige plechtigheden vooraf. In de kerk van Onze Lieve Vrouwe Onbevlekte Ont vangenis aan de Hartebrug werd gistermorgen door den geestelijk adviseur van genoemde afdeeling een H. Mis opgedragen, waarbij al haar leden tegenwoor dig waren, wien door zijnweleerw. de hooge beteeke- nis van dezen dag voor hen werd in het licht gesteld. Na afloop ging men in optocht van de Haarlem merstraat naar hetafdeelings-gebouw, hoek Lange- brug. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binr overschrljvlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 f)lj 18 in zwart wit) op te Muren naar liet icldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17