Met Lotje de halve wereld rond Passanten Ml Zomer 2000 neekweek ^egint met ootschouw Stompwijk (DAG 5 AUGUSTUS 2000 ;ijd ;el duizend boten hebben zich dit lor de 65ste editie van de de week ingeschreven. Nog nooit de was het aantal inschrijvingen ot. In totaal verschijnen »e eer 1800 zeilers tussen vandaag i' gende week donderdag aan de let aantal boten in de Splash- is het grootste met 140 ij vingen. eekweek werd gisteravond oneel geopend met een chouw van alle meevarende n in het centrum van Sneek bij terpoort. Volgens G. van der 'an het wedstrijdcomité is de 1 van het aantal deelnemers „Het is één van de weinige inementen die nog in de lift Uh ial is er in 25 klassen el :hreven. Naast de Splash-klasse er dit jaar ook veel Lasers lO^neek, zo'n 110 boten verdeeld d ier klassen. Er zijn zestig ijvingen voor de Flits-klasse e scbr de Pampus-klasse. Zaterdag voor het eerst officiële vedstrijden georganiseerd i Holland en Friesland voor de tl- en Flash-boten. tioneel komen de meeste kers naar Sneek toe voor de zeildag' op de woensdag. Deze ordt al sinds 1814 aniseerd en daaruit is de week ontstaan. Er worden dan mensen verwacht. Mini Sail' haven van heveningen n van de vijf 'aanloophavens' ail Amsterdam houdt Scheve- 'n van 18 tot en met 22 augus- ;n 'Mini Sail'. Vijf grote :hepen, zogenaamde Tall Ships, n als de grootste publiekstrek- ifmeren in de Eerste Haven van •sersplaats. In de Tweede Haven plaatsgemaakt voor tientallen pe jachten, vissersboten en his- toe schepen. De meeste sche- unnen tijdens de 'Mini Sail' en bezichtigd. Leids gezin beleeft 'de droom van iedere zeezeiler' De gewone dingen zijn voor even heel bijzonder. Net terug van een halve we reldreis met de Lotje twee, genieten de leden van het Leidse gezin Hermans vol op van de moderne gemakken van het leven. „Een knop omdraaien en meteen licht hebben, boodschappen halen voor normale prijzen. En wat dacht je van de was doen? Hier draai je daar je hand niet voor om, maar aan boord heb je altijd energieproblemen. Precies 26 maanden nadat ze van die plek vertrokken, hebben Liselotte God- dijn en Machiel Hermans hun zeilschip weer aangemeerd in jachthaven Zijl zicht, vlakbij hun woning in de Meren- wijk. Met hun zoons Martijn (10) en Bartjan (8) legden ze de afgelopen twee jaar 14.000 zeemijlen af en deden ze 145 havenplaatsen aan. Op een brandje en enige averij na, voltooiden ze de lange tocht zonder problemen: „We hebben zelfs geen verkoudheid gehad." Morgen middag varen ze op De Zijl nog een rondje voor een 'welkomscomité' van fa milie en vrienden en dan pakken ze hun normale leven weer op. Voor Machiel Hermans houdt dat in dat hij weer aan de slag gaat als interimma nager via een bureau in Amstelveen; Li selotte Goddijn begint aan een studie voor binnenhuisarchitecte en hun zoons gaan 'gewoon' naar school. Vooral voor de jongste zal dat wel een verandering betekenen, „Hij was nog een kleuter toen we weggingen. Hem heb ik op de boot zelf moeten leren lezen, met een doe-het-zelf lespakket van de Wereld- school in Lelystad. Dat was best pittig", zegt z'n moeder. Maar ze heeft het goed gedaan: haar beide zoons zijn twee keer overgegaan en zijn dus niet achterop ge raakt. „Ze zijn eerder vóór, nu ze niet met veertig kinderen tegelijk maar in een éen-op- éen-situatie les hebben gekre gen." Ie moet de zin, de tijd en de mogelijkhe den maar hebben om ruim twee jaar met je kinderen over de wereld te zeilen. Ma chiel en Liselotte Hermans, beiden veer tig, deden het gewoon. Zit in het familie- bloed, vermoedelijk. „Mijn broer is met haar zus getrouwd en zij zijn ook twee jaar op reis geweest", zegt Machiel. Hoe dan ook, hij kon weg van zijn werk, zij zegde op als maatschappelijk werkster bij de Robert Fleury Stichting in Leid- schendam „en voor de kinderen konden we nog een leerplichtontheffing krijgen. Ze hadden ook precies de goede leeftijd voor zo'n reis. Als het pubers zijn, moet je ze niet meer meenemen. Dan vervelen ze zich rot en voelen ze zich doodonge lukkig. De voorbeelden daarvan hebben we onderweg gezien." Ze verkochten hun huis aan de Plantage en huurden een woning in de Merenwijk om hun droom waar te maken, met de boot die ze eerder al hadden gekocht. Op Aruba, waar hij destijds werkte. „Die boot heb ik nadien zelf naar Nederland gevaren. Zonder wouw en kinderen, want dat durfde ik toen nog niet aan. Maar het bleek gemakkelijk te doen", al dus Hermans, die na die geslaagde try- out geen enkel bezwaar meer zag voor het maken van een wereldreis. „Het ide aal van iedere zeezeiler." Even hebben ze daarbij nog overwogen de wereld helemaal te ronden, maar daar zagen ze uiteindelijk vanaf. „Omdat je dan te weinig tijd hebt om aan land te gaan en bepaalde plekken te zien en om dat we dan terug hadden moeten gaan via de Rode Zee, waar veel piraterij voor komt. Daar zijn het laatste half jaar ze ven boten overvallen." Nu gingen ze via Portugal, Spanje, de Canarische Eilan den en de Kaapverdische eilanden naar de ABC-eilanden en het Caribisch ge bied, zonder iets naars mee te maken. „We hebben geen stormen en geen ziek tes gehad, zelfs geen verkoudheid", meldt Machiel Hermans, die voor de tocht speciaal zijn EHBO-diploma haal de, leerde hechten en een noodzender en een grote kist medicijnen meenam. „Maar die hebben we niet één keer hoe ven te gebruiken." Alleen de boot liep onderweg averij op. „Bij Bonaire. Daar voer een dronken matroos met een speedboat een gat in ons schip. Die schade werd overigens onmiddellijk ge- repareêrd op Curasao, want die matroos werkte op een groot jacht van een bank directeur uit Venuzuela en die betaalde de reparatie meteen uit eigen zak. En we hebben een keer een brandje gehad aan boord. Op de terugweg, in Het Kanaal. Maar dat was snel geblust. Alles was daarna weliswaar uitgevallen, maar zei lend konden we de haven van Falmouth in Engeland bereiken en na wat noodre- paraties konden we weer verder varen. Voor het overige hebben we alleen maar leuke dingen meegemaakt. We hebben de boot twee jaar zelfs niet af hoeven sluiten en alleen maar aardige mensen ontmoet." Daarbij ging het onder meer om andere oceaanzeilers die ze tegenkwamen. „Le den van een steeds groter wordende cruise-gemeenschap, die uit allerlei soorten mensen bestaat. Jong, oud, rijk en arm. Ook arm ja. We zijn mensen te gengekomen die met een heel laag bud get de wereld rondzeilden. Die werkten onderweg in een café of op een grote boot om genoeg geld te verdienen om het volgende stuk af te leggen." Maar ook bij de uitstapjes die ze geregeld op het land maakten, legden ze leuke con tacten. „Tijdens de trips door verschil lende landen in Midden-Amerika, kre gen de kinderen zomaar t-shirts en an dere dingetjes cadeau", aldus het stel dat het onbetwiste hoogtepunt van de reis Liselotte Goddijn, Machiel Hermans en hun zoons Martijn (links) en Bartjan (rechts) op de Lotje twee. De boot is twee jaar lang hun huis geweest. FOTO WIM DIJKMAN beleefde op de Rio Dulce, een zoetwater rivier in Guatamala. „Daar kom je in een totaal andere wereld terecht. Tussen de Maya's, midden in het oerwoud met pa pegaaien en brulapen." Nee, gevaarlijk was dat niet. „Niet ge vaarlijker dan in dichte mist tussen de tankers doorvaren over het Hollands Diep, wat we ook hebben meegemaakt." Terug in Nederland zal het niettemin wel even wennen zijn. „Ja en nee", is het antwoord. „Ja, omdat we opzien tegen de ellendige verkeerssituatie hier. Nee, omdat we weer van heel veel 'gewone' dingen kunnen genieten en geen drie dollar meer hoeven te betalen voor een rol wc-papier zoals in het Caribisch ge bied. Het was heerlijk om weg te zijn, en als je de kans krijgt moet je dat altijd doen, maar het is ook heerlijk om terug te zijn'. PAUL DE TOMBE Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Willem Labots (47) Woonplaats: Leiderdorp Beroep: goudsmid Gezien: op het jaagpad langs de Rijn Wil -ie een beetje schoon worden? „Ja hoor, ik maak m'n vouwwagen altijd schoon met water uit de Rijn. We zijn net terug van vakantie in Frankrijk, nu maak ik hem weer winterklaar. Doet u nog meer met Rijnwater? „Ik sproei er m'n tuin mee en gebruik het om m'n auto mee te wassen. Daarvoor heb ik een dompel pompje. Met een slang leid ik het door m'n huis heen naar de voorkant, waar de auto staat. Ik heb altijd het idee dat m 'n auto beter schoon blijft met Rijnwa ter dan met leidingwater. Woont u al lang langs de Rijn? „Sinds 1982. Een huisje langs de Rijn was al heel lang een droom van ons, vooral van m'n vrouw." Dat is vast niet tegengevallen. „Nee, zeker niet. Kijk maar, iedere dag gaat het zo. Al die boten die voorbij varen: het is net een levend schilderij. Wij hebben familie in Putten en die waren hier tijdens onze vakantie. Ze keken hun ogen uit. Als zij de gordijnen open doen is het altijd hetzelfde. Hier is alles anders: als het regent, stormt of als het eerste ijslaagje er ligt. Zou u zelf een bootje willen hebben? „Ik moet er niet aan denken om in zo'n ding te va ren. Veel te passief. Ik zie ze 's ochtends met de schoonmoeder en de bouvier spierwit de stad uitko men en 's avonds komen ze knalrood terug. Ze zitten ook met veel te veel mensen op dat voordek... nee, dank je. Wat ook een nadeel is: als je een boot hebt, dan móet je ieder lekker weekend varen. Want je kunt hem niet stil laten liggen. U houdt het bij kijken. Vooral naar die indrukwekkend grote schepen. Die tankers met zand, dat vind ik mooi. TEKST* J ANNEKE DE JONGE FOTO* WIM DUKMAN Ach, wat lief. Een molennestje. Kijk, lantje, ze wachten op mama. Die komt straks terug met wat eten. Kijk ze zitten dan... Nee, hier blijven, niet te dichtbij komen. Dat vindt papa een beetje eng. Straks komt hun moeder, en dan moeten we een beetje uit de buurt zijn. Kom, we gaan. Mama wacht. Met het eten. foto: WIM DIJKMAN tekst: ANTON DIEDRICH Het Leidsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'lny de publicatiedatum - richten aan: Leidsch Dagblad, afdeln WKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15