Centrum jeugdpsychiatrie breidt fors uit Nooit meer gruwen van veranderde eetpatronen Kinderen duiken in het verleden van Rijnsaterwoude en Leimuiden Zonnepanelen in huizen Poelgeest Regio/Rijn Veenstreek 'lek voor bordeel bedrijventerrein ERDAG 5 AUGUSTUS 2000 gn intig tips over bankroof Benthuizen (thuizen Over de bankoverval in Benthuizen op 10 juli zijn afgelopen dagen twintig tips binnengekomen bij de politie, ^televisieprogramma Opsporing Verzocht besteedde dinsdag Sdacht aan de overval. Twee in zwarte motorkleding gehulde innen namen een onbekend geldbedrag mee. Ze bedreigden personeel van de Rabobank met een vuurwapen. Volgens de Btie zijn er opvallend veel bruikbare tips gegeven met ken- rken over de kleding. Ook over de motor waarmee de man- t vluchtten heeft de politie informatie ontvangen. Evenals ir het tijdstip waarop zij die achterlieten in Zoetermeer. plstraf voor neersteken Pool haag/ter aar De politierechter in Den Haag heeft een der- ige man uit Ter Aar veroordeeld tot een half jaar celstraf het neersteken van een Pool op de camping landijsbaan de Oostkanaalweg. De opgelegde straf is gelijk aan de eis officier van justitie. De man mengde zich op 14 mei van dit op de camping in een ruzie tussen zijn zwager en een groep ?n. Om zijn zwager te ontzetten stormde de dertigjarige met stisi bierfles op de Polen af. Bij de schermutseling werd een van ingjPolen door een scherp voorwerp in de buik geraakt. In het betfcenhuis moesten twintig hechtingen worden aangebracht. 'Jphen wil subsidie voor kerkorgels ien aan den run Alphen vraagt aan de provincie subsidie om lonumentale orgels in de Maranathakerk en de Oudshoorn- :rk te restaureren. Ook wil de gemeente graag een bijdrage ïee^r het opknappen van een woonhuis/boerderij aan het Zuid- le in Aarlanderveen. Voor de restauratie van de Steektermo- ngejaan de Steekterweg is extra geld nodig. Ook dat vraagt Al- lie ifcn van de provincie. Vorig jaar ontving Alphen al twee ton jir drie molens van de Molenviergang in Aarlanderveen. Ook 1, djnt er geld om de Aarlanderveense pastorie aan de Dorps- eesfcat op te knappen. Verder is 15.000 gulden toegezegd voor i aa> Zwammerdamse boerderij en 6000 gulden voor het orgel in eggOudshoornse kerk. Dat laatste bedrag is niet genoeg om de r gihiddels uitgevoerde restauratie te betalen. Daarom hoopt Al- eeitn dit jaar alsnog 10.000 gulden te krijgen. Hetzelfde geldt it hbr de Steektermolen. Die moet voor vijfenhalve ton worden is ijestaureerd. De provinciale bijdrage van 250.000 gulden is lie m stap in de goede richting, maar Alphen hoopt op nog meer ;n.]d. ale rschotense vakantie-activiteiten peibRSCHOTENDe Voorschotense jeugdvakantieactiviteiten zijn Ijaar van maandag 7 t/m vrijdag 18 agustus. Het programma jvat twaalf activiteiten voor kinderen van vier tot 15 jaar. Dit is er onder meer een jeugdkampioenschap vissen, een dis- In het jongerencentrum (voor kinderen van 10 tot 15 jaar) en aerobicsspektakel'. Verder kunnen deelnemers zeilen bij lietlanden, een dagje naar de politie en voor diverse activi- ten naar enkele buurthuizen. In een speciaal programma te staat een volledig overzicht van alle activiteiten. Dit ^kje is verkrijgbaar bij het gemeentehuis en de bibliotheek. Gesloten afdeling en stafruimte in nieuwbouw Curium Curium, het Academische Centrum voor Kinder- en Jeugdpsychiatrie aan de Endegeesterstraatweg, wil een groot niet gebouw neerzetten naast de bestaande huis vesting. Het centrum heeft zijn zinnen gezet op een ge sloten afdeling voor jeugdige patiënten en een tweede stafgebouw. In totaal beslaat de nieuwbouw, die ge raamd wordt op 2,3 miljoen, bijna 1300 vierkante meter. maakt gewag van twee gebou wen, die worden verbonden door een gang. Het complex krijgt daardoor een soort H- vorm. Het rechtergedeelte heeft alleen een begane grond. Dat is bestemd voor zeven slaapka mers en een woonkamer met pantry. De linkervleugel krijgt suzanne barbier De nieuwbouw komt ten wes ten van het huidige centrum te staan op een terrein dat nu nog braak ligt. De bouwaanvraag die Curium bij de gemeente Oegstgeest heeft ingediend een verdieping er bovenop waardoor het complex gemid deld zo'n zesenhalve meter hoog uitvalt. Op de beneden- etage is ruimte voor acht slaap kamers, een woonkamer en een aantal stafruimtes. De eerste verdieping wordt gebruikt voor therapie. Ook komt er een grote vergaderzaal. In totaal bedraagt de inhoud zo'n vierduizend kuub. Het behandel- en woonge bouw krijgt van de Amsterdam se architect Straesser een vrolijk uiterlijk. Het geheel wordt van baksteen gebouwd in oranje rood en paars-bruin kleuren. De ramen krijgen groene kozij nen. Aan de noord-oostzijde van het rechter gebouw komt een buitenmuur van transpa rante kunststoffen panelen. Evenwijdig aan de rijksweg A44, die vlak langs het terrein loopt, wordt een binnentuin aange legd die wordt afgescheiden door een tuinmuur. Het dak is plat en heeft verschillende iichtkoepeltjes. Uit geluidsonderzoek dat het ingenieursbureau Sangers uit Aalsmeer in opdracht van Curi um heeft gedaan, blijkt dat het verkeer op de A44 meer lawaai veroorzaakt, dan wenselijk is bij huisvesting. De 'maximale ge luidbelasting' wordt volgens de onderzoekers overschreden. Om die reden ziet het academi sche centrum zich genoodzaakt om zeer strenge isolatiemaatre gelen nemen. De nieuwbouw krijgt zware gelaagde dubbele beglazing en bijzonder stevige spouwmuren. Aan de zijde van de Endegeesterstraatweg hoe ven geen bijzondere maatrege len te worden getroffen. Het complex van het acade mische centrum aan de Ende geesterstraatweg 27 bestaat nu uit een stafgebouw, een facili taire dienst en diverse behan delruimtes. Jeugdige psychiatri sche patiënten ontvangen er een poliklinische of een dagbe handeling. Ook woont een aan tal er langere tijd. De prof. dr. Leo Kannerschool, een regiona le school voor zeer moeilijk le rende kinderen, is tevens op het terrein gevestigd. Afgelopen maart kreeg Curi um een nieuw zogeheten bewe gingscentrum dat bestaat uit twee zalen. Ruim 85 kinderen maken minimaal een keer per week gebruik van die ruimtes voor verschillende therapeuten. De bouwaanvraag ligt de ko mende twee weken ter inzage voor bezwaren. Daarna spreken burgemeester en wethouders zich uit over het bouwplan. Leiderdorpse groentewinkel na 37jaar in 'vreemde' handen pei öedrijventerrein De Lasso in ofarendsveen mag een es- jedrijf kómen. Burgemees- in wethouders van de ge- [rite Alkemade willen op die ^lier het nieuwe prostitutie- .Nid invullen, dat is ingegaan ne afschaffing van het bor- 'erbod. Dit beleid houdt in ;emeentebesturen een bor- ■aantal echter wel aan ban- leggen en de plaats bepa- Alkemade zijn op dit mo- ret1 Seen b°rde'en en het 8e" ntebestuur wil dat het liefst zo houden. Omdat een verbod volgens het nieuwe rijksbeleid niet meer mogelijk is, heeft het gemeentebestuur het bedrij venterrein langs de A4 aange wezen als toegestane plek. Een bordeel mag zich daar overi gens alleen onder strikte voor waarden vestigen. Alkemade onderzoekt over enige tijd of het ook mogelijk is een zogehe ten nulbeleid te voeren, wat er op neerkomt dat de gemeente helemaal geen escortbedrijven hoeft toe te staan. Als dat mogelijk is, schrapt de gemeente het voorstel voor De Lasso. Volgende week bespre ken twee raadscommissies het voorstel. leiderdorp eric went De Leiderdorpse Kerkwijk moet voortaan verder zonder de aardappels, sperziebonen en tomaten van de gebroeders De Koning. Na 37 jaar doeken zij hun groentewinkel in de Oran jegalerij op, ten faveure van een geregeld bestaan in loondienst. „Bij een baas kan ik in veertig uur net zoveel verdienen als nu in zeventig", verklaart de oud ste van de twee, Jan (61). „Als ik mijn leven over zou kunnen doen, dan was ik automonteur geworden", zegt de andere De Koning, Herman (53). Nog een paar dagen en de vertrouwde groentewinkel van De Koning aan de Frederik Hendriklaan 2 gaat over in vreemde handen. Het echtpaar Bey uit Hazerswoude-Dorp neemt de handel van het twee tal per 1 september over. Wij zijn nog geopend tot en met za terdag 12 augustus, staat er op een kartonnetje, dat met een plakbandje aan de weegschaal op de toonbank is vastgemaakt. In de schappen zijn de eerste lege plekken al zichtbaar. De sluiting van de buurtwin- kel markeert het einde van 140 jaar vrij ondernemersschap van het groenteboerengeslacht De Koning in Leiderdorp. In 1860 had 'grootvader' immers al een bloeiende nering vlakbij De Doesbrug. Daarna volgde nog een winkel aan de Hoofdstraat en ten slotte de familiezaak in de Oranjegalerij. Maar nu is het over en uit: Herman en Jan wil len niet meer. De uitwassen van het harde bestaan van 'eigen baas' zijn de twee broers opgebroken. „De contacten met de klanten wa ren leuk. Maar elke morgen om vier uur op gaat je niet in de zitten. En geen avond voor half negen thuis. Met de jaren ga je dat steeds meer voelen", schetst Jan. „Dan kijk ik naar de overlij densadvertenties in de kranten en dan kom ik er weer een van mijn leeftijd tegen, vult Herman aan. „Dan denk ik: er is ook nog wel wat anders in het leven dan maar werken. Laten we er in godsnaam mee stoppen en nog een paar jaar genieten." Wat zeker een rol heeft ge speeld bij de beslissing om de zaak op te doeken, is dat het vak er volgens de beide groen temannen bepaald niet leuker op is geworden. „De seizoenen zijn steeds meer verdwenen", zegt Jan. „Alle groente en fruit is het hele jaar door verkrijg baar. Daarom is het allemaal zo gewoon geworden. Vroeger konden klanten weken tevoren uitkijken naar spinazie, of de eerste Hollandse kasbloem kooltjes. Nu trekken ze, als ze dat maar willen, een pak groen te uit de diepvries." Veranderde eetpatronen, ook zo'n gruwel. De opkomst van het roerbakken, de teloorgang van de aardappel en de forse terugloop van de hoeveelheid groente per persoon per maal tijd; de gebroeders De Koning kunnen er maar moeilijk aan wennen. Herman: „Dan komen klanten een struik andijvie ha len, als rauwkost. Of een paar stronken witlof. Daar eten ze dan met het hele gezin van. Dan denk ik bij mezelf: daar heb ik in mijn eentje nog niet eens genoeg aan. Aardappels, van hetzelfde laken een pak. Vroeger verkochten wij die in zakken van tien kilo tegelijk, nu vinden sommigen een kilo al te veel." Nog zo'n hedendaagse trend: de consument stelt steeds ho gere eisen. Herman: „Spruiten kopen ze het liefst schoonge maakt en al. Snel-klaar-voedsel is wat ze willen. De sperziebo nen het liefst al afgehaald, de rode kool gesneden, de bietjes gekookt. Bij de slager zie je dat ook. Die verkoopt geen draad jesvlees meer, maar uitsluitend nog hamburgers en andere kant-en-klaar producten." „Vroeger kon je een appel met een rot plekje nog wel verko pen", vult Jan aan. „Tegen woordig kun je dat wel verge ten: dan hoeven ze hem niet meer. Dat is de prijs van de welvaart." Nog een paar jaar doorgaan met de winkel was voor de twee broers nog goed te doen ge weest. „Dan hadden we de boel grondig moeten verbouwen en ons assortiment moeten aan passen. Maar daar hebben we geen zin meer in", zegt Her man. „Een keer een avond thuis, daaraan heb ik nu be hoefte. Misschien nog een paar jaar parttime werken, in een magazijn of zo. Dan verdien ik net zoveel als nu in een hele week. Want als ik terugreken wat ik per uur verdien, dan word ik daar niet vrolijk van." Ook Herman gaat op zoek naar een andere baan: „Misschien ga ik werken in een supermarkt. Als ze daar maar niet met ploe gendiensten werken. Want 's avonds krijgen ze mij de deur niet meer uit." Veel klanten uit de Kerkwijk betreuren de stap van de groen temannen, maar ze begrijpen het wel. 'Van mij geen bloeme tje maar strafpunten', merkte een vaste klant laatst al gek scherend op. Maar de leukste reactie tot nu toe komt van de kinderboerderij. Herman: .Al les wat we niet meer kunnen verkopen, gooien we al jaren over de hekken. Daarvoor heb ben we nu een bedankkaartje gehad. We zullen jullie missen, staat daarop. Met als afzender geit Wilma, cavia Gertrud en konijn Kees. Geweldig toch?" m: Lex van Iterson tijd: 46 ctie/beroep: hoofd com- ïicatie marketing Neder- evise Hartstichting :n 'erlijke staat: ongehuwd ginplaats: Oegstgeest Br doen we u een groot ple- \mee? ?r iemand binnenkomt met zelfgebakken appeltaart is een grote verrassing voor En iemand die me een kje Texel aanbiedt doet me nog groter plezier. ziet uw favoriete vakantie t? i favoriete vakantie is eigen- :oals ik die net achter de heb: vier weken vrij en van twee weken op reis. De te en laatst week gewoon lfJ( er thuisblijven. Zalig. De middelste weken met mijn -k leren en mijn vriendin naar ïkrijk. De eerste week zijn naar de Cöte d'Azur ge- - st. Daarna een weekje naar )ordogne. Heerlijk. En dan ben we ook nog eens onwijs vijnd met het weer. ■ger heb ik veel gevlogen. Ik bij een vliegmaatschappij ;i( erkt en twintig jaar lang ig gebruikgemaakt van de gelijkheid om gratis te vlie- Het klinkt blasé maar op gegeven moment hoeft dat meer. is de mooiste plek in Oegst- I Vloerbei, een restaurant hier et winkelcentrum Lange "rt. Je zou het mischien niet ;en, maar die zaak behoort de honderd beste restau- ts van Nederland. Je kunt er dijk eten en het is helemaal' duur. verder: het bos bij Oud- lgeest. Ik loop daar graag en denk ik altijd aan dat boek Jan Wolkers, De Walgvogel. leimuiden/runsaterwoude tim brouwer de koning Kinderen uit Leimuiden en Rijnsaterwoude gaan aan het eind van de schoolvakantie te rug in de tijd. Het verleden staat namelijk centraal tijdens de 24ste vakantie kinderweek, die van dinsdag 15 tot en met vrij dag 18 augustus wordt gehou den. De deelnemers, van 4 tot en met 14 jaar, moeten niet vreemd opkijken van oude Egyptische lettertekens, de hië rogliefen en kunnen onder meer middeleeuwse cakes leren bakken. Zo is de uitnodiging gelardeerd met tekens uit het plaatjesalfabet. De meeste activiteiten spelen zich af in Het Spant en op het houtdorpterrein achter de ten nisbanen aan de Beukenlaan in Leimuiden. In Het Spant staan vanaf dinsdag 15 augustus om 10 uur de knutseltafels klaar. Op woensdag is er in de mu ziekzaal een spel met ridders en jonkvrouwen te paard. Op don derdag is er ook een avondpro gramma. Op het houtdorpter rein verrijst dan een middel eeuwse markt rond de gebouw de hutten. Deelnemers kunnen rond hun 'huis' spulletjes aan bieden en diensten verrichten. Na de overnachting vervalt het traditonele ontbijt op vrij dagochtend. Ervaringen in voorgaande jaren leerden dat deelnemers daar geen trek meer in hadden, vermoedelijk omdat zij 's avonds al zo veel hadden gegeten. Wel is er op vrijdag een rommelmarkt en 's middags om 2 uur een theater voorstelling. 's Avonds eindigt de vakantie kinderweek met het oplaten van ballonnen. Vanaf 19.30 zijn de ballonnen ver krijgbaar bij het houtdorp. In de voorverkoop kost een deelname-button vijftien gul den. De buttons zijn tot maan dag 14 augustus 16 uur te koop bij de SRV-winkelwagen van Wilbert van Diemen, de troef- markt aan de Overbuurt in Rijnsaterwoude en de VSB- bank aan de Dorpsstraat in Lei muiden. In de vakantieweek kost een button 17,50 gulden. Meer inlichtingen geeft organi sator Cor Brussen (0172-507775 of vakantie.kinderweek.77@ hetnet.nl). Hij zoekt ook nog vrijwilligers. Daarin sloopt 'ie een worstrode sfinx in het kasteel en gooit dat ergens in het bos neer. Waar zou het nou liggen denk ik al tijd, als ik daar loop. Het is een superklein bos, maar door dat verhaal heeft het een bijzonde re aantrekkingskracht op me. Wie wilt u nooit meer terugzien? Eigenlijk niemand. Ik ben juist iemand die mensen altijd graag weer terugziet. Ze wil blijven volgen, al lukt dat vaak niet. Ik heb ooit een vreselijke schoon moeder gehad, maar zelfs tegen haar zou ik 'hallo' zeggen als ik haar in het winkelcentrum weer zou tegenkomen. Het is heus niet zo dat ik een onwijze alle mansvriend ben, maar zo zit ik nou eenmaal in elkaar. Welk goed doel steunt u trouw, behalve de Hartstichting? Greenpeace. Een hele sympa thieke organisatie. Dat ideaal, dat strijdlustige, dat heeft wel iets. Dat ze daarvoor vechten. Wat is uw slechtste eigenschap? Mag ik er meer doen? Ik ben een Leeuw en dan ook een ech te Leeuw. Ik heb alle eigen schappen die bij dat sterren beeld horen. Dat houdt in dat je een uitgesproken karakter hebt: dominant, een beetje trots, een beetje arrogant, graag in het middelpunt van de belangstel ling willen staan. Nu is het na tuurlijk zo dat wat voor de een een goede eigenschap is voor de ander misschien een slechte eigenschap is. Maar dominan tie wordt, denk ik, wel door ie dereen als irritant ervaren. Welk principe is u heilig? Dat je een afspraak nakomt. Waar ging uw laatste ruzie over? Dat was tijdens de vakantie, met mijn dochter van vijftien. Het is het klassieke verhaal: het ging nergens over. We waren aan het eind van een tien uur durende autorit. We waren er eigenlijk al, want we reden net de afrit op en toen kwamen bij mijn dochter wat irritaties los. Logisch eigenlijk na tien uur, maar ja. Ik ging daar dus niet zo goed mee om en toen kregen we ruzie. Was mijn schuld. Wie is uw held(in)? Een vrouw van wie ik heel erg onder de indruk ben is Miep Gies. Ze heeft tijdens de oor logsjaren gewerkt voor de fami lie Frank en is nu de enige over levende persoon die in Het Achterhuis van Anne Frank voorkomt. Ik heb haar vanwege mijn werk een keer ontmoet en haar verteld dat ik een dochter heb die ook Anne heet. En dat is ook zo omdat dat boek veel indruk op me heeft gemaakt- Toen nodigde ze me bij haar thuis uit en heeft ze me veel verteld over haar relatie met de familie Frank. In feite is zij de verpersoonlijking van al dege nen die onderduikers hebben geholpen. Dat zijn er heel veel geweest, maar zij is toevallig wereldberoemd geworden, om dat ze in het boek van Anne Frank voorkomt4. En daardoor is ze een heldin geworden. Waar zullen we u nooit aantref fen? Op de maan. Ik houd van men sen om me heen en die heb je foto: taco van der eb Project Oegstgeest unicum voor Nuon erna straatsma Alle nog te bouwen woningen in Poelgeest krijgen zonne- energie. Het gaat om circa 400 huizen in de Oegstgeestse mi- lieuwijk in aanbouw, die deel uitmaken van de tweede en derde bouwfase. Door dit pro ject voldoet de gemeente Oegstgeest aan de nieuwe lan delijke normen van energiezui nigheid. De huizen krijgen vier tot zes zonnepanelen op het dak, die ongeveer tien procent van de benodigde elektriciteit in een woning kunnen opwekken. Dat betekent dat zo'n installatie goed is voor de stroomvoorzie ning van één apparaat. „Je kunt er bijvoorbeeld een koelkast op laten werken, of de mechani sche ventilatie van huizen mee regelen", aldus een woordvoer ster van de gemeente. „De meeste huizen in Poelgeest worden zo lucht- en tochtdicht gemaakt dat mechanische ven tilatie noodzakelijk is." Alle elektriciteit door middel van zonne-energie opwekken is technisch vrijwel onhaalbaar. Daarvoor moet een huis mini maal zijn uitgerust met onge veer veertig panelen. „Nee, dat is absoluut niet onze bedoeling. Dan moet je de huizen hele maal bekleden met zonne-pa- Duur Door de zonnepanelen lukt het de gemeente wel om te voldoen aan onlangs aangescherpte energiezuinigheidsnormen. „De vorige norm haalden we met het oorspronkelijke pakket aan bezuinigingsmaatregelen", aldus de woordvoerster. „Maar nu die landelijke norm lager is gesteld haalden we dat niet meer. Daarom is besloten om zonne-energie te gaan gebrui ken voor alle volgende wonin gen die worden gebouwd." Zonnepanelen zijn een dure voorziening, maar volgens de gemeentewoordvoerster bete kent het niet dat alle woningen in Poelgeest nu en stuk duurder worden. „Zonnepanelen zijn inderdaad prijzig, maar het project is meegenomen in de opdracht aan projectontwikke laars. Zij hebben een richtprijs waarvoor ze de huizen, inclu sief zonnepanelen, moeten bouwen. Ook alle sociale wo ningbouw in Poelgeest wordt voorzien van zonne-energie." Voor energiebedrijf Nuon is het project in in Poelgeest een unicum. Alleen de gemeente Amersfoort ging Oegstgeest voor met een vergelijkbaar zon- ne-energieproject van deze om vang. Voor Nuon is de installa tie van zonnepanelen in nieuw bouwwoningen ook een novi teit. „Wij zijn tot nu toe voorna melijk bezig in bestaande bouw", zegt een woordvoerder van Nuon. „Poelgeest is ons eerste nieuwbouwproject." Om van Poelgeest een milieu- wijk te maken heeft de gemeen te Oegstgeest een pakket aan energiezuinige normen opge steld. Het streven is ernaar om de uitstoot van C02 met vijftig procent te verminderen. Daar naast worden maatregelen ge troffen om zoveel mogelijk te besparen op water en zijn de meeste huizen zo gebouwd (met de woonkamer op het zui den en veel glas) dat ze profite ren van 'passieve zonne-ener gie'. De eerste bouwfase van Poel geest, in totaal 450 woningen, is nagenoeg afgerond. Naar ver wachting begint de tweede bouwfase eind dit jaar. Als Poelgeest af is bestaat de wijk uit 1100 woningen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13