Hosanna tussen de tenten Geloof Samenleving L ei ds e hei tig e[ Destructie van natuur goede reden voor treurdag ZATERDAG 5 AUGUSTUS 2000 VANDAAG 5 AUGUSTUS Vandaag 71 jaar geleden, op 5 augustus 1929, werd dr. Albert Schweitzer (1875-1965) be noemd tot erelid van de Pruisische Academie van Wetenschappen en tot doktor Honoris Causa bij de universiteit van Edinburgh. Dokter Schweit zer verdiende deze titels niet alleen met zijn menslievende werk onder de armen in Afrika (Lambarene) als zendeling- -arts. Daarvoor had hij zich al weten te onderscheiden met een studie naar de historische Jezus. Zijn boek over dit onderwerp is nog een standaardwerk. Schweitzer had veel interesse in Oosterse religies en het pantheïsme (de visie waarin schepper en schepping een eenheid zijn). 'Eerbied voor het leven' zag hij als de hoogste vorm van ethiek. Katholieken in het Franse Reims eren op 5 augustus hun heilige aartsbisschop uit de achtste eeuw, Abel van Reims. Hij was een benedictijn die samen met Bonifatius uit En geland vertrok om het vasteland van Europa te kerstenen. stierf paus CaJlistus III; een Spaanse paus die AUGUSTUS ondanks veel bemoeiënissen niet zo succesvol was in het organiseren van kruistochten. Slechts in één tocht tegen de Turken bij Belgrado in 1456 wist hij de moslims terug te dringen. De dankbaarheid voor deze overwinning was zo groot dat het Oosters feest van de gedaanteverandering des heren op 6 augustus, in heel de kerk werd doorgevoerd. Tijdens dit feest wordt herdacht dat Jezus zich op de bergTaborin Palestina aan drie apostelen liet zien met aan zijn zijde de oud-testamentische profeten Mozes en Elia. De 6de augustus is ook de feestdag van heilige Spaanse broers Justus en Pastor van Alcala. Zij werden rond het jaar 304 gegeseld en onthoofd vanwege hun geloof. Lenzen scherp voor Johannes Paulus II Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II is er aan gewend om aandacht te krijgen als hij weer eens zijn gezicht laat zien op het Sint Pieterplein. Via de internationale persbureaus worden per jaar talloze foto's van de Roomse prelaat de wereld over ge stuurd. Het zijn echter niet alleen fotojournalisten, die de RK wereldherder via een al dan niet bewegend beeld aan de verge telheid proberen te ontrukken. Ook deze twee religieuzen willen thuis nog even herinnerd worden aan hun weekje Rome. Van daar dat een zuster afgelopen week ijverig doende was een vi deo-opname te maken van de superpastor in het Vaticaan. Haar collega kijkt geïnteresseerd toe. foto ap plinio lepri Voormalige anglicanen ereprelaat londen Paus Johannes Paulus II heeft twee voormalige angli caanse bisschoppen tot ereprelaat benoemd. De twee zijn uit onvrede over het besluit van de Anglicaanse Kerk om vrouwen tot het priesterambt toe te laten, naar de Rooms-Katholieke Kerk overgestapt. Ze zijn beiden nu rooms-katholiek priester. De rooms-katholieke aartbisschop Cormac Murphy-O'Connor overhandigde Graham Leonard, voormalig anglicaans aartsbis schop van Londen (1981-1991), en John Klyberg, die van 1985 tot 1996 de anglicaanse bisschopszetel van Fulham bezette, hun benoemingsbrieven. Ze zijn nu voortaan monseigneur. Christen in dodencel Jemen mag gaan ermelo Een ter dood veroordeelde Somaliër mag Jemen verla ten. Twee jaar geleden bekeerde hij zich tot het christelijk ge loof. In Jemen betekent dat de doodstraf vanwege de strenge uitleg van de islam aldaar. Mohammed Omar Hadji kreeg on langs van de autoriteiten een week de tijd om zijn geloof te her roepen. Hoewel hij dit niet deed, mag hij door internationale politieke druk toch naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Krijg nou wat. Zit je lekker voor je caravan op je vaste stekkie op de camping, komt er een stelletje evan gelisten voorbij. Nog net niet met trommels en cim balen, maar wel met Jezus T-shirts, gitaren en gezang uit volle borst. Een cul tuurschok dus op camping De Houtrak in Halfweg, waar vorige week een groep vrijgemaakt gerefor meerde jongeren neer streek. halfweg afke van der toolen De vaste gasten, voornamelijk 'heidenen' uit Amsterdam en Haarlem, vonden het 'Evangeli satie Rekreatieprogramma' maar raar. Wat zijn dat voor een Jezusfreaks, kreeg cam pingbaas Ron Bell meermalen voor z'n voeten geworpen. Moesten ze daar hun kinderen aan toevertrouwen? „Die T- shirts, dat vond men zeer con fronterend", zegt hij. „Te radi caal ook. En dat gezang, er wa ren mensen die dat zeer sto rend vonden. En dat kregen ze te horen ook. De leidster van het team kwam vorige week in tranen naar me toe." Na een krappe twee weken Evangelisatie Rekreatie is de rust weergekeerd op de krap tweehonderd plaatsen tellende camping. De T-shirts zijn uit en het hosanna weerklinkt wat minder luid tussen de tenten. Een deel van de campinggasten maakt inmiddels dankbaar ge bruik van het recreatiepro gramma. De dagelijkse kinder club 'De Rakkers' zit vol en het E R-voerbaltoernooi was een doorslaand succes. „Kwestie van een beetje geven en ne Kinderclub De Rakkers volop aan de slag met knippen en plakken op camping De Houtrak in Halfweg. foto united photos de boer toma tudor men. Daardoor heeft men her en der wel respect gekregen voor die jongeren", zegt de campingbaas. De moeder van kleuter Daph ne, die driftig zit te kleuren op de kinderclub, beaamt dat. Nee, ze is zelf niet gelovig. Maar ze heeft er niets tegen dat haar dochtertje aan het begin van de ochtend eerst een bijbelver haaltje krijgt voorgelezen. „Het is toch ook een stukje geschie denis, niet?" De wat oudere kinderen, van 5 tot 8, hebben ook club. Hier worden koeien van karton in el kaar gezet, want ze hebben net een verhaaltje gehoord over ene Jozef, die snapte wat die zeven vette en zeven magere koeien deden in de droom van de fa rao. Gisteren was het tralies nieten, want toen zat hij nog in de gevangenis. Het evangelisatieteam zegt nie mand iets op te dringen. OK, ook de tienerclub opent met een gebed en een gezang. En natuurlijk wordt er, zij het zij delings, gepraat over zaken des geloofs. Heieen Noort (23), in het dagelijks leven verpleegster: „Die tieners komen regelrecht uit de grote stad; die zijn echt niet kerkelijk. Maar ze komen wel. We hebben het bijvoor beeld over muziek, hoe die je kan beïnvloeden. We stellen de vraag: goede muziek kunnen maken, is dat een gave van God? Dan zeggen zij natuurlijk: nee. Daar gaan we niet over in discussie. Het idee is dat ze er in elk geval een keertje over na denken." Het is evangeliseren met de blik op de lange termijn. Want wat is er gereformeerd aan een voetbaltoernooi? Op zich niks. Maar, zo legt de 19-jarige stu dent Marlies Dijkman uit, het is allemaal onderdeel van een soort omweg-strategie. Het re creatieprogramma van het tien koppige team - de clubs, een ta lentenjacht, een spooktocht, een dartscompetitie - staat wel voorop, maar dient tevens een hoger doel. „Zo leren de men sen je kennen. Je maakt een praatje, krijgt vriendschap met elkaar. Misschien dat je dan eens nader in gesprek komt." Marlies is moe. Het is de eerste keer dat ze dit doet. Het zijn lange dagen, en dan dat gedoe over die T-shirts. „Je verwacht dat niet. Je komt hier aan met een positieve houding. En dan krijg je die reacties." Heieen was wel een paar keer eerder meegeweest, maar dan op een katholieke camping in Limburg. Voor haar was het ook schrikken hoe de campinggas ten hier in het begin reageer den. „We hebben heel veel ge beden", zegt ze. En Marlies: „Dat helpt. Je krijgt kracht van God om door te zetten. En het wordt nu ook gemoedelijker al lemaal." Reinder Feunekes, 20 jaar en student bouwkunde, knikt instemmend. De schrik is uit de benen, de kou uit de lucht. „Na de talentenjacht wa ren er veel positieve reacties, hoorden we van de camping baas." Campingbaas Ron Bell is in elk geval tevreden. Hij heeft zelf de landelijke organisatie van Evan gelisatie Rekreatie gevraagd om op De Houtrak de tenten op te komen slaan. Tuurlijk, fijn zo'n recreatieprogramma, daar is hij praktisch in. Maar ook: „Wij zijn beiden christenen. Baptistisch, dat is vrij calvinis tisch, maar wel met beide be nen op de grond." Een paar jaar geleden zei hij na 22 jaar zijn baan bij Hoogovens gedag 'voor een gigantisch avontuur'. En vond gaandeweg dat dat avontuur best wel iets van zijn eigen christelijke signa tuur mee mocht krijgen. Zon der er overigens een echt chris telijke camping van te maken. „Het is zeker voor herhaling vatbaar. De mensen zien in middels wel in; dit zijn gewone mensen. Geen extremisten." De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voor dragen. Een jury onder leiding van burgemeester Postma maakt op Aller heiligen de tien uitverko renen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars alvast een voorzet. Vandaag Dirk van den Bosch, raadslid voor Links Het Bulderbos, dat vind ik heilig. De boom die wij - de ge meente Leiden - daar hebben. Omdat ik het een lol lige manier vind om protest aan te tekenen tegen de twee de Kaagbaan, de vliegoverlast van Schiphol. Zoals Schiphol altijd te werk gaat, huizen uitkopen en zo: Milieudefensie doet met het Bulderbos in feite hetzelfde, hanteert exact dezelfde tac tiek. Om op zo'n manier je on genoegen kenbaar te maken, werkt volgens mij ook heel goed. Vaak zijn protestacties van milieuorganisaties heel agressief, over het algemeen bereik je daar niets mee. Als ik kijk naar bijvoorbeeld die anti-McDonalds demon straties... OK, ik ben het hele maal met ze eens, er gaan re genwouden kapot, en dan die bio-industrie. Maar om dan met maskers op binnen te stormen en tegen kindertjes te schreeuwen, ik denk dat de meeste mensen dan denken: Stelletje idioten, en gewoon verder gaan met hun hambur ger. Het goede van de Bulderbos- actie vind ik dat Milieudefen sie niet eist: Schiphol moet dicht. Ze blijven realistis^ 1 bieden ook een opening:'P( geven het op voor een beice lieu, dat is hun slogan nu Maar gaat het om een als heilige, dan is Anton f I kers van diaconaal centriHE De Bakkerij een échte Lehï heilige. Die doet echt goaei dingen. Wat hij doet heebr veel meer effect dan al dijdi gelingen en voorzieninga a Waar hij in slaagt, is die in sen echt te helpen. jjr Ik sprak laatst iemand, dijnl bij alle instanties geweesjia kwam nergens voor in aai 7 merking. Dan kan je zeggOi Je hebt het er zelf naar gehi maakt. Maar als je nu eeitn in de ellende zit, wordt h steeds moeilijker. Die is ij Dronkers gegaan en die lj hem dus echt geholpen, f gaat mee naar de sociale} dienst, naar dit en naar schrijft een briefje. Zo wef mensen op weg te helpeig vind ik te gek. Een echte Leidse heilige dus. Inzendingen naar: De Bakkerij Oude Rijn 44 b/c 2312 HG Leiden Vandaag is het een hele speciale sjabbat. Woens dagavond begint Tisja be-Av,de Negende van de maand Av en de sjabbat wordt daardoor beïn vloed. Hij heet Sjabbat Chazon, want behalve de openingshoofdstukken van het vijfde bijbelboek Deuteronomium wordt ook het eerste hoofdstuk van de profeet Jeremia gelezen (t/m vers 28). En dat begint met het woord 'chazon' dat staat voor gezicht of visioen. Jeremia ziet voor zich de destructie van Jeruzalem. Grote Verzoendag, die andere strenge joodse vastendag gaat over individuele boetedoening en tesjoewa, oftewel te- rugkeer naar de juiste levenswijze. Tisja 2 be-Av is een treurdag van boete en in keer met een andere gerichtheid. Het is een dag van rouw over een reeks cala- ftJLI miteiten in het joodse spirituele, collec- tieve en nationale bestaan. ■AJ Op de Negende Av bepaalde God dat de generatie die Hij uit Egypte bevrijdde, Xhet Beloofde Land niet in mocht. Dat voorrecht was slechts voorbehouden <aan hun nakomelingen die in de woes tijn waren geboren. De vernietiging van de Eerste Tempel "*j van koning Salomon begon op de 7de Av en werd gecompleteerd op de 10de Av. In 586 voor de gewone jaartelling, door Nebukadnezar. Ook de Tweede Tempel werd vernietigd op de 9de Av, in het jaar 70, door de Romeinen, «ff De door Bar Kochba geleide opstand te- gen Romeinse overheersing in het jaar Umm 135 werd verloren op Tisja be-Av. Een jaar later begon keizer Hadrianus op de Negende Av met de bouw van een heidense tempel op de plek van de Tweede Tempel. Hij herbouwde Je ruzalem en verklaarde de stad voor joden verboden. In 1492 kwam daar nog de ver drijving van honderdduizen den joden uit Spanje Lij. Tisja be-Av werd zo dé dag van rouw. Vandaar dat orthodoxe joden er voor hebben gepleit geen speciale dag ter herden king van de Holocaust in te stellen, Jom Hasjoa, zoals is gebeurd, maar over de Grote Moord te rouwen op Tisja be-Av. Op Tisja Be-Av wordt er van zonsondergang tot zonsonder gang niet gegeten en gedron ken, niet gebaad (alleen ge zicht en handen gewassen), geen leren schoenen gedragen, niet gevreeën, niet gewerkt en zelfs geen joods-religieuze tek sten bestudeerd. Teksten mogen wel worden ge lezen, maar studeren geeft vreugde en is daarom uit den boze. Men zit op de grond of op lage krukjes. In de sy nagoge brandt het licht spaarzaam. Elke orna mentatie is verwijderd; de voorhang van de ark en de kleedjes op de bima (de lessenaar waarop de Tora ligt als hij wordt voorgelezen). Bij de ochtenddienst dragen de mannen geen gebeds mantel en geen gebedsriemen. In de moderne tijd kregen veel joden moeite met het idee dat men zou moeten rouwen om het verlies van de tempels en bidden om de herbouw ervan. Immers, daar werden dierenoffers gebracht en wie zou in hemelsnaam weer die ren willen offeren? Bovendien, ze voeren zij terecht aan, nadat de Tweede Tempel werd ver nietigd, maakte het jodendom een buitengewoon creatieve, revolutionaire ontwikkeling door. Het gebed kwam in de plaats van het offer en de syna goge werd het centrum van de spirituele en sociale gemeen schap. Hoe dan ook, een vernietigde tempel geeft meer stof tot na denken dan eentje die nog in volle glorie bestaat of is her steld en een symbool van on overwinnelijkheid, superiori teit, zelfgerichtheid kan wor den. Een vernietigd heiligdom blijft de vraag oproepen wat er mis is gegaan. Met de voor de hand liggende geo-politieke ver klaringen - de Babyloniërs en de Romeinen wa ren domweg te sterk - hebben de rabbijnen nooit veel affiniteit gehad. Misschien omdat het joodse volk daarmee gevaar liep de rol van het onaanzienlijke, machteloze slachtoffer te blijven koesteren. De rabbijnen kozen er daarom voor de oorzaak van de destructie van tempel, Jeruzalem en soe vereiniteit te zoeken in de haat van joden ling. Haat-om-niets zoals de term luidt. Verwijzend naar de verschrikkelijkerampei Tisja be-Av riepen de religieuze leiders het op elkaar niet naar het leven te staan, maa)e, vrede met elkaar te leven. En dat doen ze r 0 steeds. 'e De huidige grotere affiniteit voor de spiritif kant van het jodendom maakt gevoeliger v nog weer een ander aspect van de tempel, gebouw was het huis van God. Daar werd ware de aanwezigheid van het Goddelijke' e baar'. Men 'wist' dat God daar was. Zonde ve pel is een dergelijk weten veel moeilijker. I fel of God wel aanwezig is in het menselijk of zelfs of God überhaupt bestaat, steekt g< keiijker de kop op als er geen Huis van Go( men kan zien. De joodse mystici hadden - en hebben dergelijke tempel niet nodig om God aanw weten in alle cüngen. Volgens hen verbergt n zich in alle dingen; ze zijn voor Hem als ee dingstuk. In plaats van te rouwen over de vernietigin de tempels kan men op Tisja be-Av dus oc wen over de vernietiging van die andere m™ nen behuizingen van het Goddelijke in de tuur. De actuele destructie van de natuur is een reden vooreen treurdag waarop wordt gev^s' gelijk kan men de boeken Klaagliederen er 5€ lezen en zich in contemplatie afvragen hoë>r verder moet. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. In het oosten en zuidoosten af en toe zon en soms een bui. Middag- temperatuur rond 21 graden, langs de westkust maximaal 15. Zweden: Van tijd tot tijd zon en enkele buien, ook met onweer. Middag- temperatuur tussen 19 en 24 graden. Finland: Nu en dan zon en een enkele bui. Maxima rond 20 graden of iets daarboven. Denemarken: Af en toe zon en een enkele bui met een kleine kans op onweer. Maxima ongeveer 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Geregeld zon maar met name in Schotland ook af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur van 17 graden in het noordwes ten tot 23 bij Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon en overwegend droog. Maxima omstreeks 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke helft misschien een enkele bui, mogelijk met on weer. In het westen vrijwel droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur tussen 20 en 24 graden. Zuid-Frankrijk: Zowel zon als wolkenvelden, in het oosten en zuidoosten groot ste kans. op onweer. In het Rho- nedal en omgeving Mistral en zon. Maxima van 24 graden bij Bordeaux tot 29 bij Perpignan. Spanje: OP de meeste plaatsen droog en flinke zonnige perioden. Vooral in heuvel- en berggebieden soms veel wind. Maxima van 23 gra den langs de Golf van Biskaje tot 38 in Andalusi. Portugal: Zonnig. Maxima meest tussen 30 en 35 graden. In het noorden soms een warme en stevige oos tenwind. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en kleine bui enkans. Maxima rond 31 graden. Marokko: Zonnig en droog. Maxima aan het strand tussen 28 en 36 gra den. Tunesië: Zonnig, maar in het noorden tij delijk kans op een regen- of on weersbui. Maxima aan zee tus sen 28 en 32 graden. Madeira: Droog, flink wat zon en een stormachtige noordenwind. Maxima ongeveer 25 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Er waait een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur tus sen 28 en 31 graden. Duitsland: Zonnige perioden, maar vooral in Beieren ook kans op onweer. Maxima tussen 19 en 25 graden. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen of onweer. Middag temperatuur tussen 18 en 23 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen of onweer. Middag temperatuur tussen tijdens bui en 21 graden, in de zon 27. Polen: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en enkele bui en, vaak met onweer. Soms veel neerslag. Maxima tussen 20 en 25 graden. Hongarije: Kans op zeer zware regen- en on weersbuien. Met name in de ochtenden kans op zon. Maxima tussen 25 en 30 graden. Italië: Ten noorden van Rome forse sta pelwolken en soms regen- en on weersbuien. Richting de Alpen de zwaarste buien. Middagtem peratuur van 26 graden in het noorden tot ongeveer 33 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Toenemende wind. Maxima tus sen 24 tot 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog bij maxima van 34 graden. Op de Egesche Zee en omringende kusten maxima rond 27 graden bij een iets afne mende noordelijke wind. Malta: Zonnig bij maxima van 32 gra den. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon met aan zee plaatselijk veel wind. Aan zee maxima uiteenlopend van een graad of 27 in het noordwesten tot rond 33 in het zuiden en op Cyprus. Weerrapporten 040817 u ZONDAG 6 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.11 Zon onder 21.20 Maan op 13.56 Maan onder00.06 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.06 «21.35 08.39 «21.08 Laag 04.54 17.25 04.35 17.06 MAANDAG 7 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.12 Zon onder 21.18 Maan op 15.06 Maan onder00.28 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.00 22.30 09.33 22.03 Laag 05.45 18.25 05.26 18.06 onbewolkt no 3 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona licht bew. Berlijn zwaar bew. Boedapest licht bew. Bordeaux zwaar bew Cyprus onbewolkt Dublin zwaar bew. Frankfurt half bew Genève licht bew. Helsinki zwaar bew Innsbruck regen Istanbul Klagenlurt Kopenhagen onbewolkt regen half bew. 21 10 0.9 22 11 7.2 23 11 0.0 23 9 2.0 23 11 0.3 19 11 0.7 22 11 0.0 23 10 0.0 21 14 2.7 22 12 0.0 16 11 00 32 22 0.0 27 19 0.0 21 16 0.0 30 19 0.0 20 15 0.0 22 12 1.0 32 26 0.0 20 10 0.0 18 13 8.0 19 12 0.4 17 14 20 23 14 20.0 29 20 0.0 26 15 0.3 17 0.0 bewolkt onweer -w- warmtefront regen ■BBfc sneeuw -w- koufront opklaringen hagel L lagedruk j=E mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal Las Palmas 31 24 0.0 Parijs zwaar bew no 17 13 140 .issabon onbewolkt n 4 26 16 0.0 Praag zwaar bew. w3 24 13 0.9 .ocarno zwaar bew. no 3 21 16 45.0 Rome onbewolkt zw 29 16 0.0 .onden zwaar bew. nw2 20 15 9.6 Split onbewolkt zw 32 18 0.0 Luxemburg zwaar bew. zwl 22 10 0.0 Stockholm licht bew. zw 16 14 0.0 Madrid licht bew. nw3 30 12 0.0 Warschau zwaar bew. n2 20 16 0.0 Malaga licht bew. zo 3 41 24 0.0 Wenen zwaar bew nw 27 17 16 0 Mallorca licht bew no 5 32 19 00 Zünch zwaar bew. zw 19 12 5.0 Malta licht bew. zw 3 20 0.0 Bangkok zwaar bew. w3 34 25 60 Moskou zwaar bew. nw2 24 16 0.7 Buenos Aires licht bew. n 7 -1 0.0 München zwaar bew. zo 2 16 14 11.2 Los Angeles onbewolkt z 2 22 18 0.0 Nice licht bew. zo 2 24 20 2.0 New Orleans licht bew. w.s 0 27 24 2.3 Oslo licht bew. z3 22 13 4.0 New York zwaar bew. n2 29 23 12.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 ab Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het e 1 abonnements- geld, ontvangen 1,- k le: betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn worden verzonden geldt een toeslag vi aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sameni van het regionale nieuws uit het Leii ei Dagblad op geluidscassette beschikbjjc informatie 0486-486486 e (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U Z ieJ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12