Leiden Regio MTrfvTTii Verbouwing van Trianon stilgelegd Bewoners bezorgd over toekomst huizen Hoflaan Draaischijven de dupe van voice mail response -[oogwerker weggehaald gemeente nalatig bij oblemen Slaaphuis' jpen dag [Hroenesteeg Vrouw krijgt boete voor 'profiteren' van diefstal DAG 5 AUGUSTUS 2000 N HERMAN JOUSTRA hoogwerker die twee we- lang twee parkeerplaatsen invaliden aan de Papier vers en bezette is gistermiddag voor r eigenaar HWS opge- d. Verschillende buurtbe- ers hadden bij de politie aagd over de hoogwerker, tegen de regels stond ge leerd. e politie onderzoekt op dit nent of degene die de gwerker heeft neergezet de Papiermolen een bon t. „Dat gebeurt wanneer W r :t dat de politie al een keër t gewaarschuwd dat de gwerker fout stond." Lan- ijd ïeid over de vraag wie ver- voordelijk is geweest voor 3d het foutparkeren. De politie hield het op het Leiderdorpse schildersbedrijf Van der Nat, verhuurbedrijf HWS op het Al- phense dakbedekkingsbedrijf Eldon, en Stadstoezicht, het vroegere Parkeerbeheer, op het dakbedekkingsbedrijf Van der Nat. Dat laatste bedrijf blijkt echter niet te bestaan. Volgens een van de betrokke nen is de hoogwerker door El- don gehuurd in opdracht van schildersbedrijf Van der Nat, dat een naburige flat onder handen neemt. Eldon zorgt daarbij voor het vervangen van de zogenoemde balkon beplatingen. De Alphense fir ma zou de hoogwerker al twee weken geleden hebben afge meld bij HWS, in verband met de bouwvakvakantie. staD h ;khoi ,otri 614 ||e van uffelen ^Jemeente is nalatig geweest et zoeken naar een perma- e plek voor het Slaaphuis. vindt fractievoorzitter De van het CDA. Ook andere ieke partijen willen weten jOm de gemeente niet rea- op het voorstel van ting De Binnenvest - begin lar - om de opvang voor en thuislozen met de cri- ivang onder te brengen in pand aan de Middelweg, wethouder Baaijens verlde gemeente daar niet op :ren, omdat zij nog niet besloten wat zij met dit gaat doen. !S "let is erg slecht dat de ge- 9eb ite sinds januari geen sjoe- 'seft gegeven. We proberen de meest sociale stad van rland zijn, laten we dat nu eens waarmaken", zegt De „De gemeente is in dit nalatig geweest. Ik vind 35* ij gelijk had moeten reage- toen De Binnenvest met plan kwam." De Jonge bijval van de Christen- /SGP en de WD. „Kenne- s er in de communicatie misgegaan. Dat moet je in jekomst voorkomen", zegt fractieleider De Lange. Binnenvest voelde zich todzaakt het huidige Slaap- 3n|Stichting tot instandhou- izet van de begraafplaats Groe- E deeg houdt morgen een !-54i dag. Van 13.00 tot 16.00 )-5Jzijn zowel de begraafplaats '-63e aula voor het publiek toe- -5ielijk. De begraafplaats zelf -ö^erigens alle dagen van de overdag geopend. huis aan de Nieuwsteeg deze week te sluiten, omdat het pand niet geschikt is voor per manente opvang. Na spoed overleg met wethouder Baaij ens ging de stichting akkoord met een tijdelijke sluiting, om het pand te verbouwen en op nieuw op zoek te gaan naar an dere plekken. Gevolg was dat er op stel en sprong oplossingen moesten worden bedacht voor de bezoekers. De commotie had volgens de ChristenUnie/SGP voorkomen kunnen worden als de gemeen te eerder had gekeken naar an dere ruimte. „Dit is niet de vooruitziende blik die je zou mogen verwachten", zegt frac tievoorzitter Van As. „Dit moet je vóór zijn. Dat is een kwestie van planning." Fractievoorzit ter Ter Harmsel van Groen- /Links hoopt dat de opvolger van Baaijens, Buijing, voortva render te werk gaat. „Het wordt echt tijd dat er bij Welzijn nu eens wat op de rails komt. Wat je nu ziet is dat er, mede door alle wisselingen in het college, structurele zaken blijven liggen. Maar je kunt niet noodver bandjes blijven leggen." Sloos van de Leidse Sociale Partij vindt het 'schandalig dat er zo met de dak- en thuislozen wordt gesold'. „Leiden is de stad van vluchtelingen, maar kan niet eens voor haar eigen daklozen opkomen. Dat is toch raar? Andèrs zetten ze hotels en pensions maar open. Of het grand-café van het stadhuis. Als er voor 3000 gulden per dag in een gemeente-secretaris wordt •gestoken, kan er ook wel meer naar het Slaaphuis." Duo-raadslid Van Schoon- derwoerd den Bezemer van LWG/De Groenen vindt dat juist Stichting De Binnenvest fout zit. Die had vooraf vervan gende ruimte moeten zoeken en dan pas met de verbouwing moeten beginnen. „Het is géén dierenasiel, het gaat om men sen", zegt hij. pablo cabenda Woningbouwvereniging Portaal beraadt zich over de toekomst van de flats en eengezinswo ningen aan de Hoflaan, Akker hof en Weidehof. Volgens ray onmanager T. van Hemert moet dat gedeelte van het Haagwegkwartier nodig worden aangepakt. Dat er al sloopplan- nen zouden zijn voor de 156 portiekflats en 100 eengezins huizen, zoals het in de buurt rondzingt, wijst hij resoluut van de hand. „Het is absoluut wél zo dat de woningen bouwtech nisch verre van goed zijn. Som mige huizen zijn erg verouderd en helemaal op." De keuze waar de woning bouwvereniging op dit moment voor staat is volgens Van He mert óf handhaven en oplap pen óf een drastischer oplos sing. „We zijn bij de Portaal he lemaal tegen de eerste oplos sing. Simpelweg omdat we goe de huizen willen verhuren. Bij een andere, drastischer oplos sing zou je kunnen denken aan óf een grootscheepse renovatie óf slopen." Een besluit heeft de woning bouwvereniging nog niet geno men. „We wachten eerst op de resultaten van het onderzoek dat de buurt heeft aangevraagd bij de gemeente." Een onder zoek dat rekening houdt met zowel de de staat van de wo ningen als de wensen van de huidige bewoners. In Leiden- Noord is in het kader van het Grote Stedenbeleid al een soortgelijk onderzoek gaande. Van Hemert benadrukt dat er geen plannen zijn voor de korte termijn. Er worden ook nog steeds huizen aan nieuwko mers verhuurd aan de betref fende straten. Maar grote bouwtechnische ingrepen zoals het plaatsen van centrale ver warming laat de woningbouw vereniging achterwege. „Als we dat doen verrekenen we de kos ten in een huurverhoging. Als we tot het besluit zouden ko men om te gaan slopen, zou het natuurlijk zonde zijn geld te stoppen in iets dat we in zo'n korte termijn niet kunnen af schrijven." Een aantal bewoners van de Hoflaan maakt zich zorgen over de ongewisse toekomst van hun huizen. Eén van hen, de heer E. Heinsma, is er ook na de voor behouden van de woning bouwvereniging niet gerust op. Sommige flats aan de Hoflaan zijn 'erg verouderd', zegt de rayonmanager van Portaal, foto taco van der eb „Eerst waren er geruchten dat hier in de buurt helemaal niets ze over tien jaar de boel zouden van overleg. Dat is toch idiote- platgooien, toen over vijf jaar rie." en nu over drie jaar. We weten Van Hemert van Portaal be weert dat er niets is gemeld aan de buurt, omdat nog niets con creets te melden is. „Er is tot nu toe geen formeel overleg ge weest met de gemeente. Het enige dat we gedaan hebben is de gemeente laten weten dat er iets gedaan moet worden." In het stadsbouwhuis is in derdaad bekend dat Portaal niet tevreden is met de huidige toestand van de woningen en dat ze graag verandering wil. En er ligt inderdaad ook een aan vraag voor buurtonderzoek van de bewoners. Volgens A. de Roode, coördinator renovatie projecten, zijn de klachten van de bewoners al lange tijd be kend. Vorig jaar nog was er op hun aandringen een rondgang in het Haagwegkwartier. Bewo ners lieten toen aan raadsleden en wethouders zien wat er alle maal schort aan hun huizen. Er was voornamelijk sprake van wateroverlast, schimmel en een slechte staat van onderhoud van gevels. Ook woningbouwvereniging Ons Doel, die de huizen aan de Duinhof, Boshof en Meerhof in dezelfde wijk bezit, heeft plan nen op stapel staan. Maar ook daar is de besluitvorming nog verre van concreet. Zowel Por taal als Ons Doel gaan na de zo mer weer met de gemeente pra ten over de toekomst van het Haagweggebied. ■Eiden Na de Amorfophallus titanum is het nu de beurt aan de Victo ria Amazonica. Ook deze tropische nachtbloeier is een specilialiteit van de Leidse Hortus Botanicus. Kasbeheerder Art Vogel maakte gis teravond gebruik van de avondopenstelling, om dit zoveelste wonder der natuur te laten zien. De hortus was tot elf uur open om zoveel mo gelijk mensen de penisplant in vol ornaat te laten bekijken. Maar terwijl de reuzenaronskelk op zijn tweede bloei-avond alweer enigzins begon te verschrompelen, opende een stukje verderop in haar eigen vijver de reuzen waterlelie haar eerste knop. Eerlijkheids halve moet gezegd dat Vogel de victoria enigzins had geholpen, door al in de loop van de middag een kap over de knop te plaatsen. Water lelies uit het Amazonegebied zijn tenslotte gewend aan twaalf uur licht en twaalf uur duisternis en dat zit er zelfs in een matige Holland se zomer niet in. Om aan te tonen hoe sterk de forse bladeren (de middellijn kan wel twee meter bedragen) zijn, drijft de vijf weken ou de Rick van den Berg op de foto tussen het kroos. Onder het wakend oog van moeder Aseneth en vader John, die vroeger kind aan huis was in de hortus. foto mark lamers wisten niet eens dat ze nog be nden. We dachten hoogstens nog: sschien dat er ergens een zonder- g rondloopt die ze in een schuur ivaart, samen met wat Atari-spel- ïputers en Betamax-videorecor- in de hoop dat al dat achterhaal- spul trendy of antiek wordt. Maar Dns hoofd was de telefoon met taischijf in ieder geval allang ver- ite rdeeld tot een verleden net zo grijs jk zijn robuuste behuizing. ;ar loof het of niet, er zijn nog mensen draaien in plaats van toetsen. De -5 er Fritz heeft thuis een T-65 staan. De grijze molshoop die een totale ont kenning leek van elke vorm van de sign. In de jaren zeventig heerste op telecommunicatief gebied namelijk een tevreden uniformiteit waar menig Oostblokland jaloers op zou zijn: we belden grijs en de telefoon zei 'triiing'. De heer Fritz gebruikt hem nog steeds en verricht nog elke keer die vinger- ontwrichtende arbeid van het analoge tijdperk. En hij doet het nog prima. Althans, meestal. Als de heer Fritz na melijk de belastingdienst belt, krijgt hij voice mail response (dat betekent dat een bandje je aan het lijntje De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van houdt). Draait hij het gewenste cijfer, dan geeft de computer niet thuis en verbreekt de verbinding. Elke keer als meneer Fritz nu iets over zijn belas tingszaken wil weten moet hij naar zijn buurvrouw toe, die niet van de wonderen van de moderne wereld is verstoken. Op de redactie hebben we er ook een. Een collega heeft thuis weliswaar een modern vormgegeven telefoon (type afstandsbediening met knik), maar die is wel aangesloten op het oude net. Als hij de toetsen indrukt hoort hij nog steeds een serie zachte mecha nische pulsen, in plaats van een digi taal melodietje. Girofonen is er niet bij voor de collega. We hebben de mediavoorlichting van KPN gebeld om te vragen of de draaischijven systematisch worden gedupeerd bij voice mail response. „Het hangt er maar vanaf hoe de computer bij die instanties zijn inge steld. Bij onze servicenummers kan de verbinding niet zomaar worden ver broken. Als je niets kiest of als de computer dat doorkrijgt omdat je met een draaiteiefoon belt, dan komt de klant automatisch terecht bij een tele foniste." De mediadame begrijpt best dat me neer Fritz het nogal lastig vindt „Maar u moet begrijpen dat dat mo del uit 1965 stamt. Vandaar ook de naam. Voornamelijk oudere mensen hebben nog wel eens zo'n toestel thuis staan. Maar het is al langer dan tien jaar niet meer op de markt. Van alle nieuwe snufjes kun je met zo'n toestel geen gebruik maken. Logisch. Op een oude televisie zit ook geen knop voor teletekst." Ze herinnert er nog even aan dat die toestellen van De T-65, het ouderwetse toestel met de draaischijf, waarmee de klant niet kan door dringen tot de burelen van de belastingdienst. foto mark lamers KPN huurtoestellen zijn.Als die me neer ontevreden is over zijn toestel, kan hij bij de dichtstbijzijnde Prima- foonwinkel een nieuwer model huren, dat wel goed aansluit op het digitale net." De heer Fritz vindt dat maar een mati ge oplossing. „Ik heb drie telefoons, allemaal draaischijven. Als ik nieuwe moet huren, word ik weer op kosten gejaagd. Het is handiger als de belas tingdienst dezelfde service als de KPN verleent, zodat je bij een telefonist te rechtkomt als je niet kiest." Of toch een nieuw toestel kopen en, eigenlijk mag dat niet van KPN, het oude ding gewoon verkopen. Er is na melijk niet te voorspellen wat de gek er over tien jaar voor geeft. De sexy zwarte bakelieten exemplaren van een oudere generatie zijn, volgens de KPN mediadame, immens populair op rommelmarkten. Nu weet niemand nog de onhandige schoonheid van die overmaatse presse-papier te waarde ren, maar moet je eens kijken hoe snel de tijd een historisch artefact in een collectors item verandert. pablo cabenda De eigenaren van bioscoop Trianon aan de Breestraat gaan bekijken of er mogelijkheden zijn om een oud pla fond, in de ruimte waar voorheen de drankjes werden geschonken, te redden. Het plafond kwam tevoorschijn tijdens breekwerk. De eigenaren willen in de ruimte een kleine bioscoopzaal maken. Ze begonnen enige tijd gele den met de werkzaamheden, die ze zelf onder het kopje 'onderhoud' hebben ondergebrachtDe gemeente is ge schrokken van hun voortvarendheid. Ze heeft het werk stil laten leggen, omdat Trianon er geen vergunning voor heeft. De bioscoop is een rijksmonument. ANNET VAN AARSEN „Dat oude plafond zit ons da nig in de weg", zegt J. Boer van Trianon. „Het hangt vast aan ondeugdelijke binten. Het pla fond zelf zit vol scheuren. En ik zou niet weten hoe we de bin ten moeten vervangen zonder het nog verder te beschadigen." Het lijkt volgens hem een on mogelijke opdracht, maar hij is bereid deskundigen ernaar te laten kijken. Hij moet wel, want aan de constructie moet sowie so iets gedaan worden. „Ik kan er niet zomaar een nieuw pla fond onder laten timmeren. Straks komt dat achttiende- eeuwse plafond naar beneden vallen." Ambtenaar J. Rooden van monumentenzorg laat weten dat Boer is uitgenodigd voor een stevig gesprek „Ze hadden niet zo maar mogen beginnen met de verbouwing. Dat had den we al eerder gezegd, maar meneer Boer had daar niet naar geluisterd. Als we merken dat er weer gebouwd of gebroken wordt in Trianon, hebben we altijd nog de mogelijkheid om de boel te sluiten en de deur te verzegelen." Volgens de ambte naar heeft Boer voor Trianon wél een vergunning aange vraagd, maar de plannen die hij daarbij inleverde waren niet duidelijk genoeg. „We hebben nu meer informatie gekregen en eind deze maand zal de aan vraag in de monumentencom missie worden behandeld. Maar ook de Rijksdienst voor Monumentenzorg moet zich nog over de plannen buigen." Bij monumentenzorg 'balen' ze een beetje van de voortva rendheid waarmee de eigena ren van de oude bioscoop aan de slag zijn gegaan. „We heb ben geen afweging kunnen ma ken over wat wél en wat niet behouden moet blijven. Me neer Boer heeft ons voor een voldongen feit gesteld", zegt Rooden. Aan de andere kant heeft hij ook begrip. „De eige naren moeten natuurlijk ook hun bedrijf kunnen voeren." Bovendien: „In mijn ogen is het interieur ook niet van bijzonder grote waarde." Boer wil het liefste het be wuste plafond gewoon wegha len. „Dan kan er een groter scherm in de nieuwe zaal, om dat we aan hoogte winnen. Maar alleen omdat die rotzooi er zit moeten we ons maar weer behelpen", zegt hij. „Ik denk niet dat ik de gemeente over kan halen, dat ik het plafond mag verwijderen." den haag/leiden connie van uffelen De politierechter in Den Haag heeft gisteren een 54-jarige vrouw uit Leiden een boete van 400 gulden opgelegd wegens heling. De vrouw hangt nog eenzelfde boete boven het hoofd als zij weer de fout in gaat. De Leidse had 3500 gul den op haar rekening laten storten, terwijl ze had kunnen weten dat dat geld afkomstig was van een misdrijf. Eind december 1998 vroeg de vrouw voor de zoveelste keer aan een verslaafde kennis, waar de 600 gulden bleef die zij nog tegoed had. De man vertelde dat hij een uitkering had en wel even zou bellen naar de bank. In werkelijkheid nam hij 3500 gulden op van een buurman wiens pincode hij kende. De vrouw zei gisteren dat zij alles wel raar vond, maar dat het een beetje langs haar heen was gegaan. Ze lag op dat mo ment op bed wegens een onge luk en bronchitis. De verslaafde man zou haar hebben verteld dat hij zoveel geld had, omdat hij met terugwerkende kracht een uitkering had ontvangen. De politierechter hield de vrouw voor dat de man tegen de politie had gezegd dat hij haar precies had uitgelegd hoe hij de buurman zou oplichten. De vrouw ontkende dit. „Hij is een gladde prater", zei ze. Me de om die reden wilde haar ad vocate vrijspraak. Officier van justitie C. van Dam eiste een boete van dui zend gulden, waarvan vierhon derd voorwaardelijk. „Als je weet dat iemand verslaafd is en opeens komt de goudvloot bin nen, dan moet er een lampje gaan branden. U heeft niet wil len kijken en heeft dus niets ge zien."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11