Nu bolletjes planten voor een vroeg voorjaar Gevoelig voor roest Rijp en Groen Hondsdagen Van bosrank tot Clematis 'Multi Blue' Balkon a la Méditen-anéc Zeldzame paddestoel ontdekt in Luttelgeest VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2000 160/960 Cryptogram Horizontaal: 1. Niet besproken op maagdelijke wijze (8); 5. Kijker om een Afrikaans dorp te zien? (8); 6. Bijzonder heet van verdriet (4); 8. Gooi 'm vol om aan de slag te gaanl (4); 10. Toegang van niets, daar zit een luchtje aan! (5); 12. Kansrijke spruiten (5). Verticaal: 1. De koster en de stoker spelen erin (6); 2. Mensen van stand krijgen er spit van (6); 3. Onderwijs in een file? (5); 4. Public relations voor een schaap eist een slachtoffer (5); 7. Werkt hard in steno (5); 9. Groeizame groente (4); 11Hol in een ander dierenverblijf (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Gaan; 4. karn; 8. elf; 10. rei; 11. Eva; 13. pc; 15. moa; 16. ia; 17. ramenas; 20. leve; 21. daar; 22. pergola; 24. ne; 25. ere; 26. ko; 28. non; 29. som; 32. ega; 34. amen; 35. Eton. VERTICAAL: 1 Gesp; 2. al; 3. af; 5. ar; 6. re; 7. nipa; 9. evoe; 11. emmeren; 12. aandoen; 14 crepe; 16. Isaak; 18. ave; 19. aal; 23. grof; 24. nasa; 27.0ran; 30. om; 31. me; 32. et; 33. go. HET WEER Teleurstellend Niet alleen in delen van Europa is juli voor veel mensen een teleurstellende zomer maand geweest (in het Duitse Kassei een zontekort van 70 procent); ook in het noordoosten van de Verenigde Staten was juli geen hoogvlieger. Men spreekt daar al over'The Summer that never was". In Alba ny en Binghamton, New York is juli nog nooit zo koel geweest en in Baltimore, Maryland en in Washington was het de koelste juli sedert respectievelijk 1891 en 1918. Bovendien heeft het in veel streken uitvoerig geregend. Op veel plaatsen komt wateroverlast voor. Zo stonden eerder in juli delen van Minneapolis blank en in dezelfde staat, Minnesota, ving Rochester in juni al de recordhoeveelheid van 318 mm op (juli 1978 313 mm). Tegelijker tijd heerst intense hitte en droogte in het wes ten en delen van het zuiden waar New Or leans, met 35 mm de droogste juli ooit no teerde. Bij ons lijkt het volgende week op te knappen doordat het hogedrukgebied bij de Azoren een sterke uitloper in stelling brengt. Vooral voor de tweede helft van volgende week ziet het er goed uit. Zoals het zich nu laat aanzien is het dan droog met geregeld zon en middagtemperaturen omstreeks 25 graden. Tijdens de eerste helft van de week kunnen frontale uitlopers periodiek wolkenvelden ver oorzaken. De temperatuur komt in de middag echter wel op circa 22 graden uit. Morge oorzaakt een zwak warmtefront eveneens 1 kenvelden. Het is niet uitgesloten dat er wat motregen valt en onder invloed van h wolkendek blijft het kwik steken bij circal graden. De wind is meest zwak en krimp het westen. Ook op zondag zijn er wolker den en kan op enkele plaatsen een bui vi Gisteren kwamen vooral in de loop van d( middag enkele buien tot ontwikkeling. H D en daar werd ook onweer waargenomen, zwaar waren de buien evenwel niet. De t< peratuur steeg in de Bloemendaalse duif en in Zandvoort tot 21,5, in Nieuw-Venn werd het 21,4 graad. VRAAG ANTWOORD Elly en Gijs van Veen uit Lei den hebben zowel een roos als ook een Hibiscus en een Tibou- china die alle drie aangetast zijn door roest. Dat is een schimmel en schimmels zijn niet zo gemakkelijk te bestrij den als ze zich eenmaal uitge breid hebben. Spuitzwavel, ge regeld toegepast, kan wellicht nog een en ander redden. De oorzaak moet gezocht worden in een te vochtige omgeving. Vooral vochtige lucht werkt averechts. Staan de planten binnen? Voortaan veel luchten. Staan ze buiten, dan op een plaats zetten waar de wind kan komen. Helaas kan ik geen an der advies geven al veronderstel ik dat de roestaantasting be gonnen is bij de roos. Veel ro- zensoorten zijn gevoelig voor roest. Dus zet de andere plan ten ver weg van de roos als dat zo is. Een raadsel is de goudenre gen van E. Hadders-Verdonk uit Haarlem. Nadat een 20 jaar oud exemplaar dood was ge gaan werd op dezelfde plaats nieuwe aarde aangebracht en een nieuwe plant neergezet. Nu blijkt deze wel te groeien maar niet te bloeien na de eerste twee jaar wel gebloeid te heb ben. Maar hij krijgt pas om 4 uur in de namiddag zon. Er zul len wel bomen en struiken in de buurt staan die in de loop der jaren ervoor gezorgd heb ben dat de plant te weinig zon krijgt. De dood van de eerste goudenregen is vrij normaal. Deze planten hebben geen lang leven. Maar alle exemplaren van deze soort hebben veel zon nodig. Ook is het mogelijk dat de Hortensia's op de voet in middels groot zijn geworden en veel vocht en voeding van de grond onttrekken. Dan is het dus kiezen of delen. Greet Buchner Tuinwerk in augustus f Het is al weer zo ver dat we aan het planten van vroeg- bloeiende bolletjes gaan den ken. Dat kan deze maand al beginnen. Bij de tuincentra hangen de zakjes uitnodigend klaar. Maak uw keus uit het kleine goed als kievitseitje, sneeuwroem, sterhyacint en sneeuwklokjes, waar je er nooit genoeg van hebt. Plant ze vijf centimeter diep en mar keer de plekken, zodat u weet waar ze staan. Dit is ook ge makkelijk als u ze over een poosje tegen felle vorst wilt beschermen. Deze maand geplante herfsttij loos kan eind september/begin oktober al bloeien, evenals na jaarskrokusjes! Geef ze een plek waar ze jaren lang rustig kun nen blijven staan. U ziet het, nauwelijks terug van vakantie, kunt u in de tuin al weer aan pakken. Het eerste werk zal zijn het gras maaien. Doe dat niet te kort. Het is beter dat de zon de graswortels niet kan vermen gen. Bij nat weer doet u er goed aan het gras af te harken en in de composthoop te verwerken. Begin augustus kan een laatste mestbeurt worden gegeven. Daarna niet meer omdat het gras zich tegen de winter moet harden. 'Afrijpen' heet dat. Vaste planten als riddersporen en grasanjers kunnen, als ze drie tot vijf jaar op dezelfde plek hebben gestaan worden uitgegraven en gescheurd om de jonge planten op een plek met onder gespitte mest uit te planten. Wie tijdig de uitge bloeide riddersporen heeft af geknipt kan herbloei verwach ten. Mesten met wat pokon in het gietwater kan helpen. Voor de in de tuin en op terras over- zomerende kamerplanten is zo'n extraatje ook wenselijk. Ze worden zo gemakkelijk verge ten. Overigens is augustus de laatste maand dat de kamerplanten nog kunnen worden verpot. Dan worden ze 'overgeplant' in een (vaak) grotere pot met ver se potgrond. Dit is tevens de maand dat er weer naaldbomen - zoals de co niferen in uw heg - kunnen worden geplant (of verplant). Houd daarbij de kluit compact. Het netje dat het tuincentrum om de kluit heeft gedaan, doet u er pas in het plantgat voor zichtig af. Meng wat turfmolm door de grond en blijf een tijd water geven. Dit geldt ook voor alle andere planten die u hebt verzet, zoals de uitgezaaide muurbloemen, violen en vin gerhoedskruiden. Wilt u in het najaar nog spina zie oogsten, zaai dan nu de niet stekelige, maar ronde zaadjes op rijen, dat is straks gemakke lijk te oogsten, met de schaar. Doe dit ook met raapsteeltjes en namenia. De winterandijvie kunt u ook op rijen uitplanten. Zelfs kunnen er nog zomerwor- teltjes in de platte bak worden gezaaid. Hebt u overigens het houtwerk van de ramen al in de beits (of iets dergelijks) gezet? Ook met het planten van sla kan men blijven doorgaan! In de winkel is de prijs van een krop altijd nog ruim een piek Boerenkool niet vergeten uit te planten op 70 x 40 cm. Dat In Luttelgeest is het roze oor- zwammetje ontdekt, een zeld zame paddestoelensoort. Pad destoelkenner Ger Keizer deed de vondst toen hij een bezoek bracht aan de Orchideeënhoeve in Luttelgeest. Het zwammetje is tot nu toe slechts één keer ge signaleerd, in Italië. Het roze oorzwammetje is een halve centimeter groot en groeit in een groepje van ongeveer dertig stuks op een stam van acaciahout. Dat hout is in de hoeve terechtgekomen voor de nieuwe Maleisische tuin. Er za ten sporen op, die door de hoge temperatuur en luchtvochtig- heid in de tropische tuin uit groeiden tot het roze oorzwam metje. Mede-eigenaar Thomas Maas- sen van de Orchideeënhoeve is erg blij met de vondst. 'Qua grootte stelt het niet zoveel voor, maar het is heel bijzon der. Hij is slechts één keer eer der in Italië opgedoken. De paddestoel schijnt alleen in de maand juli te groeien. De kans is groot dat hij zich ieder jaar weer laat zien." ANP» De hondsdagen hebben niets van doen met de hond. Wel met de ster Siri- us die in de tijd van de Grieken eind juli tot de tweede helft van augustus in de vroege morgen te zien was. Nu noemde ze deze ster ook wel hondsster en de Romeinen hebben er speels Canigula oftewel hondje van gemaakt. Zo zijn deze da gen aan hun naam geko men en vol gens de statis tieken zijn het de allerwarm- ste dagen van het jaar. Nu houdt het weer zich lang niet altijd aan de officiële statistieken maar veilig heidshalve zullen we toch maar aannemen dat het rond half augustus (de tijd van de hondsdagen in Nederland en België duurt van 19 juli tot 18 au gustus, in andere delen van Europa van 24 juli tot 23 augustus) heel warm zal zijn. Dat is dan ook de tijd dat velen vijverproblemen krijgen in de vorm van draadalg en - erger - zweefalg, in goed Neder lands groene soep. Dus gaan we snel aan de slag om de vijver zo helder mo gelijk te houden. Dat we daarvoor over voldoende zuurstofplanten en weinig vissen moeten beschikken is al meerder keren ge schreven. Maar onze vijver- en oe verplanten zijn inmiddels ook flink uit de kluiten ge wassen. Vaak te flink want als het goed is mogen die maximaal eenderde van het wateroppervlak innemen. Er zijn ook vijverkenners die het op een vijfde hou den, in elk geval zullen we grondig moeten snoeien. Vooral de moerasboter bloem, wier stralend gele bloemen ik niet zou willen, woekert graag. Weg ermee evenals met het kroos dat ook een deel de vijver be dekt. Wat ik u bidden mag: niet met een naar de compost maar een paar uur langs de vij verrand la ten liggen opdat het kleine gedierte zoals schrijvertjes, libellenlarven, bootsman netjes, waterspinnen en dergelijke nog naar huis, dat wil zeggen in de vijver kan kruipen. Al dat kleine spul is van groot belang voor het natuurlijk even wicht in het water. De draadalgen halen we uit de vijver door ze om een stokje te winden. Res ten de gevrees de zweefalgen die vooral bij een tempera tuur van het water boven de 18 graden groen kleuren. Het daglicht en de zon kunnen niet meer bij de zuurstof planten die on der water le ven. Ze sterven af, gaan rotten, zorgen voor veel te veel voedingsstof fen in het wa ter en kunnen niet meer voor voldoende zuurstof zor gen. Als het goed is hebben we deze vicieuze cirkel al doorbroken door flink te snoeien in onze bovenwa- terse gewassen. Mocht het toch nog mis gaan dan kunnen we even tueel ons zuurstofpompje, dat de vijver 's winters openhoudt inschakelen. Is dat niet voldoende dan grijp ik ten einde raad - ook bij mij gaat het bij ab normaal weer wel eens mis - naar de pot met vijverkalk want rotting veroorzaakt doorgaans ook een te lage zuurgraad, dat wil zeggen Ph onder de 7. Vijverkalk in kleine hoeveelheden, schepje voor schepje, toe voegen in een hoeveelheid van ongeveer een lepel kalk per 1000 liter water ver hoogt snel de Ph die in een vijver nu eenmaal tussen 7 en 8 dient te liggen. De zweefalgen verdwijnen en het ergste leed is geleden. Af te raden valt, om bij ont staan van de zogenaamde erwtensoep leidingwater zo uit de kraan toe te voegen om het water af te koelen en eventueel het waterpeil te verhogen. Deze abrupte afkoeling werkt nega tief. Dus altijd het water eerst opvangen in emmers of teilen en dan pas de vijver in. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tulnvragen kunnen nog forse planten den als knagers er niet bi kunnen. Middelvroege aai pelen kunt u oogsten en zi ge tijd op een zeil te droge gen. Het loof snel afvoerei container - want er kunne velende 'beesten' in huize nare ziekten verspreiden. Pluk de slaboontjes stuk vi stuk éénmaal in de week. bonen twee keer per week ze voor de diepvries, verwi dan direct na de oogst. Ni< wachten tot u er meer gep heeft. Dat tast de kwaliteit Van kruiden kunt u de blai laten drogen waarna u ze f kunt wrijven en het poede een geëtiketteerde bus bev ren. Af en toe eens kijken zich geen schimmel vormt terselie, majoraan, tijm en mille kunt u zo voor gebru reed hebben. Zelf geteelde knoflook legt een rooster van gaas om d 'bolletjes' in de zon te late drogen. Laat er het loof aa kun je in elkaar vlechten. S leuk Frans tegen de muur. In de fruittuin is de oogst 1 gonnen met de vroege app peren èn pruimen. Vuistre voor het plukken luidt: ligj tien gezonde appels of per onder de boom dan zijn ze plukrijp. Eetrijp is wel wat ders, zoals u zult merken a er om te proeven uw tande zet... Voor het geval dat eei dreigt te bezwijken onder last vruchten, moet u dikke ken met een wig klaar hebl staan om te steunen. stralen van de winterzon wor den tegen gehouden. Behalve grootbloemige zijn er ook kleinbloemige soorten. De bloemen van de grootbloemige Clematissen zijn niet alleen groter, maar ook kleurrijker. Ze zijn er in wit, roze tot bor deauxrood, van blauw tot paars en zelfs geel. Een bijzondere soort is de Clematis vitalba. De ze kleinbloemige soort is de enige Clematis die een Neder landse naam draagt: de bos rank. Het is dan ook de enige die van nature in Nederland voorkomt. De bosrank komt voor langs bosranden, in heg gen en tussen kreupelhout, en bloeit van juni tot augustus. Clematissen worden niet alleen naar kleur ingedeeld, maar ook naar bloeitijd. Er zijn vroeg- bloeiende (mei-juni) en laat- bloeiende (juli-augustus) soor ten. 'Multi Blue' bloeit van juni tot augustus. De vroege bloeiers kunnen het beste direct na de bloei worden teruggesnoeid. De jonge scheuten die daarna ont staan, dragen volgend voorjaar weer bloemen.De late bloeiers bloeien echter op jong hout. Dat houdt indat de snoei het beste plaats kan hebben in het vroege voorjaar (maart). De jonge scheuten die daarna uit groeien komen nog hetzelfde jaar in bloei. Hoewel Clematis 'Multi Blue' soms tot oktober doorbloeit, moet hij na de bloei een snoei- beurt krijgen. Zowel in de pot als in de tuin staan Clematissen het liefst in een humusrijke grond die het water goed af voert. Logisch, gezien zijn her komst als bosrandplant. Natte voeten stelt een Clematis niet op prijs. Hij is dan namelijk erg gevoelig voor de verwelkings- ziekte. Bron: Plant Publicity Holland Riddersporen zijn er in alle kleuren en maten. Met zijn weelderige takken en rijk gekleurde bloemendek past de Clematis in elke tuin. Of hij nu gebruikt wordt om de strak ke lijnen in een moderne tuin wat te doorbreken, of als ro mantisch accent tussen kam perfoelie, rozen en lavendel in een oud-Hollandse boerderij- tuin. Opvallend lid van deze klimmersfamilie is de Clematis 'Multi Blue'. Clematis 'Multi Blue' loopt in het voorjaar uit met bronskleu rig, puntig blad, dat al vrij snel naar donkergroen verkleurt. In juni, en soms zelfs al in mei, begint hij te bloeien. De bloe men zijn in het begin lilarood tot lilablauw, om later tot diep violetblauw te verkleuren. De 8 tot 10 centimeter grote bloe men zijn gevuld waardoor de bloemvorm volledig rond is. De bloei van 'Multi Blue' duurt normaal gesproken tot in au gustus, maar in sommige jaren zijn zelfs tot oktober nog bloe men te bewonderen. Multi Blue' is een bescheiden klimmer. Daardoor is deze Cle matis ook geschikt voor andere toepassingen dan alleen tegen een muur of langs een pergola. Hij doet het ook heel mooi als 'solitair' klimplant. Hij heeft dan wel een alternatieve klim- steun nodig; bijvoorbeeld een piramidevorm van stevig gaas of trelliswerk, midden in de bloemenborder. Een solide constructie is wel een aanrader. Anders zou deze onder de last van de grote hoevee4heden bloemen bij een eventuele windvlaag direct bezwijken. Ook in een grote pot of kuip op het terras, misstaat Clematis 'Multi Blue' niet. Een tip is om de plant in zo'n geval op te bin den aan bijvoorbeeld drie bam boestokken, die bovenaan met elkaar verbonden zijn. Wereldwijd zijn ongeveer vijf honderd Clematissoorten te vinden. Elk jaar komen daar zo'n dertig nieuwe soorten bij. Dit schetst al enigszins de po pulariteit van deze plant. De Clematis groeit van oorsprong voornamelijk aan bosranden, met zijn voeten in de schaduw en met de weelderige takken naar het zonlicht gericht. Dit verklaart ook waarom de voet van een Clematisplant be schermd moet worden tegen directe zonnestralen. Een makkelijke oplossing is om iets voor de voet van de plant te zetten, zoals bijvoorbeeld een dakpan. Mooier is het echter om een lage plant voor de Cle matis te poten. Kies in dit geval wel voor een soort dat ook in de winter groen blijft, zodat ook de U kent dat gevoel wel; vanaf het warme, zonnige vakantieoord weer terug naar huis. Het is wel spannend om na weken de post, de huisdieren en natuur lijk de tuin weer te zien, maar het gemis van de vakantiesfeer is wel erg groot, öm het gemis van het vakantiegevoel goed te maken, zorg je gewoon voor een vakantie-sfeer in de eigen tuin. Of op het balkon natuur lijk. Buitenplanten.met een tro pische uitstraling hebben vaak harde, taaie takken en dikke vlezige bladeren, al dan niet zil verachtig behaard. De bloemen zijn daarentegen vaak uitge sproken fris, talrijk en uiterma te sierlijk. Lavendel en tijm hebben bei den een mediterrane uitstra ling. Het dikke, soms blauwgrij ze blad en de lila tot paarse bloemen van beide planten passen uitstekend bij elkaar. Het zijn allebei officieel geen vaste planten, maar struikjes; ook al blijven ze klein. De la vendel wordt niet hoger dan een halve meter, terwijl tijm de tien centimeter amper passeert. Beide planten zijn geschik toe te passen in pot op teri balkon. Een plaatsje in de sterbank in de keuken wer overigens ook uitstekend, rozemarijn is een keukenk met een mediterrane uitsti ling. De grijsbehaarde blac van Anemisia ludoviciana ver Queen' en Stachys byz; na 'Silver Carpet' geven ee tuin of balkon een stijlvol i cent. Ze bloeien mooi, ma< ook het blad is heel bijzoni Hierdoor geven ze bijna jaj rond een 'vakantietintje' ot balkon en in de tuin. Eigenlijk zijn er teveel mo^ heden om op te noemen. D stijlvolle grijstinten en de w me kleuren van de genoem planten geven een uitzond) ke sfeer aan de tuin of het l| kon. En omdat de planten maal sterk zijn en wel wat 2 en droogte kunnen hebbeij het nu hèt moment om te g planten, of op te potten na) lijk. Bron: Plant Publicity Hollan Kruiden in een potje zorgen voor een mediterrane sfeer op balcon en terras. foto r van de burc i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8