Vakantie werker eist duobaan Economie issel pakt Microsoft aan Geitenmelk populair Betalen via internet simpeler Bok buiten bedrijf 'Oude' auto-onderdelen steeds populairder De auto van de zaak in 2001 ■j nerikaan gebruikt mobieltje vaker iingtonAmerikanen maken vaker gebruik van hun mobie- ilefoon dan de Europeaan, hoewel in Europa het mobieltje r gewoner is. Gemiddeld belt een Amerikaan 221 minuten maand mobiel. Een inwoner van Europa houdt het maan- jjks op 145 minuten. Dat blijkt uit onderzoek van de Ameri- nse overheidsinstantie voor telecommunicatie, de Federal limunications Commission (FCC), onder marktanalisten. In IS bezit minder dan een op de drie inwoners een mobieltje, inland is dat rond de 66 procent. In Zweden heeft zestig :ent van de bevolking een zaktelefoon, in Italië is dat meer de helft. irse boete bakkerij na discriminatie :rancisco De grootste industriële bakkerij van Amerika !t bijna 300 miljoen gulden betalen aan zeventien zwarte lewerkers. De jury van een rechtbank in San Francisco acht rezen dat het bedrijf Interstate Bakeries zich schuldig heeft laakt aan discriminatie. De gedupeerde Afro-Amerikanen den systematisch benadeeld bij hun aanstelling, bij promo- en bij hun loon. Ook moesten zij zich op de werkvloer racis- he opmerkingen laten welgevallen. pan meldt nieuwste computervirus toVia de automatische functies van de Microsoftprogram- TOutlook en Outlook Express heeft zich een nieuw virus jpreid over Japan. Het lijkt op het beruchte ILOVEYOU-vi- Verspreid over juli kwamen 245 meldingen van het virus nen, aldus het Bureau voor Promotie van Informatietechno- e. Van het ILOVEYOU-virus, dat in mei rondwaarde, werden aanvallen gemeld. Het nieuwe virus, Stages, richt geen ade aan op de harde schijf. Maar eenmaal geopend kan het s, dat er met de bijlage 'life-stages.txt.shs' uitziet als een itbestand, zich automatisch over 100 andere e-mailadressen preiden. ieuw booreiland Total in Noordzee ijsDe Franse oliemaatschappij TotalFinaElf gaat samen Energie Beheer Nederland (EBN) eind van het jaar gas pro eren uit een al geboorde put in de Noordzee. De maat- appij heeft daartoe deze week een nieuw booreiland in ge- ik genomen dat 135 kilometer ten noordwesten van Den der staat. Begin volgend jaar moet de productie er 1,5 mil- n kubieke meter gas per dag bedragen, geheel bestemd voor 3asunie. TotalFinaElf (ofwel Elf Petroland) is na de NAM de ede exploitant van aardgas in Nederland. Dit jaar wordt er I miljoen kuub gas geproduceerd, waarvan 10,2 miljoen ten de komt aan de Franse maatschappij. Tussen 2001 en 2004 jTotalFinaElf vier nieuwe putten boren, die worden aange- ien op het bestaande pijpleidingsysteem naar de Nederland- izzakoerier brengt ook cd's rond 1TERDAMBij pizzakoerier Al Capone's Pizza in Amsterdam 1 men naast pizza's nu ook cd's bestellen. Daarvoor moet li de website van internetwinkel Cdon gesurft worden. Een Ectie cd's met Laura Pausini, Luiciano Pavarotti, Paolo Con- fcros Ramazotti, Andrea Bocelli en vele anderen, verschijnt pet scherm en de klant hoeft slechts zijn keuze door te ge- l. Binnen 45 minuten - volgens Al Capone is dat een wereld- meur - wordt de cd thuisgebracht, al dan niet vergezeld van pizza. Voorlopig alleen in de regio Amsterdam, maar moge- jna de proefperiode ook bij muziekliefhebbers in de andere en van het land waar zich een Al Capone bevindt. imenwerking grootste staalconcerns pro» De twee grootste staalconcerns ter wereld, het Japanse jipon Steel en het Zuid-Koreaanse Pohang Iron and Steel (Po ll, gaan samenwerken. Bovendien verhogen beide bedrijven n belang in elkaar van één naar drie procent. Om de samen- rking vorm te geven is een commissie opgericht. Deze moet nen een jaar met plannen komen. Volgens een woordvoer- van Nippon Steel gaat het om onderzoek en ontwikkeling i productietechnieken, informatietechnologie en joint-ven- les in andere landen. Samen produceren Nippon en Posco jrlijks 50 miljoen ton ruwstaal en 1,8 miljoen ton roestvrij pl, een aandeel in de wereldmarkt van zeven procent. eroordeeld voor verkoop neppil i paulo Twee topmannen van de Duitse farmagigant Sche- in Brazilië zijn veroordeeld tot twee jaar en vier maanden jnstverlening omdat door hun onachtzaamheid een partij p-anticonceptiepillen in de handel kwam. Twee jaar geleden pen rond de twintig Braziliaanse vrouwen hun beklag omdat ewanger geraakt waren terwijl ze de Microvlar-pil slikten, bering maakte bekend dat de pillen die ze slikten placebo's jren, die slechts bestonden uit lactose en gewone suiker. De i-pillen waren gebruikt om nieuwe inpakmachines in de fa- Jek te testen. Daarna hadden ze moeten worden vernietigd. r ze werden gestolen en kwamen op de markt. Later deden 1286 Microvlar-gebruiksters die in verwachting raakten aan- [Europese Commissie (EC) ft gisteren de eerste stap ge- |in een officiële procedure de Amerikaanse software- t Microsoft. Het concern miljardair Bill Gates krijgt f maanden de tijd om te eren op een klacht van urrent Sun Microsystems, iet antwoord eurocommis- Monti (concurrentiebe- niet bevalt, kan hij Micro- hoge boetes opleggen, in klaagde in 1998 dat Mi- oft geen essentiële infor- ie verstrekte over zijn pc- uringsprogramma's dows 95, Windows 98, NT 'en alle aanpassingen daar- Ook zou Microsoft discri- eren met het verstrekken licenties voor de bestu- .jssystemen. aardoor kan Sun nauwelijks hikte software aanleveren r computers die netwerken a draaien. Microsoft heeft in de EU een marktaandeel van 95 procent voor besturingssys temen. Het beschikt daardoor volgens zijn tegenstrever over een zo dominante marktpositie dat concurrentie onmogelijk wordt. Microsoft zegt gisteren in een reactie voldoende informatie te verstrekken. Het tekent daarbij aan dat directe concurrenten geen rechten hebben om be drijfsgeheimen in te zien. Het bedrijf zegt verder dat het zelf mag weten met wie wordt sa mengewerkt. Het onderzoek van Monti staat los van eerdere klachten bij de EC tegen Microsoft die zijn ingediend door concurren ten en bedrijven met grote computernetwerken. Deze klachten spitsen zich toe op Windows 2000. Monti zei in fe bruari van dit jaar deze klach ten te zullen onderzoeken. Dat onderzoek is nog niet zo ver als dat naar de klacht van Sun uit 1998. >ekwinst Aegon op verkoop bank htekeraar Aegon houdt een [nt( kwinst van 1,32 miljard gul- 1 over aan de verkoop van bank Labouchere aan ia. De Europese banken- p betaalt bijna twee miljard Labouchere. De nu vol- ide transactie was al in irt door Aegon voorzien en ïgenomen in de uitspraak r de winstverwachting. Over week publiceert de verzeke- de halfjaarcijfers, exia kocht Labouchere van- ;e het vermogensbeheer. De werknemers bewaken meer De Mol: Meeste privé-aandelen van Telefonica BARCELONA GPP John de Mol is de grootste par ticuliere aandeelhouder van de Spaanse telecomgigant Telefo nica. De 52,7 miljoen Telefoni- ca-aandelen, die hij in zijn bezit heeft zijn op de Madrileense beurs een kleine drie miljard gulden waard. Dat is 1,25 pro cent van het totale kapitaal van de grootste onderheming van Spanje. De Mol, die in Spanje vooral bekendheid verwierf met 'Gran Hermano', de Spaanse versie van Big Brother, heeft zijn ster ke positie binnen Telefonica te danken aan de overname van Endemol door Telefonica eer der dit jaar. De Spanjaarden waren bereid twaalf miljard gulden neer te tellen in de vorm van aandelen Telefonica. John de Mol kreeg daarvan een kwart. De Spaanse telecomreus is voor 99,2 procent eigenaar van Endemol, dat is onderge bracht bij de mediapoot van Telefonica. Door de expansiepolitiek van de vorige week afgetreden top man luan Villalonga is Telefo nica in zeer korte tijd een mon diaal bedrijf geworden. Met 35 procent van de aandelen zijn de Spanjaarden nog maar net in de meerderheid. Noord-Ameri kaanse investeerders hebben 32 procent van het kapitaal, Euro pa volgt met 26 procent en Zuid-Amerika heeft 6,5 procent in handen. amsterdam anp deinum In ons land is een sterk groeiende vraag naar geitenmelk en geitenkaas. Daarom is het aantal bedrijven dat geiten houdt de laatste vijf jaar gegroeid van 28 tot boven de 100. Een daarvan is het melkgeitenbedrijf van veehouder Meekma in het Friese Deinum. Er wordt dit jaar zo'n 800.000 liter geitenmelk verwerkt tot kaas. De 800 geiten geven elk zo'n drieeënhalve liter melk per dag. Binnenkort start in Oost-Groningen een nieuwe bio-geitenmelkfabriek. Het bedrijf moet ook een toeristische trekpleister voor de regio worden. FOTO ANP KOEN SUYK Uitzendbureaus constateren nieuwe trend onder scholieren Uitzendbureaus die dezer dagen schreeuwen om vakan tiekrachten, proberen steeds meer scholieren te paaien door ze een duobaan te bieden. Na hogere lonen en kor tere reisafstanden en allerlei cadeautjes, is samen met vriend of vriendin gezellig bij dezelfde baas werken de nieuwste trend. Dat constateren de vier grootste uit zendbureaus in Nederland: Randstad, Adecco, Manpo wer en Start. den haag gpd Angst voor flierefluitende, lui lakkende en loltrappende va kantiekrachten schijnt er niet (meer) te zijn. Zo worden via Randstad, marktleider in Ne derland, hele teams inclusief een chef uitgezonden. Op deze manier kunnen jonge vakantie krachten samen met vrienden in één team worden geplaatst. Voordeel van deze vorm van uitzenden is volgens Mare Teeuwsen, districtsmanager in Utrecht, dat mensen ook nog eens goed op elkaar zijn inge speeld, omdat ze elkaar ken nen. Ook uitzendbureau Adecco kent het fenomeen duojob. „Scholieren komen deze zomer steeds meer met de vraag of ze samen met vrienden ergens ge plaatst kunnen worden. En dan doen ze het liefst promotie- werk, zoals het uitdelen van fol ders en stickers", zegt René Brouwer, woordvoerder van de uitzendorganisatie. Andere ge liefde duo-jobs zijn te vinden in de horeca, waar bevriende tan dems van serveersters en obers met open armen worden ont vangen. Deze zomer doet ruim 38 procent van de scholieren va kantiewerk, tegen 33 procent in 1996, blijkt uit het Nationaal Scholierenonderzoek van Ne derlands Instituut voor Budget voorlichting (N1BUD). Ondanks de stijging van het aantal wer kende scholieren in de vakan tie, kunnen uitzendbureaus de vraag van werkgevers naar va kantiekrachten maar net aan. De vergrijzing en het tekort aan geschikte mensen zijn volgens Randstad de belangrijkste oor zaken van de krappe bezetting op de arbeidsmarkt. Ook moeten uitzendbureaus meer flexibiliteit voor lief ne men. „Drie weken werken, dan ga ik twee weken met vakantie, daarna kan ik nog twee weken werken en dan moet ik weer naar school", zo typeert John Sinke, woordvoerder van uit zendbureau Manpower, de wens van scholieren als ze voor een vakantiebaantje komen. „De wensen maken het moeilij ker om een geschikte vakantie- baan te vinden. Een echt pro bleem is het nog niet, maar de nood door de groeiende econo mie is veel hoger dan voorgaan de jaren. De scholieren hebben het voor het uitkiezen." Het overgrote deel van de inter netters is nog altijd huiverig om iets via het wereldwijde web te kopen. Vaak moet dat via een creditcard. Probleem is dat veel mensen dat niet vertrouwen of er gewoon geen hebben. TPG maakt het nu via zijn dochter GlobalCollect een stuk makke lijker. GlobalCollect treedt op als tussenpersoon tussen consu ment en bank waar ook ter we reld. De klant kan zijn aanko pen daardoor niet meer alleen met een creditcard betalen, maar ook met een acceptgiro of een cheque in zijn eigen valuta. „Dat ervaren consumenten als een stuk veiliger", weet M. Ne- derlof van GlobalCollect uit er varing. De betalingsopdracht van de klant loopt via GlobalConnect naar de creditcardmaatschappij of de bank. De winkelier ver zendt de aangeschafte produc ten dan veelal pas als de beta ling is bevestigd. Bij een credit card duurt dat slechts enkele seconden, bij een acceptgiro is dat aanzienlijk langer. Die laat ste komt via de PTT bij Global Collect terecht. En dat heeft zo zijn voordelen. Nederlof: „De PTT vertrouwt men wel, beter dan een of ander vaag internet- bedrijfje." Vol trots zegt Nederlof dan ook voor elkaar te hebben ge kregen wat de banken zelf niet gelukt is: een betrouwbaar be talingssysteem voor internet opzetten. De banken richten zich volgens hem alleen nog maar op transacties tussen be drijven. „Wij zijn een soort ad ministratiekantoor voor de banken bij consumentenaanko pen." De financiële instellingen zouden GlobalCollect dan ook niet direct als een bedreiging voor hun eigen nering zien. Dat het concept werkt, heeft GlobalCollect inmiddels al be wezen: het bedrijf groeide de afgelopen drie jaar met 50 pro cent per jaar. Vorig jaar werd bij vijf miljoen betalingen via inter net bemiddeld. Daarmee was circa 1,2 miljard gulden ge moeid. De onderneming heeft zo'n 1.000 retailklanten, waar onder Apple en IBM, in zeven landen (60 procent in de VS). Zij accepteert betalingen in 40 landen, via 60 verschillende banken. KPN profiteert op internet van EK RUSWÜK ANP Dankzij het EK-voetbal voert KPN de lijst van best bezochte uitgevers op het internet aan. VNU is gezakt naar de tweede plaats. De site www.oranje.nl van KPN heeft volgens .onder zoeksbureau Multiscope daar aan veel bijgedragen De voet balsite haalde een twaalfde plaats op de ranglijst van best bezochte sites. Ook de nieuwkomer in de KPN-familie www.clubs.nl werd druk bezocht. De site biedt een scala aan clubs waar mensen met dezelfde liefheb berij elkaar virtueel kunnen ontmoeten. In juni is er minder gebruik gemaakt van internet door Euro 2000. Multiscope noemt iedereen die informatie op het internet zet een uitgever. De ranglijst ziet er daardoor heel anders uit dan een ranglijst van traditionele uitgevers. Een groot concern als De Telegraaf staat in de ranglijst op de ze vende plaats, terwijl internetbe drijf Lycos derde staat. Rechtspositie au pair aangepast de volledige verantwoording voor huishoudelijke of verzor gende zaken dragen. Nieuw is ook dat voortaan beide partijen (zowel au pair als gastgezin) een officiële over eenkomst met rechten en plich ten moeten ondertekenen. Juist deze week kondigde de FNV aan - onder meer door drie rechtszaken - uibuiting van au pairs te voorkomen. AMSTERDAM ANP Au pairs zijn justitieel gezien niet langer werknemer van het gastgezin. Een wijziging in de rechtspositie is blijkens een cir culaire van het ministerie van justitie sinds afgelopen dinsdag van kracht. Een au pair is voort aan een toegevoegd lid van het gezin en dient enkel ter onder steuning. Het meisje mag nooit BELASTING BELICHT Rotterdam De gigantische bok 'Asian Hercules' van Smit Internationale ligt op dit ogenblik in de Schieha- ven in Rotterdam voor een grote onderhoudsbeurt. FOTO ANP WIM VLEGHAAR Slopers worden commerciële demontagebedrijven den haag rixt albertsma dan 20 miljard gulden, die La bouchere hoofdzakelijk bij de bemiddelde particulieren heeft opgehaald. Over het afgelopen jaar noteerde Labouchere een recordwinst van 188 miljoen. Dat resultaat zal dit jaar nog hoger uitkomen, verwacht het bedrijf. De bank heeft buiten Neder land vestigingen in Luxemburg, Genève, Londen en New York. Aegon stoot Labouchere af om dat het Haagse assurantiecon cern bankieren niet als kernac tiviteit beschouwt. Dexia heeft beursnoteringen in Parijs, Luxemburg en Brussel. Autobezitters vragen steeds vaker om twee dehands onderdelen, signaleren de auto brancheorganisaties Focwa, Bovag en Sti- ba. Minister Pronk (milieu) gaf het herge bruik vorige week een extra stimulans door dat verplicht te stellen voor dienstwagens bij de overheid. Het imago van de slopersbedrijven is aan het veranderen. Het zijn geen 'slopers' meer, maar commerciële demontagebe drijven. De auto's worden ontleed en de goede tweedehands onderdelen gaan naar een nieuwe eigenaar. „Wij praten liever over 'groene' onderdelen of 'originele ge bruikte auto-onderdelen', dat is beter voor het imago", aldus Jan Koole, secretaris van de Focwa.De brancheorganisatie is vorig jaar samen met een verzekeringsbedrijf be gonnen met een project om het gebruik van tweedehands onderdelen te stimule ren. „Dat is een groot succes geworden", aldus Koole. „Het zorgt voor veel extra werk voor de herstelbedrijven. Werk dat vroeger in het 'grijze' gebied gebeurde." Het verzekeringsbedrijf kan op deze manier goedkopere polissen aanbieden en concur reren met andere maatschappijen. „Het voordeel voor de klant kan in sommige ge vallen oplopen tot 40 of 50 procent", aldus Koole. Het gebruik van tweedehands onderde len zal waarschijnlijk toenemen nu alle 9.000 rijksauto's er gebruik van moeten maken als ze schade oplopen aan de car rosserie. Alleen als de onderdelen niet voorhanden zijn of als de reparatie langer duurt, mag de garage een nieuwe onder deel gebruiken, zo bepaalde minister Pronk. Ook de Stiba, de brancheorganisatie voor demontagebedrijven, merkt dat steeds meer verzekeraars de zogenaamde 'groene onderdelen' promoten. „Tweedehands on derdelen zijn er altijd geweest, maar ze zijn steeds sneller beschikbaar en van goede kwaliteit", aldus een woordvoerster. Door de toename van lease-auto's - waar men sen sneller schade mee hebben omdat de auto niet van henzelf is - neemt het aantal 'jonge' onderdelen van twee, drie of vier jaar toe. „Dat maakt tweedehands onder delen aantrekkelijker voor particulieren." De meest gebruikte zitten aan de buiten kant van de wagen, zoals koplamp, portier, bumper. Maar ook een dure 'boardcompu ter' laten sommige mensen tweedehands installeren, zegt de Bovag, de brancheorga nisatie voor automobielbedrijven. „Die techniek is erg duur: Dan realiseer je je wel even dat het goedkoper tweedehands kan", aldus een woordvoerder. Onderdelen die niemand tweedehands wil zijn de remmen. „Dat wil de consument niet, net als tweedehands bandenzegt Koole. Tweedehands is lang niet in alle ge vallen voordeliger, volgens de Bovag. „Het uurtarief van de monteur blijft hetzelfde." Een monteur van een garage in de buurt van Haarlem raadt mensen aan geen twee dehands onderdelen te nemen. „Nieuwe onderdelen zijn veel bedrijfszekerder", vindt de monteur. „Het zijn vaak dezelfde onderdelen die snel stuk gaan. Als je die tweedehands installeert, kun je bezig blij ven." Op den duur valt dat duurder uit voor de klant. „Zeker als het gaat om elektrische onderdelen." Op 1 januari 2001 gaat het belastingstelsel drastisch ver anderen. Eén van de wijzigin gen betreft de fiscale behan deling van de auto van de zaak. Wie een auto van de zaak krijgt (vaak een leaseau to) krijgt een deel van het loon niet meer in geld maar in natura. Namelijk in de vorm van een auto. De bezitter is dein wel geen eigenaar van de ze auto, maar hij /zij kan vaak ook privé in de ze auto rijden. Dat betekent dat de werknemer geen benzine hoeft te betalen, geen onder houdskosten heeft, geen ver zekering en geen aanschaf- fingskosten. De regering wil dit voordeel belasten. Ze zouden hiervoor voor elke gereden kilometer een prijs kunnen berekenen. En dit vervolgens bij het in komen optellen. Dat zou het eerlijkst zijn. Maar ook het meest bewerkelijk. Iedereen zou een kilometeradministra tie moeten bijhouden voor zijn gereden privé-kilometers. Gemakkelijk is om in het ge val van een auto van de zaak elk jaar een bepaald percen tage van de catalogusprijs bij het inkomen van de werkne mer te tellen. Dat is precies wat de regering doet. Op dit moment én in het nieuwe be lastingplan dat op 1 januari 2001 inwerking treedt. Het wordt in het nieuwe belas tingplan echter alleen een Dennis Weber docent belastingrecht universiteit Amsterdam stuk simpeler. Iedereen met een auto van de zaak waarin hij ook privé mag rijden moet straks 25 procent van de catalogusprijs bij zijn inkomen optellen. Een even tuele eigen bijdrage mag men daar vanaf trekken. Dat is na tuurlijk wat oneerlijk"voor diegene die bijna nooit in de auto van de zaak privé rijdt. Maar ook daar is een praktische oplos sing voor gevon den. Zo'n autorij der kan een rit- tenadministratie bijhouden waar in precies staat wat de privé en de zakelijke ritten zijn. Waarbij overi gens de woon- -werk kilometers als zakelijk wor den aangemerkt. Als men op jaarbasis minder dan 500 kilometer privé rijdt dan hoeft men niets bij te tel len: als men tussen de 500 en 4.000 privé rijdt moet men 15 procent van de waarde van de auto bijtellen: bij 4.000 tot en met 7.000 privé-kilometers krijgt men een bijtelling van 20 procent van de waarde van de auto. Per saldo zal de ge middelde 'auto-van-de-zaak-rijder' door de nieuwe regeling een hogere bijtelling krijgen. Maar niet getreurd. Aan de andere kant gaan de belas tingtarieven in het nieuwe stelsel ook omlaag. De aan slag op de portemonnee zal dus (per saldo) beperkt blij ven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7