'Mestregels zeker niet waterdicht' Bijlmerbajes moet verhuizenmaar waar naar toe? Binnenland Treurwilg van staal Politie jaagt op jeugdige wegpiraten zondag open i Chauffeur rampbus terug naar Nederland Ouders en zoon eisen betere tbs-behandeling )AG 4 AUGUSTUS 2000 niter verdrinkt in vy ver ouders ^eveen Een jongetje van bijna twee jaar uit het dorpje Lan den, gelegen ten noorden van Almelo, is gistermiddag ver- nken in de vijver v?m zijn ouders. De peuter was aan hun |dacht ontsnapt. Hoewel de vijver was afgeschermd, kon het p toch het water in. O: Stop verkoop radardetectoren (en Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO heeft de detailhan- vanmorgen gevraagd om de verkoop van radardetectoren te ;en. De organisatie stelt dat automobilisten minder vaak bij gelukken betrokken raken als zij zich aan de maximumsnel- t^l houden. De radardetector zet volgens 3VO aan tot hardrij- Daamaast ziet 3VO graag dat Nederland het voorbeeld van tien andere Europese landen, waar gebruik van het jaraat verboden is. Nederland bekijkt of het mogelijk is de rdetector bij wet te verbieden. Te hard rijden is volgens de oorzaak van eenderde van de verkeersongevallen. Als 90 :ent van de automobilisten zich aan de maximumsnelheid houden, zou dat per jaar 200 verkeersdoden en 1250 zwaar 'onden schelen. De keten Halfords, die de apparaten ver- Ipt, liet direct weten niet in te gaan op het verzoek. geduide Grolsch mogelijk 100 miljoen it ai n ;hede Bierbrouwer Grolsch houdt mogelijk een schadepost iet| honderd miljoen gulden over aan de vuurwerkexplosie in jjjjchede, heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Tot nu toe c ^de brouwerij al vijftig miljoen gulden uit aan herstelwerk- ;t nheden. De hoofdvestiging van Grolsch was de grootste on- J0j leming in het rampgebied. Door de explosies op 13 mei 3e(cte een groot deel van het complex van Grolsch zwaar be zadigd. Plafonds en muren van diverse gebouwen stortten in. e( centrale magazijn, de werkplaats van de technische dienst a(j le zuiveringsinstallatie voor afvalwater gingen volledig in ,rk nmen op. De bierproductie ligt overigens alweer geruime )rj op ongeveer een miljoen liter per dag, het niveau van voor )n oiurwerkramp. Grolsch verwacht dat de schade rond de er wisseling volledig hersteld zal zijn. T n :telenbos verbaasd over ophef haag Minister Netelenbos van verkeer is zeer verbaasd 1S r de ophef over tolpoorten. Dat gemeenten en provincies tajioorten mogen plaatsen is afgesproken in het bereikbaar- ;tj. dsplan, dat enkele weken geleden nog met de Tweede Kamer esproken. „We hebben altijd gezegd: er komen elf poorten A de rijkswegen en vervolgens moeten we iets doen tegen het jj pverkeer. Dat zijn wegen van de gemeenten en provincies •„die mogen zelf weten hoe ze dat doen", aldus de minister jl. ir de radio. itijn wil Melkert na Kok erdam Burgemeester Patijn van Amsterdam vindt dat -fractievoorzitter Melkert Kok moet opvolgen als deze op- t als partijleider. De PvdA moet Melkert een kans geven, - it de PvdA-burgemeester in het opinieblad Vrij Nederland, ijn hecht veel belang aan de toenemende internationale as- :ten van het premierschap. „Je moet als premier tussen Clin- en Blair, Schroder, Jospin en Chirac een leider kunnen zijn. lenk dat Melkert dat uitstekend kan." Dat weegt voor Patijn 2 larder dan de vraag of een PvdA-afdeling in Utrecht de kan- aat aardig vindt. satie moordenaar Chanel-Naomi De onder meer wegens verkrachting van en moord op de jjjenjarige Chanel-Naomi Eleveld veroordeelde Assenaar, gaat assatie bij de Hoge Raad. Zowel de rechtbank in Assen als hof in Leeuwarden veroordeelde de man, die ook zijn eigen uw en een prostituee in Heerlen verkrachtte, tot levenslang, dens die rechtszittingen heeft de verdachte met nadruk ge- igd om een vonnis waarin ook tbs zat, maar met name het in Leeuwarden stelde dat de man hoe dan ook nooit meer vrije voeten mag komen. - Ian gepakt voor verkrachting .helminadorp Een 38-jarige man uit Goes heeft de verkrach- g en bijna-wurging van een 17-jarige meisje uit dezelfde stad elopen maandag bekend. Het meisje was bij Wilhelmina- rp, ten noorden van Goes, aan het skeeleren, toen zij door de ituurder van een witte stationwagen de bosjes in werd ge- ongen en werd verkracht. Later probeerde de man het meisje ivurgen, waardoor zij buiten bewustzijn raakte. Na drie uur am ze weer bij haar positieven en slaagde er in naar de weg cruipen en een passerende auto aan te houden. De verdachte rd aangehouden op grond van verklaringen van het meisje overige tips. leisje (14) verdrinkt in zwembad 1( den Een 14-jarig meisje uit Velden is gisteren verdronken in gi n privé-zwembad in haar woonplaats. Het meisje was met w n eveneens 14-jarig vriendinnetje onder water aan het zwem- - en. Het vriendinnetje merkte plotseling dat het meisje niet :er bovenkwam. Zij heeft haar met hulp van familie aan de 2 nt weten te krijgen. Het meisje overleed later in een zieken- Jnderschommel uit de handel swuk Het bedrijf Impag Toys Europe roept enkele honder- d n kopers van de schommel type '123 kinderschommel' op het eelwerk terug te brengen. Het gaat om artikelnummer 8751 e n het merk Impag Sport. Het bedrijf heeft vandaag via adver- 3 Hies laten weten dat het artikel niet aan alle veiligheidseisen 'ldoet. Kinderen kunnen uit de schommel vallen. GPD Geassocieerde Pers Diens amsterdam anp Als de gemeenten Amsterdam of Zaanstad niet snel een knoop door hakken, zijn de gedetineerden van de Bijlmerbajes en de asielzoekers uit het Grenshospitium in 2004 dakloos. Want volgens directeur Van Huet van de penitentiaire inrichting Over Am- stel, zoals de Bijlmerbajes officieel heet, is de huur al opgezegd. Maar een lokatie voor een nieuw te bou wen gevangenis is er nog niet. En hij moet ook nog bezuinigen. Van Huet pleit al jaren voor een ver huizing. De eenheden (paviljoens) van twee lagen van twaalf cellen zijn on overzichtelijk. Bewaarders moeten met gevangenen hele einden lopen door de gang die de torens met elkaar ver bindt. De constructie van het huis van bewaring vreet personeel. „Ook het verkeer via de liften, de kleinschalig heid van de paviljoens maken dat Over Amstel meer personeel nodig heeft dan een normale gevangenis." De in de idealistische jaren zestig ge bouwde gevangenis, die niet op een bajes mocht lijken is een onding, vindt Van Huet. „Ik heb hier op de pavil joens 50 procent meer bewaarders no dig dan de andere gevangenissen. Ik krijg wel een extra toeslag, maar zelfs dan kan het niet rendabel." De inrich ting is jaarlijks zes tot negen miljoen gulden duurder dan begroot. Dat te kort moet de gevangenisdirecteur wegwerken. Maar in dit gebouw is dat niet mogelijk. Maar nieuwbouw is een zaak van lan ge adem omdat de gemeente Amster dam dwars ligt. Aanvankelijk stelde Van Huet voor om de nieuwe gevange nis in het Westelijk Havengebied in de hoofdstad te bouwen. Maar dat stuit op verzet op het stadhuis. De gewen ste gevangenis neemt veel ruimte in beslag. Een ander argument dat Van Huet ter ore kwam, is dat een bajes in het havengebied buitenlandse inves teerders zou afschrikken. En de verhuizing is niet het enige. Vol gens het regeerakkoord moet minister Korthals van justitie 115 miljoen gul den bezuinigen op alle justitiële in richtingen én meer plaatsen creëren in tbs-klinieken en jeugdgevangenissen. De Bijlmerbajes moet 288 cellen inle veren. De twee torens die daardoor leeg komen, worden verbouwd tot Grenshospitium en de nieuwe Straf rechtelijke Opvang Verslaafden (SOV) waar binnenkort verslaafden verplicht moeten afkicken. De 220 bewaarders die daardoor niet meer nodig zijn, hoopt Van Huet vooral te kunnen on derbrengen bij het Grenshospitium en de SOV. Als het aan Van Huet ligt, verhuist de inrichting naar een nieuw complex. Geen torens, maar laagbouw met een heden van 48 cellen in het huis van bewaring. Zelf houdt hij het meeste van koepelgevangenissen. „Een koepel bedekt iedereen als een deken. Dat geeft gedetineerden en personeel een rustig gevoel", is zijn gevleugelde uit spraak. Maar wat hem betreft kunnen voor de cellen in het huis van bewa ring ook de tekeningen van de peni tentiaire inrichting Nieuwe Gein in Utrecht uit de la worden gehaald. Er is alleen nog geen nieuwe locatie voor zijn plannen en de huur is per 2004 opgezegd. De gevangenisdirec teur vreest niet dat de gedetineerden op straat belanden. „Als de gemeente nu een knoop doorhakt, redden we het wel. Desnoods vragen we de Rijksge bouwendienst of we drie maanden langer mogen blijven", zegt hij opti mistisch. Controleur Inspectie Milieuhygiëne: De nieuwe mestregels van de ministers Brinkhorst van landbouw en Pronk van milieu nodigen uit tot fraude. Om alles bij te houden is namelijk een 'gigantische pa pieren rompslomp' nodig, stelt controleur Niessen van de Inspectie Milieuhygiëne-Zuid in Eindhoven in het blad Handhaving. En hoe meer papier, des te meer mo gelijkheden er zijn voor fraude, stellen enkele contro leurs. swalmen anp den haag anp Boeren mogen vanaf 2002 al leen dieren houden als ze aan tonen dat zij voldoende grond te hebben om de mest op uit te rijden of dat ze hun mest kwijt kunnen bij akkerbouwers, ex porteurs of mestverwerkers. Volgens Niessen zitten akker bouwers bepaald niet op var- kensmest zitten te wachten. De kwaliteit is slecht en variabel. Terwijl het aanbod van mest toeneemt, neemt de vraag af. Dat maakt dat varkensboeren naar andere wegen gaan zoe ken om hun mest in elk geval op papier netjes kwijt te raken. Niessen: „Een handhaafbaar heids- en uitvoerbaarheidstoets van deze regelgeving is hard nodig. Mijns inziens is de mest- regelgeving zeker niet water dicht." Ook een controlespecialist van de Algemene Inspectie dienst (AID) verwacht dat het voor boeren niet zal meevallen de mest kwijt te raken. Het toe zicht op de toekomstige mest- contracten staat of valt met een geautomatiseerderegistratie van alle landbouwpercelen in Nederland. Anders kunnen be paalde stukken grond wel twee of drie keer worden gecontrac teerd, wat betekent dat er veel meer mest op wordt uitgereden dan is toegestaan. Ook moeten mestexporteurs en verwerkers worden gecertifi ceerd. Mest mag niet worden verwerkt tot droge korrels die zomaar ergens worden ge dumpt. „Bij export van mest is het van belang dat het de grens overgaat en daar vervolgens blijft. Want je kunt de mest de grens overbrengen en met even grote vaart weer terugbrengen. Dat is tot nog toe niet verbo den", aldus controlespecialist meststoffen Smeets van de In spectie Zuid. De nieuwe mestregels kregen al eerder kritiek van controle deskundigen. Jurist Bruil van het instituut voor agrarisch recht te Wageningen was in april zeer pessimistisch. Vol gens hem lukt het de overheid nooit om een complete regi stratie op te zetten van alle landbouwpercelen en alle eige naren daarvan. „Zelfs van het kadaster kun je niet op aan", zei Bruil tijdens een mestcongres. vierhuizen Het donderde flink gisteren in het noorden en dat bleef in het aan de Waddenzee gelegen Vier huizen niet zonder gevolgen voor een windmolen. De molen werd door een bliksem getroffen en daarbij bleek de kracht van dit natuurgeweld: de wieken van de molen hangen sinds de inslag omlaag als takken van een treurwilg. foto gpd marcel de jong De politie gaat tussen Roer mond en Venlo hard optreden tegen jeugdige wegpiraten. Vooral jongens tussen 18 en 25 jaar die in een Golf, Kadett, Es cort of BMW rijden, genieten de belangstelling van de politie. Bij aanhoudend onveilig verkeers gedrag worden rijbewijs en au to in beslag genomen. Voorzover bekend is de poli tie in Swalmen met de actie Golfslag het eerste korps dat de wegpiraterij door deze groep jongeren aanpakt. „Vroeger zag je dat jongeren met fiets of brommer naar een hangplek kwamën", aldus woordvoerder Clabbers. „Nu komen ze in ste reotype autootjes, vaak met uit gebouwde velgen, brede ban den, getint glas en harde ke- doenk-kedoenk-muziek. Het plaatje wordt gecompleteerd met het 'andersom baseball- petje' dat de bestuurders dra gen." De rijstijl is navenant. In eer ste instantie krijgen de jonge bestuurders een waarschuwing. Maar blijven ze doorscheuren, dan komen rijbewijs en auto in gevaar. „Het rijbewijs is de zwakke plek van deze jongeren, want daarvan hangt hun hele imago af. Dreigen met intrek king van hun rijbewijs is meest al al voldoende om hen tot kalmte te manen", aldus de Swalmense politieman Geurts. Hij verwacht dat andere korp- sen snel het Limburgse voor beeld volgen. „luist in de cate gorie jongeren tussen 18 en 25 jaar vallen de meeste verkeers slachtoffers. Het gaat ons om jongeren die als een gek rijden en aan wie iedereen zich stoort. Piepende banden, onaangepast gedrag, soms houden ze zelfs crosswedstrijen." „Wordt het te gek, dan kan het CBR de jongeren verplich ten om op eigen kosten een nieuwe rijvaardigheidstest af te leggen. Doen ze dat niet, dan kan het rijbewijs definitief inge vorderd of de auto in beslag worden genomen", aldus Geurts. 1 Summersale in de Woonmall. V vindt ons aan dt AZ0 Rotterdam-Gouda, afslag 16. Openbaar vervoer: NS- en metrostation Rotterdam Aanstaande 13.00 uur. Zaterdag tol 17.00 uur. Vrijdag tot Z1.00 uur. van 12.OO - 17.00 uur. fl W o o n m all Woonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. 1 ALEXANDRIUMH Informatie: 0800 -1598 Internet: www.alexandrium.nl ALEXANDER valence anp 'Hij teert daar weg en daar is iemand verantwoordelijk voor' den haag gpd Op advies van de politie deden zijn ouders zelf aangifte tegen hun zoon. Want als hij tbs zou krijgen, zou hij misschien eindelijk de behandeling krijgen die hij nodig had. Maar zes jaar later stonden de ouders giste ren teleurgesteld voor de Haagse rechter om te eisen dat de nu 31-jarige Martijn van 't Loo de behandeling krijgt die bij zijn ziektebeeld past. Martijn liep op negenjarige leeftijd bij een langdurige epileptische aanval een ern stige hersenbeschadiging op. Hij werd on handelbaar en verbleef vijftien jaar met tussenpozen in diverse psychiatrische in stellingen. Als hij thuis was, kwam het vaak tot bedreiging en geweld tegen zijn ouders. Ook probeerde hij een keer het huis in brand te steken. Uiteindelijk deden de ou ders, op voorspraak van de politie, aangifte tegen hun zoon. En naar het zich liet aan zien met succes: Martijn werd in 1994 ver oordeeld tot tbs en dwangverpleging. Maar de hoop op een goede afloop bleek ijdel. Volgens advocaat Fabisch van de fa milie Van 't Loo gaat het heel slecht met Martijn. Hij bracht vorige week een bezoek aan de tbs-kliniek en trof naar zijn zeggen een verwarde, argwanende, paranoïde en verwaarloosde Martijn aan. Zijn cliënt raakt snel overstuur van te veel mensen en ge beurtenissen om zich heen. Dat uit zich onder meer in agressie. Martijn bracht de afgelopen jaren dagen en weken in een iso leercel door. Maar dat is geen oplossing. Die ligt volgens de raadsman in de opname in een 'prikkelarme' verpleegeenheid met maximaal vier personen een begeleiding van 24 uur per dag door vaste behande laars. Die behandeling eisten Martijn en zijn ouders daarom in een kort geding tegen de Staat der Nederlanden dat diende voor de president van de Haagse rechtbank. Fa bisch betoogde dat de directie van de kli niek Martijn en de ouders vele malen een betere, aangepaste verzorging en behande ling had toegezegd, maar dat die beloften nimmer zijn nagekomen. Ook de rechter en de psychiaters van justitie hadden dat on langs bij de verlenging van de tbs van de kliniek geëist. De advocaat meent dat de minister van justitie verantwoordelijk is voor het verdere aftakelen van Martijn. Landsadvocaat Marseille gaf toe dat voor patiënten als Martijn in Nederland nog geen tbs-voorzieningen beschikbaar zijn, maar dat is op zichzelf niet onrechtmatig. „Wanneer morgen een doofstomme tbs krijgt opgelegd, zijn er in tbs-instellingen ook geen specifieke faciliteiten beschik baar", aldus de advocate. Martijn zit in de 'beste' kliniek die er in Nederland is, be toogde ze. „Niet ideaal, maar het komt in de buurt van wat Martijn nodig heeft." Fabisch en moeder Thea van 't Loo be streden dat met klem. „Hij teert daar weg en daar is iemand verantwoordelijk voor", zei Martijns moeder geëmotioneerd tegen rechtbankpresident Van Delden. Maar die liet al doorschemeren het daar niet mee eens te zijn. Hij vond het acceptabel dat zelfs in een ontwikkeld land als Nederland heel bijzondere voorzieningen voor een kleine groep patiënten er nu eenmaal niet altijd zijn. Bovendien vroeg de president zich af of het juist was hierover een geding tegen de Staat te voeren. Volgens Van Del- den zijn de tbs-klinieken geprivatiseerd en dus zelf verantwoordelijk voor de gang van zaken. Die opmerking schoot in het ver keerde keelgat van moeder Van 't Loo. „De Staat heeft hem toch tbs opgelegd", zei ze op boze toon. De rechtbankpresident doet op 11 au gustus uitspraak. De 38-jarige chauffeur uit Raal- te die achter het stuur zat van de Nederlandse bus die in de nacht van dinsdag op woens dag verongelukte op de auto snelweg bij Valence, heeft geen regels overtreden. Hij mag te rug naar Nederland, maar moet beschikbaar blijven voor de Franse justitie, zo besloot de rechter gisteren. De gendarme rie sluit niet uit dat hij een stuurfout heeft gemaakt, een moment van onoplettendheid heeft gehad tijdens zijn nachte lijke rit, of is ingedommeld. De Franse politie gelooft voorals nog niet dat de bus een klap band heeft gehad. De chauffeur wordt beschul digd van onvrijwillige doodslag, in Nederland bekend als dood door schuld, en het toebrengen van verwondingen. Twaalf Ne derlandse slachtoffers van het busongeluk liggen nog in een Frans ziekenhuis, van wie zes op de intensive care. Twee van hen verkeren in kritieke toe stand. Voor de zes andere pati ënten treft SOS International voorbereidingen voor repatrië ring. Drie van hen wórden waarschijnlijk vandaag naar Nederland overgebracht. Twee passagiers die niet gewond raakten, zijn bij hun gewonde kinderen gebleven. Brandweercommandant Al- lys, die de reddingswerkzaam heden leidde, vertelde gisteren nog nooit zo'n moeilijke klus te hebben meegemaakt. Redders en de medische ploeg waren er binnen een kwartier. Maar om dat de bus van voor tot achter in de lengte was opengereten door de pijler van een viaduct, konden er maar vier of vijf red dingswerkers tegelijk in. „Het was heel moeilijk de slachtof fers, die her en der door elkaar lagen, eruit te krijgen. Daarom heeft het meer dan vijf uur ge duurd om alle slachtoffers uit de bus te krijgen. Normaal ge beurt dat binnen twee uur." In het bosgebied ten noorden van Arnhem heeft de politie gis teren de lijken gevonden van een 32-jarige man en een 24-ja- rige vrouw. Het tweetal is vol gens de politie geen natuurlijke dood gestorven, maar van een misdrijf is volgens de politie geen sprake. De twee stonden bekend als junks. Een relatiecri sis waarbij drugs in het spel wa ren, wordt daarom niet uitge sloten. Vandaag wordt sectie Politie vindt twee lijken arnhem gpd gepleegd op de lichamen. De man en de vrouw verble ven tot 23 juli op een camping in Overijssel. Daarna leidden zij een zwervend bestaan. Het li chaam van de man werd gister middag opgemerkt door een wandelaar. Kort daarna trof de technische recherche een twee de lijk aan in het bos. Dat li chaam bleek van de 24-jarige vrouw. Zij lag ongeveer twintig meter bij de man vandaan. Beide lichamen verkeerden al in staat van ontbinding. I even super-VIP p hol* Alsof het ging om bagage met louter juwelen en cbiljetten, zo voorzichtig werden vanmorgen de koffers be- wtdeld van de reizigers van Operaselect bij de KLM-balie op o phol. De luchtvaartmaatschappij had alles uit de kast ge el om de kofferafhandeling zo zorgvuldig mogelijk te laten ipen. Geen overbodige luxe. De Haarlemse rechter heeft week de KLM gesommeerd alle koffers gelijk met de passa- van Operaselect te vervoeren. Dit op straffe van een ngsom van vijfduizend gulden per overtreding. De Utrecht- :isorganisator was het zat dat de koffers van haar klanten te laat of geheel niet op de juiste plaats van bestemming cwamen. De reizigers zagen met ingehouden pret toe hoe KLM-personeel alles op alles zette om maar geen koffer te sen. Voor deelnemer Dé Stoop, ex-liftenfabrikant en de gro- ian achter FC Amsterdam en Den Haag, ging het allemaal te traag. „Zo meteen blijft er voor ons geen tijd meer over in te stappen." foto united photos de boer toma tudor

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3