Moeders wil is wet W Bruinvisdames zijn er klaar voor w Gesprek van de Dag Het onfatsoen van Shell Haarspeld VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2000 152 SonimenÊnar Gisteren presenteerde Shell zijn winstcijfers over het tweede kwartaal van dit jaar. Mooie cijfers, prachtige winst. En toch zit er een luchtje aan. Daarvoor moeten we even terug naar de benzineprijzen die eerder dit jaar almaar nieuwe hoogtepunten bereikten. Tot boven de 2,70 gulden per litertje Euro 95 moest de getergde automobilist ophoesten. Op verjaarspartijtjes en in bedrijfskantines was het ge weeklaag niet van de lucht. Traditiegetrouw moeten daarbij vooral de grote oliemaatschappijen het ontgel den. Dat gaat van dik hout zaagt men planken, en niet zelden is dan de omvang van de boosheid omgekeerd evenredig aan de kennis over de oliebusiness. Om het autorijdend volkje bij te spijkeren, verspreidde Shell de afgelopen tijd via haar benzinepompen de fol der 'De feiten'. De oliereus presenteerde een reken voorbeeld, uitgaande van 2,70 gulden voor een liter Euro 95. Tweederde daarvan gaat als belasting en ac cijns naar de Nederlandse overheid, aldus de folder. Van de overblijvende 98 cent, zo las de consument, gaat 69 cent naar de raffinaderij, terwijl de pomphou der uiteindelijk maar 1,5 tot 2 cent per liter in zijn zak kan steken en Shell zelf per liter een (bruto)winst maakt van drie luttele centen. Gerustgesteld kon de consument de motor weer star ten. Uit de folder bleek immers zonneklaar dat niet de grote olieconcerns hem de zuurverdiende centen uit de zak klopten, maar de toch al vermaledijde overheid die hem geregeld op stang jaagt met blauwe belastin genveloppen. Voor goedgelovige folder-lezers moeten de Shell-kwar- taalcijfers een koude douche zijn. Het concern trad voor het voetlicht met een nettoresultaat van 3,2 mil jard gulden, liefst 65 procent meer dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. En wat blijkt? De hogere olie prijzen en de grotere winstmarges van de raffinaderij en hebben aan die winstexplosie belangrijk bijgedra gen. Shell is immers niet alleen een deerniswekkende bezi- nehandelaar die slechts drie cent aan een liter ver dient. De Koninklijke/Shell Groep is ook een oliepro ducent die ferm profiteert van elke dollar dat de prijs van ruwe olie stijgt. De Groep bezit bovendien wereld wijd raffinaderijen die blijkens het kwartaalbericht de afgelopen tijd reuze winstgevend waren. Dat het concern die werkelijkheid gisteren zonder ge draai aan de financiële wereld presenteerde, is niet meer dan normaal. Minder normaal is de manier waar op Shell met de folder 'De feiten' heeft getracht de Ne derlandse automobilist op het verkeerde been te zet ten, niet door te liegen, maar door een deel van de rea liteit weg te moffelen. Onfatsoenlijk is daarvoor nog een nette kwalificatie. Schatten uit Titanic geborgen Specialisten hebben de eerste voorwerpen uit het wrak van de Titanic geborgen. Tot nu toe waren alleen ob jecten opgedoken uit de omgeving van de oceaansto mer, die op zijn eerste reis in 1912 voor de Amerikaan se oostkust na een aanvaring met een ijsberg zonk. De bergingsmaatschappij RMS Titanic vond een verras send aantal voorwerpen, meldt de Britse omroep BBC. Onder de vondsten zijn een grote leren koffer vol met boeken en een glazen fles, mogelijk gevuld met olijf olie. Verder kwam een gietijzeren onderstel van een ta fel boven water. De politie van Chicago maakte gisteren bekend dat het boekje is opgespoord dat eind vorige maand op een tentoonstelling van Titanic-vondsten was gestolen. De dader was een suppoost van het museum waar de ex positie is te zien. Het notitieboekje maakt deel uit van de bagage van een reiziger die de boot miste. Maffiakerkhof Sicilië wordt natuurreservaat Een vroeger maffiakerkhof op Sicilië is als natuurreser vaat opengesteld voor toeristen. De grond van het 7000 hectare grote gebied is doordrenkt van het bloed van Cosa Nostra-slachtoffers, de Siciliaanse maffia. Het re servaat ligt bij het vroegere maffiabolwerk Corleone, 60 kilometer ten zuiden van Palermo. Vroeger werden de slachtoffers van Cosa Nostra er ge marteld en in de diepten van de rotsslenken geworpen. In de bossen en ravijnen plachten zich tot in de jaren vijftig rovers en gezochte maffialeden, maar ook de door hen vervolgden te verbergen. Koning Ferdinand IV van Napels en Sicilië schoot er van zijn hoge stenen zetel op een rots op herten en wilde zwijnen. Het ge bied biedt met hoogten tot 1600 meter unieke verge zichten. De deuren van de helikopter worden dichtgeschoven en de wieken beginnen te klapperen. Het hefschroefvliegtuig, met aan boord de bruinvissen Leo- nie en Romy, stuift even later boven Neeltje Jans weg in de richting van de open zee. De hand van L. van Duijn gaat om hoog als een laatste groet aan 'zijn' Leonie. „En weg is ze, te rug naar de Noordzee, zoals het hoort." Het is nog maar negen maan den geleden dat Van Duijn de bruinvis Leonie op het strand tussen Noordwijk en Zandvoort aantrof. Als vrij\Wliger van het vogelasiel in Oegstgeest maakte hij zijn gebruikelijke rondje langs het strand, waar hij de zwaargewonde bruinvis vond. Op de foto's van Van Duijn van die zaterdagmorgen in decem ber zijn de verwondingen die Leonie overhield aan het ge vecht met een visnet goed te zien. De littekens zijn weliswaar nog zichtbaar, maar verder is Leo nie inmiddels weer zo gezond als een vis. Samen met de jon gere Romy is zij er helemaal klaar voor terug naar zee te gaan. Het terugzetten van de twee bruinvissen is een hele opera tie. Eén voor één worden de dieren donderdagochtend uit het water gehaald en klaar ge maakt voor de reis. Ze zullen een aantal uren op het droge blijven en moeten dus nat en koel gehouden worden totdat ze het frisse zeewater in mogen duiken. Ter bescherming wor den tevens de vinnen ingepakt: de staartvin verdwijnt in een nat 'trappelzakje' en voor de rugvin is een 'puntmutsje' van badstof gemaakt. Als de bruinvissen zijn ingepakt zijn ze klaar voor vertrek.Tn de heli van de Koninklijke Lucht macht worden ze op een speci ale mat gelegd met uitsparin gen voor de buikvinnen. De pi loten zullen Leonie en Romy ongeveer tweehonderd kilome ter ten noordwesten van Den Helder brengen. Daar zullen de dieren samen met één van de reddingswerkers van de lucht macht tot net boven het water worden getakeld. Het netje waarin de dieren hangen wordt vervolgens losgesneden zodat Romy en Leonie in het water duikelen. Voor de vrijwilligers van Neeltje Jans en het Dolfinarium uit Harderwijk is het even slikken wanneer de twee bruinvissen vertrekken. M. Janssen, die de afgelopen maanden intensief met Romy en Leonie naar deze dag heeft toegewerkt, kijkt met een 'dubbel gevoel' de helikop ter na. Met tranen in haar ogen neemt zij afscheid van de die ren waar ze door de maanden heen zo gehecht aan is geraakt. Anderzijds weet haar verstand dat de tijd van gaan was aange broken. „Ik weet gewoon dat het goed met hen zal gaan. Toen ik gisteren zag hoe gretig ze zich op de levende vis stort ten, zei ik nog: Dames, jullie zijn er klaar voor!" FAMKE VAN LOON De tussen Noordwijk en Zandvoort gevonden bruinvissen gaan w terug in zee. foto 'Gelukkig heeft ze het gehaald' Iedere honderdjarige krijgt in Groot-Brittannië een gelukstelegram van de koningin. Met die traditie breekt Elizabeth vandaag nu haar eigen moeder de eeuw volmaakt. De koninklijke familie verzamelde zich vanmor gen bij Clarence House voor de traditionele verjaardagsvisite, waarna de koningin-moeder vanaf het balkon van het naast gelegen Buckingham Palace de felicitaties van het publiek in ontvangst nam. 'Gelukkig, ze heeft het gehaald' luidt de verzuchting van menig souvenirhandelaar. De vloed aan producten kwam al meteen na de jaarwisseling los en op deachtergrond was er toch de angst dat de oude da me, die volgens een bewonde rende priester al met 'één been in de hemel staat', voortijdig het andere been zou bijschui ven. Het publiekelijk aftellen naar haar verjaardag op de voorpagina's van de tabloids (nog 13 dagen ma'anri1) had dan ook iets sinisters. Van links tot rechts hebben de kranten de afgelopen weken uitgebreid aandacht besteed aan de 'Queen Mother'. Ze is dan ook het boegbeeld van de Windsors. De conservatieve, standvastige peetmoeder, zoals de maffiaclans een peetvader hebben. Het is niet voor niks dat de koninklijke familie zich zelf 'de firma' noemt. Volgens een weinig vleiend portret in The Observer is zij 'the Enforcer', degene die ondanks haar hoge leeftijd nog altijd aan de touw tjes trekt. Diana had een nog veel bijtender omschrijving, ze is 'de chef-leproos in een lepra kolonie'. Zelfs dochter Eliza beth doet haar uiterste best haar niet voor het hoofd te sto ten. Moeders wil is nog altijd wet. Achter het gerimpelde gezicht en het vriendelijke voorkomen - er zijn nog maar weinig Brit ten die de dame met haar op vallende jurken en hoedjes niet als 's lands favoriete oma ken nen - huist een ijzeren tante, die haar tegenstanders nooit met fluwelen handschoenen heeft aangepakt. Haatdragend, egoïstisch en verwend, zijn slechts een paar van de kwalifi caties die in schril contrast staan tot de meer gebruikelijke portretten die van haar zijn ge schetst. Daarin komt koningin- -moeder Elizabeth bijna naar voren als 'redder van hetvader- land'. Zij vormt een van de weinig nog tastbare herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog. Net als prins Bernhard in Nederland kan zij sinds die tijd niet meer stuk. Het beeld van de zorgza me, onverstoorbare koningin die ook tijdens de Duitse bom bardement met haar kinderen in Londen bleef en in haar Koningin-moeder Elizabeth, vandaag honderd jaar. fraaiste kleren de slachtoffers van de Blitzkrieg opzocht, staat in het collectieve geheugen ge grift. Dat diezelfde koningin vlak voor deoorlog toenadering tot Hitler van harte ondersteun de wordt liever vergeten. Elizabeth Bowes-Lyon, kind uit een oeroud adelijk Schots ge slacht, heeft de monarchie van de ondergang gered, daarover zijn de critici het wel eens. De oorlog was daarbij overigens een aardig steuntje in de rug. Haar man Bertie, tweede zoon van koning George V, was een stotteraar, een marine-officier die allesbehalve geschikt leek om zijn vader op te volgen.Dat hoefde hij ook niet, totdat zijn foto ap chris harris oudere broer, inmiddels koning Edward VIII, besloot dat zijn liefde voor de tweemaal ge scheiden Amerikaanse, Wallis Simpson, groter was dan de liefde voor volk en vaderland. Bertie werd koning George VI en zijn vrouw - ijdel, vastgebe- sloten en charmant - loodste hem langs de klippen. Onder tussen koesterde ze wel een bit tere haat tegen haar zwager en schoonzus, die zij zelfs de vroegtijdige dood van George VI op 56-jarige leeftijd in 1952 toerekende. Het koningschap had hem zeker geen goed ge daan. Elizabeth was 51 toen zij wedu we werd. Churchill raadde haar aan om een publieke rol te blij ven spelen en haar jonge doch ter Elizabeth II te helpen. Die raad heeft ze opgevolgd. Ze werd volgens kwade tongen op nieuw de macht achter de troon. De 'Court Circular'heeft de afgelopen vijftig jaar een ein deloze reeks activiteiten van 'koningin Elizabeth, de ko ningin-moeder' - dochter Eli zabeth vond het gebruikelijke koningin-weduwe maar niks en haar moeder apprecieerde dat 'dubbele' Queen in haar nieuwe titel - gemeld. Maar liefst 312 organisaties hebben haar als beschermvrouw. Dat heeft Elizabeth er overigens niet van weerhouden om flink te fuiven, dagelijks een paar ste vige borrels te drinken en een paar glazen champagne weg te werken, en te genieten van de paardensport. Geen wonder dat vorig jaar werd onthuld dat de koningin-moeder ondanks een jaarlijkse toelage van 2,3 mil joen gulden, voor meer dan 14 miljoen bij de bank in het krijt staat. Een probleem is het niet. Haar bezittingen - waaronder talrijkeracepaarden, vier bui tenverblijven en tientallen schilderijen - zijn voldoende borg. En verder past dochter Elizabeth II het verschil bij. Liesbeth den Uyl ontmoette zo'n dertig jaar geleden de Queen Mum tweemaal. Die kennismaking ging niet onop gemerkt voorbij, zo schreef de vrouw van de toenmalige Ne derlandse premier jaren gele den in een boek. Voorafgaand aan de ontvangst had ze zich afgevraagd of ze al dan niet een kniebuiging moest maken voor de oud-vorstin, tenslotte had koningin Juliana dit gebruik in eigen land afgeschaft. Liesbeth den Uyl besloot de regels van het Nederlandse protocol te volgen, hetgeen Elizabeth bij een tweede ontmoeting niet was vergeten. „Oh, itisyoi again", was de weinig hart» reactie. Wie zei er ook al wi dat de koningin-moeder zi aardige dame is?Prinses Di kon er over meepraten, wa koningin-moeder koos in 1 huwelijksconflict tussen be koninklijke echtelieden, di< note bene zelf had gekopp» onvoorwaardelijk de zijde haar 'darling grandson' Ch Die kon en kan in haar oge niets kwaad doen. Ze wist i voor het huwelijk van zijn voortdurende overspel mei toen nog getrouwde CamilJ Parker-Bowles, maar stak h hoofd karakteristiek in het zand. Elizabeth speelde ooi kwalijke rol toen haar tweei dochter Margaret in de jare vijftig wilde trouwen met e( voormalige, gescheiden, ad dant van haar man. Ze verb deechtverbintenis ('een pril trouwt niet met het person) en liet haar oudste dochter boodschap overbrengen. T sen de twee zussen is het n meer echt goed gekomen. Het is een kant van de ko ningin-moeder die nu pas stukjes en beetjes boven tal komt. En die de onaantastb heid van het icoon van de Windsor-familie aantast. A thony Holden vraagt zich ii The Observer af waar alle 'p and circumstance' eigenlijk voor nodig zijn. Voor een vi die nog geen dag in haar lai leven heeft gewerkt, of zelfs maar haar bedopgemaakt, i miljoenen aan belastinggeli heeft verkwist op de renbaa die in het bezit is van vier g dioze huizen met 50 man p soneel, en het beschermde ventje heeft van een heden] daagse Marie Aptoniette, ee fan van Margaret Thather e[ verklaard tegenstander van kolonisatie? Van wie we mo| houden omdat ze oud is enjj vroeger eens getrouwd was[ de koning?, vult Labour-prf nent Hattersley aan. 'Het isf maar goed dat het vandaag] maal over is' concludeert hr minzaam. HANS JACOBS enselijk Laatst vroeg de NCRV mij om in, ik geloof het programma Man bijt hond, een favoriet tv-frag- ment te laten zien. Daarmee brachten ze mij in een lastig parket. Een favoriet W-fragment? Ik heb m 'n kop suf gepeinsd, maar ik wist niets anders te bedenken dan het eerste optreden van de Vieze Man in Koot Bie. Maar nee, dat kon niet, zei den ze bij de NCRV, want Koot Bie gaven geen toestemming om fragmenten uit hun programma elders te laten zien. Weet u nu echt niets anders? En iets wat een beetje re center is? vroegen ze. Ik wist echt niets anders. Eigenaardig dat je geen enkel W-programma te binnen wil schieten waar je met plezier naar kijkt. Maar ja, ik kijk amper. Ik heb de W eigen lijkalleen voor het Tien Uur Journaal. Daarin zie je 'the best of the six and eight' zoals ik iemand van de Journaal-redactie eens heb horen zeggen. Toen dacht ik: aha, je hoeft om zes en om acht uur niet te kijken, om tien uur krijg je 't beste uit die twee eerde re afleveringen. Kijk je naar het tien uur journaal, en zet je 't toestel iets eerder aan, dan val je onvermijde lijk in de reclames. Misschien had ik een paar reclames moeten opgeven als favoriet W-fragment. De meeste zijn weliswaar vreselijk, maar sommi gen zijn beeldschoon. Zo smul ik ieder keer weer van de man die z'n zoontje naar bed heeft ge bracht en vertelt over Dennis die de straat over steekt. Er komt een auto aan. De man somt de goede eigenschappen van die auto op. Het zoontje roept: je vergeet nog wat. Ach, wat ontroerend is dat, al schiet de reclame in zoverre z'n doel voor bij dat ik maar niet kan onthouden om welk au tomerk 't gaat. Ook erg mooi vind ik een reclame waarbij op 't eind een onvoorstelbaar mooi meisje in een grijze mantel uiteen dubbeldekker stapt en dan zichzelf op de achterkant van die bus afgebeeld ziet. Alleen weet ik nog steeds niet waar die reclame over gaar. M'n meest favoriete reclame gaat over een ander onvoorstelbaar mooi meisje. Ze stapt de super markt in en grist een pak vla uit het rek. Bij de kassa aangekomen is van dat pak alleen 't ver kreukelde karton over. Dat moet de caissière dan met haar vuist bewerken om te zorgen dat de kas sa de streepjescode kan lezen. Al winkelend heeft het meisje die onweerstaanbare vla blijkbaar reeds opgepeuzeld. De caissière wijst nog enigszins bestraffend naar de mondhoek van de smulpapin. Kennelijk zit daar, hoewel je er als kijker niets van ziet, nog een vleugje vla. Het meisje veegt haar mondhoek schoon. Wat deze super-reclame zo aardig maakt is, ten eerste, het feit dat je er niet alleen niets van ziet dat dat meisje die vla alvast oppeuzelt, maar dat je ook zeker weet dat zo'n prinses met zulk zorgvuldig opgestoken haar zoiets in de super markt ook nimmer zou doen. Trouwens, wie wel? De logistieke problemen zijn immers enorm. Hoe krijg je 't karton ongemerkt open? Hoe neem je stiekem steecis een teugje/hapje als je 't pak al open zou hebben gekregen? En waarom zou je je met de kartonresten bij de kassa vervoegen? On- deriveg alle gelegenheid om ze in een prullen mand te mikken. Wat je ziet, kan dus niet. Dat vind ik zo ijzersterk. De reclame zelf geeft aan: beste kijker, je wordt gruwelijk genept, zo onweerstaanbaar is Friesche Vlag allerminst. Geen sterveling die zich ooit al in de supermarkt aan het pak vergrijpt. Nou ja, geen sterveling. Als 't de Vieze Man was, zou je 't mis schien geloven, maar dit beeldschone wezentje...! Ik wou dat ik één van de spelden was waarmee haar haar opgestoken is. Koningin-moeder ELIZABETH breekt vandaag alle leeftijdsrecords in de Britse koninklijke familie. Bij de feestelijkheden ontbreekt haar schoonzus die al bijna net zo oud is. PRINSES ALICE, de hertogin- -weduwe van Gloucester, is geboren op 25 december 1901. Haar man, Henry, derde zoon van koning George V, was ko ning geworden indien Elizabeth en haar gezin in de oorlog bij de bombardemen ten - die ook Buckingham Palace troffen - waren omgekomen. Henry was van 1945 tot 1947 gouverneur-generaal van Australië. Alice is al enkele jaren niet meer in het openbaar verschenen. Vol gens de Britse pers lijdt ze aan dementie. Het paleis geeft geen commentaar. De Italiaanse oud-koningin MARIE JOSE, een voormalige Belgische prinses, wordt vandaag 94 jaar. Talkshow-presentator DAVID LETTER MAN laat zich tijdens de Republikeinse conventie in Philadelphia allesbehalve positief uit over GEORGE W. BUSH, de presidentskandidaat van de Republikei nen. In zijn shows kraakt Letterman Bush en de zijnen af omdat de republikeini" niet hebben gereageerd op een uitnoi^ ging bij Letterman te debatteren met democratische kandidaat AL GORE. dit de manier is waarop ze hun campi voeren, hoe denkt u dan dat ze het lai gaan besturen", stelde Letterman dei week. J. F. KENNEDY had in 1962 een ren^ vous in het Witte Huis met de filmste n MARLENE DIETRICH. De ontmoeting terug te vinden in aantekeningen van censent Kenneth Tynan die het weekle' The New Yorker publiceert. Dietrich zr het met de inmiddels overleden Tyna 1 over de afspraak met de Amerikaanse sident hebben gehad. De actrice was J maar kort alleen met Kennedy. Ze zoi president hebben wakker gemaakt, 01 - die in slaap was gevallen na hun rend r vous. Dietrich wekte Kennedy omdat e de weg niet wist in het Witte Huis. Ken dy -met alleen een handdoek om- bra haar naar de lift.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2