Dagblad Leidsch Zorgen over groei mensensmokkel Bush belooft 'muur' in Amerika af te breken Wachten Hortus beloond: reuzenaronskelk in bloei Ben overweegt sms-racisten aan te geven Winst Unilever omlaag door overnames en reorganisaties Mum 100 30% 20% 20% Mogelijk legionella bij Vierdaagse 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD iijlmerbajesklant aar nieuwe stek e Amsterdamse Bijlmerbajes ïrhuist, zoveel staat wel vast 'aar de inrichting straks ordt gehuisvest, is nog een oot vraagteken. Maar de lur is al opgezegd en in 2004 oeten de gedetineerden en iielzoekers hoe dan ook er- ;ns anders heen. igina3 VANDAAG 20 PAGINA'S innenland3 Jitenland5 ultuur en Kunst16 :onomie6,7 eloof en Samenleving12 esprek van de Dag2 ïgio11,13,15 jp en Groen8 [port18,19 televisieprogramma's9 f/aterkrant17 peer8,12 charitatieve instellingen. In zijn filosofie spelen christelij ke organisaties bij de aanpak van de onderkant van de sa menleving een centrale rol. „Dat is wat ik bedoel met conservatisme met mededo gen", onderstreepte hij. „En op die basis zullen wij ons land leiden". De met spanning tegemoet geziene rede van de gister avond formeel genomineerde Republikeinse presidentskan didaat was vormgegeven als een bopdschap van hoop. Hoop op verandering. Hoop op gedurfder leiderschap dat zich niet laat sturen door het geen de opiniepeilingen aan geven. Hoop op herstel van het normbesef in Washing ton. Omdat het de Amerikanen in economisch opzicht al acht jaar lang ongekend voor de wind gaat, zoeken de Republi keinen de zwakte van de De mocratische tegenstander vooral in het door president Clinton vertoonde gebrek aan moreel leiderschap (lees: Mo nica Lewinsky). Daarbij portretteren ze diens mogelijke opvolger Al Gore als het eeuwige knecht je. jlJDAG 4 AUGUSTUS 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 brand in 3tel in Salou id in hotel Princess in het ïse Salou heeft vannacht paniek gezorgd onder de zevenhonderd gasten, wie ook Nederlanders, kamers werden uit voor- ontruimd. Twee Spaanse ?n moesten in het zieken- worden behandeld we- rookvergiftiging en een ïeusde pols. Hotel Prin- staat aan het Europa- ein, waar een paar weken ^eden hotel Royal uitbrand- Die brand werd volgens de 0litie veroorzaakt door drie •derlandse jongens die met lur speelden. teelname Russen an Sail onzeker komst van twee Russische hepen, de Kruzenshtern en Mir, naar Sail 2000 is onze- jr geworden. De kans is aan- zig dat ze aan de ketting jjrden gelegd zodra ze de Ne- rlandse territoriale wateren ïengaan. Het Zwitserse be- Jijf Noga laat mogelijk beslag »en op de twee boten. Gebedsruimte op "pool hoeft niet et openbare Caland-lyceum Amsterdam hoeft tijdens de luze geen lokaal beschikbaar stellen om te bidden. Dat |gt de Commissie gelijke be- indeling. De afwijzing van ■*n verzoek van twee islamiti- he leerlingen is niet in strijd Jet de Algemene Wet Gelijke ^handeling (AWGB). Op |ond van de diezelfde AWGB het dragen van een kruisje een hoofddoek of bidden dens de pauze wél toege- ïan. Een lokaal beschikbaar tllen is echter niet verplicht. lenigte belaagt ritse 'pedofiel' ngeveer honderd mensen rzamelden zich gisteravond de Zuid-Engelse stad Ports- outh bij de woning van een an die ervan wordt verdacht dofiel te zijn. De menigte oide stenen naar het flatge- iuw, stak een auto in brand plunderde de flat van de n, die daar overigens iensdag al was vertrokken, •lgens de politie vloeit de ac- voort uit de recente publi- itie van de namen en foto's veroordeelde pedofielen de krant News of The World. tussen onthoofd Tsjetsjenië troepen in de op- mdige deelrepubliek Tsje- enië hebben de hoofden van ree vermiste officieren ge- inden. Dit meldde persbu- au Itar-Tass vandaag op ba- bronnen binnen de vei- ^ïeidsdienst FSB. De twee itenant-kolonels verdwenen irige week tijdens een privé- :zoek aan de regio Vedeno. un diensttijd in Tsjetsjenië t er op, maar ze wilden nog n Tsjetsjeense vriend opzoe- ln. Onderweg zijn ze waar- hijnlijk overmeesterd door bellen. Een internationaal onderzoeks team heeft materiaal ontdekt dat mogelijk geschikt is om kernafval veiliger in op te slaan. De resultaten van het onder zoek zijn te vinden in het van daag gepubliceerde nummer van het wetenschapsblad Scien ce. Het nieuwe materiaal, erbi um zirconaat, is een kerami sche stof. Het is bestand is te gen 'herschikking' van de ato men waaruit het bestaat. Hier door kan de radioactieve stra ling die op de stof inwerkt, geen permanente schade aanrichten. De atomen worden wel door el kaar gehusseld, maar de struc tuur blijft behouden. Weten schappers hopen dat het nieu we materiaal zo kan worden bewerkt, dat nucleair afval er tienduizenden jaren in kan worden opgeslagen. Nadeel is, dat het niet volledig bestand is tegen water. Veel kernafval wordt op de bodem van de oce aan opgeborgen. DEN HAAG ANP Telecombedrijf Ben overweegt om mobiele-telefoonabonnees die racistische teksten als sms- bericht versturen aan te geven. Jongerenzender TMF maakt sinds kort teksten, die via tele- combedrijf Ben worden ver stuurd, via teletekst wereldkun dig. Op de tv-pagina's duiken met enige regelmaat racistische teksten op. Ben wil de dienst beter controleren. Als iemand weigert te stop pen, overweegt Ben aangifte bij de politie te doen. „We kunnen de identiteit van zo'n persoon achterhalen omdat de mensen die meedoen aan de TMF- dienst zich vooraf moeten aan melden", zegt een woordvoer der van het telefoonbedrijf. „Nu gaan de stukken door een computer, straks kijken ook mensen naar de teksten. Maar zelfs bij zo'n filter blijft het mensenwerk. Een perma nente controle is niet haal baar", aldus de Ben-woord voerder. Ben is overgaan tot de maatregelen na klachten van het Antidiscriminatiebureau Zaanstreek. SBS 6 kent een soorgelijke dienst. Alleen kunnen daaraan uitsluitend abonnees van Li- bertel en KPN meedoen. Bij de dienst komen de berichten niet direct de tv-zender op. Er zit een vertraging tussen zodat de berichten kunnen worden ge controleerd. „Bij racistische teksten wordt iemand van de zender geweerd. Dat gaat via een systeem van gele en rode kaarten", aldus een KPN- woordvoerder. Veiliger opslag van kernafval ontdekt George Walker Bush heeft zich de afgelopen nacht aan het Amerikaanse volk gepre senteerd als een vernieuwen de leider van een vernieuwde Republikeinse partij. De Te- xaanse gouverneur en presi dentskandidaat betoogde in zijn rede tot de Republikeinse conventie in Philadelphia dat Amerika na acht jaar Clinton- Gore smacht naar verande ring. „Zij hebben hun kansen gehad. Zij hebben geen lei derschap getoond. Wij zullen dat wel doen". Bush' stoutmoedigste be lofte betrof de tweedeling in de Amerikaanse samenleving, ofwel het grote verschil tussen arm en rijk en in het bijzon der de economische achter stand van miljoenen zwarte Amerikanen en Latino's. „Als we deze problemen niet aan pakken, dan bouwen we een muur in ons land", zei Bush. „Met aan de ene kant rijkdom en technologie, onderwijs en ambitie. En aan de andere kant van de muur armoede en gevangenissen, verslaving en wanhoop. Landgenoten, we mQeten deze muur omver ha len". George W. Bush, geflankeerd door zijn vrouw Laura, na afloop van zijn rede tot de Republikeinse Con ventie waarin hij zich afficheerde als een geboren optimist. foto afp karen blier Bush, die zich afficheerde grootste vraagstuk van de ventie. Hij denkt eerder aan als een geboren optimist, Amerikaanse samenleving financiële ondersteuning van zoekt de oplossing voor dat niet zozeer in overheidsinter- particuliere initiatieven en 16 Tommy uit Voorhout wint eerste prijs DJ Contest 17 Salonboot biedt extra dimensie aan Uit Eten-gaan 19 Enthousiasme Ajax werkt tegen Lazio aanstekelijk Hollandse aasvlie gen zijn dol op de reuzenaronskelk. Zoveel is duidelijk nu de Amorphop- hallus titanum, in minder deftig Ne derlands ook wel penisplant geheten, gisteren eindelijk in bloei is gekomen in de Leidse hortus. Een forse zwerm ge- vleugelden wist zich met de stroom menselijke bezoe kers de tropische kas binnen te vech ten, gelokt door de bijna ondragelijke stank die de plant produceert. „Het zijn de vrouwelijke bloemen onder in de kelk", zegt kas- chef Art Vogel. „Het spijt me het te moe ten zeggen, maar de vrouwtjes stinken bij de Amorphop- hallus het meest." Vogel is een ge lukkig mens nu zijn 'baby' het dan toch eindelijk doet. De plant is bijna een week 'over tijd'. Vanaf vorige week vrijdag posten- de medewerkers van de hortus al bij de reuzenaronskelk in kwestie. Maar dag na dag logenstrafte de plant de voor spellingen van Vo gel. Hij had zich toch wel enigszins zorgen gemaakt, geeft hij nu toe. Ze ker toen mensen begonnen te vragen of de plant mis schien dan toch te jong was om volle dig tot bloei te ko men: Vogel kon de plant wel ópen kij ken. Maar gister middag, zo rond eeq uur of drie, ont vouwde dan toch eindelijk het schut blad zich. Het nieuws verspreidde zich snel. Het is drin gen in de tropische kas. Hordes fotografen en ca meraploegen: zelfs de Britten zijn op het spekta kel afgekomen. En natuurlijk vele Leidenaars, die dag na dag informeerden of het al zo ver was en gisteravond eindelijk het hek van de hortus open zagen staan. „Vreselijk", zegt een keurige dame, terwijl ze een zakdoek voor haar neus houdt. Maar even later klimt ze toch met haar vriendin op een bankje om haar neus tussen de schutbla deren te duwen. Vogel kijkt bezorgt. „Daar ben ik nou zo bang voor", suggereert hij een val boven op de reuzenaronskelk. Vandaag en heel misschien ook morgen is het De reuzenaronskelk heeft een vliegen. onweerstaanbare aantrekkingskracht op mensen èn foto dick hogewoning gevaarte nog te aanschouwen. De hortus blijft in elk geval vanavond tot elf uur open. Maar wie nu nog even wil ruiken hoe erg de plant stinkt, komt 'bedrogen' uit: de vrouwelijke bloemetjes heb ben hun geur al laten ontsnappen, de 'manne tjes' zijn aan de beurt. Na morgen is het spekta kel zeker afgelopen, dan stort de plant langzaam in. In de regel sterft dan ook de knol af, maar bij de hortus hopen ze dat deze reuzenaronskelk over een aantal jaren nog een keer bloeit. Het is een jonkie van slechts zes jaar, misschien is de knol krachtig genoeg om nog een paar jaren blad te vormen en dan vervolgens na een rustperiode opnieuw in bloei te raken. Marechaussee meldt flinke toename De Koninklijke Marechausse maakt zich grote zorgen over de toename van het aantal illegalen dat in Hoek van Holland wordt opgepakt. Gisteren werden op het terrein van de veerboot Stena Line opnieuw drieëntwintig men sen gesnapt, die geen verblijfsvergunning hadden. Ze wilden in een busje zonder ramen en met weinig lucht toevoer met de veerboot naar Groot-Brittannië. Volgens de marechaussee wer den vorig jaar in Hoek van Hol land 39 illegalen opgepakt, ter wijl het er dit jaar al 122 zijn, de gisteren gepakte groep nog niet meegerekend. „Het zou kunnen dat de smokkelroute wordt ver legd, dat onderzoeken we nu." Mensensmokkel heeft alle aandacht sinds half juni in Do ver 58 dode Chinezen in een vrachtwagen werden gevonden, die waren gestikt omdat tijdens de zeven uur durende over tocht met de boot de luchttoe voer naar de laadruimte dicht bleef. De Nederlandse chauf feur van de vrachtwagen had niets gemerkt. De Chinezen wa ren via Rusland en Oost-Europa op weg naar Groot-Brittannië, waar ze hoopten illegaal aan de slag te kunnen. Ondanks het gruwelijke inci dent in Dover, is het toezicht sindsdien niet echt verscherpt. „Maar we worden wel alerter, zien dingen eerder", zegt de woordvoerder. Maandag wer den ook al zeven mannen, van 17 tot 33 jaar, in de laadruimte van een vrachtauto gevonden. De gisteren aangehouden il legalen probeerden het land uit te vluchten. Zij vielen door de mand tijdens een controle bij een doorlaatpost. De mare chaussee hield de bestelauto aan en verzocht de bestuurder de laadruimte te openen. De man wilde wel meewerken, maar kreeg naar zijn zeggen de deuren niet open. Daarop gin gen de marechaussees weg. Kort daarna werden de deuren van binnenuit geopend en stroomden de Aziatisch uitzien de mannen naar buiten. De marechaussee hield daar op de groep aan. In totaal wer den drieëntwintig mannen, de chauffeur en zijn bijrijdster - laatstgenoemden verdacht van mensensmokkel - aangehou den. Later werden nog vier mensen opgepakt. Of zij iets met de smokkel te maken heb ben, wordt nog uitgezocht. De grote overnames van Unile ver en de ingrijpende reorgani satie pakken dit jaar negatief uit voor de winst. Het bestuur van de Brits/Nederlandse gigant in zeep en voeding maakte van ochtend bekend dat daardoor nu extra hoge afschrijvingen nodig zijn. De nettowinst kwam in het afgelopen halfjaar uit op 2,58 miljard gulden, een daling met 10 procent (gecorrigeerd voor wisselkoersen). Zonder de een malige posten zou de winst zijn gestegen met vier procent tot 3,1 miljard gulden. De aandeel houders reageerden vanoch tend desondanks positief. De koers van het aandeel Unilever was om elf uur een 1,6 procent gestegen. Onlangs nam Unilever het Amerikaanse Bestfoods over (fabrikant van onder meer Knorr), en ook SlimFast (dieet voeding) en Ben Jerry's (ijs). Deze bedrijven maken veel winst, maar de boekhoudregels dwingen Unilever om een deel van de overnamesom, de zoge heten goodwill, af te schrijven van het resultaat. Ook in de afgelopen periode is de winst gedaald, maar dat kwam door de hoge reorganisa tiekosten. Pagina 6: Burgmans noemt 2000 overgangsjaar Unilever londen Duizenden Britten trot seerden vanmorgen de regen om een plek te bemachtigen bij Buckingham Palace in Londen. Zij wilden een glimp op te vangen van de Queen Mum, die vandaag haar honderste verjaardag viert Eerder op de ochtend maakte de koningin-moeder een korte rijtoer in het gezelschap van haar favo riete kleinzoon Charles. Pagina 2: Moeders wil is wet. foto reuters 11 Anneke van Berge Henegouwen studeert af op Moeriaenshooft 13 Alphen loopt uit voor jaarlijkse zomermarkt NR. 42379 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Seneca Als een man niet weet naar welke haven te varen, dan is geen enkele wind de goede. 12722» «723» «723» ÏSÏSS20% 30% 50% numecen anp In een Nijmeegse sporthal waar vorige maand driehonderd deelnemers aan de Vierdaagse hebben overnacht, komt moge lijk de legionellabacterie voor. Eén van de wandelaars, een in woner van Venlo, blijkt al enke le dagen ziek door besmetting met de bacterie. Zijn toestand is vrij ernstig. De man is opgeno men in het ziekenhuis. Deskundigen nemen vandaag watermonsters in de sporthal, de vermoedelijke bron van be smetting. De uitslag komt over ongeveer een week. Wandelaars die hier hebben overnacht en zich koortsig of grieperig voe len, wordt alvast verzocht naar de huisarts te gaan. Het gaat om de sporthal Onder de Sint Steven bij congrescentrum Fo rum Ganzenheuvel. Hier lo geerden van 17 tot 21 juli vijftig Noren, dertig werknemers van De Telegraaf en tweehonderd andere Nederlanders, Belgen en Duitsers die hebben gereser veerd via de OLAT (Ollandse Lange Afstand Tippelaars). Vorig jaar is de sporthal ook gecontroleerd op de aanwezig heid van de legionellabacterie. Die is toen niet aangetroffen. De sporthal is in de zomerva kantie dicht. Kort voor en na de Vierdaagse zijn er geen mensen in de hal geweest. Ja, Ik wil aen abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch 99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nn Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1