Enthousiasme Ajax werkt aanstekelijk Sport KNVB boos over afgelasting oefenwedstrijd Axel Merckx wint zijn eerste etappekoers Cocu scoort voor Barga uykx vertrekt naar Aberdeen 'Veel oud zeer moet overboord' bAG 4 AUGUSTUS 2000 ajicek verliest weer van Ferreira nto Richard Krajicek heeft het in de derde ronde van het istoemooi in Toronto niet gered. De Muidenberger ging in sets onderuit tegen de Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira. De panden waren: 7-5 7-6 (7-4). Op Wimbledon was Ferreira dit Dok al te sterk voor Krajicek. FA akkoord met roterend WK :h De wereldvoetbalbond FIFA heeft een voorstel aange- en om vanaf 2010 het WK te laten roteren over de verschil - werelddelen. Het besluit is genomen naar aanleiding van [5phef die is ontstaan over het besluit het WK-toemooi van aan Duitsland toe te wijzen. Zuid-Afrika, medekandidaat de organisatie in dat jaar, voelde zich gediscrimineerd. De is nu voorstander van een rotatiesysteem, waarin het toer- steeds op een ander continent plaatsvindt. Itman achtste op EK Met een achtste plaats heeft Ghita Beltman bij de Euro kampioenschappen tijdrijden voor dames de beste Neder- se prestatie ooit neergezet. In het Poolse Kielce moest de enster uit Slagharen over 22 kilometer 2 minuut 37 toege- de Tsjechische winnares Lada Kozlikova. 6 Op irm Graz mist sterspeler Vastic Sturm Graz kan volgende week in het kwalificatieduel de Champions League met Feyenoord geen beroep doen :eraanvaller Ivica Vastic. De Oostenrijks international bles je zich woensdag in de wedstrijd tegen Hapoel Tel Aviv aan nkerknie. Graz zal zeker ook geen beroep kunnen doen op inand Feldhofer, die in Tel Aviv uit het veld werd gestuurd. istie Boogert voorgedragen iFOORTKristie Boogert is door de nationale tennisbond TB voorgedragen bij NOCNSF voor deelname aan de Olym- ïe Spelen van Sydney. De commissie topsport van de sport- )el zal zich op 8 augustus uitspreken. Boogert heeft zich Miriam Oremans al geplaatst voor de dubbel in Sydney. Jan ierink hoort op 15 augustus of hij een wildcard krijgt voor nannenenkelspel in Sydney. J® oy Douglas mag starten erdam Troy Douglas mag de komende weken zowel in na- ale als in internationale wedstrijden uitkomen. Dat heeft le Vrijman, raadsman van de atleet, te horen gekregen van J® jcaten van de internationale atletiekfederatie IAAF. Douglas i in afwachting van een uitspraak in zijn dopingzaak voorlo- jeschorst. ,,In de eerste week van september zal de IAAF n een uitspraak komen", aldus Vrijman. Douglas werd vorig betrapt op het gebruik van het verboden middel nandrolon. (ïderzoek naar corruptie gestaakt n_; Het gerechtelijke onderzoek naar corruptie in de Itali- voetbalwereld is gestaakt. Onderzoeksrechter Saluzzo in heeft te weinig aanknopingspunten om nu of later een proces te beginnen. „We hebben geen elementen kunnen lekken die een voortzetting van het onderzoek rechtvaardi- zei hij. Directe aanleiding voor de gerechtelijke actie was incident rond Ronaldo in april 1998. De spits van Inter werd et duel met Juventus een zuivere strafschop onthouden. Ju- ron de wedstrijd tegen de rivaal met 1 -0 en behaalde mede door de 25ste landstitel. 1 tlleyballers eerst tegen Cuba la» De Nederlandse volleyballers spelen hun eerste duel bns de Olympische Spelen op 17 september tegen Cuba. Op weede speeldag, 19 september, treft Nederland gastland Au- ië. Daarna volgen duels tegen Brazilië (21 september), 'te (23 september) en Spanje (25 september). Eindigt Oran- de eerste vier dan plaatst het zich voor de kwartfinales. lo voelt veel voor overstap den Mika Salo kan overstappen naar Toyota om daar als rijder de entree van het Japanse merk in de Formule 1 in 2 voor te bereiden. De Fin twijfelt sterk of hij bij zijn huidige (kgever Sauber moet blijven, of naar Toyota moet gaan. „Op noment is het fifty-fifty", zegt Salo (32> in het Britse blad osport Magazine, „maar elke dag lijkt het beter om naar ota te vertrekken. Ik heb een contract voor volgend jaar bij ber, maar iedereen weet dat dat in de Formule 1 slechts J&en papier zijn. Ik ben niet jong meer en het aanbod van Aota geldt tot ver na mijn raceparrière." Salo eindigde zondag in de Grand Prix van Duitsland en scoorde dit seizoen zes Goede weer aan de leiding i üt Suzanne de Goede uit Zoeterwoude voert opnieuw het belleen klassement van de 36ste Internationale Jeugdtour van :esten aan. Het 16-jarige wielertalent finishte gisteren als vierde g e klassieker over 70 kilometer. De Swift-renster eindigde E lectievelijk achter winnares Helene Tveter uit Noorwegen, :olien Wallaard (Noordeloos) en de Haagse Miranda Vier- ibei De Goede stond drie seconden achter Vierling in de tus- n d stand, maar boekte tijdens de derde etappe voldoende tijd ver st om stuivertje te wisselen. Derde staat nog steeds de Fins ?rd( elia Harju. eldi GRONINGEN GPD FC Groningen dreigt de schle miel van het betaald voetbal te worden. Dat zegt KNVB-mana ger Will van Rhee in reactie op het verbieden van de oefen wedstrijd FC Groningen-Ajax. Het duel stond voor komende woensdag op de rol in het Oos- terp arkstadion. Ook al ligt de verantwoorde lijkheid voor het eruit gooien van het duel bij de gemeente en niet bij FC Groningen, de voetbalclub wordt er door de buitenwacht kwaad op aange keken. Zo is Ajax verbolgen over het in de war sturen van hun voorbereiding, vinden de supporters van FC Groningen het jammer en springt Van Rhee bijkans uit zijn vel over de afgelasting. „Als dit zo door gaat, kunnen ze daar in Gro ningen de tent wel sluiten", briest de competitieleider, die ook veiligheidszaken in zijn portefeuille heeft. Loco-burgemeester Koen Schuiling had aanwijzingen dat dezelfde Ajax-raddraaiers als in Luik woensdag naar Groningen zouden komen. „Hou toch op", moppert Van Rhee. „Ik weet niet precies hoe het in el kaar steekt, want bij oefenduels is de KNVB in principe niet be trokken. Maar het staat toch ver van tevoren vast dat dit duel eraan zit te komen. En bij Ajax weet je dat er meer pu bliek komt dan bij FC Gronin gen - RBC, om maar wat te noemen." Van Rhee gaat er vanuit dat gemeente en club een stevige organisatie neerzet ten voor zo'n wedstrijd. „En dan ga je dat duel niet ineens schrappen als er een beetje spanning op komt te staan. Want het zijn alleen maar ge luiden. Daar hebben we het over." Van Rhee vreest nu al voor de competitie en zijn wed strijdschema. „Dat kan dan mooi worden. Ik heb ze er bij FC Groningen ook al op gewe zen. Ze komen nogal eens in het nieuws op deze manier. Dat komt niet sterk over. Wat dat betreft moeten ze daar wel oppassen." Loco-burgemeester Koen Schuiling van Groningen kaatst de bal terug naar competitielei der Will van Rhee. „De KNVB moet eens bij zichzelf te rade gaan. Men kan niet verwachten dat ik zulke risico's ga nemen. Ik voel me niet aangesproken", reageerde Schuiling op alle commotie. Volgens de loco-burgemees- ter had de gemeente alle reden om het oefenduel te verbieden. „We hadden harde bewijzen dat een groep van tweehon derd hooligans de wedstrijd wilde bijwonen. Sterker nog, ze hadden de bussen al gehuurd. Uit analyses is gebleken dat er oncjer de supporters een grote groep was die het afgelopen weekeinde voor rellen heeft ge zorgd in Luik." Gelijkspel tegen Lazio met gejuich begroet Andy van der Meyde - uitblinker bij Ajax - wordt in de mangel genomen. foto hans van weel Co Adriaanse, ooit docent, heeft de achterban van Ajax in een paar dagen keurig opgevoed. Heel veel ging er mis in de eerste wedstrijd van het Amsterdam toernooi. Maar waar in voorgaande mislukte jaren hel en verdoe menis van de tribunes rolden, werd nu zowaar dankbaar en blij geklapt. Zelfs bij weer een minder gelukkige doel poging tegen Lazio Roma, een ploeg die zichtbaar met frisse tegenzin op het veld stond (0-0). totaal." De eerste grote wedstrijd voor eigen publiek. Gewoonte getrouw wordt de basis gepre senteerd. Adriaanse liet zich daar niet op vastpinnen. Wit- schge speelde - net als tegen Standard - voor de defensie. Galasek was geblesseerd. „We hebben nog ruim twee weken te gaan. Maar hoe langer we be zig zijn, des te definitiever wordt de eerste elf." Ach, Lazio. Kampioen van Italië, wereldkampioen waar het om de kas gaat. Sterren stralen overal. In het veld, op de bank, op de tribunes. Want Sven Göran Eriksson, de coach, weet niet waar hij ze laten moet. Gisteravond had de Zweed een mooi klusje. Negen basisspelers - maar dat is in Ro me een zeer elastisch begrip - konden niet worden ingezet. Dat waren - vanzelfsprekend - niet de minsten: Peruzzi, de doelman, Nesta en Inzaghi, de Italiaanse internationals, Cres- po, Veron, Claudio Lopez, Sensini en Simeone, de Argen tijnse clan. En Couto, de Portu gees. De sterren krijgen nog een beetje rust, na EK en Zuid- Amerikaanse kwalificatiewed strijden. De tweede keus dan maar. Namen? Wat te denken van Marcelo Salas, de Chileen, nog niet eens zo gek lang geleden de duurste voetballer aller tij den. Hoewel ook dat inmiddels rekbaar is geworden. De la Pe- na, ooit beroemd in Barcelona, Stankovic. Maar ook Marche- AMSTERDAM YPE MINKEMA Was Adriaanse, werd er een dag voor het toernooi gevraagd, niet bang voor een 'oorwassing' te gen de rijkste club ter wereld? Adriaanse nam één ademteug bedenktijd en zei: „Tja, dat is natuurlijk niet uitgesloten tegen zo'n ploeg." Maar, riep hij er achteraan, 'je weet nooit hoe een koe een haas vangt'. Ajax speelde gisteravond 0-0 tegen Lazio Roma en er was vooral dankbaarheid. Voor het resul taat, dat dus alles meeviel, voor het spel, dat vol zat met fouten maar overliep van de goede be doelingen. Adriaanse mag niet vertrou wen op de blijvende steun. Het was nog maar een jaar geleden, toen Wouters, zijn voorganger, zijn eerste grote vlootschouw hield. Een paar weken later sloeg de stemming snel en ge nadeloos om. Als de blijheid op het veld is verdwenen, is het krediet op. Andersom werkt dat ook zo. Andy van der Meyde is, nu al, het symbool van het nieuwe Ajax. Zo'n echte vleugelspeler uit het hart van Ajax. Net terug van een jaartje Twente. Onbe dorven, jong, enthousiast. Leu ke acties, ongeremde passeer- acties op rechts. Dat wordt voorlopig beloond in Amster dam. Ook door de trainer. „Maar er stonden veel spelers met een hoog Ajax-gehalte." Hij noemde Bobson, de vervanger van Grönkjaer, Witschge, Win ter, Hosé. „Een stuk of zeven giani, Lombardo, Mihajlovic, Ravanelli, dikke dertigers. Deze ouderen leunden zwaar op het tempo. Dat moest laag blijven. Alleen de organisatie achterin moest er 'staan'. Het enthousiasme van de Ajacieden viel daardoor nog meer op. In die grenzeloze geestdrift ging er nog van alles mis. En konden de bijna-be- jaarden met de zware benen hun jonge tegenstanders nog redelijk bijsloffen. In de tweede helft werd dat anders. Ajax ren de nog harder, de Italianen moesten afzien. Er werd zelfs een Italiaan van het veld ge stuurd. Pesaresi kon invaller Van der Gun alleen maar met de elleboog tegenhouden. Het overwicht leverde een handvol mooie kansen op. Bijna alle maal vanaf de rechterkant. Ar- veladze, de spits, was weer niet scherp. Er werden geen doel punten gemaakt. Adriaanse: „Maar we hebben wel zestig keer gescoord in de voorberei ding. Achttien tegen Green stars, veertien tegen Meppel..." Sven Goran Eriksson, coach van de rijkste club ter wereld, zat na afloop achter de tafel, boog naar de microfoon en zei: ,Ajax was beter dan wij." Hij ging nog een ietsje verder. „Ajax heeft een heel goed team." Dat is een leuk begin, maar een stevige basis is het niet. Een vriendschappelijke wedstrijd, zelfs tegen de rijkste club van de wereld, is veel ge makkelijker te spelen dan een gemiddelde competitieduel, als het er om gaat. Maar bij Ajax, dat slechts hoon gewend is, klonk het compliment - een cli ché, zonder twijfel - toch als muziek in de oren. Ajax: Lobont; Vierklau, Chivu en Berg- dolmo (60. De Cler); Winter, Witschge, Knopper (69. Van der Gun) en O'Brien; Van der Meyde, Arveladze (79. Hose) en Bobson (81. Grönkjaer). Zijn vader Eddy grossierde er in, maar de Belgische wielren ner Axel Merckx moest lang wachten om een etappekoers op zijn naam te krijgen. Giste ren, in de Ronde van Wallonië, was het zo ver. Merckx' naam prijkte voor de eerste keer bo venaan de eindklassering. De winst in de zesde etappe ging naar land- en ploeggenoot Tom Steels, de sprinter die in de Ronde van Frankrijk al vroeg twee etappes won. Voor de jonge Nederlander Thor- wald Veneberg restte een troostprijs: hij was de beste jongere in de ronde. Landge noot Remmer Wielinga werd in dat klassement tweede. Farm Frites boekte een dag succes in de Ronde van Dene marken. De Belgische Tour deelnemer Geert van Bondt won de derde etappe. Hij ver sloeg na 185 kilometer tussen Skanderborg en Faaborg zijn Deense medevluchter Rolf Sö- rensen in de sprint. Sörensen nam wel de leiding in het klas sement over van zijn landge noot Lennie Kristensen, die tweede staat. Van Bondt en Sörensen had den aan de finish een voor sprong van 1 minuut en 48 se conden op het peloton, waarin Aart Vierhouten op de negende plaats eindigde. In het alge meen klassement is Vierhou ten op de 22e plaats de best ge klasseerde Nederlander, op twee minuten. Stefano Casagrande won de vierde etappe van de Ronde van Castilla-Leon. De Italiaan van Alessio was in de sprint sterker dan de Spanjaard Per- diguero, de Belg Van Dyck en de Nederlander Gerben Löwik. De leiding in het klassement blijft in handen van de Portu gees Igor Gonzalez Galdeano, die negen tellen voorsprong heeft op Zubeldia. In de Ronde van Portugal was de Portugees Candido Bar- bosa de snelste in de elfde etappe. Hij troefde in Belmon- te de Rus Zintsjenko en de Co lombiaan Cardenas af. Vitor Gamito blijft aan de leiding. AMSTERDAM ANP Zonder voluit te gaan won Bar celona de tweede wedstrijd van het Amsterdam-toernooi. Arse nal werd met 2-1 verslagen. Barcelona begon met vier Ne derlanders in de basis: Frank de Boer, Cocu, Kluivert en de jong ste aanwinst Overmars. Reiziger en Zenden zaten op de bank, Ronald de Boer was gebles seerd. Reiziger en Zenden kwamen in de tweede helft in het veld. Overmars ging na een helft er uit en werd vervangen door Pe tit, net als de aanvaller overge komen van Arsenal. Overmars viel niet echt op. Barcelona kwam al na drie minuten op voorsprong door een penalty van Guardiola. De Spaanse ploeg was de eerste twintig minuten beter, maar daarna nam Arsenal het intitia- tief over. Tomas scoorde 1-1, maar snel daarna zette Cocu Barca op 2-1. Arsenal begon ook niet met het sterkste team. Pires, Henry en Bergkamp kre gen aanvankelijk rust, maar moesten na een uur spelen toch opdraven. J]n' 'tballer pakt Schotse kans met beide handen aan s V(N ANTON PIEDRICH n balvereniging Leiden moet h<dit seizoen stellen zonder npilaar Stefan Luykx. De I rige middenvelder verhuist Schotland. Via de vader ajn Schotse vriendin Emily )t hij een appartement te trdiben regelen in de buurt van deen, zijn nieuwe werkom- :t nPg- Luykx treedt in dienst ceede Scottish FA, de Schotse talbond. Hij gaat zich be- w )uden met de jeugd in het iet tussen Aberdeen en dee. n jonge Leidse voetballer door een nationale bond tejlt aangetrokken, dat klinkt Maar in het geval van is het niet eens zo md. Hij werkte de laatste i voor de KNVB. In distric- West I en West II organi- ie hij symposia, goalmas- inics en toernooien voor de d en gaf hij trainingen aan dselecties. heb mijn cursus trainer- ch I afgerond. Als ze dat in buitenland horen, wappe- ze meteen een contract je neus", zegt de Leide- lachend. Een half jaar ge- 'Jj n gaf hij een clinic in de fbigde Staten. „Toen ze daar hoorden dat ik een Neder lands diploma had, wilden ze me meteen houden. Dat zag ik daar nog niet zitten, maar het toont wel weer aan hoe hoog de Nederlandse opleiding wordt aangeslagen." In een Schots avontuur heeft Luykx veel meer zin. En niet al leen omdat Emily er vandaan komt, hoewel dat natuurlijk ook meespeelt. „Zo'n kans moet je grijpen. Maar het wordt wel hard werken, er is nog een hoop te doen. Op dit moment is er niet eens een jeugdcompe- titie. Op vrijdagmiddag belt de ene school de andere op: 'Joh, willen jullie morgen tegen ons voetballen'. Zo gaat het echt." Aan Luykx de schone taak om daar wat aan te veranderen. Tijdens zijn werkzaamheden voor de KNVB kwam de Leide- naar Joop Lensen tegen, hoofd jeugdopleidingen van AZ. Len sen is goed bevriend met Dick Advocaat - de trainer van Glas gow Rangers - die vervolgens weer contact heeft met Vera Pauw, werkzaam bij de Schotse bond. Een Nederlandse ketting die de Leidenaar naar Schot land voert. Voorlopig heeft Luykx afge sproken een jaar in de High lands te blijven. „Maar je weet het nooit, misschien valt het binnen twee maanden wel ver schrikkelijk tegen. Vandaar die afspraak voor een jaar. En om dat mijn familie natuurlijk hier in Nederland is." Luykx hoopt in Schotland ook weer zelf te kunnen voetballen, hoewel hij momenteel geblesseerd is. „Misschien moet ik wel weer een meniscusoperatie hebben. Dat zou de derde worden." Hij klinkt opeens een stuk minder vrolijk. Die knieblessure is ook de reden dat hij nog niet is af gereisd. „Maar ik vertrek sowie so over een maandje. Ik kan dan nog wel niet voetballen, maar met een brace eromheen kan ik voorzichtig aan de slag." Wat zijn werkzaamheden in Schotland precies gaan worden, kan Luykx nog niet zeggen - ook omdat er nog helemaal geen structuur of organisatie is. „Het zal er wel op neerkomen dat ik daar lezingen ga geven, andere coaches ga scholen, trainingen ga opzetten, ga scouten, dat soort dingen. Maar hoe het allemaal gaat lopen..." „In Amerika, waar ik die cli nic gaf, is de organisatie wel goed, maar daar hebben ze geen technische knowhow. En we weten hoe het Schotse voet bal is. Het is wel spektakel en Maarten van Gent nieuwe bondscoach basketballers ROTTERDAM/TALLINN Stefan Luykx: „Toen ze daar hoorden dat ik een Nederlands diploma had, wilden ze me meteen houden." foto inzet, maar ze rossen die bal voor de jonge Leidenaar. En toch zo snel mogelijk naar vo- een taak waar hij erg naar uit ren. Geen organisatie en ook kijkt. „Het is handig dat ik die geen technisch besef, dus." Een connecties heb. Maar ik moet mooie, maar moeilijke taak mezelf natuurlijk bewijzen." NICK VAN DER SLUIS De Nederlandse Basketbal Top, het orgaan bin nen de basketbalbond dat verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen van het nationale team, heeft een nieuwe bondscoach aangesteld. Hoe wel de handtekening onder het contract nog ont breekt, heeft Maarten van Gent zich bereid ver klaard tot en met januari 2001 Oranje onder zijn hoede te nemen. Van Gent is de opvolger van de Amerikaan Bob Gonnen. De Rotterdammer heeft zijn wortels bij AMVJ (tegenwoordig Gunco/Rotterdam) en start te zijn carrière in Dordrecht bij Rowic. Nadien werkte hij bij Donar in Groningen (landskampi oen 1982), Haaksbergen en Weert. In België werd hij landskampioen met Oostende. De cosmopo- liet Van Gent, 53 inmiddels, woont tegenwoordig in Estland, was daar enkele jaren geleden coach van landskampioen Kalev Tallinn en bonds coach. Vorig seizoen trok het Belgische leper hem aan om dreigende degradatie te ontlopen. Bondscoach? „Ja, ze hebben me gevraagd. Waarom? Omdat het blijkbaar in Nederland nog steeds een lastige klus is om een goed team op de been te brengen en ze weten dat ik juist dót soort problemen nooit uit de weg ben gegaan. Bovendien ben ik niet clubgebonden." Je ambieert de Junctie wel? „Ja, ik durf de uitdaging zeker aan. Het is lastig om de spelers te motiveren, het is een moeilijke klus om de clubs - vooral de buitenlandse - ervan te overtuigen dat spelers met een Nederlands paspoort voor hun land moeten uitkomen. En ik wil tot het uiterste gaan om de spelers te motive ren. Dat is mijn taak. Eigenlijk is in het geheel het coachen maar bijzaak." Ken je het Nederlandse basketbalwereldje nog wel? „Ik zie het als mijn taak de spelers ervan te over tuigen dat het niet alleen een eer moet zijn voor hun land te spelen, maar dat het bovendien in hun eigen belang is zich internationaal te pre senteren. Ik weet dat de ambities bij een aantal spelers niet ver reikten. Die gasten moet ik om praten en overtuigen." „Als bondscoach moet je vooral diplomaat zijn. Dat ben ik van huis uit niet, eerder lastig. Er moet dan ook veel oud zeer overboord" Hoe lang denk je bondscoach te blijven? „Ik heb een contract tot 1 februari 2001. Voorlo pig voor de periode waarin Nederland de eerste vijf wedstrijden voor het komende EK moet spe len. Langer lijkt ook niet te kunnen, want het schijnt dat op die datum de verbintenis van de NBT met de NBB afloopt. Nee, ik heb geen optie op een vervolg na januari. Als ik het goed doe, houden ze me vanzelf." Wat doe je momenteel in Estland? „Van alles. Ik koop, verkoop en verhuur onroe rend goed. Heb een aantal functies in de basket- ballerij, ben scout van de New York Knicks, orga niseer sportevenementen en ben spelersmake laar. Dat laatste zal wel wat onrust teweeg bren gen, ten onrechte. Want het heeft als voordeel dat ik toegang heb tot de bestuurskamers van de clubs waar ik spelers moet zien los te weken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19