Een extra dimensie aan uit eten gaan Zomer 2000 Maritiem is hartstikke in Hazerswoude Tiende vaartocht voor oud-vissers ceanen leeg oor viskwekerij Tiacultuur, het kweken van visseri in ingenschap, bedreigt de wereld- irraad vis. De oceanen worden na- iijk leeggevist om de vleesetende ïplaren in kweeksystemen te voe- Gezocht moet worden naar com- ifrciële vissoorten die alleen planten e i, voor het te laat is. Zo waarschu- a onderzoekers van de Stanford a versiteit in Californië. i :e onverzadigbare trek in gerookte n, garnalen in knoflook en gegrilde i baars heeft ertoe geleid dat de vis- II id in de oceanen drastisch is gekel- d. Om aan de toenemende waag te doen worden overal ter wereld vis- irderijen aangelegd. Aquacultuur :rt nu al voor meer dan een kwart het totale visaanbod. is sprake van een paradox. De lacultuur is een mogelijke óplos- voor het op peil houden van de ndiale visvoorraad, maar veroor- kt tegelijk de ineenstorting van de uurlijke bestanden", zegt bioloog old Mooney. ,,De wereldproductie i gekweekte vis en schelpdieren is laatste vijftien jaar verdubbeld, nmigen denken dat deze groei de ik op oceaanvisserij heeft verlicht, ar het tegendeel is waar." grootste bedreiging gaat uit van ekerijen die carnivore vissen telen, ils zalm, forel en zeebaars. Deze irten, die andere vissen eten, wor- duur afgezet in Amerika, Europa. Japan. Om groei en smaak te be- deren wordt vismeel gemaakt van inomisch minder waardevolle vis- als haring, makreel, ansjovis, sar- le en andere kleine soorten, ibleem is dat erg veel vis nodig is i carnivore vissen te voeden. „Tien Ijoen ton haring, makreel en sardi- hadden direct door mensen gé- ïsumeerd kunnen worden in plaats te eindigen als vismeel", aldus )oney. En dan hebben we het nog t over de 22 miljoen ton vis die is angen om varkens en koeien te iden. deze trend doorzet zullen de vis- i onderaan de voedselketen uitein- ijk verdwijnen, vrezen de onder meers. Dat heeft niet alleen directe rolgen voor de mens, maar ook voor zeevogels en zoogdieren in de zee t afhankelijk zijn van wilde vispopu- ies. lestel eens oesters in plaats van een fnalencocktail", oppert Mooney. [DAG 4 AUGUSTUS 2000 Trends in de watersport? Pfoe.., daar vraag je me wat. Kitty Bloem van Bloem Watersport op de Hogewoerd zou het zo een twee drie niet weten. Haar man John heeft daar wel een verklaring voor. „De water sport is van alle tijden en daar mee niet zo modegevoelig." Toch, als ze even later door hun winkel wandelen, schieten hun wel wat artikelen te bin nen die het de laatste tijd erg goed doen. „Die ski bob en die banden die in de etalage staan, verkopen we veel dit jaar" Voor de kleintjes, zodat ze lekker achter de boot kunnen hangen terwijl pappa en mamma va ren? „Nou, niet alleen voor de kleintjes hoor. Je ziet er eigen lijk vooral veel volwassenen op dobberen." Ook de modelbootjes verkopen sinds enige jaren steeds beter. In de winkel staan enkele prachtige afgewerkte zeilboten. Ze variëren in grootte en lopen in prijs op tot 545 gulden. Maar daarvoor krijg je dan wel een strak in de lak stekende Sham rock 1, een tot de verbeelding sprekend zeiljacht uit de Ame rican Cup. Wie dat koopt? „Ach, allerlei soorten mensen. Maritiem is momenteel hele maal in. Dit soort modelletjes doen het al tijden goed bij wa tersporters. Die hebben ze graag in huis staan. Tegen woordig krijgen we ook veel klanten die zoiets in Blokker hebben zien staan maar die een betere kwaliteit willen. En dat gaat ook op voor alle ande re maritieme prullaria die je in- dat soort zaken kunt kopen." Koperwerk zoals klokken en barometers, patrijspoorten, reddingsboeien en stukken ste vig touw worden tegenwoordig gebruikt ter decoratie van huis en tuin. De houten vuurtoren waarvan het deurtje toegang geeft tot een sleutelrekje, is ook een populair hebbedingetje. Maar de allergrootste trend die al enige jaren in opmars is blijft toch helaas het stevige slot. John: „Dit jaar is 'ie gewild voor de buitenboordmotor. Vorig jaar werden vooral veel brandstoftanks gestolen. Nu zijn het hele buitenboordmo toren die verdwijnen. Sinds een maandje of twee wordt er gepikt.., zoveel. Dat wil je niet weten. Zo n motor is ook erg makkelijk door te verkopen. Kijk de jdvertenties in kranten en op internet er maar op na. Er worden motoren aangebo den voor prijzen die gewoon niet kunnen. Goedkoop omdat tante is gestorven, staat er dan bij. Nu kan tante best dood zijn hoor, daar ga ik niet over. Maar dat is niet de reden van de lage prijs." 'Het eerste huwelijksaanzoek hebben we al meegemaakt' Soms heeft hij twee gasten aan boord van de salonboot, soms zijn het er zes. Zeker drie keer per week stappen ze aan de Stille Rijn op voor een uitgelezen maaltijd. Koene Parmentier, overdag vaak op de Leidse wateren te zien met zijn open rondvaartboot van Schuitje Vaart, had er niet zo bij stilgestaan dat het druk zou worden toen hij door Mar tin van der Ham van Mangerie de Koe- kop werd gevraagd om culinaire vaar tochten te gaan doen. De hoeveelheid eters lijkt wellicht gering. Maar na zo'n drie maanden uitproberen kan Parmen tier niet anders constateren: het loopt storm met deze exclusieve manier van uit eten gaan. „Martin en ik zijn eigenlijk allebei ver baasd. Het overtreft al onze verwachtin gen", zegt Parmentier. Maar eigenlijk is het niet zo vreemd. „Een goede maaltijd genieten terwijl je rondgevaren wordt, is natuurlijk hartstikke leuk. Het geeft een extra dimensie aan uit eten gaan. Het is alsof er een soort film voor je wordt af gedraaid: het decor veranderd natuurlijk telkens. En Leiden is zo mooi vanaf het water." Privacy is er genoeg aan boord: de schipper kijkt het eten niet van je bord. „Het gebeurt allemaal achter mijn rug", zegt Parmentier. En ook van overen thousiaste obers hebben de gasten geen last. Aan de walkant krijgen de eters een champagnecocktail en vlak voor de af vaart komt het bedienend personeel vanuit het restaurant aan de Lange Mare met het voorgerecht aangelopen. „Zodra dat geserveerd is, steken we van wal. En nadat we ongeveer een uur hebben ge varen, komen we weer terug. Dan wordt het hoofdgerecht aan boord gebracht. Het is allemaal perfect getimed. Nou ja, dan varen we weer een stuk en dan gaan de gasten terug naar het restaurant. Voor een nagerecht, koffie en heerlijke zoetigheden", legt Parmentier de gang van zaken uit. Voordat de twee initiatiefnemers met de exclusieve rondvaarten begonnen, werd er al druk gespeculeerd over het hoge romantische gehalte van de vaartochten. „En inderdaad, het is gebeurd", zegt Parmentier. „Het eerste huwelijksaan zoek hebben we achter de rug. Ik heb er helemaal niets van gemerkt. Maar nadat we terug waren vertelde zij me dat hij haar had gevraagd. Ze had wel even moeten nadenken maar ze nam het aan zoek toch graag aan." Als gast heeft Parmentier zelf de tocht nog niet meegemaakt. En eigenlijk weet hij niet zeker of hij zou willen, „ledereen kent me in Leiden. Ik zou me toch een beetje bekeken voelen. Maar mijn vrien din zou het toch erg leuk vinden om een keer te doen. Nou ja, als zij het wil... Een goede vriend van me zou eventueel de salonboot kunnen varen. Maar eigenlijk vind ik dat een beetje een rare situatie. Als ik het doe, krijg ik waarschijnlijk iets beroepsmatigs over me heen. Eens kij ken wat mijn passagiers nou zoal mee maken. Zo vaar ik ook wel eens als pas sagier in de open boot mee en dan merk ik hoe plezierig de tochten eigenlijk zijn." Tijdens de winterstop wil Parmentier nog eens goed nadenken over hoe het volgend jaar nou moet. De belangstel ling voor de culinaire tochten is hem ei genlijk net iets te groot. Omdat hij over dag al rondvaarten doet, worden de da gen met de culinaire tochten in de avonduren hem net iets te lang. „Ik wil er wel mee doorgaan maar misschien moeten we het aantal avonden beper ken", zegt hij. .Anders ben ik nooit meer thuis. Maar voorlopig mag iedereen nog gewoon mee, het kan van maandag tot en met zaterdag. „Maar mensen moeten wel beseffen dat ze vanaf de kant toch wel bekijks hebben. De meeste mensen kijken toch nog een keer extra als we langs komen varen. Het is een mooie boot, een salonboot uit 1935. Maar goed, veel gasten buiten de bekijks ook uit, die genieten van de aandacht." Culinaire vaartochten zijn nog tot eind september mogelijk. Reserveren kan via Mangerie de Koekop aan de Lange Ma- foto: WIM DIJKMAN tekst: AAD RIETVELD Het Comité Oud Vis sers organiseert met medewerking van re derij Triton op 1 sep tember voor de tien de keer de jaarlijkse vaartocht voor oud vissers uit Katwijk en Scheveningen. In totaal kunnen er 150 oud-vissers mee. Honderd plaatsen zijn voor Katwijkers bestemd. Aan de tocht over binnenwateren kun nen alleen kandida ten die 65 jaar of ou der zijn meedoen. Katwijkers kunnen zich vanaf 14 augus tus aanmelden bij C. van der Plas, tel: 4013867. Leeghwater had er zonder meer een dijk omheen gelegd en dan maar pompen Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Bert Boot (65) en Marnix Roeloffs (60) Woonplaats: Hazerswoude-Dorp Beroep: vrijetijdsvissers Gezien: op 't Joppe Wat is de vangst vandaag? Marnix: „Ik vis op broossems. Sinds vanmorgen 7 uur heb ik er een stuk of zeven gevangen. Moet je ze zien? Kijk, hier in dit net spartelen ze. Bert: „Ik heb nog maar één keer beetgehad, eentje van tien centimeter." Wat is het recordaantal waarmee u ooit thuis kwam? Marnix: „Ik kom altijd thuis met niks. Huh? „Ik neem ze namelijk niet mee. Aan het eind van de dag gaan ze terug het water in. Jullie hebben net bezoek gehad van de politie? „Nee, het waren gewoon controleurs. Je hebt overal vergunningen voor nodig: voor het varen, voor het vissen. Die waren in orde. En die van jullie?" Zitten jul lie elke dag op deze boot? Bert: „Nee. Het is zijn boot, hij is een soort Onassis. Elke week nodigt 'ie een ander maatje uit om mee te gaan vis sen. Je moet geluk hebben, en dat had ik deze week. Gasten tijdens de culinaire vaartocht. „Ze moeten wel be seffen dat ze vanaf de kant bekijks hebben. Maar goed, veel gasten buiten de bekijks ook uit, die genieten van de aandacht", zegt schipper Parmentier. FOTO TACO VAN DER EB [ER DE JAEGER»

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17