'Persoonsverheerlijking gevaar voor evangelisten' Spannende kinderbijbel leest als een trein Geloof Samenleving VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2000 VANDAAG 4 AUGUSTUS Vandaag 97 jaar geleden, op 4 augustus 1903, werd Giuseppe Melchiore Sarto als paus Pius X geïnstalleerd. Sarto bleek een conservatieve paus die zijn blik hoofdzakelijk richtte op dat wat binnen de kerk gaande was. Zijn in 1910 uitgebrachte Borromaeus-encycliek, waarin hij zich sterk profileerde als anti-protestant, wekte veel beroering. Ook door zijn strijd tegen het modemisme (een katholiek theologische stro ming ten gunste van aanpassing aan het moderne leven en denken), vielen overal gematigde katholieken in ongenade. Pius X schreef zelfs een 'anti-modemisteneed' voor, die al le katholieken op verantwoordelijke posten binnen de kerk moesten afleggen. In 1914 stierf de paus. Op 4 augustus in het jaar 1180 werd aartsbisschop Reinier van Spalato (nu Split in Kroatië) gestenigd door leden van zijn eigen bisdom. Hij had met sommige mensen een dis puut over kerkelijk bezit en kerkelijke onschendbaarheid, dat hem noodlottig werd. Ook 's avonds naar Passie in Tegelen tegelen De Tegelse Passiespelen krijgen vanaf zaterdag vier ex tra avondvoorstellingen. Ze zijn mogelijk gemaakt door een provinciale subsidie van 100.000 gulden. Tijdens de Passiespe len wordt het lijdensverhaal van Jezus Christus uitgebeeld. Het bijzondere aan de avondvoorstellingen is vooral de belichting; maar liefst 152 scenes moeten apart worden uitgelicht. Om dat mogelijk te maken zijn tien technici deze week bezig met de aanleg van vijftig bewegende armaturen, 125 meter voetlicht, ruim honderd theaterlampen en vijf kilometer kabel. Volgens de organisatoren levert het geheel 'een spectaculair schouwspel op'. Binnenkort verwacht de organisatie de 50.000ste bezoeker. Ondanks veel regen is de publieke belangstelling normaal. Mo gelijk komt dat door de overkapping in het park De Doolhof. De avondvoorstellingen beginnen om 20.30 uur. Jaarlijks uitje voor zendingsbond GZB driebergen In de bossen van Driebergen vond gisteren het jaar lijkse uitje plaats van de Gereformeerde Zendings Bond (GZB). Dat is de zendingsorganisatie van de orthodoxe Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. De bijeenkomst vond plaats voor zover bekend de 89ste keer. Hoewel het weer wat miezerig was, stond dat het enthousiasme van de gelovigen niet in de weg. Naar schatting vijfduizend mensen waren naar Driebergen ge komen om elkaar opnieuw voor een jaar een hart onder de riem te steken. foto anp Stichting wil oudere Israëli's helpen woudenberg De stichting Shaare Zedek uit het Utrechtse Wou denberg zamelt geld in voor renovatie van de afdeling geriatrie in het gelijknamige ziekenhuis in Jeruzalem. De stichting maakt zich hier druk om vanwege de sterk verouderde inrichting van de afdeling. Bij geriatrie verblijven voornamelijk oudere joden die in hun jonge jaren de verschrikkingen van de Tweede We reldoorlog aan den lijve hebben moeten ondervinden. De Wou- denbergse stichting is van christelijke origine en vindt het een 'erezaak' dat christenen behoeftige Israëli's te helpen met geld en gebed. Donateurs in spe kunnen zich voor minimaal tien gulden per jaar opgeven via postgiro 4295426 of bankrekening 436427060 tnv Shaare Zedek Urk. Gospelgroep Continentals met musical alphen aan den run De intematonale gospelgroep The Conti- nentals doet op 12 augustus Alphen aan den Rijn aan met de musical David, a man after God's own hart. Het optreden in de Salvatorikerk aan de Willem de Zwijgerlaan begint om 20.00 uur, en kost 15 gulden voor volwassenen en 7,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Boek- en Mu ziekhandel Het Anker in de Hoofdstraat, en bij het VW-kan- toor, of aan de zaal. Meer informatie en reserveringen: 0172- 471483/474190/474501. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Zweden: Van tijd tot tijd zon en enkele bui en, ook met onweer. Middagtem- peratuur tussen 19 en 24 graden. Finland: Nu en dan zon en enkele ver spreide buien, mogelijk met on weer. Maxima rond 20 graden. Denemarken: Af en toe zon en een enkele bui met een kleine kans op onweer. Maxima ongeveer 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In Engeland droog en vooral vrij dag af en toe zon. Verder wolken velden en zaterdag in het westen mogelijk wat regen. Middagtem- peratuur van 17 graden in het noordwesten tot 23 bij Londen. België en Luxemburg: Geregeld zon en vooral in de Ar dennen soms een regen- of on weersbui. Maxima omstreeks 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke helft enkele bui en, mogelijk met onweer. In het westen vrijwel droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Zowel zon als wolkenvelden. In de Alpen enkele forse onweers buien, in het zuidwesten lokaal wat regen. Zaterdag in het Rho- nedal en omgeving Mistral en zon. Maxima van 21 graden bij Bordeaux tot 27 bij Perpignan. Spanje: Langs de Golf van Biskaje wol kenvelden en eerst nog kans-op wat regen. Elders droog en veel zon. Lokaal veel wind. Maxima van 21 graden langs de Golf van Biskaje tot 35 in Andalusi. Portugal: Zonnig. Maxima meest tussen 30 en 35 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag kans op een regen- of on weersbui. Verder flink wat zon. Er waait een stevige noordenwind. Maxima rond 28 graden. Marokko: Zonnig, in het zuiden ook wolken velden. Droog. Maxima aan het strand tussen 28 en 36 graden, maar bij bewolking frisser. Tunesië: Zonnig, maar in het noorden tij delijk kans op een regen- of on weersbui. Vrijdag nog heet, zater dag maxima aan zee tussen 28 en 32 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Er waait een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur tussen 28 en 31 graden. Duitsland: In het zuiden en zuidoosten pe rioden met regen en onweer. Ver der af en toe zon en een lokale bui. Maxima tussen 19 en 24 graden. Oostenrijk: Overwegend veel wolken en van tijd tot tijd regen of onweer. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen of onweer. Middag temperatuur tussen 18 en 22 graden. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije zonnige perioden en zaterdag kans op een onweersbui. Maxima rond 30 graden. In Tsje- chi van tijd tot tijd flinke regen en onweersbuien bij temperatu ren tussen 19 en 23 graden. Jezus belijdeij( joden willen <f hier actief zij^ ke amsterdam dirk visser jstl jd De internationale bev 'Jews for Jesus' (Joden virfy zus) wil ook actief wore Nederland. De evangelisasn weging, die in 1973 in jgt werd opgericht, is in tiejo' den werkzaam. Hi De organisatie, die to|20 heeft zowel joden als niei vigen te bekeren, streeft om in 2005 werkzaam te alle steden waar 25.000 0^ joden wonen. Weliswaich Amsterdam daar net n I maar Nederland zou eepil strategische plaats zijn, zqia junct-directeur S. Perlmp. San Francisco, deelnem? Amsterdam 2000. pj De Nederlandse bevoll bekend om haar symu, voor de joden. Zij heeft ec^ ge geloofwaardigheid bij Pj ter nationale joodse get c schap, zegt Perlman. De beweging bereidt eL^ deo voor waarop overlevhe| van de holocaust die tot ra in Jezus zijn gekomen, ge nissen afleggen. Ook chri$_ die hun leven voor joden ben geriskeerd, komen i video voor. Tot hen beho| uit Nederland afkomstigl1 Enman (80) uit Grand Rap 'Jews for Jesus' vers! jaarlijks acht miljoen fifci met evangelieteksten en v< onder meer boeken en vi Perlman hoopt dat chris) de visie van haar bewegirjA/ pakken en dat ze kunnen e menwerken. „Met 160 i werkers kunnen wij bij lai niet alle 16 miljoen joden he ken." nl r Congres bidt voor bekering H Nederlandse vf" e amsterdam anphj pd Het evangelistencongresjg sterdam 2000 heeft gistert^ beden voor de terugkeeQ het Nederlandse volk totn; Dit gebeurde nadat RPF-Tei parlementariër dr. E. Sc|ei man had gezegd dat de,j| christelijke traditie van I*je land grotendeels verloren Cl gaan. vv „O Heer, wij bidden U Qj( mogen weten hoe weai woord kunnen delen metLj vriendelijke Nederlander a dat we honderden van hk, ze week voor U kunnenLj nen", bad programmadirtn Bill Conard. „Zegen dit vo j( koningin en haar familie,! ook de politici, docenti journalisten." Nederland heeft een rij gezegende christelijke gehad, zei Schuurman, 'daggast' het woord tot h< gres richtte. De aanwe; van het congres in Amsti herinnert hem aan het feit dat die traditie grotei verloren is gegaan, maar„t tegelijkertijd hoop voor dfe komst. „Bidt voor ons lan£0 volk en onze politici", aj RPF-voorman. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17^j 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrc het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korjti betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenf' worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassettes Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva van het regionale nieuws uit het Leids s Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr« ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Hongarije: Zonnige perioden, maar vooral in het westen ook kans op onweer. Maxima rond 32 graden, zaterdag iets minder warm. Italië: In het zuiden zonnig en warm. In het noorden en geleidelijk aan ook het midden enkele forse re gen- of onweersbuien. Middag temperatuur van 26 graden in het noorden tot ongeveer 33 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Toe nemende wind. Maxima dalend naar 24 tot 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog bij maxima van 32 graden. Op de Egesche Zee en omringende kusten maxima rond 27 graden bij een iets afnemende noordelijke wind. Malta: Zonnig bij maxima van 32 gra den. Turkije en Cyprus: In het Turkse binnenland eerst misschien een bui. Verder droog en veel zon met aan zee plaatse lijk veel wind. Aan zee maxima uiteenlopend van een graad of 27 in het noordwesten tot rond 33 in het zuiden en op Cyprus. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06 09 Zon onder 21.22 Maan op 12.44 Maan onder23.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.16 20.46 07.49 20.19 Laag 04.04 17.00 03.45 16.41 Eindhoven Den Helder Rotterdam licht bew half bew. licht bew. Vhssingen half bew Maastricht zwaar bew. Aberdeen zwaar bew. Athene onbewolkt Barcelona licht bew Berli|n licht bew. Boedapest Cyprus onbewolkt Frankfurt licht bew Helsinki half bew. Innsbruck regen Istanbul onbewolkt Klagenfurt regenbui Kopenhagen licht bew. Las Palmas onbewolkt Locarno zwaar bew. Linemburg licht bew Madrid onbewolkt Malaga zwaar bew. Mallorca zwaar bew. Malta licht bew Waarschuwing oud-medewerker Nixon op Amsterdam 2000: Pelgrimstocht Auteurs Sesamstraat maken met behulp van dominee selectie voor kleuters vanaf 4 jaar W regen ÈÉk opklaringen mist zonnig haêel windrichting 19 temperatuur W warmtefront V koufront lagedruk H hogedruk z3 30 24 2.3 zw2 29 23 12.0 nw 1 34 23 0.0 z2 34 27 0.0 nw2 22 12 00 z4 34 24 0.0 o3 23 15 0.Ó De persoonsverheerlijking waar evangelisten soms aan toege ven, is een van de grootste ge varen die hen bedreigen. „Een leidende rol als evangelist moet ons niet boven onszelf doen uitstijgen, maar moet ons nede rig maken", zei de Amerikaan Chuck Colson gisteren tijdens Amsterdam 2000. Alle grote evangelisten waren nederig, aldus Colson. Als naas te medewerker van president Nixon werd hij veroordeeld we gens zijn aandeel in de Water gate-affaire. Na bekering in de gevangenis is hij hoofd van een organisatie voor pastorale en sociale hulp aan gevangenen in 88 landen. Enkele tientallen sprekers op Amsterdam 2000 zijn directeur van een evangelisatieorganisa tie die hun eigen naam draagt. De bekendste is Billy Graham, maar met uitzondering van een geheim fondsje dertig jaar gele den is zijn blazoen schoon. An dere evangelisten hebben er meer moeite mee gehad de ver leidingen van bekendheid, geld en vrouwelijk schoon te weer staan. Als voorbeeld van een ge slaagd 'evangelistenhuwelijk' trad donderdag Bill Bright met zijn echtgenote Vonnette op. Zij wezen de deelnemers op de noodzaak van gebed en vasten. Bright richtte bijna een halve eeuw geleden Campus Crusade for Christ (evangelisatie onder studenten) op, waarvan hij vo rige week de leiding overdroeg. Een echtgenote moet zich vrijwillig onderwerpen aan haar man, zei Vonette, die later uit riep; 'Ik ben gewend na mijn man te spreken', toen zij zich op een persconferentie als eer ste moest introduceren. U bent hier in Holland, werd haar van uit de zaal toegeroepen. Franklin Graham hield 's avonds de 10.000 deelnemers voor dat ze nooit een verwaterd evangelie mogen verkondigen. „Wij nodigen de mensen uit om vergeving voor hun zonden te vragen. De enige weg naar het eeuwige leven is door Jezus. Mohammed is niet voor onze zonden gestorven, Boeddha niet, alleen Jezus Christus." Hij had zijn toespraak niet echt voorbereid. Graham er kende dat hij na zijn eerste, min of meer mislukte optreden als evangelist zich had voorgeno men nooit weer te zullen pre ken. Ook toen zijn vader er bij hem op aandrong, was het ant woord aanvankelijk negatief. Franklin is nu directeur van de hulpwerkafdeling van de Billy Graham Evangelisatie-organi satie. Zijn afwezigheid gedurende drie dagen op Amsterdam 2000 en zijn weinig overtuigend op treden donderdagavond roepen de vraag op of hij zichzelf wer kelijk als de opvolger van zijn vader ziet, als die de tijd rijp acht om af te treden. KYAiKTiYOJe moet de tocht gemaakt hebben. Voor boeddhisten in Myanmar, het vroegere Birma, is dat de reis naar Kyaiktiyo in de pro vincie Mon. Kyaiktiyo is een van de meest bekende pagodes in My anmar. Een pagode is een boeddhistisch heiligdom van tenminste drie verdiepingen. De tocht er naar toe voert bergopwaarts twaalf ki lometer lang door dichte bossen en langs steile hellingen. Toeristen laten zich graag dragen. foto ap» sakchai laut hilversum francoise ledeboer Zouden er nog ouders zijn voor wie het vanzelf spreekt hun kin deren voor te lezen uit de kin derbijbel? In orthodox-religieu ze kringen op de Veluwe en in Staphorst gebeurt het vast nog op grote schaal, maar elders in onze multiculturele samenle ving? Wie de ferme rij kinderbij bels in boekwinkels als maat staf neemt, zal deze vraag be vestigend beantwoorden. Se samstraat-auteurs Marianne Busser en Ron Schroder verrijk ten dit aanbod onlangs met de eerste bijbel die geschikt is voor kinderen vanaf 4 jaar. „Een kinderbijbel schrijven zou niet gemakkelijk zijn", staat in het Woord Vooarf. „We wilden namelijk niet alleen een mooie, maar ook een verantwoorde bijbel maken." Ze hadden het project nooit aangedurfd zonder de steun van een vakman. Ze vonden een onmisbaar 'klankbord en vangnet' in ds. Pieter van Win den van de Samen op Weg Ge meente in hun woonplaats Soest. In zijn eigen inleiding prijst Van Winden de toewijding waarmee de schrijvers zich hebben gebo gen over de vraag welke verha len ze niet en welke ze wel zou den vertellen. De gemaakte keuzen licht hij niet toe, maar volgens Van Winden is het re sultaat 'een uiterst toegankelij ke bijbel geworden, die als een warm en open huis midden in de wereld van kinderen staat'. Dat kinderen, die kennis maken met de wondere wereld in boe ken die opzuigen als een droge spons water, zal elke voorlezer van jonge kinderen bevestigen. Omdat alles nieuw is, maakt al les onveranderlijk diepe indruk. Na het succes van de gruwel Eva eet van de appel van de boom des levens, een verhaal uit het boek Genesis. illustratie gpd verhalen van Roald Dahl is de tijd definitief voorbij dat voor ernstige schade aan kinderzie len wordt gevreesd als jongeren te vroeg over 'enge' thema's le zen. Maar omdat kinderen door de televisie wel al jong met schok kende beelden worden gecon fronteerd, rust op jeugdboe kenauteurs misschien wel zwaarder dan ooit de verant woordelijkheid zorgvuldig na te denken op welke manier ze kin deren hun onderwerpen pre senteren. Bij het Oude Testament ston den Busser en Schroder voor het probleem dat ze verhalen vol moord- en doodslag, ver raad, jaloezie, lafheid en dom heid moesten bewerken. Kaïn slaat zijn broer Abel dood, de jaloerse broers werpen Jozef in een put en de Egyptische farao laat alle mannelijke joodse ba by's doden. Bij de achtervolging van het joodse volk richting Kanaan laat God het hele Egyptische le ger zonder pardon verdrinken in zee en bij de verovering van Jericho in het beloofde 'Heilige Land' zorgt Hij ervoor dat de hele stad in elkaar stort. Waar na Gods volk nog jarenlang door het land trekt om stad na stad te veroveren en het ene na het andere leger te verslaan. Hoe vertel je bovendien aan kinderen van 4 jaar dat Jezus aan het kruis wordt genageld na het verraad van zijn discipel Ju das tegen betaling van dertig zilverstukken? De auteurs slaagden er in al de ze gruwelijke gebeurtenissen op te schrijven als spannende sprookjes die lezen als een trein. Daarbij hadden ze na tuurlijk het voordeel dat de ver halen altijd met een 'blijde boodschap' goed kunnen aflo pen omdat God het beste met de mensen voor heeft ook al maken ze er op aarde steeds weer een vreselijk zootje van. Ze laten bijvoorbeeld weg dat Abraham zijn bijvrouw Hagar en zoon Ismaël onder druk van zijn jaloerse vrouw Sarah de woestijn inzendt. En dat Pilatus het domme volk de keus voor legt tussen kruisiging van Jezus of die van de misdadiger Bara- bas. Waarna hij laf zijn handen in onschuld wast. Maar alleen een kniesoor zal daar over vallen, te meer omdat kinderen in deze bijbel ook hun eerste les in de eeuwig belang rijke normen en waarden van de 'Tien Geboden' krijgen. De ze multiculturele samenleving kan er bovendien niet omheen dat het fundament van onze West-Europese beschaving ooit is gegrondvest op een christen dom vol verhalen. Dat zoveel mogelijk kinderen daar aan de hand van kinderbijbels zo vroeg mogelijk kennis mee maken, kan alleen maar nuttig zijn. De 'Bijbel voor kinderen' van Marianne Busser, Ron Schroder en ds. Pieter van Winden (uitge verij Van Holkema Waren- dorf) bestaat uit twee delen. Het Oude Testament kost 29,90 gul- den, het Nieuwe Testament 24,90 gulden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12