f t den Regio Vier garages aan ringweg rond de stad Breestraat 115 weerspiegelt Leidse geschiedenis opadvocaat Spong Hij discussie COC Hoogwerker sta-in-de-weg op invalidenplaats Straatrover steelt mountainbike Keppel raadt nieuwe bezetting stadhuis af duinrell IDAG 4 AUGUSTUS 2000 ien Geestelijk is ze nog kerngezond, lichamelijk gaat het wat nder. Maar dat is ook niet zo verwonderlijk, gezien de leeftijd n honderd jaar die mevrouw C. Plas (links) gisteren bereikte, co-burgemeester Pechtold kwam langs in Robijnhof om zijn icitaties namens de gemeente over te brengen. Ook de zus n de jarige (rechts) was present. Mevrouw Plas is geboren in tterdam. Daarna heeft ze in Voorburg en Leiden gewoond. Ze s werkzaam als telefoniste. Sinds de opening van Robijnhof 1977 woont ze daar. foto mark lamers Tan met hondenriem geslagen pENTijdens het uitlaten van zijn hond is een 34-jarige Leide- )(][ar gisteravond op de Doelengracht mishandeld door een nog ibekende man. Zijn hond werd daar rond half tien aangeval- n door een loslopende hond, waarop de Leidenaar zijn eigen irvoeter ook losliet. Tijdens het gevecht belandde de 'aanval- ïde' hond in het water. De vermoedelijke eigenaar van het m er haalde het beest uit de gracht, pakte de riem van de nek L n de hond en sloeg daarmee in op de Leidenaar. Daarna ging er met het beest vandoor. De 34-jarige man heeft striemen zijn lichaam als 'aandenken'. ïvalide vrouw bestolen den Een 78-jarige vrouw is gisteravond op brutale wijze in ar woning aan de Albertine Agnesstraat in Leiden-Noord van ar portemonnee beroofd. Zij zat in een invalidenwagen in de m mer toen plotseling een onbekende man achter haar stond. indringer knoopte een gesprek aan met de vrouw en zag op n gegeven moment kans de portemonnee uit haar handtas te len. Daarna verliet hij de woning en deed de deur netjes cht. Hoe de man kon binnenkomen is de politie een raadsel. Ambitieus voorstel Stadsparkeerplan: Vier grote parkeergarages aan de rand van de binnen stad, de exploitatie van het transferium langs de A44 en de introductie van city-bussen. Dat zijn de toekomst plannen van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL), die gisteren werden gepresenteerd op het parkeerterrein aan de Haagweg. Naast de bouw van garages aan de Haagweg, de Lammenschansweg en bij de Groenoord- hallen, moet er ook één op bedrijventerrein De Waard komen. Om die bereikbaar te maken moet er een verbin ding komen over de Nieuwe Rijn naar de Kanaalweg. Zo zijn de NI 1 en A4 beter bereikbaar. C Leiden zoekt naar het ant- )rd op de vraag: moet er nog een COC zijn in Leiden? In ïl Cid-week houdt de instel- een forumdiscussie met het 'o ma 'Einde van de homo- uancipatie'. Topadvocaat Ge- Spong, emancipatiewet- i4ider H. Baaijens en voorzit- Ineke Huyser van COC Ne- iJland zitten in het forum. Tot de jaren tachtig hebben no's met succes van zich la- horen. Resultaat: in Neder ig maakt het voor de belas- verzekering, de bank, de "jt leente - noem maar op - ijt t meer uit of je met een man touw samenwoont. De laat ste strijdpunten zijn het homo huwelijk en het hebben van kinderen", aldus COC Leiden. „Is er nog iets om voor te vech ten? En als er nog wat te eman ciperen valt, moet het COC dan niet actiever worden?" De discussie heeft plaats op donderdagavond 17 augustus vanaf acht uur in het COC-ge- bouw aan de Langegracht. De bijeenkomst is onderdeel van een breder programma waar mee COC Leiden zich in de El Cid-week presenteert aan de aankomende studenten. Want, meldt de instelling: „De meeste homoseksuele studenten ko men pas uit de kast - en in het COC - tegen het einde van hun studie." leiden eric-jan berendsen Al in januari volgend jaar wil de SSL starten met de exploitatie van een deel van het transferi um, dat nu nog in beheer is bij de provincie. De onderhande lingen met Zuid-Holland daar over zijn gaande. SSL-secretaris Chris Verplancke wil het liefst eind dit jaar al beginnen, omdat dan Jacobs Engineering Group zich aan de Plesmanlaan ves tigt. Bij het ingenieursbedrijf, nu nog gevestigd in Amster dam, Rotterdam en Schiedam, werken 600 mensen. Ver plancke: „Die kunnen mooi op het transfe rium parkeren en naar kan toor worden vervoerd. Ja cobs was ook in onderhande ling met de gemeente Den Haag, maar koos onder meer voor Leiden vanwege de betere bereikbaarheid." Naast de exploitatie van het transferium, dat nu maar mondjesmaat wordt gebruikt, pleit de SSL ook voor de bouw van een parkeergarage op De Waard. Dan zou de Admiraal Banckertweg moeten worden verbonden met de Kanaalweg middels een brug over de Nieu we Rijn. Hierover wordt gespro ken met de gemeente. De SSL wil vier garages aan verschillen de kanten van de stad. Van en naar die garages moeten city bussen gaan rijden, die ook de diverse musea in het centrum aandoen. Dat systeem moet een gesloten geheel worden. Al le gebruikers van de SSL kun nen gebruik maken van de bus sen op vertoon van het parkeer bewijs. De SSL zet hoog in, maar is 'Onze visie is werkelijkheid geworden overtuigd van haar gelijk. „On ze visie is werkelijkheid gewor den", weet Verplancke. De SSL begon vijf jaar geleden met de exploitatie van het parkeerter rein aan de Haagweg. De ach terliggende gedachte was, dat met de jaren het parkeren in de steeds meer autoluw wordende binnenstad steeds problemati scher en duurder zou worden. Een betaalbaar alternatief bui ten het centrum met gratis ver voer naar datzelfde stadshart was dé oplossing. Het Haagweg-terrein biedt plaats aan zo'n 1000 au to's en weke lijks worden er 3000 ge parkeerd. Negendui zend mensen worden per week van en naar de binnen stad vervoerd. Inmiddels heb ben talloze afvaardigingen van gemeenten en ministeries een kijkje genomen aan de Haag weg. Verplancke spreekt zelfs van een pilot-project. „Zeker voor steden in Nederland met oude binnensteden en parkeer problemen." De plannen zijn gebundeld in de brochure Stichting Stadspar keerplan Leiden 2000. Daarmee wil Verplancke de boer op om onder meer financiële steun te krijgen bij het Rijk. Wethouder parkeerzaken Melanie Schultz mocht gisteren het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Want de plannen zijn er, maar het geld nog niet. Daarom hoopt Verplancke het bedrijfs leven én de gemeente te inte resseren. „En gelukkig hebben we nu een wethouder die mee werkt. Dat was vijf jaar geleden toen we begonnen nog wel eens anders." foto mark lamers Fout geparkeerd. De hoogwerker op twee parkeerplaatsen voor invaliden, aan de Papiermolen. leiden herman joustra Dat mag niet, zomaar een voer tuig neerzetten op een parkeer plaats voor invaliden, zonder een speciale vergunning. Maar op de parkeerplaats aan de Pa piermolen in de Merenwijk, voor een blauw bord met een grote 'P' en een afbeelding van een rolstoel staat al een week of twee een grote hoogwerker. Het gevaarte neemt twee plekken voor invaliden in be slag, tot grote ergernis van een aantal omwonenden. Die vra gen zich af of die hoogwerker niet kan worden weggesleept en waarom de dienst Stadstoe- zicht nog geen bekeuring heeft uitgedeeld. Want als je daar met je eigen auto gaat staan heb je zo een prent. Of heeft de gebruiker van de hoogwerker misschien een ontheffing? Op de hoogwerker staat de naam van de eigenaar keurig vermeld, inclusief het bijbeho rende telefoonummer, van HWS Verhuur aan de Kenau- weg in Leiden. „Die is verhuurd aan de firma Eldon in Alphen aan den Rijn", zegt degene die de telefoon opneemt zonder aarzeling. „Probeert u het daar eens." „Wat vervelend", zegt de man die bij dakbedekkingsbe- drijf Eldon de telefoon op neemt. „Oeh, nou heb ik spijt dat ik de telefoon niet op het antwoordapparaat heb gezet. Geintje natuurlijk, maar ik be doel ermee te zeggen dat ik van niks weet. Ik sta hier helemaal alleen in het magazijn. Ik ben hier in mijn eentje. Ik hoop maar dat die hoogwerker voor niet te veel overlast zorgt. Maar belt u morgenochtend even te rug. Vanaf zeven uur zijn hier twee mensen aanwezig. Die moeten van meer weten." Niet dus. Ook zijn collega's weten van niets. „Eldon?" Politievoorlichter Sjoerd van Andel weet niet be ter dan dat de hoogwerker is gehuurd door het Leiderdorpse schilderbedrijf Van der Nat. „Dat hebben wij uitgezocht. En dat bedrijf hebben we een paar keer geprobeerd te bellen. Zon der resultaat. Want die lui zitten nu natuurlijk allemaal in Span je. Met de bouwvak." De politie, die zelf al drie keer is gebeld met de medeling dat de hoogwerker in de weg staat, zit zeer zeker met de kwestie in zijn maag. Van Andel: „Maar het probleem is dat de hoog werker te zwaar is om zomaar weg te slepen. Dat zal de huur der toch zelf moeten doen. Ja, en dan kun je er een bon op plakken van 25 gulden of van 2500 gulden, het ding staat er." Volgens Saskia Ridder, woordvoerster van Stadstoe- zicht, is er door de gemeente in elk geval geen ontheffing ver leend. De huurder is in overtre ding. En het schilderbedrijf Van der Nat? Dat is inderdaad niet voor commentaar bereikbaar. Tot 7 augustus meldt het ant woordapparaat. Maar dan kom eindelijk het verlossende woord: de hoog werker is niet gehuurd door het schildersbedrijf Van der Nat, maar door een dakbedekkings- bedrijf, meldt Saskia Ridder. En dat heet niet Eldon, maar...Van der Nat. Een misverstand dus. De huurder is inmiddels ge waarschuwd en de verhuurder, HWS, haalt de hoogwerker zo snel mogelijk weg. Met een re servesleutel. Zo simpel kan het soms zijn om een probleem op te lossen. Van leiden een 14-jarige jongen die op zijn mountainbike langskwam. Zijn goede daad kwam de jongen Op de Haven werd een 21-jarige Leidse vrouw duur te staan. De dief liet de vrouw los, pakte de gisteravond belaagd door een straatrover. De fiets en reed weg. Jongelui die het tafereel van man probeerde haar mobiele telefoon af te pak- uit de Zijlstraat hadden gezien renden achter de ken. Bij de worsteling kreeg de vrouw hulp van fietsendief aan, maar die was hen te snel af. MAKELAAR tot Q TEKENAAR Morgen vindt u de baan die bij u past in ineke van Berge Henegouwen studeert af op het Moeriaenshooft en onno havermans ar een mens al plezier aan beleven. Anneke van Berge l^hegouwen is helemaal weg het Leidse stadsarchief, e jaar speurde ze naar gege- is over het Groot Moeriaens- >ft, bij het kadaster bekend Breestraat 115. Met een ptie over de geschiedenis het huis en zijn bewoners idde ze vorige week haar stu- geschiedenis af. Maar na de ner meldt ze zich doodleuk ïieuw bij het archief. „Het is :1 spannend, want je weet )it van tevoren wat je zult den." .en geboren en getogen dse is ze. Van 1941. Moeder drie kinderen, oma van ze- kleintjes. Toen de jongste hter 21 werd ging ze naar de ledermavo, het toenmalige erhaave College. „Dat was in !4. Ik ging vwo doen. Vijf jaar ;r ben ik gaan studeren, ge- iiedenis want dat vond ik al- interessant." In 1994 :d ze voor het eerst archief- derzoek en ze was meteen ;kocht. ,We werkten tijdens een col- e met een groep studenten oude stadsplattegronden Leiden. We moesten allerlei ygevens uitzoeken, die later mi verwerkt in de uitgave Lei- mi in Kaart (1997). Ik kreeg de Bote en de IGeine Van Hagen, P 1670-1675, toegewezen. Die trten zijn tot de negentiende Jw geregeld afgedrukt en ar allerlei doeleinden ge likt. De contouren van de d waren sinds het maken de kaarten niet veranderd, was mijn eerste kennisma- ig met het Leidse archief en wist meteen dat ik daar on- rzoek wilde doen. Ik vind het ar zo geweldig. Je gelooft je en niet bij wat je vindt." Anneke van Berge Henegouwen toont een van de ornamenten op een schouw in het huis. Als onderwerp van haar af studeerscriptie koos Van Berge Henegouwen voor Breestraat 115, pal tegenover het stadhuis, omdat ze het huis goed kent. Het is eigendom van haar neef, die op de begane grond bloe menwinkel Hosman drijft. Wanneer de originele pui is ver vangen door een glazen winkel ruit kon ze niet achterhalen. Ook is nog niet bekend waar de naam Moeriaenshooft vandaan komt. Die tegenvallers wegen echter niet op tegen de schat aan in formatie die ze opdook uit oude rekeningen, notariële actes en gerechtelijke notulen. Het pand aan de Breestraat weerspiegelt in een notedop de Leidse ge schiedenis. Van Berge Hene gouwen beschrijft hoe het hoogste plekje van Leiden ver andert van een marktplaats met liefst 57 herbergen - waar in de vijftiende eeuw kippen, ganzen en konijnen vrijelijk op 'straat werden verhandeld en geslacht - in een deftige winkelstraat, waar de notabelen van de stad woonden. De oudste beschrijving die ze foto mark lamers vond dateert van 1486, wanneer het huis 'ter aarde ligt'. „Ik kon niet vinden waarom het inge stort zou zijn, totdat ik ging zoeken of de burgemeesters van Leiden hier misschien ook mensen van buiten de stad lie ten logeren, zoals in andere herbergen. Daar vond ik geen bewijs van, maar wel trof ik een uitgebreide rekening van wat er was betaald voor bestrijding van een brand. Inmiddels weet ik ook de eigenaar van voor die brand en dus heb ik besloten in september verder te gaan zoe ken. De kelder is middeleeuws. Hoe oud hij precies is moet nog onderzocht worden, maar voor lopig heeft stadsarcheoloog Maarten Dolmans zijn handen vol aan de opgravingen op het Pomona-terrein. Daar moet ik dus nog even op wachten." Intussen werkt Van Berge He negouwen al wel aan een twee de versie van haar scriptie. „De smeuïge verhalen staan er nu niet in, omdat ik gehouden was aan een beperkt aantal pagi na's." De scriptie lijkt soms een wat saaie opsomming van feiten en bewoners, zo concludeerde de commissie onder leiding van hoogleraar Groenveld, bij wie Van Berge Henegouwen afstu deerde. Het blijkt lastig om de historie van een huis op een sprankelende manier te vertel len, zeker als je wetenschappe lijke verantwoording moet af leggen. „Ik begon met het on derzoek naar één huis, maar er bleken op dat perceel drie hui zen te zijn gebouwd. Het derde pand, aan de Voldersgracht (de voorloper van de Langebrug), werd echter voor 1784 afgebro ken. En het Cleyn Moeriaens hooft werd in 1763 bij het buur huis gevoegd, waar thans de LWO huist." De gevel van dat kleine huis is nog steeds intact, zoals ook de gevel van nummer 115 nog altijd het opvallende smalle zij raam kent. Al in de zestiende eeuw werd vastgelegd dat de buren hun gevel niet naar vo ren mochten plaatsen wegens de lichtinval in het Groot Moe riaenshooft. „Prachtig toch", aldus Van Berge Henegouwe. „Ik ben echt gek van dat huis." annet van aarsen Directeur Liesbeth Keppel van Stichting de Binnenvest heeft gisteren in een persoonlijke brief aan de bezoekers van de Bakkerij uitgelegd, waarom het Slaaphuis aan de Nieuwsteeg dinsdag is gesloten. Ze belooft hen dat de nachtopvang bin nen een maand weer open is voor mensen die een plek nodig hebben om de nacht door te brengen. „Ondertussen heeft een aantal van u geen slaap plaats voor de komende weken. Wij vinden dat spijtig en had den het graag anders gezien", schrijft ze. Keppel had vernomen dat de gebruikers van het Slaaphuis en bezoekers van het Diensten centrum plannen maakten om opnieuw het stadhuis te 'bezet ten'. Ze vraagt hen om niet tot actie over te gaan. „U hebt uw stem luid en duidelijk laten ho ren. Het effect is dat nu alles in het werk wordt gesteld om de situatie te verbeteren." Naar het zich laat aanzien hebben de actievoerders in spé dat verzoek ter harte genomen. De bezet tingsplannen zijn afgeblazen. Onduidelijk is hoeveel men sen momenteel noodgedwon gen de nacht buiten doorbren gen. De groep die van het slaaphuis gebruik maakte wis selde. Soms waren alle twaalf bedden bezet en moesten vier, vijf mensen per nacht teleurge steld worden, soms bleven er bedden leeg. „Er is nogal wat mobiliteit in de groep gebruikers van het Slaaphuis. Sommigen brachten bijvoorbeeld ook vaak de nacht door op Schiphol", aldus Kep pel, die een paar klanten ergens anders binnen de stichting kon onderbrengen. Ze meldt overi gens dat een aantal mensen zich bij de stichting heeft ge meld die vrienden van vroeger herkennen in de groep en hun huis tijdelijk hebben aangebo den. „Dat zijn mooie berich ten", aldus Keppel, die van me ning is dat het gebruik van het Slaaphuis niet meer verant woord was. Inmiddels is een aannemer in het gebouw aan de Nieuwsteeg aan de slag ge gaan met een grondige renova tie: er wordt iets gedaan aan brandveiligheid, de ventilatie, de verwarming en aan de toilet ten. Het zijn tijdelijke maatre gelen, want Keppel hoopt dat ze binnen een jaar op een an dere plek in de stad een Slaap huis kan openen. MEER DAN EEN KILOMETER GLIJBAAN OP DUINRELL! een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell eer actie en plezier Nieuw dit jaar is ook "The Historical in dagje Duinrell is genieten voor jong en oud.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11