Zijloever breidt zorg uit naar Meren wijk iLeiden De mooiste waterkiek is 750 gulden waard -vV Brief 3 October Vereeniging zet kwaad bloed bij Japanners Ég Kimono's en klompen Betoncentrale in delen Studentenhuisvesting streeft naar kortere wachtlijst Haardstee zoekt nieuwe huisvesting 95 49 INDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 IES )e 3 October Vereeniging leeft Yumi Mitsunaga en haar iroer en zus laten weten, dat iet haar spijt dat de brief is pgevat als belediging. „Het is eenszins de bedoeling ge veest u te krenken. Het ver- oek van de 3 October Ver eniging is gedaan vanuit de verweging dat een zo au- hentiek en verantwoord mo- ;elijke invulling van dit onder - leel van de optocht niet beter :an geschieden dan met de nedewerking van de Leide- ïaars die het best op de hoog- zijn van de Japanse cul- uur", schrijft R. Heruer, voor- itter van de Optocht- en Tap toecommissie, aan de drie. Maar Yumi en haar broer en zus hebben er geen trek in. „Wij zijn trots op ons Japans zijn en willen dit ook graag la ten zien", schrijven zij. „Al leen niet lopend in kimono over de Breestraat, maar in combinatie met soonlijkheid en Vanuit het diepst v verzoeken wij u da vaderlandse cultu waarde te laten en Japans-Nedei kingen nemen w dit plan toch doe derlandse inwor den tijdens de klompen mei leiden eric-jan berendsen Een brief van de 3 October Vereeni ging die in juni aan ruim honderd poort is gestuurd, is bij een aPantalvan hen slecht gevallen. In het schrijven wordt gevraagd mee te doen aan de optocht op 3 oktober. Een deel van de jaarlijkse stoet staat dit keer in het te ken van de viering van 400 jaar betrek kingen tussen Japan en Nederland. De Leidse Yumi Mitsunaga en haar broer teerd.' „Niet om wie wij zijn en niet om wat wij kunnen. Dat ligt wel erg nVdfrffif weinig respect voor de Japanse ge meenschap en weinig kennis van de zeden en gewoonten. De drie, kinde ren van een Japanse vader en een Ne derlandse moeder en in het bezit van twee paspoorten, vinden het vreemd dat ze wél worden verzocht om mee te doen aan een optocht, maar nooit zijn gevraagd op enige andere manier mee te werken aan de viering van 400 jaar Nederland-Japan, waarin Leiden een prominente rol speelt. Waarom be denkt men pas dat er Japanners in Lei den wonen op het moment dat men hen nodig heeft en niet aan het begin van de 'feestelijkheden', zo vragen broer en zussen zich af. De brief is ook slecht gevallen bij hun moeder. Zij deelt de inhoudelijke bezwaren van haar kinderen, maar vraagt zich ook af hoe de 3 October Vereeniging aan hun adres is geko men. Ook zouden er willekeurig brie ven zijn verstuurd, omdat Japanners die al jaren in Leiden wonen, geen schrijven hebben ontvangen. Navraag bij de Japanse ambassade leerde haar, dat de adresgegevens daar in elk geval niet vandaan kwamen maar wel eens van de gemeente of de Vreemdelin genpolitie afkomstig zouden kunnen zijn. Volgens de gemeente heeft de 3 Oc tober Vereëniging een stapel envelop pen met daarin de brieven op het stad huis afgeleverd. Daar zijn ze, tegen vergoeding van de kosten, van de adresseringen voorzien, zo laat ge meentelijk woordvoerder Fons Dele- marre weten. „En daar is de Vreemde lingenpolitie dus niet aan te pas geko men. Vraag aan de computer om een uitdraai van de adressen van mensen met een Nederlandse en Japanse na tionaliteit die in Leiden i gebeurt. Dat kan met all ten." Waarom niet alle in achtige Japanners een brief hebben gehad, is volgens Delemarre ook ver klaarbaar. „Die hebben blijkbaar geen dubbele nationaliteit. Zij zijn of tot Ne derlander genaturaliseerd of hebben de Japanse nationaliteit behouden. De brief van de 3 October Vereeniging is alleen naar mensen gegaan met een dubbel paspoort." Overigens erkent Delemarre dat het niet gebruikelijk is om adresbestanden voor dergelijke doeleinden te gebrui ken. „Maar in dit geval hebben we het verzoek van de 3 October Vereeniging toch ingewilligd. De gemeente Leiden staat in het algemeen achter de strek king van brief. Leiden, de 3 October- vereeniging en 3 oktober vormen een drie-eenheid. Daarom zijn wij behulpzaam geweest bij het adresse ren. De adresgegevens zijn overigens niet ter beschikking gesteld aan de 3 October Vereeniging. Ze zijn het stad huis niet uitgeweest." De Registratiekamer in Den Haag die onder meer is belast met het toezicht op persoonregistraties en privacybe scherming, ziet geen enkele aanleiding de handelswijze van de gemeente af te keuren. Integendeel. „Leiden heeft het op een nette manier gedaan", aldus voorlichter R. Schrijnders. asjesroofsters pgepakt vee meisjes uit Leiden (14 en jaar) zijn gisteren door de ilitie aangehouden op ver- nking van tasjesroof. De poli- vermoedt dat het tweetal >k een aantal woninginbraken >eft gepleegd. Bij de tasjes ven maakten de meisjes ge- uik van een scooter. Door de elheid van het voertuig ver sten zijn hun slachtoffers. De ilitie kwam het duo op het oor doordat het slachtoffer n een beroving op 26 mei een led signalement kon geven n beide daders. Zij worden orgen voorgeleid. romfïetsers botsen 3 de Plesmanlaan zijn gister- 'ond drie mensen gewond ge- akt toen de twee brommers aarop zij zaten frontaal op el- lar botsten. Een 16-jarige piz- bezorger uit Voorschoten ed richting centrum en raakte n bromfiets, die bestuurd erd door een Katwijkse jon- n van onbekende leeftijd en jn 15-jarige duo-passagiere dezelfde woonplaats. De )orschotenaar is naar het JMC gebracht. Beide Katwij- rs moesten voor behandeling tar het Rijnland Ziekenhuis in :iderdorp. leiden Enorme stalen constructies staan bij Drakenburgh aan het water van de Zijl. Het zijn onderdelen voor een betoncentrale in Gou da. Het wordt een van de grootste centrales van Nederland. In totaal zo'n 35 meter hoog, melden ze bij Drakenburgh. „Die onderdelen bij het water vormen dus maar een klein deel." Over een paar weken gaan de gevaartes over het water op transport. foto wim dijkman Zorgvoorziening Zijloever, dat verzorgingshuisdiensten aan huis aanbiedt in de wijken De Kooi, Noorderkwar tier en de Zeeheldenbuurt, gaat haar activiteiten uitbrei den naar de Merenwijk. Het is de bedoeling dat voor het einde van het jaar zo'n dertig ouderen uit deze wijk, die recht hebben op zorg zoals die in een verzorgingshuis wordt aangeboden, hulp aan huis krijgen van Zijloever. Dat betekent dat de zorgvoorziening haar cliëntenbe stand op korte termijn ziet groeien van zestig naar ne gentig ouderen. leiden annet van aarsen Volgens directeur T. Kohlbeck van Zijloever is de uitbreiding naar de Merenwijk, tot nu toe een blinde vlek als het om ver zorgingshuizen gaat, hard no dig. „Aan de noordkant van de Rijn staan geen verzorgingshui zen. En we merken dat er in de Merenwijk grote behoefte is aan deze zorg. Sommige men sen die we in de Merenwijk gaan bedienen staan al heel lang op wachtlijsten. Anderen hebben geen verzorgings huisindicatie omdat er simpel weg geen verzorgingshuizen waren in de Merenwijk. In de wijk wonen, met name in de flatwoningen van de 'molens', veel ouderen." Het systeem waarmee Zijloe ver werkt heeft meerdere voor delen. Ten eerste is er voordeel voor de ouderen, die gewoon thuis kunnen blijven wonen maar toch de zorg krijgen waar ze recht op hebben. Daarnaast heeft Zijloever het ten opzichte van traditionele verzorgings huizen relatief gemakkelijk: de zorginstelling hoeft geen ka mers en aanleunwoningen bij te bouwen als ze wil uitbreiden. Zijloever is al enige tijd bezig met het werven van personeel, volgens Kohlbeck tot nu toe met opmerkelijk succes. Maar het is een lastig proces. Kohl beck: „Je kunt natuurlijk geen cliënten inschrijven als je de mensen niet hebt om hen te bedienen. Wat dat betreft staan we op scherp." Op termijn hoopt de zorgin stelling haar personeel in de Merenwijk op pad te kunnen sturen vanuit een wijkvoorzie- ning. Daarover wordt met de gemeente, de Stichting Dienst verlening Leiden en de Wo ningbouwvereniging Zijl en Vliet onderhandeld. Zijloever zelf heeft haar hoop gevestigd op een leegstaand bankgebouw bij winkelcentrum De Kopermolen. Maar voorlo pig kan de zorginstelling uit de voeten met de twee diensten centra die ze in De Kooi ge bruikt. Kohlbeck: „We kunnen nu al aan de slag met de Rondedans en Zijloever als uit valsbasis. Maar het zou natuur lijk mooi zijn als we onze men sen, die in de Merenwijk aan de slag moeten, op korte termijn vanuit een gebouw in deze wijk op pad kunnen sturen." Zo ver is het nog niet, zegt verantwoordelijk wethouder H. Baaijens (zorg, welzijn). De ge meente en andere partijen on derhandelen inderdaad over een plek. „Maar de meest actu ele stand van zaken ken ik niet." Hij heeft in ieder geval zijn handen vrij om snel een beslissing te nemen. Voor de zomervakantie gaf de raads commissie voor zorg en Baaijens toestemming c der overleg de knoop hakken bij de onderh gen met de eigenaren schikte panden in de wijk. iden herman joustra irvolg van voorpagina Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) denkt li it de wachtlijst voor studenten die een kamer zoeken in stuk korter kan. De organisatie wil dat bereiken Dor het plegen van nieuwbouw en de aankoop van tanden. Ook overlegt de stichting regelmatig met cor poraties in Leiden en omgeving over het tijdelijk ge- uik van kamers en panden. „Dat gebeurt onder meer met de Woningbouwver eniging Leiderdorp", zegt plaatsvervangend directeur N. Stikkelorum. „Zo zouden wij tijdelijk gebruik kun nen maken van huizen die gesloopt moeten worden vanwege de verbreding van de snelweg. Op die manier hebben we ook een hele tijd gebruik kunnen maken van het oude Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht." De SLS heeft jaarlijks te m^ken met tussen de 800 en 1000 nieuwe studenten die een kamer zoeken, terwijl de organisatie zo'n 5000 kamers in eigendom en nog eens 500 in beheer heeft. Hoewel de wachtlijst van de SLS dit jaar in vergelijking met de andere studentenste den maar een beetje is gegroeid, heeft de organisatie toch een probleem, omdat zij over een relatief weinig kamers beschikt. „Zo bezien is een stijging van twee procent fors", zegt Stikkelorum. „Zeker omdat de eer stejaars niet de enigen zijn die woonruimte zoeken. We hebben 650 studenten die een appartement zoeken en een groep ouderejaars die naar andere woonruimte omkijkt." Stichting De Haardstee, die mensen met een standelijke handicap huisvest, is op zoek i nieuwe ruimte. Het pand aan de Witte Si heeft zijn langste tijd gehad. „We zitten al 35 op deze stek, het gebouw voldoet niet meer de eisen van de tijd", zegt F. Schrijver van de Haardstee. „Er wonen hier 26 mensen. Volgens de nieuwe richtlijnen van het ministerie mogen dat er maar 15 zijn." De Haardstee wil e gebouw. Maar geschikte plekken zijn r vinden. Onderhandelingen over nieuwb leiden ligt in een waterrijke regio aan belangrijke doorvaartroutes voor de [plezier- en toervaart. De Leidse grach ten en singels vormen het decor van een prachtige oud-Hollandse stad en een belangrijk onderdeel van de Leidse identiteit. In het vaar seizoen brengen duizenden toeristen hun vakantie door op of aan het water. Maar ook de bewoners van de stad waarderen de sfeer en de levendigheid van het water Toe maar, het kan niet op. Wat een lof Dr een stad waar 's zomers behalve Lakenfeesten weinig te beleven is. 'och gaan gemeente en Leiden Pro- rotie VW onverdroten verder. Ze Het watertoerisme is :et van het toeristisch s doelen van het be is vergroting van de binding van tads- en regiobewoners met het ...sr. Om dit te peilen en te verster- 3( ken organiseert Leiden samen met Lei den Promotie VW een fotowedstrijd. Aha, daar komt de aap uit de mouw. De wat overdreven aandoende tekst blijkt de inleiding te zijn voor de foto wedstrijd Leiden en het water. U, als creatief burger wordt uitgenodigd om het water in en rond de Sleutelstad en de activiteiten op, aan of in dat water op de gevoelige plaat vast te leggen. Dat kunnen terrasboten aan de Nieu we Rijn zijn, zeilers op de Kaag, vis sers aan de Turfmarkt, vakantiepret in dé Vlietlanden, noem maar op. De winnaar van de wedstrijd ontvangt VW Actiefbonnen ter waarde van 750 gulden. De nummer twee krijgt een vaartocht voor twee personen door nummer 4 tot en met 50 ligt het foto boek 'Leiden en Omgeving' klaar. De 50 winnende foto's worden op een tentoonstelling gepresenteerd. De specificaties voor het in te leveren fotomateriaal zijn: negatieven of dia's én een afdruk van deze dia's/negatie ven van 10x15 centimeter. Per per soon kunnen maximaal 3 negatieven- dia's worden ingeleverd. Samen met een volledig ingeleverd deelnemers formulier kunnen de inzendingen tussen 10 september en 15 oktober worden ingeleverd bij de Sector Eco nomische Zaken van de gemeente t.a.v. N. Azogagh, Postbus 148, 2300 AC Leiden. Alle onderdelen van een inzending moeten zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer en de locatie van de foto's. Ingezonden materiaal van de niet winnende deelnemers wordt terugge stuurd. De rechten van publicatie, ge bruik, verkoop en vermenigvuldiging van de 50 winnende foto's komen de gemeente toe. De winnaars ontvan gen persoonlijk bericht en worden uitgenodigd voor de prijsuitreiking die begin november plaatsvindt. In formatie? Najat Azogagh van de ge meente (5167123) of Frank van Leeu wen van Leiden Promotie (5665607) helpen u graag. Skaten Wie on wheels de nodige kilometers wjl rippen moet uiteraard flink hoem- pen. Met andere woorden: wie een flink stuk gaat skaten moet goed eten. Deze volkswijsheid komt van Brinta, fabrikant van het bekende tarweont- bijt, rijk aan voedingsvezels en vol met eiwitten, koolhydraten, vitami nen en mineralen. Genoeg reclame, terzake. Brinta heeft namelijk een cd- rom uitgebracht met 19 toertochten voor skeelers en skaters. Eén daarvan is de Noordzeeroute die zich vanaf Leiden CS via Wassenaar en de Was- senaarse Slag een weg door de duinen baant naar Katwijk. Via Rijnsburg ko men de sportievelingen na 25 kilome ter terug in Leiden. Heeft u streepjescodes van drie Brintaverpakkingen en een ingevulde spaarkaart dan is de cd-rom af te ha len bij alle Bart Smit speelgoedwin kels. eric-jan berendsen Kippenbouten Per 2 kilo van 14.90 voor Braziliaanse perssinaasappels Net a 2 kilo van 3.99 voor Varkensfilet Lapjes, rollade of aan een stuk. Per 500 gram. Met Klantenkaart van Ji45"voor 8 2 6 j{duxu OL ööiït 10 -irajri -KQUAiar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9