Honderden ontslagen bij softwarebedrijf Baan Lelietelers lijden miljoenenschade Economie Toeslag op stroomprijs voor 'oude' milieu-investeringen Dure grondstoffen spelen Crown van Gelder parten FNV in actie tegen 'uitbuiting au pairs Toeristen weer massa^ afgereisd naar Turkije 'Arbeidsmarkt steedj meer overspannen' Stelios blijft vechten met zijn easy-bedrijven Sony en NTT DoCoMo samen op spelletjestoei DONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 6 Klanten: Koffie McDonald's te heet londen Boze Britse klanten beginnen een rechtzaak tegen fast foodketen McDonald's. De 26 klagers vinden dat de dranken te heet geserveerd worden. „Hete koffie, hete thee en heet water staan centraal", aldus hun advocaat. „De temperatuur waarop die geserveerd worden, vinden wij gevaarlijk." Enkelen zouden derdegraads brandwonden hebben opgelopen. McDonald's: „De eerste zorg van ons bedrijf is de klant. Al onze producten, inclusief de drankjes, zijn zorvuldig bereid aan de hand van nauwkeurige voorschriften.". Omzet Schiphol-winkels stijgt weer schiphol De omzet van winkeliers op Schiphol was vorige maand 15 procent hoger dan vorig jaar juli. Volgens voorzitter Leeser van Amsterdam Schiphol Shopping komt dit door de topdrukte op de luchthaven en de komst van nieuw winkels. De cijfers zijn wat vertekend omdat de winkels achter de douane vorig jaar juli niet meer taxfree mochten verkopen aan reizigers binnen de EU. Daardoor gingen de tabaks- en drankprijzen voor deze reizigers omhoog. De winkeliers dachten dat het drie jaar zou duren voordat de omzet zich zou herstellen. Afgelopen maanden bleek dat de winkels de tegenslag al te boven zijn. AH stelt verkoop Aegon-producten uit zaandam Albert Heijn en verzekeraar Aegon gaan deze zomer nog geen financiële producten in de supermarkt aanbieden, zo als de bedoeling was. Volgens de grootgrutter heeft de vertra ging te maken met de beveiliging van de producten. AH denkt dat de introductie pas begin 2001 plaatsvindt. Beide bedrijven doen nogal geheimzinnig over de nieuwe 'schapproducten'. Waarschijnlijk gaat het om verzekeringen. Andere supermark ten hebben ook plannen. Zo gaat Cl000 op proef in zee met Achmea voor verzekeringen van FBTO en Centraal Beheer. Topman Telefonica vrijgesproken madrid De Spaanse beursautoriteiten gaan oud-Telefonica- topman Villalonga niet vervolgen voor handel met voorkennis. De beurstoezichthouder in Madrid heeft geen bewijzen gevon den dat hij begin 1998 beursregels overtrad met het verzilveren van ruim 278.000 gulden aan opties. Zijn bedrijf voerde op dat moment besprekingen met MCI-WorldCom over vergaande sa menwerking. De zaak was vorige week voor de raad van com missarissen van Telefonica aanleiding Villalonga weg te sturen. Akzo Nobel breidt uit in VS arnhem Akzo Nobel neemt de vliegtuiglakken-divisie van het Amerikaanse Dexter Corporation over. Met de inlijving verdub belt het wereldwijd opererende concern zijn activiteiten op dit gebied. De afdeling vliegtuigcoating van Dexter haalde het afge lopen jaar een omzet van ongeveer 108 miljoen gulden. Bij de divisie werken 200 personeelsleden. den haag anp Om niet-renderende milieupro jecten uit het verleden te kun nen betalen, komt er vanaf vol gend jaar een toeslag op de elektriciteitsprijs. Volgens het ministerie van economische za ken, dat hierover gisteren een wetsvoorstel naar de Kamer stuurde, zal een gemiddeld huishouden maximaal 25 gul den per jaar kwijt zijn. Toch zal de stroom niet duurder worden, verzekert het ministerie. Omdat stroombe drijven na de liberalisering met elkaar moeten concurreren wordt een verlaging van de stroomprijs verwacht. De mi nister bepaalt jaarlijks de hoog te van de toeslag. De regeling geldt voor maximaal tien jaar. Tot begin jaren negentig de den de stroombedrijven, toen nog helemaal in handen van gemeenten en provincies, aller lei investeringen die goed wa ren voor het milieu of voor de maatschappij. Zo werd her en der stadsverwarming aangelegd en kwam er een kolencentrale- nieuwe-stijl. Deze projecten worden echter te duur wanneer er vrije concurrentie is. velsen pieter van hove Hoge grondstofkosten blijven de resultaten van het Velsense papierconcern Crown van Gel der drukken. De directie gaat ervan uit dat de winst over dit jaar veel lager ligt dan in 1999 (nettowinst: ruim 12 miljoen gulden). Over de eerste zes maanden van 2000 boekte de onderne ming een winst van ruim 2,4 miljoen gulden. Het eerste half jaar van 1999 was die winst on geveer 8,6 miljoen gulden. On danks het tegenvallend financi eel resultaat bereikte het bedrijf een recordafzet van 92.000 ton papier, een verbetering met tien procent ten opzichte van het eerste half jaar van 1999. In het tweede halfjaar wordt een verdere stijging verwacht. De prijs voor celstof, onmis baar ingrediënt bij de papier productie, steeg echter explo sief. Sinds het tweede kwartaal van 1999 is de prijs gestegen van 460 naar 680 dollar per ton. De productiecapaciteit van cel- stoffabrieken neemt langzaam toe, terwijl de vraag naar de grondstof sterk stijgt als gevolg van de sterk groeiende econo mie. Per 1 september wordt de prijs voor celstof zelfs 710 dollar per ton. Het halfjaarresultaat is verder negatief beïnvloed door de kos ten van de reorganisatie. Aan adviseurs en de uitwerking van de plannen was het bedrijf een bedrag kwijt van bijna twee miljoen gulden. De herstructu rering moet leiden tot een ver dere efficiency-verbetering. De directie heeft begin dit jaar aangekondigd op zoek te gaan naar een fusiepartner om de concurrentie het hoofd te bieden. Volgens de directie ver loopt die zoektocht voorspoe- dig. Invensys begint met ontmanteling De overname van softwarebedrijf Baan door het Britse Invensys gaat waarschijnlijk meer banen kosten dan ver wacht. Invensys heeft het personeel gisteren meegedeeld dat wereldwijd 700 tot 800 werknemers op straat komen staan. Dat meldden bronnen rondom de onderneming. Eerder was gerekend op 100 tot 200 ontslagen. Baan en Invensys waren niet bereikbaar voor commentaar. barneveld anp Bestuurder C. Baggerman van de vakorganisatie Reformato risch Maatschappelijke Unie (RMU) heeft van de plannen gehoord. „Het is ingrijpender dan tot nog toe was verwacht. Wij gaan ervan uit dat er geen gedwongen ontslagen plaats vinden." Baggerman verwacht dat de komende weken een ver antwoord sociaal plan wordt opgesteld in samenwerking met de vakorganisaties. Toen Invensys eind mei het overnamebod op Baan lanceer de, kondigde topman A. Yurko een reorganisatie aan bij de nieuw op te richten softwaredi- visie Invensys Software Sys tems (ISS). De 4.000 werkne mers van Baan zouden deel uit maken van die divisie, 12.000 werknemers groot. Onder de 1.000 te schrappen arbeids plaatsen zouden zich 100 tot 200 Baan-werknemers bevin den, aldus Yurko toen. Invenys maakte gisteren be kend 72 procent van de aande len Baan te bezitten. Daardoor kan het beginnen met de ont manteling van het noodlijden de softwarebedrijf. Aandeelhouders hadden tot gistermiddag drie uur de tijd om hun aandelen in te leveren. Invensys, gespecialiseerd in in dustriële automatisering, pro cesbeheersing en energiesyste men, zei vorige week genoegen te nemen met 50 procent plus één aandeel van Baan. Baan wordt zoals aangekondigd geli quideerd. Invensys neemt de activiteiten en de schulden over. Voor de aandeelhouders die nog niet hun aandelen bij de Britten hebben aangemeld, blijft binnen Baan een grote zak met geld over. Daarvan wordt het bod van 2,85 euro per aan deel betaald. Invensys geeft de houders van de stukken nog tot 29 augustus de tijd. Aandelen die zijn aangemeld, kunnen niet meer worden terugge vraagd. Volgens de stroomsector zijn er miljarden nodig om deze verliesgevende projecten te ver goeden, maar EZ denkt dat 1,4 miljard genoeg is. De toeslag is bedoeld om dat bedrag bijeen te garen. De overige kosten, ruim 15 miljard, moeten de be drijven zelf dragen. EnergieNed is blij dat de wet duidelijkheid schept. Wel be treurt de koepel van energiebe drijven dat de importcontrac ten, die een looptijd hebben van enkele tot zelfs tientallen jaren, niet zijn meegenomen. Het ministerie maakte ook bekend dat het een meerder heidsbelang zal nemen in Ten- net, het bedrijf dat eigenaar is van de hoogspanningskabels in Nederland. Dit kostbare net werk was via de sector eigen dom van gemeenten en provin cies. Nu de bedrijven een voor een worden verkocht aan mul tinationals, vreest de Kamer dat de openbaarheid van het net werk in gevaar komt. De Staat wordt vooralsnog voor twee tot drie jaar aandeel houder. Daarna wordt bekeken of de marktsituatie verlenging van die termijn noodzakelijk maakt. AMSTERDAM ANP De FNV begint een rechtszaak tegen drie gezinnen die hun au pairs onvoldoende hebben betaald. Volgens de FNV maakten de betrokken vrou wen lange dagen en verricht ten ze zwaar werk „Zij waren in dienst van de families en hebben dus recht recht op loon in plaats van zakgeld', zegt advocaat Vijn van de rechtskundige dienst. Hij eist namens de drie vrouwen, een Bulgaarse en twee Filipijnsen, dat zij voor hun gewerkte uren het mini mumloon krijgen. De Bul gaarse deed het huishouden voor een gezin en paste van 's ochtends zeven tot >'s avonds acht uur op drie kinderen. Zij kreeg hiervoor kost en inwo ning en 500 gulden zakgeld per maand. Veel te weinig, vindt de FNV. Een au pair verzorgt in de regel de kinderen en doet daarnaast licht huishoudelij werk. In Nederland mag ee au pair maximaal 20 uur pe week werken. Volgens ee Europees verdrag, dat Neder land niet heeft geratificeen ligt de limiet op maximaal 3 uur. Het is niet de eerste kee dat de FNV voor een au naar de rechter wil stapper Tot een rechtszaak is het no nooit gekomen. „De zaa werd in de minne geschikt' zegt Vijn. Volgens FNV zien steed meer ouders au pairs als ee; goedkoop alternatief voor d dure crèche. Een buitenland se hulp kost, inclusief he vliegticket, ongeveer 10.00 gulden per jaar, heeft de FN1 berekend. Een gezin met twe kinderen is volgens de vak centrale tussen de 20,000 ei 30.000 gulden kwijt aan kin deropvang. Hoeveel au pair oneigenlijk worden ingezet, niet bekend. de meern anp De affaire rond de Koerdische leider öcalan is van het netvlies van de Nederlandse toerist ver dwenen. Massaal worden de koffers gepakt voor een vakan tie in Turkije. Het aantal toeris ten dat een reis naar Turkije heeft geboekt, is dit jaar ver dubbeld, zo blijkt uit de jongste cijfers van de reisorganisatie ANVR. Zontoeristen houden niet van onrust en keerden Turkije vorig jaar de rug toe. De reisorganisa ties hielden rekening met een tijdelijke inzinking. Het markt aandeel van Turluje in het to taal van het aantal vliegvakan ties is opgelopen naar elf pro cent, en daarmee is de terugval ruimschoots goedgemaakt. •Nummer één is nog altijd Spanje met een marktaandeel van 29 procent. Vergeleken n vorig jaar daalde het aan boekingen voor een vliegvak; tie met vijf procent. Het aan reizigers naar Griekenland bl stabiel. Tot 17 juli hadden vier n joen mensen een zomervak; tie geboekt, één procent mi dan vorig jaar. Treinreizen z bijzonder populair dit jaar. ANVR noteerde een stijging v twaalf procent. Alleen n< Duitsland al zijn 2,5 keer zov reizen verkocht. Dit komt v gens de ANVR vooral door Expo in Hannover. Ondanks de groeiende I langstelling neemt slechts procent van alle 'boekende' kantiegangers deze zomer trein. Het vliegtuig is het pof lairste vervoermiddel (47 p i cent), gevolgd door de auto procent). Een West-Friese lelieteler pompt water uit de sloot om de slecht groeiende lelieplanten te besproeien. foto an. zoetermeer anp alkmaar anp In West-Friesland kampen 46 leliekwekers met bollen die niet opkomen en met grote schade aan het plantgoed. De Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollen cultuur (KAVB) zoekt de oorzaak in de kwa liteit van het ontsmettingsmiddel formali ne. Het getroffen gebied omvat 250 tot 300 hectare. Volgens voorzitter Langedijk van de productgroep lelie, bedraagt de schade voor de telers zeker tien tot vijftien miljoen gulden. De problemen kwamen in mei aan het licht, toen telers van hun pootgoed slechts 20 tot 30 procent zagen opkomen. Nadat diverse kwekers de KAVB hadden gealar meerd, bleek al snel dat de klachten zich concentreerden in West-Friesland. Formaline wordt al tientallen jaren als ontsmettingsmiddel gebruikt in de lelie teelt. Dit gebeurt voordat het pootgoed wordt geplant. Voordeel is dat het milieu vriendelijk werkt omdat later op het land geen bestrijdingsmiddelen worden ge bruikt. De West-Friese telers hebben hun forma- lineleveranciers aansprakelijk gesteld voor de schade. Hoewel zij als 'doorgeefstation' geen invloed hebben gehad op de kwaliteit van het ontsmettingsmiddel, is het de enige mogelijkheid voor de kwekers, aldus Lange dijk. „De leveranciers moeten zich dan maar weer tot de producent of hun eigen leverancier wenden", zegt hij. Inmiddels staat vast dat de verdachte formaline uit Duitsland komt. Langedijk wil de naam van de producent niet noemen. Met de schadeclaims lopen de kwekers vooruit op de uitkomst van laboratorium onderzoek naar de formaline. De resultaten worden in september of oktober verwacht. De aanwijzingen zijn echter sterk, aldus Langedijk. „Een van de getroffen telers heeft op een deel van zijn bollen oude for maline gebruikt. Daarmee is nu niets aan de hand, maar een deel dat hij met nieuwe formaline heeft behandeld, wil niet groeien. Zo zijn er meer voorbeelden." De beroepsbevolking groeit de komende twee jaar telkens met 140.000 mensen. Dat is niet ge noeg om de groei van de werk gelegenheid bij te benen. In twee jaar komen er 380.000 ba nen bij. Die voorspelling doet Arbeidsvoorziening, de vroege re arbeidsbureaus. De organisatie baseert haar voorspellingen op een 'hoge' economische groei van vier procent dit jaar en 3,5 procent in 2001. Nu al slaan de arbeids- marktcijfers alle records. Het aantal vacatures is ongekend hoog en het aantal werkzoeken den zonder baan komt met 390.000 in 2001 op een histo risch laag niveau. Drie jaar gele den was het aantal nog 300.000 hoger. Het grootste aantal vacatures is te vinden in de detail- en groothandel, de overige zakelij ke dienstverlening, de welzij ij zorg en de horeca. Deze sec ren zijn samen goed voor I helft van het totale aantal opö staande banen. De sterk: groeiers zijn op dit moment informatietechnologie, de zal lijke dienstverlening, de gro handel en het toerisme. beidsvoorziening voorziet v< de komende jaren wel een ling van het aantal vacatures de industrie. Regionaal gezien zal de gr =j van de werkgelegenheid h verschillend uitpakken. GebP den als Flevoland, GelderlaJ en delen van Brabant blijk! meer van de groei van de wei gelegenheid te profiteren de randstedelijke gebieden. Eh| uitzondering vormt Midde Nederland. Groningen is echl een regio die het relatief slede doet met een banengroei vfi twee procent per jaar tegen ek gemiddelde van drie procent. 1 amsterdam janneke willemse Prijsvechter Stelios Haji-Ionnou stuit voortdurend op verzet van concurrenten. Maar hij blijft vechten. „De consument is blij met ons. Het is een rechtvaardi ge strijd." Vier jaar geleden moest hij zijn goedkope vlieg maatschappij easyjet in de rechtszaal verdedigen tegen een boze KLM. In Londen stuit te zijn nieuwste onderneming, easyRent-a-car, op verzet van concurrerende autoverhuur ders. Een koffiehoek in de inter netcafé's easyEverything zorgt in Amsterdam en Rotterdam voor problemen met vergun ningen en openingstijden. Hij is nooit degene die begint, vertelt Stelios in de Amster damse vestiging van easyE verything. Maar als iemand de eerste klap uitdeelt, vecht hij te rug. „We laten niet over ons heen lopen." Het internetcafé in Amster dam is met meer dan 650 inter netcomputers de grootste ter wereld. Ook zijn de easyE- verythings de goedkoopste. Te gen betaling van een rijksdaal der kun je er, afhankelijk van de drukte, tot vijf uur lang over het net surfen. En easyEverything is dag en nacht geopend. Boven dien kan de internetter in een koffiehoek terecht voor koffie, fris, broodjes en koek. De combinatie van die facto ren bezorgde Stelios moeilijk heden in Rotterdam. „De ge meente wil ons graag in een hokje plaatsen. Maar we zijn een nieuw soort bedrijf, dus we passen nergens in," stelt Stelios. Stelios Haji-Ionnou: „Misschien gaan we wel bankieren via internet." Natuurlijk had de Grieks-Cy priotische zakenman van te vo ren wel laten uitzoeken wat voor vergunning hij moest heb ben, stelt hij. Hij was een dienstverlener, net als bijvoor beeld een copyshop, en mocht dus 24 uur per dag open. Een koffiehoek was toegestaan, als het maar klein zou zijn. „En dat is het ook! Het beslaat nauwe lijks een tiende deel van de to tale oppervlakte van de winkel! Pas na de opening van de vestigingen in Rotterdam en Arpsterdam, begonnen de ge meenten te sputteren. Rotter dam vond het bedrijf gelijk aan een amusementshal omdat er ook spelletjes gespeeld konden worden. Bovendien werd de koffiehoek voor beide gemeen ten een probleem. Amsterdam gaat nieuwe re gelgeving voor de bijzondere foto cpd roland de bruin onderneming opstellen. Die moet er in de herfst zijn. Tot die tijd moet Stelios een vergun ning voor een broodjeszaak aanvragen. Maar de zakenman heeft daar weinig zin in. „Ik wacht liever op de nieuwe re- gels." Verbitterd over de tegenwer king is de gehaaide zakenman niet. „Je moet je pas zorgen gaan maken als ze je negeren. Hoeveel vliegmaatschappijen en internetbedrijven die nie mand zich meer herinnert zijn er gekomen en verdwenen de laatste tijd?" De zaak heeft Ste lios een hoop publiciteit opge leverd. Voorlopig gaat hij door met zijn goedkope bedrijven. Het concept is simpel: heel veel van hetzelfde, zonder extra's. Zo vliegt easyjet maar met één ty pe vliegtuig met één type stoel en wie wil eten aan boord moet De gemeente Rotterdam heeft het internetcafé easyE verything ten onrechte geslo ten. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald. De eigenaar wil een schade claim van een half miljoen in dienen. Het internetcafé moest an derhalve week geleden de deu ren sluiten omdat het geen ho- recavergunning heeft en wel koffie en broodjes verkocht. Het café trok zo'n 1.000 bezoe kers per dag en opende gister middag, meteen na de uit spraak, weer de deuren. De rechter stelde de ge meente op één punt in het ge lijk. Als er koffie en broodjes worden verkocht, is er sprake van horeca-activiteiten en is een vergunning verplicht. Zonder dat hoekje voor koffie en broodjes mag easyE verything 24 uur per dag open zijn. Maar zonder de inkom sten uit de koffieverkoop zou de prijs van het internetten twintig procent omhoog moe ten. daarvoor betalen. Binnenkort wil hij zijn autoverhuurbedrijf naar Nederland brengen. Bij easyRent-a-car worden vanaf ongeveer 32 gulden per dag al leen Mercedessen uit de E-klas- se verhuurd. Ook denkt Stelios erover te gaan bankieren via in ternet: easyMoney. Wie dan zijn tegenstanders zullen zijn? Stelios heeft geen idee. „Mis schien ABN Amro? Het is in elk geval een uitdaging!" Tokyo anpTamagotchi, de Furby en I Pokémon, die ook als compn terspel verkrijgbaar zijn. Sojj gaat een kabel leveren om j spelcomputer PlayStation verbinden met de i-mode-teb foon van DoCoMo. Hierm kunnen gebruikers dan inlo gen op de internetsites. D^) kunnen zij hun gegevens ov de personages - download! naar hun computer. In de leife van 2001 willen de twee me toepassingen, zoals muziè films en ingewikkelder spello aanbieden. 5 Het Japanse NTT DoCoMoo weer een zakenpartner van i lecombedrijf KPN. DoCoMo bo zit 15 procent van de aandelf in KPN-dochter KPN Mobk waarmee de Europese maJ voor mobiele telefonie md5 worden bestormd. Het in Japfe zo populaire i-mode moet (0 termijn ook in Nederland op markt komen. K) Sony en NTT DoCoMo, de twee grootste Japanse internetbedrij ven, willen samen de spelletjes- markt veroveren. De samen werking brengt de twee popu lairste speeltjes van Japan sa men: de spelcomputer en de mobiele telefoon. Sony heeft meer dan 77 miljoen PlaySta tions verkocht en DoCoMo ver wacht aan het eind van het jaar 17 miljoen telefoonabonnees te hebben, die de zogeheten i-mo de hebben. Het elektronicaconcern en het mobiele telecombedrijf zijn van plan om sites met spelletjes en ander vermaak op internet te lanceren. Deze moeten zowel met een spelcomputer als een mobiele telefoon bereikbaar zijn. De twee proberen ook in te spelen op de populariteit van interactieve personages als de Telefoonbedrijf heeft te veel muntje Bangkok dpablijkbaar nog niet doorgedrag gen. Het dagblad Bangkok Pij heeft berekend dat dit een sL pel geld oplevert met een jT wicht van 13,4 ton. Vroeger verkocht TOT L munten aan handelaren in L Thaise hoofdstad, maar die b pen liever muntjes van conciin rent Telecom Asia. Anders dig staatsbedrijf TOP kan dat de L nemers van de muntjes 10 Iq 20 procent korting geven. Het Thaise staatstelefoonbedrijf TOT kampt met een ongebrui kelijk probleem: het heeft te veel muntgeld. TOT weet niet meer waar het met de enorme berg munten heen moet. Bel lers gooien alleen al in de hoofdstad Bangkok per dag voor vier miljoen baht 225.000 gulden) in de 24.000 publieke telefoons. De telefoonkaart is Een medewerker van Crown van Gelder controleert een papierbaan. fo to anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6