'Einde aan bezettingen boerderijen' Iraakse invasie heeft Koeweit getekend Cheney zet aanval in op Democraten Buitenland 'Onschendbaarheid van Pinochet wordt opgeheven' Gijzelaars in Nigeria later vandaag vrij Duitse politie arresteert tien nazi-jongeren Wanhoop in Kashmir Barak bungelt tot nieuwe verkiezingen Israël ONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 Soeharto formeel aangeklaagd (akarta Het Indonesische openbaar ministerie heeft oud-pre- kident Soeharto formeel in staat van beschuldiging gesteld we gens corruptie. Dit is vandaag in Jakarta bekendgemaakt. Vorige jweek maakte het OM al bekend Soeharto te zullen vervolgen omdat hij omgerekend 352 miljoen gulden zou hebben doorge pluisd naar zijn 'liefdadigheidsorganisaties'. Volgens sommige (schattingen loopt het fortuin dat Soeharto vergaarde tijdens zijn 32-jarig bewind zelfs in de vele miljarden. De familie van de oua-president voert aan dat hij te ziek is om te worden berecht. Drugskartel Colombia opgerold poGQTADe politie van Colombia heeft in samenwerking met He Amerikaanse narcoticabrigade DEA een belangrijk drugskar tel opgerold. Bij een serie invallen zijn gisteren 31 mensen gear resteerd. onder wie Libardo Parra, de leider van het kartel van de Caribische kust. Het kartel bestond uit diverse kleinere ben des die aan de kust opereerden. De drugssmokkelaars gebruik ten scheepjes en vliegtuigen om heroïne en cocaïne via Mexico paar de Verenigde Staten te vervoeren, en via Haïti, Jamaica en Aruba naar Europa. Bestand op Solomon-eilanden honiara Rivaliserende etnische milities op de Solomon-eilan- [den hebben gisteren afspraken gemaakt over een staakt-het-vu- Iren. Het bestand moet een einde maken aan 19 maanden van geweld op de eilandengroep in de Grote Oceaan. De overeen- -jkomst werd getekend tijdens een langdurige ceremonie aan boord van een Australisch marineschip voor de kust van de hoofdstad Honiara. De strijdende partijen zullen uiterlijk zater dag de wapens neerleggen en over een week formele vredesbe sprekingen beginnen. Zelfverbranding Chinese migranten 10ng kong Migranten uit de Chinese Volksrepubliek hebben gisteren brand gesticht in het hoofdkantoor van de immigratie- :0'n (dienst in Hong Kong. Een aantal migranten stak ook zichzelf in 3 en brand. Zeker 47 mensen, onder wie zestien medewerkers van de [jggaimmigratiedienst, liepen verwondingen op. De Chinezen vrezen z0ljdat ze Hong Kong worden uitgezet. 3m dVN-steunpunten op de Molukken digeliakartaDe Verenigde Naties openen binnenkort twee steun- rger^punten op de Molukken. Op deze manier hoopt de organisatie 1ze Smeer inzicht te krijgen in de humanitaire noden op de Indone- e,eli sische eilandengroep. Volgens de VN is tot de inrichting van de bez steunpunten besloten in overleg met de Indonesische regering. 3t oolEen van de steunpunten komt in de stad Ambon, het andere in r mojTernate, de belangrijkse plaats in het noorden van de Moluk ken. Montenegro blijft bij verkiezingsboycot I podgorica» De regering van Montenegro blijft de Joegoslavi sche verkiezingen boycotten. Vertegenwoordigers van vijftien Servische oppositiepartijen waren gisteren naar Montenegro gevlogen om het opgeven van de boycot te bepleiten. Deelname van Montenegro aan de verkiezingen op 24 september zou door veel Montenegrijnen worden gezien als een erkenning van de autoriteit van de Joegoslavische regering, terwijl de regering van - Montenegro zich juist wil afscheiden van het door Servië gedo mineerde Joegoslavië. Nieuw onderzoek tegen Kohl berlun Een rechtbank in Berlijn heeft een vooronderzoek ge- lopend tegen de Duitse oud-bondskanselier Kohl wegens het af leggen van valse verklaringen. Volgens Duitse media gaat het om de verklaringen die Kohl eind juni aflegde tegenover een parlementscommissie. Hij zei toen dat hij in 1995 de wapen handelaar Karlheinz Schreiber niet kende. Uit documenten zou echter blijken dat de bondskanselier wel degelijk op de hoogte was van Schreibers bestaan en diens relatie tot Kohl's partij, de CDU. Schreiber wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een j smeergeldaffaire. Deze zaak zou verbonden zijn met de zwart - geldaffaire van de CDU. Tegen Kohl loopt al een onderzoek van het openbaar ministerie in Bonn. Schadeclaim tegen Karadzic new york Een groep Bosnische vrouwen eist van de Bosnisch- Servische leider Karadzic een schadevergoeding van enkele mil joenen guldens wegens misdrijven tijdens de Bosnische oorlog. De groep werkt al sinds 1993 aan de rechtszaak, die eerst uit voerig op geldigheid is.beproefd. In juni gaf een rechter het groene licht voor de klacht, die voor een federale rechtbank in New York dient. De zaak zal naar verwachting enkele weken in beslag nemen. Vloedgolf verrast Noord-India jammu Een plotselinge vloedgolf in de noordelijke Indiase j deelstaat Himachal Pradesh heeft zeker honderd mensenlevens gekost. Duizenden mensen raakten hun huizen kwijt. Gevreesd wordt dat het dodental nog zal stijgen. Hevige regenval deed in enkele uren tijd de rivier Sutlej buiten zijn oevers treden. Grote gebieden kwamen onder water te staan. De reddingswerkzaam heden worden bemoeilijkt doordat elektriciteits- en drinkwater voorziening veelal zijn afgesneden. De schade loopt volgens schattingen in de honderden miljoenen guldens. Hagedissen in blikken Thaise maïs Tokyo» Een Japanse importeur laat 26.000 blikken maïs uit Thailand uit de winkelschappen halen. In de blikken zijn stoffe- lijke resten gevonden van zogeheten tjitjaks of muurhagedissen ontdekt. De consumentenvoorlichter van de firma maakte er vervolgens een potje van. Een vrouw uit Suzuka, die de consu- 1 mentenman beide nadat ze bij het openen van een blik op een onaangename verrassing was gestuit, kreeg te horen: „Is hij dood of levend?" hooggerechtshof zou tegen senator stemmen ANTIAGO ANP-Rtr-DPA Officieel is er nog niets bekend- emaakt, maar de geruchten- at het Chileens hooggerechts- ïof de parlementaire on- chendbaarheid van oud-dicta- or Pinochet heeft opgeheven, vorden steeds sterker. Ver- cheidene bronnen rond het lerechtshof bevestigen de be- ichten in de Chileense media. De opheffing van de immuni- eit zou het mogelijk maken dat 'inochet wordt berecht voor de chendingen van de mensen- echten die tijdens zijn militaire >ewind (1973-1990) zijn be- ;aan. Er zijn intussen al meer lan 140 aanklachten tegen de ;eneraal ingediend. Pinochet is senator voor het even en geniet daardoor parle- nentaire onschendbaarheid. Afgelopen mei oordeelde een rechtbank in de Chileense hoofdstad Santiago dat zijn im muniteit kon worden opgehe ven. Pinochet ging hiertegen in beroep bij het hooggerechtshof. De goed geïnformeerde inter- netkrant El Mostrador meldt dat veertien van de twintig rechters bij het hof in het na deel van de 84-jarige Pinochet hebben gestemd. Juridische bronnen zijn voor zichtiger en maken melding van een krappe nederlaag voor de oud-dictator: elf tegen ne gen. Ook een mensenrechten advocaat houdt het op deze stand. De voorzitter van het hoogge rechtshof, Hernan Alvarez, heeft verklaard dat het oordeel van het hof komende dinsdag bekend wordt gemaakt. Over de inhoud van dat oordeel wilde hij niets zeggen. ABUJA AP-Rtr De 165 Shell-medewerkers die begin deze week werden gegij zeld in Nigeria komen later vandaag vrij. Vanochtend werd bekend dat de gijzelnamers dat gisteren hebben toegezegd. Volgens Shell-woordvoerders zijn onder de gegijzelden onge veer twintig buitenlanders. Naar verluidt gaat het om Ame rikanen, Britten, Australiërs en Libanezen. Twee boorinstallaties in de deelstaat Bayelsa in de Niger- delta werden maandag overval len door een groep gewapende jongeren die de aanwezige werknemers gijzelden. De gij- zelhouders eisten werk bij Shell. Ze willen als beveiligings- en kantinepersoneel aan de slag. Shell heeft geweigerd op de eis in te gaan. Voor de vrijlating van de gijzelaars wordt ook geen losgeld betaald. Wel heeft de oliemaatschappij toegezegd op 15 augustus rond de tafel te gaan zitten met de jongeren om over hun problemen te praten. EISENACH AP De politie van Eisenach in het oosten van Duitsland heeft van nacht tien neo-nazi's gearres teerd. De jongeren hadden een vuur aangestoken en nazi-leu zen gebruld. De arrestanten zijn 16 tot 21 jaar oud. Afgelopen weekeinde ont stond in Eisenach opschudding toen rechts-extremisten twee Afrikaanse asielzoekers mis handelden. Wegens de toena me van het extreemrechtse ge weld, voornamelijk in de voor malige DDR, is in Duitsland op nieuw een debat ontketend over het verbieden van neo-na- zipartijen en andere extremisti sche clubs. mirbazar Wanhopig huilde gisteren een vier jaar oud hindoe-meisje bij de aanblik van haar dode vader. Het tafereel speelde zich af in het dorp Mirbazar in de Noord-lndiase deelstaat Jammu en Kashmir. Bloedig geweld tussen moslims en hindoes heeft daar de afgelopen dagen aan meer dan honderd mensen het leven gekost. De golf van geweld begon dinsdagavond met een aanval van moslimextremisten op hindoe-pel grims. Militante moslimgroepen voeren al elf jaar een gewapende strijd voor onafhankelijkheid van Jammu en Kashmir of aansluiting van de deelstaat bij het islamitische Pakistaanse deel van Kashmir. De strijd heeft inmiddels al zeker aan 25.000 mensen het leven gekost. foto reuters fayaz kabu TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het Israëlische parlement heeft gisteren nog eens laten zien dat het echt genoeg heeft van pre mier Barak. Maar het heeft ook weinig trek in nieuwe verkiezin gen op korte termijn. Daarom laten de geachte afgevaardig den de premier bungelen tus sen hoop en vrees. Maandag verloor Barak prestige door de verkiezing van Likud- kandidaat Moshe Katzav tot president, maar zijn regering overleefde twee moties van wantrouwen. Gisteren kreeg de Likud een ruime meerderheid achter een eerste voorstel voor het ontbinden van de Knesset en het organiseren van nieuwe verkiezingen. Maar er zijn daar over nog drie stemmingen ver eist en die worden pas gehou den nadat het parlement op 29 oktober van het zomerreces is teruggekeerd. Drie maanden bedenktijd dus voor Barak. Dat gisteren de beroepskamele on David Levy zijn kabinet ver liet en met de oppositie mees temde was een al verwachte toegift. Barak zal zijn minister van buitenlandse zaken missen als de spreekwoordelijke kies pijn. Levy is er nog nooit in geslaagd op eigen kracht in de Knesset te komen. Samen met een vaste kern van getrouwen, onder wie zijn broer Maxim, laat hij zich steevast op sleeptouw nemen door een van de grote partijen. Toen hij het gevoel kreeg dat de Likud-regering van Benjamin Netanyahu het niet lang meer zou maken, trad hij als minister van buitenlandse zaken af we gens hevige gewetensnood over het vredesproces. Vervolgens klom hij met zijn kameraden van de splinterpartij Gesher aan boord van het door de Arbei derspartij gevormde Eén Israël- blok, wat hem en Maxim zetels in de Knesset garandeerde. In de regering-Barak werd Levy opnieuw minister van buiten landse zaken en hij wist precies waarom. Net als Netanyahu duldde de nieuwe premier al leen iemand naast zich die zich niet met de besluitvorming zou bemoeien, en met David Levy zit je wat dat betreft altijd goed. De nieuwe oude minister van buitenlandse zaken hield zich koest, tot hij kort voor de top van Camp David in de gaten kreeg dat de dagen van de rege ring-Barak waren geteld. Ineens begon toen zijn politieke gewe ten op te spelen en vond hij dat Barak te veel concessies deed aan de Palestijnen. De premier zou Jeruzalem willen verdelen en dat, zei Levy, 'raakt de ziel van de natie'. Ook had hij plots in de gaten dat de premier niet hem, Levy, gebruikte om vrede met de Palestijnen te bevorde ren, maar 'andere diplomatieke kanalen' - namelijk minister van openbare veiligheid Shlo- mo Ben-Ami. Levy kwam kortom tot de con clusie dat zijn standpunten wonderwel overeenstemden met die van de Likud. Garan deert die partij hem soms par lementszetels bij de komende verkiezingen? Likud-leider Sha ron reageerde bijna even ver ontwaardigd op die suggestie als Levy zelf. Maar in één adem prees Sharon de moed van de afgetreden minister, 'met wie we vast uitstekend kunnen gaan samenwerken'. Nee, het ziet er niet goed uit voor premier Barak. Hoe par mantig hij ook door de Knesset loopt, diep in zijn hart moet hij beseffen dat nieuwe verkiezin gen niet meer te vermijden zijn. De vraag is alleen nog: wan neer? Sharon opperde gisteren dat hij het parlement in de loop van het zomerreces kan terugroe- KOEWEIT DIANA ELIAS De Iraakse tanks hadden niet meer dan een paar uur nodig om het kleine, olierijke buurstaatje Koeweit op 2 augustus 1990 volledig onder controle te krijgen. De ge volgen van de invasie en de daaropvolgen de Golfoorlog zijn nog altijd merkbaar. Koeweit en andere landen in de regio zijn vastbesloten om nooit meer zo kwetsbaar te zijn voor plotselinge agressie, en dat heeft het politieke landschap in de Golf voorgoed veranderd. Kort nadat Koeweit in operatie 'Desert Storm' in 1991 was bevrijd, tekende het land defensiepacten met de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland. Ook maakten de Golfstaten onderling af spraken over een gezamenlijk defensieap paraat. „Ik denk dat Koeweit nu een van de veiligste landen ter wereld is", zegt parle mentariër Abdul-Mohsen Jamal, tien jaar na de dag die door de Koeweiti 'Zwarte Donderdag' is gedoopt. Er zijn dezer dagen geen speciale herden kingen. Koeweit staat uit respect voor de familieleden van de honderden Koeweiti die nog steeds worden vermist trouwens ook nooit stil bij de dag van de bevrijding, 26 februari 1991. Voor de vermisten werd wel een emotionele bijeenkomst gehou den. Dankzij de miljarden oliedollars zijn ook de fysieke littekens van de Iraakse inva sie niet meer zichtbaar. De brandende olie bronnen zijn geblust, vernielde gebouwen herbouwd en alle leeggeroofde instellingen werken weer. Toch zijn veel inwoners nog altijd geschokt over het feit dat het ene Arabische land van de ene op de andere dag het andere heeft overvallen en bezet. „Onze wonden zijn niet geheeld luidde het hoofdcommen taar in een speciale herdenkingseditie van de krant Al-Anba. „In tegendeel: we voelen ze nog steeds, elke ochtend en elke keer als we onze ogen sluiten." Koeweit en de andere Golfstaten hebben met hun defensiepact de kiem gelegd voor een gezamenlijke strijdmacht. Maar dat neemt niet weg dat de belangrijkste troef van hun verdediging ligt in hun goede rela tie met de VS. De Iraakse agressie bracht buurland Saudi-Arabië ertoe zo'n 500.000 buitenlandse soldaten het land in te laten. Dat heeft ook economische en politieke ge volgen gehad. Niet alleen is Saudi-Arabië bijna door zijn financiële reserves heen ge raakt, maar de 'invasie' van vreemde troe pen heeft ook geleid tot het ontstaan van een fundamentalistische Saudische oppo sitie. Ook Koeweit betaalt veel voor de vrijheid. Politiek wetenschapper Abdullah al-Shayeji zegt dat zijn regering een kwart van de be groting aan defensie besteedt, nog afgezien van de 12 miljard dollar die het land na de beëindiging van de Iraakse bezetting aan de wederopbouw van het leger besteedde. Staking verloopt rustig in Zimbabwe President Mugabe van Zimbabwe heeft aangekondigd dat er een einde komt aan de illegale bezettingen van boerderijen van blanke landeigenaren. HARARE AP-Rtr Mugabe beloofde gisteren dat voor het einde van deze maand de bezetters zullen worden ver wijderd. Alleen op de boerderij en die moeten worden genatio naliseerd, mogen de bezetters blijven. De president maakte dit bekend nadat hij overleg had gepleegd met de Zuid-Afrikaan se president Mbeki. Blanke boeren hebben aan gekondigd dat ze de onteige ning van hun boerderijen gaan aanvechten bij het hoogge rechtshof. Voorzitter Hasluck van de boerenbond CFU ver klaarde dat de boeren een uit spraak willen over de vraag of de grondwet de onteigeningen wel mogelijk maakt. De rege ring heeft maandag aangekon digd dat per decreet driedui zend boerderijen van blanke boeren zullen worden confis- queerd. De eigenaren krijgen alleen financiële compensatie voor de gebouwen die op het land staan. De grond wordt herverdeeld onder zwarte ar beiders. Een eerder regerings plan repte van ruim achthon derd boerderijen. Zo'n tachtig tot negentig pro cent van de aangesloten werk nemers gaf gisteren gehoor aan de stakingsoproep van de Zim babwaanse vakcentrale ZCTU. In de grootste steden, Harare, Bulaway en Masvingo, bleven de meeste winkels en fabrieken gesloten. De straten lagen er verlaten bij. De staking verliep over het algemeen zeer rustig. Groepjes gewapende politie agenten patrouilleerden op straat en bij busstations. De ZCTU had opgeroepen tot de werkonderbreking uit pro test tegen het politieke geweld en de bezettingen van boerde rijen van blanke boeren. De be langrijkste oppositiepartij, MDC, steunde de staking. De regering heeft de staking als overbodig afgedaan en ge dreigd alle overheidsmedewer- kers te ontslaan die aan de sta king zouden deelnemen. Vol gens de autoriteiten deden on derwijzers en verplegend perso neel niet mee. pen voor een stemming over een motie van wantrouwen. Die mogelijkheid bestaat als 61 van de 120 afgevaardigden bereid zijn daarvoor te tekenen. Maar dat is theorie. Als de parlemen tariërs Barak nu al naar huis zouden willen sturen, dan had den ze afgelopen maandag wel toegeslagen. De verwachting is dat de beslis sing ergens in het najaar zal vallen - door toedoen van de Knesset of op initiatief van Ba rak zelf - en dat het volk vervol gens in het voorjaar naar de stembus zal gaan. Vandaag voert Barak in Alexan- drië besprekingen met de Egyp tische president Mubarak. Hij zou graag zien dat Mubarak en koning Abdallah van Jordanië de Palestijnse leider Arafat be wegen tot een soepeler houding in de onderhandelingen met Is raël. Met dezelfde boodschap gaat hij ook nog naar Europa. Een succesvolle afronding van de besprekingen met de Pales tijnen biedt Barak de mogelijk heid het volk zich in de komen de verkiezingen te laten uit spreken over een vredesak koord. Daarop, zo lijkt het, heeft hij zijn zinnen gezet. PHILADELPHIA JOHN WANDERS CORRESPONDENT George W. Bush en Dick Che ney zijn gisteren door de con ventie van de Republikeinse Partij officieel aangewezen als de kandidaten voor het Ameri kaanse presidentschap en vice- presidentschap. In zijn aan vaardingsrede trok Cheney fel van leer tegen de Democrati sche presidentskandidaat Al Gore. Oud-minister van defensie Cheney maakte met zijn rede een sterke come back op het nationale politieke toneel. Zijn aanval op het karakter en de in tegriteit van het Democratische duo Clinton/Gore was onge kend scherp. In 1998, tijdens het hoogte punt van de Lewinsky-affaire, bezwoer Clinton dat hij tot aan het laatste uur zou vasthouden aan zijn presidentschap. „Dat uur is gekomen", sprak Che ney. Zonder de naam van 's we relds bekendste stagiaire te noemen, herinnerde hij zijn toehoorders keer op keer aan de grootste schandvlek op Clin tons nalatenschap: Monica Le winsky en de bijbehorende leu gens. Anders dan Clinton kwam Gore nimmer in het nieuws vanwege buitenechtelijke sek suele avonturen. Toch trachtte Cheney de minachting die veel Amerikanen sinds de Lewinsky- affaire voelen voor Clinton over te hevelen naar diens vice-pre sident en mogelijke opvolger. „Gore zal zich proberen los te maken van de schaduw waarin hij al acht jaar leeft", zei Che ney. „Maar op de een of andere manier kunnen wij Gore nooit meer zien zonder dat we daar- De Amerikaanse oud-presi dent Gerald Ford is tijdens de conventie van de Repu blikeinse Partij getroffen door een beroerte. Hij ligt op de afdeling intensive ca re van het plaatselijke Hahnemann University Hospital. Volgens de behan delende artsen maakt de 87-jarige Ford het redelijk. bij aan Clinton moeten denken. Ze kwamen acht jaar geleden samen binnen. Laten ze nu ook samen weggaan." „No more Gore!", scandeer den de Republikeinse gedele geerden. Ook Cheneys woorden over de 'deplorabele' staat waarin de strijdkrachten onder Clinton en Gore verzeild zou den zijn geraakt, troffen doel. „Ik kan onze mannen en vrou wen in uniform nu beloven: hulp is onderweg", oreerde de oud-minister. Uitvoerig roemde Cheney de kwaliteiten van George W. Bush. „Hij zal repareren wat de afgelopen acht jaar is bescha digd. In het eerste uur van zijn eerste dag als president zal hij de integriteit en het fatsoen van het Oval Office herstellen." Cheney is met zijn 59 jaar slechts vijf jaar ouder dan Bush jumigr, maar hij oogt zeker tien jaar ouder. Zijn ouwelijke uiter lijk wordt beschouwd als een gunstig tegenwicht voor de soms kwajongensachtige uit straling van Bush, die kampt met het imago van lichtge wicht. Cheney compenseert te vens Bush' gebrekkige kennis van buitenlandse politiek. Daar komt nog een prijs bij, weet parle mentariër Muslam al-Barrak: de VS reke nen er sinds de bevrijding op dat Koeweit zich inzet voor het vredesproces in het Midden-Oosten. De Koeweiti zeggen dat de vijandschap met het veel grotere Irak niet tot in eeuwigheid kan voortduren. Sommigen voorzien dat de landen ooit tot verzoening zullen komen. Dat .zal echter niet gebeuren zolang Sad dam Hussein de macht in Irak in handen heeft, en Bagdad geen uitsluitsel heeft ge geven over het lot van de 605 verdwenen Koeweiti. Irak zegt dat het alle gevangenen heeft vrijgelaten, en beschuldigt Koeweit er op zijn beurt van geen opheldering te ver schaffen over het lot van 1.150 verdwenen Iraakse burgers. Maar dat zijn strubbelingen tussen regi mes. De gewone mensen zijn anders, zo weet Mariam al-Jassem uit Koeweit. Haar man en twee zoons werden gedurende de bezetting vijf maanden gevangen gehou den in Irak, totdat leden van de Iraakse op positie na de Golfoorlog hun gevangenis bestormden. De dissidenten bevrijdden de Al-Jassems niet alleen, ze hielden hen 09k nog eens drie dagen verscholen, waarna de kust vei lig was om ze naar Koeweit terug te bren gen. Ze hebben voor altijd Mariams dank baarheid. „Het volk van Irak is onschul dig", weet ze. „De schuld ligt volledig bij de regering." Op Amerikaanse partijconventies wordt alles tot in de puntjes geregis seerd. George W. Bush junior moest gisteren komen opdraven voor een licht- en geluidtest, opdat hij enkele uren later zo gunstig mogelijk kon worden gepresenteerd als de Republiekeinse kandidaat voor het presidentschap. foto reuters cary hershorn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5