Nederlander is uitgekaart Gesprek van de Dag De les van Irak Langste achtbaan Expo stelt ook meisjes van lichte zeden teleur Jacht op Noors monster Selma DONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 Schurkenstaten noemen de Amerikanen ze, landen als Irak en Joegoslavië. Ze liggen niet alleen verkeerd bij Washington, maar vormen door de wreedheid van hun leiders en door hun bereidheid geweld te gebruiken een bedreiging voor de vrede in een regio of zelfs de wereld. Die staten hebben vaak nog een gedeejd ken merk: ondanks militaire ingrepen, politieke verstoting en ingrijpende economische sancties slaagt het brede front van 'keurige' landen er niet in de verantwoorde lijke regimes de nek om te draaien. Zo is het deze week tien jaar geleden dat Irak het buur- landje Koeweit binnenviel, en daarmee het startsein gaf voor de Golfoorlog. De Iraakse leider Saddam Hus sein leed daarin een verpletterende militaire nederlaag, en de wereld nam het land vervolgens in een houd greep, op basis van wat de Amerikanen 'containment' noemen: indamming. Pers al het economische leven en alle politieke waardigheid uit een bewind, en het zou uiteindelijk bezwijken, zo was de redenering. Hoe onwaar is dat gebleken. Tien jaar na dato is er geen enkele andere conclusie mogelijk dan dat Sad dam Hussein nooit zal wijken voor de totale isolatie en Westers gerol met spierballen. Zijn aanwezigheid ver ziekt de breekbare atmosfeer in het politiek zo gevoeli ge Golfgebied nog altijd, en zijn volledig verarmde volk is daar het grootste slachtoffer van. Sterker nog, hoe harder Saddam werd aangepakt, hoe meer hij dat op zijn eigen mensen heeft afgereageerd. Het is te hopen dat dezelfde conclusie over een jaar of negen niet hoeft te worden getrokken voor het Joego slavië van Slobodan Milosevic, tien jaar nadat hij uit Kosovo werd verdreven. Deze president van nog zo'n in de hoek gedreven schurkenstaat moet toch stiekem in zijn vuistje lachen als hij ziet hoe niemand de les van Irak heeft geleerd. En hoe niemand daarom tot nog toe heeft weten te voorkomen dat Milosevic een net zo zware claim op de Balkan legt als Saddam op de Golfregio. In beide gevallen moet dan ook worden vastgesteld dat de rest van de wereld niet bij machte is dictators te ver drijven zonder actieve bemoeienis. Dat kan twee din gen betekenen: totale oorlog, en dat is onrealistisch, of actieve steun aan en bemoeienis met de oppositie in een land. Want er gebeurt niets zolang de eigen bevol king niet in opstand komt of kan komen. De onmacht van de zwalkende Servische oppositie om één front te vormen en de bikkelharde manier waarop Saddam ie der onmachtig dissident geluid kan smoren zijn daar tekenende voorbeelden van. Bedrijfsleven stort zich op vrijwilligerswerk Steeds meer bedrijven laten hun werknemers vrijwilli gerswerk doen. Een onbetaalde klus is goed voor de sfeer in de ploeg en toont de sociale betrokkenheid van het bedrijf. De Amsterdamse Vrijwilligerscentrale be middelt tussen het bedrijfsleven en organisaties die vrijwilligers zoeken. Een betaalde baan heeft voor de meesten nog steeds de voorkeur boven vrijwilligerswerk. Bovendien zijn er meer mogelijkheden gekomen om de vrije tijd te beste den. Gevolg is dat mensen minder snel bereid zich langdurig aan een vrijwilligersorganisatie te binden", is de indruk bij de Vrijwilligerscentrale Amsterdam. Bedrijven bieden zich vooral aan voor eenmalige klus sen. Zo liet Fortis onlangs een groep werknemers een speelplaats op een school voor moeilijk lerende kinde ren opknappen. Andere werknemers deden mee aan natuur- en milieuprojecten of hielpen in de gehandi captenzorg. Andere bedrijven, bijvoorbeeld KPMG, hebben het initiatief van Fortis overgenomen. Held bestraft met ontslag Een winkelbediende is deze week om een uitzonderlij ke reden ontslagen door zijn werkgever, de Amerikaan se keten van 7-Eleven-winkels. Hij had zich namelijk verweerd toen het filiaal werd overvallen, en dat gaat lijnrecht in tegen het beleid van 7-Eleven. De man, Antonio Feliciano, zag zich vorige maand plotseling geconfronteerd met een vrouwelijke overval ler, die bewapend was met een geweer met afgezaagde loop. Ze richtte haar wapen op een collega van Felicia no. Na een worsteling slaagde hij erin de vrouw te ont wapenen. Hij hield haar in een houdgreep tot de poli tie arriveerde. Met zijn heldhaftige gedrag hield hij zich echter niet aan de richtlijnen voor het personeel. De medewerkers van 7-Eleven hebben de instructies dat ze in geval van een overval gewoon het geld moeten geven en zich vooral niet verzetten. Oud tijdverdrijf heeft afgedaan Kaarten heeft afgedaan als publieke vrijetijdsbesteding. Aan steeds minder tafeltjes in café, kantine of school wordt nog gekaart. Ooit vormden har tenjagen, klaverjassen, toepen, zwik ken, jokeren, pokeren en duizenden een geliefd tijdverdrijf. Anno 2000 la ten vrouw, heer en joker zich niet vaak meer zien in de kroeg of op de cam ping. Alleen in de huiskamer is de boer nog troef. Vergeleken met vijf jaar geleden is het aantal Nederlanders dat een kaartje legt niet afgenomen. Volgens cijfers van het bureau Trendbox speelt net als medio jaren negentig nog steeds een derde van de bevolking wel eens een potje hartenjagen, kla verjassen of een ander kaart spel. „Maar de frequentie is wel hard achteruit gegaan", zegt di recteur Goos EUander van Trendbox. In 1995 kwamen bij 22 procent van alle volwasse nen één maal per week de kaar ten op tafel. Nu speelt nog slechts 14 procent van de be volking wekelijks een of meer dere spelletjes. De sterke vermindering van de behoefte aan een potje kaarten heeft te maken met de opkomst van andere vormen van vrije tijdsbesteding, zoals tv kijken, computeren, fitness en andere sporten. Was een spel kaarten vroeger een van de weinige be schikbare spelletjes, tegen woordig is er een overvloed aan alternatieve bezigheden. Vooral bij jongeren is daardoor de be langstelling voor 'ouderwets' tijdverdrijf als toepen en pesten verflauwd. De vergrijzing lijkt de vrije val van de kaartspelletjes enigszins te remmen. Omdat ouderen verhoudingsgewijs méér kaar ten, en juist deze bevolkings groep toeneemt, blijft het totaal aantal spelers vooralsnog op peil. Maar het aantal locaties waar spelers terecht kunnen, daalt gestaag. Veranderingen in de horeca spelen daarbij een grote rol. „Kaartspelers zijn domweg de cafés uitgepest door de jukebox en harde disco", meent Sjaak Poetsma, exploitant van 't Ka- erthuys in Krimpen aan den IJs- sel. „Vroeger kwam er een heel ander publiek in de kroeg. Ge woon een doorsnee van de be volking. Ome Kees en tante Nel zaten aan de bar en legden voor de gezelligheid een kaartje. Nu heeft de jeugd bezit genomen van de cafés en die is alleen ge ïnteresseerd in drank en moet niets van spelletjes hebben." Poetsma is beheerder van een zalencomplex - gebouwd in de vorm van een hand kaarten - waar wekelijks meer dan dui zend liefhebbers bridgen. „Slechts één avond zijn er nog belangstellenden voor klaver jassen, niet meer dan 25 men sen." Bridge weet volgens Poetsma als enige kaartspel aan de teloorgang te ontsnappen. „Dat komt omdat bridge nooit nagashima Op een kermis in de Japanse stad Na- gashima is de grootste achtbaan ter wereld ge bouwd. Met alle bochten, kronkels en hellingen meet het ding tweeënhalve kilometer (2479 meter) De kermisgangers die zich aan de angstige pret van de achtbaan willen overgeven, moeten plaats nemen in een 'stalen draak'. Dat voertuig beweegt zich uiteindelijk, na zich van een 97 meter hoge helling in de diepte te hebben gestort, over de baan voort met een snelheid van 153 kilometer per uur. FOTO AP RITSU NAGATSUKA Een huis vol herinneringen een cafésport was, omdat het eerlijk is en omdat het als enige kaartspel een gedegen organi satie kent in de vorm van de Nederlandse Bridge Bond." Leveranciers van speelkaarten bevestigen dat de pakjes vooral worden benut voor bridgen. „Al blijft het moeilijk dit precies na te gaan", zegt Dean Markovic van distributeur Alpha in Ha- zerswoude. „Kaarten zijn na melijk universeel en kunnen voor elk type spelletje worden gebruikt." Alpha levert jaarlijks twintigduizend pakjes aan kaartclubs, die zich louter met bridge bezighouden. Ook brou werijen als Heineken, Amstel, Brand en Grolsch zien de met hun firmanaam en logo be drukte kaarten vrijwel alle gaan naar bridgeclubs die de gratis pakjes aanvragen. „We hebben nog nooit een verzoek van een toepclub of pestvereniging ge had", meldt een bierbrouwer. dolf ruesink Prostituees in het Duitse Han nover hebben te lijden onder het geringe succes van de Expo 2000. Voorafgaand aan de we reldtentoonstelling waren de verwachtingen onder de dames van lichte zeden hoog gespan nen. Voor de opening van de Expo begin juni hadden onge veer tweeduizend van hen een plekje in de stad bemachtigd. Zij hoopten op een aantal druk ke maanden. Momenteel zijn er nog minder dan duizend over. Een oorzaak van de tegenvallen klandizie voor de lichtekooien is het tegenvallende bezoekers aantal van de mega-tentoon- stelling. De organisatie van Ex po 2000 verwachte aanvankelijk veertig miljoen bezoekers. Gaandeweg het evenement bleek deze schatting veel te op timistisch. Doordat de Expo avondkortingen geeft is de stad volgens een bordeelhouder zo goed als uitgestorven. Maar ook veel stamgastèn blijven weg. „Die gaan er namelijk van uit dat het door de Expo toch te druk is in onze huizen van ple zier", aldus de uitbater. Ook Salina die een kleine pees kamer bezit aan de rand van de binnenstad beklaagt zich. „De handel is met meer dan de helft gedaald in de eerste weken van de tentoonstelling. Slechts heel zelden kwam er een bezoeker van de Expo", aldus de wanho pige lichtekooi. De rust in de sekshuizen heeft ook voorde len, want de criminaliteit is veel minder toegenomen dan aan vankelijk was verwacht. „Lo gisch", zegt een teleurgestelde dame van lichte zeden, „als er niets te halen valt dan blijven de ratten in hun holen." In een meer ten zuiden van de Noorse hoofdstad Oslos huist een monster, dat nauwelijk on derdoet voor het mythische Schotse monster van Loch Ness. Dat hoopt tenminste een internationaal team van onder zoekers en monstervangers aan te tonen door de komende we ken een enorme val in het meer bij de plaats Seljord te plaatsen. Als er 'iets' in de val zwemt, staan er twee biologen van de Universiteit van Oslo gereed om met een helicopter naar het meer te vliegen en een DNA- test op het beest te verrichten. Sinds 1750 doen verhalen de ronde dat er in het meer bij Sel- P Celstraf voorj^ menseneter t' }l In Rusland is een man veroordeeld tot 24 jaar L gevangenisstraf, omdat [j, hij een vriend had ver- moord en die vervolgen^, in fijngemalen vorm aann disgenoten had voorge-' schoteld. Het feestmaalh had plaats tijdens de jaarwisseling en de gas-L ten lieten zich het kalfs-^ vlees, zoals de menselij-jr ke resten werden gepre-u( senteerd, goed smaken, schrijft de Russische L krant Komsomolskaja Pravda. u Het vlees dat niet tijden^ het banket werd opgegej ten, ruilde de moorde- naar op de markt van f zijn woonplaats Tsjelja-L binsk, in de Oeral, in G voor alchohol. De dadeL was enkele maanden t voor zijn gruweldaad L vrijgelaten uit een straf-L kamp, waar hij acht jaaiy onder streng regime had^ uitgezeten wegens een L andere moord. [j Loretta Schrijv^ gaat naar AVR> [d Loretta Schrijver, nieuwsleaj bij RTL Nieuws, stapt over ifu de AVRO. Vanaf 4 septembóf presenteert zij onder ander! vier keer in de week een dieL programma, zo heeft haar if we werkgever gisteren latent ten. Schrijver vormt samen h Jeroen Pauw het gezicht vai|s RTL Nieuws. Pauw gaat perpi september voor BNN werkéji Dat Schrijver ook zou vertr£ ken, was al bekend. L Het nieuwe programma var Schrijver (44) heet Alle Dier Tellen Mee en zal elke week dinsdag tot en met vrijdag den uitgezonden vanuit eeif naar het programma vernoi huis in Emmen. Ze wordt b staan door onder anderen <f| renarts Henk Lommerts. Behalve met het dierenpro- gramma, gaat Schrijver zicfyc de AVRO bezighouden met|~" dio, de bladen van de omrojr( en AVRO Tribune. Het is voh( de tweede keer in korte tijdiï de AVRO een prominente jt£ nieuwslezeres inlijft. Eerdere) werd Pia Dijkstra (NOS Joui r( naai) aangetrokken die zich;r september gaat bezighoudt met programma's op het ge bied van gezondheid. y£ g anp»i jord een monster is gezien, dat het meest lijkt op een enorme slang met de kop van een paard of een eland. Bewoners doop ten het beest Selma en probeer den de afgelopen jaren de my the uit te buiten voor toeristi sche doeleinden. Vorig jaar werden bij metingen in het meer geluiden waargenomen, die aan die van walvissen de den danken. Volgens de leider van het team van monstervan gers zijn ze deze keer pas tevre den als er een echte 'slang' is gezien. Dood of levend. RTL-nieuwslezeres Loretta Sc ver stapt na elf jaar over naar AVRO. FOTO WFA DIJ M t'nsvlijk Niet voor God, niet voor het geld, en niet voorde mannen'. Haar vader had zich bezopen op de avond voor haar vertrek. Jaren later zou ik die dochter op bezoek krijgen. Ze was uitgetreden en kwam met het bestekplan van het huis, de tekeningen en foto's kort na de bouw. Haar moeder had ze nog in haar bezit, we mochten ze hebben. Een oude stukadoor die bij de verbou wing van onze keuken was, had in zijn zeer jonge jaren meegewerkt aan de bouw van dit huis. Zijn ervaringen bevatten ook een apart verhaal over ambachtelijkheid van zijn vak in een relatie van leerling, gezel, meester. Over een leven lang bij de zelfde baas blijven werken. Over twee dagen va kantie per jaar en vijf gulden loon per week. 'Het is in één maand gebouwd', wist hij te vertellen. Met zo'n vijftig bouwvakkers. 'Een opzichter op drie werklui'. De voorwaarden voor de bouw, de eisen aan het materiaal, de soorten stenen, zelfs de bereiding van het cement, het staat allemaal heel nauwgezet in het bestekplan. Waar is al dat vakmanschap geble ven? Alleen al het timmerwerk in het huis: de trap, de gebeeldhouwde leuning de bogen erboven, de kelderkasten: ze getuigen van toewijding, uitgestor ven geduld en verloren vakmanschap. Van onze toenmalige buren, die al generaties lang op dezelfde plek een horecabedrijf hadden, hoorde ik dat het terrein een paarden wei was geweest die ook voor de jaarlijkse kermis werd gebruikt. Vrachtwagens zwarte aarde waren er op gekieperd voorde aanleg van de tuin. De foto's van toen laten het huis in de hoogglans zien, met mooie markie zen en piepkleine, jonge boompjes en struiken. Ze zouden verstuurd zijn door het bruidspaar, dat te rug van de huwelijksreis het huis kant en klaar aantrof, als geschenk van de ouders aan de bruid, hun oudste dochter. Dat hoorde ik weer van ie mand anders. Het huis kreeg de naam d'Overkant, omdat het aan de overkant van het ouderlijke huis van de bruid was gebouwd. Namen van huizen en boten schijn je niet te mogen veranderen, dat brengt ongeluk. We hebben dan ook nooit de neiging gehad de naam van ons huis te veranderen, maar toen we de achtergrond wisten, werd hij een stuk leuker. De overkant van d'Overkant is een groot park: de Kitselenberg. Daar ligt een van de meest majestu euze huizen die ik ken. met witte zuilen, een beetje Great Gatsby-achtig. Nu wonen er nog een paar nonnen in, de vader van de bruid schijnt het ver maakt te hebben aan de kloosterorde van zijn an dere dochter. Ook ons huis is, zoals ze dat in Nij megen zeggen, een 'echt' Jurgenshuis. Jurgens van de Blue Bandmargarine. Een rijke roomse familie, veel kinderen. De mannen trouwden vaak met de dochters van Engelse textielfabrikanten. Die namen hun eigen wensen over het soort huis en de tuin waarin ze hun leven zouden gaan slijten, mee. De Jurgenshuizen zijn Engels, gesloten en afwerend naar de buitenwereld aan de voorkant, open met veel ramen aan de achterkant waarde privacy niet gestoord wordt in parkachtige tuinen. Ons huis mag dan niet veel veranderd zijn, de le vens van zijn bewoners des te meer. (Wordt ver volgd). Amerikanen lopen niet warm vooreen MONICA LEWINS- KY-TAS. Toen de t handgemaakte I tassen in februari in de winkels ver- schenen,toonden zij nog wel belang- j stelling, maar de 1 laatste tijd blijven I ze liggen in de I schappen van de paar exclusieve winkels waar ze te krijgen zijn. De vroegere stagiaire van het Witte Huis, die bekend werd door haar relatie met president Clinton, vraagt voor een tas zo'n 200 gulden. Elk exem plaar heeft het opschrift 'speciaal ge maakt voor jou door Monica'. Op in ternet probeert Lewinsky de verkoop te vergroten met een stuntactie. In verband met haar 23e verjaardag heeft zij de prijs met 23 procent ver- Er mogen toch krantenfoto's worden gemaakt van TONY BLAIR en zijn ge zin op vakantie in Toscane. Dat heeft Downing Street 10 gisteren gezegd. Eerder deze week had premier Blair nog laten weten dat er in Toscane geen foto's mochten worden gemaakt van zijn gezin. De premier was kv omdat de Britse kranten foto's h. den gepubliceerd van de doop va Leo Blair, hoewel de premier uitc kei ijk had gevraagd dat niet te d( Blair en zijn vrouw Cherie gingen- overstag na overleg met Lord Walj ham, de voorzitter van de Klachtïi commissie die toezicht houdt opLI privacy van minderjarigen. Een werkloze machinist uit Los r les heeft de Britse popgroep DUf [t DU RAN voor de rechter gedaagd 3, eist miljoenen schadevergoeding dat zijn telefoonnummer vorig ja<lr ten onrechte op internet verschef a als 'hotline' voor concertkaarten, 5( shirts en andere Duran Duran-sn terijen. Het nummer werd na eenjt week weggehaald, maar de 57-ja jt Cornell Zachary beweert blijvend zondheidsproblemen te hebben 1 de foutieve vermelding. Volgens i Britse zender BBC stelt Zachary i joenen keren te zijn gebeld. Zijn j( bloeddruk zou door het aanhoudt, gerinkel tot levensbedreigende h ten zijn gestegen. Duran Duran v wierf in de jaren tachtig wereldfa met hits als Girls on Film, The Rf en Hungry like the Wolf. Jongeren zien kaarten als een ouderwets tijdverdrijf. FOTO GPD CEES ZORN Ieder huis heeft een verhaal. Omdat bewoners er hun leven in hebben gesleten. Soms maar kort. Maar toch: ze hebben er geborgenheid en geluk ge zocht, gezelligheid en feesten gekend, ze hebben er bemind en ruzies gemaakt. Ze hebben er een deel van hun leven beleefd, en de herinneringen aan die fase zijn voor altijd aan die ene plek gekoppeld. Ons huis is van 1933. Niet erg oud, maar er is veel in gebeurd. Totaal onwetend van de geschiedenis kochten we het, op een zaterdag met een luierkind onder de arm. Het had een jaar te koop ge staan, niemand wilde het. 1972 Was een breukvlak van de tijden: de senioren van toen vluchtten massaal uit hun grote hui zen. Ze wilden iets moderns, iets over zichtelijks. Een vrouw verwoordde de problematiek als volgt: 'Het onderhoud is niet meer aftrekbaar, personeel voor dag en nacht niet meer te krijgen, en Gerzon gaat ook al weg'. Drie zinnen die de karakteristiek van een tijd perk vormden diit werd afgesloten. De vrouw beklaagde mij. Ze had nooit zelf hoeven koken en aan haar tien kinderen minder werk gehad dan ik aan mijn tivee. Gaandeweg hoorde ik bij stukjes en beetjes het verhaal van ons huis. De oude verhuizer die de spullen inpakte, gaf de aftrap. Er had een notaris in ge woond, zo wist hij. Met twee dochters. De jongste was in het klooster gegaan: 'Ze hoefde het nergens voor te doen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2