Wangedrag in Leidse grachten Rustig dobberen de vogels folder $e koop Zomer 2000 Morspoort 3NDERDAC 3 AUGUSTUS 2000 Wie fietst over de Oostvlietweg tus sen Voorschoten en Leidschendam, of vaart over de naastgelegen Vliet, geniet sowieso al van de rust en de ruimte. De golven van de Vliet, de villa's en de akkerlanden reduceren het razende verkeer op de A4 tot slenterende speelgoedautootjes. Maar ter hoogte van Vogelplas Star- revaart wordt al die rust nog eens tien keer zo stil. Dankzij de dobbe rende vogels. Vogelplas Starrevaart is een plas die door mensen is aangelegd. In 1996 legde de provincie er de laatste hand aan. De plas in de Starrevaartpolder moest dienen als compensatie voor de naastgelegen Meeslouwerpolder. Die polder was in de jaren zestig aangewezen als zandwingebied, maar doordat het afgraven lang op zich liet wachten was er een uniek vogelgebied ontstaan. Toen de zandwinner in de jaren tachtig weer verder wilde gaan, wilde de provin cie eigenlijk niet dat zo'n vogelge bied verdween. Daarom werd toen grond in de Starrevaartpolder aan gekocht en begon het graven van de plas en het planten van riet. Vogels van over de hele wereld we ten de plas inmiddels te vinden. In de herfst en winter verblijven er dui zenden trekvogels, waaronder de kleine zwaan, de krakeend, de slob eend en de lepelaar. In de lente en de zomer broeden er onder meer de roerdomp, de bruine kiekendief, de waterral en het baardmannetje. Ie der jaar komen er weer nieuwe soor ten bij en blijven andere soorten weg. Maar het is de provincie niet alleen om de vogels te doen. Mensen moe ten er ook kunnen komen, uiteraard zonder de broedende dieren te sto ren. Speciaal daarvoor is een wan delpad rond het natuurgebied aan gelegd. Een sloot van acht meter breed houdt wandelaars op gepaste afstand. Willen ze de vogels toch goed bespieden, dan moeten ze de vogelkijkhut beklimmen. En wie zijn boot of fiets niet al te lang alleen wil laten, kan altijd nog mijmerend over het hek bij de Oostvlietweg hangen. JANNEKE DE JONGE* Mensen wonen, werken of water. In de rubriek P personen die een bijzondere fc t oe 'ie eraan komt, wil hij niet zeg- en hoeveel de lap grond moet blijft al helemaal geheim. Maar gjit het J. Verweij uit Rijpwetering g^oeite kost om het weiland te verko ren is wel duidelijk: de Leendert de t^>erspolder staat al jaren te koop. joe dat kan, is een raadsel als je er- vaart met je bootje of rijdt over Huigsloterdijk. Het kleine lapje :ond wordt aan alle kanten omgeven _por het water van de Kagerplassen. idere projectontwikkelaar zou kwij- jn bij de aanblik: rustig wonen aan et water, dat garandeert goud geld. li mochten de huizenbouwers er "Ich geen brood in zien, dan is er vast pg wel een kluizenaar te vinden die Iets liever doet dan zijn eigen koe eiken, zijn zelfgepote aardappelen r dtgraven en zijn kinderen iedere dag de boot naar school brengen, literaard zijn die projectontwikke- er|ars er geweest. De gemeente Al- S^made wilde best meewerken aan tn plan voor waterwoningen, vertelt jief algemene zaken Cees Wassenaar. !aar de provincie zei nee. En dan ludt het op. De polder heeft en udt een agrarische bestemming. ronen is uit den boze. dat licht is het best begrijpelijk dat irweij, zelf agrariër, nog steeds met :t grasland in zijn maag zit. 's Zo- lers de koeien erop loslaten is een :1e klus als je ze telkens moet overva- En de polder ombouwen tot ak- irland is ook niet makkelijk, of de er moet weer overgaan tot het zaai en oogsten met de hand. $e gemeente Alkemade wil graag dat iets met de polder gaat gebeuren en :ft daarom aan de Dienst Landelijk :bied (DLG) gewaagd of die het land liet kan kopen. Volgens de gemeente iedt het stukje grond genoeg moge- jkheden om er een natuurgebied van maken waar mensen kunnen re- eëren. De DLG onderzoekt die mo- ïlijkheid op dit moment, laar de plannen van boer Verweij innen we slechts gissen. Zelf doet hij of er heel wat aan de hand is, want de vraag of de polder nog steeds te ip is, antwoordt hij dat hij die vraag irematuur' vindt. Dat kan maar twee igen betekenen. Of hij heeft beslo- ;n zijn energie niet langer in de ver- >op te steken. Of er is een gek die de :endert de Boerspolder gaat kopen, dan kan je er maar beter niet teveel koorden aan vuil maken, maar ge- koon snel die koopovereenkomst te- tenen. Botenverhuurder maakt zich zorgen over hardvaarders Dat levert zeker wel spierpijn op. Dat niet, wel zadelpijn. Maar dat hebben zelfs wiel renners. En daarom stappen we van tijd tot tijd af. Katwijk, Scheveningen, Leiden: fietsen jullie altijd langs het water? „Ja, dat is rustgevend en geeft verkoeling op een war me dag. In de winter wandelen we langs het water. Langs welk water fietsen jullie het liefst? „Water zonder verkeer. Daarom fietsen wij liever doordeweeks, want op zondag zijn er zoveel fietsers. Wij kiezen ook altijd paden waar geen auto's kun nen komen. Het is hier eigenlijk wel druk. TEKST JANNEKE DE JONGE FOTO WIM DUKMAN Boottochten over de Nieuwkoopse Plassen Natuurmonumenten or ganiseert zaterdag een avondexcursie over de Nieuwkoopse Plassen. Gedurende de boottocht geven gidsen uitleg oVer het gebied en over de dieren en planten die er leven. De tocht voert zo wel over de weidse plas sen als door smalle vaar geulen. De excursie begint om 19.00 uur vanaf de loswal bij de rooms-katholieke kerk aan de Simon van Capelweg in Noorden. Aanmelden is noodzake lijk en kan tussen 18.00 en 21.00 uur op telefoon nummer 0172-408250. Leden van Natuurmo numenten betalen 10 gulden, niet-leden 15 gulden (kinderen tot 13 jaar resp. 5 of 7,50 gul den). De tocht duurt cir ca tweeënhalf uur. De boot is ook geschikt voor rolstoelgebruikers. Deze maand vaart de boot ook overdag ver schillende keren: op 6, 8, 9, 10, 13, 16, 20, 23, 27 en 30 augustus. Vertrek is dan rond 14.00 uur. Ooit een van velen, nu van twee, zijn broers zijn een voor een gevallen en in hun val trokken zij mee de kruithuizen en groene wallen Hij staat er nog maar voor het mooi eens was 'ie voor de stad een borg nu wordt de Morspoort zelf beschermd door de dienst Monumentenzorg Wel werd hij lang gebruikt nog in een strijd: die tegen overdadig blik in binnenstad, maar ook daarin heeft hij zijn tijd gehad daartoe dient nu 't betaald parkeerbeleid foto: WIM DIJKMAN Leythe hebben de leden er eigenlijk ge noeg van. „Wat te denken van de bewo ners van de woonboten even verderop", zegt Vermij. „Die wonen er bepaald niet rustig meer. Als er iemand met een enorme hekgolf voorbij komt, liggen die woonboten flink te stampen. Een lawaai ook dat dat maakt..." Alleen al daarom was hij enorm be nieuwd naar de inhoud van de waterre- creatienota, die de gemeente nu net in de inspraak heeft gedaan. Stond er ook iets in over het handhaven van de vaar- regels? „Nou, nee dus. Dit zijn geen za ken waaraan in de waternota aandacht is besteed." Het belangrijkste plan in de nota behelst de verhoging van een aan tal bruggen, om de stad beter doorvaar baar te maken. Iets waarover overigens al jaren wordt gesproken, een belangrij ke wens van veel waterliefhebbers. Maar Vermij vreest ook de negatieve effecten. „Als straks nog twee keer zoveel boten de stad in kunnen, hoe moet het dan. Het is nou vaak al nauwelijks meer te doen. Die boten scheuren maar voorbij, houden geen rekening met de maxi mumsnelheid. Vijf kilometer per uur is dat. Zo snel als een wandelaar. Nou, veel boten kun je vaak op de fiets al nauwelijks bijhouden." Hij heeft het idee dat het niet altijd op zet is. Veel mensen hebben de laatste ja ren een boot aangeschaft en zij kennen de regels niet. Ze hebben geen idee wat ze met hun hekgolven veroorzaken. En Bootverhuurder Marco Vermij maakt zich zorgen. Het kalme kabbelen van het Galgewater wordt ge regeld ruw verstoord door hardvaarders. FOTO DICK HOGEWONING dan hebben ook nog veel ouders hun kroost voorzien van een bootje: die jon gens willen wel racen. De politie heeft bovendien slechts een beperkt aantal uren voor controles te water, dus dat heeft nauwelijks een opvoedend effect. En aan de Leidse walkanten is geen leesbaar bord meer te vinden waar de regels op staan uitgelegd. Vandaar het pleidooi van Vermij: Dui delijke borden en meer toezicht op het water. Dan blijven zijn zaken ook goed gaan. En als de overlastveroorzakers echt willen weten wat ze aanrichten, mogen ze best eens een dagje bij hem op de steiger komen zitten. ANNET VAN AARSEN Opvallend verschijnsel, zegt Marco Ver mij van de botenverhuur aan het Galge water: „Dit jaar voor het eerst komen heel veel mensen na een tochtje in de roeiboot of de kano terug met klachten over hoe andere mensen zich gedragen op het water. Het is al een paar keer ge beurd dat kano's moedwillig werden aangevaren door een motorboot. En veel mensen varen echt te hard: ze ma ken veel te hoge golven." De eigenaar van de botenverhuur - vo rig jaar nam hij de zaak over van Sjaak Veringa - is niet de enige die klaagt. Zelf hoort hij van de Leidse politie, die nu en dan op het water surveilleert, dat het aantal klachten fors is toegenomen. En ook bij roeiverenigingen Njord en Die Naam: Annie van Wensveen (62) en Cas van Striem (62) Woonplaats: Waddinxveen Beroep: fietsende vutters Gezien: op een bankje bij de Lammebrug in Leiden Is de koffie lekker? „Ja, heerlijk. Wij nemen meestal zelf koffie mee, want als je iedere dag fietst gaan die terrassen zo vervelen. En zo zit je dichter bij het water. Iedere dag? Cas: Wij fietsen heel veel samen, ook met haar man. Van Wad dinxveen naar Sche veningen of naar Kativijk. Annie: We fietsen zo 60 kilometer per dag. En giste ren met m'n man zelfs 80 kilometer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13