Vrachtauto's lastig voor Leiderdorp Uittocht bij Alphacare 'Ik zie alleen maar groene verf boer op Regio/Rijn Veenstreek Alphen raakt speciaalzaak computeronderdelen kwijt Snoeisel van de 'enijnboont voor jestrijden kanker Bonifaciusschool Alphen geeft dependance terug Ekerk aan den run Bijna vijfhonderd touwtrekkers hebben and op het Latexfalt-terrein aan de Hoogewaard alvast ;stampt voor de Trekkertrek familiedag. Gisteravond ver- len 66 teams van zeven sterke mannen of vrouwen in Kou- k aan den Rijn voor de zesde keer het voorprogramma de jaarlijkse truckwedstrijden van aanstaande zaterdag, dprijzen waren er voor Trekvee (bij de vrouwen), De Vol- ;rs (mannen) en Het Touwtje (eredivisie, met deelnemers )t de Europese top behoren). Leen de Jong uit Koudekerk 'olgens de jury de meest fanatieke coach. De als piccolo doste mannen van Flippofeest uit Hoogmade kregen een voor het mooist verklede team. Organisator Jack van der telde zo'n tien teams minder dan vorig jaar, maar kreeg ïdanks de aanwezigen niet allemaal in de feesttent. ,,Het net 3000 bezoekers drukker dan vorig jaar. Als het goede aanhoudt, belooft het een gezellige zaterdag te worden. 11e bezoekersstromen in goede banen te leiden, leggen we weede ingang naar de parkeerplekken aan, over het terrein ipanbeton." Wie niet tot zaterdag kan wachten, kan zich al- rerlekkeren aan de foto's en informatie op de site van Trek- ek: www.trekkertrek.nl foto taco van der eb wtrekkers stampen grond aan 5ERDAG 3 AUGUSTUS 2000 duw besteelt bewoonsters geest De politie heeft een 22-jarige vrouw uit Katwijk aan- uden die wordt verdacht van minimaal tien diefstallen van >onsters van het verzorgingshuis Rustenborch in Oegst- Ze heeft een aantal van deze diefstallen bekend. De w is aangehouden na diverse aangiften sinds begin van dit Bij een van de bewoonsters zijn vervolgens gemarkeerde ten in een portemonnee gestopt die later in het bezit van irdachte zijn aangetroffen. De gemarkeerde biljetten zijn lag ontvreeemd. Volgens de politie heeft de vrouw inmid- teloofd alle gedupeerden het gestolen geld terug te beta- 'Zo'n zaakje vind je nergens meer' De Onderdelenspecialist in de Hooftstraat is dicht. Een kleine ramp voor elektronicahobbyis- ten die een voorliefde hebben voor niet gangbare verbindin- kjes, aparte stekkertjes en spe ciale snoertjes. De winkel was de laatste tien jaar verbonden aan Display Electronics, een distributie- en filiaalbedrijf in elektronica-onderdelen. „Dit soort specialistische winkeltjes verkoopt onderdelen die bij steeds meer andere za ken ook verkrijgbaar zijn", zo verklaart Eric Rebel (manager detailverkoop) de sluiting. „Verder is het zo dat in de loop der jaren de elektronicahob- Tasjesdief in Alphen opgepakt byist een uitstervend ras is ge worden." De winkel is 22 jaar eigendom geweest van Zout man. Daarna is de zaak verder gegaan als filiaal van het distri butiebedrijf uit Utrecht. Clemens Driessen, compu ter- en elektronicadeskundige, vindt het flink balen dat de win kel is opgedoekt. „Waar moet ik nu naar toe in Alphen? Zo'n zaakje kom je nergens meer te gen. Zoutman had altijd precies wat ik nodig had." Rebel geeft aan dat per fax bestellen een mogelijkheid is. „Verder zit in Leiden ook een Onderdelen- specialist." Het is nog niet bekend wat er met het huurpand aan de Hooftstraat gaat gebeuren. De tasjesdief die sinds enige tijd Alphen aan den Rijn plaagt, is dinsdag opgepakt. De 35-jarige inwoner van Zwammerdam heeft inmid dels zo'n zeven diefstallen bekend. Het is zo goed als zeker dat de vier tasjesroven van deze week op zijn naam staan. De politie verwacht dat de man nog meer gaat bekennen en dat het aantal kan oplopen tot zo'n tien a vijftien berovingen. De man werd dinsdag door een slachtoffer en een agent her kend en vervolgens opge pakt. Hij zit nog vast voor verhoor. Personeel accepteert aanbod Leidse zorginstelling saskia buitelaar Alle veertig personeelsleden van Alphacare die zijn gedeta cheerd bij de Leidse zorginstel ling Zijloever, hebben hun ont slag ingediend. Drie weken ge leden bood Zijloever het perso neel aan om' in vaste dienst te treden, nu de zorginstelling uit Alphen aan den Rijn in grote fi nanciële problemen verkeert. Overname-kandidaten kunnen deze week een bod doen op het bedrijf, dat uitstel van betaling heeft aangevraagd. De overstap van de veertig personeelsleden komt niet on verwacht. Al twee dagen na het aanbod van Zijloeverdirecteur T. Kohlbeck had bijna de helft van hen positief gereageerd. Deze week ontving Alphacare de officiële ontslagbrieven. Directeur G. Boekwijt van Al phacare vindt de zet van Zijloe ver onverstandig. „Kohlbeck neemt een deel van het perso neel over, nog voordat het fail lissement is uitgesproken. Hij neemt dus ook bij voorbaat de belastingschuld over die aan die mensen kleeft. Nogal tricky Boekwijt doelt op de sociale premies en loonbelasting die Alphacare een tijd niet heeft af gedragen vanwege de malaise. Een bewindvoerder van het Al- phense advocatenkantoor Wille en Donker onderzoekt nog of er sprake is van financieel wanbe heer. Er is een tekort van zo'n vijf miljoen gulden, mede door de investeringen die de snel groeiende organisatie deed. Kohlbeck is niet van plan om een deel van Alphacare of van die miljoenenschuld op zich te nemen. ,,ln Nederland bestaat de vreemde situatie dat het ie mand vrij staat om ontslag te nemen en een nieuwe baan te zoeken, maar dat hij wel een rugzakje met schulden met zich mee draagt." Volgens hem heeft Zijloever geen andere keus dan het risico te lopen om voor die belasting te worden aangeslagen. „Als wij ons werk willen doen, hebben we deze mensen nodig. Bovendien is mij uitdrukkelijk gevraagd om de zorg voor onze cliënten te waarborgen door zowel het Zorgkantoor van Zorg en Zeker heid, het ministerie van volks gezondheid als de inspecteur voor gezondheidszorg in Zuid- Holland. Dus als wij die nare rekening gepresenteerd krijgen, klop ik bij hen aan voor een op lossing." Er werken bijna 300 mensen bij de thuiszorg, de kinderop vang en de kraamzorg van Al phacare. Naast de veertig in Leiden gedetacheerde werkne mers hebben nog enige perso neelsleden ontslag genomen. Volgens F.. Vermeulen van de vakbond AbvaKabo zijn dat er slechts twee of drie. „Die ver trokken al toen ze de proble men zagen aankomen, maar dat aantal mag geen naam heb ben. De rest van het personeel werkt afwachtend door." Of het bedrijf opnieuw kan beginnen met een nieuwe eige naar, is nog steeds niet bekend. De afgelopen weken hebben verschillende partijen interesse getoond voor overname van Al phacare, maar de curator maakt nog niets bekend over biedingen. Over de gevolgen van het personeelsvertrek doet de curator geen mededelingen. Politie waarschuwt HSL-projectorganisatie 1 Boskoopse kweker zamelt taxus in De rubriek De Boer Op belicht opvallende lunerken van het leven op het platteland. In deze iflevering vertelt Peter Stolk van boomkwekerij ■Boot Co. in Boskoop over het inzamelen en trwerken van het snoeisel van de taxus baccata conifeer - oftewel de venijnboom - voor de bestrijding van kanker. Als de vrachtwagens van het HSL-werkterrein in de Lei- derdorpse Bospolder te zwaar beladen blijven, moet de gemeente de bouw stilleggen. Dat stelt A. Gravekamp, politiechef in Leiderdorp. Uit extra politiecontroles in ju ni en juli blijkt dat sommige HSL-chauffeurs de regels nog steeds aan hun laars lappen. Drie keer is er al een op de bon gegaan, omdat zijn vrachtwagen tien tot twintig procent te veel lading had. Bij de HSL-projectorganisatie dringt de politie nu opnieuw aan op maatregelen. Het probleem over de afwikke ling van het HSL-bouwverkeer speelt al sinds de voorbereiden de werkzaamheden voor de bouw van de startschacht in de Bospolder twee maanden gele den begonnen. Uit controles vein de politie bleek dat chauf feurs de regels voor belading van hun vrachtwagens op grote schaal overtraden. Toen de po litie bovendien constateerde dat sommigen van de afgespro ken route afweken om sneller op de plaats van bestemming te komen, was voor de gemeente de maat vol. „Wij kunnen niet toestaan dat chauffeurs ons we gennet kapotrijden", zei wet houder Molkenboer boos tegen de HSL-projectorganisatie. Deze organisatie beloofde be terschap, maar volgens zowel de gemeente als de politie is de situatie sindsdien niet verbe terd. „Eerst hebben we gecon troleerd zonder te bekeuren, maar dat kunnen we natuurlijk niet blijven doen", zegt Grave kamp. „Daarom schrijven we nu wel bonnen uit, maar ook dat lijkt niet te helpen. Het ui terste middel dat er dan nog overblijft, is dat we de bouw- transporten stilleggen." Grootste probleem van over- belading is dat de remweg van een vrachtwagen langer wordt. „Daarmee is de veiligheid van de weggebruiker in het geding", aldus Gravekamp. Ook sluit hij niet uit dat wegen hierdoor be schadigd raken. „Maar daarop moet de gemeente letten." De HSL-projectorganisatie is niet op de hoogte van de jong ste problemen. Woordvoerder A. Kortland: „Medio juli heb ben we nog een gesprek gehad met wethouder Molkenboer, waarin hij vertelde dat de poli tie louter waarschuwingen uit deelde. Van boetes weten wij dus niets. Ook onze hoofdaan nemer Bouyges/Koop zegt van niets te weten. Wat wel zou kunnen is dat een onderaanne mer over de schreef is gegaan. Daarom gaan we bij de politie de kenttekens van de geverbali seerde wagens opvragen. We moeten dit goed uitzoeken." alphen aan den run»de Reigerstraat, omdat het de ruimte niet meer nodig heeft. Eén lokaal van het oude schoolgebouw blijft in gebruik door peutergroep Berend Botje. De christelijke basisschool De Rank gaat vanaf het komende schooljaar de overige twee lo kalen benutten. De Bonifaciusschool geeft het schoolgebouw aan de Rei gerstraat terug aan de gemeen te Alphen. De katholieke basis school blijft in de dependance nog wel drie lokalen gebruiken. Op termijn wil het schoolbe stuur helemaal vertrekken uit Schuren, afnemen, uitsmeren. Drie Leiderdorpse jongeren geven de hangcontainer bij de Buitenhoflaan een groen verfje. Een buurtbewoner helpt een handje mee. foto dick hogewoning Leiderdorpse jongeren verven hangcontainer leiderdorp» eric went Tien minuten later dan afge sproken komen ze aangeslen- terd. Peuk tussen de lippen, handen in de zakken en met een onverschillige blik op hun gebruinde gezichten. Dave (15), Raymond (15) en Sebastiaan (15) mogen zich dan vrijwillig hebben aangemeld om de om streden hangcontainer bij de Leiderdorpse Buitenhofvijver te schilderen, enthousiast ogen ze niet. De ontvangst door de voor lichter van de gemeente maakt het er al niet veel beter op: „Jongens, pak even een paar kwasten en doe net alsof jullie hard aan het werk zijn. Dan kan ik vast een plaatje schieten." Ze doen het, maar met gezichten als uitgeknepen citroenen. La ten we ons daar even gemakke lijk misbruiken voor een ge meentelijke publiciteitsstunt, zie je ze denken. Groen Maar het kan allemaal nog er ger, op deze zonnige woens dagochtend, als een gemeente werker het assortiment verf uit de laadbak van zijn truck haalt. „Ik zie alleen maar groen", zegt Dave verbaasd. „Maar wel drie verschillende soorten groen", antwoordt de ambtenaar hem. Dat is immers de afspraak die de jongeren met de wethouder hebben gemaakt. „Jullie mogen de binnenkant van de container verven in de kleuren die jullie willen, maar de buitenkant moet groen blijven." De zomerschilders gaan ver twijfeld aan het werk. Een bran dende sigaret in de mondhoek, kwast in de verfpot en uitsme ren maar. Eerst de zijwanden, dan de achterwand en tenslotte ook het betonnen 'interieur'. Handtekening van de makers erop en klaar zijn ze. „Maar boys, ik zie helemaal geen creativiteit", daagt een omstander de jonge kunste naars uit. „Dat kan ook lekker met de kleuren groen, groen en groen", sneert Sebastiaan. Als hij dit tevoren had geweten, dan had hij nooit 'ja' gezegd toen ze hem van de gemeente opbelden of hij wilde meehel pen. De moeder van Dave bezorgt de jongens uiteindelijk de gena deklap. „Doe je wel je best. Ik zie allemaal zakkers", bekriti seert ze haar zoon vanaf de brug. „Ga weg, ma", bijt hij haar met vlammende ogen toe. De andere twee laten vermoeid hun schouders zakken. Maar zo eenvoudig zijn ze niet af van de Leiderdorpse. „Jaja en dan straks zeker wel vragen of ik blikjes drinken kom brengen." nkweker Boot uit Boskoop leert voor eind augustus el mogelijk jonge stwijgen te snoeien. De n: in de naalden zit een waarvan een medicijn kan len gemaakt voor het rijden van eierstok- en tkanker. De laatste meling was in 1998. Toen de de kweker 1,2 miljoen twijgen op. Of hem dat nu lukt? Woordvoerder Peter c weet het niet, maar het 'en is erop gericht om die eelheid te overtreffen, ordt op dit moment met i en macht gesnoeid, ral in het zuiden van erland. Want in Brabant en burg gedijt de venijnboom I. Alleen kampt Stolk, die aanspreekpunt bij mkweker Boot is, met een )leempje. Hij is op zoek nog minstens een man of itig, die in staat zijn om een te knippen. Ze hebben speciale vaardigheden ig. Als ze een haag kunnen eien, is dat voldoende. Het echter niet mee om hen te len, zegt hij. „We hebben ïsen door het hele land lig. Wie niet te beroerd is handen uit de mouwen te en en in de vakantie een lig centje wil verdienen, zo aan de slag. Nee, nee", hij snel. „Er gaat absoluut n snoeisel verloren ook al ken we nog zoveel ppers'. Het is alleen de bedoeling die extra mankracht in te zetten om de taxustakken zo snel mogelijk binnen te halen. Meer niet." Een ding is zeker: er wordt genoeg snoeisel aangeboden. „Maar het kan natuurlijk altijd nog beter", zegt Stolk. „Ik schat dat we gemiddeld tussen de 75 en honderd telefoontjes per dag krijgen met vragen over deze actie. We hebben op ons antwoordapparaat een bandje met twee uur inspreektijd staan. Keer op keer blijkt dat die band te kort is. We vragen iedereen wel om begrip als ze even moeten wachten op een reactie van onze kant. We kunnen tenslotte niet overal tegelijk zijn." De vrachtwagens van zijn werkgever maken-de komende weken zo'n vijfhonderd ritten om alle snoeisel in het land te verzamelen. Vervolgens gaat het spul voor verwerking naar Ommen. Daarna gaat de farmaceut ermee aan de slag, die er het medicijn taxol van produceert waarmee eierstok- en borstkanker kan worden behandeld. Stolk zei het al. Twee jaar geleden was er een soortgelijke actie, die ruim een miljoen kilo snoeisel van de venijnboom opleverde. Vorig jaar werd er niets gedaan. Waarom niet? Stolk: „Daar waren twee redenen voor: de farmaceut had genoeg om 1999 te Peter Stolk: elke dag honderd telefoontjes met vragen over het inzamelen van taxussnoeisel. foto mark lamers Het speciale telefoonnummer bij Boot voor informatie over het inzamelen van taxustwijgen: 0172-235210. ongelukkig met deze klus. Voor ons is het een prettige bijkomstigheid om zo een rustige periode in de boomkwekerij door te komen." Waarom de farmaceut Boot voor de inzameling van de twijgen heeft gekozen en geen boomkweker in het zuiden van Nederland? Stolk, die weet dat ook Amerikanen het snoeisel van de venijnboom voor hetzelfde doel inzamelen: „Omdat de farmaceut een relatie van ons is. Daarom is hij met ons in zee gegaan. Weet je, we krijgen veel brieven van mensen die ons een schouderklopje geven, dat we zo goed bezig zijn. Natuurlijk is dat leuk, maar niet helemaal terecht. We leveren een bijdrage aan een goede zaak, dat beseffen we wel. En doen dat ook graag. De andere kant is wel, dat we het werk doen waarvoor we worden betaald." overbruggen. Bovendien dacht hij dat het medicament ook op een andere manier zou kunnen worden gemaakt. In het laboratorium bleken bacteriën taxol alleen in kleine beetjes te kunnen produceren, maar op grote schaal ging het mis. Wat er precies misging weet ik niet. Daarom valt de farmaceut weer terug op de inzameling van het snoeisel." Overigens zamelt boomkwekerij Boot de taxustakken niet voor niets in. „We zijn geen charitatieve instelling", zegt Stolk. „Boot heeft een zakelijke overeenkomst met de farmaceut: wij laten de hagen knippen en halen als enige alle takken in het land op. De farmaceut betaalt ons daarvoor. Heggen, die meer dan honderd meter lang zijn en goed bereikbaar, knippen we voor niets. In alle andere gevallen moet er een vergoeding worden betaald. Boot is overigens niet

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11